Rada Naukowa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce od wielu lat wspiera środowisko naukowe rachunkowości. Ważnym tego przejawem jest stworzenie międzynarodowej platformy prezentacji i wymiany koncepcji i wyników badań naukowych w dziedzinie rachunkowości w formie czasopisma naukowego wydawanego od 1977 r. pod tytułem „Zeszyty Teoretyczne Rady Naukowej", który zmieniono w 2000 r. na „Zeszyty Teoretyczne Rachunkowości" („ZTR").
Łamy „ZTR" są udostępniane dla opracowań z dziedziny rachunkowości zarówno polskich, jak i zagranicznych pracowników naukowych. W „ZTR" są publikowane artykuły w językach polskim lub angielskim, które uzyskają akceptację w recenzji sporządzonej w trybie anonimowym przez niezależnego recenzenta.
W każdym roku są wydawane cztery numery czasopisma, w tym jeden tematyczny w języku angielskim. Artykuły w języku angielskim są zamieszczane także w innych wydaniach ZTR w działach: Ze współpracy z zagranicą / International cooperation oraz W kierunku umiędzynarodowienia / Towards internationalization.: . Jest to czasopismo ogólnodostępne, do zakupienia i zaprenumerowania, a także przekazywane bezpłatnie do bibliotek zarządów oddziałów okręgowych SKwP oraz bibliotek zaprzyjaźnionych uczelni i instytucji w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Rumunii, Belgii, Rosji, Indiach, Holandii, na Węgrzech, Słowenii, Litwie, we Francji i na Ukrainie.
Wysoki poziom merytoryczny i edytorski artykułów kwalifikowanych do opublikowania zapewnia Komisja ds. „Zeszytów Teoretycznych Rachunkowości" obejmująca:
- zespół redakcyjny „ZTR" (Redakcję),
- Radę Programową „ZTR",
- zespół recenzentów.
Skład Komisji w kadencji 2023 – 2026
- prof. dr hab. Anna Szychta – przewodnicząca
- dr hab. inż. Michał Biernacki, prof. UEW
- prof. dr hab. inż. Zbigniew Luty
- dr hab. Monika Łada, prof. SGH
- prof. dr hab. Marzena Remlein
- dr hab. Halina Waniak-Michalak, prof. UŁ – redaktor operacyjny
- dr hab. Marek Masztalerz, prof. UE w Poznaniu – redaktor tematyczny