Biuletyn informacyjny nr 4/2024     

7 maja 2024

Biura Rachunkowe

Rozszerzenie polis OC biura rachunkowego o klauzulę:

 • pokrywającą koszty obrony w procesie karnym dot. wystawienia w imieniu klienta faktur w systemie KSeF (w przypadku okazania się pustymi fakturami)

Wprawdzie jako Komisja Biur Rachunkowych SKwP nie rekomendujemy wystawiania faktur w imieniu klienta (zbyt duże ryzyko związane z odpowiedzialnością karno-skarbową), jednakże ta klauzula powinna w jakimś stopniu Was ochronić.

 • dokonywania przez biuro rachunkowe zmian w CEiDG (w imieniu i na zlecenie przedsiębiorcy) na podstawie pełnomocnictwa

Odszkodowanie z tyt. dokonanych zmian w CEiDG było wyłączone, jednakże już wkrótce ten zapis znajdzie się na stałe w umowie.

To tylko mały zarys tego, co udało nam się wspólnie wypracować w ramach Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP wraz z naszym partnerem SAGA Brokers na spotkaniu z PZU S.A.

To był bardzo efektywnie spędzony dzień...a przed nami kilka takich więcej :-)

Pomimo trudnych tematów, dziękujemy wszystkim za znakomitą atmosferę. Wierzymy, że nasze spotkania przyniosą wszystkim stronom, a przede wszystkim biurom rachunkowym, wiele korzyści z naszej współpracy.

 

Legislacja

Kasowy PIT

„Kasowy PIT bardzo zawiły. Chętnych będzie niewielu

Nowa metoda rozliczeń skomplikuje życie przedsiębiorcom i księgowym. A podatek i tak trzeba będzie zapłacić.

Przychód wykażemy dopiero wtedy, gdy dostaniemy pieniądze od kontrahenta - taka jest idea zapowiadanego przez rząd kasowego PIT. Ministerstwo Finansów opublikowało już jego projekt. Jakie są pierwsze wrażenia?"

„Proponowane przez rząd przepisy są bardzo skomplikowane i przyniosą przedsiębiorcom dużo nowych obowiązków. Obawiam się, że chętnych do kasowych rozliczeń będzie niewielu, jeśli w ogóle" - mówi Sylwia Rzepka , ekspert SKwP

„Jak przedsiębiorcy zobaczą, ile ich czeka biurokracji, to szybko im się kasowego PIT odechce" – potwierdza Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w inFakt, ekspert SKwP

Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu opublikowanego na łamach Rzeczpospolita dostępnego w poniższym linku.

Czwartkowe wieczory z Ustawą o Rachunkowości

Przypominamy o trwającej akcji SKwP Czwartkowe wieczory z UOR". W ramach akcji, zapraszamy do aktywnego udziału w dyskusjach, zadawania pytań i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Każda opinia ma dla nas znaczenie i dzięki nim, możemy przyczynić się do wdrożenia dobrych rozwiązań.

Dziękujemy tym samym za udział w ankiecie Czy zakres informacji prezentowanych w SF wymagany przez UOR jest optymalny?". Odpowiedź przedstawiamy w grafice zamieszczonej poniżej.

Wszystkie publikacje związane z akcją znajdziecie w naszych mediach społecznościowych #CzwartkowewieczoryzUOR

 

Współpraca z zagranicą

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Edukacji i Badań w Rachunkowości

W kwietniu, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce stało się członkiem instytucjonalnym IAAER (International Association for Accounting Education and Research), dołączając tym samym do innych organizacji zawodowych księgowych, takich jak CECCAR, ACCA oraz ICEAW.

Liczymy na owocną współpracę z IAAER, która przyczyni się do rozwoju edukacji i badań w zakresie rachunkowości. Więcej informacji znajduje się w poniższym linku.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Polecamy zapoznanie się z wartościowymi artykułami opublikowanymi w Miesięczniku Rachunkowość

Co warto zmienić w regulacjach rachunkowości – zaproszenie do dyskusji

„Celem artykułu jest zadanie fundamentalnych pytań dotyczących kształtu ustawy o rachunkowości, które – mamy nadzieję – będą sprzyjać dyskusji nad jej zmianą" - Waldemar Gos Prof. dr hab., Katedra Rachunkowości, Uniwersytet Szczeciński

Dyplomowany księgowy SKwP – tytuł potwierdzający profesjonalizm zawodowy

„Różne analizy, opinie i wizje przyszłości zawodu księgowego, szczególnie w warunkach powszechnego stosowania sztucznej inteligencji (AI), w jednym są zgodne – zapotrzebowanie na księgowych o wysokich kompetencjach będzie wzrastać. Warto zatem być księgowym, a najlepiej dyplomowanym księgowym SKwP" - @ Teresa Cebrowska Dr nauk ekon., biegły rewident, przewodnicząca Głównej Zawodowej Komisji Egzaminacyjnej SKwP

 

Etyka zawodu

X edycja konkursu SKwP na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości

Zapraszamy do udziału w konkursie, którego zadaniem Konkursu  jest pobudzanie inicjatywy do przygotowania i popularyzacji dylematów etycznych z zakresu rachunkowości a także poszerzenia Banku Dylematów Etycznych, opracowywanego przez Radę Naukową SKwP.

Zachęcamy do udziału wszystkich zainteresowanych, dla których problem etyki jest bardzo bliski. Wskazówki i sugestie dla autorów opracowań dylematów etycznych znajdują się na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Udział w konkursie daje szansę otrzymania nagrody pieniężnej lub rzeczowej, a także przyczynia się do kształtowania zasad i postaw etycznych w praktyce polskiej rachunkowości.

Na zgłoszenia czekamy do 31 października 2024 r.

 

Bank dylematów etycznych

Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przedstawia Państwu inicjatywę tworzenia banku analiz przypadków, zwanego Bankiem Dylematów Etycznych, które mogą wspomagać propagowanie i wdrażanie zasad etyki w środowisku zawodowym rachunkowości. Działania w kierunku stworzenia takiego Banku podjęte zostały już w roku 2006.

Poniżej przedstawiamy jedną z publikacji należących do Banku Dylematów Etycznych pt. Cukiernia nie zawsze słodka" - Sebastian Kuś

Ważne dla księgowych

Różne oblicza ekonomii

Zachęcamy do wysłuchania audycji pt. „Różne oblicza ekonomii”, którego gościem Nius Radia był dr hab. Stanisław Hońko prof. US - pracownik Katedry Rachunkowości, Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Ekonomii i Finansów, sprawujący również funkcję Prezesa Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny

Rozmowa koncentrowała się na specyfice zawodu księgowego, roli SKwP w tworzeniu standardów pracy księgowych oraz wyzwaniach, przed którymi stoi rachunkowość w warunkach rozwoju sztucznej inteligencji. Audycja prowadzona była przez dr hab. Sławomira Franka, prof. US w ramach obchodów Roku Edukacji Ekonomicznej ustanowionego przez Senat RP.

 

Cykl bezpłatnych webinarów „FinanSOWA w NGO"

Zapraszamy do zapoznania się z cyklem bezpłatnych webinarów zorganizowanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. wspólnie z Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego .

W ramach siedmiu spotkań, zostały zaprezentowane następujące zagadnienia:

 • Organizacja pozarządowa jako podatnik VAT - Leszek Lewandowicz
 • Obowiązkowy KSeF w organizacjach pozarządowych - Leszek Lewandowicz
 • Zatrudnienia w NGO - Magdalena Sobiak
 • Darowizny, zbiórki, crowdfunding - Katarzyna Sadło
 • Organizacje pozarządowe a prowadzenie sprzedaży - Katarzyna Adamska-Dutkiewicz
 • Sprawozdania finansowe w organizacjach pozarządowych - dr Dorota Anna Mikulska
 • Zeznanie CIT-8 w organizacji pozarządowej - przychody, koszty i wydatki na cele statutowe - dr Dorota Anna Mikulska

Link do wszystkich nagrań zamieściliśmy w poniższej grafice.

 

Sprzedaż udziału kapitałowego w spółce komandytowej - skutki w PIT

„Osoba fizyczna będąca wspólnikiem w spółce komandytowej może zrezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej, zbywając przysługujący jej ogół praw i obowiązków w takiej spółce. Ma to określone konsekwencje podatkowe" - pisze Bożena Nowicka, ekspert SKwP w artykule opublikowanym na łamach Rzeczpospolita .

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu zamieszczonego w grafice.

 

Wydarzenia z życia SKwP

Dzień Księgowego 2024

Każdego roku w czerwcu, obchodzimy „Dzień Księgowego", który jest ważnym wydarzeniem dla całej naszej organizacji. W ramach obchodów, poszczególne Oddziały SKwP planują wydarzenia dla swoich członków.

 

Księgowi na rekord 2024!

Skoro Dzień Księgowego, to bijemy Rekord! Serdecznie zapraszamy 04 czerwca do udziału w bezpłatnym szkoleniu online, podczas którego ponownie będziemy bić Rekord. Tematem tegorocznego szkolenia będzie „Międzynarodowy księgowy w VAT",który przedstawi Anna Michalak.

Organizatorami akcji jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Dolnośląski we Wrocławiu , Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział w Jeleniej Górze, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Legnicy , Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Opolu Zapraszamy do odwiedzania naszych mediów społecznościowych, w których już wkrótce, przedstawimy szczegółowe instrukcje.

 

I Indywidualne Mistrzostwa Polski Księgowych i Biegłych Rewidentów w Szachach!

Czy są rozgrywane Indywidualne Mistrzostwa Polski Księgowych i Biegłych Rewidentów w szachach? Jeszcze nie, lecz w dniach 21-22 września b.r. będziemy kibicować zawodnikom Mistrzostw Polski. Serdecznie zapraszamy do udziału.

Organizatorami wydarzenia jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny , Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku , Polska Izba Biegłych Rewidentów oraz PIBR w Gdańsku.

Więcej informacji znajdziecie już wkrótce na naszych mediach społecznościowych.

 

Celebracja finału konkursu #naszlakuzskwp

Choć minęło już parę dni od finału #naszlakuzskwp to w nas wciąż są wielkie emocje! To był cudowny weekend w Zamek Rzucewo, który ugościł nas po królewsku.

Choć prognoza pogody zapowiadała inaczej, to podczas celebracji finału mieliśmy piękną pogodę. Zaś program finału zawierał atrakcji bez liku:

 • wspólny spacer na Cypel Rzucewski
 • quiz wiedzy z ciekawymi kategoriami
 • wieczór wspomnień i historie opowiadane przez uczestników
 • ceremonia wręczenia pucharów w miejscu, gdzie jest początek Polski - Hel "Kopiec Kaszubów"
 • Zwiedzanie Helu z przewodnikiem
 • wspólny pyszny obiad w „Starej Wędzarni”
 • zwiedzanie muzeum rybołówstwa
 • odwiedziny „Gwiazdy Północy” w Jastrzębiej Górze - najdalej wysunięty na północ punkt w Polsce
 • oficjalna ceremonia wręczenia medali i dyplomów połączona z uroczystą kolacją

I wisienka na torcie - spotkanie z Panem Wojciechem Dąbrowskim- podróżnikiem, który 13 razy okrążył kulę ziemską i odwiedził ponad 230 państw.

Dziękujemy za niesamowitą atmosferę oraz za to, że byliście z nami - podczas finału, jak i całego konkursu. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom konkursu „Na szlaku z SKwP” jeszcze raz gratulujemy!

Cieszymy się ogromnie, że konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańskuprzyczynił się do zawiązania nowych przyjaźni i więzi między księgowymi z różnych oddziałów SKwP w całej Polsce.

Czas by zacząć myśleć o kolejnej edycji… a może macie jakieś propozycje? Podzielcie się nimi z nami. Do zobaczenia na szlaku „Księgowa Rodzino”!

 

LV edycja konkursu na najlepsze prace i opracowania z dziedziny rachunkowości rozstrzygnięta!

Kapituła Konkursu Rady Naukowej  Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, w wyniku przeprowadzonej  podwójnej recenzji, przyznała nagrody i wyróżnienia w LV edycji konkursu na najlepsze prace i opracowania z dziedziny rachunkowości SKwP.

Opracowanie:

Sylwia Rzepka,

dyplomowany Księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

Biuletyn informacyjny nr 3/2024     

9 kwietnia 2024

Biura Rachunkowe

Jak Sztuczna Inteligencja (AI) usprawni pracę księgowych

Czy zastanawiałeś się, jak sztuczna inteligencja może uczynić Twoją pracę łatwiejszą? Zapraszamy do oglądnięcia webinarium, dzięki któremu odkryjecie możliwości wykorzystania AI w codziennej pracy zawodowej.

Poznacie również przyszłe zastosowania sztucznej inteligencji w księgowości, które mają potencjał do dalszego rozwoju. Dowiecie się, jak sztuczna inteligencja może wspierać zarządzanie biurem rachunkowym i jak ją wykorzystać do budowania dobrych relacji z klientami, na przykładzie systemu wFirma .

Tym samym przypominamy, że wszyscy członkowie SKwP mogą skorzystać ze specjalnej oferty - rocznego bezpłatnego dostępu do systemu wFirma dla Biur Rachunkowych .

 

Spotkanie grupy CEUK

Przeprowadzane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. warsztaty dla grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych to nie tylko rozwój kompetencji miękkich, ale przede wszystkim integracja. Ponieważ to właśnie ona, stanowi największą wartość.

Dziękujemy tym samym Joanna Bogielczyk , która kolejny raz przeprowadziła znakomite warsztaty dla grupy CEUK.

 

 

Wszystkich Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych, serdecznie zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach dla grupy CEUK. Nie bójcie się do nas przyjechać, gdyż wszystkie jesteśmy otwarte i obiecujemy, że błyskawicznie się z całą grupą z integrujecie.

Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia za dwa miesiące w Poznaniu :-)

 

Modernizacja ustawy o rachunkowości

Warsztaty w Ministerstwie Finansów

W marcu, pokaźna grupa ekspertów Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny uczestniczyła w warsztatach poświęconych modernizacji przepisów o rachunkowości (na zdjęciu widoczna jedynie mała jej część).

Realizowany przez Ministerstwo Finansów we współpracy z PwC projekt "Reforma systemu rachunkowości ze szczególnym uwzględnieniem digitalizacji" będzie stanowić rewolucję.

 

W niniejszej zakładce udostępniane są materiały, które zostały przygotowane na poszczególnych etapach projektu. Zachęcamy do zapoznania się z publikacjami. Zawarte w nich propozycje kierunków zmian będą stanowiły podstawę prac nad wdrożeniem rekomendowanych rozwiązań w ramach procesu legislacyjnego.

 

Czwartkowe wieczory z UOR

W najnowszej inicjatywie będziemy skupiać się na wybranych problemach związanych z dalszymi pracami nad ustawą o rachunkowości. W ramach tego, zapraszamy na nasz cykl postów: „Czwartkowe wieczory z UOR”.

Zapraszamy do aktywnego udziału w dyskusjach, zadawania pytań i dzielenia się swoimi spostrzeżeniami. Jesteśmy przekonani, że każda opinia ma znaczenie i razem możemy przyczynić się do wdrożenia dobrych rozwiązań.

Wszystkie posty znajdziecie w naszych mediach społecznościowych #czwartkowewieczoryzuor .

 

Współpraca z zagranicą

Pierwsza pomoc w problemach zdrowia psychicznego

Po raz pierwszy prezentujemy Państwu materiał dotyczący tematyki zdrowia psychicznego  z perspektywy księgowych pt. „Przewodnik dla księgowych: jak współpracować z klientem doświadczającym problemów psychicznych i trudności finansowych”.

Biura rachunkowe często stykają się z klientami określanymi jako „trudni”. Ten przewodnik odpowiada na różne wyzwania związane z efektywnym obsługiwaniem klienta uznawanego za „trudnego”

Przewodnik został opracowany na zlecenie Chartered Accountants Australia and New Zealand (CAANZ), które reprezentuje ponad 136 tysięcy dyplomowanych księgowych na całym świecie. Na stronie internetowej CAANZ znajduje się zakładka „Dobrostan psychiczny dyplomowanych księgowych”, zawierająca zasoby i informacje wspierające zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie członków CAANZ.

 

Globalne trendy talentów w rachunkowości 2023 - raport

Autorzy raportu Globalne trendy talentów w rachunkowości 2023 – Global Talent Trends Survey 2023– zauważają, że świat pracy przeszedł nadzwyczajną przemianę, która nie miała miejsca od co najmniej jednego pokolenia, inaugurując nowy etap w historii pracy i zatrudnienia.

Dokument ten został przygotowany przez the Association of Chartered Certified Accountants - ACCA opierając się na badaniu przeprowadzonym wśród ponad 8000 zawodowych księgowych ze 148. krajów. Respondenci zostali zapytani o swoje obawy dotyczące przyszłości pracy, zawodowe aspiracje, ogólne samopoczucie oraz podejście do wdrażania technologii. Badanie przeprowadzone przez ACCA w 2023 roku należy do jednego z największych w historii badań dotyczących branży księgowości, dostarczając wyjątkowego i istotnego spojrzenia na sposób postrzegania pracy w tej dziedzinie.

Poniżej przedstawiamy kluczowe tezy zawarte w raporcie.

Miesięcznik Rachunkowość

Polecamy zapoznanie się z wartościowymi artykułami opublikowanymi w Miesięczniku Rachunkowość

Ważność oświadczeń o łącznym opodatkowaniu z małżonkiem lub na zasadach przewidzianych dla samotnych rodziców

„Nasi pracownicy, który zamierzają za dany rok opodatkować dochody łącznie z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko, składają w każdym roku stosowne oświadczenie. Nie wypełniają przy tym urzędowego formularza PIT-2, lecz druk przygotowany przez naszą spółkę albo korzystają z aplikacji płacowej. Jeden z pracowników zwrócił nam uwagę, że oświadczenie złożone w poprzednim roku jest wiążące także w kolejnym i nie powinniśmy żądać jego ponawiania. Czy słusznie?" - Krzysztof Hałub

 

Praca z małoletnimi pod wzmożoną kontrolą

„Osoby podejmujące zajęcie wymagające kontaktu z dziećmi muszą składać informacje z rejestrów karnych krajów, w których mieszkały przez ostatnie 20 lat" - Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy

 

Szkolenie dla czytelników „Zamknięcia roku 2023”

Wszystkich czytelników „Zamknięcia roku 2023” zapraszamy do obejrzenia nagrania ze szkolenia „Księgowe zamknięcie roku 2023”.

 

Etyka zawodu

Kurier etyki

„Wiele wokół nas się dzieje. Jak zwykle. A jednak nie do końca. Bowiem to co szczególnie wybrzmiewa w 2024 roku wiąże się z hasłem, które przestało już nim być. Zrównoważony rozwój jako imperatyw zarządczy głośno wybrzmiewa w mediach, na łamach publikacji. Mocno także już odcisnął swój pierwszy ślad w prawie, obligując przedsiębiorstwa (stopniowo coraz to dalsze ich grupy) do przedstawiania sprawozdania ze zrównoważonego rozwoju" - prof. dr hab. Anna Karmańska, przewodnicząca Komisji Etyki SKwP

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem Kuriera etyki.

 

Bank dylematów etycznych

Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przedstawia Państwu inicjatywę tworzenia banku analiz przypadków, zwanego Bankiem Dylematów Etycznych, które mogą wspomagać propagowanie i wdrażanie zasad etyki w środowisku zawodowym rachunkowości. Działania w kierunku stworzenia takiego Banku podjęte zostały już w roku 2006.

Poniżej przedstawiamy jedną z publikacji należących do Banku Dylematów Etycznych pt. Zaniżanie zobowiązań i kosztów ubezpieczeniowych" - Jan Piątek

Ważne dla księgowych

Safe harbour może być schematem podatkowym

"Zastosowanie przewidzianego w przepisach o cenach transferowych rozwiązania w zakresie finansowego safe harbour, może wyłączyć konieczność sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych, w tym analiz benchmarkingowych dla transakcji z podmiotami powiązanymi. Jednak tego typu uproszczenie może się też wpisywać w definicję schematu podatkowego, podlegającego raportowaniu do Szefa KAS" - Adam Tomaszewski, ekspert SKwP, doradca podatkowy.

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu opublikowanego na łamach Rzeczpospolita

 

Piękne i widoczne - księgowe online

Jak wywołać rewelacyjne pierwsze wrażenie, aby przyciągnąć uwagę widzów? Co nasz ubiór może mówić widzom? Jak powinno wyglądać zdjęcie profilowe, aby tworzyło biznesową wizytówkę w mediach społecznościowych?

Zapraszamy do oglądnięcia nagrania webinaru z Joanna Bogielczyk , ekspertką od mediów społecznościowych.

 

Krajowe Standardy Rachunkowości - stosowanie i analiza potrzeb użytkowników - zapraszamy do wypełnienia ankiety

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie nt. stosowania standardów/stanowisk KSR. Zbierane opinie posłużą do modyfikacji dotychczas wydanych dokumentów, a także pozwolą wskazać obszary wymagające interpretacji w nowych standardach/stanowiskach.

 

Wydarzenia z życia SKwP

Porozumienie o współpracy z ZUS

W marcu Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku podpisało porozumienie o współpracy w ramach partnerstwa z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku.

Celem porozumienia są działania w obszarze edukacji polegające na organizowaniu szkoleń, odczytów i konferencji promujących wiedzę dotyczącą ekonomii, kadr i płac oraz ubezpieczeń społecznych. Jesteśmy przekonani, iż nawiązana współpraca będzie początkiem wielu wspólnych działań oraz ciekawych projektów.

 

Opolskie Śniadanie Wielkanocne

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Opolu brał udział w VII edycji Opolskiego Śniadania Wielkanocnego, zorganizowanego przez Urząd Miasta Opola, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Opolski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Opola, Przewodniczącego Rady Miasta Opola i Biskupa Diecezji Opolskiej.

Na rynku rozstawiono wiele stołów wystawców, którzy mogli zaprezentować swoje pomysły na stół wielkanocny. Swój stół wielkanocny zaprezentował również Opolski Oddział SKwP, promując i propagując tym samym cele i zadania Stowarzyszenia oraz przybliżając jego działania mieszkańcom.

 

Porozumienie o współpracy z PIBR

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie podpisało porozumienie o wzajemnej współpracy z Regionalnym Oddziałem Polskiej Izby Biegłych Rewidentów w Warszawie.

 

Talent Days

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. uczestniczyło w wydarzeniu dla osób poszukujących swojej drogi zawodowej - TALENT DAYS na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Była to doskonała okazja do zapoznania się z działalnością Stowarzyszenia. oraz kursami wspierającymi rozwój zawodowy na kursach dla księgowych.

 

Career Choice

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Szczecinie gościł z ofertą szkoleniową na Targach Edukacyjnych Amazon Career Choice.

 

Opracowanie: Sylwia Rzepka ,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

 

 

Biuletyn informacyjny nr 2/2024     

4 marca 2024

Biura Rachunkowe

Brak zapłaty po rozwiązania umowy z powodu nieprawidłowości w świadczeniu usług księgowych

„Klient nie może odmówić zapłaty, nawet jeżeli twierdzi, że usługa została wykonana nienależycie. Takiej możliwości nie przewiduje Kc, musiałaby ona wynikać z umowy zawartej z biurem rachunkowym. Tak orzekł Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w wyroku z 6.11.2023 r. (VIII GC 1046/23)" - Aleksander Woźniak

 

Roczny darmowy dostęp do systemu wFirma.pl

Dla wszystkich członków SKwP którzy pragną zmienić swoje oprogramowanie księgowe, mamy specjalną promocję - roczny darmowy dostęp do systemu wFirma .

Poniżej prezentujemy nagranie z webinaru, na którym zostały przedstawione narzędzia usprawniające i automatyzujące codzienną pracę księgowych i kadrowych – system wFirma dla Biur Rachunkowych oraz informacje dot. możliwości skorzystania ze specjalnej promocji.

 

Spotkanie grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

Teatr hipnotyzujących opowieści, w której publiczność nie pozostaje bierna i w dreszczu nieustających emocji z niecierpliwością oczekuje na finał - tymi słowami, można było określić atmosferę lutowych warsztatów grupy CEUK.

W ten niezwykły i barwny świat opowieści, wprowadził nas Adam Pioch, DTM , mistrz storytellingu, współautor książki Biblia e-Biznesu 2 oraz Biblia e-Biznesu 3.

 

Zgodnie ze słowami eksperta, dobra opowieść to taka, która wywołuje emocje... poruszające serca i umysły. Dzięki dobrej opowieści, czyli umiejętności storytellingu możemy nie tylko w odpowiedni sposób przekazywać informacje związane z naszą firmą, ale przede wszystkim budować trwałą więź z naszymi odbiorcami. W świecie biznesu, każde spotkanie z klientem i każdy oferowany produkt ma swoją historię. Warto wykorzystać to, aby przedstawić markę swojej firmy w sposób pożądany. To były niezwykłe warsztaty....

Wszystkich Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych,  zapraszam do Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. na cykliczne warsztaty grupy CEUK. Udział w warsztatach jest bezpłatny dla wszystkich księgowych posiadających certyfikat CEUK. Poniżej przedstawiamy relację ze spotkania.

 

Krajowy System e-Faktur

Konsultacje w sprawie KSeF

01 marca zakończył się cykl konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przez cały okres konsultacji ustawy, eksperci SKwP brali w nich aktywny udział, zgłaszając szereg wniosków i uwag.

W przeciągu dwóch tygodni Ministerstwo Finansów przeprowadziło dziewięć spotkań. W konsultacjach wzięło udział wielu przedstawicieli licznych podmiotów i organizacji z różnych branż. Ze względu na chęć pozyskania szerokiej opinii, konsultacje były przeprowadzane w trybie hybrydowym (w trybie online, za każdym razem było podłączonych ponad 1000 osób).

Ministerstwo Finansów zadeklarowało, że w II połowie marca, z uwzględnieniem wniosków płynących z konsultacji, zostaną zaprezentowane założenia zmian w KSeF. Stanowiska zajmowane przez różne branże, organizacje lub inne podmioty są w niektórych obszarach bardzo rozbieżne, a niekiedy sprzeczne. Po przedstawieniu propozycji zmian SKwP dokona analizy zawartych w nich rozwiązań i wyrazi swoje stanowisko. Zgodnie z zapowiedziami, na przełomie kwietnia i maja ma zostać podany termin wprowadzenia obowiązkowego KSeF. Proces legislacyjny powinien zakończyć się przed wakacjami.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Głównyzadeklarowało ponadto włączenie się w kampanię informacyjno–instruktażową, której rozpoczęcie zaplanowane jest po uchwaleniu zmian w przepisach.

 

Pilotaż jednej infolinii KAS dla wszystkich urzędów skarbowych

Wyniki ankiety

W okresie od 3 stycznia do 29 marca br. wprowadzono pilotaż jednej infolinii dla wszystkich urzędów skarbowych w województwie Dolnośląskim, Opolskim i Łódzkim. We wskazanym okresie dzwoniąc do swojego urzędu skarbowego (na numer centrali) jesteśmy automatycznie przełączani na numer infolinii. We wcześniejszym okresie, taki pilotaż był przeprowadzany w województwie Wielkopolskim, Małopolskim i Podlaskim.

Pod koniec stycznia br. Komisja Biur Rachunkowych SKwP, udostępniła w mediach społecznościowych ankietę kierowaną do właścicieli biur, należących do grupy wsparcia „Biura rachunkowe na zakręcie”, prowadzonej pod egidą SKwP. Z ponad 100 osób, które do tej pory wzięły udział w badaniu, na pytanie „Czy wprowadzenie jednej infolinii KAS usprawniło Twoją pracę zawodową?”, wszystkie odpowiedziały NIE. Najciekawsze wyniki pokazało pytanie, które pozwalało badanej osobie podzielić się krótką opinią. W komentarzach zwracano uwagę na brak bezpośredniej dostępności do urzędów znaczne wydłużenie czasu związanego z załatwieniem spraw, brak fachowej pomocy na skutek słabej wiedzy konsultanta, czy ogromny problem z dodzwonieniem się. Wyniki ankiety prezentujemy poniżej.

 

„Jedna Infolinia KAS - dobrodziejstwo czy przekleństwo?"

„Od kilku miesięcy trwają prace nad wdrożeniem nowej usługi Krajowej Administracji Skarbowej. Zebrane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce opinie użytkowników – głównie właścicieli biur rachunkowych – wskazują, że projekt dot. zmian w infolinii KAS nie spełnia ich oczekiwań, co więcej wręcz utrudnia pracę" - Sylwia Rzepka , wiceprzewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu opublikowanym na łamach Rzeczpospolita.

 

 

Współpraca z zagranicą

Manifest Europejskiej Federacji Księgowych i Audytorów Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EFAA)

Małe i średnie firmy księgowe (SMP) odgrywają nieocenioną rolę w społeczeństwie, zapewniając należyte zarządzanie finansami, przejrzystość i uczciwość przedsiębiorstw, a także przyczyniając się do przestrzegania przepisów podatkowych i regulacyjnych.

W niniejszym Manifeście określono, co zdaniem EFAA powinno stanowić pięć najważniejszych priorytetów wspierania małych i średnich podmiotów (grafika).

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym tekstem Manifestu EFAA for SMEs - European Federation of Accountants and Auditors for SMEs dostępnym w poniższym linku:

 

Krajobraz technologiczny: sztuczna inteligencja

Grupa Robocza ds. Technologii Rady Międzynarodowych Standardów Etycznych dla Księgowych (IESBA) opracowała raport dotyczący krajobrazu technologicznego w szczególności związanego ze sztuczną inteligencją (AI – Artificial Intelligence). Raport przedstawia i podsumowuje trendy, możliwości,   skutki i ryzyka powiązane z etycznymi implikacjami najnowszych technologii związanych z AI.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Polecamy zapoznanie się z wartościowymi artykułami opublikowanymi w Miesięczniku Rachunkowość .

Progi przychodowe dla korzystających z 9% stawki CIT w 2024 r.

„Aby zastosować niższą stawkę podatku dochodowego od osób prawnych, bieżące przychody objęte updop w 2024 r. nie mogą przekroczyć 8 687 000 zł. U podatników, którzy w tym roku nie mają statusu podmiotu rozpoczynającego prowadzenie działalności, ważne są także przychody ze sprzedaży (wraz z VAT) z roku ubiegłego – nie mogą być wyższe niż 9 218 000 zł. Limity te dotyczą podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym" - Anna Koleśnik, doradca podatkowy

 

Jakie składki społeczne płacą przedsiębiorcy w 2024 r.

„Od lutego wzrasta wysokość obciążeń na rzecz ZUS osób prowadzących działalność gospodarczą" - Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy

Jaka składka zdrowotna za przedsiębiorców w 2024 r.

„Wysokość składki zależy od formy opodatkowania działalności gospodarczej, a podstawę jej wymiaru ustala się na kilka różnych sposobów" - Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy

 

Etyka zawodu

„Etyka zawodowa w rachunkowości" - wywiad z prof. dr hab. Anna Karmańska dla Infor.

„W każdych warunkach prowadzenia biznesu i rachunkowości zasady etyki są zasadami etyki. Nie ma wariantów na czas sytuacji trudnych. Uważam, że tylko działania powszechnie etyczne w biznesie (w tym działania etyczne w systemach informacyjnych do tego biznesu się odnoszących, a więc i rachunkowości) pozwolą światu przetrwać trudny czas kryzysu" – mówi prof. dr hab. Anna Karmańska, przewodnicząca Komisji Etyki przy Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny w wywiadzie dla Infor .

Bank dylematów etycznych

Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przedstawia Państwu inicjatywę tworzenia banku analiz przypadków, zwanego Bankiem Dylematów Etycznych, które mogą wspomagać propagowanie i wdrażanie zasad etyki w środowisku zawodowym rachunkowości. Działania w kierunku stworzenia takiego Banku podjęte zostały już w roku 2006.

Poniżej przedstawiamy jedną z publikacji należących do Banku Dylematów Etycznych pt. Gotowa lista MZ" - prof. dr hab. Anna Karmańska

 

Ważne dla księgowych

„Wysoko ustawiona poprzeczka" - wywiad z Anną Chrzanowską, dyrektorem SKwP O/O w Toruniu

„Zmieniła się organizacja pracy, natomiast sama rola księgowego zawsze była szeroka, od księgowości, przez kadry i płace aż po zarządzanie. Zawód księgowego był i jest zawodem zaufania publicznego. Kompetencje księgowych nadal są wysoko cenione. Pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że główny księgowy to mózg firmy. To on daje swojemu szefowi wskazówki, informuje i alarmuje, gdy sytuacja tego wymaga. Przedsiębiorca musi mieć takiego księgowego, który pozwoli mu spać spokojnie" - Anna Chrzanowska, dyrektor SKwP O/O w Toruniu.

 

Zapraszamy do udziału w bezpłatnej konferencji online dla nauczycieli

Nauczycieli przedmiotów zawodowych w obrębie zawodów technik ekonomista, technik rachunkowości oraz powiązanych przedmiotów zawodowych zapraszamy 11 kwietnia 2024 roku na konferencję online „Sztuczna inteligencja w biznesie – wpływ na rynek pracy ekonomistów i księgowych”.

Cele spotkania są spójne z priorytetami Ministra Edukacji Narodowej dotyczącymi podniesienia jakości kształcenia zawodowego w szkołach ponadpodstawowych poprzez zaangażowanie zarówno nauczycieli, pracodawców, jak i organizacji pozarządowych w proces dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.

 

FinanSOWA w NGO – Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń

28 lutego b.r. odbył się ostatni webinar z cyklu FinanSOWA w NGO – Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń".

Cykl bezpłatnych webinarów dla organizacji pozarządowych był prowadzony przez ekspertów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce we współpracy z Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego . Patronatem medialnym był miesięcznik „Rachunkowość”.

Wszystkie nagrania z webinarów dostępne są w poniższym linku.

 

Wydarzenia z życia SKwP

Zwycięzcy aukcji dla WOŚP z wizytą w SKwP

Z przyjemnością informujemy, że dnia 27 lutego 2024 r. odbyło się spotkanie Prezesa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, dr hab. Stanisław Hońko prof. US, ze zwycięzcami licytacji, której celem było wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Spotkanie rozpoczęło się krótką opowieścią o historii narodzin i rozwoju zawodu księgowego w Polsce. Następnie, uczestnicy zostali zaproszeni na spacer po siedzibie Zarządu Głównego SKwP, podczas którego mieli okazję zobaczyć miejsca niedostępne dla zwykłych odwiedzających i zajrzeć za kulisy pracy Stowarzyszenia. Wydarzenie zakończyło się wspólnym lunchem i niezwykle interesującą rozmową na temat przyszłości zawodu księgowego.

Zwycięzcami licytacji okazali się niezwykle sympatyczni, młodzi ludzie pan Krzysztof i pani Patrycja. Ich zainteresowanie stanowi inspirację dla nas wszystkich, potwierdzając, że przyszłość księgowości w Polsce jest w dobrych rękach.

 

Posiedzenie Zarządu Głównego SKwP

Dnia 28 lutego br. odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Podczas spotkania podjęto istotne decyzje o strategicznym znaczeniu dla przyszłości SKwP.

Spotkanie członków Zarządu Głównego SKwP było doskonałą okazją do uroczystego otwarcia Centrum Rozwoju Zawodowego Księgowych, które stanowi wyjątkowe miejsce dedykowane upamiętnieniu historii zawodu księgowego i SKwP. Jest to kolejna inicjatywa SKwP na drodze pielęgnacji dziedzictwa polskich księgowych oraz edukacji na temat roli zawodu księgowego.

 

Opracowanie: Sylwia Rzepka ,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

 

 

Biuletyn informacyjny nr 1/2024     

30 stycznia 2024

Biura Rachunkowe

Roczny darmowy dostęp do systemu wFirma.pl

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. wraz z Komisją Biur Rachunkowych SKwP, serdecznie zaprasza na webinar, na którym zostaną przedstawione narzędzia usprawniające i automatyzujące codzienną pracę księgowych i kadrowych – system wFirma . Jeżeli zastanawiacie się nad zmianą swojego oprogramowania księgowego, to ten webinar jest dla Was.

Dla uczestników webinaru będących członkami SKwP, przewidziana jest specjalna promocja - roczny darmowy dostęp do systemu wFirma!

Webinar poprowadzi Beata Kostrzycka , Dyrektor ds Rozwoju, wFirma dla Biur Rachunkowych . Spotkanie odbędzie się 2 lutego b.r. o godz. 16:00 - link do zapisów znajduje się w załączonej grafice.

Podczas webinaru zostaną przedstawione narzędzia usprawniające i automatyzujące codzienną pracę księgowych i kadrowych oraz wizja pracy biur rachunkowych w oparciu o narzędzia, które powstaną w najbliższej przyszłości. Będą one mieć kluczowe znaczenie w podniesieniu rangi księgowych i kadrowych jako specjalistów.

wFirma dla Biur rachunkowych jest kompleksowym systemem online, pozwalającym:

 • prowadzić każdy rodzaj księgowości, kadry i płace, rozliczać w pełni składki ubezpieczeń ZUS
 • zarządzać pełną obsługą klientów i przepływem pracy pracowników biura rachunkowego
 • zdobywać nowych klientów z terenów całej Polski, poszerzyć zakres usług i zwiększyć przychody
 • stworzyć dodatkowy portfel pasywnych przychodów w oparciu o swoich klientów korzystających z usług online

Serdecznie zapraszamy :-)

 

Pilotaż jednej infolinii KAS dla wszystkich urzędów skarbowych

W okresie od 3 stycznia do 29 marca br. wprowadzono pilotaż jednej infolinii dla wszystkich urzędów skarbowych w województwie Dolnośląskim, Opolskim i Łódzkim. We wskazanym okresie dzwoniąc do swojego urzędu skarbowego (na numer centrali) jesteśmy automatycznie przełączani na numer infolinii. Krajowa Administracja Skarbowa testuje dwa typy połączeń:

 • standardowe oraz
 • z potwierdzeniem tożsamości. Jeśli dzwoniący potwierdzi swoją tożsamość za pomocą tzw. telePINu, konsultanci będą mogli udzielić mu bardziej spersonalizowanej informacji.

W związku z powyższym chcielibyśmy przekazać do KAS opinie na temat tego rozwiązania, zebrane wśród księgowych, którzy mają częsty zawodowy kontakt z urzędami skarbowymi. Prosimy zatem o wypełnienie krótkiej ankiety, która dostarczy nam potrzebnych informacji. Do wypełnienia ankiety zapraszamy również księgowych z województwa Wielkopolskiego, Małopolskiego i Podlaskiego, w których została wprowadzona jedna infolinia KAS.

 

 

Krajowy System e-Faktur

Termin wprowadzenia KSeF odroczony!

W trakcie briefingu prasowego, który odbył się w piątek rano (19 stycznia 2024 r.) Minister Finansów, Andrzej Domański,ogłosił, że wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) nie nastąpi w 2024 roku. Termin implementacji zostanie ogłoszony po przeprowadzeniu audytu systemu przez podmiot wyłoniony w przetargu.

