14 stycznia 2022 r.

Podcast

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Małgorzata Pyrc serdecznie zaprasza Państwa do wysłuchania podcastu! Znajdziecie w nim Państwo wszystkie informacje, zaprezentowane w styczniowym biuletynie.

Wywiad Komisji Biur Rachunkowych w DTV24

W programie „Podatki Info", emitowanym przez Internetową telewizję DTV24, Aneta Lech – przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP (KBR) wraz z wiceprzewodniczącą Beatą Szlachetką, promowały misję i działalność Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Z wywiadu można również dowiedzieć się więcej o pracach KBR oraz grupie wsparcia na Facebooku „Biura rachunkowe na zakręcie". Wywiad równolegle wyemitowała Telewizja Lubań. Zapraszamy do obejrzenia tego nagrania.

 

Nowe regulacje

Na stronie Wydawnictwa Rachunkowość (rachunkowosc.com.pl) zamieszczono wiele artykułów odnoszących się do Polskiego Ładu przygotowanych przez ekspertów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP). Zachęcamy do ich lektury – z pewnością pomogą rozjaśnić wiele niejasności, związanych z przepisami Polskiego Ładu.

Jednym z nich jest artykuł „Jak liczyć wynagrodzenie za grudzień 2021 wypłacane w styczniu 2022". Do ustalenia grudniowego wynagrodzenia, którego wypłata następuje w okresie od 1 do 10 stycznia 2022 r., należy zastosować zasady składkowo-podatkowe Polskiego Ładu, a wcale nie jest to takie łatwe. W artykule przedstawione są przykłady wyliczenia wynagrodzenia, uwzględniające PPK, ulgę dla klasy średniej, ulgę na dużą rodzinę, przy założeniu że pracownik złożył pracodawcy PIT-2 lub tego nie zrobił.

Jego treść jest dla Państwa bezpłatnie udostępniona do 20-go stycznia b.r.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

Szczególnie polecamy opublikowane na stronie Wydawnictwa Rachunkowość webinarium o uldze na terminal oraz podatniku bezgotówkowym, specjalnie przygotowany przez Leszka Lewandowicza – doradcę podatkowego, sekretarza Zarządu Głównego oraz Oddziału Wielkopolskiego SKwP.

Dostęp do webinarium w poniższym linku.

 

O najważniejszych konsekwencjach Polskiego Ładu Leszek Lewandowicz mówi również w wywiadach:

"Co oznacza Polski ład dla przedsiębiorców"

 

"Co oznacza Polski Ład dla księgowych"

Wycena usług księgowych

Z tematem Polskiego Ładu, bardzo mocno wiąże się wycena usług księgowych. O podnoszeniu cen usług księgowych w biurach rachunkowych rozmawiała w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej Aneta Lech, doradca podatkowy, właścicielka biura rachunkowego LexAntis, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

Podkreśliła, że w biurach rachunkowych pojawi się nowa usługa, polegająca na comiesięcznym ustalaniu wysokości składki zdrowotnej. Ustalenie wysokości składki zdrowotnej będzie wymagało indywidualnego podejścia do każdego przedsiębiorcy będącego podatnikiem PIT, a to znacząco wpłynie na podwyżkę cen w biurach rachunkowych. W związku z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu bardzo ważna okaże się weryfikacja umów z klientami, gdyż biura rachunkowe będą musiały zadbać o wyłączenie odpowiedzialności za zdarzenia, na które nie mają wpływu. Cały wywiad z Anetą Lech dostępny poniżej.

Dzień otwarty SKwP

Komisja Biur Rachunkowych SKwP w imieniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zaprasza właścicieli biur rachunkowych na dzień otwarty w SKwP!

Zachęcamy do bliższego poznania naszej organizacji, która na pewno może być dla Państwa dużym wsparciem w codziennej pracy zawodowej. Zorganizowaliśmy dla Państwa spotkanie integracyjne, na którym zostanie poprowadzony wykład dotyczący Polskiego Ładu, a także odbędzie się panel tematyczny związany z wyceną usług księgowych.

