Biuletyn informacyjny nr 12/2024     

23 grudnia 2024

 

Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku życzy Komisja Biur Rachunkowych SKwP

 

 

Biura Rachunkowe

Profesjonalne Zarządzanie Biurem Rachunkowym – Poradnik Praktyczny

Serdecznie zapraszamy wszystkie biura rachunkowe, do BEZPŁATNEGO pobrania Poradnika – wystarczy zalogować się do Panelu członka SKwP TUTAJ

Dziękujemy tym samym wszystkim naszym ekspertom, za ogromny wkład włożony w stworzenie naszego Poradnika, który przedstawia się następująco:

1. PROCEDURY I WZORY UMÓW DO POBRANIA WRAZ Z OMÓWIENIEM:

2. PRZYDATNE WZORY I KOMPLETY DOKUMENTÓW DO POBRANIA:

3. WAŻNE TEMATY DLA BIUR RACHUNKOWYCH W POSTACI VIDEO SZKOLEŃ:

4. CENNE ZNIŻKI ORAZ PREZENTY OD NASZYCH EKSPERTÓW

wFirma - roczny, darmowy dostęp do systemu księgowego wFirma dla Biur Rachunkowych

 

 

Styczniowe spotkania Klubów Biur Rachunkowych

Serdecznie zapraszamy członków SKwP, na listopadowe spotkania w Klubach Biur Rachunkowych. Oprócz znakomitej dawki wiedzy merytorycznej, możecie liczyć na wspaniałą integrację:

  • Zielona Góra 07 stycznia godz. 9:00, ul. Mikołaja Kopernika 5
  • Kraków 07 stycznia godz. 11:00, ul. Kazimierza Wielkiego 19
  • Toruń 07 stycznia godz. 17:00, ul. Podmurna 10
  • Warszawa 10 stycznia godz. 17:00, ul. Płocka 17
  • Poznań 14 stycznia godz. 17:00, ul. Ziębicka 18
  • Łódź 30 stycznia, ul. Piotrkowska 270

A jeśli nie nie należysz do naszej organizacji, to serdecznie zapraszamy :-)

Legislacja

Eksperci SKwP w składzie Komitetu Standardów Rachunkowości

Minister Finansów ogłosił skład Komitetu Standardów Rachunkowości w XII kadencji. Miło nam poinformować, że przedstawicielami SKwP w Komitecie będą:

Zachęcamy wszystkich członków SKwP do zgłaszania spraw, którymi KSR mógłby zająć się w kolejnej kadencji. Kontakt: rzecznik@skwp.pl

Opiniowanie aktów prawnych

W okresie od 20 listopada 2024 r. do 16 grudnia 2024 r. zespół ekspertów SKwP ds. opiniowania aktów prawnych zgłosił uwagi do:

  • dokumentu przygotowanego w Ministerstwie Cyfryzacji pn.: Strategia Cyfryzacji Polski;
  • projektu Stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie sprawozdania finansowego sporządzanego na dzień inny niż dzień kończący rok obrotowy oraz w sprawie pierwszego sporządzanego po nim rocznego sprawozdania finansowego,

Ponadto, SKwP z niepokojem odnotowało, ukazujące się na różnych portalach internetowych informacje, wskazujące na wątpliwości, co do możliwości złożenia przez pełnomocnika przedsiębiorcy oświadczenia o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, które zasadniczo powinien podpisać przedsiębiorca wnioskujący o wakacje składkowe. W związku z tym, że w przestrzeni społecznej pojawiały się różne rozwiązania - odnoszące się do składanych wniosków dotyczących wakacji składkowych, oświadczeń podpisywanych w imieniu klienta przez pełnomocnika oraz sposobu ich wycofania - przywoływane na gruncie obowiązujących przepisów i mogące uzdrowić obecną sytuację, SKwP zwróciło się do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zajęcie oficjalnego stanowiska w wyżej opisanej sprawie PISMO WYSŁANE DO ZUS

W trakcie opiniowania pozostaje:

  • projekt z dnia 28 listopada 2024 r. rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji o podatku od towarów i usług od podmiotów innych niż zarejestrowane, jako podatnicy VAT czynni;
  • projekt Standardu Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju opracowany przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego (IPSASB).