 

Minister Finansów Andrzej Domański zaznaczył, że obecny status przygotowań nie pozwala na wdrożenie obowiązkowego KSeF w 2024 roku. Podkreślił przy tym, że KSeF jest niezbędnym składnikiem polskiego systemu podatkowego i zostanie wdrożony tak szybko, jak to możliwe, z należytym uwzględnieniem bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w kraju "Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu na kształt Polskiego Ładu" – argumentował Andrzej Domański.

Warto podkreślić, że wnioski przedstawione w trakcie briefingu prasowego są zbieżne ze stanowiskiem Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny wyrażonym w Piśmie SKwP do Ministra Finansów z 5 stycznia 2024 r.

Mając również na uwadze zasygnalizowaną podczas briefingu konieczność niezwłocznej intensyfikacji konsultacji ze środowiskami przedsiębiorców, SKwP ponownie deklaruje gotowość do eksperckiego wsparcia w celu poprawy istniejących rozwiązań legislacyjnych w zakresie KSeF oraz do włączenia się do akcji promocyjnej KSeF z wykorzystaniem kanałów informacyjnych SKwP.

 

Współpraca z zagranicą

Wydarzenie informacyjne dot. dobrowolnego standardu raportowania zrównoważonego rozwoju dla MŚP

Współpracująca z Komisją Europejską, Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG) zaprasza do przetestowania nadchodzących projektów dot. sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju: dla MŚP nienotowanych na giełdzie (VSME) oraz dla MŚP notowanych na giełdzie (ESRS LSME). Udział w testowaniu projektów stanowi wyjątkową okazję, do wzięcia udziału w procesie ustanawiania standardów zrównoważonego rozwoju – potwierdzenie zainteresowania należy złożyć do 31 stycznia 2024 b.r. Call for participation in field test of EFRAG

Rozpoczęte w styczniu b.r. konsultacje społeczne w sprawie dwóch projektów standardów, dotyczących standardów raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju, potrwają do 21 maja 2024 r. EFRAG zaprasza wszystkie zainteresowane strony do zgłaszania uwag za pośrednictwem internetowych kwestionariuszy konsultacyjnych EFRAG’s public consultation

 

Dziękujemy prezesowi EFAA – Salvador Marín i dyrektorowi EFAA – Paul Thompson za zaproszenie na spotkanie informacyjne, w którym z ramienia SKwP udział wzięła Sylwia Rzepka , sekretarz Komisji ds. Współpracy z Zagranicą. Spotkanie organizowane było przez Europejską Grupę Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej EFRAG wspólnie z EFAA for SMEs - European Federation of Accountants and Auditors for SMEs

 

Zawód ten sam, ale nie taki sam - międzynarodowe dyskusje o zawodzie księgowego

Stan zawodu księgowego oraz wspieranie go przez organizacje zawodowe - jak to wygląda poza granicami Polski? Warto przypomnieć międzynarodową konferencje „Przyszłość zawodu księgowego”, w której brali udział przedstawiciele SKwP oraz zagranicznych organizacji księgowych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Finansów a patronami Polskie Towarzystwo Ekonomiczne ZK oraz Business Centre Club

 

Prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska , członek Zarządu Głównego SKwP, przewodnicząca Komisji ds. współpracy z zagranicą, otwierając panel międzynarodowy mówiła, że dzisiaj Stowarzyszenie Księgowych w Polsce może cieszyć się pierwszymi owocami drzewa współpracy międzynarodowej, które organizacja „posadziła rok temu”. Podkreśliła, że czerwcowe spotkanie w Wieliczce jest pierwszą konferencją w skali międzynarodowej po ubiegłorocznym podpisaniu przez sygnatariuszy porozumienia o współpracy podczas 2. Kongresu Polskiej Rachunkowości. Sygnowane przez osiem organizacji porozumienie ma charakter otwarty dla innych organizacji księgowych na świecie.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Polecamy zapoznanie się z wartościowymi artykułami opublikowanymi w Miesięczniku Rachunkowość

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych – przesłanki utraty prawa do wykonywania zawodu

„Stopień komplikacji i zmienności polskiego prawa (nie tylko podatkowego) powoduje, że prowadzenie księgowości w tych warunkach nie jest łatwe i bezpieczne. Pułapek czyhających na księgowych jest multum. Realne staje się zwłaszcza ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej skarbowej, co może pociągać za sobą utratę prawa do świadczenia usług księgowych" - Ryszard Kubacki

W 2024 r. początkujący przedsiębiorcy zapłacą wyższy ZUS

„Wzrost płacy minimalnej spowoduje podniesienie w nowym roku – i to 2 razy – m.in. limitów preferencyjnych składek społecznych. Jednocześnie wzrosną też limity zarobkowe tzw. firm na próbę, po których przekroczeniu trzeba zarejestrować działalność i opłacać składki" - Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy

Ulga na złe długi w VAT w przypadku sprzedaży na rzecz konsumenta

„Klientami spółki są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Każda sprzedaż na ich rzecz jest udokumentowana fakturą z wykazana kwotą VAT. Zdarza się niestety, że klienci zalegają z płatnościami albo w ogóle ich nie regulują. Spółka, jako wierzyciel, chciałaby w takich przypadkach skorzystać z ulgi na złe długi w VAT. Czy ma do tego prawo?" - Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

Reklama świadczona przez zagranicznego kontrahenta – obowiązek poboru podatku u źródła

„Zakup niektórych usług od podmiotów zagranicznych może, ale nie musi się wiązać z koniecznością poboru i zapłaty przez polskiego usługobiorcę podatku u źródła. Przyjrzyjmy się obowiązkom płatnika tego podatku na przykładzie usług reklamowych" - Adam Tomaszewski, ekspert SKwP

 

Etyka zawodu

Wystartowała X edycja konkursu SKwP na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości!

Zadaniem Konkursu  jest pobudzanie inicjatywy do przygotowania i popularyzacji dylematów etycznych z zakresu rachunkowości a także poszerzenia Banku Dylematów Etycznych, opracowywanego przez Radę Naukową Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Zachęcamy do udziału wszystkich zainteresowanych, dla których problem etyki jest bardzo bliski. Wskazówki i sugestie dla autorów opracowań dylematów etycznych znajdują się na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Udział w konkursie daje szansę otrzymania nagrody pieniężnej lub rzeczowej, a także przyczynia się do kształtowania zasad i postaw etycznych w praktyce polskiej rachunkowości.

Na zgłoszenia czekamy do 31 października 2024 r.

 

Bank dylematów etycznych

Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przedstawia Państwu inicjatywę tworzenia banku analiz przypadków, zwanego Bankiem Dylematów Etycznych, które mogą wspomagać propagowanie i wdrażanie zasad etyki w środowisku zawodowym rachunkowości. Działania w kierunku stworzenia takiego Banku podjęte zostały już w roku 2006.

Poniżej przedstawiamy jedną z publikacji należących do Banku Dylematów Etycznych pt. Manipulowanie danymi zawartymi w sprawozdaniu finansowym" - Rafał Wawrowski

 

Ważne dla księgowych

Wyniki prekonsultacji na temat kierunków rozwoju zawodu księgowego

Ministerstwo Finansów opublikowało wyniki prekonsultacji prowadzonych w 2022 r., na temat kierunków rozwoju zawodu księgowego.

W ramach prekonsultacji przedstawiano trzy możliwe scenariusze w zakresie naszego zawodu, tj, uregulowanie, profesjonalizację (dobrowolną certyfikację) oraz rozpowszechnienie kwalifikacji w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Jak wynika z raportu, ze względu na brak jednoznacznych opinii potwierdzających konieczność zmian, Ministerstwo Finansów obecnie nie podejmuje prac legislacyjnych zmierzających do regulacji zawodu księgowego.

Należy jednak podkreślić, że MF deklaruje zamiar wprowadzenia usprawnień przepisów o rachunkowości, w tym w kwestii ubezpieczenia OC biur rachunkowych.

 

Kolejnym planowanym działaniem jest również rozpowszechnienie informacji o korzyściach związanych z uzyskaniem kwalifikacji księgowych w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Warto przypomnieć, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny jest inicjatorem oraz instytucją certyfikującą ZSK. Jak dotąd, do ZSK zostały wpisane następujące kwalifikacje autorstwa SKwP:

 • wspomaganie obsługi procesów księgowych
 • obsługa procesów księgowych
 • zarządzanie procesami księgowymi
 • zarządzanie procesami płacowymi
 • zarządzanie obsługą spraw kadrowych

 

SKwP w sprawie przyszłości zawodu księgowego

Podczas trwania prekonsultacji Ministerstwa Finansów dotyczących kierunków rozwoju zawodu księgowego, SKwP przeprowadziło szerokie konsultacje wśród przedsiębiorców i księgowych. Otrzymane wyniki badań były podstawą do stworzenia stanowiska SKwP, które w następstwie zostały wysłane do Ministerstwa Finansów. Dokumentację dopełniały raporty przygotowane przez Komisję ds. rozwoju zawodów związanych z rachunkowością, działającą przy Radzie Naukowej SKwP:

 • Mapa zawodów powiązanych funkcjonalnie z rachunkowością (w tym międzynarodowe kwalifikacje w profesjonalizacji zawodu)
 • Regulacje zawodu księgowego – przegląd rozwiązań międzynarodowych
 • Księgowy a biegły rewident (z uwzględnieniem biur rachunkowych)
 • Księgowy a doradca podatkowy

Zachęcamy do zapoznania się z całością dokumentacji, dostępną w linku poniżej.

 

FinanSOWA w NGO – Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń

Z przyjemnością zapraszamy na bezpłatny webinar z cyklu FinanSOWA w NGO - Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń", który odbędzie się 31 stycznia b.r. o godz. 14.00 w trybie online. Tematem webinaru będzie Darowizny, zbiórki, crowdfunding", prelegentem Katarzyna Sadło, trenerka i konsultantka z 25-letnim stażem w pracy z organizacjami pozarządowymi.

Cykl bezpłatnych webinarów prowadzony jest przez ekspertów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce we współpracy z Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego . Patronatem medialnym jest miesięcznik Rachunkowość.

 

Wydarzenia z życia SKwP

Wspieramy 32. Finał WOŚP

Zapraszamy do udziału unikalnych aukcji, której celem jest wsparcie działań Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przez SKwP.

 

W ramach aukcji, zapraszamy do licytacji:

Dochód z licytacji zasili cel 32. Finału WOŚP, który dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

 

Spotkanie przedstawicieli SKwP z wiceministrem finansów Jurandem Dropem

19 stycznia 2024 r. prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny dr. hab. Stanisław Hońko , skarbnik SKwP Ewa Komorowska oraz prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów (PIBR) Kamil Jesionowski wzięli udział w spotkaniu z wiceministrem finansów Jurandem Dropem. Tematem spotkania były regulacje w zakresie rachunkowości i audytu oraz nadzór publiczny nad rynkiem audytorskim.

 

Na spotkaniu omówione zostały dotychczasowe doświadczenia w zakresie funkcjonowania nadzoru nad firmami audytorskimi i biegłymi rewidentami, sprawowanego przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego, w tym obszar współpracy Agencji z samorządem zawodowym biegłych rewidentów.

Zebrani rozmawiali również na temat implementacji unijnego prawa odnośnie dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dyrektywa CSRD) i jej wpływu na obowiązki osób wykonujących te profesje – przygotowanie biegłych rewidentów do wykonywania atestacji tej sprawozdawczości i przygotowanie samorządu do merytorycznego i technicznego wsparcia.

 

Tematem spotkania była także przyszłość zawodu biegłego rewidenta i księgowego. Omówiono współpracę Ministerstwa Finansów z instytucjami zrzeszającymi biegłych rewidentów i księgowych w ramach projektów dotyczących ułatwienia dostępu do zawodu biegłego rewidenta oraz kierunków rozwoju zawodu księgowego. Uczestnicy poruszyli również kwestie zaangażowania obu organizacji w proces konsultacji projektów aktów prawnych w zakresie rachunkowości i audytu oraz prace Komitetu Standardów Rachunkowości.

Minister Jurand Drop podkreślił otwartość na konsultacje z interesariuszami w procesie stanowienia prawa oraz innych inicjatyw, które mają wpływ na kształtowanie mechanizmów rynkowych. Przedstawiciele instytucji zrzeszających biegłych rewidentów i księgowych zadeklarowali współpracę przy projektach realizowanych przez Ministerstwo Finansów , które mają wpływ na ich działalność.

 

Rok 2024 to Rok Jubileuszowy dla SKwP O/O w Gdańsku

W ramach świętowania 90 rocznicy powstania Oddziału i tym samym ruchu zawodowego księgowych na wybrzeżu, członkowie SKwP wybrali się na rodzinny marsz. W miłej atmosferze przeszli wspólnie 170 km, a uwiecznieniem marszu było wspólne wypicie na molo w Sopocie zimowej herbaty. Przebyte kilometry powiększyły grono punktów w ramach konkursu #naszlakuzskwp. Więcej informacji o konkursie dostępne jest w załączonym zdjęciu.

 

Od aktywności na spotkaniach do władz Oddziału

„Rok 2023 był dla naszego Stowarzyszenia podwójnie wyborczy. W oczywisty sposób czekaliśmy na rozstrzygnięcie państwowych wyborów parlamentarnych, ale wcześniej, podobne emocje towarzyszyły nam w związku z wyborami władz Stowarzyszenia. W tym czasie, kiedy tak wiele mówi się o demokracji, przypominamy, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ma bardzo demokratyczny charakter, a dowodem na to są możliwości związane z uczestnictwem członków w jego działalności na różnych poziomach, włączając w to również obecność w jego władzach. O dwóch drogach do Zarządu Oddziału w Poznaniu opowiedziały nam jego obecne członkinie: Beata Szlachetka oraz Aleksandra Grocholewska ".

 

Opracowanie: Sylwia Rzepka ,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

 

Biuletyn informacyjny nr 12/2023     

28 grudnia 2023

Biura Rachunkowe

Baza biur rachunkowych

„Wyróżnienie się na rynku wśród tysięcy innych biur rachunkowych stanowi spore wyzwanie. Tym bardziej, że po dłuższym okresie lockdownu związanym z pandemią COVID-19, nastąpiło dramatyczne przyśpieszenie transformacji cyfrowej. Pozwoliło to na całkowite zniesienie barier, związanych z wyborem biura rachunkowego przez przedsiębiorców. Przy jego doborze firmy nie muszą się kierować „dogodnym dojazdem” – elektroniczny obieg dokumentów oraz kontakt z wykorzystaniem aplikacji online sprawił, że przedsiębiorcy otrzymali ogromne spektrum wyboru biura rachunkowego, niezależnie od jego umiejscowienia" - Sylwia Rzepka , wiceprzewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP

Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu, opublikowanym w piśmie Świat Księgowych na stronach 38-39.

 

Zachęcamy wszystkie biura rachunkowe do wpisania się do Bazy Biur Rachunkowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Celem bazy jest zebranie biur rachunkowych, które cechują się profesjonalizmem, rzetelnością i wiarygodnością na rynku.

 

Wpisanie do bazy jest całkowicie bezpłatne, co stanowi wspaniałe narzędzie promocyjne. Jest to idealne miejsce do wyeksponowania swojego biura rachunkowego wśród potencjalnych klientów, budowania relacji biznesowych z innymi ekspertami w branży oraz umacniania pozycji i zaufania do firmy.

 

Spotkanie grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

Czy księgowi powinni uczyć się technik negocjacji? Jak najbardziej, gdyż umiejętności te, z pewnością przydadzą im się w codziennym życiu zawodowym. W grudniowych warsztatach Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych, praktyczne warsztaty z negocjacji dla księgowych przeprowadziła Joanna Bogielczyk , trener biznesu, social media ekspert. Atmosfera jak zwykle była wspaniała, a zimowa aura za oknem, dostarczyła dodatkowej atrakcji...małej bitwy na śnieżki :-)

Odbywające się cyklicznie co dwa miesiące spotkania grupy CEUK, wspaniale budują kompetencje miękkie oraz pozwalają na chwilowe odprężenie się, od ściśle podatkowego świata księgowych.

 

Organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. warsztaty dla grupy CEUK, znakomicie uczą budowania wizerunku eksperta marki własnej oraz pozwalają umacniać pozycję biura rachunkowego na rynku lokalnym. Wszystkich Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych serdecznie zapraszamy. Zachęcamy również do obejrzenia relacji z grudniowych warsztatów.

 

Krajowy System e-Faktur

„KSeF to głębszy problem" - opinia Leszka Lewandowicza dla Dziennik Gazeta Prawna

„Odroczenie terminu wdrożenia KSeF w obecnym kształcie niewiele zmieni. Problem jest zdecydowanie bardziej złożony. Przede wszystkim filozofia KSeF została stworzona w warunkach opresyjnego systemu podatkowego, który traktował podatnika jako potencjalnego oszusta. Dobrze byłoby więc, aby nowy minister finansów się temu przyjrzał i się zastanowił, komu ma służyć to narzędzie. Czy przede wszystkim fiskusowi, czy także szerokiemu gronu podatników, którym powinno realnie ułatwić funkcjonowanie"Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny

 

Wyniki ankiety KSeF

Ponad tysiąc księgowych z całej Polski wzięło udział w ankiecie dot. Krajowego Systemu e-Faktur i którym serdecznie dziękujemy. Należy przy tym nadmienić, że znaczna większość osób biorących udział w badaniu, to osoby usługowo prowadzące księgi. Jest to ważna informacja biorąc pod uwagę fakt, iż biura rachunkowe współpracują z wieloma przedsiębiorcami (przyjmując średnio iż jedno biuro obsługuje 100 przedsiębiorców - a często jest ich znacznie więcej - to można wnioskować, że wynik drugiego pytania odpowiada rzędu 100.000 przedsiębiorstw z sektora MŚP).

Wyniki ankiety przedstawiają się następująco:

 • Pytanie 1 Czy jestem gotowy na KSeF?" - 80,9% badanych odpowiedziało, że nie jest gotowa na wprowadzenie KSeF od 01 lipca 2024 r.
 • Pytanie 2 Czy moi klienci są gotowi na KSeF?" - 95,8% badanych odpowiedziało, że przedsiębiorcy których obsługują nie jest gotowa na wprowadzenie KSeF od 01 lipca 2024 r.

 

Konferencja dot. zagadnień KSeF - 10.01.2024, Radisson Hotel w Szczecinie

Podczas bezpłatnej konferencji przedstawione zostaną cenne informacje o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) i jego wpływie na wszystkie działy w firmie, w tym na dział managerski, księgowy i HR. Eksperci ze Stowarzyszenia Księgowych i producenta oprogramowania Symfonia przedstawią kluczowe aspekty prawne i praktyczne wskazówki, które pomogą firmom dostosować się do nowych regulacji. Zapraszamy na bezpłatną konferencję dotyczącą zagadnień KSEF.

 

„Obowiązkowy KSeF w organizacjach pozarządowych" - webinar dla organizacji pozarządowych

W grudniu odbyło się kolejne bezpłatne szkolenie dla organizacji pozarządowych, z cylku FinanSOWA w NGO – Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń". Cykl bezpłatnych webinarów prowadzony jest przez ekspertów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce we współpracy z Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego . Patronatem medialnym jest miesięcznik Rachunkowość . Zachęcamy do obejrzenia nagrania.

 

Współpraca z zagranicą

Komisja ds. Współpracy z Zagranicą w kadencji 2023 – 2026

Z ogromną przyjemnością przedstawiamy skład Komisji ds. Współpracy z Zagranicą w kadencji 2023 – 2026.

Na zdjęciu od lewej: Sebastian Kuś – członek, prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska – przewodnicząca, prof. dr hab. Anna Karmańska – wiceprzewodnicząca, Sylwia Rzepka – sekretarz, dr hab. Radosław Ignatowski prof. UŁ – członek, dr hab. Joanna Krasodomska prof. UEK – członek, Sebastian Goschorski FCMA, CGMA – członek.

 

Komisja działa zgodnie ze Statutem Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny na podstawie Regulaminu działania Komisji ds. Współpracy z Zagranicą i uchwał Zarządu Głównego. Podstawowym zadaniem Komisji jest ścisłe współdziałanie i uczestnictwo w kontynuowaniu i rozszerzaniu współpracy zagranicznej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Federacji Księgowych i Audytorów dla MŚP (EFAA)

W grudniu, w siedzibie Stowarzyszenie Księgowych w Polsce odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia z przedstawicielami EFAA for SMEs - European Federation of Accountants and Auditors for SMEs .

EFAA zrzeszając 15 organizacji reprezentujących 380 tyś. członków, jest głosem małych i średnich firm - jednocząc i promując widoczność oraz uznanie w Europie. Jej fundamentalnym celem jest zapewnienie równych warunków działania na rynku usług profesjonalnych oraz szerokie uznanie kluczowej roli (przez organy regulacyjne, decydentów, biznes i szersze społeczeństwo), jaką odgrywają małe i średnie przedsiębiorstwa w świadczeniu wysokiej jakości usług.

 

EFAA zapewniania regularny wkład w europejski i międzynarodowy proces ustanawiania standardów, aby pomóc w zapewnieniu stabilności, przydatności i proporcjonalności europejskich i międzynarodowych standardów zawodowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Reprezentantem EFAA w spotkaniu był dr Salvador Marin, prezes EFAA oraz Paul Thompson , dyrektor EFAA. Stowarzyszenie reprezentował dr Paweł Zieniuk , wiceprezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny oraz członkowie Komisji ds. Współpracy z Zagranicą: prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska, prof. dr hab. Anna Karmańska, Sylwia Rzepka, dr hab. Radosław Ignatowski prof. UŁ, Sebastian Kuś.

 

Zachęcamy do zapoznania się z przetłumaczonym na j. polski przewodnikiem EFAA dot. Atestacji sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, który dostępny jest w poniższym linku.

 

 

XXVII Międzynarodowy Kongres Stowarzyszenia Księgowych i Audytorów Republiki Serbskiej (AAARS)

„XXVII Międzynarodowy Kongres Stowarzyszenia Księgowych i Audytorów Republiki Serbskiej (AAARS) z Bośni i Hercegowiny, jaki miał miejce w Banja Vrucica, został zorganizowany pod hasłem „Raportowanie dotyczące zrównoważonego rozwoju: światowe trendy i wyzwania dla małych gospodarek”. Z ramienia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, uczestniczyli w nim członkowie Komisji ds. Zagranicznych SKwP – prof. Radosław Ignatowski i Sylwia Rzepka. W Kongresie wśród zaproszonych gości spoza krajów bałkańskich, uczestniczył również reprezentant gruzińskich organizacji księgowych i audytorów, a także przedstawiciele Ministerstwa Finansów Republiki Serbskiej. W całym Kongresie uczestniczyło ponad 600 osób" - Sylwia Rzepka , sekretarz Komisji ds. Współpracy z Zagranicą.

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu opublikowanym w piśmie Świat Księgowych na stronie 24.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Polecamy zapoznanie się z wartościowymi artykułami opublikowanymi w Miesięczniku Rachunkowość

Aresztowany przedsiębiorca nadal może mieć obowiązek zapłaty składek ZUS

„Także przebywając w areszcie śledczym, trzeba płacić składki społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Można jednak próbować dowodzić, że nie była ona faktycznie wykonywana" - Magdalena Januszewska, radca prawny.

 

Obowiązki pracodawcy wobec zatrudnionych przy monitorach ekranowych

„17.11.2023 r. weszły w życie zmienione przepisy bhp dotyczące pracy przy komputerze. Przewidziano w nich kilka nowych rozwiązań" - Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy.

 

Jakie dane musi zawierać dowód księgowy dokumentujący koszt podatkowy

„Asygnata niezawierająca adresu zbywcy nie stanowi dowodu księgowego prawidłowo dokumentującego poniesienie wydatku, a przez to nie umożliwia zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów" - Krzysztof Hałub

 

Doktor Zdzisław Fedak – takim Go znamy

„Z okazji setnych urodzin Doktora przedstawiciele środowiska związanego z rachunkowością wyrazili uznanie dla Jego dokonań i osobowości. Z wypowiedzi, które mamy zaszczyt zaprezentować na naszych łamach, wyłania się obraz wspaniałego człowieka, księgowego, naukowca, redaktora i przyjaciela rachunkowości".

 

Księga życzeń z okazji setnych urodzin Doktora Zdzisława Fedaka

„Serdecznie zachęcamy czytelników, współautorów, współpracowników, uczniów i przyjaciół do złożenia tą drogą życzeń z okazji setnych urodzin".

 

Etyka zawodu

Kurier Etyki

„ODPORNOŚĆ to mocne słowo. Kojarzy się przede wszystkim ze zdrowiem człowieka, fizycznym i psychicznym. Tymczasem przedsiębiorstwa także muszą być „odporne” (tak nakazuje zrównoważony rozwój). Muszą być również „zwinne”, bo taką konieczność narzucają im nie najłatwiejsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej. A czy rachunkowość tych przedsiębiorstw powinna być także odporna i zwinna? Jeśli tak, to na co i w jaki sposób? Pytanie nie jest niezasadne, w sytuacji, gdy boty sprawnie przejmują jej niektóre funkcje, a sztuczna inteligencja przygląda się rachunkowości jeszcze troszkę z boku, ale już niecierpliwie przebiera nogami (o ile można je sobie wyobrazić) i czeka na swój moment ekspansji".

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem Kuriera etyki.

 

Bank dylematów etycznych

Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przedstawia Państwu inicjatywę tworzenia banku analiz przypadków, zwanego Bankiem Dylematów Etycznych, które mogą wspomagać propagowanie i wdrażanie zasad etyki w środowisku zawodowym rachunkowości. Działania w kierunku stworzenia takiego Banku podjęte zostały już w roku 2006.

Poniżej przedstawiamy jedną z publikacji należących do Banku Dylematów Etycznych pt. Niewłaściwość postępowania przy wyborze biegłego rewidenta".

 

Ważne dla księgowych

Księgowi w najbliższych latach nie będą się nudzić

„Na XXIII Krajowym Zjeździe Delegatów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, który odbył się w dniach 21-22 czerwca br., wybrano naczelne organy władz na kadencję 2023-2026, w tym m.in. Prezydium Zarządu Głównego SKwP. Z nowo wybranymi członkami Prezydium porozmawialiśmy o celach jakie sobie wyznaczyli na tę kadencję, nowych inicjatywach skierowanych do członków SKwP i wyzwaniach jakie w najbliższej przyszłości czekają księgowych".

 

Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem dot. przyszłości, priorytetów i celach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce na najbliższe lata oraz o celach strategicznych SKwP w kadencji 2023-2026. Oba artykuły dostępne są w piśmie Świat Księgowych na stronach 8-9 oraz 11-17.

 

FinanSOWA w NGO – Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń

Z przyjemnością zapraszamy na bezpłatny webinar z cyklu FinanSOWA w NGO - Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń", który odbędzie się 18 stycznia 2024 r. o godz. 14.00 w trybie online. Tematem webinaru będzie Zatrudnienie w NGO", prelegentem Magdalena Sobiak, ekspert w zakresie płac i kadr, specjalizująca się w zasadach naliczania wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych oraz ubezpieczeniach społecznych.

Cykl bezpłatnych webinarów prowadzony jest przez ekspertów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce we współpracy z Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego . Patronatem medialnym jest miesięcznik Rachunkowość .

 

Poznaj głos księgowych w sprawie Sztucznej Inteligencji (AI) i odkryj wyniki naszej ankiety!

AI (Sztuczna Inteligencja) to temat, który pobudza wyobraźnię, ale wywołuje też obawy przez zastąpieniem księgowych przez rozwijającą się technologię. Zapytaliśmy księgowych, co sądzą o roli i potencjale wykorzystania Sztucznej Inteligencji w realiach ich pracy.

Zapraszamy do obejrzenia naszego webinaru i tym samym przekonania się, czy na pewno Sztuczna Inteligencja jest w stanie zastąpić tradycyjne umiejętności księgowych. Dodatkowo, w webinarze zaprezentowaliśmy fascynujące możliwości Sztucznej Inteligencji w narzędziu, które jest efektem pracy firmy Taxxo.

 

Wydarzenia z życia SKwP

Jubileusz setnych urodzin Doktora Zdzisława Fedaka

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmem przygotowanym z okazji setnych urodzin Doktora Zdzisława Fedaka.

 

Opracowanie:

Sylwia Rzepka,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

 

Biuletyn informacyjny nr 11/2023     

3 grudnia 2023

Biura Rachunkowe

Komisja Biur Rachunkowych SKwP

Mamy niezmierną przyjemność przedstawić osoby, które w kadencji 2023-2026 będą tworzyć Komisję Biur Rachunkowych przy SKwP. Na zdjęciu od lewej: Stanisław Rzeszutek – członek, Katarzyna Tomczyk – członek, Małgorzata Pyrc – przewodnicząca, Agata Ptaszyńska – sekretarz, Janina Pokazka – członek, Sylwia Rzepka – wiceprzewodnicząca oraz Sławomir Szuba - członek.

 

 

Wierzymy, że praca Komisji Biur Rachunkowych, pozwoli jeszcze bardziej wspierać i integrować działania na rzecz biur rachunkowych. Jeżeli chcieliby się Państwo podzielić z nami jakimikolwiek pomysłami, czy też problemami dotyczącymi działalności biur rachunkowych, to serdecznie zapraszamy do kontaktu: komisjabr@skwp.pl

Konferencja „Biura rachunkowe na zakręcie"

Zakończyła się IV edycja konferencji „Biura rachunkowe na zakręcie - jak odnaleźć się w dobie ciągłych zmian" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie wspólnie z Komisją Biur Rachunkowych SKwP.

 

Na konferencji omówimy najważniejsze, nurtujące obecnie wszystkie biura rachunkowe, zagadnienia związane z organizacją współpracy biura z klientem w okresie funkcjonowania obowiązkowego KSeF. Poświęcimy też wiele uwagi zagadnieniom zabezpieczenia księgowych z biura rachunkowego z perspektywy odpowiedzialności karnej-skarbowej.

Podczas debat nasi eksperci: właściciele biur rachunkowych oraz dostawcy rozwiązań IT zaprezentowali swoje spostrzeżenia na temat nowoczesnych rozwiązań w obszarze komunikacji z klientami. Poruszyli również kwestie dotyczące wykorzystania platform online, automatyzacji procesów, a także strategii budowania trwałych relacji z klientami. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z konferencji.

 

Spotkanie grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

Jak organizacyjnie przygotować się do KSeF i czy w tej chwili (pomimo całej nagonki na wdrażanie „tu i teraz") w ogóle jest to możliwe️? O aktualnościach podatkowych dla biur rachunkowych, a w szczególności o przygotowaniu organizacyjnym do KSeF, mówił Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego SKwP na wyjazdowym spotkaniu grupy CEUK .

Na wyjazdowym spotkaniu grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych, nie zabrakło również warsztatów z kompetencji miękkich. Warsztaty z „Poprawiania sobie korony" przeprowadziła ekspertka Magdalena Król . To były niesamowicie emocjonujące warsztaty, pełne otwartości i empatii, a przede wszystkim nie oceniania i miłości.

Organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. cyklicznie warsztaty dla grupy CEUK, wspierają biura rachunkowe w budowaniu wizerunku eksperta oraz pomagają umacniać pozycję biura na rynku lokalnym. Zapraszamy do oglądnięcia relacji.

 

Krajowy System e-Faktur

Wypowiedź Prof. dr hab. Stanisława Hońko, prezesa SKwP

Czy polscy księgowi i księgowe są gotowi na KSeF? I co ma z tym wspólnego bieg przez płotki? Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedzą dr hab. Stanisław Hońko, prof. US, prezesem Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny

 

Co dalej z obowiązkowym KSeF - artykuł Leszka Lewandowicza, doradcy podatkowego, sekretarza Zarządu Głównego SKwP

Obligatoryjny KSeF nie został należycie przygotowany. Podatnicy także nie są do niego przygotowani. Wprowadzanie nowego rozwiązania od 1 lipca 2024 r. – bez względu na okoliczności i zaklinanie rzeczywistości – może się skończyć bałaganem znacznie większym, niż wywołany przez Polski Ład" – pisze Leszek Lewandowicz w artykule opublikowanym na łamach Rzeczpospolita.

 

Podatnicy nie sa przygotowani do obligatoryjnego stosowania KSeF - wywiad z Leszkiem Lewandowiczem, doradcą podatkowym, sekretarzem Zarządu Głównego SKwP

Część przepisów o #KSeF wymaga nowelizacji. Potrzebna jest też zmiana filozofii systemu – powinien on być przyjazny dla podatnika, łatwy w obsłudze, dający mu namacalne korzyści. W obecnym wydaniu jest to narzędzie, które ma służyć przede wszystkim administracji skarbowej, wprowadzane bez liczenia się z podatnikami" – mówi Leszek Lewandowicz w wywiadzie dla Prawo.pl

 

Ankieta KSeF

Zwracamy się z prośbą o wypełnienie przygotowanej ankiety, dot. Krajowego Systemu e-Faktur. Ankieta zawiera dwa krótkie pytania zamknięte. Celem ankiety jest uzyskanie informacji, czy Państwo oraz Państwa klienci (w przypadku biur rachunkowych) jesteście przygotowani na wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur od dnia 01 lipca 2024 r. Link do ankiety znajduje się poniżej.

 

Informacje ze świata

Posiedzenie Rady International Federation of Accountants w Wiedniu

„Alone we are weak, but Together we are strong" (Pojedynczo  jesteśmy słabi, ale Razem jesteśmy silni) powiedział  ustępujący dyrektor generalny IFAC Kevin Dancey podczas odbywającego się w dniach 15-16 listopada b.r. posiedzenia Rady Międzynarodowej Federacji Księgowych (International Federation of Accountants –IFAC)  w Wiedniu. Swoją wieloletnią funkcję przekazał nowo wybranemu następcy – Lee White.

 

„Welcome to the IFAC family" (Witajcie w rodzinie IFAC) powiedziała Asmaa Resmouki, prezes IFAC, podczas ogłaszania nowo przyjętych członków zwyczajnych IFAC: Stowarzyszenia Księgowych I Audytorów Mozambiku (OCAM) i Palestyńskiego  Stowarzyszenia Biegłych Księgowych (PAPCA) oraz członka stowarzyszonego: Namibijskiego Instytut Zawodowych Księgowych (NIPA).

Podczas posiedzenia nagrodą IFAC Global Leadership Award uhonorowano Charles'a Tilley z Wielkiej Brytanii, za pionierskie osiągnięcia w dziedzinie rachunkowości.

 

Międzynarodowa Federacja Księgowych IFAC jest globalnym głosem zawodu księgowego. IFAC działa na rzecz interesu publicznego oraz występuje  jako  rzecznik organizacji członkowskich oraz milionów księgowych do nich należących. Dzięki swoim organizacjom członkowskich IFAC zwiększa znaczenie, reputację i wartość globalnego zawodu księgowego. Relacje i członkostwo w IFAC są wysoko cenione na całym świecie.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce będąc od 1989 r. pełnoprawnym członkiem IFAC, ma obowiązek uczestniczenia w zgromadzeniach ogólnych, posiadając tym samym prawo głosu i zasiadania swoich przedstawicieli we władzach i organach IFAC (po uprzednim przejściu właściwej procedury kwalifikacyjnej).

W zwyczajnym posiedzeniu Rady IFAC jako delegat  z prawem głosu wzięła udział Sylwia Rzepka , sekretarz Komisji ds. Współpracy z Zagranicą SKwP.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Zapraszamy do zapoznania się z wartościowymi artykułami z Miesięcznika Rachunkowość

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych – przesłanki utraty prawa do wykonywania zawodu

„Stopień komplikacji i zmienności polskiego prawa (nie tylko podatkowego) powoduje, że prowadzenie księgowości w tych warunkach nie jest łatwe i bezpieczne. Pułapek czyhających na księgowych jest multum. Realne staje się zwłaszcza ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej skarbowej, co może pociągać za sobą utratę prawa do świadczenia usług księgowych" – Ryszard Kubacki, doradca podatkowy.

 

Sprzedaż przedmiotu leasingu operacyjnego po jego wykupie – skutki w PIT, ujęcie księgowe

„Jak rozliczyć podatkowo i w księgach rachunkowych wykup przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą wykorzystywanego w tej działalności – na podstawie umowy leasingu operacyjnego – składnika majątku (samochód), a następnie jego sprzedaż?"Marek Barowicz.

 

Limity podatkowe na 2024 r. będą niższe

„Osoby fizyczne, a także spółki cywilne i jawne z wyłącznym udziałem osób fizycznych oraz spółki partnerskie, których przychody z 2023 r. wyniosą co najmniej 9 218 200 zł, będą musiały w 2024 r. zaprowadzić księgi rachunkowe. Jeżeli ich przychody będą niższe, mogą prowadzić pkpir" Anna Koleśnik, doradca podatkowy.

 

FinanSOWA w NGO – Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń

Pod koniec listopada odbyło się pierwsze bezpłatne szkolenie dla organizacji pozarządowych, z cyklu: FinanSOWA w NGO – Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń. Cykl bezpłatnych webinarów dla NGO jest prowadzony przez ekspertów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce we współpracy z Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Patronatem medialnym całego wydarzenia został Miesięcznik Rachunkowość

Temat pierwszego webinaru "Organizacja pozarządowa jako podatnik VAT" przeprowadził Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego SKwP. Zapraszamy na stronę wydarzenia, gdzie po zostawieniu swojego adresu email, będą Państwo otrzymywali przypomnienia o kolejnych spotkaniach z cyklu FinanSOWA dla NGO. Poniżej, prezentujemy nagranie z pierwszego szkolenia.

 

 

Ważne dla księgowych

Projekt aktualizacji KSR Nr 2

Komitet Standardów Rachunkowości przedkłada do publicznej dyskusji projekt aktualizacji Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 2 „Podatek dochodowy”. Celem aktualizacji standardu jest konieczność dostosowania zapisów w KSR Nr 2 do zmienionych przepisów prawa (w tym ustawy o rachunkowości i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Komitet bardzo liczy na aktywne włączenie się Państwa w dyskusję nad tym dokumentem. Jesteśmy otwarci na Państwa wszelkie propozycje i sugestie. Prosimy o zgłaszanie uwag i komentarzy do projektu w terminie do 31 grudnia 2023 roku na adres sekretarz.KSR@mf.gov.pl.

 

Konkurs na najlepsze prace i opracowania z dziedziny rachunkowości

Z dniem 9 listopada 2023 r. Rada Naukowa Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny ogłosiła rozpoczęcie LV (55-ej) edycji konkursu na najlepsze prace i opracowania z dziedziny rachunkowości. Uprzejmie informujemy, że Radzie Naukowej zależy na nagradzaniu prac, które promują statutowe cele Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Prosimy o nadsyłanie prac na konkurs w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 lutego 2024 roku.