Uczestnicy spotkania będą mogli również zapoznać się z działalnością Klubu Biur Rachunkowych, prowadzących cykliczne spotkania integracyjno-merytoryczne, umożliwiające dyskusje oraz wymianę doświadczeń. Bezpłatne odczyty i prelekcje przeprowadzane przez ekspertów Stowarzyszenia pomagają nie tylko poszerzać wiedzę, ale także sprawnie dostosować się do błyskawicznie zmieniających się przepisów podatkowych.

„Dni otwarte SKwP” odbywają się w oddziałach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce na terenie całego kraju. Najbliższe zaplanowano w Lublinie, Opolu, Legnicy, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Włocławku.

O terminach będziemy informować na bieżąco na naszym fanpage na Facebooku „Komisja Biur Rachunkowych SKwP” oraz w grupie wsparcia „Biura rachunkowe na zakręcie”. Więcej o „Dniu otwartym SKwP” dowiecie się Państwo z wypowiedzi Anety Lech, doradcy podatkowego, właścicielki biura rachunkowego, przewodniczącej Komisji Biur Rachunkowych SKwP. Zapraszamy do obejrzenia.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

Poniżej znajdziecie również relacje z „Dni otwartych SKwP", które odbyły się w Warszawie, Bydgoszczy oraz Gdańsku.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia
Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia
Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Konferencja "Biura rachunkowe na zakręcie - kierunki rozwoju oraz nowe wyzwania"

Relacje z minionych „Dni otwartych SKwP" zamieszczone są w najnowszym wydaniu pisma "Świat Księgowych". Tam również znajdziecie relację z bardzo ważnej konferencji „Biura Rachunkowe na zakręcie – kierunki rozwoju oraz nowe wyzwania”,

zorganizowanej przez Komisję Biur Rachunkowych SKwP wspólnie z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

 

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

Na konferencji oprócz wykładów na temat Polskiego Ładu odbyły się dwa panele dyskusyjne.

Do pierwszego poprowadzonego przez Leszka Lewandowicza, zostali zaproszeni przedstawiciele administracji skarbowej, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców i pracodawców. Celem panelu było uzyskanie opinii płynących z tych środowisk na temat oczekiwań względem biur rachunkowych oraz otrzymanie informacji o przewidywanych konsekwencjach i ryzyku związanych z nieuregulowaniem zawodu księgowego. Wszyscy przedstawiciele panelu zgodnie przyznali, że zawód księgowego powinien zostać zdefiniowany, a działalność biur rachunkowych uregulowana. Pomimo, iż dostęp do zawodu mógłby zostać w jakimś stopniu ograniczony, to stanowi to przyszłość, w której prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych zostanie powierzone osobom kompetentnym i odpowiedzialnym. Ważnym elementem wybrzmiałym w tym panelu była również etyka zawodu.

Do drugiego panelu prowadzonego przez Anetę Lech, zostali zaproszeni przedstawiciele najważniejszych organizacji zrzeszających biura rachunkowe, czyli przedstawiciele Krajowej Izby Biur Rachunkowych, Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych oraz Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych. Celem panelu było zobrazowanie potrzeb związanych z uregulowaniem działalności biur rachunkowych oraz przedstawienie oczekiwań wobec rządu i biznesu. Debata miała również na celu pokazanie, z jakimi problemami obecnie borykają się biura rachunkowe. Była to pierwsza takiego typu inicjatywa, gdzie oficjalnie w debacie mogły wypowiedzieć się wszystkie organizacje, zrzeszające w swoich kręgach biura rachunkowe.

Bardzo interesujące były również, zaprezentowane przez Stanisława Hońko – wiceprezesa Zarządu Głównego oraz prezesa Oddziału Okręgowego w Szczecinie SKwP, wstępne wyniki ankiety dla przedsiębiorców, które jednoznacznie pokazały, że przedsiębiorcy widzą silną potrzebę regulacji zawodu księgowego oraz uregulowania działalności biur rachunkowych. Potwierdzają one również ubiegłoroczne wyniki badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie, gdzie aż 85% właścicieli biur rachunkowych opowiedziało się za zdefiniowaniem zawodu księgowego.

Przez całą konferencję przewijała się idea księgowego, jako architekta bezpiecznego biznesu. W 2022 roku Stowarzyszenie rozpoczęło jubileusz 115. rocznicy powstania organizacji społeczno-zawodowych w Polsce, który Zarząd Główny Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ogłosił „Rokiem księgowego”.

