Ludzie pracujący razem jako jedna grupa potrafią dokonać rzeczy, których osiągnięcie nie śniło się nikomu z osobna.

Franklin Delano Roosevelt

 

 

Aktualności

BIURA RACHUNKOWE

Komisja Biur Rachunkowych

Mam niezmierną przyjemność przedstawić wspaniałe osoby – właścicieli biur rachunkowych – którzy tworzą Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP:

Wierzę, że nasza praca pozwoli jeszcze bardziej wspierać i integrować działania na rzecz biur rachunkowych.

Pozdrawiamy Was wszystkich bardzo serdecznie.

Jeżeli chcielibyście się z nami podzielić jakimikolwiek problemami lub doświadczeniami, to jesteśmy do Waszej dyspozycji: komisjabr@skwp.pl

 

14 listopada 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Zdaniem eksperta SKwP

 

 

8 listopada 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

IV. Konferencja "Biura rachunkowe na zakręcie"

Już w najbliższy wtorek (14.11.2023) Zapraszamy na
 IV. Konferencję "Biura rachunkowe na zakręcie"
– wydarzenie dedykowane biurom rachunkowym w obliczu ciągłych zmian.
7 listopada 2023 r.
BIURA RACHUNKOWE

Zapraszamy na IV edycję konferencji BIURA RACHUNKOWE NA ZAKRĘCIE

10 dni dzieli nas od konferencji "Biura rachunkowe na zakręcie - jak odnaleźć się w dobie ciągłych zmian"!

Podpowiemy w jaki sposób podpisywać umowy z klientami aby uniknąć odpowiedzialności karno-skarbowej oraz jak przygotować dokumentację przez biuro rachunkowe do badania przez biegłego.

Bądźcie z nami online 14 listopada!

3 listopada 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Wyjazdowe spotkanie grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

Jak organizacyjnie przygotować się do #KSeF ...i czy w tej chwili (pomimo całej nagonki na wdrażanie "tu i teraz") w ogóle jest to możliwe? O aktualnościach podatkowych dla biur rachunkowych, a w szczególności o przygotowaniu organizacyjnym do KSeF, mówił genialny ekspert Leszek Lewandowicz na wyjazdowym spotkaniu grupy #CEUK .

Myślę, że po jego wysłuchaniu, każdy z nas otworzył szerzej oczy i spojrzał na KSeF całkiem od innej strony...dzięki temu jest bardziej świadomy i uspokojony.

Na wyjazdowym spotkaniu grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych, nie zabrakło również warsztatów z kompetencji miękkich. Fenomenalne warsztaty z poprawiania sobie korony, przeprowadziła wspaniała ekspertka Magdalena Król. To były niesamowicie emocjonujące warsztaty, pełne otwartości, empatii i uważności... a przede wszystkim nie oceniania i miłości.

Organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu cyklicznie co dwa miesiące warsztaty dla grupy CEUK stanowią ogromną wartość - nabywanie nowych  kompetencji miękkich, wspólna integracja... a przede wszystkim cudowne osoby, stanowiące dla siebie wzajemne wsparcie. Nic dodać... nic ująć... dzięki takim chwilom, życie księgowego jest piękne.

Warsztaty grupy CEUK

31 października 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Biuletyn informacyjny nr 10/2023

Zapraszamy do udziału w IV edycji bezpłatnej konferencji online Biura rachunkowe na zakręcie - jak odnaleźć się w dobie ciągłych zmian:
Podejmiemy temat:

 • umowy o usługi księgowe,
 • podpowiemy jak przygotować biuro rachunkowe do badania oraz
 • jak komunikować się z klientami,
 • podyskutujemy o KSeF oraz
 • jak się przygotować do jego wdrożenia w biurze rachunkowym.

14 listopada Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie wraz z Komisją Biur Rachunkowych SKwP serdecznie zaprasza.

W październikowym Biuletynie przedstawimy ważne wnioski związane z pilotażem jednej infolinii dla wszystkich urzędów skarbowych. Zaprosimy Was również do wypełnienia krótkiej ankiety Sztuczna Inteligencja w pracy księgowego Za poświęcony czas w jej wypełnieniu, otrzymacie prezent wprost od Miesięcznika Rachunkowość.

W informacjach ze świata załączyliśmy przetłumaczony przewodnik przygotowany przez EFAA for SMEs - European Federation of Accountants and Auditors for SMEs , w którym autorzy dzielą się przydatnymi wskazówkami, w jaki sposób małe firmy księgowe i audytorskie mogą przygotować się do zapewnienia swoim klientom (w szczególności MŚP) atestacji informacji nt. zrównoważonego rozwoju.

W październikowym Biuletynie znajdziecie również dwa istotne wywiady. W pierwszym z nich dr hab. Stanisław Hońko prof. US, prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny opowie o tym jak SKwP zamierza wspierać księgowych. W drugim wywiadzie Grzegorz Bosy prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Przypomni Wam chronologię zmian w temacie uregulowania zawodu.

W Miesięczniku Rachunkowość przeczytacie o tym, że księgowi w najbliższych latach nie będą się nudzić. Zapoznacie się również z wypowiedziami naszych ekspertów m.im. czy obrona magisterki w grudniu zapewnia przedłużenie statusu studenta oraz o możliwości uznania za koszt podatkowy zakupu reklam z portali społecznościowych. Będziecie mieli również okazję obejrzeć szkolenie ze znakomitymi ekspertami Bilans 2023, które przygotuje Was do zamknięcia roku.

W Biuletynie zobaczycie również relację Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku otwarcia nowego Klubu Księgowego w Kwidzynie półmetku konkursu #naszlakuzskwp posiedzenia Komitetu Standardów Rachunkowości przy Ministerstwo Finansów oraz wie, wiele innych ciekawostek, m.in. otrzymania znaku Jakości Małopolskich Standardów Usług Edukacyjno-Szkoleniowych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Krakowie.

Biuletyn informacyjny nr 10/2023

24 października 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Wszystkie opinie są negatywne...

Pilotaż KAS w urzędach skarbowych

Oddział Wielkopolski w Poznaniu SKwP przekazał do Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu opinie zebrane wśród księgowych i przedsiębiorców na temat pilotażu infolinii dla wszystkich urzędów skarbowych w Wielkopolsce.

Opinie były zbierane do 2 października br. w formie wiadomości mailowych lub telefonicznie. Większość odpowiedzi pochodzi od biur rachunkowych. Wszystkie opinie są negatywne.

W komentarzach zwracano uwagę przede wszystkim na utrudnienie przedsiębiorcom i księgowym kontaktu z urzędami skarbowymi, a tym samym utrudnienie wykonywania pracy zawodowej lub prowadzenia działalności gospodarczej. Obie grupy podkreślały, że potrzebują dość częstego i bezpośredniego kontaktu ze swoim urzędem skarbowym. Część osób wprost wskazywała, że w obecnej sytuacji łatwiej byłoby udać się do urzędu skarbowego osobiście, choć także w tym zakresie pojawia się problem z załatwieniem sprawy „od ręki”, bez wcześniejszego odpowiedniego umówienia się na wizytę w urzędzie skarbowym.

Nie dopatrzono się żadnych pozytywnych aspektów wprowadzenia infolinii. Przeciwnie, załatwienie prostych spraw znacznie się wydłużyło.

Podobnie negatywnie oceniany jest kontakt z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Dziękuję wszystkim osobom, które poświęciły swój czas na przekazanie uwag. Mam nadzieję, że w nowej sytuacji, jaka kształtuje się po wyborach parlamentarnych, opinie środowiska zawodowego mającego najczęstszy kontakt z urzędami skarbowymi, zostaną wzięte pod uwagę.

Leszek Lewandowicz
Sekretarz Zarządu Głównego SKwP

23 października 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dr. hab. Stanisław Hońko, prof US, prezes ZG SKwP w wywiadzie dla Portalu FK

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zamierza nadal z pełnym zaangażowaniem reprezentować i wspierać wszystkich polskich księgowych. Wraz z Radą Naukową SKwP będziemy starali się przygotowywać księgowych do wyzwań, w tym wynikających ze stale rosnących oczekiwań otoczenia

– mówi dr hab. Stanisław Hońko, prof. US, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. 

Czytaj dalej: Wywiad z prezesem stowarzyszenia księgowych - Portal FK

20 października 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Czy polscy księgowi i księgowe są gotowi na #KSeF?

 

 

19 października 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Symfonia została Partnerem Technologicznym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Symfonia została Partnerem Technologicznym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Pracujemy ramię w ramię od wielu lat, ale takie formalne potwierdzenie wzajemnego zaufania, szacunku i chęci dalszej współpracy bardzo nas cieszy! Posłuchajcie, co na ten temat mają do powiedzenia dr. hab. Stanisław Hońko, prof. US, prezes Zarządu Głównego SKwP oraz Piotr Ciski, CEO Symfonii.

19 października 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Wypełnij ankietę - Sztuczna Inteligencja w pracy księgowego

16 października 2023 r.

 

BIURA RACHUNKOWE

Biura rachunkowe na zakręcie

To już ten czas aby zaprosić Cię na konferencję "Biura rachunkowe na zakręcie"!
Konferencja zaplanowana na 14 listopada br. to już IV edycja wydarzenia w całości poświęconego biurom rachunkowym – problemom, ale także wyzwaniom, jakie przynosi im zmieniająca się rzeczywistość i otoczenie prawne.
Podejmiemy ważny temat umów o usługi księgowe i minimalizowania ryzyka odpowiedzialności z KKS. Podpowiemy jak przygotować biuro rachunkowe do badania przez biegłego rewidenta oraz jak komunikować się z klientami. Nie zabraknie także tematu już teraz wywołującego żywe emocje, a więc podyskutujemy o KSeF i o tym jak się przygotować do jego wdrożenia w biurze rachunkowym.
Rejestracji na konferencję należy dokonać poprzez stronę: https://konferencja.skp-ow.com.pl/
Zapraszamy! Bądź z nami 14 listopada!
16 października 2023 r.
BIURA RACHUNKOWE

W jaki sposób uregulować deregulację zawodu księgowego?

Nadal czekamy na propozycje rozwiązań, które Ministerstwo Finansów ma przestawić.

Jednakże chętnie poznamy Waszą opinię, po zapoznaniu się z podsumowaniem zawartym w artykule.

 

Jeżeli chcielibyście zapoznać się z materiałami, które Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wysłało do MF w ramach akcji #słuchamyksięgowych , to poniżej załączam link. Znajdziecie w nim opinię, wyniki badań ankietowych, istotne raporty oraz inne stanowiska środowiska księgowego.

https://skwp.pl/wazne-dla-ksiegowych/zawodowyksiegowy/

10 października 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Po wdrożeniu obligatoryjnego KSeF biura rachunkowe będą musiały zmienić umowy – rozmowa z Leszkiem Lewandowiczem

Biura rachunkowe będą zmuszone przejąć od niektórych klientów część obowiązków związanych z wystawianiem lub odbieraniem faktur. Należy więc zacząć od ustalenia ich potrzeb oraz uzyskać upoważnienie do KSeF. Oczywiście zmienia to zakres świadczonych usług i wymaga zmiany umowy - mówi Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, doradca podatkowy.
Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/leszek-lewandowicz-ksef-a-zmiana-umow-biur-rachunkowych,523162.html

21 września 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty SKwP w O/O w Zielonej Górze

Wspaniale było móc spotkać się z biurami rachunkowymi, na wydarzeniu Dzień otwarty SKwP zorganizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Zielonej Górze

Na spotkaniu omówiliśmy Procedurę AML dla biur rachunkowych, a następnie przeszliśmy do dyskusji, dot. wyceny usług księgowych... I nie tylko.

Spotkanie zaowocowało powołaniem do życia Klubu Biur Rachunkowych, które swoimi działaniami będzie integrował i wspierał biura rachunkowe z tamtejszego regionu.
Serdecznie zapraszamy na comiesięczne spotkania Klubu.

Pięknie dziękujemy za zaproszenie, wspaniałą atmosferę i rewelacyjną gościnę. Było nam naprawdę miło, móc w tym dniu spotkać się z Wami. Serdecznie pozdrawiamy.

13 września 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Mądre biuro rachunkowe przed szkodą – dyżur telefoniczny

Już w najbliższą środę – 06.09.2023 r., w godzinach od 14:00 do 17:00 zapraszamy na pierwszy dyżur z serii Mądre biuro rachunkowe przed szkodą.