 

Raport „Portret Księgowych. Zapracowani, ale usatysfakcjonowani”

Przypominamy jeden z ważniejszych wyników badania opinii, które Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Oddział Wielkopolski w Poznaniu< przeprowadziło na potrzeby raportu „Portret Księgowych. Zapracowani, ale usatysfakcjonowani”. W badaniu, które obejmowało 1046 osób uczestniczących w naszych kursach i szkoleniach, a także legitymujących się aktywnym członkostwem, 84% respondentów stanowiły kobiety.

Warto o tym pamiętać, pisząc o księgowych. Już teraz sugerujemy, aby mówić i pisać o przedstawicielach reprezentowanego przez nasze stowarzyszenie zawodu „księgowe i księgowi” , dając tym samym wyraz strukturze, którą ujawniło badanie. Jesteśmy przekonani o słuszności tego podejścia znając wyniki badania, które przeprowadził portal rekrutacyjny Pracuj.pl na prawie 18 tys. kobiet. Jakie to badanie i co pokazało? – zapraszamy do zapoznania się z artykułem zamieszczonym poniżej.

 

Raport "Księgowi 2023"

Nowe regulacje i zmiany prawno-podatkowe to wyzwania, z którymi mierzą się księgowi. Stale rośnie zapotrzebowanie na specjalistów i specjalistki z umiejętnościami technicznymi, jak obsługa ERP i biegle posługującymi się językiem angielskim. Rynek pracy oferuje tu szerokie spektrum ścieżek rozwoju i jest otwarty na napływ nowych talentów.

Więcej o ścieżkach rozwoju i potrzebach zawodowych w obszarze księgowości znajdziecie Państwo w najnowszym raporcie Praca HRK „Księgowi 2023”, którego partnerem jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie

 

Wydarzenia z życia SKwP

Jubileusz 35-lecia SKwP O/O w Legnicy

Konferencja: "Rola księgowego w procesie obsługi Krajowego Systemu e-Faktur" uświetnił 35-ty jubileusz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Legnicy. Był to czas wspomnień, gratulacji i podziękowań. Po przedstawieniu tematu KSeF związanego z rolą księgowych i służb finansowych, uczestnicy udali się na część artystyczną jubileuszu.

 

Cykl spotkań "Księgowi zwiedzają Kraków"

W listopadowy wieczór Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie otworzył swoje drzwi, zapraszając naszych Księgowych do fascynującej podróży przez historię i piękno tego europejskiego klejnotu architektury. Liczna grupa członków Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Krakowie wzięła udział w wyjątkowym spacerze po jednym z najpiękniejszych teatrów w Europie.

Zapraszamy do udziału w kolejnym, wiosennym spotkaniu, organizowanym w ramach cyklu „Księgowi zwiedzają Kraków”.

 

Jubileusz 8-lecia Klubu Księgowego w Gdańsku

28 listopada Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku świętowało ósme urodziny Klubu Księgowego. Podczas wydarzenia opiekunowie Klubu poruszyli ciekawy temat pt. „Próby rozwiązania problemów księgowych – luźne rozmowy”. Gratulujemy ośmiu wspaniałych lat działalności Klubu!

 

Lekcja podatkowa dla młodzieży

Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Bydgoszczy poprowadziło dla młodzieży z klasy patronackiej – Zespołu Szkół im. prof. Emila Chroboczka lekcję na temat podatków, które wzbudziły wiele pytań i emocji.

 

Talent Days

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. wzięło udział w największym evencie karierowym w Polsce Talent Days. Targi Pracy stanowią znakomity sposób na promocję zawodu księgowego wśród młodzieży. Wydarzenie stanowi również świetną okazję, do zaprezentowania działalności Stowarzyszenia.

 

Szkolenie dla przedsiębiorców

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział w Ciechanowie, jako partner uczestniczył w szkoleniu dla przedsiębiorców, organizowanym przez Mazowiecką Izbę Gospodarczą w ramach Ciechanowskiej Akademii Przedsiębiorczości. Szkolenie odbyło się w sali Urzędu Miasta w Ciechanowie. W bezpłatnym szkoleniu udział wzięli przedsiębiorcy z terenu Ciechanowa i okolic.

 

Konkurs "Na szlaku z SKwP"

Na zakończenie Biuletynu prezentujemy osiągnięcia w konkursie #naszlakuzskwp. Do zakończenia konkursu zostały jeszcze 4 miesiące. W minionym miesiącu byliśmy na 45 wędrówkach i przeszliśmy 582 km. Wielkie brawa dla wszystkich uczestników konkursu :-)

 

Opracowanie: Sylwia Rzepka ,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

 

Biuletyn informacyjny nr 10/2023     

24 października 2023

Biura Rachunkowe

Konferencja „Biura rachunkowe na zakręcie - jak odnaleźć się w dobie ciągłych zmian"

Serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji konferencji „Biura rachunkowe na zakręcie - jak odnaleźć się w dobie ciągłych zmian", organizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie wspólnie z Komisją Biur Rachunkowych przy SKwP.

Bezpłatna konferencja w trybie online, będzie w całości poświęcona biurom rachunkowym - problemom i wyzwaniom, jakie przynosi im zmieniająca się rzeczywistość i otoczenie prawne.

 

Na konferencji podejmiemy ważny temat umowy o usługi księgowe i związanym z tym minimalizacji ryzyka odpowiedzialności z KKS. Podpowiemy jak przygotować biuro rachunkowe do badania przez biegłego rewidenta oraz jak komunikować się z klientami. Nie zabraknie także tematu już teraz wywołującego żywe emocje, a więc podyskutujemy o KSeF i o tym jak się przygotować do jego wdrożenia w biurze rachunkowym.

Więcej informacji na temat konferencji załączyliśmy w załączonej grafice. Czekamy na Was 14-go listopada!

 

Pilotaż jednej infolinii dla wszystkich urzędów skarbowych

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. przekazał do Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, opinie zebrane wśród księgowych i przedsiębiorców, na temat pilotażu infolinii dla wszystkich urzędów skarbowych w Wielkopolsce - wszystkie opinie są negatywne.

 

Większość zebranych opinii pochodzi od biur rachunkowych. W komentarzach zwracano uwagę przede wszystkim na utrudnienie przedsiębiorcom i księgowym kontaktu z urzędami skarbowymi, a tym samym utrudnienie wykonywania pracy zawodowej lub prowadzenia działalności gospodarczej (pełna treść informacji dostępna jest w grafice).

W związku z zaistniałą sytuacją, zwracamy się z prośbą do wszystkich księgowych z ️województwa Małopolskiego i ️Podlaskiego, o przekazanie do nas swojej opinii. Opinie prosimy kierować na adres: komisjabr@skwp.pl

Mamy możliwość wypowiedzenia się, więc postarajmy się, aby w sprawach dla nas istotnych zabierać głos. W przeciwnym wypadku z góry godzimy się na narzucane rozwiązania.

 

Informacje ze świata

Atestacja sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju

EFAA for SMEs - European Federation of Accountants and Auditors for SMEs jest zaangażowana w pomaganie małym i średnim firmom księgowym i audytorskim, aby mogły odgrywać kluczową rolę w dążeniu do zrównoważonej transformacji gospodarki europejskiej. W lipcu 2021 r. EFAA wydała przewodnik „Wezwanie do działania: małe firmy księgowe i audytorskie wspierają tworzenie zrównoważonej gospodarki" adresowane do organizacji księgowych oraz ich członków, będących małymi firmami księgowymi i audytorskimi.

Niniejszy przewodnik zawiera wskazówki, w jaki sposób małe i średnie firmy księgowe i audytorskie mogą reagować na szybko wkraczającą na rynek usługę atestacji sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wyjaśnia szybko zmieniający się krajobraz prawny oraz istotne nowe wymagania dotyczące sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Podkreśla ograniczony czas na przygotowanie się do stosowania tych wymogów oraz potrzebę rozpoczęcia przygotowań już teraz. Autorzy raportu dzielą się przydatnymi wskazówkami, w jaki sposób małe firmy księgowe i audytorskie mogą przygotować się do zapewnienia swoim klientom, w szczególności MŚP, atestacji informacji nt. zrównoważonego rozwoju.

 

Przyszłość zawodów – Światowe Forum Ekonomiczne

Raport Przyszłość zawodów (Future of Jobs Report 2023) – liczący 296 stron – wydawany cyklicznie od 2016 r. przez Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum) bada zakłócenia pracy, wzrost gospodarczy i strategie zmiany pracy. Edycja 2023 została oparta na badaniu 803 firm zatrudniających ponad 11,3 mln pracowników, obejmując 27 klastrów branżowych i 45 gospodarek z całego świata.

Dzięki współpracy z instytutami partnerskimi takimi jak Coursera, Indeed i LinkedIn, raport oferuje unikalne spostrzeżenia. W obliczu zarówno zakłóceń jak i możliwości, celem raportu jest wniesienie wkładu w efektywne przygotowanie się wszystkich zainteresowanych stron, do radzenia sobie z przemianami społecznymi, środowiskowymi i technologicznymi.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Księgowi w najbliższych latach nie będą się nudzić

Na XXIII Krajowym Zjeździe Delegatów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, który odbył się 21–22.06.2023 r., wybrano naczelne organy władz na kadencję 2023–2026, w tym Prezydium Zarządu Głównego SKwP.

Jego członkowie (na zdjęciu od lewej) – dr Paweł Zieniuk (wiceprezes), Ewa Komorowska (skarbnik), dr hab. Stanisław Hońko, prof. US (prezes), dr hab. Grażyna Voss, prof. PBŚ (wiceprezes), Leszek Lewandowicz (sekretarz) – opowiedzieli o celach, jakie sobie wyznaczyli na tę kadencję, nowych inicjatywach skierowanych do członków SKwP i wyzwaniach, jakie w najbliższej przyszłości czekają księgowych".

 

Zakup reklam na portalu społecznościowym – możliwość ujęcia w księdze przychodów i rozchodów i uznania za koszt podatkowy

To, że wystawiona przez zagranicznego usługodawcę faktura za usługi reklamowe nie zawiera daty jej wystawienia, nie pozbawia usługobiorcy prawa do ujęcia wydatku w pkpir po stronie kosztów uzyskania przychodów" - Krzysztof Hałub

 

Obrona „magisterki” w grudniu zapewnia przedłużenie statusu studenta

Firma zatrudnia na zlecenie studentów do ukończenia 26 lat, nie płacąc za nich składek ani PIT. Po wakacjach (we wrześniu i w październiku) sprawdza ich status, odbierając od nich oświadczenia, a w razie wątpliwości żąda zaświadczeń z uczelni. W tym roku pojawił się jednak problem ze studentem wyższej szkoły muzycznej, który oznajmił, że obronę pisemnej pracy magisterskiej ma pod koniec października, a obronę koncertu dyplomowego – na początku grudnia. Od kiedy należy płacić za niego składki ZUS?" - Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy.

 

Webinarium „Bilans 2023"

W październiku odbył się bezpłatny webinar dla członków SKwP oraz czytelników miesięcznika Rachunkowość i „Zamknięcia roku”. Podczas szkolenia, uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę o ważne tematy związane z przygotowaniem się do zamknięcia 2023 roku.

Nagranie oraz prezentacje ze szkolenia dostępne są w załączonej grafice.

 

Ważne dla księgowych

Jak stowarzyszenie zamierza wspierać księgowych? - rozmowa z dr hab. Stanisławem Hońko prof. US, prezesem Zarządu Głównego SKWP

„Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zamierza nadal z pełnym zaangażowaniem reprezentować i wspierać wszystkich polskich księgowych. Wraz z Radą Naukową SKwP będziemy starali się przygotowywać księgowych do wyzwań, w tym wynikających ze stale rosnących oczekiwań otoczenia" – mówi dr hab. Stanisław Hońko prof. US, prezes Zarządu Głównego SKwP dla Portal FK – serwis dla profesjonalnych Księgowych . Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem, dostępnym w załączonej grafice.

 

Jak uregulować deregulację? - rozmowa z Grzegorzem Bosym, prezesem Wielkopolskiego Oddziału SKwP w Poznaniu

„Po opublikowaniu przez Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości Ministerstwa Finansów w lutym 2022 roku dokumentu pt. „Zawód księgowego – kierunki rozwoju”, księgowe i księgowi na różnych szczeblach i w różnych formach zatrudnienia w naszym kraju próbują odgadnąć jaka czeka ich przyszłość. Tym bardziej, że od tamtej pory trwają konsultacje w przedmiocie potencjalnych nowych rozwiązań, ale nadal nie opublikowano wyników badania opinii księgowych co do preferowanego kierunku zmian".

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Grzegorz Bosy , prezesem Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu.

 

Wszystkie materiały, które Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny wysłał do Ministerstwo Finansów w ramach prekonsultacji dot. uregulowania zawodu księgowego, dostępne są w poniższym linku. Znajdziecie w nim Państwo wyniki badań ankietowych, raporty, opinie oraz stanowiska różnych środowisk zawodowych.

 

 

Symfonia Partnerem Technologicznym SKwP

Symfonia i SKwP od wielu lat pracuje ramię w ramię, dlatego też, formalne potwierdzenie wzajemnego zaufania, szacunku i chęci dalszej współpracy bardzo nas cieszy! Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi dr. hab. Stanisław Hońko prof. US, prezesa Zarządu Głównego SKwP oraz Piotr Ciski CEO Symfonii.

 

Ankieta - Sztuczna Inteligencja w pracy księgowego

Sztuczna inteligencja (AI) to narzędzie, które obecnie wywołuje burzliwie dyskusję w wielu branżach. Może wspierać ich rozwój, ale może również rodzić wiele dylematów, z którymi będą się mierzyć przyszłe pokolenia, w tym obecna i kolejne pokolenia księgowych. Dlatego też SKwP i Taxxo postanowiły wspólnie zbadać potencjalny wpływ wykorzystania sztucznej inteligencji w codziennej pracy księgowych.

Serdecznie zapraszamy do wypełnienia ankiety, która ma na celu wyznaczenie obecnych trendów, potrzeb i problemów związanych z zastosowaniem AI w księgowości. Wyniki ankiety pozwolą na dostosowanie naszych ofert do Państwa potrzeb związanych z ewolucją rachunkowości w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji (AI).

 

W ramach podziękowania za poświęcony czas i zaangażowanie, mamy dla Państwa wyjątkowy prezent – dostęp do treści renomowanego czasopisma branżowego Rachunkowość . Po wypełnieniu ankiety wyświetli się kod z dostępem oraz adres strony internetowej z miejscem do wpisania tego kodu. W razie trudności z wypełnieniem ankiety prosimy o kontakt pod adresem: AI@skwp.pl

 

Wydarzenia z życia SKwP

Posiedzenie Komitetu Standardów Rachunkowości

10 października br. w siedzibie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w trybie hybrydowym, odbyło się posiedzenie Komitetu Standardów Rachunkowości. Spotkaniu przewodniczyła Agnieszka Stachniak, zastępca dyrektora Departamentu Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości Ministerstwa Finansów.

 

Do zadań Komitetu Standardów Rachunkowości należy: wydawanie krajowych standardów rachunkowości oraz przegląd i aktualizacja istniejących standardów; wydawanie stanowisk w problematycznych kwestiach z zakresu rachunkowości; opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie rachunkowości; analiza i opiniowanie projektów Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz projektów ich zmian; współpraca z międzynarodowymi organizacjami do spraw standaryzacji rachunkowości; podejmowanie innych działań mających na celu harmonizację i standaryzację zasad rachunkowości.

 

Konkurs „Na szlaku z SKwP"

Za nami 6 miesięcy wędrówek, radości, uśmiechów i spotkań. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji z konkursu #naszlakuzskwp , przygotowanej przez Bogdana Pillath :-)

 

Witamy w naszych strukturach nowy Klub Księgowego

6 października b.r. odbyło się oficjalne otwarcie Klubu Księgowego w Kwidzynie. Niezmiernie cieszymy się, że kolejne grupy członków SKwP wzajemnie wspierają się poprzez integrację oraz wymianę swoich doświadczeń. Zapraszamy wszystkich członków do udziału w spotkaniach.

 

Znak Jakości MSUES

Z dumą ogłaszamy, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Krakowie otrzymało prestiżowy Znak Jakości Małopolskich Standardów Usług Edukacyjno-Szkoleniowych, na kolejne 3 lata! To niezwykłe wyróżnienie jest efektem ciężkiej pracy, pasji do edukacji i zaufania.

 

Narada dyrektorów biur zarządów oddziałów okręgowych SKwP

W dniach 18-19 października b.r., w siedzibie ZG SKwP w Warszawie, odbyła się Narada dyrektorów biur zarządów oddziałów okręgowych SKwP. W spotkaniu uczestniczyło 24 przedstawicieli oddziałów okręgowych, Prezydium ZG oraz zaproszeni goście.

 

Opracowanie: Sylwia Rzepka ,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

 

 

Biuletyn informacyjny nr 9/2023     

1 października 2023

Biura Rachunkowe

Po wdrożeniu obligatoryjnego KSeF biura rachunkowe będą musiały zmienić umowy – rozmowa z Leszkiem Lewandowiczem dla Prawo.pl

Jeżeli ciągle zmieniające się w błyskawicznym tempie przepisy prawno-podatkowe Cię przytłaczają, to zapraszamy do Zielonej Góry na „Dzień otwarty SKwP”. Dzięki temu bliżej poznasz naszą organizację oraz zobaczysz jak mocno możemy Cię wesprzeć w codziennej pracy zawodowej!

Biura rachunkowe będą zmuszone przejąć od niektórych klientów część obowiązków związanych z wystawianiem lub odbieraniem faktur. Należy więc zacząć od ustalenia ich potrzeb oraz uzyskać upoważnienie do KSeF. Oczywiście zmienia to zakres świadczonych usług i wymaga zmiany umowy" – Leszek Lewandowicz, sekretarz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. , doradca podatkowy. Cały wywiad dostępny jest w załączonej grafice.

 

Bezpłatne szkolenie online

Zapraszamy na bezpłatne szkolenie online  „Roszczenia odszkodowawcze kierowane do biur rachunkowych", które organizowane jest przez SAGA Brokers i Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Komisję Biur Rachunkowych przy SKwP. Szkolenie odbędzie się 03 października 2023 r., o godz. 10:00.

Szkolenie poprowadzi Zbigniew Judek radca prawny, specjalista ds. likwidacji szkód. Więcej informacji znajduje się w poniższym linku.

 

 

Dzień otwarty SKwP w Zielonej Górze

We wrześniu, członkowie Komisji Biur Rachunkowych SKwP - Sylwia Rzepka i Janina Pokazka , uczestniczyły w Dniu otwartym SKwP zorganizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Zielonej Górze . Uczestnicy wydarzenia, mieli okazję wziąć udział w dyskusji dot. wyceny usług księgowych oraz budowaniu wizerunku biura rachunkowego. Na spotkaniu została również omówiona i przekazana Procedura AML dla biur rachunkowych.

 

Spotkanie zaowocowało powołaniem do życia Klubu Biur Rachunkowych, które swoimi działaniami będzie integrował i wspierał lokalne biura rachunkowe. W imieniu SKwP O/O w Zielonej Górze, serdecznie zapraszamy na comiesięczną integrację w ramach nowo powołanego Klubu.

Więcej informacji o Klubach Biur Rachunkowych SKwP działających na terenie całego kraju, znajduje się w poniższym linku.

Podsumowanie pierwszej edycji dyżuru telefonicznego

Dziękujemy za udział w pierwszej edycji dyżuru  „Mądre biuro rachunkowe przed szkodą" organizowanego przez SAGA Brokers wraz z Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc rozwiewać wątpliwości związane z ubezpieczeniem biura rachunkowego.

 

Informacje ze świata

Nowy, globalny standard dotyczący atestacji sprawozdawczości z zakresu zrównoważonego rozwoju

W dniu 2 sierpnia 2023 r. Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych (IAASB) opublikowała projekt przełomowego Międzynarodowego Standardu Atestacyjnego Zrównoważonego Rozwoju ISSA 5000 pt. Ogólne wymagania dotyczące zleceń atestacyjnych sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (International Standard on Sustainability Assurance 5000, General Requirements For Sustainability Assurance Engagements).

ISSA 5000 skupi się na zagadnieniach atestacji sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju i po jego zatwierdzeniu i przyjęciu do stosowania, będzie najbardziej kompleksowym standardem dostępnym dla wszystkich praktyków świadczących usługi atestacyjne na całym świecie.

Zapraszamy do zapoznania się z obszerną publikacją dot. tego standardu.

 

XXVII Międzynarodowy Kongres  „Raportowanie dotyczące zrównoważonego rozwoju: światowe trendy i wyzwania dla małych gospodarek"

XXVII Międzynarodowy Kongres Stowarzyszenia Księgowych i Audytorów Republiki Serbskiej (AAARS) z Bośni i Hercegowiny, jaki miał miejce w Banja Vrucica, został zorganizowany pod hasłem  „Raportowanie dotyczące zrównoważonego rozwoju: światowe trendy i wyzwania dla małych gospodarek”. Z ramienia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, uczestniczyli w nim członkowie Komisji ds. Zagranicznych SKwP - Prof. Radosław Ignatowski i Sylwia Rzepka . Międzynarodowy Kongres był znakomitą okazją, do dzielenia się doświadczeniami, także związanymi z wdrażaniem wymogów w raportowaniu o zrównoważonym rozwoju. Krótką relację z tego wydarzenia załączamy poniżej.

 

Projekt - Wsparcie techniczne w celu ułatwienia integracji społecznej i zawodowej obywateli państw trzecich w Polsce, w tym osób uciekających z Ukrainy

Na prośbę Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM Polska) Stowarzyszenie Księgowych w Polsce podjęło się zrecenzowania broszury informacyjnej dot. analizy porównawczej zawodów „Specjaliści oraz pracownicy ds. księgowości i rachunkowości”. Wyniki na konferencji zaprezentował dr Paweł Zieniuk, wiceprezes ZG SKwP.

Projekt realizowany jest w ramach wsparcia technicznego w celu ułatwienia integracji społecznej i zawodowej obywateli państw trzecich w Polsce, w tym osób uciekających z Ukrainy i realizowany jest ze środków UE. W ramach projektu przygotowano analizę porównawczą wybranych zawodów polskich i ukraińskich, w tym zawodów związanych z rachunkowością.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami Miesięcznika Rachunkowość oraz wypowiedziami naszych ekspertów.

Usługi doradcze na rzecz cudzoziemców niemieszkających w Polsce – skutki w VAT

 „Świadczenie w Polsce usług doradczych dla osób fizycznych niemających tu stałego miejsca zamieszkania (cudzoziemców) podlega VAT i ewidencji w kasie rejestrującej" Krzysztof Hałub

 

Zakup mieszkań – zmiany w PCC

 „Zwolnienie z PCC przy zakupie pierwszego mieszkania, domu lub praw do nich i 6% stawka PCC od nabycia szóstego i każdego następnego lokalu mieszkalnego to dwie główne nowości wprowadzone nowelizacją ustawy o PCC" Aleksander Woźniak

 

Zmiany w zatrudnianiu kierowców – terminy wypłaty wynagrodzenia, zakaz innej pracy, informacja o warunkach zatrudnienia

 „Od 19.08.2023 r. obowiązują odrębne od „kodeksowych” terminy płatności wynagrodzenia niektórych kierowców, możliwe jest ustalenie zakazu jednoczesnego pozostawania przez nich w stosunku pracy z innym pracodawcą lub wykonywania na jego rzecz pracy na innej podstawie niż stosunek pracy, a także pewne ograniczenie zakresu informacji o warunkach zatrudnienia" - Marek Rotkiewicz

 

Estoński CIT – czy każda pożyczka to ukryty zysk - artykuł Adama Pawła Tomaszewskiego dla Rzeczpospolita

 „Ukryte zyski, będące jedną z kategorii dochodów objętych ryczałtem od dochodów spółek, mogą obejmować pożyczki. Są jednak wątpliwości, które pożyczki podlegają opodatkowaniu" - Adam Paweł Tomaszewski, doradca podatkowy.

 

Pierwsze posiedzenie Zarządu Głównego SKwP

13 września br. odbyło się pierwsze po ukonstytuowaniu posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w kadencji 2023-2026.

Uczestniczyło w nim 36. członków Zarządu Głównego, przewodniczące Głównej Komisji Rewizyjnej – Bożena Pustelnik i Głównego Sądu Koleżeńskiego – Anita Tomaszewska oraz Michał Flont , prezes Spółki Rachunkowość.

 

Na posiedzeniu, prezes Zarządu Głównego dr. hab. Stanisław Hońko , prof. US przedstawił założenia organizacyjne dotyczące działalności Zarządu i jego Prezydium, w bieżącej kadencji oraz wskazał m.in. główne zadania oraz zasady współpracy w ramach całego Stowarzyszenia.

Powołane zostały nowe składy osobowe komisji i rad Zarządu Głównego SKwP na kadencję 2023-2026, a także utworzono Zespół Ekspertów SKwP, do zadań którego należeć będzie m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych oraz uczestniczenie w wystąpieniach związanych z problematyką stosowania przepisów prawa. Kierowanie pracami Zespołu powierzono prof. Waldemarowi Dotkusiowi – koordynatorowi zespołu.

 

70. Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości

W dniach 27-29 września 2023 r. odbył się jubileuszowy 70. Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości pod hasłem  „Kolonizacja rachunkowości: obszary – narzędzia – perspektywy". W tym roku to wyjątkowe wydarzenie – będące świętem kadry profesorskiej z wiodących uczelni ekonomicznych w Polsce – gości Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Kierunek merytoryczny konferencji nadała Rada Programowa pod kierunkiem prof. dr hab. Anny KarmańskiejStowarzyszenie Księgowych w Polsce po raz kolejny zostało partnerem i sponsorem tego wydarzenia.

 

Zjazd to okazja do wysłuchania debat na temat status quo rachunkowości, jej naukowej emancypacji oraz przyszłości a także możliwość publikacji artykułów w czasopismach naukowych, między innymi w Zeszytach Teoretycznych Rachunkowości wydawanych przez SKwP.

Z ramienia władz Stowarzyszenia w Zjeździe Katedr Rachunkowości uczestniczył prezes ZG SKwP dr hab. Stanisław Hońko, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, występujący w roli prelegenta, oraz wiceprezes ZG SKwP dr hab. Grażyna Voss, profesor Politechniki Bydgoskiej.

Opracowanie: 

Sylwia Rzepka,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

 

 

 

Biuletyn informacyjny nr 8/2023     

1 września 2023

Biura Rachunkowe

Dzień otwarty SKwP w Zielonej Górze

Jeżeli ciągle zmieniające się w błyskawicznym tempie przepisy prawno-podatkowe Cię przytłaczają, to zapraszamy do Zielonej Góry na „Dzień otwarty SKwP”. Dzięki temu bliżej poznasz naszą organizację oraz zobaczysz jak mocno możemy Cię wesprzeć w codziennej pracy zawodowej!

Przygotowaliśmy dla Ciebie odczyt „Procedura AML dla biur rachunkowych” oraz panel dyskusyjny związany z „Wyceną usług księgowych”. W przerwie kawowej dowiesz się, jakie korzyści wynikają z przynależności do SKwP oraz Klubu Biur Rachunkowych. Serdecznie Was zapraszamy :-)

Zapisów można dokonywać pod nr tel. 68 325 31 48,  kom. 516 413 518.

 

Grupa wsparcia na Facebooku

Zapraszamy wszystkie biura rachunkowe do Grupy wsparcia "Biura rachunkowe na zakręcie", którą prowadzimy na Facebooku. Grupa otwarta jest dla wszystkich właścicieli biur rachunkowych - nie tylko dla członków SKwP.

Na grupie znajdziecie wielu właścicieli biur rachunkowych, którzy chętnie podzielą się swoim doświadczeniem. A dzięki naszym ekspertom, błyskawicznie rozwiążecie problemy napotykane w codziennym życiu zawodowym.

Przynależąc do grupy, skorzystacie również z bezpłatnych webinarów oraz cykli warsztatów, dzięki którym zaktualizujecie swoją wiedzę księgowo-podatkową.

 

Ubezpieczenie OC księgowych i biur rachunkowych

Nasza współpraca z Pierwszym Polskim Domem Brokerskim SAGA Brokers Spółka z o.o. – brokerem ubezpieczeniowym, specjalizującym się w obsłudze ubezpieczeń OC w związku z wykonywaniem zawodu - spowodowała powstanie nowej, rozszerzonej oferty ubezpieczeniem OC dla biur rachunkowych, wynegocjowanych z dwoma zakładami ubezpieczeń: PZU SA oraz UNIQA TU SA. Szczegóły oferty zamieszczamy poniżej.

 

Miesięcznik Rachunkowość

W miesięczniku Rachunkowość znajdziecie wiele cennych artykułów. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższymi artykułami, opublikowanymi w sierpniowym numerze miesięcznika Rachunkowość.

Technologia blockchain w pracy księgowych

"Zastosowanie technologii blockchain w rachunkowości pozwala usprawnić procesy księgowe, zmniejszając koszty prowadzenia i uzgadniania ksiąg rachunkowych. Rachunkowość partycypacyjna rozumiana jako współtworzenie ksiąg rachunkowych przez interesariuszy danego podmiotu gospodarczego staje się faktem, kierunkiem rozwoju rachunkowości, przed którym nie ma już odwrotu" - Remigiusz Napiecek dr hab., prof. UE w Poznaniu, Katedra Rachunkowości Zarządczej.

 

Praca młodocianych – nowe standardy od września 2023 r.

"Wykaz prac wzbronionych takim pracownikom został uwspółcześniony – zgodnie z rozwojem nauki i unijnymi regulacjami. Nowy wykaz, mający obowiązywać od 1.09.2023 r., przewiduje rozporządzenie RM z 19.06.2023 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (DzU poz. 1240), które zastąpiło akt wykonawczy o tym samym tytule z 24.08.2004 r. (DzU z 2016 r. poz. 1509)" - Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy.

Zamknięcie roku 2023

Kolejne wydanie unikalnej na rynku publikacji nt. zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzania rocznego sprawozdania finansowego jest już w przygotowaniu. Publikacja ukaże się 1 listopada 2023 r.

W cenie książki Czytelnik otrzyma dostęp do 3-godzinnego webinaru, który odbędzie się w styczniu 2024 r. Jest to niepowtarzalna okazja do zgłębienia tematyki związanej ze sporządzaniem rocznego sprawozdania finansowego pod okiem ekspertów z tej dziedziny.

Więcej informacji dostępne jest w zamieszczonej grafice.

 

W przepisach podatkowych nie wolno zastawiać pułapek na podatnika

"Gwarancyjny – dla podatnika – charakter przepisów podatkowych oznacza, że zastosowanie się do obowiązujących ustaw podatkowych, nawet niezgodnych z prawem unijnym, nie może powodować dla niego negatywnych konsekwencji" - Leszek Lewandowicz, sekretarz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dotyczącym pierwszego zasiedlenia, opublikowanego na łamach Rzeczpospolita .

 

Informacje ze świata

Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju

Komisja Europejska przyjęła 31 lipca 2023 r. pierwszy zestaw 12 Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (European Sustainability Reporting Standards – ESRS). Największe jednostki zainteresowania publicznego zastosują ESRS przy sporządzaniu swoich sprawozdań dotyczących zrównoważonego rozwoju za rok 2024.

 

Nowe zadanie dla księgowych - raportowanie ESG

Zapraszam do zapoznania się z artykułem dotyczącym raportowania ESG, opublikowanego na łamach Rzeczpospolita

"W najbliższej przyszłości rachunkowość odegra kluczową rolę w dostarczaniu prawdziwych i rzetelnych informacji, potrzebnych do sporządzenia raportów zrównoważonego rozwoju" - Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji ds. współpracy z zagranicą SKwP

"Przyjęta pod koniec 2022 r. dyrektywa CSRD unowocześnia i wzmacnia przepisy - wcześniej przyjęte w dyrektywie 2014/95/UE - dotyczące informacji społecznych i środowiskowych, które muszą być raportowane przez przedsiębiorstwa" - dr hab. Radosław Ignatowski, członek Komitetu Standardów Rachunkowości przy Ministerstwo Finansów , członek Komisji ds. współpracy z zagranicą SKwP

"Raportowanie niefinansowe wielkimi krokami wkracza w obszar rachunkowości. I bardzo dobrze! Może wreszcie zacznie się o niej myśleć w biznesie (przede wszystkim w tym prowadzonym na mniejszą skalę) niestereotypowo, na co że wszystkich miar zasługuje" - prof. dr hab. Anna Karmańska, przewodnicząca Komisji Etyki SKwP

"Czy księgowi mogą zbawić świat? Chyba nie, ale mogą się przyczynić do jego lepszego zrozumienia i podejmowania racjonalnych decyzji , chociażby poprzez prawidłowe wskazanie kosztów zatrucia środowiska" - prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska, przewodnicząca Komisji ds. współpracy z zagranicą SKwP

 

Konkurs "Na szlaku z SKwP"

„W życiu ważne jest by podążać dobrą drogą. Jeśli chcesz zostać księgowym to podążaj ścieżką certyfikacji w Stowarzyszeniu Księgowych. Będąc członkiem Stowarzyszenia weź udział w konkursie. Podążajmy razem szlakami turystycznymi i odwiedzajmy Oddziały Stowarzyszenia Księgowych w Polsce." Zbieraj punkty dla siebie i swojego Oddziału!

Zachęcamy wszystkich księgowych do udziału w konkursie "Na szlaku z SKwP" organizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku . Konkurs stanowi wspaniałą okazję, do wspólnej integracji oraz promowania zdrowego trybu życia. Więcej informacji zamieszczamy w grafice.

 

Opracowanie: Sylwia Rzepka,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

 

Biuletyn informacyjny nr 7/2023     

2 sierpnia 2023

XXIII Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP)

Władze naczelne SKwP

XXIII Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny odbył się w dniach 21-22 czerwca br. Wybrano na nim naczelne organy władz na kadencję 2023-2026.

Zarząd Główny wybrał ze swego grona Prezydium Zarządu Głównego. Do obowiązków Prezydium Zarządu Głównego należy zapewnienie realizacji zadań wynikających ze statutu, uchwał Krajowego Zjazdu Delegatów oraz uchwał Zarządu Głównego.

Prezydium Zarządu Głównego reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz i działa w jego imieniu (więcej informacji załączono w grafice).

W skład Prezydium Zarządu Głównego SKwP weszli:

 • dr hab. Stanisław Hońko , prof. US – prezes,
 • dr Paweł Zieniuk – wiceprezes,
 • dr hab. Grażyna Voss, prof. PB – wiceprezes,
 • Ewa Komorowska – skarbnik,
 • Leszek Lewandowicz – sekretarz.

Na przewodniczącą Głównej Komisji Rewizyjnej wybrano Bożenę Pustelnik, natomiast przewodniczącą Głównego Sądu Koleżeńskiego została Anita Tomaszewska.

 

Cele strategiczne SKwP

Zapraszamy do zapoznania się z celami strategicznymi Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w kadencji 2023 - 2026.

 

Księgowi pierwsi wiedzą, że prawo jest złe

„Wiedza, współpraca, wsparcie – to główne obszary działalności Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. O inicjatywach do nich skierowanych oraz planowanych przedsięwzięciach mówi dr hab. Stanisław Hońko, prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dostępnym w załączonej grafice.

 

Krajowy System e-Faktur (KSeF)

Zapraszamy do wysłuchania dwóch dyskusji prowadzonego w ramach cyklu spotkań "Sejmowe Studio KSeF". Organizatorem spotkania jest Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Symfonia , a partnerem merytorycznym Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny.

 

Jak finalnie wygląda ustawa?

Jak przedsiębiorcy powinni przygotować się na KSeF? Jak wygląda KSeF z perspektywy biura rachunkowego? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji Studia #KSeF , w którym udział wzięli: Krzysztof Rogowski - kierownik Krajowego Systemu e-Faktur w Ministerstwo FinansówLeszek Lewandowicz - doradca podatkowy, sekretarz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny, Michał Sieradzan - Symfonia.

 

Nowe obowiązki podatników VAT

Jakie będą nowe obowiązki podatników VAT w związku z KSeF? W dyskusji udział wzięli znakomici eksperci, w tym min. Leszek Lewandowicz - doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego SKwP.

 

Aktualizacje KSeF

Obowiązki wynikające z art. 106gb ust. 6 mogą spowodować, że sprzedawcy będzie najwygodniej fakturę dla podatnika innego niż VAT czynny po prostu wydrukować; w przeciwnym wypadku musiałby odbierać od nabywcy dodatkowe oświadczenie o zwolnieniu z tego obowiązku. Nowe podejście jest bardzo dobrym i wygodnym rozwiązaniem dla licznych nabywców zwolnionych z VAT, ale spowoduje dodatkowe komplikacje u sprzedawców, którzy wiele faktur będą wystawiać w postaci ustrukturyzowanej, a następnie i tak drukować; należy więc mocno zrewidować twierdzenia o proekologicznym wpływie KSeF" Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego SKwP.

Wszystkie aktualizacje związane z KSeF dostępne są w poniższym linku.

 

Wywiad w DTV24

Na jakie trudności będą mogli napotkać podatnicy korzystający z Krajowego Systemu e-Faktur? Czy podatnicy nieposiadający kompetencji cyfrowych mogą liczyć na jakąś pomoc w wystawianiu e-Faktur? Na te oraz inne pytania odpowiedzi udziela Krzysztof Rogowski , kierownik Krajowego Systemu e-Faktur w Ministerstwo Finansów . Wywiad przeprowadzony przez Sylwia Rzepka i Janina Pokazka w Internetowej Telewizji #DTV24

 

Opiniowanie aktów prawnych

Pismo SKwP do Minister Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie regulacji prawnych dotyczących szkoleń pracowników

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wystosowało do Minister Rodziny i Polityki Społecznej pismo, z dnia 7.07.2023 r., w sprawie regulacji prawnych na gruncie przepisów Kodeksu pracy dotyczących szkoleń pracowników. Wprowadzone przepisy spowodowały wśród praktyków uzasadnione wątpliwości co do zakresu regulacji i sposobu ich stosowania.

 

Pismo SKwP do Ministra Cyfryzacji w sprawie planowanych zmian w Ustawie o biegłych rewidentach

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wystosowało do Ministra Cyfryzacji pismo, z dnia 27.07.2023 r., z prośbą o usunięcie z projektu o e-administracji przepisów odnoszących się do UOBR, jednocześnie deklarując współpracę przy opracowaniu optymalnych rozwiązań w tym zakresie.

 

Akty prawne opiniowane przez ekspertów SKwP

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce podjęło ważne inicjatywy, zmierzające do usprawnienia wewnętrznego procesu związanego z opiniowaniem projektów aktów normatywnych. Więcej informacji dostępne jest w poniższym linku.

 

Informacje ze świata

Newsletter IFAC

Zachęcamy ro subskrybowania newslettera Międzynarodowej Federacji Księgowej #IFAC , w którym można znaleźć bogactwo spostrzeżeń, zasobów i narzędzi od wpływowych ekspertów z dziedziny księgowości i biznesu.