 

 

Poniżej znajduje się podcast z Anetą Lech dotyczący konferencji oraz krótką relację zdjęciową z tego wydarzenia.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

 

Pełnomocnik przedsiębiorcy

Jeżeli za każdym razem nie chcecie uiszczać opłaty skarbowej za pełnienie funkcji pełnomocnika, to warto zgłosić ten fakt do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Słuchując podcastu z Anetą Lech, poszerzycie swoją wiedzę na ten temat.

 

Certyfikowany Ekspert Usług Księgowych (CEUK)

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Na początku grudnia 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane dla grupy CEUK.

Przejście przez niejasności związane z Polskim Ładem przeprowadził Leszek Lewandowicz. Spotkania dla grupy CEUK w Oddziale Wielkopolskim Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Poznaniu odbywają się cyklicznie w systemie hybrydowym. Dzięki temu większa liczba uczestników może wziąć w nich udział. Mająca tam miejsce wymiana myśli oraz doświadczeń, stanowi ogromne znaczenie w zawodzie księgowego.

Jeżeli jednak do tej pory nie mieliście jeszcze okazji usłyszeć, czym tak naprawdę jest certyfikat CEUK, zachęcam do przeczytania poniższego artykułu.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Spotkanie w Ministerstwie Finansów

Dzięki zaangażowaniu Jerzego Konieckiego, prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, organizacje zrzeszające biura rachunkowe spotkały się 13 września z wiceministrem finansów Janem Sarnowskim i dyrektorem Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów Aleksandrem Łożykowskim.

Spotkanie dotyczyło dwóch zagadnień:

  • zdefiniowania roli i funkcji biur rachunkowych
  • wstępnych zasad postępowania przy wdrażaniu w życie nowych unormowań prawnych i organizacyjnych, w tym Polskiego Ładu oraz rozwiązań cyfrowych takich jak Portal e-Urząd Skarbowy.

To było pierwsze takie spotkanie w Ministerstwie Finansów, w którym uczestniczyli przedstawiciele organizacji zrzeszających biura rachunkowe.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

Na zdjęciu w składzie od lewej:

  • Anna Wiśniewska ze Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych
  • Jolanta Kryniger z Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych
  • Aneta Lech z Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP
  • Beata Boruszkowska z Krajowej Izby Biur Rachunkowych

Jubileusz 90-lecia istnienia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu

W październiku odbyła się również uroczystość jubileuszu 90-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu, podczas której wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wręczył honorowe odznaczenia. Za całokształt działalności zawodowej i społecznej, a w szczególności za znaczący wkład w promowaniu wielkopolskiej organizacji księgowych oraz popularyzację zawodu księgowego i zawodów pokrewnych związanych z rachunkowością, otrzymali je:

- Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego oraz Wielkopolskiego Oddziału w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

- Mariusz Noworyta, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Podczas jubileuszu Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego wręczyło również statuetkę Honorowego Hipolita, którą otrzymał Grzegorz Bosy, wiceprezes Oddziału Wielkopolskiego, oraz Srebrny Medal, który otrzymał Mariusz Noworyta, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego, za krzewienie idei pracy organicznej.

Wszystkim odznaczonym osobom składamy najserdeczniejsze gratulacje. Relację z wydarzenia znajdziecie poniżej.

Kurier Etyki

Zachęcamy również do przeczytania "Kuriera Etyki", w którym znajdują się zaskakujące wyniki badań, dotyczące biur rachunkowych. Etyka w zawodzie księgowego jest bardzo ważna, a Stowarzyszenie Księgowych w Polsce bardzo mocno ją promuje. Z Kuriera etyki dowiemy się również, że Stowarzyszenie zainicjowało działalność Kolegium Rzeczników Zawodowej Etyki w Rachunkowości, czyli forum współpracy osób, które pragną działać wspólnie z Komisją Etyki. Ważną rzeczą jest również to, że od 2022 r, będą odbywały się debaty o etyce.

O terminach zaplanowanych debat Stowarzyszenie Księgowych w Polsce będzie Was informować na bieżąco.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia