Ludzie pracujący razem jako jedna grupa potrafią dokonać rzeczy, których osiągnięcie nie śniło się nikomu z osobna.

Franklin Delano Roosevelt

 

 

Aktualności

biura rachunkowe

115-lecie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

"W imieniu światowego zawodu księgowego składam gratulacje Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce obchodzącemu swój jubileusz 115-lecia. Dziękuję Prezesowi Konieckiemu za zaproszenie mnie do zabrania głosu przy tej ważnej okazji. 115 lat to znaczący kamień milowy, który odzwierciadla trwałą wartość wkładu Waszego zawodu w interes publiczny. Korzystając z tej okazji, dziękuję wszystkim członkom SKwP, zarówno byłym jak i obecnym, za Waszą pracę na rzecz budowania silnego zawodu księgowego w Polsce" - Alan Johnson prezes Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC).

To tylko mały okruszek zawartości czerwcowego Biuletynu. Znajdziecie w nim najważniejsze publikacje, relacje oraz informacje związane z działalnością Komisji Biur Rachunkowych SKwP oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny.

Z okazji Dnia Księgowego oraz jubileuszu 115-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, życzymy wszystkim księgowym dużo zdrowia, wytrwałości, stabilnych i przejrzystych przepisów podatkowych, świadomych klientów oraz więcej czasu dla siebie :-)

8 czerwca 2022 r.

biura rachunkowe

"W drodze do profesjonalizacji zawodu księgowego"

"W drodze do profesjonalizacji zawodu księgowego" polecam zapoznać się ze z znakomitym artykułem dr hab. Stanisław Hońko , dotyczącym zawodu księgowego.
Publikacja jest dość obszerna, zatem na zapoznanie się z nią proponuje zarezerwować sobie ok. 30 minut.
Link do artykułu znajdziecie poniżej.
8 czerwca 2022 r.
biura rachunkowe

Jubileusz 10-lecia SKwP O/O w Piszu

To była wspaniała uroczystość, świętowana z okazji jubileuszu 10-lecia SKwP O/O w Piszu oraz 115-lecia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Niezmiernie jestem wdzięczna, że mogłam świętować ten szczególny dzień razem z Wami.
Dzięki temu miałam okazję, aby poznać Was osobiście oraz porozmawiać o Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Profesor Anna Karmańska, która jest największym autorytetem z dziedziny ETYKI w rachunkowości. Zaprezentowała tym samym przyszłościowy kierunek sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju w skali globalnej oraz 17 strategicznych celów IFAC w dążeniu do zrównoważonego rozwoju.
Jak wiemy, SKwP jest na pełnych prawach członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych IFAC już od 1989 roku.
Niezmiernie się ucieszyłam z obecności Eweliny Krajewskiej, przewodniczącej Klubu Biur Rachunkowych SKwP w Suwałkach oraz Andrzeja Bednarowicza, sekretarza Klubu. Zawiązany w maju tego roku Klub Biur Rachunkowych SKwP w Suwałkach będzie wspierał biura rachunkowe w ich codziennej pracy zawodowej.
Zachęcam zatem osoby mieszkające lokalnie do kontaktu z Eweliną. Jej otwartość oraz zaangażowanie sprawiają, że jest wspaniałą przewodniczącą Klubu. Idealnie, że przy swoim boku ma wsparcie Andrzeja.
Na uroczystości miało miejsce również wręczenie odznak Zasłużony w rozwoju Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Srebrne odznaczenia otrzymali: Wanda Korenik, Halina Kakowska, Teresa Fiertek, Teresa Borodziuk, Elżbieta Banach, Dorota Kuzia, Marta Lachowicz, Bożena Nowak, Wiesława Wasiulewska oraz Joanna Stomska-Bączek. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
To był rewelacyjnie spędzony czas w przesympatycznym gronie – zabawa była przednia.
Dziękuję Wam wszystkim za wspólną zabawę. A w szczególności dziękuję Teresie Kamińskiej za zaproszenie oraz Agacie Wojcieszek-Olszewskiej za świetną organizację. Dziękuję również za przepyszny prezent.
7 czerwca 2022 r.
biura rachunkowe

Quo vadis Computantis?

Quo vadis Computantis? Ważne pytanie, które będziemy sobie dziś zadawać przez cały dzień. W części otwierającej konferencji do przyszłości zawodu księgowego nawiązał prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Pan Jerzy Koniecki i zachęcał do wzięcia udziału w trwających konsultacjach dot. właśnie przyszłości zawodu. Nawiązał również do historii naszego Oddziału bowiem obchodzimy w tym roku zacny jubileusz 65-lecia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie i 115-lecia całego SKwP!

31 maja 2022 r.

biura rachunkowe

Jak efektywnie współpracować z biurem rachunkowym

"Rolą właściciela biura rachunkowego, jest budowanie świadomości przedsiębiorcy. Im bardziej świadomy przedsiębiorca, tym ta współpraca układa się lepiej i łatwiej".
Zapraszamy do zapoznania się z mini serialem, dotyczącym relacji pomiędzy klientem a biurem rachunkowym.
W pierwszym odcinku usłyszymy Beata Szlachetka, właścicielkę biura rachunkowego Business Outsourcing Szlachetka oraz przewodniczącą Kluby Biur Rachunkowych Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski.

2 czerwca 2022 r.

biura rachunkowe

Zawód księgowego – prezentacja wyników badań

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji wyników badań SKwP dotyczących uregulowania zawodu księgowego.

27 maja 2022 r.

biura rachunkowe

XXIX Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Zawód księgowego – historia, stan obecny i perspektywy rozwoju zawodu"

Konferencja składała się z trzech części.
Pierwsza z nich, była wprowadzeniem do późniejszych debat i uczestniczyli w niej:
 • Agnieszka Stachniak z Ministerstwo Finansów, zastępca dyrektora Departamentu Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości, Przewodnicząca Komitetu Standardów Rachunkowości, która mówiła o prekonsultacjach dotyczących przyszłości zawodu księgowego w Polsce
 • dr hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprezes Zarządu Głównego SKwP, Prezes O/O SKwP w Szczecinie, który zaprezentował wyniki badań SKwP dotyczące uregulowania i zdefiniowania zawodu księgowego
 • dr Marcin Michalak z Uniwersytetu Łódzkiego, który przedstawił rozwiązania międzynarodowe regulacji zawodu księgowego w poszczególnych krajach
W drugiej części odbyła się Debata pod hasłem "Czy potrzebne jest ograniczenie dostępu do zawodu księgowego?" Moderatorem debaty był dr hab. Stanisław Hońko. Uczestnicy debaty starali się odpowiedzieć na pytania:
 • Jakie są argumenty za i przeciw ograniczeniu dostępu do zawodu księgowego?
 • Czy ograniczenie dostępu do zawodu może wpłynąć na prestiż zawodu?
 • Jakie są konsekwencje braku ograniczenia dostępu do zawodu księgowego
 • Czy ograniczenie dostępu do zawodu może spowodować zmniejszenie konkurencji między biurami rachunkowymi?
 • Czy ograniczenie dostępu do zawodu pomoże rozwiać wątpliwości dotyczące nieuprawnionego świadczenia czynności doradztwa podatkowego?
W trzeciej części odbyła się kolejna Debata pod hasłem "Jakie mogą być kierunki zmian w dostępie do zawodu księgowego?" Moderatorem debaty była prof. Ewa Walińska z Uniwersytet Łódzki. Uczestnicy starali się przedstawić w debacie:
 • możliwe kierunki ograniczenia dostępu do zawodu księgowego (regulacje, certyfikacje, profesjonalizacje, licencjonowanie),
 • koszty i korzyści ograniczenia dostępu do zawodu księgowego,
 • możliwe rozwiązania organizacyjne oraz
 • zakres czynności objętych reglamentacją
Na Konferencji miało miejsce wręczenie odznak Zasłużony w rozwoju Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Złotą odznakę otrzymał Sebastian Goschorski oraz Beata Sadowska. Odznaki srebrne otrzymali: Grażyna Dąbrowska, Beata Dudziak, Agnieszka Zamaro-Wiśniewska oraz Tomasz Zygmański. Na konferencji odbyło się również uroczyste ślubowanie Waldemara Gos, który otrzymał tytuł Dyplomowanego Księgowego SKwP. Wszystkim składamy gorące gratulacje.
Aktywne uczestnictwo w dyskusjach związanych z przyszłością zawodu księgowego jest bardzo ważne, gdyż dzięki temu możemy mieć pogląd oraz wpływ na regulację. A to jak wiemy, jest kluczem do polepszenia obecnej sytuacji księgowych, w szczególności biur rachunkowych.
Tym samym zapraszam Was do wypełnienia ankiety, przygotowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce . Link do ankiety znajduje się poniżej.