Sztuczna inteligencja uwalnia księgowych od liczb - felieton

Historia automatyzacji w rachunkowości pokazuje złożone zależności. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzisiejsi księgowi działają w cyfrowym świecie i czy narzędzia, z których korzystają, zapoczątkują nową erę wydajności" - Tom Herbert. Zapraszamy do zapoznania się z felietonem dostępnym w grafice.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami opublikowanymi w Miesięczniku Rachunkowość :-)

Firma prowadzi sprzedaż wysyłkową m.in. do osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami, którą ewidencjonuje w kasie rejestrującej. Zapłatę otrzymuje wyłącznie na rachunek bankowy (..) Często się zdarza, że płatność przelewem następuje po godz. 16.00 i firma odnotowuje ten fakt dopiero w następnym dniu i wtedy zapisuje w kasie fiskalnej. Czy postępuje prawidłowo?" - Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy.
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów przy użyciu programów komputerowych, a także cyklicznego przesyłania ich organom podatkowym – który największych podatników CIT miał objąć już od 2024 r. – wejdzie w życie z rocznym opóźnieniem i w zmodyfikowanej formie" - Anna Koleśnik, doradca podatkowy.
„Sztuczna inteligencja, która jeszcze do niedawna wydawała się elementem rachunkowości przyszłości, powoli – ale nieodwracalnie – staje się jej codziennością. Artykuł przedstawia kilka najbardziej popularnych rodzajów sztucznej inteligencji oraz przykłady ich zastosowań w automatyzacji procesów rachunkowości" - dr hab. Monika Łada, prof. SGH, Instytut Rachunkowości SGH w Warszawie, dr Klaudia Martinek-Jaguszewska, Instytut Finansów Korporacji i Inwestycji SGH w Warszawie.

 

Prezydent podpisał ustawę, dzięki której od 1 sierpnia 2023 r. przedsiębiorcy korzystający z ulgi Mały ZUS Plus będą mogli cieszyć się dłuższym okresem niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Cała publikacja dostępna jest w poniższym linku.

 

Biura Rachunkowe

Baza Biur Rachunkowych

Zachęcamy wszystkie biura rachunkowe do wpisania się do Bazy Biur Rachunkowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce! Celem bazy jest zebranie biur rachunkowych, które cechują się profesjonalizmem, rzetelnością i wiarygodnością na rynku. Dlaczego warto być częścią naszej bazy?

Wpisanie do bazy jest całkowicie bezpłatne, co stanowi wspaniałe narzędzie promocyjne. Jest to idealne miejsce do wyeksponowania swojego biura rachunkowego wśród potencjalnych klientów, budowania relacji biznesowych z innymi ekspertami w branży oraz umacniania pozycji i zaufania do firmy.

#BiuraRachunkowe wpisane do Bazy i spełniających odpowiednie kryteria, mają możliwość posługiwania się materiałami wizualizacyjnymi. Aby je otrzymać, należy zalogować się do Bazy i w trybie edycji pobrać materiały.

 

Warsztaty z kompetencji miękkich

Na całodziennych bezpłatnych warsztatach z organizowanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Krakowie , księgowi mogli podnosić swoje kwalifikacje z obszaru budowania wizerunku eksperta oraz profesjonalnego wizerunku. Pierwszą część dotyczącą autoprezentacji oraz warsztatów z makijażu, poprowadziła ekspertką z tej dziedziny Marta Kałuża. Drugą część warsztatów związanych z budowaniem profesjonalnego wizerunku na #LinkedIn zaprezentowała Justyna Kupaj która jest ekspertem od tego portalu

 

Spotkanie Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK)

Na ostatnim spotkaniu grupy CEUK organizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. księgowi doskonalili swoje umiejętności z wystąpień publicznych. Praktyczne warsztaty przed kamerą, poprowadziła Maria Magdalena Nawrot , prezes Internetowej Telewizji DTV24 , ekspert od wystąpień publicznych.

Odbywające się cyklicznie co dwa miesiące spotkania grupy #CEUK, mają na celu podnoszenie kompetencji miękkich, budowania wizerunku eksperta oraz umacniania pozycji biura rachunkowego na rynku lokalnym. Do grupy mogą przystąpić wszyscy księgowi, posiadający tytuł Certyfikowanego Eksperta Usług Księgowych.

 

Wywiad dla telewizji WTK

Tematyka dot. Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych, została poruszona w wywiadzie z prof. Marek Cieslak , wiceprezesem zarządu Wielkopolskiego Oddziału SKwP w Poznaniu, do którego obejrzenia zapraszamy.

 

Etyka zawodu

Rozstrzygnięcie IX edycji konkursu na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości

Zakończyła się IX edycja konkursu na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości. Kapituła Konkursu Rady Naukowej SKwP na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości, po zapoznaniu się z oceną i punktacją opracowań, przyznała następujące nagrody:
 • nagroda I stopnia dla Adrianny Pietryki-Węglarz za opracowanie pt.: „Nieprawidłowy onboarding”;
 • nagroda I stopnia dla Sylwii Rzepki za opracowanie pt.: „Etyka w dobie zrównoważonego rozwoju”;
 • nagroda II stopnia dla Anety Prostak-Motyl za opracowanie pt.: „I że Cię nie opuszczę aż do śmierci”;
 • wyróżnienie – dla Wiktora Gumiennego za opracowanie pt.: „Doskonalenie zawodowe vs. relacje osobiste”

Zapraszamy do wzięcia udziału w corocznie organizowanym konkursie, który przyczynia się do powiększania zasobów Banku Dylematów Etycznych SKwP.

 

Kurier etyki

W tym numerze Kuriera Etyki pragniemy Czytelnikom przedstawić „osobę” szczególną, która wyposażana jest w ciągle rozwijającą się, ale jednak sztuczną, inteligencję. Artificial Inteligence (AI) wkracza do naszego realnego świata wielkim krokiem. Nie ominie rachunkowości. Wcześniej czy później i tu znajdzie zastosowanie, które już dziś możemy dostrzegać, a które niesie ze sobą nie tylko nowe szanse i rozwiązania. Wyzwalać będzie także różne ryzyka, w tym dla profesjonalizmu zawodów związanych z rachunkowością. Warto mieć tego świadomość. Oswajajmy się więc z ChatemGPT, tak jak już oswoiliśmy się całkiem nieźle na przykład z uczynnymi Siri i Mercedes, ale pamiętajmy, że w przypadku ChataGPT problem jest dużo poważniejszy" - Prof. dr hab. Anna Karmańska, przewodnicząca Komisji Etyki SKwP.

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym nr Kuriera Etyki, w którym min. znajdziemy znakomity wywiad z ChatemGPT. #etyka

 

Opracowanie: Sylwia Rzepka,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

Biuletyn informacyjny nr 6/2023     

16 czerwca 2023

Baza Biur Rachunkowych i Wizualizacja

Baza Biur Rachunkowych

Zachęcamy wszystkie biura rachunkowe do wpisania się do Bazy Biur Rachunkowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce! Celem bazy jest zebranie biur rachunkowych, które cechują się profesjonalizmem, rzetelnością i wiarygodnością na rynku. Warunkiem wpisania biura do bazy, jest posiadanie ważnej polisy ubezpieczeniowej OC w zakresie zgodnym z usługami biura oraz akceptacja regulaminów i wymaganych zgód.

Dlaczego warto być częścią naszej bazy?

Wpisanie do bazy jest całkowicie bezpłatne, co stanowi wspaniałe narzędzie promocyjne. Jest to idealne miejsce do wyeksponowania swojego biura rachunkowego wśród potencjalnych klientów, budowania relacji biznesowych z innymi ekspertami w branży oraz umacniania pozycji i zaufania do Waszej firmy.

Wizualizacja Biur Rachunkowych

Biura Rachunkowe wpisane do Bazy, spełniające dodatkowo określone warunki, mogą dodatkowo posługiwać się specjalnym znakiem graficznym oraz korzystać z materiałów wizualizacyjnych. Aby dotrzymać do nich dostęp, należy spełnić poniższe kryteria:

 • właściciel biura rachunkowego prowadzonego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, lub wspólnik spółki cywilnej, jest członkiem zwyczajnym SKwP
 • biuro rachunkowe prowadzone w ramach spółki prawa handlowego, jest członkiem wspierającym SKwP
 • biuro rachunkowe jest sygnatariuszem Kodeksu Zawodowej Etyki w Rachunkowości

Biuro Rachunkowe wpisane do Bazy i spełniające powyższe kryteria, może otrzymać materiały wizualizacyjne - wystarczy zalogować się do Bazy i w trybie edycji pobrać materiały.

 

Jak zostać członkiem SKwP?

Jeżeli nie jesteście jeszcze członkami SKwP, to zapraszamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi w grafice wystarczy kliknąć w obrazek, który przeniesie nas bezpośrednio na stronę, gdzie znajdują się informacje o członkostwie w SKwP.

 

Dlaczego warto zostać członkiem SKwP?

SKwP skupia wspaniałe osoby, które chcą się poznawać, wspierać i budować rangę zawodu księgowego (..) Poza tym mamy coś, czego nie ma nikt – dajemy ludziom teorię i praktykę. Połowa z tych osób otrzymuje dostęp do wiedzy bezpłatnie, ponieważ czyni to w ramach naszej działalności statutowej" – Grzegorz Bosy, Prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Cały wywiad dla magazynu Sukces po poznańsku dostępny jest w zamieszczonym zdjęciu.

 

Krajowy System e-Faktur

Nabywca „podatnikiem” czy „konsumentem”?

Identyfikacja nabywcy jako „podatnika” albo „konsumenta” będzie miała decydujący wpływ na prawidłowe wystawienie faktury. Zawiłości oraz niejasności w przepisach będą powodować nieumyślne błędy w tym zakresie ze strony sprzedawców. Oprócz ewentualnej odpowiedzialności wystawcy faktury (wystawienie faktury „konsumenckiej” zamiast faktury ustrukturyzowanej) należy ponadto rozważyć problem odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę, który otrzyma fakturę „konsumencką” – Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Zapraszamy do zapoznania się z wszystkimi aktualnościami związanymi z Krajowym Systemem e-Faktur, które dostępne są w poniższym linku.

 

KSeF wyzwanie dla niewatowców

„(..) Wprowadzając obowiązkowy KSeF, należałoby zwrócić uwagę, aby obowiązki wynikające ze zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług nie były rozbieżne z obowiązkami w zakresie podatku dochodowego.

Uchwalone przez Sejm RP 14 kwietnia 2023 r. zmiany, dotyczące terminów przesyłania plików z księgami (JPK) dla celów podatku dochodowego, o kolejny rok, odsunęły ten obowiązek dla poszczególnych grup podatników, a ponadto całkowicie wyłączyły z niego podatników CIT, prowadzących uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów. Dzięki temu wiele organizacji pozarządowych nadal będzie ją mogło prowadzić oraz składać zeznania CIT-8 w postaci papierowej. Niestety, przy jednoczesnym zachowaniu wielu uproszczeń, podmioty NGO będą zobowiązane do korzystania z systemu KSeF i to już od 1 lipca 2024 r., podlegając obowiązkowi odbierania z niego faktur (..)” – Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP. Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu, opublikowanym na łamach Rzeczpospolitej.

 

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na pismo SKwP w sprawie rozliczenia rocznego składki zdrowotnej przedsiębiorców

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wystosowało do Ministerstwa Zdrowia pismo, z dnia 17.05.2023 r., w sprawie problemów merytorycznych i technicznych związanych z rozliczeniem rocznym składki zdrowotnej przedsiębiorców, leżące po stronie publicznych systemów informatycznych. Poniżej zamieszczamy odpowiedź Ministerstwa Zdrowia.

 

 

Informacje ze świata

Przynależność do Międzynarodowej Federacji Księgowych IFAC, stanowi niezwykłą wartość dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, które od 1989 r., jest na pełnych prawach jej członkiem. IFAC wspólnie z organizacjami członkowskimi, wpływa na zwiększanie globalnej wartości zawodu księgowego.

W maju b.r. Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji ds. współpracy z zagranicą, została zaproszona na interview do Grupy rozwoju i doradztwa organizacji profesjonalnej księgowości PAODOG, działającej w ramach Międzynarodowej Federacji Księgowych IFAC .

Więcej informacji o grupie PAODAG oraz Międzynarodowej Federacji Księgowych można przeczytać w poniższym linku.

Zachęcamy tym samym, do zapoznania się ze strategicznymi celami Międzynarodowej Federacji Księgowych IFAC, przedstawionymi w artykule. Ponieważ warto jest mieć świadomość tego, jak wiele w ujęciu globalnym profesja księgowa znaczy.

 

Miesięcznik Rachunkowość

W bieżącym roku weszły w życie dwie nowelizacje Kodeksu pracy. Zapraszamy do zapoznania się z artykułami opublikowanymi w Miesięczniku Rachunkowość.

O nowe dokumenty związane z kontrolą trzeźwości i pracą zdalną powiększy się część B akt pracowniczych. W teczkach personalnych należy też zorganizować piątą część (E), w której w osobnych zakładkach będą przechowywane informacje z każdej kontroli trzeźwości" Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy
Wypłacając zatrudnionemu ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży służbowej, pracodawca musi potrącić z jego pensji zaliczkę na podatek dochodowy" - Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy
Dalsze wzmocnienie gwarancji zatrudnienia, zwłaszcza dla rodziców, to efekt zmian w ustawach okołokodeksowych, wprowadzonych nowelizacją work-life balance" - Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy

Wszystkie artykuły związane z nowelizacją Kodeksu Pracy w 2023 r., które zostały opublikowane w Miesięczniku Rachunkowość, dostępne są w poniższym linku. Podczas niektórych wydarzeń organizowanych przez SKwP i jego partnerów, można otrzymać kod odblokowujący dostęp do pełnej wersji Miesięcznika Rachunkowość.

II Edycja Księgowi idą na Rekord!

SKwP O/O w Legnicy, SKwP O/O w Opolu i SKwP Oddział Dolnośląski zorganizowały II edycję Księgowi idą na rekord!

Podczas bezpłatnego szkolenia online „Logiczny księgowy w podatku VAT", zostały zaprezentowane aktualne zagadnienia dotyczące podatku VAT. Ekspertem w tej dziedzinie będzie Dariusz Polakowski, wykładowca, wieloletni pracownik organów podatkowych.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do ustalenia nowego rekordu, w liczbie 1014.

 

Rozstrzygnięcie konkursu „Księgowy w akcji"

Z okazji Dnia Księgowego, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zorganizowało konkurs, dla wszystkich księgowych praz osób przygotowujących się do zawodu księgowego. Praca konkursowa polegała na przygotowaniu krótkiego filmu tzw. rolki, na dowolny temat związany z rachunkowością i podatkami. Zwyciężyła praca Pani Emilii Parkity, której serdecznie gratulujemy!

Zachęcamy również do obejrzenia 13-stu prac konkursowych, dodatkowo wyróżnionych przez kapitułę konkursu :-) Wszystkie wyróżnione prace konkursowe dostępne są w poniższym linku.

 

Start drużyn SKwP w EKIDENIE!

Członkowie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Warszawie, po raz pierwszy wystartowali w begu sztafetowym, którego organizatorem był EKIDEN. Zawodnicy przebiegli go w czasie 03:37:18!

W biegu sztafetowym EKIDEN, pobiegli również członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Poznaniu. Od paru lat, jest to już tradycja! EKIDEN jest to największy w Polsce maraton sztafet. Udział w tej popularnej sztafecie, jest doskonałą okazją do promocji zawodu księgowego. Obu drużynom SKwP serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że za rok znowu zobaczymy ich w EKIDENIE!

 

Promocja zawodu księgowego wśród młodzieży

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce od wielu lat promuje zawód księgowego wśród młodzieży, min. nawiązując współpracę ze szkołami, tworząc Koła i Kluby Młodych Księgowych oraz organizując konkursy, prelekcje i konferencje. Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych wydarzeń związanych z młodzieżą, mających miejsce w poszczególnych Oddziałach SKwP.

 

Konkurs SKwP na najlepsze prace i opracowania z dziedziny rachunkowości rozstrzygnięty

W siedzibie Zarządu Głównego SKwP w Warszawie, wręczono nagrody w LIV. edycji Konkursu na najlepsze prace i opracowania z dziedziny rachunkowości SKwP. Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Więcej informacji znajduje się w zamieszczonej grafice.

 

X Letnie Igrzyska w Rachunkowości

Na przełomie kwietnia i maja odbył się ogólnopolski konkurs X Letnie Igrzyska z Rachunkowości im prof. dr. hab. Bronisława Micherdy, organizowanych przez SKwP O/O w Krakowie przy współpracy z Kołem Naukowym Rachunkowości oraz Klubem Młodych Księgowych.

 

XIII Ogólnopolska Studencka Konferencja „Rachunkowość Warta Poznania"

W czerwcu odbyła się dwudniowa Konferencja "Rachunkowość Warta Poznania", organizowana przez Studenckie Koło Naukowe Rachunkowości KONTO i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Corocznym partnerem wydarzenia jest Wielkopolski Oddział SKwP w Poznaniu.

 

XIV Ogólnopolskie Dni Rachunkowości i IV Klubowe Wyzwanie Rachunkowe

W marcu SKwP O/O w Katowicach wraz z Wydawnictwem Rachunkowość, po raz kolejny zostało partnerem XIV Ogólnopolskich Dni Rachunkowości i IV Klubowego Wyzwania Rachunkowego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Rachunkowości „Rachmistrz” Katedry Rachunkowości UE w Katowicach pod hasłem „Problemy współczesnej rewizji finansowej”.

 

Dni Otwarte w Zespole Szkół nr. 2 im. Władysława Jagiełły w Mrągowie

W kwietniu odbył się Dzień Otwarty w Zespole Szkół nr 2 im. Władysława Jagiełły, na którym Marzena Kodzik, dyrektor SKwP O/O w Olsztynie udzielała informacji przyszłym uczniom o zawodzie księgowego oraz możliwości rozwoju zawodowego.

 

I Konkurs Kadr i Płac Szkół Ekonomicznych Województwa Podlaskiego

I Konkurs Kadr i Płac szkół ekonomicznych województwa podlaskiego odbył się w marcu. Wzięło w nim udział 18 uczniów z 6 szkół ekonomicznych województwa podlaskiego. Organizatorami Konkursu byli Nauczyciele ZSHE w Białymstoku, sponsorem min. SKwP O/O w Białymstoku.

 

XXX Ogólnopolska Konferencja Naukowa

W maju odbyła się XXX Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Rachunkowość w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi" pod hasłem przewodnim - Uproszczenia i rozszerzenia w rachunkowości. Organizatorami Konferencji był Uniwersytet Szczeciński, Instytut Ekonomii i Finansów, Katedra Rachunkowości we współpracy z SKwP O/O w Szczecinie.

 

Uroczystość wręczenia świadectw maturalnych absolwentom ZSE-A "Ekonomik"

SKwP O/O w Bydgoszczy uczestniczyło w uroczystości wręczenia świadectw maturalnych absolwentom czwartych klas ZSE-A („Ekonomik"), wyróżniając w każdej klasie uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce.

 

Spotkanie uczniów z SKwP O/O w Warszawie

Uczniowie Technikum Ekonomicznym nr 8 w Warszawie, byli gośćmi SKwP O/O w Warszawie podczas trwania tygodnia zawodowca. Pani Elżbieta Młynarska-Wełpa przeprowadziła prelekcję dotyczącą zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Spotkanie uczniów z SKwP O/O w Kielcach

W kwietniu SKwP O/O w Kielcach gościł uczniów klasy technik rachunkowości i technik ekonomista z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Staszowie. Spotkanie miało na celu przybliżyć działalność SKwP. Młodzież miała okazję dowiedzieć się na czym polega praca księgowego oraz działalność Stowarzyszenia, co zrobić by być jego członkiem oraz jakie korzyści z tego płyną.

 

Spotkanie uczniów z SKwP O/O w Toruniu

W marcu siedzibę SKwP O/O w Toruniu odwiedziła klasa patronacka III A Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu, uczącą się w zawodzie technik ekonomista. Dziewczyny (w klasie nie ma żadnego chłopaka ) poznają obecnie w szkole zagadnienia dotyczące kadr i płac oraz tzw. małą księgowość: kartę podatkową, ryczałt od przychodów oraz PKPiR. W czasie ich wizyty główna księgowa Małgorzata Kowalska opowiedziała o historii zabytkowej siedziby Stowarzyszenia, a dyrektor Anna Chrzanowska przybliżyła uczennicom zasady etyki w rachunkowości.

 

XIX edycja Wojewódzkiego Konkursu Rachunkowości

W partnerskiej szkole Powiatowej Zespół Szkół nr 3 w Wejherowie, odbyła się XIX edycja Wojewódzkiego Konkursu Rachunkowości. Anna Waśko Wiceprezes ds. organizacyjnych w SKwP O/O w Gdańsku osobiście pogratulowała zdobycia III miejsca Bartoszowi Hennig, który jest uczniem Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie oraz członkiem Klubu Młodego Księgowego.

 

I Edycja Konkursu Wiedzy "Od ekonomisty do księgowego"

W budynku dydaktycznym PANS we Włocławku, odbył się Regionalny Konkurs wiedzy „Od ekonomisty do księgowego” I edycja. Organizatorami konkursu było SKwP O/O we Włocławku wraz z Państwową Akademią Nauk Stosowanych we Włocławku. Konkurs był adresowany do uczniów szkół średnich kształcących się w zakresie ekonomicznym.

 

Spotkanie uczniów z SKwP O/O w Zielonej Górze

W kwietniu SKwP O/O w Zielonej Górze gościł uczniów klasy I, II, III i IV CKZiU w Sulechowie. Młodzież wraz z wychowawcami wysłuchała prelekcji Pani Barbary Rosińskiej na temat „Rodzaje kosztów przedsiębiorstwa produkcyjnego”.

 

Debata studentów „Analityk vs Księgowy"

Zespołu Szkół Ekonomicznych w Głogowie wziął udział w debacie pt. „Analityk vs. Księgowy" Panel poprowadzili studenci I roku kierunku Finanse i rachunkowość, a nad wydarzeniem czuwali moderatorzy z ramienia Instytutu Ekonomicznego: dr hab. prof. PWSZ Waldemar Dotkuś oraz dr Jarosław Hermaszewski. Celem spotkania było przedstawienie wad i zalet zawodów: analityk finansowy oraz księgowy, a także propagowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży. Debata odbyła się pod patronatem SKwP Oddział Dolnośląski we Wrocławiu.

 

Konkurs „Rachunkowość fajna sprawa jest nauka i zabawa"

W kwietniu odbył się konkurs „Rachunkowość fajna sprawa jest nauka i zabawa" zorganizowanego przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Radomiu. SKwP O/O w Radomiu pogratulowało zwycięzcom.

 

Wykład dla studentów

W kwietniu studenci lubelscy uczelni wyższych, uczestniczyli w wykładzie dotyczącym rachunku przepływów pieniężnych. Wykład na Wydziale Ekonomicznym UMCS przeprowadziła Monika Kaliszuk, Członek Zarządu SKwP O/O w Lublinie.

 

Przeprowadzenie lekcji dla uczniów szkoły podstawowej

Sebastian Kuś, prezes SKwP O/O w Opolu, przeprowadził lekcje dla uczniów klas VI – VIII w dwóch szkołach podstawowych województwa opolskiego. Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Tomasza z Akwinu w Brzegu oraz Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Michałowicach, uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez Prezesa. Tematem wykładów były zagrożenia w cyberprzestrzeni.

 

Spotkanie uczniów Technikum Ekonomicznego z Wielunia

W Centrum Infosys w Łodzi, odbyło się spotkanie uczniów Technikum Ekonomicznego z Wielunia. Jest to jedna ze szkół średnich z regionu, z którą SKwP O/O w Łodzi współpracuje. Inicjatorem był łódzki Oddział. Młodzież miała okazję poznać specyfikę działalności firmy, występujące procesy, programy oferowane przez Infosys.

 

Promocja zawodu księgowego wśród dzieci

Promocja zawodu księgowego, ma miejsce nie tylko wśród uczniów szkół podstawowych i średnich oraz uczelni wyższych. Gdyż pasję do tej profesji, można zacząć wśród dzieci :-)
Piękna, słoneczna pogoda i moc atrakcji... Tak właśnie rozpoczęło się świętowanie Dnia Dziecka w Zwierzaki Nad Potokiem, zorganizowane przez SKwP O/O w Gdańsku.
Na wszystkie pociechy czekało wiele wspaniałych atrakcji takich jak: jazda na kucyku, puszczanie baniek mydlanych, karmienie zwierząt oraz własnoręczne robienie figurek z balonów. Można było również zjeść kiełbaskę z ogniska i różne przekąski w przerwie pomiędzy dobrą zabawą. Nie można było zliczyć ilości uśmiechów dużych i małych gości!

 

Sylwia Rzepka,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

Biuletyn informacyjny nr 5/2023     

9 maja 2023

Krajowy System e-Faktur (KSeF)

Prace nad projektem ustawy

Prawdopodobnie projekt ustawy trafi na posiedzenie Sejmu w dniach 24–26 maja 2023 r. Trudno jednak w tej chwili ocenić, jaki będzie ostateczny kształt projektu skierowanego do Sejmu, ponieważ nawet pobieżna analiza niektórych przepisów wskazuje na szereg problemów wymagających rozwiązania (..)" - Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego i Wielkopolskiego Oddziału SKwP w Poznaniu.

Działający Zespół do spraw opiniowania aktów prawnych SKwP, aktywnie włączył się w procesu konsultacji projektowanych przepisów ustawy o KSeF. Część uwag została przez ustawodawcę uwzględniona. Szczegóły dotyczące procesu legislacyjnego, dostępne są w poniższym linku.

 

Studio KSeF

Zapraszamy do wysłuchania dyskusji moderowanej przez Michała Smagowicza z THINK TANK, dotyczącej Krajowego Systemu e-Faktur. Ekspertami przedstawiającymi najważniejsze funkcjonalności system był Krzysztof Rogowski, Kierownik Projektu Krajowego Systemu e-Faktur oraz Bogdan Zatorski, Kierownikiem ds. Analiz Biznesowych i Wymagań Prawnych w Symfonii.

 

„KSeF - nowa era w księgowości czy tylko niewielka zmiana"

W kwietniu SKwP O/O w Warszawie zorganizował konferencję w całości poświęconą tematyce KSeF. Zachęcamy do obejrzenia relacji z konferencji, w której udział wzięli również przedstawiciele Ministerstwa Finansów: Anna Mytyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług oraz Krzysztof Rogowski, Kierownik Projektu Krajowego Systemu e-Faktur.

 

 

Wyjaśnienia Ministerstwa Zdrowia w sprawie nieuwzględniania w podstawie wymiaru składki zdrowotnej dodatnich różnic remanentowych za 2022 r.

Stowarzyszenie wielokrotnie poruszało problem rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne po zmianach od 1 stycznia 2022 r. W celu jego rozwiązania zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia o wyjaśnienia.

Ministerstwo Zdrowia w piśmie z dnia  20 marca 2023 r. w sprawie zgłaszanych problemów dotyczących składki na ubezpieczenie zdrowotne udzieliło odpowiedzi, dotyczącej między innymi nieuwzględniania w podstawie wymiaru składki zdrowotnej dodatnich różnic remanentowych za 2022 r. Temat ten jednak nadal budzi wątpliwości, dlatego SKwP ponownie zwróciło się do Ministerstwa z prośbą o jego doprecyzowanie.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Mamy dla Was niespodziankę :-)

SKwP wraz z Miesięcznikiem Rachunkowość przygotowało 2 paczki - ponad 50 artykułów dostępnych bezpłatnie do 20 maja 2023 r. W paczkach znajdują się artykuły dotyczące m.in: estońskiego CITu, pracy zdalnej, badania trzeźwości pracowników, podróży służbowych oraz work-life balance.

Aby skorzystać, należy kliknąć w poniższe linki oraz wpisać kod odblokowujący artykuły: 45817

 

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułami w całości udostępnionymi przez Miesięcznik Rachunkowość.

 

 

Konkursu na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości

W krajach w których zawód księgowego nie jest uregulowany, etyka nabiera o wiele większego znaczenia. Stanowi ona filar, w zapewnieniu godnego wizerunku i prestiżu zawodu oraz jest gwarantem wysokich kompetencji, uczciwości, rzetelności i odpowiedzialności.

Etyka zawodu, znajduje swoje odzwierciedlenie w działalności SKwP i jest jednym z jego priorytetów. Dlatego też, upowszechniając Kodeks Etyki w Rachunkowości, zachęcamy do udziału w IX edycji Konkursu na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości. Prace w formie pisemnej, audio bądź video, można składać do 31 maja 2023 r.

 

Zapraszamy do obejrzenia zeszłorocznych prac konkursowych nadesłanych w formie video, które zostały wyróżnione przez Kapitułę Konkursu Rady Naukowej SKwP:

nagroda I stopnia dla Amelii Niezgody, Adrianny Pietryki, Dominiki Tarabasz, Karoliny Tusień oraz Anny Wojtaś, za film pt. „Ploteczki przy kawie"

 

nagroda II stopnia dla Sylwii Rzepki, Anity Tomaszewskiej oraz Janiny Pokazkiej, za film pt. „Dylematy etyczne o Polskim Ładzie"

 

KONKURS do konkursu #naszlakuzskwp

Na zakończenie majowego Biuletynu, pragniemy przypomnieć o trwającym konkursie, zorganizowanym przez SKwP O/O w Gdańsku. Więcej informacji o konkursie znajduje się w załączonej grafice.

 

Podczas trwania konkursu, Komisja organizacyjna ogłasiła "konkurs do konkursu" na hasło promujące #naszlakuzskwp .

Na zwycięzcę czekają nagrody ufundowane przez Miesięcznik Rachunkowość - „Zamknięcie roku 2022” oraz roczna prenumerata czasopisma! Hasła konkursowe można nadsyłać do 25 maja 2023 r. poprzez załączony poniżej formularz.

 

Sylwia Rzepka,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

Biuletyn informacyjny nr 4/2023     

12 kwietnia 2023

Krajowy System e-Faktur (KSeF)

Aktualności KSeF

„Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który wprowadza obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych (KSeF) prawdopodobnie trafi na posiedzeniu sejmu w kwietniu lub maju bieżącego roku. Jego poprawiona wersja (z 22 lutego 2023 r.) zawiera wiele zmian w stosunku do wersji pierwotnej z 30 listopada 2022 r. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) aktywnie włączyło się w proces konsultacji projektowanych przepisów i z satysfakcją może odnotować, że część zgłoszonych uwag została uwzględniona (..)” - Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego i Wielkopolskiego Oddziału SKwP w Poznaniu

Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej SKwP. Utworzyliśmy dla Państwa specjalną zakładkę, w której publikujemy najważniejsze aktualności związane z Krajowym Systemem e-Faktur. Bezpośredni link przedstawiamy poniżej.

 

Konferencja KSeF – nowa era w księgowości czy tylko niewielka zmiana

Wprowadzenie w Polsce obligatoryjnego systemu wystawiania faktur ustrukturyzowanych (e-faktur) za pośrednictwem Krajowego Systemu Elektronicznych Faktur (KSeF) to spore wyzwanie. Z punktu widzenia księgowych obsługa faktur ustrukturyzowanych (wystawianych i otrzymywanych w KSeF) powinna być znacznie mniej pracochłonna. Przygotowania do wdrożenia e-faktury wymagają wielu zmian o charakterze organizacyjnym, merytorycznym i mentalnym.

W siedzibie SKwP O/O w Warszawie odbyła się konferencja „KSeF – nowa era w księgowości czy tylko niewielka zmiana”. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów Anna Mytyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług oraz Krzysztof Rogowski, Kierownik Projektu Krajowy System e-Faktur w Ministerstwie Finansów, przedstawili punkt widzenia administracji skarbowej na projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej obligatoryjny KSeF.
O tym w jaki sposób przygotować firmę i biuro rachunkowe do KSeF, podpowiadały Agnieszka Gajewska, biegły rewident, Wiceprezes Zarządu SKwP O/O w Warszawie oraz Aneta Lech, doradca podatkowy, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP.

 

E-faktura wymagać będzie również zastosowania odpowiednich narzędzi informatycznych, także do komunikacji pomiędzy obecnie funkcjonującymi w księgowości programami. Dlatego też do udziału w konferencji zostali również zaproszeni przedstawicieli firm informatycznych: Symfonia, Enova, SaldeoSMART oraz In4mates , którzy przedstawili swoje pomysły na funkcjonowanie e-faktury i elektroniczny obieg dokumentów. Opowiedzieli także o tym jak będzie wyglądało ich wsparcie dla księgowych przy tym projekcie.

Dziękujemy wszystkim ekspertom za podzielenie się swoją wiedzą, doświadczeniem, ale również i obawami związanymi z KSeF. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom konferencji.

 

Studio KSeF

Studio KSeF to spotkania ekspertów, dzięki którym skuteczniej będzie można przygotować swoją firmę na wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur. Na wydarzeniach będą również inicjowane dyskusje o nowych technologiach, stanie cyfryzacji polskich przedsiębiorstw, rozwiązaniach chmurowych i automatyzacji procesów.

Organizatorem jest THINKTANK, partnerem cyklu Symfonia oraz PFR Fundacja. Partnerem merytorycznym jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Więcej informacji dostępne jest w załączonej grafice.

Zapraszamy również do obejrzenia pierwszego spotkania Studia KSeF, które skupiało się głównie wokół roli, jaką odgrywa technologia w obszarze MŚP. Omówiono zatem wyzwania, szanse i zagrożenia stojące przed przedsiębiorcami. Gośćmi pierwszej debaty był Krzysztof Rogowski - Kierownik Projektu Krajowy System e-Faktur w Ministerstwie Finansów, Jerzy Koniecki - Prezes Zarządu Głównego SKwP oraz eksperci cenionych firm i organizacji.

 

SKwP kontynuuje wyjaśnianie problemów wywołanych przez Polski Ład

SKwP kontynuuje wyjaśnianie problemów wywołanych przez uregulowania tzw. Polskiego Ładu. Uzyskana odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia na pismo SKwP z 16 lutego 2023 r. (ZG/SEK/LL/168/2023) dotyczy przepisów przejściowych do nowelizacji z 9 lutego 2022 r. (Dz.U. poz.807) w zakresie rozliczenia sprzedaży środka trwałego oraz różnic remanentowych. Uzyskaliśmy również potwierdzenie korzystnego stanowiska w sprawie składki na ubezpieczenia zdrowotne od wynagrodzeń osób, pełniących różne funkcje w stowarzyszeniach (chodzi o osoby wyłonione w wyborach).

Zapraszamy do zapoznania się z treścią obu pism. które dostępne są w załączonej grafice.

 

Współpraca z zagranicą

Order św. Michała i św. Jerzego dla Alana Johnsona

W dniu 8 marca b.r. w zamku Windsor, Jej Królewska Wysokość Księżniczka Anna wręczyła byłemu prezesowi IFAC Alanowi Johnsonowi Order św. Michała i św. Jerzego. Król Karol III przyznał Alanowi Johnsonowi ten zaszczyt za jego zasługi dla zawodu księgowego. W imieniu SKwP składamy serdeczne gratulacje!

 

Spotkanie kierownictwa organizacji zrzeszonych w IFAC

Od 1989 r. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest na pełnych prawach członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC). Od tego czasu przedstawiciele naszej organizacji czynnie uczestniczą w międzynarodowych konferencjach i spotkaniach które stanowią forum wymiany idei, doświadczeń, dzielenia się wiedzą i dobrymi praktykami.

Z końcem lutego w siedzibie IFAC w Nowym Jorku, odbyło się spotkanie kierownictwa organizacji zawodowych zrzeszających księgowych. W spotkaniu wzięli udział reprezentanci stowarzyszeń profesjonalnych księgowych, w tym biegłych rewidentów z Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Afryki, Australii, Azji i Europy. Z ramienia SKwP w spotkaniu wziął udział prof. dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego SKwP, członek Komitetu Standardów Rachunkowości przy Ministerstwie Finansów. Więcej informacji znajduje się w załączonej grafice.

 

Walne Zgromadzenie członków Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC)

„Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, które od 1989 roku jest członkiem zwyczajnym Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC), ma obowiązek uczestniczenia w Walnych Zgromadzeniach członków IFAC, posiada prawo głosu i prawo zasiadania przedstawicieli organizacji we władzach IFAC, oczywiście po uprzednim przejściu właściwej procedury kwalifikacyjnej. 45. Roczne Zwyczajne Walne Zgromadzenie (Council Meeting – CM) członków IFAC poprzedziło 21. Światowy Kongres Księgowych” - Aldona Kamela-Sowińska, przewodnicząca Komisji ds. współpracy z zagranicą.

Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu z najnowszego wydania pisma „Świat Księgowych”, dostępnym w załączonej grafice.

 

Biura Rachunkowe

Kluby Biur Rachunkowych SKwP

„Problemy, z jakimi stykają się osoby usługowo prowadzące księgowość, przypominają niekończący się roller coaster. Bez wymiany doświadczeń, integracji i wzajemnego wsparcia trudno byłoby w tym pędzie choć na chwilę się zatrzymać albo nie wypaść z torów. Bezpiecznymi przystankami okazują się Kluby Biur Rachunkowych, działające w strukturach oddziałów okręgowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP) na terenie całego kraju” - Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

 

Kluby Biur Rachunkowych SKwP są prowadzone w ramach działalności statutowej. Oznacza to, że członkowie SKwP mają prawo nieodpłatnie uczestniczyć w odczytach, prelekcjach i dyskusjach, przeprowadzonych w ramach spotkań klubowych. Aktualna lista Klubów Biur Rachunkowych prowadzonych przez poszczególne Oddziały SKwP, dostępna jest na stronie Komisji Biur Rachunkowych SKwP. Bezpośredni link zamieszczamy poniżej.

 

Spotkanie grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK)

Motywowanie pracowników to kwestia, z którą zmaga się wielu z nas i to nie tylko w biurze rachunkowy. O tym jak skutecznie motywować pracowników oraz co nie działa i dlaczego, Certyfikowani Eksperci Usług Księgowych mogli dowiedzieć się na warsztatach grupy CEUK, realizowanych przez Wielkopolski Oddział SKwP w Poznaniu.

W drugiej części warsztatów Certyfikowani Eksperci Usług Księgowych mogli stać się mistrzami w wyzwalaniu osobistego magnetyzmu podczas tworzenia zawodowej pewność siebie, budowania umiejętności autoprezentacji, właściwego wykorzystywania mowy ciała i skutecznego zwalczania stresu.

Odbywające się co dwa miesiące spotkania Grupy CEUK, mają na celu podnoszenie kompetencji miękkich, budując tym samym wizerunek eksperta oraz umacniania pozycji biura rachunkowego na rynku lokalnym. Więcej o spotkaniach grupy CEUK oraz samym kursie, można przeczytać w najnowszym wydaniu pisma Świat Księgowych”, dostępnym w załączonej grafice.

 

Konferencja wyjazdowa Koła Członkowskiego Biur Rachunkowych

Z początkiem marca Oddział Okręgowy SKwP w Warszawie, zorganizował XXI konferencję wyjazdową Koła Członkowskiego Biur Rachunkowych. W konferencji uczestniczyło ponad 100 członków, którzy poszerzali swoją wiedzę w zakresie zmian w podatkach dochodowych, VAT oraz w naliczaniu wynagrodzeń.

„Konferencje wyjazdowe naszego koła mają wieloletnią tradycję. Ich wartość merytoryczna zawsze była oceniana bardzo wysoko. Nie inaczej było tym razem” – Małgorzata Pyrc, prezeska Koła Członkowskiego, członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

Zapraszamy do zapoznania się z całą relacją dostępną w grafice, opublikowaną w piśmie Świat Księgowych”.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami udostępnionymi przez Miesięcznik Rachunkowość :-)

 

15. Bieg o „Puchar Księgowego” podczas 47. Biegu Piastów 2023

Za nami kolejny rok zmagań o Puchar Księgowego. W 2023 roku, już po raz 15., Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zorganizowało Bieg Księgowych w ramach 47. Biegu Piastów, który jak zawsze odbył się na pięknych trasach w Górach Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.

W kategorii „Księgowi” zgłosiło się około sześćdziesięciu biegaczy i biegaczek, którzy rywalizowali w dniach 3-5 marca 2023 r. na czterech dystansach: 6, 25, 30 i 50 km. Wszyscy zwycięzcy otrzymali statuetki oraz pamiątkowe medale ufundowane przez SKwP, a pozostali biegacze - dyplomy uczestnictwa i drobne upominki.

Organizacją związaną z obsługą biegu, jak i wręczaniem nagród zajął się, jak co roku, Oddział SKwP w Jeleniej Górze, a dekoracja uczestników odbywała się już po raz kolejny w Hotelu Jakuszyce Sport & Spa.

W pierwszym dniu zawodów w biegu na 6 km techniką klasyczną wśród pań księgowych zwyciężyła Irena Nowak, a wśród panów księgowych Wojciech Krawiec, z Zarządu SKwP w Jeleniej Górze. W kolejnym dniu na koronnym dystansie 50 km techniką klasyczną trasę najszybciej pokonali Izabela Pawlik z Wilkowic oraz Maksym Gładkow z Gryfina. Natomiast w niedzielę 5 marca, w biegu na 25 km techniką klasyczną, wśród kobiet tryumfowała ponownie Izabela Pawlik, a wśród mężczyzn zwyciężył Jerzy Krol mieszkający w Szwecji.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy wygranej, a Księgowym startu i ukończenia rywalizacji. Cieszymy się też, że grono pasjonatów narciarstwa biegowego co roku powiększa się, dzięki czemu możemy poznać nowe osoby startujące w kategorii Księgowi i przekazać im ideę działania Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, jako najstarszej i największej polskiej organizacji skupiającej przedstawicieli środowiska zawodowego związanego z rachunkowością i finansami.

 

Spotkajmy się „Na szlaku z SKwP” - konkurs!

Serdecznie zapraszamy wszystkich członków SKwP do udziału w konkursie!

Zmagania konkursowe będą służyły promowaniu zawodu księgowego oraz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, integracji jego członków, a także propagowaniu aktywnego trybu życia!

Konkurs rozpoczął się 1 kwietnia 2023 r. i potrwa 12 miesięcy. Wyniki będą rejestrowane do 10 kwietnia 2024 r. Sprawy organizacyjne, związane z konkursem, prowadzi Oddział Okręgowy SKwP w Gdańsku – inicjator przedsięwzięcia.

Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się w załączonej grafice.

 

Zapraszamy do udziału w badaniu!

Rusza IV edycja unikatowego badania kondycji branży księgowo-podatkowej w cyklu LEXOMETR Prawno-Gospodarczy.

Obecna sytuacja biznesowa firm jest trudna z wielu powodów: kryzys gospodarczy, inflacja, niepewna sytuacja na rynku, rosnące koszty prowadzenia firmy, niejasne i niestabilne prawo, regulacje tzw. Polskiego Ładu i wojna w Ukrainie. W ankiecie pytamy, jak przedstawione czynniki wpłynęły na funkcjonowanie Państwa firmy. Dzięki odpowiedziom przygotujemy raport o kondycji podmiotów z branży księgowo-podatkowej oraz działów księgowych przedsiębiorstw w 2023 r.

Każdy uczestnik badania otrzyma e-book „Odpowiedzialność karna skarbowa księgowych i doradców podatkowych” oraz dostęp do pełnej wersji raportu, który zostanie opublikowany w czerwcu 2023 roku. Badanie realizuje Wolters Kluwer Polska pod patronatem merytorycznym redakcji Przeglądu Podatkowego oraz serwisów LEX Księgowość, LEX Finanse i LEX Biuro Rachunkowe. Partnerami badania są: Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Krajowa Izba Doradców Podatkowych, Polska Izba Biegłych Rewidentów, Krajowa Izba Biur Rachunkowych oraz Konfederacja Lewiatan.

Dane zbierane będą do 24 kwietnia b.r.

 

Kurier etyki nr 1/2023 – Powrót do przeszłości z dozą teraźniejszości

Na zakończenie kwietniowego Biuletynu, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem Kuriera Etyki, dostępnym w załączonej grafice.

 

Sylwia Rzepka,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

 

Biuletyn informacyjny nr 3/2023     

6 marca 2023

Korzyści wynikające z członkostwa w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce

Integracja środowiska oraz bezpośredni kontakt i wymiana doświadczeń z ekspertami, stanowią wielką wartość wynikającą z bycia członkiem w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce (SKwP). Benefitów jest o wiele więcej np. udział w nieodpłatnych odczytach, prelekcjach i konferencjach poszerzających wiedzę wdziedzinie rachunkowości i podatków, bezpłatne konsultacje, zniżki na kursy i szkolenia, czy też rabaty na produkty oferowane przez Miesięcznik Rachunkowość.

Jednym z benefitów wynikających z przynależności do SKwP, jest możliwość dokonania zakupu ubezpieczenia OC dla biur rachunkowych na korzystniejszych warunkach. Dzięki temu nasi członkowie mogą zwiększyć ochronę wykonywanego zawodu. Na stronie internetowej sagabrokers.pl można zapoznać się z ofertą oraz dokonać zakupu ubezpieczenia OC niezbędnego w pracy każdego biura rachunkowego.
Inną korzyścią wynikającą z członkostwa, jest możliwość nabycia karty sportowej MultiSport oraz usługi on-line MultiLife w wersji Basic i Extra. Karta MultiSport daje dostęp do wielu miejsc tj. joga, spinning, tenis, basen, sauna, kręgle i wiele innych aktywności. Natomiast dzięki usłudze MultiLife można zyskać nielimitowany dostęp online do e-booków i audiobooków na Legimi, kursów językowych, dietetyka online, badań diagnostycznych w placówkach Diagnostyka, kursów Jogi online i wiele innych. Więcej informacji znajduje się w załączonych grafikach.

 

Krajowy System e-Faktur (KSeF)

„Bilans Księgowy‟ ze specjalnym udziałem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

„Bilans Księgowy‟ to cykl webinarów, podczas których Bogdan Zatorski, kierownik ds. Analiz Biznesowych i Wymagań Prawnych w Symfonii oraz Wojciech Zajączkowski, ekspert ds. VAT omawiają aktualne zmiany prawne z obszaru księgowości.

Gościem ostatniego odcinka był Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego oraz Oddziału Wielkopolskiego SKwP w Poznaniu. Tematem rozmowy był Krajowy System e-Faktur (KSeF). Przypomnijmy, że eksperci SKwP od samego początku zgłaszają Ministerstwu Finansów uwagi i sygnalizują możliwe problemy oraz zagrożenia wynikające z obowiązkowego wdrożenia e-faktur (podobnie jak to miało miejsce w przypadku Polskiego Ładu). Rozwiązanie w postaci KSeF jest naturalną częścią procesów cyfryzacji i z pewnością przyniesie określone korzyści. Ważne jest jednakże stworzenie kompleksowych i dobrze przemyślanych rozwiązań. Zachęcamy do obejrzenia całości rozmowy.

 

„Aplikacja podatnika KSeF‟

„Ministerstwo Finansów udostępniło bezpłatne narzędzia umożliwiające wystawianie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych (logowanie do aplikacji podatnika KSeF: Aplikacja Podatnika KSeF i inne narzędzia) (..)

Obecnie KSeF jest rozwiązaniem fakultatywnym, co oznacza, że podatnik, który wystawił fakturę w KSeF, nie jest zobligowany do wystawiania kolejnych faktur w tym systemie. Może je nadal wystawiać w dotychczasowy sposób. Nie należy jednak wystawiać tej samej faktury za pomocą aplikacji KSeF i w formie papierowej, gdyż każda faktura wystawiona w aplikacji i przesłana do KSeF jest dokumentem wprowadzonym natychmiastowo do obiegu prawnego‟ - Mariusz Sobkowiak, certyfikowany specjalista ds. rachunkowości, księgowy w organizacji pozarządowej.

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu dostępnym w grafice.

 

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zapobiegło błędowi w systemie „Twój e-PIT”

„W dniu 12 stycznia 2023 r. zaprezentowaliśmy Państwu odpowiedź Ministerstwa Finansów z 28.12.2022 r. w sprawie zgłoszonych przez SKwP problemów z rozliczeniem PIT za rok 2022. Z odpowiedzi wynikało, że w przygotowanych zeznaniach rocznych pracujący seniorzy będą mieli z urzędu zastosowane zwolnienie (str. 3 odpowiedzi).

Wygląda jednak na to, że w ostatniej chwili MF dostrzegło wagę zgłoszonego problemu i zmieniło zasady. (..) Tym samym uniknięto sytuacji, w której zwolnienie byłoby stosowane z urzędu, także dla osób, którym ono nie przysługuje. Bez tej zmiany, po weryfikacji zeznań przez urzędy skarbowe, część osób musiałaby zwrócić nienależnie otrzymane nadpłaty, sięgające nawet kilku tysięcy złotych‟ - Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego i Oddziału Wielkopolskiego SKwP. Całość informacji przedstawiamy poniżej.

 

Współpraca międzynarodowa

„Po co polskiemu księgowemu IFAC?‟

Współpraca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce z międzynarodowymi organizacjami ma kluczowe znaczenie. Stanowi ona forum do wymiany idei, doświadczeń, dzielenia się wiedzą i dobrymi praktykami. Poznawanie praktyk krajowych z innych stron świata, jest okazją do zastosowania najlepszych z nich u siebie. Od 1989 r. SKwP jest na pełnych prawach członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC) z siedzibą w Nowym Jorku. Jest ona jedną z największych organizacji ponadnarodowych, skupiających w swoich szeregach przedstawicieli jednego zawodu.

„IFAC stanowi najważniejszą organizację skupiającą wszystkie podmioty profesji rachunkowości na świecie. Poprzez swoje inicjatywy oraz działania wpływa na kształtowanie rozwoju rachunkowości, a przez to systemu ekonomicznego na świecie. Nie ma obowiązku przynależności do IFAC. Można rozwijać się samemu. Tylko skąd wtedy wziąć wzorce i pewność, że się idzie w dobrym kierunku?‟ - prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska, przewodnicząca Komisji ds. współpracy z zagranicą, członek Zarządu Głównego SKwP.

Zachęcamy do przeczytania publikacji załączonej w grafice, która daje obraz czym jest Międzynarodowa Federacja Księgowych IFAC oraz dlaczego przynależność naszej organizacji do IFAC ma tak istotne znaczenie.

 

„Księgowi są ludźmi globalnego świata‟

Wszystkich członków zapraszamy do oglądnięcia znakomitego wywiadu z prof. dr hab. Aldoną Kamelą-Sowińską, przewodniczącą Komisji ds. współpracy z zagranicą, członka Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, w programie Mateusza Rzemka RZECZoPRAWIE.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Zachęcamy do zapoznania się z wartościowymi publikacjami z Misięcznika Rachunkowość. Artykuły dostępne są w załączonych grafikach.

„Od 21.02.2023 r. pracodawca ma prawo zarządzić kontrolę pracobiorcy pod kątem obecności w jego organizmie alkoholu lub innych podobnie działających substancji. Skorzystanie z nowego uprawnienia zostało oczywiście obwarowane wieloma rygorami, które przewiduje ustawa z 1.12.2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 240), która weszła w życie 21.02.2023 r. (dalej nowelizacja)‟ - Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy.
„Obowiązki podatkowe osób osiągających dochody z zagranicznych źródeł zależą od miejsca ich zamieszkania dla celów podatkowych, rodzaju uzyskiwanych dochodów oraz regulacji zawartych w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania (upo). W przypadku osób uznawanych za polskich rezydentów podatkowych (podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce) płatnik z tytułu wypłacanego wynagrodzenia z umowy zlecenia odprowadza zaliczki na PIT na zasadach ogólnych, zaś w przypadku nierezydentów – pobiera PIT w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu (art. 29 ust. 1 pkt 1 updof)‟ - Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy.
„Poniżej publikujemy odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, dotyczące stosowania art. 26 ust. 1 pkt 6 i nast. updof, czyli przepisów umożliwiających odliczenie od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych przez osoby niepełnosprawne i ich opiekunów (mających te osoby na utrzymaniu)‟.

 

Materiał uzupełniający do „Zamknięcia roku 2022”

Dla czytelników książki „Zamknięcie Roku 2022", prenumeratorów Miesięcznika Rachunkowość oraz subskrybentów dostępu on-line, został udostępniony dodatkowy materiał wideo związany z zasadami sporządzania, zatwierdzania, podpisywania i ogłaszania sprawozdań finansowych. Krótkie szkolenie z Moniką Matyszewską, biegłym rewidentem, prezentujemy w grafice.

XXI Wyjazdowa Konferencja Koła Członkowskiego Biur Rachunkowych

To była wspaniała czterodniowa konferencja wyjazdowa Koła Członkowskiego Biur Rachunkowych Okręgowego Oddziału SKwP w Warszawie. Członkowie Koła mogli aktualizować swoją wiedzę z najnowszych zmian podatkowych, w wykładach przeprowadzonych przez znakomitych ekspertów SKwP.

Wybrane zagadnienia w aktualnym stanie prawnym z podatku dochodowego poprowadziła Katarzyna Tomala, doradca podatkowy, członek Zarządu Oddziału Okręgowego SKwP w Warszawie. Elżbieta Młynarska-Wełpa, specjalista w zakresie płac i kadr SKwP przedstawiła rozliczanie wynagrodzeń w roku 2023. Wybrane zagadnienia bieżące w podatku VAT oraz problemy z opodatkowaniem najmu na gruncie PIT i VAT od 2023 r. zaprezentowała Aneta Lech, doradca podatkowy, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP.
Na konferencji nie zabrakło również tematów istotnych stricte dla biur rachunkowych. O bezpieczeństwie związanym z prowadzeniem biura rachunkowego (umowie, wycenie i ubezpieczeniu) mówiła Aneta Lech oraz Małgorzata Pyrc, członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP. W panelu dyskusyjnym wzięli udział również przedstawiciele firmy Saga Brokers, poszerzając tym samym świadomość uczestników o ubezpieczeniach OC biur rachunkowych. Natomiast odpapierzanie biura rachunkowego zaprezentowała Agnieszka Ligocka, wspólnik w firmie Fram Finanse Sp. z o.o.
Oprócz tego, członkowie Koła Członkowskiego Biur Rachunkowych SKwP w spotkaniu z Dominiką Zaborowską, doradcą wizerunku medialnego, trenerki profesjonalnego budowania wizerunku zawodowego, mogli podnieść swoje kompetencje związane z profesjonalnym wizerunkiem biura rachunkowego. Nie obyło się również bez integracji podczas koncertu na żywo, na którym zagrał i zaśpiewał Piotr Kostka Godecki. Na konferencji została również zaprezentowana oferta pisma Stowarzyszenia Księgowych w Polsce "Rachunkowość" którego comiesięczne publikacje wspierają księgowych w wykonywaniu codziennych obowiązków księgowo-podatkowych. Uczestnicy konferencji mieli również okazję porozmawiać z przedstawicielami firmy InforLex.

 

Współpraca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce z oświatą

Istotną rolą dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z młodzieżą na początku ich drogi zawodowej. Organizowane spotkania są doskonałą okazją do porozmawiania o zawodzie księgowego i pokazania perspektyw kariery. Jako najstarsza i najbardziej prestiżowa organizacja księgowa doskonale zdajemy sobie sprawę, że wykonywanie zawodu księgowego jest bardzo trudne i dla osób młodych stanowi ogromne wyzwanie. Dlatego też w ramach prowadzenia naszej działalności statutowej, nawiązujemy relacje z wieloma szkołami na terenie całego kraju.

23 lutego br. uczniowie drugiej i trzeciej klasy o profilu Technik Rachunkowości kształcący się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Częstochowie, odwiedzili siedzibę Zarządu Głównego SKwP. Kierunek Technik Rachunkowości jest objęty patronatem przez SKwP Oddział Okręgowy w Częstochowie.

Podczas spotkania Jolanta Roszczyk, dyrektor biura Zarządu Głównego SKwP oraz Dorota Wyczółkowska, starszy specjalista ds. współpracy z zagranicą, przedstawiły uczniom działalność Stowarzyszenia oraz przybliżyły temat członkostwa SKwP w Międzynarodowej Federacji Księgowych IFAC. Pełna relacja dostępna jest w załączonej grafice.

 

Etyczne wyzwania dla rachunkowości - XIII Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa „Rachunkowość Warta Poznania‟

Studenckie Koło Naukowe Rachunkowości KONTO oraz Wielkopolski Oddział SKwP w Poznaniu zapraszają na XIII Ogólnopolską Studencką Konferencję Naukową „Rachunkowość Warta Poznania‟. Tematem Konferencji będą „Etyczne wyzwania dla rachunkowościTym samym, będziemy dyskutować o założeniach etyki, którymi w codziennych obowiązkach powinni kierować się księgowi, oraz o dylematach etycznych we współczesnej rachunkowości. Zgłoszenia można nadsyłać do 10 marca b.r.

Więcej informacji znajdziemy w załączonej grafice.

 

Pokonać prokrastynację

Jeśli notorycznie odkładamy na później to co możemy zrobić dzisiaj, to z pewnością powinniśmy zapoznać się z załączonym w grafice artykułem i spróbować strategii zwalczania prokrastynacji.

„Każdy z nas stosuje w jakimś stopniu prokarstynację tj. nie jest w stanie się zmobilizować i odwleka wykonanie spraw i zadań, ale nie każdy z nas jest nałogowym prokrastynatorem‟ - profesor Joseph Ferrari z DePaul University w Chicago.

 

Sylwia Rzepka,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

Biuletyn informacyjny nr 2/2023     

20 lutego 2023

Karta Multisport dla członków SKwP

Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce podjęło współpracę z firmą Benefit Systems S.A. Zapraszamy wszystkich Członków i Pracowników Stowarzyszenia Księgowych w Polsce do zakupu karty sportowej MultiSport oraz usługi on-line MultiLife w wersji Basic i Extra.

Czym jest karta MultiSport? To jedna karta dostępu do wielu miejsc tj. joga, spinning, tenis, basen, sauna, kręgle i wiele innych aktywności.
Co daje karta MultiLife? To karta do usług online tj. nielimitowany dostęp do e-booków i audiobooków na Legimi, kursy językowe, dietetyk online, badania diagnostyczne w placówkach Diagnostyka, kurs Jogi online i wiele innych.
Więcej informacji znajduje się w grafice po zalogowaniu do Panelu Członka.

 

Krajowy System e-Faktur (KSeF)

Ministerstwo Finansów przeprowadziło szerokie konsultacje publiczne projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania.

W przeprowadzanych konsultacjach oraz konferencji uzgodnieniowej projektu ustawy o KSeF, wzieli udział przedstawiciele SKwP - Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego i Wielkopolskiego Oddziału SKwP w Poznaniu, Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych i Agnieszka Gajewska, członek Zarządu Głównego. Stowarzyszenie opiniując projekt ustawy KSeF, wysłało również do Ministerstwa obszerną opinię, przedstawiającą nie tylko szanse i korzyści wynikające z prowadzenia obowiązkowego systemu e-faktur, ale przede wszystkim związane z tym zagrożenia i problemy. Więcej informacji dostępne jest w załączonej grafice.

Na temat związany z projektem ustawy KSeF członkowie SKwP wypowiadali się również w prasie oraz w zorganizowanym spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Finansów, o czym piszemy poniżej.

 

Spotkanie członków wspierających dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur

W styczniu b.r. w SKwP Oddział Wielkopolski w Poznaniu odbyło się spotkanie członków wspierających, dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). W spotkaniu udział wzięli:

 • przedstawiciele Ministerstwa Finansów - Anna Mytyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług oraz Krzysztof Rogowski, Radca Ministra
 • Dariusz Strugliński, Wicedyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu
 • Remigiusz Pytlik, Przewodniczący Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych
 • Izabela Hasińska, Dyrektor Biura Terenowego Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
 • członkowie wspierający Wielkopolski Oddział SKwP w Poznaniu
Spotkanie było okazją do pokazania nie tylko zalet i korzyści, ale również problemów i zagrożeń, wynikających z obowiązkowego wprowadzenia systemu KSeF. W znakomity sposób przedstawił to Leszek Lewandowowicz, sekretarz Zarządu Głównego oraz Wielkopolskiego Oddziału SKwP w Poznaniu.
W dyskusji, uczestnicy spotkania mieli również okazję pokazać problematykę związaną z wdrożeniem elektronicznych faktur od strony praktycznej. Przebiegające w bardzo dobrej atmosferze spotkanie, pozwoliło wypracować konstruktywne i istotne wnioski - wdrożenie KSeF wymaga szerokiej akcji informacyjnej i edukacyjnej, wsparcia informatycznego oraz czasu. Ponieważ obowiązkowe stosowanie faktur elektronicznych stanowi ogromne wyzwanie dla wszystkich podatników, w szczególności dla organizacji pozarządowych i mikroprzedsiębiorstw. To było bardzo cenne spotkanie.

Więcej informacji dostępne jest w załączonych zdjęciach.

 

Czy powiększy się szara strefa?"

„KSeF to system na niespotykaną dotąd skalę i zasięg, dlatego jeden wspólny termin dla wszystkich podmiotów (dużych i mikro, podatników czynnych i zwolnionych, podmioty typu OSP, Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia czy Fundacje nie prowadzące działalności gospodarczej czy chociażby Komitety Rodzicielskie) to krok nieodpowiedzialny. W realiach życia, spotykam się z sytuacjami, kiedy podatnicy nie potrafią wystawić zwykłej, papierowej faktury, nie obsługują najprostszych narzędzi elektronicznych. Jak oni a ciągu tak krótkiego czasu zdołają nabyć umiejętności związane z obsługą KSeF?" - Aneta Lech, przewodnicząca Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP, doradca podatkowy.

Treść artykułu opublikowanego na łamach Rzeczpospolitej dostępna jest w grafice.

 

Masowa likwidacja przedsiębiorstw w dobie KSeF"

„W konsultacjach z Ministerstwem Finansów dotyczących obowiązkowego wdrożenia e-faktur od 2024 roku, które odbyły się 15 grudnia 2022 r., wzięły udział różne organizacje, w tym również Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Przedstawiciele SKwP mocno zwracali uwagę ustawodawcy, że wprowadzenie obligatoryjnego e-fakturowania nie przyniesie korzyści przedsiębiorcom w postaci lepszego i łatwiejszego przestrzegania przepisów podatkowych, tylko je bardziej utrudni i skomplikuje" - Sylwia Rzepka, sekretarz Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP, dyplomowany księgowy SKwP, Certyfikowany Ekspert Usług Księgowych.

„Konsultacje przebiegały niezwykle burzliwie, gdyż zmiany dotyczą wszystkich jednostek gospodarczych, a wręcz całe społeczeństwo, wyłaniają się z nich 3 postulaty – czas, wsparcie i finanse. (..) A na to wszystko nakładają się kary, które są w takich warunkach nieakceptowalne, co bardzo mocno wybrzmiało podczas konsultacji" - Agnieszka Gajewska, członek Zarządu Głównego SKwP.

„Ani biura rachunkowe, ani przedsiębiorcy z sektora MŚP nie są przygotowani na nadchodzący obowiązkowy sposób raportowania faktur za pośrednictwem KSeF. (..) Klienci biur rachunkowych będą oczekiwać, że to właśnie biura rachunkowe im pomogą w obsłudze nowego obowiązku, ale biura nie będą w stanie tego zrobić. Same zmagają się z nadmiarem obowiązków i niedoborami kadrowymi, ponieważ na rynku brakuje wykwalifikowanych pracowników" - Martyna Pożarowska, członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP, Prezes Zarządu Lexantis PL.

„System KSeF na chwilę obecną jest niedopracowany oraz wymaga korekty w wielu aspektach. Znaczna część firm nadal funkcjonuje „papierowo” nawet nie ma komputera. Ten sektor nie poradzi sobie z zapewnieniem stałego dostępu do internetu oraz obsługą informatyczną a wdrożenie KSEF, oraz pomoc informatyczna w tym zakresie jest dla nich zbyt kosztowna" - Agnieszka Sienkiewicz, Certyfikowany Ekspert Usług Księgowych, właścicielka biura rachunkowego. Treść artykułu opublikowanego na łamach Rzeczpospolitej dostępna jest w grafice.

 

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na pismo SKwP w sprawie problemu rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne

SKwP wielokrotnie poruszało problem dotyczący rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, po zmianach związanych z wejściem ustawy Polskiego Ładu. Przedstawiało również propozycje zmian, zarówno kompleksowych, jak i doraźnych.

12 października 2022 r. przedstawiciele SKwP i Ministerstwo Zdrowia wzięli udział w spotkaniu dotyczącym uproszczenia podstawy obliczenia składki zdrowotnej. W nawiązaniu do ustaleń Stowarzyszenie przekazało swoje stanowisko wraz z propozycjami uproszczeń. 02 stycznia b.r. Ministerstwo Zdrowia przesłało odpowiedź.

Treść obu pism dostępne jest w grafice.

 

Sprawozdanie Finansowe za 2022 rok

Rok 2022 mija pod znakiem wojny w Ukrainie, tlącej się jeszcze pandemii COVID-19, wysokiej inflacji i bałaganu prawnego wprowadzonego przez tzw. Polski Ład. Zdarzenia te mają wpływ na sytuację jednostek gospodarczych, a księgowi muszą uwzględnić ich skutki w rozliczeniu rocznym. Pomocne przy sporządzeniu sprawozdań za 2022 rok, może okazać się publikacja Miesięcznika Rachunkowość Zamknięcie Roku 2022", rekomendacje Komitetu Standardów Rachunkowości oraz artkył prof. dr hab. Radosława Ignatowskiego, o czym piszemy poniżej.

„Zamknięcie Roku 2022"

„Zamknięcie roku 2022" z pewnością będzie stanowiło ogromną wartość dla niejednego księgowego. Tym bardziej, że szczególnie ważnym tematem w tym kryzysowym roku jest dalsza kontynuacja działalności jednostki. W tym roku oprócz przedstawienia zasad sporządzania rocznego sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności, ta obszerna publikacja została wzbogacona również o ważne zagadnienia podatkowe, tj. najważniejsze zagadnienia dotyczące rozliczenia CIT i PIT od dochodów z działalności gospodarczej, problemy związane z opodatkowaniem spółek tzw. estońskim CIT, reaktywowany od czerwca podatek o przychodów z budynków, zestawienie zmian w przepisach podatkowych i bilansowych obowiązujących w 2022 roku.

Publikacja dostępna jest w Wydawnictwie Rachunkowość w wersji papierowej i elektronicznej (w pakiecie otrzymujemy obydwie wersje). Logując się do wersji elektronicznej, dodatkowo otrzymujemy cenne uzupełnienia np. o artykuły dot. rocznego sprawozdania finansowego organizacji pozarządowych.

Więcej informacji znajduje się w załączonej grafice.

Dlaczego warto mieć Zamknięcie Roku 2022" w swojej biblioteczce? Na to pytanie odpowie dr hab. Stanisław Hońko, prof. US, wiceprezes Zarządy Głównego SKwP, członek Komitetu Standardów Rachunkowości przy Ministerstwie Finansów.

 

Rekomendacje Komitetu Standardów Rachunkowości

Działający od 2002 roku Komtet Standardów Rachunkowości przy Ministrze Finansów, został powołany ustawą w 2000 roku. W jego skład wchodzą przedstawiciele Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowego Banku Polskiego oraz Ministerstwa Finansów.

Przedstawicielami SKwP w Komitecie są: dr Teresa Cebrowska, prof. dr hab. Radosław Ignatowski, prof. dr hab. Stanisław Hońko, prof. dr hab. Gertruda Świderska.

W opracowanych przez Komitet rekomendacjach, omówiono zagadnienia o istotnym wpływie na sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności za 2022 r., w szczególnych warunkach, związanych z niepewnością otoczenia gospodarczego, m.in. założenie kontynuacji działalności w warunkach niepewności.

Plik do pobrania standardu w wersji pdf znajduje się w załączonym zdjęciu.

 

„Szacowanie wartości godziwej aktywów niefinansowych"

„Jedną z kluczowych kwestii, warunkujących uznanie sf za rzetelnie i jasno przedstawiające obraz sytuacji jednostki, jest wiarygodna wycena jej zasobów, ich obciążeń oraz procesów gospodarczych, jakie w niej zachodzą" - dr hab. Radosław Ignatowski, prof. UŁ, członek Komitetu Standardów Rachunkowości.

Dlaczego warot przed sporządzeniem sprawozdania finansowego zapoznać się z tym artykułem? Na to pytanie odpowie Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy SKwP, Certyfikowany Ekspert Usłu Księgowych.

Miesięcznik Rachunkowość

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z artykułami Miesięcznika Rachunkowość, które zwracają uwagę na istotne kwestie księgowo-podatkowe oraz tym samym pozwalają rozwiązać bieżace problemy zawodowe.

„Ryczałtowcy chcący skorzystać z uproszczenia w rozliczeniach z ZUS, polegającego na płaceniu składek zdrowotnych ustalonych na podstawie przychodów z roku ubiegłego, powinni dobrze przemyśleć decyzję. Jeśli bowiem ich bieżący przychód „wpadnie” w wyższy próg, to nie dość, że będą musieli korygować deklaracje za cały rok i dopłacać składkę, to jeszcze – według ZUS – powinni zapłacić odsetki od zaległości" - Anna Koleśnik, doradca podatkowy.
„Jakie działania powinni podejmować podatnicy VAT i jak je dokumentować, aby mieć przekonanie, że dotrzymali swoich obowiązków w zakresie należytej staranności? Jak ma wyglądać docelowy model standardów dochowania należytej staranności? Czy działania związane z tym procesem powinny ciążyć na podatniku, czy też w większym stopniu na aparacie państwowym, mającym większe uprawnienia i dysponującym skuteczniejszymi narzędziami weryfikacyjnymi?" - Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu, Konrad Bugiera, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Artykuł „Gdzie leży granica należytej staranności" powstał po konferencji w całości poświęconej należytej staranności w VAT, z organizowanej przez Wielkopolski Oddział SKwP w Poznaniu wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Problematyka konferencji została przedstawiona z różnorodnych perspektyw: przedstawicieli środowiska naukowego, sędziów sądów administracyjnych, pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, księgowych oraz pełnomocników procesów, ze szczególnym uwzględnieniem doradców podatkowych.

Dlaczego temat dot. należytej staranności VAT jest taki ważny i co księgowi powinni o nim wiedzieć? Na to pytanie odpowiada Beata Szlachetka, doradca podatkowy, przewodnicząca Klubu Biur Rachunkowych Wielkopolskiego Oddziału SKwP w Poznaniu.

Warsztaty dla grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

„Stylowa księgowa" oraz „Płacisz wymagasz" - tak zostały zatytułowane lutowe warsztaty dla grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK), zorganizowanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Na warsztatach odbyło się również uroczyste wręczenie certyfikatów CEUK.

Pierwszą część poprowadziła Agnieszka Nortey, stylistka która pomaga kobietom i mężczyznom poczuć się dobrze w ubraniach oraz uczy jak łączyć ubrania w zestawy. Jej pełny program zmiany wizerunku, został uznany przez Law Business Quality za bestseller roku 2018, a jej książka „Stylowa Królowa" pokazuje, jak za pomocą swojego wizerunku pokazać siłę swojej kobiecości i odzyskać siłę na nowo. Było bardzo kreatywnie i stylowo.

Drugą część warsztatów przeprowadził Konrad Bugiera, specjalizujący się w doradztwie komunikacyjnym, ściśle wyspecjalizowanym w obsłudze projektów związanych z komunikacją bazującą na danych (data-driven communication). Dzięki Konradowi Bugiera grupa CEUK mogła zgłębić wiedzę, w tematyce budowania płatnych zasięgów w mediach społecznościowych. Dzięki temu mogli dowiedzieć się, jak efektywnie wydać pieniądze w mediach społecznościowych.

Odbywające się bezpłatne warsztaty dla grupy CEUK, pomagają poszerzać kompetencje miękkie, uczą budowania wizerunku eksperta oraz wizerunku profesjonalnego biura rachunkowego, a co najważniejsze niedopuszczającą do wypalenia zawodowego i zwiększają wiarę w siebie. Najbliższe warsztaty odbędą się na początku kwietnia. Wielkopolski Oddział SKwP w Poznaniu serdecznie zaprasza wszystkich Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych :-)

 

Bombaj, czyli Mumbaj

„Na pobyt w Indiach trzeba mieć zdrowie, głównie dwie części ciała powinny być w pełni dyspozycyjne – ręce i nogi oraz żołądek.

W Indiach mało kto mówi po angielsku, a jeśli już, to mu się wydaje, że mówi, i do tego jest w stanie samozadowolenia z własnej znajomości uniwersalnego języka. A że mało kto ten indyjski angielski rozumie to co z tego?

Zostają ręce i muszą być sprawne jak u hinduskiej tancerki. W hotelu dostaje się np. kartkę z nazwą hotelu po hindusku dla taksówkarza. Pół tekstu jest po angielsku: „Please drive me to...” i zaraz potem po hindusku „krzaczkami” jest napisana nazwa hotelu. Pierwszej części nie rozumie Hindus, drugiej zagraniczny pasażer, czyli wszystko w rękach opatrzności " - prof. Aldona Kamela-Sowińska, przewodnicząca Komisji ds. współpracy z zagranicą.

Serdecznie zapraszamy do przeczytania tej znakomitej publikacji odpowiadającej na pytanie „Jak sobie poradzić w Indiach na Kongresie IFAC?". Artykuł dostępny jest w załączonej grafice.

 

Aktualne wyzwania dla małych i średnich firm księgowych

„Wysoka niepewność gospodarcza wpływa na niemal każdą działalność, w tym na małe i średnie firmy księgowe oraz na ich klientów będących małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

Członkowie Grupy Doradczej IFAC ds. małych i średnich firm księgowych zwrócili uwagę na niektóre z obecnych wyzwań, przed którymi stoją firmy księgowe na całym świecie" - Monica Foerster, przewodnicząca Grupy Doradczej IFAC ds. małych i średnich firm księgowych.

Cała treść artykułu dostępna jest w grafice.

 

Raport Księgowi 2023 - ankieta

Zapraszamy wszystkich księgowych do wypełniania ankiety dotyczącej planów rozwojowych, preferencji rekrutacyjnych oraz preferowanych benefitów - chcemy poznać oczekiwania księgowych wobec pracodawców. Partnerem badania jest mazowiecki oddział SKwP.

Ankieta dostępna jest w grafice.

 

Publikacje warte uwagi

„Koszty prowadzenia działalności dla każdego przedsiębiorcy są istotnym czynnikiem potrzebnym między innymi do obliczania wysokości podatku dochodowego. Każdy taki koszt powinien jednak zostać udokumentowany, aby mógł zostać ujęty w księdze przychodów i rozchodów" - Czy księgowanie kosztów bez faktury jest możliwe?
„Pomyłki w trakcie różnego rodzaju transakcji handlowych się zdarzają. O ile jednak anulowanie paragonu za zwrócony towar czy błędnie wystawionego jest możliwe i stosunkowo łatwe, o tyle przepisy polskiego prawa podatkowego nie są już tak łaskawe w przypadku anulowania faktury VAT" - Kiedy jest możliwe anulowanie faktury i w jaki sposób to zrobić?

 

Sylwia Rzepka, 

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

Biuletyn informacyjny nr 1/2023     

3 stycznia 2023

W imieniu Komisji Biur Rachunkowych SKwP,

składamy najserdeczniejsze życzenia

w Nowym Roku!

Nowy Rok. to nowe wyzwania dla biur rachunkowych. Tak jak w tamtym roku, będziemy dążyć nie tylko do podwyższania rangi oraz prestiżu zawodu, ale również do ochrony samych biur rachunkowych. Swoimi działaniami będziemy Was wspierać oraz integrować.

Ubezpieczenie OC dla biur rachunkowych

Z przyjemnością informujemy, że dla zwiększenia ochrony wykonywanego zawodu, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce podjęło współpracę z Pierwszym Polskim Domem Brokerskim SAGA Brokers Spółka z o.o.

Na stronie internetowej sagabrokres.pl możemy zapoznać się z ofertą oraz dokonać zakupu ubezpieczenia OC niezbędnego w pracy każdego biura rachunkowego. O tym „Dlaczego przy wyborze OC biura rachunkowego należy zaufać profesjonalistom” mówili przedstawiciele SAGA Brokers, na konferencji „Biura rachunkowe na zakręcie” w panelu Martyny Pożarowskiej, członka Komisji Biur Rachunkowych SKwP. Całość konferencji załączamy poniżej.

 

Krajowy System e-Faktur

W czwartek 15 grudnia odbyły się w Ministerstwo Finansów konsultacje dotyczące Krajowego systemu e-faktur (KSeF). Z ramienia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) udział w nich wzięli: Aneta Lech - przewodnicząca Komisja Biur Rachunkowych SKwP, doradca podatkowy, Agnieszka Gajewska - członek Zarządu Głównego SKwP , biegły rewident oraz Leszek Lewandowicz - sekretarz Zarządu Głównego oraz Wielkopolskiego SKwP, doradca podatkowy.

Eksperci SKwP zwracali uwagę, że przedsiębiorcy nie są gotowi na wprowadzenie e-faktury, a wielu z nich nie będzie wstanie sobie z tym poradzić. Wprowadzenie obowiązkowego KSeF spowoduje zatem wiele problemów u mikro i małych przedsiębiorców. Natomiast większość bur rachunkowych obecnie jest zbyt obciążona, aby przyjąć dodatkowe zlecenia w postaci wystawiania e-faktur. Do wprowadzenia Krajowego Systemy e-Faktur potrzebny jest czas oraz wsparcie samego ustawodawcy.