 

Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedziami naszych ekspertów:

Czy serwer i komputer są urządzeniami przemysłowymi

Czy wynajmując za granicą urządzenie informatyczne trzeba pobrać podatek u źródła? Sądy administracyjne jednolicie twierdziły do tej pory, że nie. W dwóch niedawnych wyrokach wyraziły jednak inne zdanie, opowiadając się po stronie fiskusa" - Jarosław Sekita, ekspert SKwP

 

Współpraca międzynarodowa

Międzynarodowa Konferencja „Distributed Profit Taxation – Polish and worldwide perspective"

„Estoński CIT otwarty dla wszystkich podatników? To nie tylko marzenia, a realny scenariusz dla Polski, który może stać się rzeczywistością już za kilka lat!” – pisał na swoim profilu Jan Sarnowski, zapraszając tym samym do udziału w Międzynarodowej Konferencji „Distributed Profit Taxation – Polish and worldwide perspective" organizowanej przez Instytut Finansów SGH Warsaw School of Economics.

Z ramienia SKwP, udział w jednym z paneli dyskusyjnych wziął Leszek Lewandowicz, sekretarz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny.

Ciekawym aspektem Międzynarodowej Konferencji, było przedstawienie analizy, dotyczącej skutków jakie przyniosłoby Polsce umożliwienie wszystkim podatnikom CIT zastosowania reguł, których wdrożenie dało Estonii min. ️kilkukrotne skrócenie czasu rozliczania CIT, ️skokowy wzrost wartości inwestycji w sektorze MŚP, ️pierwsze miejsce w rankingach konkurencyjności systemu podatkowego, ️stabilny wzrost wpływów podatkowych oraz ograniczenie skali optymalizacji.

Badanie zostało przeprowadzone przez analityków prestiżowego amerykańskiego think tanku – waszyngtońskiej Tax Foundation – wspólnie z American Enterprise Institute oraz SGH Warsaw School of Economics.

Po przedstawieniu wyników badań Daniel Bunn, prezes Tax Foundation, który wraz z polsko-amerykańskim zespołem badawczym (Alexander Mengden, Kyle Pomerleau i Michał Bernardelli) przedstawił szanse, jakie stanowi dla Polski zastąpienie dotychczasowych zasad opodatkowania nowoczesnym modelem „estońskim”. Następnie, rozpoczęto panele dyskusyjne.

W pierwszym z nich, mogliśmy usłyszeć o realnych skutkach, jakie przyniosły Estonii, Łotwie i Gruzji (zarówno przedsiębiorcom jak i budżetowi państwa), odejście od tradycyjnych zasad rozliczenia CIT. Ekspertami biorącymi udział w tym panelu byli:

  • ️Helen Pahapill, Ministry of Finance Estonia
  • ️Dr Karlis Ketners, Ministry of Finance Latvia
  • ️Giorgi Papava, ISET Policy Institute Georgia [TBC]
  • ️dr Konrad Walczyk, Warsaw School of Economics.

Moderatorem prof. SGH ️dr hab. Marcin Jamroży, Director of the Institute of Finance.

 

Drugi panel poświęcony był globalnym kierunkom rozwoju opodatkowania osób prawnych. Moderatorem tego panelu był ️Aleksander Łożykowski, Warsaw School of Economics, natomiast jego ekspertami:

  • ️Alex Mengden, Tax Foundation, policy analyst
  • ️Kyle Pomerleau, American Enterprise Institute
  • ️Helen Pahapill, Ministry of Finance Estonia
  • ️dr Karlis Ketners, Ministry of Finance Latvia
  • ️Giorgi Papava, ISET Policy Institute, Georgia
  • ️dr Anna Leszczyłowska, Poznań University of Economics
  • ️dr Jarosław Wierzbicki, Warsaw School of Economics
  • ️dr hab. Rafał Lipniewicz, Wroclaw University

 