27 maja 2022 r.

biura rachunkowe

Z okazji 115-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

zapraszamy do wspólnego ustanowienia REKORDU POLSKI w największym szkoleniu online z zakresu księgowości.

CYBER KSIĘGOWY – bezpieczeństwo ksiąg rachunkowych

w środowisku informatycznym

Zapraszamy do udziału 10 czerwca 2022 r.

 

27 maja 2022 r.

biura rachunkowe

Dzień otwarty SKwP w Elblągu

Czy wiecie, że w Elblągu znajduje się Koło Członkowskie Księgowych? Zapewne się zastanawiacie co ma piernik do wiatraka?
Mianowicie....w Elblągu odbył się Dzień otwarty SKwP. Dla właścicieli biur rachunkowych, to był bardzo udany dzień.
Powstające w Olsztynie oraz Elblągu Kluby Biur Rachunkowych SKwP odgrywają ważną rolę i stanowią w codziennym życiu zawodowym księgowych cenną podporę.
Odczyt ze składki zdrowotnej w ramach Polskiego Ładu, przeprowadziła ekspertka w tej dziedzinie Edyta Jabłońska. Anita Tomaszewska opowiedziała o integracji w Klubach Biur Rachunkowych SKwP. Ja natomiast, czyli Sylwia Rzepka, podzieliłam się swoim doświadczeniem, dotyczącym wyceny usług księgowych oraz przyszłości zawodu księgowego.
Pięknie dziękujemy wszystkim właścicielom biur rachunkowych za spotkanie.
Serdecznie dziękujemy Marzena Kodzik , dyrektorce SKwP w Olsztynie za rewelacyjne dwa dni w Elblągu oraz Olsztynie. Pięknie dziękujemy również Miesięcznik Rachunkowość za cenne publikacje.

13 maja 2022 r.

biura rachunkowe

Dzień otwarty SKwP dla biur rachunkowych

13.05.2022 r. w SKwP Oddziale Okręgowym w Lublinie odbył się Dzień Otwarty SKwP dla biur rachunkowych.
 • Spotkanie otworzył Prezes Zarządu – Stefan Czerwiński
 • Następnie odczyt na temat zmian w Polskim Ładzie poprowadziła niezastąpiona Bożena Nowicka – doradca podatkowy.
 • Panel poświęcony przyszłości zawodu księgowego w Polsce moderowały Aneta Lech – Przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych oraz Monika Kaliszuk – Członek Komisji oraz członek Zarządu SKwP O/O w Lublinie.
Dyskusja była bardzo ożywiona oraz owocna. Uczestniczki jednogłośnie uznały, że to nie koniec wspólnych spotkań i integracji.
W planach są kolejne spotkania i wyjazdy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym Paniom prelegentkom: Anecie Lech, Monice Kaliszuk i Bożenie Nowickiej oraz wszystkim uczestniczkom.
Zapraszamy na kolejne spotkania!
13 maja 2022 r.
biura rachunkowe

Dzień otwarty w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce O/O w Olsztynie

Niedawno wraz z Anita Tomaszewska miałyśmy okazję uczestniczyć w Dniu otwartym SKwP w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Olsztynie.
Wspaniała atmosfera towarzyszyła nam, a w szczególności właścicielom biur rachunkowych. Wspólna wymiana myśli oraz doświadczeń, skutkowała znakomitą integracją pomiędzy uczestnikami.
Rewelacyjny odczyt ze składki zdrowotnej w ramach Polskiego Ładu, przeprowadziła Milena Skorupska. Natomiast projektowe o nadchodzących w lipcu zmianach ustawy, z referował Leszek Lewandowicz.
Anita Tomaszewska opowiedziała o Klubach Biur Rachunkowych SKwP. Natomiast ja, czyli Sylwia Rzepka, dyskutowałam o wycenie usług księgowych oraz przyszłości zawodu księgowego z uczestnikami.
Pięknie dziękujemy wszystkim właścicielom biur rachunkowych za spotkanie. Było nam niezmiernie miło, więc pozdrawiamy.
Serdecznie dziękujemy Marzena Kodzik, dyrektorce SKwP w Olsztynie oraz uśmiechniętej Pani Prezes za gościnę... już tęsknimy. Dziękujemy również Miesięcznik Rachunkowość za wspaniałe publikacje.

12 maja 2022 r.

biura rachunkowe

Księgowa Majówka w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski

Dzisiaj uczestniczyliśmy w Majówce Księgowej w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski. Było bardzo interesująco oraz jak zwykle... wspaniale.
Zaczęliśmy od etyki w biurach rachunkowych, czyli jak stosować dobre praktyki w outsourcingu księgowym. Bardzo dziękujemy, za znakomitą dyskusję w tym temacie. Bycie moderatorem z etyki, stanowi niezwykłe wyzwanie oraz inspirację.
Następnie po słodkościach oraz kawie, przeszliśmy do ustawy o Polskim Ładzie. Odczyt związany z nowymi regulacjami, przeprowadził nasz wyśmienity ekspert Leszek Lewandowicz.
Jednakże to nie są wszystkie niespodzianki, które na Majówce Księgowej czekały... Po odczycie Leszka, raportowanie schematów podatkowych przedstawił, ekspert z tej dziedziny Kacper Sołoniewicz.
Otrzymany w prezencie "Komentarz do schematów podatkowych" stanowił wisienkę na torcie, dla wszystkich księgowych.
Wyśmienitym uwieńczeniem całego wydarzenia, było wręczenie certyfikatów przeznaczonych dla biur rachunkowych Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy na spotkania GRUPY CEUK.

11 maja 2022 r.

biura rachunkowe

Dzień Otwarty w SKwP dla biur rachunkowych w Szczecinie

4 maja w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Szczecinie obyła się długo zapowiadana akcja „Dzień Otwarty w SKwP dla biur rachunkowych" organizowana przez Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP.
Bardzo się cieszymy, że właściciele i pracownicy biur rachunkowych zechcieli odwiedzić nas w naszej siedzibie i posłuchać merytorycznego wykładu przygotowanego specjalnie na to wydarzenie oraz aby poznać nas i działający przy Stowarzyszeniu Klub Biur Rachunkowych.
Dziękujemy Delegacji Sylwia Rzepka, Janina Pokazka za odwiedzenie nas w naszej siedzibie i zapraszamy częściej!
Wszystkich chętnych, którzy chcieliby wziąć udział w kolejnym spotkaniu Klubu Biur Rachunkowych, zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, na pewno jeszcze nie raz zaprosimy Państwa do siebie!
Poniżej mogą Państwo obejrzeć fotorelację z wydarzenia.

4 maja 2022 r.

biura rachunkowe

Spotkanie Klubu Biur Rachunkowych w O/O SKwP w Łodzi

Spotkania integracyjne w Klubach Biur Rachunkowych SKwP stanowią cenną wartość, tak samo jak tematy w dyskusjach poruszane. Na mającym ostatnio spotkaniu w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Łodzi, w ramach Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP mieliśmy okazję rozmawiać o przyszłości zawodu księgowego, który jak wiemy, ostatnio stał się jednym z najważniejszych tematów wśród księgowych.
Włączenie się w ogłoszone przez Ministerstwo Finansów prekonsultacje ma ogromne znaczenie i do 8 maja macie jeszcze szansę to zrobić, wypełniając przygotowaną przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ankietę, dot. uregulowania zawodu księgowego:
Na spotkaniu omówiliśmy i przekazaliśmy również Procedurę AML dla biur rachunkowych, przygotowaną przez Zespół dobrych praktyk powołany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski.
Pięknie dziękujemy za zaproszenie, do udziału w spotkaniu Klubu Biur Rachunkowych. Było nam niezmiernie miło, móc z Wami się spotkać i bliżej Was poznać. Muszę przyznać, że zachwyciła mnie panorama z okna Waszego Oddziału. Pozdrawiamy wszystkich bardzo serdecznie, a w szczególności Bożena Wilk, Prezeskę SKwP O/O w Łodzi oraz Agata Ubycha, Dyrektorkę Biura Zarządu SKwP w Łodzi.
2 maja 2022 r.
biura rachunkowe

Dzień otwarty w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce O/O w Krakowie

To był niesamowity dzień w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Krakowie. Mająca tam miejsce integracja właścicieli biur rachunkowych, była niezwykłym wydarzeniem...
W trakcie wydarzenia obyło się 5 prelekcji, na tematy związane:
 • z ubezpieczeniem zdrowotnym w działalności gospodarczej w 2022 r. – Piotr Kosecki – wykładowca SKwP
 • z wybranymi zagadnieniami dotyczącymi transakcji wewnątrzwspólnotowych w 2022 r. w świetle ustawy o podatku od towarów i usług – Wojciech Prawdzic – Lewandowski – wykładowca SKwP
 • z podpisywaniem sprawozdań finansowych i kontynuacją działalności w nowej rzeczywistości gospodarczej – dr Anna Staszel – wykładowca SKwP
 • z przyszłością zawodu księgowego – Aneta Lech – Przewodnicząca Komisji biur rachunkowych SKwP
 • z wyceną usług księgowych – ja, czyli Sylwia Rzepka - Sekretarz Komisji biur rachunkowych SKwP
Pięknie dziękujemy za gościnę i znakomicie zorganizowane spotkanie. Pozdrawiamy wszystkich, a w szczególności Łukasz Górka – Prezesa SKwP O/O w Krakowie, Włodzimierza Lurka – Dyrektora SKwP O/O w Krakowie oraz Kazimierza Jarosz – Wiceprezesa SKwP O/O w Krakowie. Było nam naprawdę miło, móc bliżej Was poznać.
A jeśli już mówimy o przyszłości zawodu księgowego, to pamiętacie że to jest ostatni dzwonek na to... aby włączyć się w ogłoszone przez Ministerstwo Finansów prekonsultacje.
Zachęcam Was zatem do wypełnienia ankiety, przygotowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

29 kwietnia 2022 r.

biura rachunkowe

Polak potrafi, czyli jak zmienić niekorzystną formę opodatkowania

Wiemy, że skomplikowane i ciągle zmieniające się przepisy podatkowe, wynikające z Ustawy o tzw. Polskim Ładzie zabrały przedsiębiorcom możliwość świadomego podjęcia decyzji, o wyborze odpowiedniej formy opodatkowania na 2022 rok. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wielokrotnie apelowało do Ministerstwo Finansów w tej sprawie.
Zgodnie z nowymi poprawkami do Polskiego Ładu, przedsiębiorca będzie mógł od 1 lipca przejść na zasady ogólne, co dla niektórych zapewne będzie stanowić benefit. Jednakże, do lipca jest jeszcze daleko.... zatem czy przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania już w tej chwili.
TAK i potwierdzają to liczne interpretacje.
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z moim artykułem, opublikowanym na łamach Rzeczpospolita.
...a jeżeli jesteście księgowym, to przy okazji nie zapomnijcie wypełnić ankiety dot. uregulowania zawodu.

28 kwietnia 2022 r.

biura rachunkowe

Dzień Otwarty w SKwP w Opolu

Dzień otwarty SKwP Oddział Okręgowy w Opolu był wspaniałym wydarzeniem.
Właściciele biur rachunkowych, w końcu znaleźli lokalnie miejsce do wspólnej integracji - jak bardzo potrzebnej integracji... To był rewelacyjne spędzony czas.
Rozmawialiśmy o wycenie usług księgowych oraz o przyszłości zawodu księgowego. Włączenie się w ogłoszone przez Ministerstwo Finansów prekonsultacje dotyczące uregulowania zawodu księgowego, jest bardzo ważne. Gdyż tak naprawdę tylko od nas samych zależy, w jaki sposób regulator ureguluje nasz zawód.
Zachęcam Was zatem do wypełnienia ankiety, przygotowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
Na spotkaniu nie zabrakło również prelekcji dot. e-faktur oraz Polskiego Ładu.
Bardzo dziękujemy za gościnę i znakomicie zorganizowane spotkanie. Pozdrawiamy wszystkich, a w szczególności Ewę Kąciak, dyrektorkę O/O SKwP w Opolu oraz Beata Skorupińska moją koleżankę, którą spotkałam na spotkaniu. Jak to czasami mało do szczęścia potrzeba.

26 kwietnia 2022 r.

biura rachunkowe

"To jest wymagający czas dla księgowych. Bardziej niż zwykle"

Ciągłe nowelizację prawa podatkowego, wymuszają ciągłą aktualizację systemów informatycznych przez księgowych. Związane z tym koszty aktualizacji stanowią dodatkowy koszt, za który biura rachunkowe oraz inne firmy muszą ekstra zapłacić.
"Chcielibyśmy, aby tego typu aktualizacje, wynikające z błędów ustawodawcy, były pokrywane z budżetu państwa. I o tym też rozmawiamy z legislatorem" mówi Jerzy Koniecki, Prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w wywiadzie dla Dziennik Gazeta Prawna.
Szczerze polecam 😉

20 kwietnia 2022 r.

biura rachunkowe

Rozmowa o przyszłości zawodu księgowego – Maria Nawrot, Sylwia Rzepka, Janina Pokazka

Rozmawiałyśmy o przyszłości zawodu księgowego. Włączenie się w ogłoszone przez Ministerstwo Finansów prekonsultacje dotyczące uregulowania zawodu księgowego, jest bardzo ważne, ponieważ jak wiemy, gra toczy się o dużą stawkę.
Zachęcam Was zatem do wypełnienia ankiety, przygotowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce niech nas usłyszą i niech tym samym głośno wybrzmią nasze słowa "nic o nas bez nas".
12 kwietnia 2022 r.
biura rachunkowe

Z wizytą w SKwP w Toruniu

W zeszłym tygodniu w ramach Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP odwiedziliśmy Klub Biur Rachunkowych w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Toruniu. To był znakomicie spędzony czas.
Rozmawialiśmy o przyszłości zawodu księgowego. Włączenie się w ogłoszone przez Ministerstwo Finansów prekonsultacje dotyczące uregulowania zawodu księgowego, jest bardzo ważne, ponieważ jak wiemy, gra się toczy o dużą stawkę.
Zachęcam Was zatem do wypełnienia ankiety, przygotowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, niech nas usłyszą i niech tym samym głośno wybrzmią nasze słowa "nic o nas, nic bez nas".
Na spotkaniu udostępniliśmy również Procedurę AML dla biur rachunkowych, stworzoną przez Zespół Dobrych Praktyk działający w ramach Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski. Jak wiemy, dobrze przygotowane procedury to podstawa.
Pięknie dziękujemy za gościnę i znakomicie zorganizowane spotkanie. Mimo, iż tym razem nie było choinki, to atmosfera była wspaniała. Pozdrawiamy wszystkich, a szczególne podziękowania przesyłamy Anna Chrzanowska, dyrektorce O/O SKwP w Toruniu oraz Januszowi Pietrzykowskiemu, wiceprezesowi O/O SKwP w Toruniu. Wasze wsparcie było bezcenne.
10 kwietnia 2022 r.
biura rachunkowe