 

W odpowiedzi na pytanie skierowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Ministerstwo Finansów zajęło korzystne i racjonalne stanowisko

„SKwP od dłuższego czasu podnosiło problem odpowiedzialności płatnika za zaniżenie zaliczki wynikające z zastosowania błędnie złożonego wniosku lub oświadczenia przez podatnika, np. pracownika (..) Ministerstwo Finansów uznało, że w przypadku złożenia przez podatnika więcej niż jednego oświadczenia zawartego w druku PIT-2 ostateczna odpowiedzialność za niepobranie zaliczki lub pobranie jej w zaniżonej wysokości spoczywa na podatniku, a nie płatniku (..)” - Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego oraz Wielkopolskiego SKwP. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, ściśle powiązanym z tym tematem.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami opublikowanymi w Miesięczniku Rachunkowość, które dostępne są w załączonych grafikach.

„W ramach tzw. Polskiego Ładu z początkiem 2022 r. zlikwidowano możliwość odliczania od podatku dochodowego (części) składek na ubezpieczenie zdrowotne (dalej składka zdrowotna). Od 1.07.2022 r. przywrócono ich odliczenie (z mocą wsteczną od początku roku), jednak tylko niektórym kategoriom przedsiębiorców i na odmiennych zasadach.

Możliwość (i sposób) odliczenia zależy od formy opodatkowania działalności gospodarczej. W grę wchodzi również powiększenie o składkę kwoty zwrotu z tytułu nieodliczonej od podatku ulgi na wychowanie dzieci” - Tomasz Krywan, doradca podatkowy.

„Koła powołane na mocy ustawy o KGW mogą zgodnie z jej art. 22 prowadzić działalność zarobkową, w tym gospodarczą. Pojęcie „działalności zarobkowej” określone w art. 22 ustawy o KGW (oraz w statucie wzorcowym stanowiącym załącznik do niej) nie jest pojęciem tożsamym z działalnością gospodarczą, tylko szerszym.

Obejmuje działalność gospodarczą i inne rodzaje działalności (niezaliczające się do działalności gospodarczej według Pp, np. sprzedaż rękodzieła ludowego. Prowadząc działalność zarobkową, koła nie zawsze muszą prowadzić jednocześnie działalność gospodarczą. Działalność zarobkowa może więc, lecz nie musi stanowić działalności gospodarczej” - Mariusz Sobkowiak, certyfikowany specjalista ds. rachunkowości, księgowy w organizacji pozarządowej.

 

Rozstrzygnięcie konkursu #SKwP115latnaszczycie

Zakończył się fantastyczny konkurs #skwp115latnaszczycie uświetniający jubileusz 115-lecia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, zorganizowany przez SKwP O/O w Gdańsku. Współorganizatorami konkursu było SKwP O/O w Krakowie oraz Wielkopolski Oddział SKwP w Poznaniu.

Przepiękna sceneria towarzyszyła uczestnikom konkursu w dniu ogłoszenia wyników, gdyż rozstrzygnięcie konkursu odbyło się nad Morskim Okiem, tuż pod Rysami. Pierwsze miejsce zdobył Wielkopolski Oddział SKwP w Poznaniu, wygrywając tym samym cały konkurs. Drugie miejsce zdobyło SKwP O/O w Gdańsku. Natomiast trzecie miejsce zajęło SKwP O/O w Legnicy. Wszystkim Oddziałom SKwP serdecznie gratulujemy!

W konkurencji indywidualnej za pokonanie największej liczby metrów mierzoną wysokością szczytów n.p.m. tytuł „Dyplomowanego Wspinacza” zdobyła Sylwia Rzepka, członek Wielkopolskiego Oddziału SKwP w Poznaniu. W nagrodę otrzymała możliwość wejścia wraz z przewodnikiem tatrzańskim na Mnicha. Natomiast Wojciech Wojtysiak, dyrektor SKwP O/O w Legnicy, za zdobycie największej liczby punktów otrzymał tytuł „Głównego wędrowca SKwP”. Gratulujemy zwycięzcom uporu w dążeniu do celu!

Serdecznie gratulujemy również Mariuszowi Noworyta, dyrektorowi Wielkopolskiego Oddziału SKwP w Poznaniu, który jako pierwszy zdobył 115-cie punktów w konkursie oraz Włodzimierzowi Lurka, dyrektorowi SKwP O/O w Krakowie, który otrzymał tytuł „Najlepszego górala z Krakowa”. Dziękuję również wszystkim, którzy włączyli się w cały konkurs i przyjechali do Zakopanego, aby świętować rozstrzygnięcie konkursu razem z nami. To była wspaniała inicjatywa uświetniająca jubileusz 115-lecia naszej organizacji :-)

 

Spotkania w Klubach Biur Rachunkowych SKwP

W miesiącu grudniu, Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP, odwiedziła Klub Biur Rachunkowych w Białymstoku i we Wrocławiu. Na spotkaniach omówiono udostępnioną przez SKwP Oddział Wielkopolski Procedurę AML dla biur rachunkowych. Dyskutowano również o wycenie usług księgowych oraz uregulowaniu zawodu.
Taka wzajemna wymiana doświadczeń, stanowi niezmierną wartość w biurach rachunkowych. Pięknie dziękujemy za cenną dyskusje oraz wymianę poglądów. A przede wszystkim dziękujemy za zaproszenie oraz wspaniałą gościnę. Serdecznie wszystkich pozdrawiamy :-)

 

Nowa kwalifikacja rynkowa „Outsourcing procesów księgowych – prowadzenie biura rachunkowego”

Spotkanie konsultacyjne poświęcone zgromadzeniu i omówieniu opinii eksperckich, dotyczących projektowanej kwalifikacji rynkowej, odbyło się 12 grudnia 2022 r. w formule online. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele Ministerstwa Finansów, organizacji pracodawców i przedsiębiorców, firm audytorskich, Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, środowiska naukowego, organizacji zrzeszających biura rachunkowe.

W spotkaniu uczestniczyło 31 osób, które brały aktywny udział w prowadzonej dyskusji i zgłosiły wiele merytorycznych uwag do proponowanych założeń omawianej kwalifikacji. Wszystkie postulaty zostaną przeanalizowane i w miarę możliwości uwzględnione w opisie kwalifikacji. Należy podkreślić, że wprowadzenie proponowanej kwalifikacji do zintegrowanego systemu kwalifikacji (ZSK) nie jest formą regulacji zawodu. Kwalifikacje rynkowe są dobrowolne. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce dziękuje wszystkim uczestniczącym w spotkaniu konsultacyjnym za poświęcony czas i duży wkład merytoryczny. Więcej informacji można znaleźć w załączonej grafice.

 

Etyka zawodu

„W czasach, kiedy brak jest uregulowań prawnych dotyczących wykorzystywania, analizy, przekazywania, przechowywania danych i informacji w chmurze, danych które zostały pozyskane z księgowości, jedyną podstawą ich należytego użycia jest etyka zawodowa księgowego, biegłego rewidenta czy analityka danych. To księgowi stanowią w czasach braku wystarczających regulacji przechowywania danych w chmurze, podstawowy filar bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i trwałości gospodarki” - prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska, przewodnicząca Komisji ds. współpracy z zagranicą SKwP. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem Kuriera Etyki, który dostępny jest w załączonej grafice.
Komisja Etyki i Centrum Edukacji Nauczycieli SKwP zapraszają członków SKwP na cykl warsztatów online poświęconych poszerzaniu kompetencji z obszaru zawodowej etyki w rachunkowości. Pierwsza część warsztatów „Etyczno-moralny wymiar pracy zawodowej” odbędzie się 11 stycznia 2023 r. w godz. 17.00-18.30. Warsztaty poprowadzi dr hab. Adam Zadroga. Serdecznie zapraszamy. Więcej informacji znajduje się w załączonej grafice.

 

Świat Księgowych

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem pisma SKwP „Świat Księgowych”!

Sylwia Rzepka,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

Biuletyn informacyjny nr 12                     6 grudnia 2022

Konferencja "Biura rachunkowe na zakręcie"

Zakończyła się III edycję konferencji "Biura rachunkowe na zakręcie" zorganizowana przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie wspólnie z Komisją Biur Rachunkowych przy SKwP. W tym roku skupiliśmy się na tym, w jaki sposób biura rachunkowe mogą działać i wygrywać w zmieniającym się świecie, zachowując przy tym optymalny poziom bezpieczeństwa.

Konferencję poprowadziła Aneta Lechprzewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP, która również wygłosiła prelekcję dotyczącą formy opodatkowania dla biur rachunkowych w nowej rzeczywistości podatkowej. Katarzyna Tomalaczłonek Zarządu O/O w Warszawie zaprezentowała w pigułce praktyczne i syntetyczne podsumowanie zmian podatkowych i składkowych, natomiast Agnieszka Ligocka opowiedziała w jaki sposób odpapierzając biuro rachunkowe można usprawnić jego pracę. Bezpieczną drogę do KSeF zaprezentował Bogdan Zatorski, a Monika Kawalec z Konradem Spryńca zaprezentowali nowoczesne biuro rachunkowe poprzez case study.

Na konferencji zostały przedstawione również dwa panele dyskusyjne. Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP poprowadziła panel dotyczący profesjonalnego budowania wizerunku biura rachunkowego w social mediach. Natomiast Martyna Pożarowska, członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP poprowadziła panel dotyczący ubezpieczeń biur rachunkowych.

Pięknie dziękujemy SKwP O/O w Warszawie za wspaniałą organizację całej Konferencji oraz wszystkim uczestnikom konferencji. Pełna agenda wraz z opisem prelegentów dostępna jest w pierwszej grafice. Poniżej udostępniamy nagranie z całej Konferencji.

 

 

Dzień otwarty w Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Warszawie

W listopadzie b.r. SKwP O/O w Warszawie zorganizował wspólnie z Komisją Biur Rachunkowych SKwP oraz Kołem Członkowskim Biur Rachunkowych "Dzień otwarty SKwP", który poprowadziła Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać prelekcję Kacpra Sołoniewicza, który opowiedział o problemach, zagrożeniach i możliwościach związanych z rozliczaniem spółki i wspólnika. Natomiast Adam Wyrzykowski opowiedział o tym jak profesjonalnie zorganizować pracę biura rachunkowego.

Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, w jaki sposób SKwP wspiera księgowych w ich codziennej pracy zawodowe oraz o korzyściach związanych z przynależnością do Koła członkowskiego. Dziękujemy Miesięcznikowi Rachunkowość za wsparcie tego dnia fantastycznymi produktami, w szczególności znakomitą publikacją "Zamknięcie roku 2022". Dlaczego ta publikacja jest taka cenna? Posłuchajcie sami..

 

Miesięcznik Rachunkowość

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułami opublikowanymi w Miesięczniku Rachunkowość. Na stronie rachunkowosc.com.pl, znajduje się więcej w całości udostępnionych artykułów, w których znajdziemy najnowsze przepisy, wyjaśnienia i informacje, związane z wykonywaniem zawodu księgowego.

 

 

Walne Zgromadzenie Międzynarodowej Federacji Księgowej

Przynależność do Międzynarodowej Federacji Księgowej IFAC jest wielkim zaszczytem - międzynarodowa współpraca jest niezwykle ważna dla naszej organizacji. Dzięki niej, nasze Stowarzyszenie nie tylko przez wiele lat wspaniale się rozwija, ale również może wnieść bardzo wiele cennego doświadczenia do innych międzynarodowych organizacji.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce od 1989 roku jest na pełnych prawach członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych IFAC. Od 2002 roku, reprezentantem naszej organizacji na walnym zgromadzeniu jest Prof. Aldona Kamela-Sowińska, przewodnicząca Komisji ds. współpracy z zagranicą SKwP.

Prof. Aldona Kamela-Sowińska od 2002 roku reprezentuje SKwP na walnym zgromadzeniu International Federation of Accountants (IFAC). Jej osiągnięcia są niezmiernie znaczące dla naszej organizacji. W poprzednich latach, była wybrana przez IFAC, na dwie kadencje do Międzynarodowego Komitetu Rozwoju Organizacji Zawodowych.

 

Światowy Kongres Księgowych

Odbywający się w dniach 18-21 listopada 2022 r. w Jio World Centre w Bombaju 21-szy Światowy Kongres Księgowych (WCOA 2022) pod egidą Międzynarodowej Federacji Księgowych IFAC był wspaniałym wydarzeniem. Pomimo iż zrealizowano go w systemie hybrydowym, to stacjonarnie uczestniczyło w nim prawie 6500 osób. Żadna poprzednia edycja Światowego Kongresu Księgowych nie zgromadziła tylu reprezentantów tego środowiska. W całym wydarzeniu wzięło udział łącznie ponad 10 000 osób.

WCOA 2022 miał ogromne znaczenie również dla samego organizatora, gdyż w tym roku Indie świętują jubileusz 75-lecia niepodległości kraju. Indie stanowią piątą, największą gospodarkę na świecie. Natomiast The Institute of Chartered Accountants of India (ICAI) – gospodarz Światowego Kongresu Księgowych - jest drugą co do wielkości, największą organizacją księgową na świecie. W swoich szeregach posiada ponad 350 000 członków.
Tematem przewodnim WCOA 2022 było „Budowanie zaufania umożliwiającego zrównoważony rozwój”. Uczestnikom przekazane zostało bardzo ważne przesłanie, przypominające jak istotną rolę na całym świecie odgrywa zawód księgowego, będąc zarówno obrońcą interesu publicznego, jak i kluczem w budowaniu zrównoważonej gospodarki na przyszłość. Na Kongresie mogliśmy zatem zgłębić tematy dotyczące roli zawodu księgowego w zapewnianiu zrównoważonego rozwoju, globalnej współpracy na rzecz wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu, wzmacniania zarządzania finansami publicznymi oraz rosnącej roli uczciwości, zaufania i etyki zawodu. Nie zabrakło również tematów dotyczących rosnącego znaczenia technologii cyfrowych, pielęgnowania innowacji, fintech oraz start-opów, a także globalnych trendów w rachunkowości, audycie, ładzie korporacyjnym i podatkach.
W Światowym Kongresie Księgowych brali udział przedstawiciele Indyjskiego Ministerstwa Finansów, Parlamentu oraz wysoko postawionych osobistości. Kluczową rolę odgrywała etyka, która była podkreślana we wszystkich aspektach poszczególnych debat i prelekcji przez większość prelegentów.
Z ramienia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, w Światowym Kongresie Księgowych udział wzięła profesor Aldona Kamela-Sowińska, przewodnicząca Komisji ds. współpracy z zagranicą oraz Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji ds. współpracy z zagranicą.

 

Publikacja uświetniająca jubileusz 115-lecie Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Zapraszamy do lektury jubileuszowej publikacji "#MuremZaKsiegowymi i przedsiębiorcami", wydanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce z okazji obchodzonej w 2022 roku 115. rocznicy istnienia społeczno-zawodowej organizacji księgowych. Zawiera ona krótki rys historyczny, informacje o działalności Stowarzyszenia, a także prognozy na przyszłość.

Bo czy można wyobrazić sobie współczesny świat bez księgowych?

 

 

Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia

W dniu 22.11.2022 r. przedstawiciele Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wzięli udział w kolejnym spotkaniu konsultacyjnym zorganizowanym przez Ministerstwo Zdrowia na temat uproszczeń w składce na ubezpieczenie zdrowotne.

Poprzednie spotkanie odbyło się w październiku br. SKwP zgłosiło na piśmie szereg problemów, a także wniosków w zakresie pilnego uproszczenia przepisów – w części do wprowadzenia już przed rozliczeniem za rok 2022, które nastąpi na początku roku 2023. W odpowiedzi, Ministerstwo Zdrowia zaproponowało zmianę przepisów, ale dopiero od roku 2024. MZ rozważa wprowadzenie opcjonalnej składki uproszczonej z tytułu działalności gospodarczej (skala podatkowa, podatek liniowy) w wysokości 1/12 składki za rok poprzedni.

W zakresie pozostałych propozycji i wniosków MZ nie udzieliło odpowiedzi i można odnieść wrażenie, że nie rozumie istoty podnoszonych problemów, a aktywność SKwP jako strony społecznej coraz bardziej przypomina bicie głową w ścianę. Realnie oceniając sytuację, nie ma większych szans, aby zgłaszane problemy zostały rozwiązane przed rozliczeniem składek za rok 2022, ani też na zmiany od roku 2023.

Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego oraz Wielkopolskiego SKwP

 

 

Spotkanie grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

Nie jest żadną tajemnicą, że wystąpienia publiczne u większości z nas powodują stres i zdenerwowanie. W końcu niewielu jest takich szczęściarzy, którzy wręcz urodzili się z takimi umiejętnościami. Tak naprawdę to sztuka wystąpień publicznych polega na tym, aby cały stres oraz nerwy których doświadczamy, przekuć w motywującą energię dającą napęd do działania.

Na grudniowych warsztatach grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK) przeprowadzonych w SKwP Oddział Wielkopolski w Poznaniu, uczestnicy mogli poczuć wystąpienia publiczne na własnej skórze, gdyż to oni zostali kowalami przekuwania stresu i zdenerwowania. Warsztaty przeprowadził Konrad Bugiera, ekspert od wizerunku i komunikacji.

 

Debata "Szanse i wyzwania dla Biur Rachunkowych w dobie zmieniających się przepisów"

Pod koniec listopada Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP, miała okazje zabrać głos w debacie "Szanse i wyzwania dla Biur Rachunkowych w dobie zmieniających się przepisów", podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych wraz z Kancelarią Staniek&Partners - Law for Industry. Rozmowy w kuluarach stanowiły znakomitą okazję, do zobaczenia po raz pierwszy na żywo wielu osób znanych z portalu Facebook.

 

Konferencja "Należyta staranność VAT"

Praktyka pokazuje, że podatnikom coraz trudniej jest udowodnić dochowanie należytej staranności. Często dochodzi do sporu w tym zakresie pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, gdyż udowodnienie niedochowania należytej staranności, prowadzi do dotkliwych konsekwencji dla podatnika mianowicie odmowy prawa do odliczenia podatku VAT.

Na listopadowej konferencji organizowanej przez SKwP Oddział Wielkopolski w Poznaniu wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Izbą Administracji Skarbowej w Poznaniu, uczestnicy mogli zgłębić tę tematykę z punktu widzenia różnych środowisk. W poszczególnych panelach brali udział zarówno przedstawiciele środowiska naukowego, sędziowie sądów administracyjnych, pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej oraz doradcy podatkowi. Wymiana opinii oraz informacji dot. należytej staranności VAT w tak różnorodnym środowisku była bezcenna. Pojawia się zatem pytanie "Kto powinien odgrywać rolę policjanta w dochowaniu należytej staranności podatnik czy organy skarbowe". Więcej informacji dostępne jest w grafice.

 

Organizacja i zarządzanie pracy w biurze rachunkowym

W listopadzie, w siedzibie SKwP Oddział Wielkopolski w Poznaniu,Anita Tomaszewska, członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP, miała przyjemność przeprowadzić dyskusje dot. organizacji i zarządzania pracy w biurze rachunkowym. Dzięki podzieleniu się cennym doświadczeniem, członkowie Oddziału Wielkopolskiego SKwP w Poznaniu mogli usprawnić pracę w swoim biurze rachunkowym.

 

Etyka

21 października 2022 r. był drugim dniem wirtualnego szczytu IFAC zatytułowanego "Przyszłość technologii w rachunkowości". W tym dniu po raz 9-y obchodzono organizowany dorocznie Międzynarodowy Dzień Etyki pod hasłem „Wzmocniona etyka”. Laurie Endsley i Vania Borgerth z Rady IFAC ds. Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych (IESBA) podzieliły się swoimi przemyśleniami na temat kilku istotnych kwestii: stosowanie Kodeksu etyki dla księgowych IFAC jest możliwe w skali globalnej mimo istotnych różnic kulturowych, gdyż kwantyfikatory etyczności, dobra i zła, wspólne wartości oraz rozumienie interesu publicznego pozostają takie same w zawodzie księgowym we wszystkich systemach prawnych (..).

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem Kuriera etyki, dostępnym w grafice.

 

Konkurs na najlepsze prace i opracowania z dziedziny rachunkowości

Z dniem 8 listopada 2022 r. Rada Naukowa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ogłosiła rozpoczęcie 54-tej edycji konkursu na najlepsze prace i opracowania z dziedziny rachunkowości. Więcej informacji znajduje się w załączonej grafice.

Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

Biuletyn informacyjny nr 11                     6 listopada 2022

Konferencja „Biura rachunkowe na zakręcie”– 08 listopada 2022

Zapraszamy do udziału w III edycji konferencji online „Biura rachunkowe na zakręcie - działać i wygrywać w zmieniającym się świecie". Na konferencji opowiemy w jaki sposób odpapierzyć biuro rachunkowe oraz jaką wybrać formę opodatkowania w obecnej rzeczywistości podatkowej. W panelu dyskusyjnych nasi eksperci podpowiedzą, w jaki sposób zbudować wizerunek eksperta w mediach społecznościowych, zachowując przy tym optymalne bezpieczeństwo oraz jakie są techniki radzenia sobie z hejtem w sieci. Porozmawiamy również o tym, dlaczego warto zaufać profesjonalistom dokonując wyboru ubezpieczenia biura rachunkowego. Przedstawimy również zmiany podatkowe i składkowe w jednej pigułce oraz pokażemy bezpieczną drogę do KSeF. A na sam koniec przejdziemy do nowoczesnego biura rachunkowego poprzez case study.

Rejestracji do udziału w bezpłatnej konferencji online dokonujemy poprzez stronę: https://konferencja.skp-ow.com.pl/

Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi Anety Lech, przewodniczącej Komisji Biur Rachunkowych SKwP, która opowie o tym, dlaczego warto być z nami na konferencji :-)

 

„Dzień otwarty SKwP"

Wspaniała energia towarzyszyła nam w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce O/O we Włocławku, w którym odbył się „Dzień otwarty SKwP” dla biur rachunkowych. W pierwszej części spotkania Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP omówiła i udostępniła „Procedurę AML dla biur rachunkowych”. Po krótkiej przerwie integracyjnej, w panelu dyskusyjnym poprowadziła z uczestnikami dyskusję na temat wyceny usług księgowych i dobrych praktyk w biurach rachunkowych, a następnie przedstawiła temat związany z uregulowaniem zawodu księgowego.

 

W październiku odwiedziliśmy również Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Gorzowie Wielkopolskim. Na mającym tam wydarzeniu „Dzień otwarty SKwP” radca prawny Jakub Liszka, przedstawił znowelizowane przepisy kodeksu spółek handlowych. W drugiej części spotkania Sylwia Rzepka zaprezentowała „Procedurę AML dla biur rachunkowych", a następnie podzieliła się swoim doświadczeniem dotyczącym wyceny usług księgowych oraz budowaniem wizerunku w mediach społecznościowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za wspaniałą atmosferę i znakomitą organizacje wydarzeń „Dzień otwarty SKwP”. Było nam niezmiernie miło, móc w tych wydarzeniach uczestniczyć razem z Wami. Dziękujemy za zaproszenie oraz fantastyczne spotkania.

 

Powstające lokalnie Kluby Biur Rachunkowych, stanową wspaniałe wsparcie oraz miejsce integracji dla wszystkich księgowych, a w szczególności dla biur rachunkowych. Aktualne informacje dotyczące wydarzeń „Dzień otwartych SKwP”, znajdziecie na naszej stronie internetowej i naszym Fanpage oraz w grupie wsparcia na Facebooku „Biura rachunkowe na zakręcie".

 

Miesięcznik Rachunkowość

Zapraszamy do zapoznania się z wartościowymi publikacjami Miesięcznika Rachunkowość. Zawarte w nich treści, są istotnym dopełnieniem codziennej pracy zawodowej.

„Przedstawiamy przegląd interpretacji dotyczących składek ubezpieczeniowych. Są one wydawane przez terenowe oddziały ZUS i NFZ w indywidualnych sprawach ubezpieczonych i płatników składek, na ich wniosek" - Magdalena Januszewska, radca prawny.
„Nowe technologie cyfrowe przekształcają tradycyjne branże i modele biznesowe. Wpływają również na procedury kontroli wewnętrznej" - Dorota Wyczółkowska, zastępca kierownika Dział Prezydialny SKwP.
„Problemy, z jakimi stykają się osoby usługowo prowadzące księgowość, przypominają niekończący się roller coaster. Bez wymiany doświadczeń, integracji i wzajemnego wsparcia trudno byłoby w tym pędzie choć na chwilę się zatrzymać albo nie wypaść z torów. Bezpiecznymi przystankami okazują się Kluby Biur Rachunkowych, działające w strukturach oddziałów okręgowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce na terenie całego kraju" - Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

 

Przyszłość zawodu księgowego

#zawodowyksiegowy

Okres związany z ogłoszonymi przez Ministerstwo Finansów prekonsultacjami dotyczącymi uregulowania zawodu księgowego, był dla nas księgowych bardzo trudny. To nie był dobry czas na rozpoczęcie prekonsultacji, aczkolwiek tak się stało...i może dobrze... Gdyż jaką mamy pewność, że okres rozpoczęcia prekonsultacji zawodu księgowego w najbliższej przyszłości, byłby dogodniejszy?

 

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce dołożyło wszelkich starań, aby zebrać jak największą opinię środowiska związaną z uregulowaniem zawodu, w szczególności wśród księgowych. Na stronie głównej SKwP w zakładce #zawodowyksiegowy znajduje się stanowisko Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, stanowiące syntezę opinii środowiska oraz wyniki badań i raporty, które w ramach prekonsultacji zostały przesłane do Ministerstwa Finansów, w tym bardzo ważny raport, dotyczący czynności wykonywanych przez księgowych i doradców podatkowych. W zakładce #zawodowyksiegowy znajduje się również stanowisko Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP , Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK), oraz Klubów/Kół działających w poszczególnych Oddziałach SKwP.

 

Konferencja „Rachunkowość jesienią"

Temat uregulowania zawodu księgowego zaprezentowała Sylwia Rzepka, na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Bydgoszczy Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu.

Uczestnicy konferencji mogli również pogłębić swoją wiedzę w temacie „Badania sprawozdań finansowych oczami audytora", który przedstawił Marek Dobek, „Przygotowanie do badania sprawozdania finansowego w firmie", który zaprezentowała Ewa Majewska-Ptasznik oraz „Business Intelligence w działalności finansowo-księgowej", który przedstawił dr Krzysztof Grochowski.

 

Konferencja „Najbliższe wyzwania dla księgowych"

Przyszłość rachunkowości i zawodu księgowego przedstawiono również na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu. W panelu dyskusyjnym dr hab. Marek Cieślak poruszył tę tematykę z Łukaszem Motała, dr hab. Remigiuszem Napiecek i Maciejem Firsowicz.

Poza panelem związanym z przyszłością rachunkowości i zawodu księgowego, uczestnicy konferencji mogli również zapoznać się z tematem "E-faktura. Ewolucja czy rewolucja? ", który przedstawiła dr Zofia Wierzbińska, "Kryptowaluty z perspektywy księgowej", które zaprezentowała dr Katarzyna Ciupa oraz "Co oznacza Polski Ład dla księgowych", który przedstawił Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego i Oddziału Wielkopolskiego SKwP.

 

Opiniowanie aktów prawnych

W październiku z ramienia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce członkowie Komisji Biur Rachunkowych SKwP - Sylwia Rzepka i Martyna Pożarowska, wzięły udział w spotkaniu konsultacyjnym projektu ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw. SKwP jest partnerem społecznym w konsultacjach ustawy o CEiDG. 

Z końcem 2019 roku, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce podjęło ważne inicjatywy, zmierzające do usprawnienia wewnętrznego procesu związanego z opiniowaniem projektów aktów normatywnych. Wszelkie informacje związane z opiniowaniem znajdują się na stronie głównej SKwP w zakładce - Opiniowanie aktów prawnych - w tym również wykaz aktów prawnych zaopiniowanych przez ekspertów SKwP.

 

Sylwia Rzepka,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

Biuletyn informacyjny nr 10                     9 października 2022

Przyszłość zawodu księgowego

 

Stanowisko Komisji Biur Rachunkowych SKwP

"Komisja Biur Rachunkowych, działająca przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, w ramach trwających prekonsultacji ogłoszonych przez Ministerstwo Finansów w temacie regulacji zawodu księgowego przedstawia swoje wnioski i propozycje w przedmiocie planowanej regulacji. Ze względu na zakres działania i swoich kompetencji, stanowisko dotyczy wyłącznie outsourcingu usług księgowych (biur rachunkowych)".

 

Opinie dotyczące uregulowania zawodu księgowego

„Kiedyś postawiono na rynek. Życie jednak pokazało, że rynek nie zweryfikował kompetencji księgowych. Wszyscy zgodnie przyznają – zarówno przedsiębiorcy, jak i sami księgowi – że jakość usług księgowych spadła. Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem będzie ustalenie i wprowadzenie pewnych zasad certyfikacji” – mówi Jerzy Koniecki, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w wywiadzie dla Prawo.pl

Zapraszamy do zapoznania się z opiniami środowiska zawodowego związanego z rachunkowością i finansami, które dostępne są w grafice.

 

Informacje ze świata

Niezależnie od formuły działania biura księgowego „klientów nie interesują różnice między księgowością a doradztwem; oni po prostu chcą pomocy” – mówi Alastair Barlow, założyciel wielokrotnie nagradzanej firmy go specjalisty ds. funkcji finansowych. Zachęcamy do zapoznania się z felietonem, który znakomicie wpisuje się w obecną sytuację związaną ze zdefiniowaniem zawodu księgowego. Felieton prezentujemy w załączonej grafice

 

Dzień otwarty SKwP

Z początkiem października odbył się Dzień otwarty SKwP w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce O/O w Rzeszowie. Na spotkaniu Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przedstawiła zagadnienie wyboru formy opodatkowania w obliczu wzrostu obciążeń publicznoprawnych i wskazała na wady i zalety poszczególnych form prowadzenia działalności gospodarczej. Martyna Pożarowska, członek Komisji Biur Rachunkowych przedstawiła kwestie ubezpieczenia biura rachunkowego. Natomiast Małgorzata Pyrc, członek Komisji Biur Rachunkowych omówiła temat zdefiniowania zawodu, przedstawiając stanowisko Komisji oraz najważniejsze kwestie związane z kalkulacja wynagrodzeń za usługi księgowe.

Uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że widzą ogromną potrzebę utworzenia lokalnie Klubu Biur Rachunkowych. Serdecznie dziękujemy Oddziału Podkarpackiemu za i wsparcie oraz znakomitą organizację. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom spotkania, tj. właścicielom biur rachunkowych. Wierzymy, że nasze spotkanie przyczyni się do powołania Klubu Biur Rachunkowych w Rzeszowie.
Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach integracyjnych Dzień otwarty SKwP. Najbliższe odbędą się w Gorzowie Wielkopolskim oraz Włocławku. Dzięki nim będziecie mogli nas bliżej poznać oraz poznacie korzyści wynikają z przynależności do Klubu Biur Rachunkowych SKwP. Więcej informacji o wydarzeniach Dzień otwarty SKwP prezentujemy w grafice.

 

IV Zlot Właścicieli Biur Rachunkowych (WBR)

Na przełomie września i października Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP uczestniczyła w IV zlocie WBR pt. Integracja z lekką nutą merytoryki. Organizatorami zlotu była Ewa Longawa oraz TAXBELL. Podczas wydarzenia Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP przedstawiła działalność Stowarzyszenie Księgowych w Polsce na rzecz biur rachunkowych oraz stanowisko Komisji odnośnie regulacji zawodu księgowego. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz wszystkim uczestnikom tj. właścicielom biur rachunkowych za wspólnie spędzony czas.

 

Miesięcznik Rachunkowość

W zamieszczonych grafikach prezentujemy trzy wartościowe artykuły, udostępnione przez Miesięcznik Rachunkowość. W artykułach znajdziecie korzyści płynące z przynależności do Klubu Biur Rachunkowych SKwP, poznacie nowe zasady obliczania wynagrodzeń oraz znajdziecie wartościową pigułkę dot. obowiązków sprawozdawczych, która z pewnością przyda Wam się również w latach kolejnych.

„Problemy, z jakimi stykają się osoby usługowo prowadzące księgowość, przypominają niekończący się roller coaster. Bez wymiany doświadczeń, integracji i wzajemnego wsparcia trudno byłoby w tym pędzie choć na chwilę się zatrzymać albo nie wypaść z torów. Bezpiecznymi przystankami okazują się Kluby Biur Rachunkowych, działające w strukturach oddziałów okręgowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP) na terenie całego kraju” - Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP
„Możliwość dzielenia ulgi miesięcznej czy składania przez każdego zatrudnionego oświadczenia o stosowaniu pomniejszenia (odpowiednik PIT-2) to tylko niektóre ze zmian, jakie płatnicy PIT będą musieli uwzględnić od nowego roku” - Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy.
„Sprawozdanie finansowe to dla jednostek zobligowanych do stosowania ustawy o rachunkowości, wskazanych w jej art. 2, najważniejszy dokument rachunkowości finansowej. Choć zasady jego sporządzania i zatwierdzania zostały uregulowane dość jednoznacznie, wciąż pojawiają się wątpliwości dotyczące procedur stosowanych w ramach tzw. zamknięcia roku” - Anna Staszel, dr nauk ekon., adiunkt w Katedrze Rachunkowości, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

 

26 Międzynarodowy Kongres Stowarzyszenia Księgowych i Biegłych Rewidentów Republiki Serbskiej

W dniach 14-16 września 2022 r. w Banja Vrucica odbył się 26 Międzynarodowy Kongres Stowarzyszenia Księgowych i Biegłych Rewidentów Republiki Serbskiej (SRRRS), zorganizowany pod hasłem "Rachunkowość, audyt i finanse w warunkach nowej normalności, digitalizacji i zielonej transformacji".

Z ramienia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w kongresie udział wzięli Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji ds. Współpracy z Zagranicą i sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP oraz dr hab. prof. UŁ Radosław Ignatowski, członek Komitetu Standardów Rachunkowości oraz członek Komisji Współpracy z Zagranicą SKwP. Radosław Ignatowski, dr hab. prof. UŁ, wygłosił w czasie kongresu prezentację zatytułowaną "Czy księgowość jest nadal na kontach? Wyzwania dla księgowych i audytorów:
„Rachunkowość jako system komunikacji, której celem jest odwzorowanie rzeczywistości, będąc przez to sztuką, wymaga wyboru powszechnie akceptowanego, zrozumiałego i właściwego języka. Powinny w tym pomóc regulacje, będące oprócz teorii i praktyki - elementem systemu. Te elementy muszą być ze sobą w harmonii, aby system był skuteczny i działał prawidłowo. Właściwym jest zatem ustanowienie i działanie takiego ogniwa regulacji, w którym przedstawiciele nauki, regulatora i praktyki stanowią monolityczne, zgodne ciało o równych prawach i wysokich kompetencjach. Taki system skutecznie działa w Polsce i taki system Wam rekomendujemy...”

Wizyta przedstawicieli Stowarzyszenia była efektywna i zaowocowała odświeżeniem kontaktów ze Stowarzyszeniem Księgowych i Biegłych Rewidentów Republiki Serbskiej (SRRRS) - z którym SKwP podpisało wielostronne porozumienie o współpracy w roku 2017, oraz nawiązaniem nowych kontaktów zagranicznych.

 

Grupa Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK)

Ciągły rozwój zawodowy oraz poszerzanie kompetencji miękkich, jest tak samo ważny w pracy księgowego jak aktualizacja wiedzy podatkowej. Ponieważ to kompetencje miękkie mają wpływ na to, w jaki sposób współdziałamy z innymi, ułatwiają nawiązywanie relacji z naszym otoczeniem, sprzyjają budowaniu zaufania i niezawodności oraz pomagają efektywnie kierować zespołem. Zasadniczo, to od wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich, zależy nasz sukces.

Na październikowych warsztatach grupy #CEUK w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu, uczestnicy zdobywali wiedzę związaną z radzeniem sobie z trudnym klientem w biurze rachunkowym w zależności od jego typu osobowości oraz z zakładką Google i jej pozycjonowaniem. Warsztaty przeprowadziły Joanna Bogielczyk, specjalista w budowaniu profesjonalnego wizerunku, ekspert od mediów społecznościowych, trener biznesu oraz Zuzanna Strauchmann, specjalistka ds. marketingu i wsparcia działu szkoleń w SKwP Poznań. To było bardzo efektywne spotkanie. Uczestnicy świętowali również jubileusz 15-lecia pracy Mariusza Noworyta, dyrektora Wielkopolskiego Oddziału SKwP w Poznaniu.

 

Certyfikowany Ekspert Usług Księgowych (CEUK)

Z pozycji przedsiębiorcy, znalezienie kompetentnego biura rachunkowego wcale nie jest takie proste. Czy jest to w ogóle możliwe, jeszcze przed nawiązaniem wiążącej współpracy? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym w październikowym numerze Sukcesie po poznańsku” (str. 36-37) https://sukcespopoznansku.pl/pl/magazyn/e-wydanie/

 

Etyka

„Rachunkowość, podobnie jak grzeczność wg Adama Mickiewicza, „nie jest nauką łatwą ani małą”. Grzeczność łączy się z dobrym wychowaniem” - serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem Kuriera Etyki.

Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

Biuletyn informacyjny nr 9                       9 września 2022

Dzień otwarty SKwP

Problemy z jakimi stykają się osoby usługowo prowadzący księgowość, przypominają niekończący się Roller Coaster Bez wspólnej wymiany doświadczeń, integracji oraz wzajemnego wsparcia, trudno by było w tym pędzie choć na chwilę się zatrzymać, bez wypadnięcia z torów. Bezpiecznymi przystankami okazują się Kluby Biur Rachunkowych działające w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce (SKwP) na terenie całego kraju. Dzięki projektowi "Dzień otwarty SKwP", możemy takie bezpieczne przystanki dla Was tworzyć.

Zapraszamy Was tym samym, do udziału w wydarzeniu "Dzień otwarty SKwP". Przyjdźcie i zobaczcie miejsce, w którym choć na chwilę możecie się zatrzymać, aby uzyskać cenną wiedzę, tym samym rozwiązując problemy codziennej pracy zawodowej. O tym gdzie będziecie mogli nas w najbliższym czasie spotkać, dowiecie się z naszego fanpage, grupie wsparcia na Facebooku "Biura rachunkowe na zakręcie" oraz stronie głównej skwp.pl

 

Miesięcznik Rachunkowość

Dziękujemy Miesięcznikowi Rachunkowość za udostępnienie wartościowych artykułów, które dostępne są w poszczególnych grafikach.

Czy przedsiębiorca prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem oraz będący wspólnikiem w spółce komandytowej, może odliczać co miesiąc 50% łącznej kwoty składek 1119,78 zł?
Jak od 01 stycznia 2023 r., będzie wyglądać kontrowersyjna ulga na zabytki, która ze względu na swój ekskluzywny charakter miała zostać zlikwidowana?