Specjaliści z SAGA Brokers będą odpowiadać na wszystkie pytania związane z ubezpieczeniem biura rachunkowego.

Jeśli chcesz się dowiedzieć:

 • jak prawidłowo powinno być zawarte ubezpieczenie OC biura rachunkowego,
 • czy masz odpowiedni zakres ubezpieczenia na swojej polisie,
 • jak technicznie możesz je zawrzeć w naszym serwisie online,

zadzwoń➡ ☎ 607 333 688

Karol Włodarczak, dyrektor ds. produktów ubezpieczeniowych

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć:

 • w jaki sposób postępować, gdy Klient zgłasza do Ciebie roszczenie,
 • jak wygląda  proces obsługi szkody przez SAGA Brokers,
 • jakie są najczęstsze szkody wśród biur rachunkowych,

zadzwoń➡ ☎607 333 717

Zbigniew Judek, specjalista ds. likwidacji szkód

 

Jeśli będziesz mieć trudności z kontaktem napisz SMSa o treści "Dyżur SKwP", a specjaliści oddzwonią do Ciebie.

Sprawdź ofertę SAGA Brokers: https://sagabrokers.pl/ubezpieczenie-oc-biura-rachunkowego/ 

5 września 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień Otwarty w SKwP w O/O w Zielonej Górze

Zapraszamy właścicieli Biur Rachunkowych na Dzień Otwarty w SKwP - 08 września 2023 godz. 11:00 – 14:00!

 • Jesteś księgowym?
 • Prowadzisz biuro rachunkowe?

Jeżeli ciągle zmieniające się w błyskawicznym tempie przepisy prawno-podatkowe Cię przytłaczają, to zapraszamy do Zielonej Góry na „Dzień otwarty SKwP”. Dzięki temu bliżej poznasz naszą organizację oraz zobaczysz jak mocno możemy Cię wesprzeć w codziennej pracy zawodowej!

Przygotowaliśmy dla Ciebie odczyt „Procedura AML dla biur rachunkowych” – oraz panel dyskusyjny związany z „Wyceną usług księgowych”. W przerwie kawowej dowiesz się, jakie korzyści wynikają z przynależności do SKwP oraz Klubu Biur Rachunkowych.

Spotkanie integracyjne w ramach „Dnia otwartego SKwP” organizowane jest przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział w Zielonej Górze wraz z Komisją Biur Rachunkowych SKwP. Bliższe informacje oraz zapisy pod nr tel. 68 325 31 48, kom. 516 413 518.

Serdecznie Was zapraszamy!

4 września 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Biuletyn informacyjny – sierpień 2023 r.

Już wkrótce odbędzie się Dzień Otwarty SKwP w Zielonej Górze. Dzięki temu wydarzeniu będziecie mogli bliżej poznać naszą organizację oraz zobaczyć jakie korzyści wynikają przynależności do Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Klubu Biur Rachunkowych.
Zaprosimy Was również do Biura rachunkowe na zakręcie - grupa wsparcia Na grupie znajdziecie wielu właścicieli biur rachunkowych, którzy chętnie podzielą się swoim doświadczeniem. A dzięki naszym ekspertom, błyskawicznie rozwiążecie problemy napotykane w codziennym życiu zawodowym. Przynależąc do grupy, skorzystacie również z bezpłatnych webinarów oraz cykli warsztatów, dzięki którym zaktualizujecie swoją wiedzę księgowo-podatkową.
Przypomnimy Wam również o naszej współpracy Pierwszym Polskim Domem Brokerskim SAGA Brokers , która spowodowała powstanie nowej, rozszerzonej oferty ubezpieczeniem OC dla biur rachunkowych.
W sierpniowym Biuletynie zaprosimy Was do zapoznania się z artykułem opublikowanym na łamach Rzeczpospolitej „W przepisach podatkowych nie wolno zastawiać pułapek na podatnika”.
Zapoznacie się również z wartościowymi artykułami publikowanymi w Miesięcznik Rachunkowość.
Komisja Europejska przyjęła pierwszy zestaw 12 Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju. Największe jednostki zainteresowania publicznego zastosują ESRS przy sporządzaniu swoich sprawozdań dotyczących zrównoważonego rozwoju za rok 2024.
Temat raportowania ESG został również przedstawiony przez naszych ekspertów w artykule „Nowe zadanie dla księgowych - raportowanie ESG” opublikowanym w Rzeczpospolita do którego przeczytania zachęcamy.
Na zakończenie sierpniowego Biuletynu zaprosimy Was do udziału w konkursie „Na szlaku z SKwP” , organizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku
Serdecznie zapraszamy!
1 września 2023 r.
BIURA RACHUNKOWE

Jak zostać członkiem SKwP?