Warsztaty z budowania wizerunku eksperta marki własnej oraz biura rachunkowego

Jak nas widzą, tak nas piszą i tak nas cenią… czyli warsztaty z budowania wizerunku eksperta marki własnej oraz biura rachunkowego.
W jaki sposób pokazać, że jesteśmy prawdziwymi ekspertami i się na rynku wyróżnić?
Z pewnością nie raz zadawaliście sobie to pytanie. Tym bardziej, że posiadając certyfikat Certyfikowanego Eksperta Usług Księgowych (CEUK) czujemy się odpowiedzialni. Staramy się ważyć każde słowo, zanim opublikujemy cokolwiek w mediach społecznościowych. A przecież jesteśmy z wyższej półki profesjonalistami, świadczącymi usługi księgowe na najwyższym poziomie. Problem w tym, że nie umiemy tego pokazać….
Powracając do formy stacjonarnej, dla osób posiadających certyfikat CEUK Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski zorganizowało w prima aprilis warsztaty. Praktyczne szkolenie z budowania wizerunku eksperta marki własnej oraz biura rachunkowego, przeprowadziła Joanna Bogielczyk, trener biznesu, ekspert od mediów społecznościowych, coach. Joanna jest praktykiem z ponad 10-letnim doświadczeniem w budowaniu wizerunku eksperta i pomaga tworzyć oraz rozwijać silne marki własne. Natomiast warsztaty makijażu przeprowadziła @Ditta Hoffmann , instruktorka makijażu, szkoleniowiec, mistrz stylizacji i wizażu. Ditta jest wizażystką z ponad 10-letnim stażem i zajęła drugie miejsce w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego - kosmetyczka roku 2018. Po zakończeniu warsztatów, odbyła się mini sesja zdjęciowa.
Niesamowita atmosfera oraz dawka wspaniałej wiedzy sprawiła, że dzień był naprawdę udany. Rewelacyjnie było móc ten dzień spędzić razem z Wami. Gdyż tak naprawdę posiadając tytuł CEUK jesteśmy wspaniałymi ekspertami. Jedynie czego nam brakuje, to więcej wiary w siebie i trochę odwagi.
Pozdrawiam Was wszystkie bardzo serdecznie i już w czerwcu, w imieniu SKwP zapraszam Was na kolejne warsztaty. Jest mi niezmiernie miło, że to właśnie ja, mogę Waszą grupę CEUK w Oddziale Wielkopolskim prowadzić.
8 kwietnia 2022 r.
biura rachunkowe

Spotkanie dla Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

Dziękujemy Wam za liczną obecność na Spotkaniu dla Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych!
Uczestnicy dowiedzieli się jak budować wizerunek eksperta i dbać o rozwój swojego Biura Rachunkowego.
Dziękujemy naszym prelegentom za przekazanie bezcennych wskazówek: Joanna Bogielczyk i MM Ditta Hoffmann - Makeup Instructor
I dziękujemy również moderatorce i organizatorce warsztatów - Sylwia Rzepka.
Już w czerwcu odbędzie się kolejne Spotkanie dla CEUKów i wierzymy, że będzie Was jeszcze więcej, do zobaczenia!
7 kwietnia 2022 r.
biura rachunkowe

Przyszłość zawodu księgowego

Z końcem marca, miały miejsce dwa wydarzenia w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Pierwsze z nich, odbyło się w ramach "Zespołu dobrych praktyk", gdzie rozmawialiśmy o wycenie usług oraz przyszłości zawodu księgowego.
Jak wiemy, Ministerstwo Finansów ogłosiło prekonsultacje, dotyczące uregulowania zawodu księgowego. Włączenie się jak największej liczby środowiska, ma ogromne znaczenie. W końcu to my księgowi, od wielu lat nawołujemy do uregulowania zawodu, licząc tym samym na zwiększenie do nas szacunku oraz poprawę krytycznej sytuacji naszych biur rachunkowych.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce otworzyło nam drzwi do uregulowania zawodu reszta zależy wyłącznie od nas... Nie zmarnujmy tej cennej szansy – wypełniając ankietę, dotyczącą uregulowania zawodu. Pamiętajcie – nic o nas, nic bez nas.
W kolejnej części spotkania, w ramach Klubu Biur Rachunkowych, został przeprowadzony odczyt: Specustawa – pomoc obywatelom z Ukrainy. Pomimo iż nasz ekspert przeprowadził go w formie online prosto z Warszawy, to wszyscy uczestnicy spotkania mogli poczuć się prawie jak na żywo, dlaczego? Zobaczcie sami.

6 kwietnia 2022 r.

biura rachunkowe

Dzień Otwarty dla Biur Rachunkowych w Kielcach

W dniu 6 kwietnia 2022 roku został zorganizowany Dzień Otwarty dla Biur Rachunkowych, w którym wzięły udział 23 osoby.
W trakcie spotkania integracyjnego przedstawiono odczyty nt: „Składki zdrowotnej” oraz „Składki zdrowotnej osób prowadzących działalność gospodarczą i jej wpływ na formy prowadzenia działalności gospodarczej oraz formę opodatkowania”, które poprowadziła Aneta Lech - doradca podatkowy, Przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP.
Następnie dyskutowano nt. „Przyszłości biur rachunkowych” oraz „Wyceny usług księgowych”. Moderatorem dyskusji była Monika Kaliszuk Biegły Rewident, członek Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP.
Serdecznie dziękujemy Prelegentom oraz wszystkim osobom przybyłym na spotkanie.
6 kwietnia 2022 r.
biura rachunkowe

Uregulowanie zawodu księgowego

Czy uregulowanie zawodu księgowego, miałoby pozytywne odzwierciedlenie w szkołach i uczelniach, związanych z takimi zawodami jak technik ekonomista czy technik rachunkowości? W jaki sposób szkoły mogłyby na tym skorzystać?
Na mającej ostatnio Konferencji dla nauczycieli Księgowy doradcą biznesu – nowe wyzwania stojące przed księgowymi, organizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie wspólnie ze Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Łodzi oraz z Centrum Edukacji Nauczycieli, staraliśmy się odpowiedzieć na te pytania. Mówiliśmy również o stereotypach obciążających zawód księgowego, przyszłych kluczowych kompetencjach oraz wpływu Polskiego Ładu na księgowych.
Panel był bardzo interesujący, zważywszy na dorobek naukowy oraz praktyczny osób, które w nim występowały, a byli nimi:
 • Bożena Wilk, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/0 w Łodzi, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów oraz partner w spółce audytorskiej,
 • Dariusz Łuków, nauczyciel akademicki oraz główny księgowy z 15-letnim stażem,
 • Anna Pawlak, nauczyciel i wykładowca akademicki oraz główna księgowa z 27-letnim stażem,
 • Monika Fibich, nauczyciel, zastępca dyrektora Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Warszawie,
 • Sylwia Rzepka, Dyplomowany Księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, dyrektor ds. księgowości z 15-letni stażem.
Moderatorem całego panelu był dr hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Szczecinie, doradca podatkowy.
Było niezmiernie miło, móc podzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem, w tym inspirującym panelu. Serdecznie dziękuję Stanisław Hońko za zaproszenie.
Tym samym przypominam, o włączenie się w uregulowanie zawodu księgowego, poprzez wypełnienie poniższej ankiety.
3 kwietnia 2022 r.
biura rachunkowe

Jakie wsparcie daje przynależność do Klubu Biur Rachunkowych?

Jak ważna jest integracja oraz wsparcie, którą niesie ze sobą Koło Biur Rachunkowych w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie.
O tym opowie Małgorzata Pyrc, członek zarządu Koła Biur Rachunkowych SKwP Oddziału Warszawskiego. Serdecznie zapraszamy.
30 marca 2022 r.
biura rachunkowe

Dzień otwarty w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział w Jeleniej Górze

To był znakomity Dzień otwarty SKwP w Oddział Jelenia Góra
Miło jest zobaczyć, jak właściciele biur rachunkowych pomiędzy sobą nie konkurują, tylko się integrują. Przez całe wydarzenie, towarzyszyły nam świetnie dobrane prelekcje merytoryczne.
Jednym z ciekawszych, była prelekcja przeprowadzona przez Wojciecha Frankiewicza dot. bezpieczeństwa świadczenia usług księgowych, oraz Michała Stańka z optymalizacji biznesowych.
Nie zabrakło również przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce od wielu lat wspiera księgowych, propagując przy tym ogromną wartość zawodu księgowego.
Jednakże ta wartość nigdy nie będzie powszechnie szanowana, jeżeli w jakikolwiek sposób nie zostanie uregulowana...
W jaki konkretnie? Sam zdecyduj, wypełniając poniższą ankietę.