 

Spotkania w Klubach Biur Rachunkowych SKwP

Wyśmienita atmosfera towarzyszyła nam na spotkaniu Klubu Biur Rachunkowych w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce O/O w Częstochowie. Dyskusja związana z dobrymi praktykami, przyszłością zawodu księgowego oraz rozwiązywaniem bieżących problemów zawodowych, była niezmiernie owocna. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i wspaniałe spotkanie. Pozdrawiamy Was wszystkich bardzo serdecznie.

 

Etyka

Propagując dobre praktyki, warto zaprezentować jeden z filmów z "Banku Dylematów Etycznych". Film zdobył nagrodę I stopnia w Konkursie na opracowanie dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości i wspaniale może wspierać wdrażanie zasad etyki w środowisku zawodowym. Serdecznie gratulujemy laureatom!

 

Motywacja pracowników - jak zatrzymać dobrego księgowego w biurze rachunkowym

Bardzo ważnym elementem w prowadzeniu biura rachunkowego, jest motywacja pracowników. Aby stworzyć efektywny system motywacyjny, należy poznać potrzeby zatrudnionych pracowników oraz odpowiednio dostosować techniki motywacji. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

 

Członkowie wspierający

Na zakończenie Biuletynu zachęcamy do zapoznania się z artykułem, dotyczącym członków wspierających, opublikowanym w "Sukcesie po poznańsku".

 

 

Sylwia Rzepka,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

 

Biuletyn informacyjny nr 8                       9 sierpnia 2022

Raz do roku pojedź w miejsce, w którym jeszcze nie byłeś.”
– Dalajlama.
Pozdrawiamy wszystkich księgowych, życząc dużo słońca, radości oraz odpoczynku.

 

Polski Ład 2.0.

 

Mitręga księgowych

Od 01 lipca b.r. zaczęły obowiązywać poprawione przepisy ustawy o tzw. Polskim Ładzie. Ciężar zmian wprowadzony przepisami, po raz kolejny odzwierciedlił mitręgę księgowych. Co oznacza słowo „mitręga i dlaczego tak znakomicie odzwierciedla sytuację księgowych w Polskim Ładzie? Zapraszamy do wysłuchania wywiadu, w którym dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP), prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Szczecinie wyjaśnia „mitręgę w wywiadzie dla Radia Plus Szczecin.

„Społeczeństwo nie musi robić nic. Społeczeństwo jako całość, bo jak zwykle cały ciężar tej roboty wezmą na siebie księgowi. Jak mówił niedawno w wywiadzie Pan Premier Mateusz Morawiecki, przyznając się do tego, że nie wszystko poszło dobrze - mówiąc dość delikatnie o Polskim Ładzie - mówił że wiąże to się z mitręgą księgowych. Ja sobie sprawdziłem co oznacza to słowo. Otóż mitręga zgodnie ze słownikiem j. polskiego to: strata, marnowanie czasu, zwłoka, mitrężenie albo mozolna, męcząca, zwykle nieefektywna praca - co nie rodzi optymizmem biorąc pod uwagę zwłaszcza to, że jak powiedział Pan Premier to dzieło nie jest jeszcze skończone i upraszczanie podatków, to coś co nas czeka w przyszłości”.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Czy wiecie, że pracodawca ponosi odpowiedzialność podatkową w razie zaniżenia zaliczki PIT z winy pracownika, który złożył błędne oświadczenie? Pomimo iż ustawodawca dostrzegając problem ustawą z 9 czerwca b.r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, wprowadził zmianę ograniczającą odpowiedzialność pracodawcy, to przepisy zaczną obowiązywać dopiero od 1.01.2023 r.

„To niestety nie rozwiązuje problemu zaniżenia zaliczek za 2022 r. Należy postulować, aby przy okazji najbliższej nowelizacji przepisów ustawodawca wprowadził art. 31a ust. 10 updof z mocą od 1.01.2022 r.” pisze w artykule Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego oraz Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W Miesięczniku Rachunkowość znajdziecie również bezpośredni link do artykułu oraz webinarium związanego z tą tematyką.
„Od połowy roku formy opodatkowania nie mogą także zmienić podatnicy, którzy ryczałtem rozliczają najem prywatny.” pisze w artykule Agata Lipińska
„Problemy, jakie pojawiły się na tle stosowania jednych i drugich przepisów, dotyczą przede wszystkim warunków korekty oraz tego, czy należy ją sporządzić na bieżąco, czy wstecz.” Aleksander Woźniak

 

Przyszłość zawodu księgowego

Przypominamy, że do 30 września b.r. Ministerstwo Finansów wydłużyło prekonsultacje dotyczące uregulowania zawodu księgowego. Dlaczego włączenie się w prekonsultacje jest tak istotne? Zapraszamy do obejrzenia programu „Przegląd prasy ekonomicznej wyemitowanego w Internetowej Telewizji DTV24.

Warto również przypomnieć słowa Leszka Lewandowicza, sekretarza Zarządu Głównego oraz Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, które prezentujemy poniżej.

Tym samym pragniemy przypomnieć o ankiecie przygotowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, związanej z przyszłością zawodu księgowego. Swoje zdanie można również wyrazić, wysyłając wiadomość bezpośrednio do Ministerstwa Finansów na adres: ksiegowy-prekonsultacje@mf.gov.pl

 

Grupa Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK)

W lipcu odbyło się kolejne spotkanie grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych w Wielkopolskim Oddziale SKwP w Poznaniu. Jak wyglądają spotkania grupy (CEUK)... najlepiej z szampanem :-)

Głównym tematem spotkania była przyszłość zawodu księgowego. Gościem specjalnym całego wydarzenia była Małgorzata Szulczewska, wiceprezes zarządu SAGA Brokers. Na spotkaniu nie zabrakło również projektowych zmiany dot. Polskiego Ładu, które przedstawił Leszek Lewandowicz.

Działająca w Oddziale Wielkopolskim SKwP w Poznaniu grupa CEUK, otwarta jest dla wszystkich członków SKwP. Zatem jeżeli ukończyliście kurs Certyfikowanego Eksperta Usług Księgowych, to w imieniu Oddziału Wielkopolskiego serdecznie Was zapraszamy. Spotkania mają charakter warsztatowy i pozwalają na rozwijaniu kompetencji miękkich oraz umiejętności eksperckich zwiększających rozpoznawalność marki własnej i biura rachunkowego. Poniżej prezentujemy migawkę z wcześniejszego spotkania.

 

Etyka

Zakończyła się VIII edycja Konkursu na opracowanie dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości. Serdecznie gratulujemy Janinie Pokazkiej, Anicie Tomaszewskiej oraz Sylwii Rzepce zdobycia nagrody II stopnia w konkursie, za film p.t. „Dylematy etyczne w Polskim Ładzie. Tym samym z radością ogłaszamy, iż ruszyła IX edycja konkursu.

 

Konkurs SKwP 115 lat na szczycie

Przypominamy o trwającym konkursie "SKwP 115 lat na szczycie" zainicjowanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku, do którego zaprasza członków z całego kraju. Za udział w konkursie będzie można zdobyć okolicznościową odznakę. W jaki sposób tego dokonać?

Wystarczy zaopatrzyć się w koszulkę, plecak, torbę, itd. z logo SKwP i wybrać się w góry. Następnie należy udostępnić na Facebooku zdjęcie z oznaczeniem #SKwP115latnaszczycie oraz @skwp...nazwą oddziału. Na końcu należy zarejestrować wejście w ankiecie https://forms.gle/JVt4hmsFYA3YZqet5 wraz z dołączonym zdjęciem potwierdzającym wejście na szczyt (obowiązkowe logowanie do konta google przed wysłaniem) lub https://forms.gle/ZqkotvZxqRGLT8LE7 bez zdjęcia i konieczności logowania do konta google; zdjęcie potwierdzające wejście na szczyt należy wówczas przesłać na skrzynkę: 115latnaszczycie@gdansk.skwp.pl. Zapraszamy do wspólnej zabawy i zdobywania z nami kolejnych szczytów :-)

 

"Świat Księgowych"

Na zakończenie zachęcamy do zapoznania się z najnowszym pismem SKwP „Świat Księgowych.

Sylwia Rzepka,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

Biuletyn informacyjny nr 7                       12 lipca 2022

Zdefiniowanie zawodu księgowego

„Prekonsultacje prowadzone przez Ministerstwo Finansów (MF) to bardzo ważna inicjatywa. Bardzo nam na niej zależało, ponieważ od kilku lat walczyliśmy o zdefiniowanie zawodu (..) Inicjatywa resortu ma też związek z naszą, szeroko zakrojoną akcją prowadzoną m.in. w ankietach i badaniach, dzięki którym chcemy poznać, jakie jest podejście do zawodu księgowego, jakie są wobec niego oczekiwania i co na temat mają do powiedzenia sami księgowi, a jeszcze bardziej odbiorcy naszych usług, czyli przedsiębiorcy” - mówi Jerzy Koniecki, prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w wywiadzie dla Prawo.pl. Cały artykuł dostępny jest w grafice.

„Na problemy księgowych zatrudnionych w przedsiębiorstwach oraz biur rachunkowych od wielu lat starało się zwrócić uwagę Stowarzyszenie Księgowych w Polsce – które było, jest i zawsze będzie po stronie księgowych. Drzwi do polepszenia naszej przyszłości zostały otwarte i teraz tylko od nas zależy, w jaki sposób to wykorzystamy. Czy nie pozostaniemy bierni i włączymy się w prekonsultacje, dotyczące uregulowania zawodu księgowego? Tylko od nas zależy czy zawód księgowego w jakikolwiek sposób zostanie uregulowany. Nie robiąc nic, pozostaniemy sami z wszystkimi problemami, a te nie rozwiążą się same” - Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy SKwP, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP. W artykule związanym z uregulowaniem zawodu księgowego, znajdziecie komentarze dyplomowanych księgowych SKwP oraz Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych: Anity Tomaszewskiej, Beaty Szlachetki oraz Katarzyny Majnert. Cały artykuł dostępny jest na samym końcu Biuletynu.
„(..) dlatego jesteśmy za mądrą regulacją, taką która nie będzie dokuczliwa. Która będzie uwzględniała, po pierwsze prawa nabyte i po drugie nie przewidujemy, żeby zostać głównym księgowym jedyną formą był egzamin. To znaczy jeżeli dana osoba od iluś lat wykonuje taką praktykę, to rynek już zweryfikował i w związku z tym powinna nabyć uprawnienia o których mówimy” - mówi dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w rozmowie z Markiem Mikulskim dla SuperFM. Nagranie z całej rozmowy załączyliśmy w grafice.
„Mamy dziś bardzo trudną sytuację prawno-podatkową, dynamicznie zmieniające się prawo i otoczenie gospodarcze, a oczekiwania przedsiębiorców w stosunku do księgowych są bardzo wysokie” – mówi Agnieszka Gajewska, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Cały wywiad załączyliśmy w grafice.

 

Każda forma zdefiniowania i uregulowania zawodu wymaga rozważnego działania oraz przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych. Zapraszamy zatem do aktywnego włączenia się w zdefiniowanie zawodu księgowego i wypełnienia ankiety w tej sprawie.

Miesięcznik Rachunkowość

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami udostępnionymi przez Miesięcznik Rachunkowość. Pełna treść artykułów dostępna jest w poszczególnych grafikach.

Czy współpraca przedsiębiorcy na rzecz byłego pracodawcy, w każdym przypadku odbiera prawo do zastosowania ulgi na start lub małego ZUS Plus?
Czy przedsiębiorca w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej może zatrudniać zleceniobiorców?

 

115-lecie organizacji zawodowych księgowych na ziemiach polskich

Księgowy architektem bezpiecznego biznesu - jubileuszowa konferencja Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Główne zagadnienia ogólnopolskiej dwudniowej jubileuszowej konferencji z okazji 115-lecia SKwP „KSIĘGOWY architekt bezpiecznego biznesu”, która odbyła się w dniach 8-9 czerwca 2022 r. stanowiły tematy związane z tzw. Polskim Ładem, sytuacją środowiska księgowych i coraz mocniej sygnalizowana koniecznością zdefiniowania zawodu księgowego. Zapraszamy do zapoznania się z całą konferencją w całości.

 

65-lecie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Opolu

Wspaniała atmosfera towarzyszyła nam w Dniu Księgowego SKwP O/O w Opolu. Dziękujemy, że mogliśmy ten dzień celebrować razem z Wami. Tym samym gratulujemy pięknego jubileuszu, znakomitej atmosfery oraz rewelacyjnej organizacji.

 

Spotkanie w Klubie Biur Rachunkowych

Z początkiem lipca odwiedziliśmy Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Opolu, gdzie omówiliśmy i udostępniliśmy Procedurę AML dla biur rachunkowych” . Na spotkaniu rozmawialiśmy również o codziennych trudnościach związanych z prowadzeniem biura rachunkowego oraz o przyszłości zawodu księgowego. Wzajemne współdziałanie, integracja oraz wsparcie, odgrywają istotną rolę w zawodzie księgowego. Dlatego też comiesięczne spotkania członków SKwP w Klubach Biur Rachunkowych mają tak wielkie znaczenie. Tym samym serdecznie gratulujemy SKwP O/O W Opolu, w którym nie dawno zawiązał się Klub Biur Rachunkowych :-)

 

Spotkanie grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

W czerwcu odbyło się kolejne spotkanie grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK), organizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu.

Wydarzenie było kontynuacją kwietniowego spotkania, mającego na celu poszerzenia wiedzy w budowaniu marki własnej oraz marki biura rachunkowego. Szkolenie przeprowadziła Joanna Bogielczyk, trener biznesu, social media ekspert. Spotkania grupy CEUK dedykowane są członkom SKwP wszystkich oddziałów. Zatem jeżeli posiadacie tytuł Certyfikowanego Eksperta Usług Księgowych, to serdecznie Was zapraszamy.

 

"Jak efektywnie współpracować z biurem rachunkowym" - etyka

Sylwia Rzepka, Członkini Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, w nowym odcinku serii Jak efektywnie współpracować z biurem rachunkowym” zwraca uwagę na istotną kwestię, jaką jest etyka relacji oraz prac wykonywanych przez biuro rachunkowe na rzecz jego klientów. Więcej na ten temat można znaleźć w tekście na stronie oddziału:

https://skwp.poznan.pl/aktualnosc/etyczne-biuro-rachunkowe/

 

Laureaci 8 edycji Konkursu na najlepsze opracowanie dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości.

Z radością informujemy, że w dniu 13 czerwca 2022 r., odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom 8 edycji Konkursu na najlepsze opracowanie dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości.

 

Linki do nagrodzonych opracowań, już wkrótce będzie można znaleźć na stronie www.skwp.pl.W Kurierze etyki, możecie Państwo zapoznać się z laureatami oraz ich opracowaniami. Tym samym, została ogłoszona 9 edycja Konkursu!

 

Rzeczpospolita „Wymagania i odpowiedzialność bez jakichkolwiek praw”

Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

 

Biuletyn informacyjny nr 6                       9 czerwca 2022

Z okazji Dnia Księgowego oraz jubileuszu 115-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, życzymy wszystkim księgowym dużo zdrowia, wytrwałości, stabilnych i przejrzystych przepisów podatkowych, świadomych klientów oraz więcej czasu dla siebie :-)

 

Jubileuszowa Konferencja z okazji 115-lecia SKwP

"W imieniu światowego zawodu księgowego składam gratulacje Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce obchodzącemu swój jubileusz 115-lecia. Dziękuję Prezesowi Konieckiemu za zaproszenie mnie do zabrania głosu przy tej ważnej okazji. 115 lat to znaczący kamień milowy, który odzwierciadla trwałą wartość wkładu Waszego zawodu w interes publiczny. Korzystając z tej okazji, dziękuję wszystkim członkom SKwP, zarówno byłym jak i obecnym, za Waszą pracę na rzecz budowania silnego zawodu księgowego w Polsce" - Alan Johnson, prezes Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC). Serdecznie zapraszamy do oglądnięcia nagrania z jubileuszowej konferencji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Cała konferencja dostępna jest w grafice.

 

Księgowi idą na REKORD!

10 czerwca o godz. 11.40 ustanawiamy oficjalny REKORD POLSKI w liczbie uczestników szkolenia dla księgowych.

Zachęcamy do dołączenia, poprzez udział w bezpłatnym szkoleniu "Cyber Księgowy - bezpieczeństwo ksiąg rachunkowych", które poprowadzi dr Monika Król - Stępień, wiceprezes Dolnośląskiego Oddziału SKwP. Więcej informacji znajduje się w grafice.

 

Wydawnictwo Rachunkowość

"Rok 2022 jest kolejnym intensywnym okresem pracy księgowych. Już tradycyjnie polscy księgowi pełnią funkcję testerów nowych rozwiązań prawnych, wskazując słabe punkty nowości legislacyjnych. Tak duża reforma, jak tzw. Polski Lad, to nie tylko rewolucja w dziedzinie podatków i składek ZUS, ale również kolejne wyzwania i obowiązki, którym księgowi będą musieli sprostać. Pośród licznych ważnych i pilnych bieżących tematów warto pamiętać o sprawach, które od dawna pozostają nierozwiązane, np. o zdefiniowaniu zawodu księgowego, będącego od wielu lat jedną z priorytetowych inicjatyw SKwP.

To pierwszy krok do uregulowania zawodu, a tym samym podniesienia jego rangi. Dlaczego kwestia zdefiniowania zawodu księgowego jest obecnie szczególnie istotna?" - dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego SKwP. Dziękujemy Wydawnictwu Rachunkowość za udostępnienie tak wartościowej publikacji. Pełna tyreść artykułu dostępna jest w grafice.

 

Przyszłość zawodu księgowego w Polsce

W dniu 9 maja 2022 r. odbyło się webinarium, którego organizatorem był Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości Ministerstwa Finansów.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach prekonsultacji dokumentu pn. Zawód księgowego – kierunki rozwoju. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce reprezentowali: prof. Ewa Walińska – przewodnicząca komisji ds. rozwoju zawodów związanych z rachunkowością, działającej w ramach Rady Naukowej SKwP, Aneta Lech – przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP, dr hab. Stanisław Hońko, prof. US – wiceprezes Zarządu Głównego SKwP. Podczas webinarium zostały przedstawione wstępne wnioski zespołów działających w ramach Rady Naukowej SKwP. Webinarium było również okazją do przedstawienia wstępnych wyników badania ankietowego w ramach akcji #SluchamyKsiegowych, w którym wzięło udział ponad 3 100 respondentów.

 

Quo vadis Computantis?

Do przyszłości zawodu księgowego nawiązał prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Jerzy Koniecki, na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie. Tym samym, zachęcał również do wzięcia udziału w trwających konsultacjach, dot. przyszłości zawodu księgowego. Nagranie z całej konferencji, udostępniamy w załączonym materiale poniżej.

 

XXIX Ogólnopolska Konferencja Naukowa

Z końcem maja Uniwersytet Szczeciński wspólnie ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce O/O w Szczecinie zorganizowali XXIX Ogólnopolską Konferencję Naukową pod hasłem przewodnim "Zawód księgowego – historia, stan obecny i perspektywy rozwoju zawodu".

Konferencja składała się z trzech części. Pierwsza z nich, była wprowadzeniem do późniejszych debat i uczestniczyli w niej: Agnieszka Stachniak z Ministerstwa Finansów - która mówiła o prekonsultacjach dotyczących przyszłości zawodu księgowego w Polsce, dr hab. Stanisław Hońko - który zaprezentował wyniki badań SKwP dotyczące uregulowania i zdefiniowania zawodu księgowego oraz dr Marcin Michalak z Uniwersytetu Łódzkiego - który przedstawił rozwiązania międzynarodowe regulacji zawodu księgowego w poszczególnych krajach.

W drugiej części odbyła się debata pod hasłem "Czy potrzebne jest ograniczenie dostępu do zawodu księgowego?" Moderatorem debaty był dr hab. Stanisław Hońko.

Uczestnicy debaty starali się odpowiedzieć na pytania, jakie są argumenty za i przeciw ograniczeniu dostępu do zawodu księgowego i czy ograniczenie dostępu do zawodu może wpłynąć na jego prestiż oraz czy ograniczenie dostępu do zawodu pomoże rozwiać wątpliwości dotyczące nieuprawnionego świadczenia czynności doradztwa podatkowego. Jednym z uczestników debaty była Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy SKwP, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP, która zaprezentowała konsekwencje braku ograniczenia dostępu do zawodu księgowego.

W trzeciej części odbyła się kolejna debata pod hasłem "Jakie mogą być kierunki zmian w dostępie do zawodu księgowego?" Moderatorem debaty była prof. Ewa Walińska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Uczestnicy starali się przedstawić w debacie możliwe kierunki ograniczenia dostępu do zawodu księgowego (regulacje, certyfikacje, profesjonalizacje, licencjonowanie), koszty i korzyści ograniczenia dostępu do zawodu księgowego, możliwe rozwiązania organizacyjne oraz zakres czynności objętych reglamentacją.

Na konferencji odbyła się również prezentacja wyników badań SKwP, dotyczących uregulowania zawodu księgowego w Polsce, który załączmy poniżej.

Aktywne uczestnictwo w dyskusjach związanych z przyszłością zawodu księgowego jest bardzo ważne, gdyż dzięki temu możemy mieć pogląd oraz wpływ na regulację. A to jak wiemy, jest kluczem do polepszenia obecnej sytuacji księgowych, w szczególności biur rachunkowych. Tym samym zapraszamy do wypełnienia ankiety, przygotowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Link do ankiety znajduje się poniżej.

 

Dzień otwarty SKwP

Na przełomie kwietnia i maja, uczestniczyliśmy w Dniu otwartym SKwP w Szczecinie, Lublinie, Elblągu oraz Olsztynie. To była przyjemność, móc spotkać się z Wami i porozmawiać o przyszłości zawodu księgowego, wyceny usług księgowych oraz dobrych praktykach w biurach rachunkowych.
Przyszłość zawodu księgowego leży w naszych rękach. Wspólne spotkania integracyjne oraz nawiązywanie relacji jest tutaj kluczowe. W końcu to biura rachunkowe stanowią najliczniejszą grupę księgowych, ktorzy ze względu na swoją specyfikę działalności, potrzebują od nas największego wsparcia.
Niezmiernie się cieszymy i tym samym serdecznie gratulujemy, za powołanie do życia Klubów Biur Rachunkowych SKwP w Elblągu oraz Olsztynie. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tych spotkań, które dostępne są w poszczególnych grafikach.

 

Jak efektywnie współpracować z biurem rachunkowym

"Rolą właściciela biura rachunkowego, jest budowanie świadomości przedsiębiorcy. Im bardziej świadomy przedsiębiorca, tym ta współpraca układa się lepiej i łatwiej".

Zapraszamy do zapoznania się z mini serialem, dotyczącym relacji pomiędzy klientem a biurem rachunkowym. W pierwszym odcinku usłyszymy Beatę Szlachetkę, właścicielkę biura rachunkowego oraz przewodniczącą Klubu Biur Rachunkowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu. Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem dotyczącym relacji z klientem, znajdującym się na stronie głównej https://skwp.poznan.pl/

 

Jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału w Piszu oraz 115-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Z początkiem czerwca w ramach Komisji Biur Rachunkowych SKwP, Sylwia Rzepka uczestniczyła w jubileuszu 10-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału w Piszu. Była to okazja nie tylko do wspólnego świętowania jubileuszu, ale również do zaprezentowania działań Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

W uroczystości uczestniczyła również prof. Anna Karmańska, która jest największym autorytetem z dziedziny ETYKI w rachunkowości. Zaprezentowała tym samym przyszłościowy kierunek sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju w skali globalnej oraz 17 strategicznych celów IFAC w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Jak wiemy, od 1989 roku, SKwP jest na pełnych prawach członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych IFAC. Korzystając z okazji, niezmiernie miło nam jest poinformować, iż w Suwałkach oficjalnie zawiązał się Klub Biur Rachunkowych SKwP. Serdecznie gratulujemy!

 

Księgowa Majówka w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu

Uczestnicząc w Majówce Księgowej w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu, Sylwia Rzepka miała okazję porozmawiać o etyce w biurach rachunkowych, czyli jak stosować dobre praktyki w outsourcingu księgowym. Wszystkim uczestnikom dziękujemy, za znakomitą dyskusję w tym temacie.

Na Majówce Księgowej nie zabrakło również ustawy o Polskim Ładzie. Odczyt związany z nowymi regulacjami, przeprowadził Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego oraz Wielkopolskiego SKwP.

Na zakończenie odbył się odczyt z raportowania schematów podatkowych, który przeprowadził Kacper Sołoniewicz. Otrzymany w prezencie "Komentarz do schematów podatkowych" stanowił wisienkę na torcie, dla wszystkich księgowych. Uwieńczeniem całego wydarzenia, było wręczenie certyfikatów przeznaczonych dla biur rachunkowych Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy na spotkania GRUPY CEUK.

 

Debata o etyce w rachunkowości

W maju, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Bydgoszczy zorganizowało trzecią debatę o etyce w rachunkowości pt „Po drugie – zasada niezależności zawodowej”. W debacie przedstawiono niezależność zawodową w rachunkowości w ocenie pracodawców, biegłych rewidentów oraz środowiska akademickiego.

 

Kurier etyki

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jubileuszowym wydaniem Kuriera etyki.

Konkurs SKwP 115 lat na szczycie

Dla uczczenia 115 rocznicy SKwP, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku zorganizował konkurs "SKwP 115 lat na szczycie", do którego zaprasza członków z całego kraju. Za udział w konkursie będzie można zdobyć okolicznościową odznakę. W jaki sposób tego dokonać?

Wystarczy zaopatrzyć się w koszulkę, plecak, torbę, itd. z logo SKwP i wybrać się w góry. Następnie należy udostępnić na Facebooku zdjęcie z oznaczeniem #SKwP115latnaszczycie oraz @skwp...nazwą oddziału. Na końcu należy zarejestrować wejście w ankiecie https://forms.gle/JVt4hmsFYA3YZqet5 wraz z dołączonym zdjęciem potwierdzającym wejście na szczyt (obowiązkowe logowanie do konta google przed wysłaniem) lub https://forms.gle/ZqkotvZxqRGLT8LE7 bez zdjęcia i konieczności logowania do konta google; zdjęcie potwierdzające wejście na szczyt należy wówczas przesłać na skrzynkę: 115latnaszczycie@gdansk.skwp.pl. Zapraszamy do wspólnej zabawy i zdobywania z nami kolejnych szczytów :-)

 

Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

Biuletyn informacyjny nr 5                       3 maja 2022

Rozmowy z regulatorem

Ciągłe nowelizację prawa podatkowego, wymuszają ciągłą aktualizację systemów informatycznych przez księgowych. Związane z tym koszty aktualizacji stanowią dodatkowy koszt, za który biura rachunkowe oraz inne firmy muszą ekstra zapłacić.

"Chcielibyśmy, aby tego typu aktualizacje, wynikające z błędów ustawodawcy, były pokrywane z budżetu państwa. I o tym też rozmawiamy z legislatorem" mówi Jerzy Koniecki, Prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w wywiadzie dla Dziennik Gazeta Prawna

 

Konferencja jubileuszowa z okazji 115-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Z okazji 115-lecia działalności zawodowych organizacji księgowych na ziemiach polskich, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce serdecznie zaprasza do udziału w konferencji. Wydarzenie stanowi realizację idei, przyświecającej działalności Stowarzyszenia, związanej z racjonalną i owocną współpracą przedsiębiorców oraz księgowych.

Na konferencji poruszane będą kwestie, dotyczące zmian wprowadzonych tzw. Polskim Ładem, oraz nowelizujących je regulacji, a także niezwykle istotna sprawa związana z uregulowaniem zawodu księgowego. Pierwszy dzień konferencji jest przeznaczony głównie dla przedsiębiorców, drugi – dla księgowych, choć obydwa są ważne dla obu środowisk. Konferencja będzie realizowana w trybie online, a udział w niej jest nieodpłatny. Szczegóły dotyczące Konferencji, znajdują się w załączonej grafice.

 

Wydawnictwo Rachunkowość

W różnych dokumentach wydawanych przez organy państwowe oraz w piśmiennictwie, pojawiają się rozbieżne opinie na temat: "Czy organizacja pozarządowa prowadząca uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów (UEPiK) może korzystać z dotacji pochodzących ze źródeł publicznych na realizację zadań zleconych?

Artykuł z Wydawnictwa Rachunkowość, przedstawia najnowszą opinię w tej sprawie - stanowisko przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, uzgodnione z Ministerstwem Finansów. Dziękujemy tym samym Wydawnictwu Rachunkowość, za udostępnienie artykułu w całości. Artykuł będzie dostępny dla naszych czytelników, do 20-go maja 2022 r.

 

Dzień otwarty Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

W miesiącu kwietniu w ramach Komisji Biur Rachunkowych SKwP, uczestniczyliśmy w "Dniu otwartym SKwP" w Krakowie, Kielcach, Opolu, Olsztynie oraz Elblągu. To były bardzo niezwykłe, a zarazem wspaniałe wydarzenia. W załączonych zdjęciach, znajdują się relacje z Krakowa, Kielc oraz Opola.
W kolejnym Biuletynie, przedstawimy relacje z pozostałych Oddziałów. "Dzień otwarty SKwP" jest cennym wydarzeniem, które stanowi doskonałe wyjście do powołania Klubów Biur Rachunkowych.
Gratulujemy wszystkim Oddziałom, które miały możliwość zorganizowania tego wydarzenia. Cieszymy się również, że w ramach Komisji Biur Rachunkowych SKwP, mogliśmy być w tych dniach dla Was wsparciem :-)

 

Spotkania w Klubach Biur Rachunkowych

Kluby Biur Rachunkowych SKwP, stanowią ogromne wsparcie dla członków, zajmujących się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Comiesięczne spotkania nie tylko integrują, ale stanowią również platformę do wymiany doświadczeń. W minionym miesiącu, mieliśmy okazję odwiedzić osobiście SKwP O/O w Łodzi.
Na spotkaniu rozmawialiśmy o przyszłości zawodu księgowego oraz udostępniliśmy Procedurę AML dla biur rachunkowych. Dziękujemy tym samym Wielkopolskiemu SKwP w Poznaniu, za udostępnienie procedury AML innym Oddziałom. O przyszłości zawodu księgowego dyskutowaliśmy również w Białymstoku oraz Poznaniu. Dostępne relacje z tych spotkań, załączyliśmy w poszczególnych grafikach.

 

Przyszłość zawodu księgowego

Ze względu na trwające prekonsultacje dotyczące uregulowania zawodu księgowego, prosimy o wypełnienie przygotowanej ankiety. Ankieta będzie dostępna jeszcze tylko kilka dni - do 08 maja b.r. Dlaczego włączenie się w prekonsultacje jest takie ważne? Zapraszamy do obejrzenia załączonych materiałów.

"Dzisiaj, macie możliwość wypowiedzenia się o przyszłości zawodu. Szacunek dla zawodu, jego prestiż, bezpieczeństwo wykonywania, są w Waszych rękach" - Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego oraz Oddziału Wielkopolskiego SKwP.
"Twój głos może być decydujący. Nie pozwól, aby ktoś zadecydował za Ciebie, za nas, o przyszłości zawodu księgowego" - Anita Tomaszewska, dyplomowany księgowy SKwP, członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP.
"Po to aby nie zadecydowano bez nas, jak nasz zawód ma wyglądać w najbliższej przyszłości" - Beata Szlachetka, Certyfikowany Ekspert Usług Księgowych, przewodnicząca Klubu Biur Rachunkowych SKwP w Oddziale Wielkopolskim.

 

Zmiana formy opodatkowania, czyli poprawki do Polskiego Ładu

Wiemy, że skomplikowane i ciągle zmieniające się przepisy podatkowe, wynikające z Ustawy o tzw. Polskim Ładzie zabrały przedsiębiorcom możliwość świadomego podjęcia decyzji, o wyborze odpowiedniej formy opodatkowania na 2022 rok. W postulacie do Mateusza Morawieckiego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce apelowało o przesunięcie terminu wyboru formy opodatkowania, zwracając przy tym uwagę, że "Obecna niepewność związana z niestabilnością wprowadzanych regulacji i perspektywą ich wielokrotnych zmian, mających na celu naprawianie nieprawidłowości reformy, utrudnia przedsiębiorcom podjęcie odpowiedzialnej i świadomej decyzji".

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (UD347), zapisano dopuszczenie możliwości zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego. Zmiana będzie jednakże możliwa wyłącznie na zasady ogólne według skali podatkowej - z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub podatku liniowego. W wielu przypadkach, taka zmiana formy opodatkowania może okazać się korzystna, gdyż w projekcie zapisano również obniżenie stawki podatku z 17% do 12 %.

O projekcie ustawy, mogliśmy usłyszeć na odczytach prowadzonych w ramach działalności statutowej przez poszczególne SKwP Oddziały, min. na "Przeglądzie" realizowanym przez SKwP Oddział Wielkopolski w Poznaniu.

Czy istnieje jednak możliwość, wcześniejszej zmiany formy opodatkowania? Tak i potwierdzają to liczne interpretacje. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Sylwii Rzepki, dyplomowanego księgowego SKwP, sekretarza Komisji Biur Rachunkowych SKwP, opublikowanym na łamach Rzeczpospolitej.

 

Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy SKwP, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP

 

 

Biuletyn informacyjny nr 4                       13 kwietnia 2022

Prekonsultacje dot. uregulowania zawodu księgowego

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce od początku swojej działalności wspiera księgowych, propagując przy tym ogromną wartość zawodu księgowego. Wiemy, że Ministerstwo Finansów ogłosiło prekonsultacje, dotyczące uregulowania zawodu księgowego. Włączenie się jak największej liczby środowiska jest bardzo ważne. Gdyż jak wiemy, gra się toczy o bardzo dużą stawkę. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce otwarło nam drzwi. Teraz, nadszedł czas na nas, księgowych. Wypełniając ankietę dotyczącą uregulowania zawodu księgowego możemy coś zmienić. Jeżeli tego nie zrobimy...nic się nie zmieni. Przyszłość zawodu księgowego, leży wyłącznie w naszych rękach. Pamiętajmy – nic o nas, nic bez nas.

Zapraszamy do wysłuchania załączonych materiałów, odpowiadających na pytanie "Dlaczego wypełnienie ankiety jest takie ważne?".

"Dość często narzekamy na to, że zawód księgowego nie jest doceniany, że biura rachunkowe konkurują głównie ceną, że nie wiadomo gdzie kończy się księgowość, a zaczynają usługi zastrzeżone dla doradców podatkowych. Zamiast narzekać, możemy działać. To Państwo kształtują przyszłość zawodu księgowego. Nie bądźmy obojętni" - dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
"Musimy się włączyć. Bo jeżeli nie, to będziemy klepaczami faktur i nigdy nie będziemy postrzegani jaki doradcy biznesowi. Cena jakości świadczonych usług nigdy nie będzie adekwatna do naszej wiedzy, do naszych umiejętności, do naszej odpowiedzialności jaką mamy i ile serca w to wkładamy" - Telewizja Internetowa DTV24

 

Księgowy doradcą biznesu – nowe wyzwania stojące przed księgowymi

Czy uregulowanie zawodu księgowego, miałoby pozytywne odzwierciedlenie w szkołach i uczelniach, związanych z takimi zawodami jak technik ekonomista czy technik rachunkowości? W jaki sposób szkoły mogłyby na tym skorzystać?

Na mającej ostatnio Konferencji dla nauczycieli "Księgowy doradcą biznesu – nowe wyzwania stojące przed księgowymi" organizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie wspólnie ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce O/O w Łodzi oraz z Centrum Edukacji Nauczycieli, staraliśmy się odpowiedzieć na te pytania. Mówiliśmy również o stereotypach obciążających zawód księgowego, przyszłych kluczowych kompetencjach oraz wpływu Polskiego Ładu na księgowych. Panel był bardzo interesujący, zważywszy na dorobek naukowy oraz praktyczny osób, które w nim występowały, a byli nimi:

 • Bożena Wilk, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/0 w Łodzi, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów oraz partner w spółce audytorskiej
 • Dariusz Łuków, nauczyciel akademicki oraz główny księgowy z 15-letnim stażem, Anna Pawlak, nauczyciel i wykładowca akademicki orz główna księgowa z 27-letnim stażem
 • Monika Fibich, nauczyciel, zastępca dyrektora Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Warszawie
 • Sylwia Rzepka, Dyplomowany Księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, dyrektor ds. księgowości z 15-letni stażem, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP

Moderatorem całego panelu był dr hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Szczecinie, doradca podatkowy.

 

Ustawa o tzw. Polskim Ładzie

Pod koniec marca, odbyło się spotkanie, dotyczące trybu zgłaszania uwag do projektu ustawy z 24.03.2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Krajowej Administracji Skarbowej, Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz osoby reprezentujące organizacje zrzeszające biura rachunkowe. Spotkaniu przewodniczył Artur Soboń – sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Na stronie Ministerstwa, dostępny jest projekt zmian.

Tym samym, zachęcamy do wysłuchania podcastu oraz audycji radiowych, w których przedstawiono problematykę związaną z ustawą o tzw. Polskim Ładzie.

"Najstarsi księgowi nie pamiętaj takiego bałaganu" - podcast z dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (29 marca 2022)
Radio Super FM - rozmowa Marka Mikulskiego z dr hab. Stanisławem Hońko, wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (05 kwietnia 2022)
Radio Poznań, audycja "W środku dnia" - rozmowa z Leszkiem Lewandowiczem, sekretarzem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (30 marca 2022)

 

Wydawnictwo Rachunkowość

Znowelizowana ustawa o czasie pracy kierowców nie tylko wyłącza przewozy międzynarodowe z pojęcia „podróży służbowej”, lecz także zawiera regulacje, które wpływają na planowanie i dokumentowanie czasu pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowców.

Zmiany dotyczą przy tym nie tylko firm zajmujących się transportem drogowym – przepisy ustawy o czasie pracy kierowców stosuje bowiem każdy pracodawca, który zatrudnia kierowców, w tym również kierowców samochodów osobowych. Zapraszamy do zapoznania się z nowymi przepisami. Dziękujemy Wydawnictwu Rachunkowość, za udostępnienie artykułu w całości. Artykuł dostępny będzie do 25 kwietnia 2022 r.

 

Jak zatrudnić uciekiniera z Ukrainy

Obowiązująca od 29.01.2022 r. nowelizacja z 17.12.2021 r. ustawy o cudzoziemcach i niektórych innych ustaw (DzU z 2022 r. poz. 91) ma umożliwić nadrobienie zaległości w załatwianiu spraw legalizacji pobytu i pracy, spowodowane pandemią COVID-19, a także uprościć i przyspieszyć postępowania. O tym "Jak zatrudnić uciekiniera z Ukrainy" mówi Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z nowymi regulacjami.

