Aktualności

ZSK

Raport nt. „Prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego”

Co roku Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowuje "Prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego" w oparciu o nasze badania, starając się odpowiedzieć na pytania o to, jakie zawody szkolnictwa branżowego będą najbardziej cenione w nadchodzących latach. W raporcie pokazujemy kulisy tworzenia Prognozy.

>>>> pełny raport dostępny jest tu

>>>> pełna „Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy” na 2025 r. („Monitor Polski”)

ZSK

Konferencja – ZeRKnij w przyszłość!

O kwalifikacjach i umiejętnościach w kontekście edukacji, pracy i cyfryzacji.

19 marca 2025 r. odbędzie się konferencja o kwalifikacjach i umiejętnościach Polaków łącząca różne perspektywy – edukacji, pracy i cyfryzacji.

Do rozmowy zaprosiliśmy osoby i instytucje zajmujące się edukacją, rynkiem pracy, doradztwem edukacyjnym i zawodowym oraz najnowszymi technologiami. Porozmawiajmy wspólnie, uwzględniając zarówno perspektywę rozwiązań systemowych, jak i potrzeb nas wszystkich.

Odpowiemy na pytania:

  • Co wiemy o naszych umiejętnościach z najnowszych badań i czy potrafimy wykorzystać płynące z nich wnioski?
  • Co motywuje Polaków do doskonalenia i zdobywania nowych kompetencji, a co ich zniechęca?
  • Jak podejmować świadome i racjonalne decyzje o rozwoju edukacyjnym i zawodowym na różnych etapach życia?
  • Jak konkretnie realizować współpracę między instytucjami, by efektywnie służyła rozwojowi naszych kompetencji?
  • Jaki potencjał kryje w sobie Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji i czy dane, które gromadzi mogą usprawnić doradztwo edukacyjne i zawodowe?

Konferencja realizowana w ramach projektu “Prowadzenie i rozwój Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji jako narzędzia wspierającego uczenie się przez całe życie (ZRK3)”, współfinansowany jest ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju społecznego. FERS.01.08-IP.05-0003/23

>> Więcej informacji <<

 

ZSK

Kwalifikacje w świetle "Raportu Future®"

Pojawił się raport Katarzyny Syrówki na temat aktualnych tendencji na rynku pracy.

Z raportu dowiecie się między innymi, jak sztuczna inteligencja będzie wpływała na organizacje, pracowników i managerów. A ten wpływ przełoży się na kształtowanie niezbędnych kompetencji, aby dobrze sobie radzić podczas dynamicznych zmian w naszym życiu. Sprawdźcie, jak już dziś możecie wykorzystać wnioski z tego raportu.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Aktualizacje sektorowych ram kwalifikacji

W ostatnich tygodniach rozpoczęliśmy współpracę z ekspertami merytorycznymi branż budownictwa, gospodarki odpadami oraz gospodarki wodno-ściekowej, rekultywacji i remediacji. Razem aktualizujemy SRK, uwzględniając w nich zwłaszcza zielone kompetencje. Niedługo powołamy też zespół merytoryczny do prac nad SRK w energetyce. Zachęcamy do udziału w tych pracach poprzez udział w konsultacjach branżowych. Odbędą się one jesienią i wczesną zimą. Szczegółowe informacje udostępnimy w social mediach ZSK.

ZSK

Wsparcie dla BCU przy opisie kwalifikacji

Jak wspieramy Branżowe Centra Umiejętności, które w ramach swojego projektu włączają kwalifikacje sektorowe do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji?

>> Więcej informacji <<

ZSK

Narzędzia dla nauczycieli

Prezentujemy narzędzia, które mogą wspomóc w pracy z uczniami nauczycieli, wychowawców i szkolnych doradców zawodowych.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Kwartalnik ZSK 2/2024

W nowym numerze “Kwartalnika ZSK” prezentujemy artykuły ekspertów, którzy poruszyli zagadnienia między innymi wpływu nowoczesnej technologii na rynek pracy i przyjrzeli się z bliska nowym kwalifikacjom.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Kolejne konferencje z cyklu „Branża – wczoraj, dziś i jutro"

2 października br. zapraszamy do Ełku na wydarzenie poświęcone kompetencjom w przemyśle jachtowym w kontekście Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Zachęcamy do rejestracji!

>> Więcej informacji <<

Następna konferencja, poświęcona branży elektroenergetycznej już 29 października br., w Siedlcach. Informacje na jej temat pojawią się wkrótce na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

ZSK

Nowa publikacja: "Kwalifikacje a potrzeby uczących się dorosłych"

W jaki sposób, poprzez zaproponowanie jakich narzędzi z punktu widzenia projektantów kwalifikacji rynkowych, osoby dorosłe nabywające i doskonalące w różny sposób swoje kompetencje mają szansę korzystać z rozwiązań, które oferuje ZSK w obszarze kwalifikacji rynkowych? Na ile przyjęte propozycje są dla nich dostępne i dopasowane do ich potrzeb? Na te, m.in., pytania odpowiadamy w naszej najnowszej publikacji.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Praktyczny przewodnik po Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji

Przewodnik pokazuje, czym jest ZRK i jakie praktyczne informacje można w nim znaleźć; pomaga przejść krok po kroku przez funkcjonalności ZRK, które są kluczowe dla osoby wspierającej rozwój edukacyjno-zawodowy uczniów, młodzieży i dorosłych; uczy, jak skutecznie znajdować kwalifikacje, porównywać je ze sobą i efektywnie korzystać z danych gromadzonych w Rejestrze; podpowiada, jak wykorzystać ZRK w praktyce.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Wsparcie dla branż

Stowarzyszenie Serwisów Urządzeń Domowych, przy wydatnej pomocy ekspertek IBE, przygotowało projekt kwalifikacji sektorowej „Serwisowanie urządzeń domowych (AGD)", która ma szansę wyznaczać standardy kompetencyjne w branży w obszarze serwisowania sprzętu.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Narzędzia ZSK dla pracowników HR

Przedstawiamy narzędzia opracowane w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, które powstały m.in. po to, żeby wspierać specjalistów od zarządzania zasobami ludzkimi w ich codziennych zadaniach.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Przetwórstwa Żywności

Impulsem do powstania ramy – podobnie jak w przypadku poprzednich – były dynamiczne zmiany zachodzące w technologii produkcji żywności oraz niedopasowanie oferty edukacji formalnej i pozaformalnej do potrzeb rynku pracy. Podczas tworzenia SRK PŻ szczególnie ważna okazała się idea „branża dla branży" – to przedsiębiorcy wiedzą najlepiej, jakich kompetencji i kwalifikacji potrzebują aktualnie w swoich firmach.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Kwartalnik ZSK 1/2024

Zapraszamy do lektury nowego Kwartalnika ZSK. Poruszamy w nim problemy i wyzwania stojące przed branżą mechaniczną – dziedzina spawalnictwo. Jest to rozwinięcie konferencji „Kompetencje w branży mechanicznej – dziedzina spawalnictwo w kontekście Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji”, która odbyła się 10 kwietnia 2024 r., w Kielcach.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Podsumowanie konferencji „Branża – wczoraj, dziś i jutro"

„Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie” – to stwierdzenie Petera Druckera, uważanego za „ojca” współczesnych metod zarządzania, świetnie podsumowuje klimat konferencji „Trendy, innowacje i wyzwania w branży logistycznej w regionie łódzkim”, która odbyła się 13 czerwca w Łodzi.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Aktualizacja SRK w sektorze budownictwo

Zapraszamy do współpracy nad aktualizacją Sektorowej Ramy Kwalifikacji w sektorze budownictwo. Na stronie BIP IBE ogłoszono postępowanie przetargowe na nabór ekspertów merytorycznych. Mogą oni zgłaszać swoje oferty w terminie do 6 czerwca br. Następnie prowadzone będą kolejne aktualizacje. Każda z nich skupi się na zielonej transformacji i zielonych umiejętnościach.