29 marca 2022 r.

biura rachunkowe

Dzień otwarty dla biur rachunkowych w SKwP w Krakowie

Wydawnictwo „Rachunkowość” serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Dniu otwartym dla biur rachunkowych, organizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Krakowie, 7 kwietnia 2022 r.
Prowadzisz biuro rachunkowe w innym mieście?
 • Oddziały SKwP zapraszają:
 • Opole - 6.04.2022 r., godz. 9:00
 • Kielce - 6.04.2022 r., godz. 10:00
 • Kraków - 7.04.2022 r., godz. 11:00
 • Olsztyn - 26.04.2022 r., godz. 10:00
 • Elbląg - 27.04.2022 r., godz. 10:00

24 marca 2022 r.

biura rachunkowe

Jakie wsparcie daje przynależność do Klubu?

O tym jakie wsparcie daje przynależność do Klubu rozmawiają Agnieszka Mroczkiewicz i Sylwia Rzepka.

 

10 marca 2022 r.
biura rachunkowe

Komisja Biur Rachunkowych Oddziału Okręgowego SKwP w Bydgoszczy

Działalność Komisji Biur Rachunkowych Oddziału Okręgowego w Bydgoszczy nabiera rozpędu. Za nami kolejne spotkanie, które poprowadziły Sylwia Rzepka i Anita Tomaszewska. Bardzo dziękujemy.

To był wspaniały dzień spędzony w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Bydgoszczy, tym bardziej... że właśnie powołano w nim Klub Biur Rachunkowych
Napawa mnie dumą myśl, że tak niewielki oddział potrafił zintegrować 54 właścicieli biur rachunkowych. Wielkie brawa.
W mającym miejscu spotkaniu rozmawialiśmy o przyszłości zawodu księgowego oraz wycenie usług księgowych. Zaprezentowaliśmy również procedurę AML dla biur rachunkowych, stworzoną przez "Zespół dobrych praktyk" powołany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski. Jednakże najważniejszą rzeczą, była zachodząca w Klubie Biur Rachunkowych integracja oraz wymiana myśli i doświadczeń pomiędzy uczestnikami.
Serdecznie dziękujemy Małgorzacie Małowińskiej, dyrektorowi O/O SKwP w Bydgoszczy oraz dr hab. Grażynie Voss, Prezes O/O SKwP w Bydgoszczy za zaproszenie. Było nam niezmiernie miło, móc się znowu spotkać w tak wybornym towarzystwie.
8 marca 2022 r.

 

biura rachunkowe

Dzień otwarty SKwP w Suwałkach

W dzisiejszym wydarzeniu „Dzień otwarty SKwP” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Suwałkach uczestniczyło ponad 20 właścicieli biur rachunkowych. To była dla mnie ogromna przyjemność, móc podzielić się swoim doświadczeniem z uczestnikami spotkania. Wspólna integracja pomiędzy właścicielami biur rachunkowych jest bardzo ważna, w szczególności w dobie skomplikowanych i błyskawicznie zmieniających się przepisów prawno-podatkowych.
Rozmawialiśmy zatem o wsparciu oraz możliwościach, wynikających z przynależności do Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz o Klubie Biur Rachunkowych. Mająca tam miejsce integracja, wymiana myśli oraz doświadczeń, stała się nierozłącznym elementem naszej codziennej pracy zawodowej. Dyskutowaliśmy również o Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP która wsłuchując się w środowisko biur rachunkowych, istotnie wspiera Zarząd Główny SKwP. Dzięki temu całe Stowarzyszenie, jest w stanie jeszcze w większym stopniu skupiać swoje działania, na osobach zajmujących się outsourcingiem księgowym. Gdyż jak wiemy to właśnie księgowi pracujący w biurach rachunkowych, potrzebują monstrualnej podpory.
Nieodpłatna działalność statutowa, którą SKwP prowadzi na rzecz swoich członków, jest nieodłącznym elementem jego istnienia. Możliwość korzystania z bezpłatnych konferencji, odczytów oraz webinariów, stanowią przeogromne wsparcie. Jest to również „część namacalna”, którą łatwo można zobaczyć w mediach społecznościowych. Grono osób nie ma jednak świadomości tego, że SKwP bierze również udział w opiniowaniu aktów prawnych, wystosowywaniu apeli do Ministerstwa Finansów oraz promowaniu zawodu księgowego. A to jest tylko wycinek tego, czym tak naprawdę zajmuje się ta prężnie działająca organizacja.
Pięknie dziękuję Teresie Kamińskiej, Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału Okręgowego w Suwałkach za zaproszenie. Wierzę, że powstający tam Klub Biur Rachunkowych SKwP, pierwszorzędnie wesprze właścicieli biur rachunkowych. My również będziemy Was wspierać, całym naszym sercem… gdyż w jedności jest siła, a razem możemy więcej.
1 marca 2022 r.
biura rachunkowe

Polski Ład, czyli American dream...

 • "Nie pamiętam sytuacji w ciągu tych 20 lat, żebym czuła się tak niepewnie, żebym nie umiała odpowiedzieć na tak wiele pytań, nawet takich podstawowych pt. ile ja w tym roku zarobię?"
 • "W sierpniu ubiegłego roku Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wystosowało duże pismo z informacjami, w których miejscach są błędy, w których miejscach są niedociągnięcia, w projekcie ustawy Polski Ład". Nikt nie chciał się nad tym pochylić"
W programie "Czarno na białym" w TVN24 wraz z byłym Ministrem Finansów Andrzejem Olechowskim, głównym ekonomistą Forum Obywatelskiego Rozwoju Sławomirem Dudek, dziennikarzem ekonomicznym Gazety Wyborczej Witoldem Gadomskim, prawnikiem z kancelarii Staniek & Partners Damianem Kłosowicz, wystąpiła Małgorzata Pyrc , członek Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP .
Fragment "Czarno na białym" pt. "Osierocony Ład" z 15 lutego 2022 r. Całość programu dostępna jest po wykupieniu subskrypcji:
26 lutego 2022 r.
biura rachunkowe

Księgowi na wagę złota

W dzisiejszym programie "Dzień dobry TVN"

Jerzy Koniecki, Prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce :

 • "Tak naprawdę od sierpnia próbujemy zwracać uwagę regulatorowi na wszystkie błędy, wszystkie nieprawidłowości, które uda nam się zauważyć jako organizacji. Dużo z nich wprowadzono już w poprawkach Nowego Ładu. Natomiast mamy dalej cały szereg spraw nierozstrzygniętych"
 • "Dzisiaj zmiana jakiegokolwiek rozwiązania podatkowego, powoduje falę zmian w innych aktach normatywnych, w innych przepisach..."
 • "Minister Finansów cztery dni temu ogłosił dyskusje na temat zawodu księgowego, bo do dnia dzisiejszego zawód ten w Polsce jest niezdefiniowany. Nie wiadomo kto to jest księgowy, nie wiadomo jakie ma prawa, za co odpowiada"
 • "Co dolało tego paliwa do ognia, to stanowisko przedstawicieli naszego rządu, którzy pierwotnie wszystkie nieprawidłowości chcieli zwalić na niekompetencje księgowych"

Martyna Pożarowska, wspólnik LexAntis Doradztwo Podatkowe Aneta Lech :

 • "W całej mojej karierze zawodowej zawodowej nigdy nie było takiej niepewności jak dzisiaj, nigdy nie było takiego chaosu"
 • "Może być taka sytuacja, że klient zadzwoni, ja udzielę mu dzisiaj informacji, ale jutro już ta informacją będzie nieaktualna"
 • "Przede wszystkim trafiają do mnie klienci porzuceni przez swoje księgowe, które raptem stwierdziły z końcem roku że zamykają biura rachunkowe, bo nie są wstanie funkcjonować w takiej rzeczywistości gdzie przepisy zmieniają się praktycznie z dnia na dzień"
 • "My chcemy pracować prawidłowo, tylko dzisiaj nie wiadomo co to znaczy"
21 lutego 2022 r.
biura rachunkowe

8 lutego br. odbyło się spotkanie dla właścicieli biur rachunkowych w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski.