 

Kluby Biur Rachunkowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP)

Przyszłość zawodu księgowego

Dyskusje na temat przyszłości zawodu księgowego mają istotne znaczenie, a wszystkie uzyskane opinie są dla nas bardzo cenne. Zdajemy sobie sprawę, że temat związany z uregulowaniem zawodu księgowego wywołuje wiele emocji. Jednakże warto o nim mówić, a nawet należy.
Bardzo dziękujemy za możliwość uczestnictwa w spotkaniach Klubu Biur Rachunkowych SKwP, gdzie wspólnie mogliśmy przyjrzeć się przyszłości zawodu księgowego. Dziękujemy również Wielkopolskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Poznaniu, za udostępnienie Procedury AML dla biur rachunkowych.
W jakiej atmosferze przebiegały nasze spotkania? - zobaczcie sami. W załączonych grafikach znajdują się krótkie relacje z Bydgoszczy, Torunia oraz Częstochowy :-) Dziękujemy jeszcze raz, że mogliśmy stacjonarnie, czy też online, spotkać się razem z Wami.

 

Rozmowy w mediach społecznościowych

W marcu rozpoczęliśmy nowy projekt, związany z prezentacją działalności statutowej, prowadzoną na rzecz biur rachunkowych. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach na żywo. Wzajemne rozmowy, zapewne będą stanowić ogromną inspirację dla wszystkich Klubów Biur Rachunkowych.

O tym, jak duże znaczenie ma integracja środowiska zawodowego oraz na jakie wsparcie mogą liczyć członkowie klubu, opowiedziała Agnieszka Mroczkiewicz z Klubu Biur Rachunkowych SKwP w Gdańsku
oraz Małgorzata Pyrc z Klubu Biur Rachunkowych SKwP w Warszawie. Pełne relacje LIVE dostępne są w załączonej grafice.

 

Dzień otwarty SKwP

Miło jest patrzeć, jak właściciele biur rachunkowych pomiędzy sobą nie konkurują, tylko się ze sobą integrują. Taką integrację można było zauważyć w "Dniu otwartym SKwP" w Jeleniej Górze. Wydarzeniu towarzyszyły znakomicie dobrane prelekcje merytoryczne. Relacja dostępna jest w załączonej grafice.

Gdzie odbędzie się najbliższy "Dzień otwarty SKwP"? Dlaczego warto jest uczestniczyć w tym wydarzeniu ? Zapraszamy do wysłuchania poniższych materiałów :-)

"Prowadzenie biura rachunkowego to obecnie sport ekstremalny" - Anita Tomaszewska, dyplomowany księgowy SKwP, członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP.
"Spotkanie w miłej atmosferze przy kawie i ciastku, na którym będą obecni specjaliści, którzy odpowiedzą na nurtujące Państwa pytania" - Marzena Kodzik, dyrektor Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Olsztynie

 

Grupa Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

Jak nas widzą, tak nas piszą i tak nas cenią… czyli warsztaty z budowania wizerunku eksperta marki własnej oraz biura rachunkowego :-)

W jaki sposób pokazać, że jesteśmy prawdziwymi ekspertami i się na rynku wyróżnić. Z pewnością nie raz zadawaliście sobie to pytanie. Tym bardziej, że posiadając certyfikat Certyfikowanego Eksperta Usług Księgowych (CEUK) czujemy się odpowiedzialni. Staramy się ważyć każde słowo, zanim opublikujemy cokolwiek w mediach społecznościowych. A przecież jesteśmy z wyższej półki profesjonalistami, świadczącymi usługi księgowe na najwyższym poziomie. Problem w tym, że nie umiemy tego pokazać…

Powracając do formy stacjonarnej, dla osób posiadających certyfikat CEUK Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu zorganizowało w prima aprilis warsztaty. Praktyczne szkolenie z budowania wizerunku eksperta marki własnej oraz biura rachunkowego, przeprowadziła Joanna Bogielczyk , trener biznesu, ekspert od mediów społecznościowych, coach. Natomiast warsztaty makijażu przeprowadziła Ditta Hoffmann , instruktorka makijażu, szkoleniowiec, mistrz stylizacji i wizażu. Relację z tego wydarzenia, załączyliśmy w zdjęciu oraz grafice.

 

Jeżeli jesteśmy już w Poznaniu, to zachęcamy do obejrzenia życzeń, przygotowanych przez Mariusza Noworyta, dyrektora Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu :-)

 

XII Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa „Rachunkowość Warta Poznania”

Studenckie Koło Naukowe Rachunkowości KONTO oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu serdecznie zapraszają na XII Ogólnopolską Studencką Konferencję Naukową „Rachunkowość Warta Poznania”.

Tematem tegorocznej edycji jest „Rachunkowość behawioralna”. Więcej informacji, znajdziecie Państwo w załączonej grafice.

 

Odpowiedź ZUS na pismo SKwP z 15 lutego br.

Jerzy Koniecki, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przekazał 15 lutego br. na ręce prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS pismo z prośbą o interpretację przepisów ustawy o finansowaniu opieki medycznej ze środków publicznych, dotyczących opłacania składek od przychodów z różnych tytułów. Poniżej załączamy otrzymaną 28 marca br. odpowiedź.

 

Czy wyobrażasz sobie świat bez księgowych?

Na zakończenie kwietniowego biuletynu, zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału.

 

Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

Biuletyn informacyjny nr 3                       10 marca 2022

Stanowisko SKwP ws. ataku na Ukrainę

Trudny okres związany z ustawą o tzw. Polskim Ładzie jeszcze się nie skończył, a zaczął się kolejny. Dylematów księgowych do rozwiązania będzie wiele, chociażby "Jak w księgach rachunkowych ująć zbiórkę publiczną?". Zapewniamy, że nie pozostawimy naszych członków z tymi dylematami samych. W ramach prowadzonej przez SKwP działalności statutowej, wesprzemy nieodpłatnymi odczytami, konferencjami, webinariami i konsultacjami. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w imieniu środowiska polskich księgowych, w pełni potępia nieuzasadniony atak militarny Rosji na niepodległą Ukrainę. Wstrząśnięci sytuacją wysłaliśmy wyrazy solidarności do prezydenta Ukraińskiej Federacji Zawodowych Księgowych i Audytorów, deklarując tym samym wsparcie dla ukraińskich księgowych i kadrowych oraz ich rodzin. Na mającym ostatnio miejscu forum z organizacjami członkowskimi* oraz w przesłanej korespondencji, swoje wsparcie oraz solidarność w obliczu tragicznej sytuacji na Ukrainie wyraził Alan Johnson, Prezes IFAC.

* od 1989 r., SKwP jest na pełnych prawach członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC)

 

#muremzaksiegowymi

Problemy z ustawą o tzw. Polskim Ładzie nadal trwają. Dlatego też, nadal naszą akcją #muremzaksiegowymi wszystkich naszych członków wspieramy. Na naszej stronie internetowej, można znaleźć bezpłatne webinaria oraz konferencje poświęcone tej ustawie. Listę z dostępnymi wydarzeniami na bieżąco aktualizujemy. Prowadzoną akcję #muremzaksiegowymi będziemy również uzupełniać, o nieodpłatne wydarzenia związane z sytuacją na Ukrainie.

 

W załączonej grafice znajdują się w całości udostępniona konferencja, zorganizowana przez Wydawnictwo Rachunkowość wspólnie ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce.

 

Polski Ład

Najważniejsze problemy związane z ustawą o tzw. Polskim Ładzie przedstawialiśmy w mediach, prasie i podcastach, tym samym poruszając najistotniejsze sprawy.

"Może kiedy rządzący dojdą do wniosku, że być może nie da się Polskiego Ładu poprawić i trzeba jak najszybciej zacząć myśleć o stworzeniu nowego systemu podatkowego akceptowalnego dla wszystkich zainteresowanych, znacznie prostszego, znacznie bardziej jasnego i przede wszystkim łatwiejszego".

O tym co bije polaków po kieszeni, w wywiadzie dla TVN24 przedstawił Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego oraz Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

"Tak naprawdę od sierpnia próbujemy zwracać uwagę regulatorowi na wszystkie błędy, wszystkie nieprawidłowości, które uda nam się zauważyć jako organizacji. Dużo z nich wprowadzono już w poprawkach Nowego Ładu. Natomiast mamy dalej cały szereg spraw nierozstrzygniętych".

Księgowi na wagę złota - w programie "Dzień dobry TVN" wywiadu udzielił Jerzy Koniecki, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wraz z Martyną Pożarowską, członkiem Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

"Na wielu forach pojawia się takie stwierdzenie, że takiego bałaganu nie pamiętają najstarsze księgowe, a wiemy że księgowe mają dobrą pamięć".

Jak Polski Ład zmienia wynagrodzenia? - dla Studia w Szczecinie wywiadu udzielił prof. dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

"Nie pamiętam sytuacji w ciągu tych 20 lat, żebym czuła się tak niepewnie, żebym nie umiała odpowiedzieć na tak wiele pytań, nawet takich podstawowych pt. ile ja w tym roku zarobię".

Osierocony Ład - w programie "Czarno na białym" w TVN24 wzieła udział Małgorzata Pyrc, członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP. Załączamy fragment.

"Tak naprawdę nie mamy pewności tego, czy za dwa tygodnie, to szkolenie które zrobimy w przyszłym tygodniu, będzie aktualne".

Na problemy księgowych związanym z poprawkami do Polskiego Ładu, zwróciła uwagę dla TVN24 Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

 

 

 

"W pierwszy weekend nowego roku obudziliśmy się w innej rzeczywistości, w której nagle zaczęto wzywać nas do pracy, by ponownie liczyć wynagrodzenia. To spowodowało ogromny chaos".

Jak Polski Ład wpłynął na pracę księgowych, kadrowych i producentów oprogramowania - rozmowa z Anetą Lech, przewodniczącą Komisji Biur Rachunkowych SKwP oraz Bogdanem Zatorskim z Symfonii.

"Polski Ład to rewolucja podatkowa. Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, w której pewne ustalenia ustawy zmieniają się praktycznie z dnia na dzień, a każde z nich pociąga za sobą szereg zmian. Prawo stało się tak niestabilne, że ciężko jest sprostać jego wymaganiom".

Polski Ład powoduje olbrzymi przyrost pracy księgowych - Jerzy Koniecki, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w rozmowie z Szymonem Glonkiem dla Dziennika Gazety Prawnej.

 

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - "Procedura AML" dla biur rachunkowych

Jeden z intensywnych dni w Wielkopolskim Oddziale Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Poznaniu, zakończył się wielką radością właścicieli biur rachunkowych. Dzień rozpoczął się przeglądem artykułów z Wydawnictwa Rachunkowość, w grupie Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych. W prezencie wszyscy uczestnicy otrzymali dwutygodniowy dostęp do Miesięcznika Rachunkowość. Jak wiemy, Wydawnictwo Rachunkowość jest jednym z najbardziej wiarygodnych i prestiżowych źródeł wiedzy. Publikowane w nim artykuły zawierają wyjaśnienia i praktyczne przykłady ekspertów ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Z inicjatywy Leszka Lewandowicza pod kierownictwem Sylwii Rzepki, został powołany w Oddziale Wielkopolskim SKwP "Zespół dobrych praktyk", który swoimi działaniami będzie wspierał właścicieli biur rachunkowych. W ramach zespołu została stworzona "Procedura AML dla biur rachunkowych". Na hybrydowym spotkaniu Klubu Biur Rachunkowych jego Przewodnicząca - Beata Szlachetka, dokonała oficjalnej prezentacji. Jest to pierwsza procedura AML "uszyta na miarę" małych biur rachunkowych.

 

Wydawnictwo Rachunkowość

"Skomplikowane, niejasne, dziurawe, a do tego wielokrotnie zmieniane regulacje Polskiego Ładu nałożyły na płatników PIT (zwłaszcza pracodawców) nowe obowiązki, powodując jednocześnie znaczny wzrost ryzyka ich odpowiedzialności za niepobranie we właściwej wysokości zaliczki na podatek dochodowy".

Dziękujemy Wydawnictwu Rachunkowość za udostępnienie w całości artykułu, dot. odpowiedzialności pracodawcy za błędy związane z rozliczaniem PIT od wynagrodzeń. Artykuł będzie dostępny do 20-go marca. Na stronie Wydawnictwa Rachunkowość, udostępniło również webinar z Leszkiem Lewandowiczem, sekretarzem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Wychodząc naprzeciw postulatom księgowych i przedsiębiorców, został wydłużony czas na sporządzenie sprawozdań finansowych, w tym sprawozdań skonsolidowanych za 2021 r.

O wydłużenie terminu sporządzenia, zatwierdzenia oraz przekazania sprawozdań finansowych, w swoim apelu do Premiera Mateusza Morawieckiego postulowało Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Rozporządzenie Ministerstwo Finansów zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw.

 

"Dzień otwarty SKwP" w Suwałkach

W wydarzeniu „Dzień otwarty SKwP” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Suwałkach uczestniczyło ponad 20-tu właścicieli biur rachunkowych. Gospodarzem spotkania i modelatorem była Teresa Kamińska, Prezes SKwP w Suwałkach. Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP przedstawiła wsparcie oraz możliwości, wynikające z przynależności do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz o Klubu Biur Rachunkowych. Mająca w klubach miejsce integracja, wymiana myśli oraz doświadczeń, stała się nierozłącznym elementem codziennej pracy zawodowej księgowych. Sylwia Rzepka zaprezentowała również Komisję Biur Rachunkowych SKwP, która swoimi działaniami wspiera Zarząd Główny SKwP oraz właścicieli biur rachunkowych.

Nieodpłatna działalność statutowa którą SKwP prowadzi na rzecz swoich członków, stanowi przeogromne wsparcie dla wszystkich księgowych. Jest to również „część namacalna”, którą łatwo można odnaleźć w mediach społecznościowych. Grono osób nie ma jednak świadomości tego, że SKwP bierze również udział w opiniowaniu aktów prawnych, wystosowywaniu apeli do Ministerstwa Finansów oraz promowaniu zawodu księgowego. A to jest tylko wycinek tego, czym tak naprawdę zajmuje się Stowarzyszenie.

 

Spotkanie Klubu Biur Rachunkowych w Lublinie

W Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce O/O w Lublinie odbyło się spotkanie Klubu Biur Rachunkowych, zorganizowanym we współpracy z Komisją Biur Rachunkowych SKwP. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 130-tu właścicieli biur rachunkowych. Gospodarzem spotkania i moderatorem dyskusji był Stefan Czerwiński, prezes Zarządu SKwP O/O w Lublinie. Wykład na temat zasad naliczania PIT od wypłacanych wynagrodzeń przeprowadziła Bożena Nowicka, ekspert SKwP.

Głównym punktem programu było wystąpienie Anety Lech, przewodniczącej Komisji Biur Rachunkowych SKwP oraz Moniki Kaliszuk, członka Komisji Biur Rachunkowych SKwP. Przedstawiając bieżące trudności z którymi mierzą się właściciele biur rachunkowych, opowiedziały o szansach i zagrożeniach związanych z ustawą o tzw. Polskim Ładzie.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału, podsumowującego działalność Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddziale Okręgowym w Lublinie w 2021 roku.

 

Etyka w rachunkowości

Pod koniec stycznia Komisja Etyki, współdziałając z Kolegium Rzeczników Zawodowej Etyki w Rachunkowości, zorganizowała Pierwszą debatę o etyce w rachunkowości pod hasłem "Zacznij od siebie". Jednocześnie tym wydarzeniem został zainicjowany cykl debat, które będzie kontynuowany przez cały 2022 rok. prof. dr hab. Anna Karmańska, przewodnicząca Komisji Etyki, zaprezentowała narzędzie pozwalające oddać się refleksji nad sobą w świecie trudu zawodowego. Narzędzie dostępne jest poniżej. Zachęcamy również do zapoznania się z Kurierem etyki, w którym znajdziemy główne myśli, wątki i refleksje uczestników Pierwszej debaty.

 

 

Wyniki ankiety "ZDEFINIOWANIE ZAWODU KSIĘGOWEGO - Badanie opinii przedsiębiorców"

W połowie lutego Ministerstwo Finansów ogłosiło prekonsultacje w sprawie przyszłości zawodu księgowego. Dobrze, że ta dyskusja została rozpoczęta. Szkoda jednak, że prekonsultacje przypadają w tak niespokojnym okresie. Niepokój wynika z niepewności związanej z wojną na Ukrainie, a także z niespotykanej wcześniej niestabilności przepisów w ramach tzw. Polskiego Ładu, który w szczególności odczuwają księgowi. Zdajemy sobie sprawę, że kwestia zdefiniowania i uregulowania zawodu może być dodatkowym źródłem niepewności. Dlatego jesteśmy otwarci na głos księgowych w tej sprawie.

Do akcji #MuremZaKsiegowymi dołączamy kolejne działania pod hasłem #SluchamyKsiegowych. W tym celu uruchamiamy dodatkowe kanały komunikacji: e-mail: zawodksiegowego@skwp.pl oraz formularz.

Pozwoli nam to sformułować opinię w imieniu środowiska. Niezależnie od tego apelujemy o bezpośredni kontakt z Ministerstwem Finansów ksiegowy-prekonsultacje@mf.gov.pl.

Zapraszamy również do zapoznania się z wynikami ankiety "ZDEFINIOWANIE ZAWODU KSIĘGOWEGO - Badanie opinii przedsiębiorców" przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Raport z badania zamieszczamy poniżej.

Pisma oraz postulaty wysłane w imieniu księgowych

Na zakończenie udostępniamy część pism oraz postulatów, wysłanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

 

Postulat do premiera o przesunięcie terminu wyboru formy opodatkowania.

 

Prośba do prezes ZUS o interpretację przepisów dotyczących opłacania składek
od przychodów z różnych tytułów.

 

Ubezpieczenia dla biur rachunkowych
- kolejne pismo do prezes PZU SA.

 

Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

 

Biuletyn informacyjny nr 2                             7 lutego 2022

Apel Stowarzyszenia Księgowych w Polsce do premiera

Ustawa o Polskim Ładzie, jest największą od trzydziestu lat reformą systemu podatkowego w Polsce. Wprowadzona galopująco bez zastosowania vatio legis, wywołała istny chaos nie tylko w środowisku księgowym, ale również w administracji publicznej, samorządach, czy też wśród przedsiębiorców. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zgłosiło wiele uwag do projektu ustawy, tym samym mocno podkreślając, iż Polski Ład nałoży masę dodatkowych obowiązków księgowym.

Mająca obecnie sytuacja niestabilności warunków oraz niepewności rozwiązań systemowych spowodowała, że księgowi i kadrowi znaleźli się w krytycznej sytuacji. Poziom frustracji osiągnął maksimum, gdy za chaos związany z wdrażaniem Polskiego Ładu zaczęto obwiniać księgowych. Z uwagi na tę krytyczną sytuację, Zarząd Główny Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. o przesunięcie terminu wejścia w życie części przepisów dot. Polskiego ładu. Całą treść apelu załączamy poniżej.

W poszczególnych grafikach załączyliśmy linki, przenoszące do publikacji związanych z Apelem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

 

Akcja Stowarzyszenia Księgowych w Polsce #muremzaksiegowymi

Merytoryczne wsparcie księgowych w dobie błyskawicznie zmieniających się przepisów, od zawsze stanowiło priorytet dla Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Dlatego też poza działalnością szkoleniową, Stowarzyszenie prowadzi również szeroko rozbudowaną działalność statutową. Znajdziemy w niej nie tylko bezpłatne konferencje, odczyty i webinaria oraz możliwość skorzystania z konsultacji prawno-podatkowych, ale również wiele innych działań na rzecz członków Stowarzyszenia.

Jedną z najnowszych kampanii jest akcja #muremzaksiegowymi, której celem jest merytoryczne wsparcie księgowych w dobie Polskiego Ładu. Grafika przeniesie nas bezpośrednio do strony, na której znajdziemy informację o wszystkich NIEODPŁATNYCH inicjatywach z tą akcją związanych. Lista dostępnych wydarzeń aktualizowana jest na bieżąco.

 

Natomiast jeżeli nie mieliśmy okazji uczestniczyć w poszczególnych wydarzeniach, to część z nich udostępniliśmy w załączonych grafikach.

"Nowy rok z Polskim Ładem" płatności bezgotówkowe, ulga dla klasy średniej, rozliczanie wynagrodzeń pracowniczych.
"Polski Ład - komu opłaca się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?"
Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Poznaniu, rozpoczął cykl spotkań poświęcony aktualnym zmianom w prawie dla księgowych, czyli cotygodniową relację związaną z Polskim Ładem.

Spotkania odbywają się w każdy czwartek o 10 rano.

 

Problemy związane z Polskim Ładem w mediach - wyjaśnienia ekspertów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP Aneta Lech wielokrotnie występowała w mediach, przedstawiając problemy związane z ustawą o Polskim Ładzie. Poniżej prezentujemy dwa wywiady z tą ekspertką. Problematykę związaną z Polskim Ładzie, przedstawiała również w mediach Małgorzata Pyrc, członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

Negatywne skutki Polskiego Ładu, przedstawiali również inni eksperci Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W grafikach znajdują się linki do poszczególnych publikacji oraz wywiadów.

Na temat Polskiego Ładu - Katarzyna Tomala, specjalistka i wykładowczyni Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
"Polski Ład powodem niższej pensji? Ekspertka: To możliwe. Na zmianach wielu Polaków straci" - Bożena Nowicka, doradca podatkowy, dyrektor w DORADCA Zespół Doradców Finansowo-Księgowych Sp. z o.o., wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
"Przez Polski Ład w biurach rachunkowych urywają się telefony. Dziś księgowe muszą śledzić Twittera i szkolić się po nocach"-eksperci Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

 

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce przekazało do Ministerstwa Finansów pytania i uwagi

Z uwagi na ogromną niejasność ustawy o Polskim Ładzie, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce przesłało do Ministerstwa Finansów pytania i uwagi. Otrzymane od regulatora odpowiedzi zostaną zamieszczone na stronach Stowarzyszenia. Zachęcamy zatem do śledzenia naszej strony internetowej, gdyż dzięki publikowanym odpowiedziom, łatwiej nam będzie poruszać się zgodnie z przepisami.

 

 

Spotkanie w Ministerstwie Finansów - implementacja procedur związanych z „Ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu”

Dla wielu biur rachunkowych rok 2021 przyniósł wiele wyzwań, w implementacji procedur związanych z „Ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu”. Zgodnie z prawem, na wszystkie mikro podmioty zajmujące się outsourcingiem księgowym, nałożono obowiązek wdrożenia Dyrektywy AML.

Mające miejsce ostatnio spotkanie w Ministerstwie Finansów z ewaluatorami Rady Europy, pokazało ogromną przepaść w praktycznym zastosowaniu ustawy AML pomiędzy małymi i dużymi podmiotami obrotu gospodarczego. Dysproporcje te wynikają z założeń samej ustawy, która nałożyła obowiązek wdrożenia jej niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa.

Z ramienia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP Sylwia Rzepka, przedstawiła ewaluatorom Rady Europy światopogląd dotyczący ustawy AML, reprezentując tym samym małe biura rachunkowe.

 

Wydawnictwo Rachunkowość

Rok 2021 był nietypowym rokiem w spółkach komandytowych, gdyż stały się one podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. W zależności od decyzji jaką podjęli wspólnicy spółki komandytowej, będą wynikać jej obowiązki sprawozdawcze.

Wyjaśnienia zawarte w niniejszym artykule, z pewnością będą stanowić doskonałą podporę przy sporządzaniu rocznego sprawozdania finansowego, gdyż artykuł prezentuje dokładne wyjaśnienia oraz przykłady. W grafice prezentujemy udostępniony w całości przez Wydawnictwo Rachunkowość artykuł, będzie dostępny do 15 lutego b.r.

 

 

Polisa ubezpieczeniowa w biurach rachunkowych

Będąc profesjonalistami wiemy, jak bardzo ważne jest ubezpieczenie OC w usługowym prowadzeniu ksiąg. W związku z niepewną sytuacją w jakiej znalazły się biura rachunkowe, Jerzy Koniecki Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zwrócił się do Prezes PZU S.A., o wydanie wiążącej interpretacji dot. poszczególnych klauzul w polisach OC dla biur rachunkowych. Treść listu udostępniamy poniżej.

 

O obecnym problemie polis ubezpieczeniowych dla biur rachunkowych związanych z Polskim Ładem, napisała w artykule Martyna Pożarowska, asystent doradcy podatkowego w LexAntis Doradztwo Podatkowe Aneta Lech.
Problematykę tę przedstawili również w artykule Prezes SKwP Jerzy Koniecki wraz z Przewodniczącą Komisji Biur Rachunkowych SKwP Anetą Lech.

 

Spotkanie Komisji Biur Rachunkowych SKwP z przedstawicielami organizacji zrzeszającymi biura rachunkowe.

Z początkiem stycznia miało miejsce spotkanie Komisji Biur Rachunkowych SKwP z przedstawicielami organizacji zrzeszającymi biura rachunkowe.

Spotkanie miało na celu wstępne wypracowanie zasad współpracy wszystkich organizacji, w zakresie formy protestu i wyrażenia niezgody na dezinformację, oskarżanie księgowych i kadrowych o cały chaos wywołany wprowadzeniem Polskiego Ładu i prób jego aktualizowania. Na spotkaniu ustalono, że dla dobra księgowych i kadrowych, wszystkie organizacje będą działać razem. O wynikach współpracy będziemy informować na bieżąco na naszym fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/KomisjaBiurRachunkowych.SKwP

 

Apel organizacji zrzeszających biura rachunkowe

W imieniu wszystkich księgowych i kadrowych, organizacje zrzeszające biura rachunkowe przygotowały apel w sprawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 07 stycznia 2022 r. Całą treść apelu prezentujemy poniżej.

Jubileusz 115 rocznicy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Z nowym rokiem rozpoczął się jubileusz 115 rocznicy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Gdańsku rozpoczął celebrację szampanem na Helu.

Natomiast Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Wielkopolski Oddział w Poznaniu, celebrował jubileusz 115 - lecia morsowaniem.

Konkurs "Stowarzyszenie Księgowych w Polsce 115 lat na szczycie"

Wraz z jubileuszem, ruszył konkurs, do którego udziału serdecznie zapraszamy. Inicjatorem konkursu jest Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Gdańsku. Wszelkie informacje o konkursie dostępne są w załączonej grafice.

 

Konkurs na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości.

Zapraszamy również do VIII edycji konkursu na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości. Termin nadsyłania prac upływa 30 kwietnia 2022 r. Więcej informacji o konkursie dostępnych jest w grafice.

 

Strategia IFAC na rok 2022 i kolejne lata

"Międzynarodowa Federacja Księgowych IFAC, wraz ze swoimi organizacjami członkowskimi, w tym ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce będącym członkiem IFAC, ma służyć interesowi publicznemu, zwiększając znaczenie, reputację i wartość światowego zawodu księgowego..." - serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem, dostępnym w poniższej grafice.

Sylwia Rzepka, Sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP

 

Biuletyn informacyjny nr 1                        14 stycznia 2022

Podcast

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Małgorzata Pyrc serdecznie zaprasza Państwa do wysłuchania podcastu! Znajdziecie w nim Państwo wszystkie informacje, zaprezentowane w styczniowym biuletynie.

LINK do odsłuchania http://open.spotify.com/show/2KHxmHfsSVwQZbXGvqJYy3 lub kliknij w zdjęcie powyżej.

Wywiad Komisji Biur Rachunkowych w DTV24

W programie „Podatki Info", emitowanym przez Internetową telewizję DTV24, Aneta Lech – przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP (KBR) wraz z wiceprzewodniczącą Beatą Szlachetką, promowały misję i działalność Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Z wywiadu można również dowiedzieć się więcej o pracach KBR oraz grupie wsparcia na Facebooku „Biura rachunkowe na zakręcie". Wywiad równolegle wyemitowała Telewizja Lubań. Zapraszamy do obejrzenia tego nagrania.

Nowe regulacje

Na stronie Wydawnictwa Rachunkowość (rachunkowosc.com.pl) zamieszczono wiele artykułów odnoszących się do Polskiego Ładu przygotowanych przez ekspertów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP). Zachęcamy do ich lektury – z pewnością pomogą rozjaśnić wiele niejasności, związanych z przepisami Polskiego Ładu.

Jednym z nich jest artykuł „Jak liczyć wynagrodzenie za grudzień 2021 wypłacane w styczniu 2022". Do ustalenia grudniowego wynagrodzenia, którego wypłata następuje w okresie od 1 do 10 stycznia 2022 r., należy zastosować zasady składkowo-podatkowe Polskiego Ładu, a wcale nie jest to takie łatwe. W artykule przedstawione są przykłady wyliczenia wynagrodzenia, uwzględniające PPK, ulgę dla klasy średniej, ulgę na dużą rodzinę, przy założeniu że pracownik złożył pracodawcy PIT-2 lub tego nie zrobił.

Jego treść jest dla Państwa bezpłatnie udostępniona do 20-go stycznia b.r.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

Szczególnie polecamy opublikowane na stronie Wydawnictwa Rachunkowość webinarium o uldze na terminal oraz podatniku bezgotówkowym, specjalnie przygotowany przez Leszka Lewandowicza – doradcę podatkowego, sekretarza Zarządu Głównego oraz Oddziału Wielkopolskiego SKwP.

Dostęp do webinarium w poniższym linku.

 

O najważniejszych konsekwencjach Polskiego Ładu Leszek Lewandowicz mówi również w wywiadach:

"Co oznacza Polski ład dla przedsiębiorców"

"Co oznacza Polski Ład dla księgowych"

Wycena usług księgowych

Z tematem Polskiego Ładu, bardzo mocno wiąże się wycena usług księgowych. O podnoszeniu cen usług księgowych w biurach rachunkowych rozmawiała w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej Aneta Lech, doradca podatkowy, właścicielka biura rachunkowego LexAntis, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

Podkreśliła, że w biurach rachunkowych pojawi się nowa usługa, polegająca na comiesięcznym ustalaniu wysokości składki zdrowotnej. Ustalenie wysokości składki zdrowotnej będzie wymagało indywidualnego podejścia do każdego przedsiębiorcy będącego podatnikiem PIT, a to znacząco wpłynie na podwyżkę cen w biurach rachunkowych. W związku z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu bardzo ważna okaże się weryfikacja umów z klientami, gdyż biura rachunkowe będą musiały zadbać o wyłączenie odpowiedzialności za zdarzenia, na które nie mają wpływu. Cały wywiad z Anetą Lech dostępny poniżej.

 

Dzień otwarty SKwP

Komisja Biur Rachunkowych SKwP w imieniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zaprasza właścicieli biur rachunkowych na dzień otwarty w SKwP!

Zachęcamy do bliższego poznania naszej organizacji, która na pewno może być dla Państwa dużym wsparciem w codziennej pracy zawodowej. Zorganizowaliśmy dla Państwa spotkanie integracyjne, na którym zostanie poprowadzony wykład dotyczący Polskiego Ładu, a także odbędzie się panel tematyczny związany z wyceną usług księgowych.

Uczestnicy spotkania będą mogli również zapoznać się z działalnością Klubu Biur Rachunkowych, prowadzących cykliczne spotkania integracyjno-merytoryczne, umożliwiające dyskusje oraz wymianę doświadczeń. Bezpłatne odczyty i prelekcje przeprowadzane przez ekspertów Stowarzyszenia pomagają nie tylko poszerzać wiedzę, ale także sprawnie dostosować się do błyskawicznie zmieniających się przepisów podatkowych.

„Dni otwarte SKwP” odbywają się w oddziałach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce na terenie całego kraju. Najbliższe zaplanowano w Lublinie, Opolu, Legnicy, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Włocławku.

O terminach będziemy informować na bieżąco na naszym fanpage na Facebooku „Komisja Biur Rachunkowych SKwP” oraz w grupie wsparcia „Biura rachunkowe na zakręcie”. Więcej o „Dniu otwartym SKwP” dowiecie się Państwo z wypowiedzi Anety Lech, doradcy podatkowego, właścicielki biura rachunkowego, przewodniczącej Komisji Biur Rachunkowych SKwP. Zapraszamy do obejrzenia.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

Poniżej znajdziecie również relacje z „Dni otwartych SKwP", które odbyły się w Warszawie, Bydgoszczy oraz Gdańsku.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia
Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia
Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Konferencja "Biura rachunkowe na zakręcie - kierunki rozwoju oraz nowe wyzwania"

Relacje z minionych „Dni otwartych SKwP" zamieszczone są w najnowszym wydaniu pisma "Świat Księgowych". Tam również znajdziecie relację z bardzo ważnej konferencji „Biura Rachunkowe na zakręcie – kierunki rozwoju oraz nowe wyzwania”,

zorganizowanej przez Komisję Biur Rachunkowych SKwP wspólnie z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

 

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

Na konferencji oprócz wykładów na temat Polskiego Ładu odbyły się dwa panele dyskusyjne.

Do pierwszego poprowadzonego przez Leszka Lewandowicza, zostali zaproszeni przedstawiciele administracji skarbowej, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców i pracodawców. Celem panelu było uzyskanie opinii płynących z tych środowisk na temat oczekiwań względem biur rachunkowych oraz otrzymanie informacji o przewidywanych konsekwencjach i ryzyku związanych z nieuregulowaniem zawodu księgowego. Wszyscy przedstawiciele panelu zgodnie przyznali, że zawód księgowego powinien zostać zdefiniowany, a działalność biur rachunkowych uregulowana. Pomimo, iż dostęp do zawodu mógłby zostać w jakimś stopniu ograniczony, to stanowi to przyszłość, w której prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych zostanie powierzone osobom kompetentnym i odpowiedzialnym. Ważnym elementem wybrzmiałym w tym panelu była również etyka zawodu.

Do drugiego panelu prowadzonego przez Anetę Lech, zostali zaproszeni przedstawiciele najważniejszych organizacji zrzeszających biura rachunkowe, czyli przedstawiciele Krajowej Izby Biur Rachunkowych, Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych oraz Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych. Celem panelu było zobrazowanie potrzeb związanych z uregulowaniem działalności biur rachunkowych oraz przedstawienie oczekiwań wobec rządu i biznesu. Debata miała również na celu pokazanie, z jakimi problemami obecnie borykają się biura rachunkowe. Była to pierwsza takiego typu inicjatywa, gdzie oficjalnie w debacie mogły wypowiedzieć się wszystkie organizacje, zrzeszające w swoich kręgach biura rachunkowe.

Bardzo interesujące były również, zaprezentowane przez Stanisława Hońko – wiceprezesa Zarządu Głównego oraz prezesa Oddziału Okręgowego w Szczecinie SKwP, wstępne wyniki ankiety dla przedsiębiorców, które jednoznacznie pokazały, że przedsiębiorcy widzą silną potrzebę regulacji zawodu księgowego oraz uregulowania działalności biur rachunkowych. Potwierdzają one również ubiegłoroczne wyniki badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie, gdzie aż 85% właścicieli biur rachunkowych opowiedziało się za zdefiniowaniem zawodu księgowego.

Przez całą konferencję przewijała się idea księgowego, jako architekta bezpiecznego biznesu. W 2022 roku Stowarzyszenie rozpoczęło jubileusz 115. rocznicy powstania organizacji społeczno-zawodowych w Polsce, który Zarząd Główny Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ogłosił „Rokiem księgowego”.

 

 

Poniżej znajduje się podcast z Anetą Lech dotyczący konferencji oraz krótką relację zdjęciową z tego wydarzenia.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

Pełnomocnik przedsiębiorcy

Jeżeli za każdym razem nie chcecie uiszczać opłaty skarbowej za pełnienie funkcji pełnomocnika, to warto zgłosić ten fakt do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Słuchując podcastu z Anetą Lech, poszerzycie swoją wiedzę na ten temat.

Certyfikowany Ekspert Usług Księgowych (CEUK)

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Na początku grudnia 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie zorganizowane dla grupy CEUK.

Przejście przez niejasności związane z Polskim Ładem przeprowadził Leszek Lewandowicz. Spotkania dla grupy CEUK w Oddziale Wielkopolskim Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Poznaniu odbywają się cyklicznie w systemie hybrydowym. Dzięki temu większa liczba uczestników może wziąć w nich udział. Mająca tam miejsce wymiana myśli oraz doświadczeń, stanowi ogromne znaczenie w zawodzie księgowego.

Jeżeli jednak do tej pory nie mieliście jeszcze okazji usłyszeć, czym tak naprawdę jest certyfikat CEUK, zachęcam do przeczytania poniższego artykułu.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Spotkanie w Ministerstwie Finansów

Dzięki zaangażowaniu Jerzego Konieckiego, prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, organizacje zrzeszające biura rachunkowe spotkały się 13 września z wiceministrem finansów Janem Sarnowskim i dyrektorem Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów Aleksandrem Łożykowskim.

Spotkanie dotyczyło dwóch zagadnień:

 • zdefiniowania roli i funkcji biur rachunkowych
 • wstępnych zasad postępowania przy wdrażaniu w życie nowych unormowań prawnych i organizacyjnych, w tym Polskiego Ładu oraz rozwiązań cyfrowych takich jak Portal e-Urząd Skarbowy.

To było pierwsze takie spotkanie w Ministerstwie Finansów, w którym uczestniczyli przedstawiciele organizacji zrzeszających biura rachunkowe.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

Na zdjęciu w składzie od lewej:

 • Anna Wiśniewska ze Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych
 • Jolanta Kryniger z Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych
 • Aneta Lech z Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP
 • Beata Boruszkowska z Krajowej Izby Biur Rachunkowych

Jubileusz 90-lecia istnienia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu

W październiku odbyła się również uroczystość jubileuszu 90-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu, podczas której wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego wręczył honorowe odznaczenia. Za całokształt działalności zawodowej i społecznej, a w szczególności za znaczący wkład w promowaniu wielkopolskiej organizacji księgowych oraz popularyzację zawodu księgowego i zawodów pokrewnych związanych z rachunkowością, otrzymali je:

- Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego oraz Wielkopolskiego Oddziału w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

- Mariusz Noworyta, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Podczas jubileuszu Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego wręczyło również statuetkę Honorowego Hipolita, którą otrzymał Grzegorz Bosy, wiceprezes Oddziału Wielkopolskiego, oraz Srebrny Medal, który otrzymał Mariusz Noworyta, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego, za krzewienie idei pracy organicznej.

Wszystkim odznaczonym osobom składamy najserdeczniejsze gratulacje. Relację z wydarzenia znajdziecie poniżej.

Kurier Etyki

Zachęcamy również do przeczytania "Kuriera Etyki", w którym znajdują się zaskakujące wyniki badań, dotyczące biur rachunkowych. Etyka w zawodzie księgowego jest bardzo ważna, a Stowarzyszenie Księgowych w Polsce bardzo mocno ją promuje. Z Kuriera etyki dowiemy się również, że Stowarzyszenie zainicjowało działalność Kolegium Rzeczników Zawodowej Etyki w Rachunkowości, czyli forum współpracy osób, które pragną działać wspólnie z Komisją Etyki. Ważną rzeczą jest również to, że od 2022 r, będą odbywały się debaty o etyce.

O terminach zaplanowanych debat Stowarzyszenie Księgowych w Polsce będzie Was informować na bieżąco.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

 

close