Jeżeli nie jesteście jeszcze członkami SKwP, to zapraszamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi w grafice - wystarczy kliknąć w obrazek, który przeniesie nas bezpośrednio na stronę, gdzie znajdują się informacje o członkostwie w SKwP.

Więcej informacji znajduje się w poniższym linku:

16 sierpnia 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Wizualizacja Biur Rachunkowych

Biura Rachunkowe wpisane do Bazy, spełniające dodatkowo określone warunki, mogą dodatkowo posługiwać się specjalnym znakiem graficznym oraz korzystać z materiałów wizualizacyjnych. Aby dotrzymać do nich dostęp, należy spełnić poniższe kryteria:

 • właściciel biura rachunkowego prowadzonego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, lub wspólnik spółki cywilnej, jest członkiem zwyczajnym SKwP
 • biuro rachunkowe prowadzone w ramach spółki prawa handlowego, jest członkiem wspierającym SKwP
 • biuro rachunkowe jest sygnatariuszem Kodeksu Zawodowej Etyki w Rachunkowości

Biuro Rachunkowe wpisane do Bazy i spełniające powyższe kryteria, może otrzymać materiały wizualizacyjne - wystarczy zalogować się do Bazy i w trybie edycji pobrać materiały.

28 lipca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Pismo SKwP do Ministra Cyfryzacji w sprawie planowanych zmian w Ustawie o biegłych rewidentach

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wystosowało do Ministra Cyfryzacji pismo, z dnia 27.07.2023 r., z prośbą o usunięcie z projektu o e-administracji przepisów odnoszących się do UOBR, jednocześnie deklarując współpracę przy opracowaniu optymalnych rozwiązań w tym zakresie.

 

27 lipca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Krajowy System e-Faktur (KSeF) - Jak finalnie wygląda ustawa?

Jak przedsiębiorcy powinni przygotować się na KSeF? Jak wygląda KSeF z perspektywy biura rachunkowego? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji Studia #KSeF , w którym udział wzięli: Krzysztof Rogowski - kierownik Krajowego Systemu e-Faktur w Ministerstwo Finansów, Leszek Lewandowicz - doradca podatkowy, sekretarz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny, Michał Sieradzan - Symfonia.

27 lipca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Krajowy System e-Faktur (KSeF) - Nowe obowiązki podatników VAT

Jakie będą nowe obowiązki podatników VAT w związku z KSeF?

W dyskusji udział wzięli znakomici eksperci, w tym min. Leszek Lewandowicz - doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego SKwP.

20 lipca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Pismo SKwP do Minister Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie regulacji prawnych dotyczących szkoleń pracowników

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wystosowało do Minister Rodziny i Polityki Społecznej pismo, z dnia 7.07.2023 r., w sprawie regulacji prawnych na gruncie przepisów Kodeksu pracy dotyczących szkoleń pracowników. Wprowadzone przepisy spowodowały wśród praktyków uzasadnione wątpliwości co do zakresu regulacji i sposobu ich stosowania.

18 lipca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Baza Biur Rachunkowych

Zachęcamy wszystkie biura rachunkowe do wpisania się do Bazy Biur Rachunkowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce! Celem bazy jest zebranie biur rachunkowych, które cechują się profesjonalizmem, rzetelnością i wiarygodnością na rynku. Warunkiem wpisania biura do bazy, jest posiadanie ważnej polisy ubezpieczeniowej OC w zakresie zgodnym z usługami biura oraz akceptacja regulaminów i wymaganych zgód.

Dlaczego warto być częścią naszej bazy?