>> Więcej informacji <<

ZSK

9. wirtualne spotkanie CEDEFOP, "VET IN ACTION"

Nasz ekspert, dr Dawid Dymkowski (główny ekspert ds. sektorowych ram kwalifikacji, ZSK 6 / IBE), uczestniczył w 9. wirtualnym spotkaniu Cedefop, "VET in Action", podczas którego opowiedział o doświadczeniach z pracy z sektorowymi radami ds. kompetencji.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Od aplikacji do mistrzowskich raportów

Odbyło się spotkanie szkoleniowo-konsultacyjne z udziałem przedstawicieli Ministrów Właściwych i Podmiotów Zewnętrznego Zapewnienia Jakości „Od aplikacji do mistrzowskich raportów: podejście do sprawozdawczości, tworzenia raportów ewaluacyjnych i optymalizacji ich jakości”. Złożyły się na nie 4 sesje tematyczne: aplikacja e-raporty ZRK – prezentacja; możliwości wykorzystania aplikacji do sprawozdawczości w monitoringu i ewaluacji; aplikacja dla PZZJ-otów: struktura treści i wytyczne w zakresie zawartości poszczególnych elementów struktury oraz możliwe źródła danych; standardy jakości raportu ewaluacyjnego.

>> Więcej informacji <<

ZSK

e-raporty ZRK – dane o walidacji i certyfikowaniu w jednym miejscu

Aplikacja e-raporty ZRK pozwala prosto i szybko przekazać informacje o walidacji i certyfikatach kwalifikacji wolnorynkowych oraz sektorowych. Ułatwia pracę instytucjom certyfikującym (IC), podmiotom zewnętrznego zapewniania jakości (PZZJ) oraz pracownikom ministerstw.

>> Więcej informacji <<

ZSK

ZSK dla szkolnictwa wyższego

ZSK wspiera szkolnictwo wyższe poprzez doradztwo, wsparcie merytoryczne oraz dzielenie się wiedzą z obszaru systemu ZSK i zainteresowań uczelni.

>> Więcej informacji <<

ZSK

O ZSK – nie tylko w kontekście rozwoju i technologii

Konferencja “O Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji – nie tylko w kontekście rozwoju i technologii”(15 maja), współorganizowana przez Instytut Badań Edukacyjnych i Ministerstwo Rozwoju i Technologii, miała na celu popularyzację rozwiązań istniejących w ZSK, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru działań Ministerstwa Rozwoju i Technologii: gospodarki i budownictwa.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Forum wymiany doświadczeń interesariuszy ZSK

Czerwcowe Forum Wymiany Doświadczeń będzie roboczym spotkaniem organizacji i instytucji realizujących projekty i inne działania na rzecz uczenia się przez całe życie. Wspólnie z m.in. PARP, MEN, MFiPR będziemy pracować nad mapowaniem obszarów wspólnych, w których nasze działania mogą się uzupełniać. Oprócz tego wymienimy się doświadczeniami,z których nawzajem możemy czerpać i przyjrzymy się grupom docelowym, które mogą być adresatami przyszłych działań.

ZSK

Kapitał ludzki – jak mogą pomóc SRK

Współczesny świat niesie nieustanne zmiany. Dotyczą one również zagadnień związanych z pracą. Praca jako taka (tradycyjne modele pracy) nie jest już sztywno definiowana poprzez ramy danego stanowiska. Miejsce pracy nie musi być stałe i jednakowe dla wszystkich zajmujących się takimi samymi zadaniami. Coraz rzadziej wykonuje się przez całe życie ten sam zawód.
Ludzie coraz częściej i chętniej przekwalifikowują się. Trend ten nie ma jednego źródła. Jego przyczyną może być prozaiczna konieczność – zawody zanikają albo ludzi zastępują maszyny lub sztuczna inteligencja. Jednak wiele osób traktuje zmianę jako element samorozwoju, czy też sposób na znużenie wywołane dotychczasowym stylem życia, powtarzalnością obowiązków i brakiem stymulacji powodowanym niedostatkiem nowych doświadczeń. Niezależnie od przyczyn – zmiana taka wpisuje się w trend uczenia się przez całe życie (lifelong learning). Może również wspierać pracodawców w radzeniu sobie z trendem quiet quitting.

12. edycja badania “Human Capital Trends”, przeprowadzonego przez Deloitte, wskazuje, że pracownicy powinni móc rozwijać zdolności, a zadaniem pracodawców jest służyć im w tym wsparciem, zapewniając możliwość zrównoważonego rozwoju i zapraszając ich do współtworzenia środowiska pracy.