Ostatni panel poświęcony został podsumowaniu czterech lat pilotażu „estońskich” zasad opodatkowania w Polsce Ekspertami biorącymi udział w tym panelu byli:

  • ️Leszek Lewandowicz, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, board member
  • ️Michał Borowski, Business Centre Club, Tax Committee Director
  • ️Paweł Cybulski, Polish Economic Society
  • ️Patrycja Goździowska, Lewiatan Confederation, Business Europe, Income Taxation Department
  • ️prof.em. SGH dr hab. Feliks Grądalski, Warsaw School of Economics
  • ️Piotr Kościańczuk, Polish Federation of Entrepreneurs and Employers Przedsiebiorcy.pl
  • ️Piotr Rodzeń, Maspex Holding SA, board member

Moderatorem tego panelu był ️Jan Sarnowski.

 

To była znakomita, zarówno pod względem merytorycznym jak i wagą zaproszonych gości, Międzynarodowa Konferencja. Wnioski z niej płynące były naprawdę dobre, a ich realne wdrożenie, z pewnością przysłużyłyby się całemu sektorowi MŚP w Polsce.

Z niecierpliwością czekamy na publikację wniosków i opinii ekspertów, biorących udział w konferencji.

 

Etyka zawodu

Cykl spotkań – Etyka na pierwszym planie!

Z przyjemnością zapraszamy na cykl otwartych wykładów pt. "Etyka na pierwszym planie", które poprowadzi dr hab. Grażyna Voss, członek Zarządu Głównego SKwP, ambasador Zawodowej Etyki w Rachunkowości.

Spotkania odbywać się będą w formie online i są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. W ramach cyklu poruszymy kluczowe tematy związane z etyką zawodową w rachunkowości, które są istotne dla każdego praktyka oraz teoretyka w tej dziedzinie. Udział w wykładach pozwoli na zdobycie cennych informacji oraz na wymianę doświadczeń dotyczących aktualnych wyzwań etycznych.

Harmonogram spotkań przedstawia się następująco;

  • 14 stycznia 2025 Informacje finansowe i niefinansowe w raportach rocznych wykorzystanie zasad etyki 16:30-18:00 DOŁĄCZ DO SPOTKANIA!
  • 18 lutego 2025 Odpowiedzialność zawodowa księgowych a normy etyczne w rachunkowości 16:30-18:00 DOŁĄCZ DO SPOTKANIA!

 

Świąteczne wydanie Kuriera etyki

Do prezentowanego numeru „Kuriera Etyki” doskonale pasuje wypowiedź prof. Janiny Filek z Katedry Filozofii UEK, odnotowana w relacji z debaty, która chociaż miała miejsce 15 lat temu może, a nawet powinna być – w tym szczególnym Świątecznym Czasie – poddana ponownie refleksji" - Prof. dr hab. Anna Karmańska, Przewodnicząca Komisji Etyki

 

Miesięcznik Rachunkowość

Polecamy zapoznanie się z wartościowymi artykułami opublikowanymi w grudniowej edycji Miesięcznika Rachunkowość

Nawigator Księgowych – grudzień 2024

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem Nawigatora Księgowych (NK) – bezpłatnego czasopisma dla Członków SKwP. W Nawigatorze znajdziecie przede wszystkim treści merytoryczne, które przydadzą się w rozwiązywaniu dylematów codziennej pracy zawodowej. Wystarczy zalogować się do Panelu członka i czytać grudniowy numer.

Co ja z tego będę miał/a?

„Rekomendując księgowym członkostwo w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, często spotykamy się z pytaniem o płynące z tego korzyści. Dokładne przedstawienie zalet i działań, w szczególności statutowych – nieodpłatnych – może w wielu przypadkach zaważyć na decyzji o przystąpieniu do SKwP. Przynależność do naszej organizacji przynosi liczne korzyści. Wśród nich przede wszystkim możliwości rozwoju zawodowego, poszerzenia i aktualizacji wiedzy oraz integracji ze środowiskiem zawodowym, a w szczególności (..)" - Grzegorz Bosy, Prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu.