Zaczęło się przeglądem artykułów z Wydawnictwa Rachunkowość, w grupie Certyfikowanych ekspertów usług księgowych. W prezencie wszyscy uczestnicy otrzymali dwutygodniowy dostęp do Miesięcznik Rachunkowość.
Jak wiemy, Wydawnictwo Rachunkowość jest jednym z najbardziej wiarygodnych i prestiżowych źródeł wiedzy, a publikowane w nim artykuły mają wielką wartość. W końcu zawierają one wyjaśnienia i przykłady ekspertów ze Stowarzyszenie Księgowych w Polsce będących praktykami... i to jednymi z najlepszych.
Podczas spotkania  dzięki inicjatywie Leszka Lewandowicza - sekretarza ZG SKwP, powołano w poznańskim oddziale dodatkowy zespół, który swoimi działaniami będzie dodatkowo wspierał właścicieli biur rachunkowych. W ramach jego pracy, została przygotowana "Procedura AML dla biur rachunkowych", która z pewnością jest pierwszą taką procedurą „uszytą na miarę".

To był naprawdę udany dzień.

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania...

8 lutego 2022

biura rachunkowe

Jak Polski Ład wpłynął na pracę księgowych, kadrowych i producentów oprogramowania? [PODCAST]

Polski Ład już od kilku miesięcy elektryzuje społeczeństwo. Od kiedy wszedł w życie dodał pracy księgowym, kadrowym, a także producentom oprogramowania. Ile już teraz „kosztuje” te grupy, jak wygląda wprowadzenie wszystkich zmian z punktu widzenia producenta i odbiorcy oprogramowania?

Na te pytania będą odpowiadać Aneta Lech, prawnik, doradca podatkowy, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP oraz Bogdan Zatorski, kierownik do spraw analiz biznesowych i wymagań prawnych w Symfonii. W obliczu ciągłych zmian w zakresie Polskiego Ładu warto podkreślić, że podcast był nagrywany pod koniec stycznia 2022 roku – czyli miesiąc po wejściu ustawy w życie.

[PODCAST]

8 lutego 2022 r.

biura rachunkowe

Spotkanie Klubu Biur Rachunkowych SKwP

Kilka godzin temu zakończyło się spotkanie Klubu Biur Rachunkowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zorganizowane we współpracy z Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP dla członków i wszystkich zainteresowanych właścicieli i pracowników Biur Rachunkowych. Było nas ponad 130.

Gospodarzem spotkania i moderatorem dyskusji był Pan Stefan Czerwiński – Prezes Zarządu SKwP O/O w Lublinie.
Znakomity wykład na temat zasad naliczania PIT od wypłacanych wynagrodzeń przeprowadziła Pani Bożena Nowicka.
Głównym punktem programu było wystąpienie Pani Anety Lech – Przewodniczącej Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP oraz Pani Moniki Kaliszuk – Członka Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP, które przedstawiły bieżące trudności, z którymi mierzą się właściciele biur rachunkowych oraz opowiedziały o szansach i zagrożeniach, jakie niesie Polski Ład.

Planujemy kolejne działania, w tym cykl merytorycznych odczytów, dla naszych członków, o których będziemy pisać i mówić w najbliższych dniach.

Nieustannie zachęcamy do dołączenia do:

Mamy nadzieję, że wymiana spostrzeżeń i doświadczeń w pracy biur rachunkowych z pewnością dodała uczestnikom otuchy i wsparcia w zmaganiu się z bieżącymi problemami w pracy księgowych.

4 lutego 2022 r.

biura rachunkowe

Nie można wybrać podatku, bo Polski Ład ciągle się zmienia

Przedsiębiorcy potrzebują więcej czasu na decyzję, w jaki sposób rozliczać się z fiskusem i ZUS.
Należy przesunąć termin na wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej – apeluje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
– Decyzja o formie rozliczenia nigdy nie była tak trudna, jak w tym roku. Polski Ład wszystko pozmieniał, na dodatek jest ciągle poprawiany i przedsiębiorcy nie mają wszystkich danych niezbędnych do kalkulacji – mówi Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce. (...)

Czytaj więcej na rp.pl:
https://www.rp.pl/podatki/art35642291-nie-mozna-wybrac-podatku-bo-polski-lad-ciagle-sie-zmienia?fbclid=IwAR1GrsyrK00PlSz2owMS0AeLTRqykpOdafnGNIjFPEriUSWYaxWVXRJi4QA

3 lutego 2022 r.

biura rachunkowe

SKwP: Błędne oświadczenie pracownika nie powinno obciążać pracodawcy

Złożenie przez pracownika błędnego oświadczenia nie wpływa na zakres odpowiedzialności podatkowej pracodawcy. Zasadne wydaje się jednak jej ograniczenie – zwłaszcza w sytuacji, gdy niepobranie zaliczki na podatek dochodowy wynika z błędnego oświadczenia pracownika. Apeluje o to Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. (...)

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/bledne-oswiadczenie-pracownika-a-odpowiedzialnosc-pracodawcy,513268.html?fbclid=IwAR1AzSMOHZ8tuSmWSWfov85ulpJbGCK0NOWy85L6h1zz9YlP6qldavFhhu0

3 lutego 2022 r.

biura rachunkowe

W dwóch zdaniach o poprawkach do Polskiego Ładu

2 lutego 2022 r.

biura rachunkowe

SKwP wspiera księgowych i przedsiębiorców w rozliczaniu Polskiego Ładu

Nie powinno się liczyć składki zdrowotnej od remanentu, subwencji, dotacji czy w pełni zamortyzowanego składnika majątku. Termin wyboru formy opodatkowania najlepiej byłoby przesunąć – apeluje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. (...)

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/wsparcie-skwp-dla-ksiegowych-i-przedsiebiorcow,513148.html?fbclid=IwAR3LtVcF4sV8Ttm3mdDpwSYe27--R5q5f7ChgO57cVHshYxxfAy0t2TtazY

31 stycznia 2022 r.

biura rachunkowe

Księgowi chcą wiedzieć, w jakim zakresie chroni ich ubezpieczenie OC

Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zwrócił się do PZU o wydanie jasnej i wiążącej interpretacji dotyczącej poszczególnych klauzul w polisach OC dla biur rachunkowych. (...)

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/zakres-ubezpieczenia-oc-ksiegowych-i-biur-rachunkowych-a-polski,513097.html?fbclid=IwAR2VyW3KuGyW0lOvvZM653ipwotlFI8xoab9PkLGpEVaGIgio4ynnESWhtU

28 stycznia 2022 r.

Komisja Biur Rachunkowych biura rachunkowe

Podcast

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Komisja Biur Rachunkowych wraz z Wydawnictwem RACHUNKOWOŚĆ serdecznie zaprasza Państwa do wysłuchania podcastu!

W "opisie odcinka" zostały zamieszczone linki z materiałami zawierające wszystkie informacje zaprezentowane w styczniowym biuletynie KBR.

LINK do odsłuchania http://open.spotify.com/show/2KHxmHfsSVwQZbXGvqJYy3 lub kliknij w zdjęcie powyżej.

biura rachunkowe
Spotkanie w Ministerstwie Finansów
Dla wielu biur rachunkowych rok 2021 przyniósł wiele wyzwań, w implementacji procedur związanych z „Ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu”. Zgodnie z prawem, na wszystkie mikro podmioty zajmujące się outsourcingiem księgowym, nałożono obowiązek wdrożenia Dyrektywy AML.
Mające miejsce ostatnio spotkanie w Ministerstwie Finansów z ewaluatorami Rady Europy, pokazało ogromną przepaść w praktycznym zastosowaniu ustawy AML pomiędzy małymi i dużymi podmiotami obrotu gospodarczego. Dysproporcje te wynikają z założeń samej ustawy, która nałożyła obowiązek wdrożenia jej niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. A przecież mikro i małej wielkości jednostki mają całkowicie inną specyfikę działalności. Tym samym, niebezpieczeństwo prania brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu jest praktycznie znikome.
Jako reprezentantka małych biur rachunkowych z ramienia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce miałam okazję przedstawić ewaluatorom Rady Europy mój światopogląd, dotyczący ustawy AML. W spotkaniu uczestniczył również Radomir Szaraniec, który wniósł wiele do dyskusji.
24 stycznia 2022 r.
biura rachunkowe

Skarbówka obiecuje ws. Polskiego Ładu: nie będzie kar za błędy

Fiskus zapowiada abolicję. To nie my jesteśmy winni chaosowi w podatkach – uważają księgowi.
Jest reakcja Ministerstwa Finansów na apele księgowych w sprawie problemów z wypłacanymi zgodnie z Polskim Ładem pensjami. Zapewnia, że urzędnicy nie będą karać za błędy w rozliczeniach. Księgowi oczekują jednak konkretów, a nie ogólnego komunikatu na stronie internetowej (...)