>> Więcej informacji <<<

ZSK

KONFERENCJA

O Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji – nie tylko w kontekście rozwoju i technologii

Celem konferencji jest popularyzacja rozwiązań istniejących w ZSK, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru działań Ministerstwa Rozwoju i Technologii: gospodarka i budownictwo.

>> Więcej informacji <<

ZSK

ZSK dla BCU

Zespół ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji BCU m. in. poprzez organizację seminariów informacyjnych i spotkań roboczych.

Branżowe Centra Umiejętności (BCU) mają być zaawansowanymi technologicznie placówkami kształcenia branżowego – łącznikami pomiędzy szkołami, uczelniami, organami prowadzącymi oraz branżami. Ich idea wykracza poza dotychczasowe tradycyjne modele kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego. W BCU młodzież, nauczyciele i osoby zatrudnione w poszczególnych gałęziach gospodarki będą mieć dostęp do najbardziej nowoczesnych w danej dziedzinie technologii. Dzięki temu będą mogli zdobywać wiedzę i nowe umiejętności, zwłaszcza w kluczowych dla rozwoju polskiej gospodarki.

>> Więcej informacji <<<

ZSK

Zaproszenie do współpracy przy przygotowaniu opisu kwalifikacji wolnorynkowych i sektorowych

Instytut Badań Edukacyjnych zaprasza do współpracy podmioty zainteresowane opisaniem kwalifikacji wolnorynkowych i sektorowych oraz włączeniem ich do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Już w maju nowe webinary dotyczące szkolnictwa wyższego

Zapraszamy na webinary z udziałem ekspertek z obszaru lifelong learning, walidacji oraz założeń Europejskiej Ramy Kwalifikacji i wdrażania krajowych ram kwalifikacji, które odbędą się w dniach 23 i 27 maja br.

Podczas spotkań przedstawione zostaną wyniki ekspertyz obejmujących następujące obszary tematyczne:

  • rozwiązania, które wypracowano i wdrożono w zagranicznych instytucjach szkolnictwa wyższego w odniesieniu do krajowych ram kwalifikacji oraz powiązania oferty edukacyjnej tych instytucji i nadawanych przez nie kwalifikacji z rynkiem pracy (23 maja 2024 r.);
  • potrzeby i możliwości wykorzystania metod walidacji do potwierdzania kompetencji społecznych proponowanych w systemie szkolnictwa wyższego oraz przydatność tych kompetencji w kontekście wymagań stawianych absolwentom przez podmioty rynku pracy (27 maja 2024 r.).

Webinary kierowane są do przedstawicieli ministerstw, szkół wyższych, instytutów naukowych i instytutów badawczych.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Zaproszenie na bezpłatne webinary dotyczące walidacji

Instytut Badań Edukacyjnych zaprasza na spotkania informacyjne online. Celem webinarów jest przekazanie praktycznych wskazówek dotyczących przygotowania się podmiotu do nadawania kwalifikacji wolnorynkowych lub sektorowych, w tym zaplanowania walidacji od strony merytorycznej i organizacyjnej. Spotkanie adresowane jest do instytucji certyfikujących oraz podmiotów zainteresowanych nadawaniem kwalifikacji wolnorynkowych lub sektorowych w ZSK.

  • "Projektowanie walidacji dla kwalifikacji wolnorynkowych i sektorowych"
    9 kwietnia 2024 r. (wtorek), godz. 9.30-12.30 (platforma Google Meet)
  • "Narzędzia walidacji dla kwalifikacji wolnorynkowych i sektorowych"
    23 kwietnia 2024 r. (wtorek), godz. 9.30-12.30 (platforma Google Meet)

>> Więcej informacji <<

ZSK

Pierwsze wnioski w systemie e-wnioski ZRK

W styczniu 2024 r. został uruchomiony nowy system do składania i rozpatrywania wniosków e-wnioski ZRK. To nowy, wygodniejszy - zwłaszcza dla składających - sposób procedowania wniosków kierowanych do podmiotu prowadzącego Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji.

System e-wnioski ZRK zapewnia sprawne składanie i rozpatrywanie wniosków w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Korzystają z niego podmioty, które zamierzają włączyć do ZSK nową kwalifikację czy ubiegają się o status instytucji certyfikującej. Pracownikom ministerstw nowy system ułatwia skuteczne rozpatrywanie złożonych wniosków.

Poza realizacją procedury opisanej w ustawie o ZSK narzędzie to usprawnia pracę, pozwala monitorować aktywności oraz umożliwia użytkownikom otrzymanie adekwatnego i szybkiego wsparcia ze strony pracowników Zespołu obsługi Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji.

>> Więcej informacji <<

ZSK

E-wnioski ZRK to nowy system, dzięki któremu można w łatwiejszy sposób składać wnioski w ramach ZSK

Jednym z zadań podmiotu prowadzącego Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji (PP ZRK) jest przyjmowanie wniosków m.in. o: włączenie do ZSK kwalifikacji oraz przyznanie uprawnienia do nadawania danej kwalifikacji. Wnioski poprawne pod względem formalnym PP ZRK przekazuje do właściwych ministrów.

Od 2016 r. do stycznia 2024 r. wpłynęły 542 wnioski o włączenie kwalifikacji oraz 562 wnioski od podmiotów, które chcą wydawać certyfikaty wyróżnione znakiem Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) i Europejskiej Ramy Kwalifikacji.

Zebrane doświadczenia pozwoliły przygotować nowe narzędzie do składania wniosków.

>> Więcej informacji <<

ZSK

II Forum Wymiany Doświadczeń Interesariuszy ZSK – podsumowanie

W czwartek, 14 marca, spotkaliśmy się w gronie osób zaangażowanych w rozwój Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji w ministerstwach oraz w Instytucie Badań Edukacyjnych na II Forum Wymiany Doświadczeń Interesariuszy Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Opisywanie kwalifikacji wolnorynkowych i sektorowych

Instytut Badań Edukacyjnych zaprasza do współpracy podmioty zainteresowane opisaniem kwalifikacji wolnorynkowych i sektorowych oraz włączeniem ich do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego

Minister Edukacji po raz kolejny ogłosił prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Prognoza ma pokazywać kierunki, w jakich powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego i stymulować oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe.

>> Więcej informacji <<  

ZSK

Branżowe Centra Umiejętności jako nowe placówki oświatowe ruszają ze swoją działalnością w całej Polsce

Instytut Badań Edukacyjnych, zwłaszcza zespół ds. ZSK, wspiera BCU w wielu obszarach podejmując się m.in takich działań jak: organizacja seminariów informacyjnych i spotkań roboczych nt. ZSK, Polskiej Ramy Kwalifikacji i Sektorowych Ram Kwalifikacji, wsparcie w opisie kwalifikacji sektorowych oraz przygotowaniu się do pełnienia roli instytucji certyfikującej i prowadzenia walidacji, sieciowanie BCU z innymi podmiotami z regionu, jak i w wymiarze ponadregionalnym.

>> Więcej informacji << 

ZSK

Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Komunikacji Marketingowej (SRK KM)

Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Komunikacji Marketingowej (SRK KM) powstała, aby zidentyfikować, nazwać i uporządkować kwalifikacje funkcjonujące w branży. To 21. rama kwalifikacji opracowana do września 2023 r. przez IBE, we współpracy z przedstawicielami różnych branż.

>> Więcej informacji <<

ZSK

Informacja o zmianach w ustawie o ZSK

Kwalifikacje wolnorynkowe i sektorowe, możliwość nadawania kwalifikacji od dnia otrzymania uprawnień do certyfikowania, określona zawartość certyfikatu – to tylko część zmian, które weszły w życie 1 stycznia 2024. Wynika to ze zmian w ustawie o ZSK, które są konsekwencją nowelizacji ustawy Prawo oświatowe z dn. 30.08.2023 (Ustawa o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw, opublikowana 26.09.2023, poz. 2005 Dz.U.).

>> Więcej informacji <<

ZSK

Narzędzia cyfrowe wspierające instytucje certyfikujące (IC)

Instytut Badań Edukacyjnych przygotował darmowe narzędzia elektroniczne i informacyjne strony internetowe, które mają wspierać instytucje certyfikujące w organizacji i prowadzeniu walidacji.

>> Więcej informacji <<

close