 

Zamknięcie Roku 2024

Zachęcamy do zakupu nowego, uaktualnionego i uzupełnionego wydania unikalnej na rynku publikacji, na temat księgowego i podatkowego rozliczenia oraz zamknięcia roku obrotowego przez przedsiębiorstwa i inne jednostki stosujące ustawę o rachunkowości.

Ważne dla księgowych

Cykl publikacji "Czy wiesz, że..."!

W każdy czwartek Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie publikuje różne ciekawostki i informacje o zmianach w przepisach oraz nowych interpretacjach w zakresie rachunkowości, podatków, prawa, kadr i płac. Zachęcamy do regularnego odwiedzania profilu w mediach społecznościowych.

 

Drugi webinar z cyklu „Zamknięcie roku z SKwP”

Zapraszamy do oglądnięcia webinaru „Elektroniczne sprawozdanie finansowe - o tych kwestiach nie możesz zapomnieć" organizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. wraz z Wydawnictwo Rachunkowość, który pomoże zgłębić kluczowy temat przed zamknięciem roku. To już trzecie spotkanie z cyklu „Zamknięcie Roku z SKwP", w którym pomagamy księgowym przygotować się do końcoworocznych wyzwań. Tym razem, naszym ekspertem była dr Agnieszka Baklarz.

Kolejny webinar z tej serii odbędzie się:

  • 23 stycznia 2025 – Podatek odroczony w świetle nowelizacji KSR 2 – dr hab. Mariusz Karwowski

 

Wydarzenia z życia SKwP

Konkurs #SKwPbezgranic

Za nami trzy miesiące rywalizacji w konkursie #SKwPbezgranic. Jesteście ciekawi wyników... oto one!

 

Liczba zaangażowanych osób w konkursie robi wrażenie i stale rośnie. Do konkursu dołączyło już 78 osób. Po statystykach widać, że zarówno SKwP O/O w Legnicy jak i Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku lubi wędrówki grupowe. Pamiętajcie, że grupa pracuje na punkty dla oddziału. Punkty za wędrówki z grupą osób zgłoszone w ciągu 10 dni podnoszone są do potęgi. Grupa to od 3 do 9 osób, członków jednego oddziału okręgowego. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych wyników!

Mamy również dla Was wspaniałą wiadomość - zapisujcie datę w swoim kalendarzu 26-28 września 2025 r. Ponieważ w tych dniach, odbędzie się celebracja finału konkursu #SKwPbezgranic. Czy pamiętacie, gdzie ostatnim razem celebrowaliśmy konkurs? Dla przypomnienia... poniższe zdjęcie :-)

 

Festiwal Narciarstwa Biegowego!

Szanowni Państwo!

Z przyjemnością informujemy, że 17. Bieg branżowy „Księgowi” podczas 49. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego, odbędzie się w dniach 7-9.03.2025 r. Zmagania odbędą się podczas biegów głównych – dystanse są zróżnicowane i każdy znajdzie coś dla siebie:

  • 6 km CT (technika klasyczna) – 7.03.2025 r. godz. 9.00
  • 30 km FT (technika dowolna) – 7.03.2025 r. godz. 12.00
  • 50 km CT8.03.2025 r. godz. 9.00
  • 25 km CT9.03.2025 r. godz. 10.00

Uczestnik Biegu Piastów, aby być klasyfikowany w biegu branżowym „Księgowi” powinien zarejestrować swój udział w 49. Biegu Piastów oraz zgłosić się w kategorii „Księgowi” i przesłać informację do Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP) na adres mailowy: biegpiastow@skwp.pl.

 

Cieszymy się, że w tym roku, tak jak w latach poprzednich, spotkamy się z Państwem w Jakuszycach i będziemy mogli wręczyć statuetki, dyplomy oraz pogratulować zwycięstwa i podziękować Państwu za udział w biegach. Za sukcesy wszystkich uczestników 17. Biegu branżowego „Księgowi” trzymamy kciuki!!!

Opracowanie:

Sylwia Rzepka,
dyplomowny księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

 

 

 

close