Więcej na stronie:

https://www.rp.pl/podatki/art19285721-skarbowka-obiecuje-ws-polskiego-ladu-nie-bedzie-kar-za-bledy?fbclid=IwAR2cvMKGPQvKNg8hqcX-6jr3Bdw2hPmKIlxmaUBTRhzjnlJA8s1nqnyWKSU

 

14 stycznia 2022 r.

biura rachunkowe

W ramach działalność statutowej Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zapraszamy do:
- grupy wsparcia dla właścicieli biur rachunkowych Biura rachunkowe na zakręcie - grupa wsparcia,
- uczestnictwa w Dniach Otwartych SKwP dla Biur Rachunkowych w poszczególnych Oddziałach SKwP,
- przystąpienia do SKwP i czynnego uczestnictwa w Klubach Biur Rachunkowych w niektórych Oddziałach SKwP,
Ponadto zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą szkoleń organizowanych przez poszczególne Oddziały SKwP.
Już dziś zapraszamy na "Dzień otwarty SKwP":

LISTOPAD 2021 r.:

Oddział Okręgowy SKwP w Warszawie - 29 listopada 2021 r.

GRUDZIEŃ 2021 r.:

Oddział Okręgowy SKwP w Gdańsku - 1 grudnia 2021 r.

Oddział Okręgowy SKwP w Bydgoszczy - 2 grudnia 2021 r.

Oddział Okręgowy w Warszawie SKwP - koło członkowskie w Ostrołęce - 6 grudnia 2021 r. (miejsce spotkania Ostrołęka)

Oddział Okręgowy SKwP w Toruniu 6 grudnia 2021 r.

Oddział Okręgowy SKwP w Krakowie 8 grudnia 2021 r.

Oddział Okręgowy SKwP w Łodzi 9 grudnia 2021 r.

STYCZEŃ 2022 r.:

Oddział Okręgowy w Warszawie SKwP - oddział w Siedlcach - 10 stycznia 2022 r. (miejsce spotkania Siedlce)

 

Więcej informacji na stronach oddziałów SKwP.

biura rachunkowe

Dzień Otwarty SKwP w Oddziale Okręgowym w Łodzi

W dniu 9 grudnia 2021 r. w ramach Dni Otwartych SKwP w łódzkim Oddziale SKwP odbyło się spotkanie przedstawicieli bur rachunkowych z regionu łódzkiego, poświęcone w całości problemom i wyzwaniom z jakimi na co dzień zmagają się biura rachunkowe. Spotkanie otworzyła Prezes Zarządu Bożena Wilk, przybliżając działalność Klubu Biur Rachunkowych i Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Następnie bardzo ciekawy wykład pn.: Nowy Ład 2022 – rewolucja w CIT i PIT (wybrane zagadnienia), który poprowadził p. Konrad Dura, doradca podatkowy, menedżer w Zespole Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa Sp.k.
W dalszej części spotkania burzliwie dyskutowano nad wyceną usług księgowych. Moderatorem dyskusji była p. Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP, która na zakończenie wyraziła pogląd, że tylko siła współpracy i wspólna wymiana doświadczeń i wiedzy może doprowadzić do osiągnięcia sukcesu. Wszyscy uczestnicy zgodnie przyznali, że zawód księgowego wymaga ogromnej wiedzy i nadszedł czas, aby tą wiedzę wysoko w środowisku cenić.

14 grudnia 2021 r.

biura rachunkowe

Ceny usług biur rachunkowych pójdą w górę

Zapraszamy na wywiad z Anetą Lech, doradcą podatkowym, przewodniczącą Komisji Biur Rachunkowych przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce opublikowanym w dzisiejszym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".
13 grudnia 2021 r.
biura rachunkowe

Cykliczne spotkania Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

W ubiegłym tygodniu odbyło się kolejne znakomite spotkanie, zorganizowane dla grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych. Praktyczne przejście przez niejasności związane z Polskim Ładem, przeprowadził wybitny doradca podatkowy Leszek Lewandowicz, Sekretarz Zarządu Głównego oraz Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Cykliczne spotkania Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski odbywają się w systemie hybrydowym. Dzięki temu, większa liczba uczestników może wziąć w nich udział. Mająca tam miejsce wymiana myśli oraz doświadczeń, stanowi ogromne znaczenie w zawodzie księgowego.

8 grudnia 2021 r.

biura rachunkowe

Dzień otwarty Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Toruniu

Dzień otwarty SKwP Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Toruniu odbył się we wspaniałym świątecznym nastroju.
Pomimo zimowej aury za oknem, wszystkim właścicielom biur rachunkowych dopisywał znakomity humor, co bardzo dobrze wpływało na wspólną wymianę doświadczeń oraz integrację. Pozytywną energię, można było poczuć w całym otoczeniu. Bardzo dziękujemy za zaproszenie. Spotkanie z Wami było czystą przyjemnością. Miło jest czerpać, wzajemnie nowe inspiracje.
Pięknie dziękujemy wszystkim, a w szczególności:
 • Anna Chrzanowska, Dyrektor Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Toruniu;
 • Jerzy Czechowicz, Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Toruniu;
 • Całej Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP oraz wszystkim uczestnikom.

6 grudnia 2021 r.

biura rachunkowe

Dzień Otwarty SKwP dla Biur Rachunkowych w Ostrołęce

6 grudnia 2021 r.

biura rachunkowe
Dzień otwarty Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Bydgoszczy
To niesamowite, że obcy sobie właściciele biur rachunkowych stają się jednością... aby podążać tą samą drogą i w tym samym kierunku tak właśnie zapamiętam Dzień otwarty SKwP w Bydgoszczy.
Od Polskiego Ładu... poprzez wycenę usług księgowych... aż do regulacji zawodu księgowego...
Pomimo złych informacji związanych z pandemią, cała sala była pełna, gdyż w spotkaniu uczestniczyło blisko 40 właścicieli biur rachunkowych.
Po znakomitym wystąpieniu doradcy podatkowego Paweł Wysiński, przeszliśmy do panelu dyskusyjnego. Świadomość lokalnych biur rachunkowych, związana z ryzykiem, odpowiednio skalkulowanej ceny oraz z potrzebą regulacji zawodu księgowego inspiruje do dalszego działania. Wspólna wymiana myśli z tym związana... bezcenna.
Niezmiernie się cieszę widząc tak niezwykłą integrację właścicieli biur rachunkowych, którzy dzięki wzajemnej wymiany doświadczeń, chcą podążać w tym samym kierunku.
Ta sytuacja nie miałaby jednak miejsca, gdyby nie wspaniałe osoby prowadzące Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Bydgoszczy. To dzięki nim, ich doświadczeniu, otwartości oraz zrozumieniu... właściciele biur rachunkowych mogli się wspólnie zjednoczyć i porozmawiać.
Pięknie dziękujemy za zaproszenie oraz cudowną gościnność, było nam naprawdę miło, móc poznać Was bliżej. Osobiście muszę przyznać, że wraz z Anita Tomaszewska nie możemy się już doczekać kolejnego spotkania.
To były niesamowite dwa dni w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Bydgoszczy. Mająca tam miejsce integracja właścicieli biur rachunkowych... niezwykła.
Pięknie dziękuję wszystkim, bez których Dzień otwarty SKwP nie byłby możliwy.
Szczególne podziękowania kieruję do:

2 grudnia 2021 r.

biura rachunkowe

Dzień otwarty w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku

1 grudnia w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku obyła się długo zapowiadana akcja Dzień Otwarty w SKwP dla biur rachunkowych organizowana przez Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP.
Bardzo się cieszymy, że tyle nowych osób, właścicieli biur rachunkowych zechciało nas odwiedzić i posłuchać merytorycznych wykładów przygotowanych specjalnie na to wydarzenie oraz aby poznać nas i prężnie działający Klub Biur Rachunkowych prowadzony przez Agnieszkę Mroczkiewicz i Piotra Jakimczyka.
"Dawno nie spotkałam się z tak miłymi osobami, które są tak bardzo zaangażowane w pomoc biur rachunkowych" tymi słowami obdarowała nas jedna z uczestniczek tego wydarzenia.
Takie komplementy... naprawdę uskrzydlają! Wspaniale jest być częścią tak zacnej organizacji, którą tworzą tak fenomenalni ludzie.
Pięknie dziękujemy Pani prezes Dorocie Kani oraz Panu Piotrowi Jakimczykowi za zaproszenie. Wraz z Anitą Tomaszewską było nam niezmiernie miło, uczestniczyć w tym ważnym dla Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku wydarzeniu.

1 grudnia 2021 r.

biura rachunkowe

Dzień otwarty dla biur rachunkowych SKwP O/O Warszawa

Prowadzisz biuro rachunkowe? Zapraszamy Cię na Dzień Otwarty w SKwP:
 • integracja
 • wymiana myśli i doświadczeń
 • duża dawka wiedzy
 • wsparcie w codziennej pracy

 

29 listopada 2021 r.

biura rachunkowe

4 listopada odbyła się doroczna konferencja online dla biur rachunkowych organizowana przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie i Biura rachunkowe na zakręcie - grupa wsparcia.

8.11.2021

biura rachunkowe

BIURA RACHUNKOWE NA ZAKRĘCIE – kierunki rozwoju oraz nowe wyzwania

Zapraszamy do udziału w konferencji, która odbędzie się 4 listopada 2021 r. w formie online.

W całości zostanie ona poświęcona problemom i wyzwaniom, z jakimi obecnie mierzą się biura rachunkowe, tj. zmieniającym się w szybkim tempie przepisom prawa, galopującej cyfryzacji w raportowaniu danych, zwiększającym się obowiązkom oraz karom wobec biur i księgowych, a także brakiem uregulowania zawodu.

Rejestracja na konferencję

https://konferencja.skp-ow.com.pl/

biura rachunkowe

Robocze spotkanie przedstawicieli organizacji zrzeszających biura rachunkowe z przedstawicielami Ministerstwa Finansów odbyło się 13 września 2021 r.

Spotkanie dotyczyło zdefiniowania roli i funkcji biur rachunkowych. Wstępne zasady postępowania przy wdrażaniu w życie nowych unormowań ustalono w atmosferze wzajemnego zaangażowania.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele:

 • Stowarzyszenia Księgowych w Polsce,
 • Krajowej Izby Biur Rachunkowych,
 • Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych,
 • Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych.

 

13.09.2021

biura rachunkowe

Kalkulator do wyceny usług księgowych - wypełnij ankietę!

Szanowni Państwo,

z inicjatywy Piotra Jakimczyka z Oddziału SKwP w Gdańsku przy wsparciu Pani Prezes Doroty Kani i we współpracy z Komisją Biur Rachunkowych powstał pomysł na stworzenie prostego narzędzia, które będzie dawało wstępną szacunkową informację na temat ceny za usługę księgową.

Kalkulator do wyceny usług księgowych dla biur rachunkowych, będzie wsparciem dla istniejących i nowopowstających biur rachunkowych w wycenie swoich usług. Pomoże zaktualizować, uśrednić i porównać własne ceny do cen innych biur w okolicy.

Poza podstawowymi informacjami, zadaliśmy pytania o nieoczywiste składniki wyceny usług dodatkowych i stosowane przez niektóre biura inne elementy. Dzięki temu pokażemy Państwu różne możliwości i różne metody wyceny.

Zapraszamy Państwa do wypełnienia ankiety, która stworzy podstawę do budowy kalkulatora.

Wypełnij ankietę!

Wszelkie opinie, uwagi dotyczące ankiety prosimy przekazywać na adres komisjabr@skwp.pl

 

01.09.2021
biura rachunkowe

Kolejna akcja Biur Rachunkowych

Fundacja Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych wspólnie z pozostałymi organizacjami reprezentującymi środowisko Biur Rachunkowych , tj.: Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP, Krajowa Izba Biur Rachunkowych oraz Stowarzyszenie Współpracujących Biur Rachunkowych przygotowała petycję w sprawie programu reform pod nazwą "Nowy Ład".
Wszystkich naszych członków i sympatyków zachęcamy do zapoznania się, podpisywania i udostępniania!
Petycję może podpisać każdy, kto się z nią zgadza i ją popiera. Niezależnie czy jest księgowym, pracownikiem, pracodawcą, przedsiębiorcą. Nowy Ład wprowadza zmiany, które dotkną każdego w bliższej lub dalszej perspektywie.
Niech wybrzmi wspólnie nasz głos. Księgowych i przedsiębiorców, Właścicieli i pracowników.
23.08.2021
biura rachunkowe

Klub Biur Rachunkowych przy Oddziale w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zaprasza na spotkanie online.

Ochrona danych osobowych w biurach rachunkowych 3 lata od wejścia RODO

20 maja 2021 r. od godz. 17.00

Spotkanie poprowadzi Michał Zajdowicz.

Więcej informacji...

18.05.2021

biura rachunkowe

Webinaria

12.05.2021 r., godz. 17:00

AML w biurze rachunkowym – wybrane zagadnienia

Prowadzenie: Grażyna Felisiak – księgowa, certyfikowany Officer Compliance, audytor wewnętrzny.

Zapisy dla członków stowarzyszenia przez panel członkowski!

Więcej informacji...

12.05.2021

biura rachunkowe

Zapraszamy na webinar

Rozliczenie PFR 1.0 - czas Start! 

10.05.2021 r., godz. 17.00

Prowadzenie: Beata Boruszkowska

biura rachunkowe

Słuchajcie, oglądajcie! Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP w programie DTV24.

Zapraszamy! Relacja

29.04.2021

biura rachunkowe
Webinaria
27.04.2021 r., godz. 17.00
Neurobilansowanie - jak zregenerować swój mózg po okresie wytężonej pracy
Prowadzenie: dr Nelli Artienwicz - księgowa, badaczka postaw i zachowań księgowych.

Zapisy dla członków stowarzyszenia przez panel członkowski!

Więcej informacji...

biura rachunkowe

Webinaria

7.05.2021 r., godz. 17:00

AML w biurze rachunkowym – wybrane zagadnienia

Prowadzenie: Grażyna Felisiak – księgowa, certyfikowany Officer Compliance, audytor wewnętrzny.

Zapisy dla członków stowarzyszenia przez panel członkowski!

Więcej informacji...

22.04.2021

biura rachunkowe

Webinaria

W ramach swoich działań komisja inicjuje i koordynuje organizację otwartych webinarów, z których mogą korzystać wszyscy członkowie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Zapraszamy na spotkanie online 9.04.2021 r. (godz. 14.00)

Spotkanie konsultacyjne dotyczące portalu biznes.gov.pl

https://www.facebook.com/events/263976472046771/

7.04.2021

biura rachunkowe

Webinaria

W ramach swoich działań komisja inicjuje i koordynuje organizację otwartych webinarów, z których mogą korzystać wszyscy członkowie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Zapraszamy na spotkanie online 7.04.2021 r. (godz. 10.00)

Programy InsERT wspomagające pracę biur rachunkowych

https://www.facebook.com/events/299976738151019/

31.03.2021

biura rachunkowe

Szanowni Państwo,

Zwracamy się z prośbą do wszystkich osób prowadzących biura rachunkowe o wzięcie udziału w badaniu ankietowym na temat działań jakie powinny zostać podjęte w kierunku regulacji prowadzenia biura rachunkowego.

LINK do ankiety

Zależy nam na poznaniu Państwa opini w tej kwestii, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety.

Ankieta jest w pełni anonimowa.

Wyniki ankiety zostaną opublikowane po zakończeniu badania.