Wpisanie do bazy jest całkowicie bezpłatne, co stanowi wspaniałe narzędzie promocyjne. Jest to idealne miejsce do wyeksponowania swojego biura rachunkowego wśród potencjalnych klientów, budowania relacji biznesowych z innymi ekspertami w branży oraz umacniania pozycji i zaufania do Waszej firmy.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest w poniższym linku:

https://skwp.pl/dodaj-biuro-rachunkowe/

 

15 lipca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Wywiad w DTV24

Na jakie trudności będą mogli napotkać podatnicy korzystający z Krajowego Systemu e-Faktur? Czy podatnicy nieposiadający kompetencji cyfrowych mogą liczyć na jakąś pomoc w wystawianiu e-Faktur? Na te oraz inne pytania odpowiedzi udziela Krzysztof Rogowski , kierownik Krajowego Systemu e-Faktur w Ministerstwo Finansów . Wywiad przeprowadzony przez Sylwia Rzepka i Janina Pokazka w Internetowej Telewizji #DTV24

13 lipca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Baza Biur Rachunkowych

Zachęcamy wszystkie biura rachunkowe do wpisania się do Bazy Biur Rachunkowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce! Celem bazy jest zebranie biur rachunkowych, które cechują się profesjonalizmem, rzetelnością i wiarygodnością na rynku. Dlaczego warto być częścią naszej bazy?

Wpisanie do bazy jest całkowicie bezpłatne, co stanowi wspaniałe narzędzie promocyjne. Jest to idealne miejsce do wyeksponowania swojego biura rachunkowego wśród potencjalnych klientów, budowania relacji biznesowych z innymi ekspertami w branży oraz umacniania pozycji i zaufania do firmy.

BiuraRachunkowe wpisane do Bazy i spełniających odpowiednie kryteria, mają możliwość posługiwania się materiałami wizualizacyjnymi. Aby je otrzymać, należy zalogować się do Bazy i w trybie edycji pobrać materiały.

Dodaj biuro rachunkowe do bazy:

https://skwp.pl/dodaj-biuro-rachunkowe/

27 czerwca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

XXIII Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP)

XXIII Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny odbył się w dniach 21-22 czerwca br. Wybrano na nim naczelne organy władz na kadencję 2023-2026.

Zarząd Główny wybrał ze swego grona Prezydium Zarządu Głównego. Do obowiązków Prezydium Zarządu Głównego należy zapewnienie realizacji zadań wynikających ze statutu, uchwał Krajowego Zjazdu Delegatów oraz uchwał Zarządu Głównego.

Prezydium Zarządu Głównego reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz i działa w jego imieniu

W skład Prezydium Zarządu Głównego SKwP weszli:

- dr hab. Stanisław Hońko , prof. US – prezes,

- dr Paweł Zieniuk – wiceprezes,

- dr hab. Grażyna Voss, prof. PB – wiceprezes,

- Ewa Komorowska – skarbnik,

- Leszek Lewandowicz – sekretarz.

Na przewodniczącą Głównej Komisji Rewizyjnej wybrano Bożenę Pustelnik, natomiast przewodniczącą Głównego Sądu Koleżeńskiego została Anita Tomaszewska.

26 czerwca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dlaczego warto zostać członkiem SKwP?

SKwP skupia wspaniałe osoby, które chcą się poznawać, wspierać i budować rangę zawodu księgowego (..) Poza tym mamy coś, czego nie ma nikt – dajemy ludziom teorię i praktykę. Połowa z tych osób otrzymuje dostęp do wiedzy bezpłatnie, ponieważ czyni to w ramach naszej działalności statutowej" - Grzegorz Bosy, Prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu.

 

Cały wywiad dla magazynu Sukces po poznańsku >>> Czytaj!

20 czerwca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Warsztaty z kompetencji miękkich

Na całodziennych bezpłatnych warsztatach z organizowanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Krakowie , księgowi mogli podnosić swoje kwalifikacje z obszaru budowania wizerunku eksperta oraz profesjonalnego wizerunku. Pierwszą część dotyczącą autoprezentacji oraz warsztatów z makijażu, poprowadziła ekspertką z tej dziedziny Marta Kałuża. Drugą część warsztatów związanych z budowaniem profesjonalnego wizerunku na #LinkedIn zaprezentowała Justyna Kupaj która jest ekspertem od tego portalu.

16 czerwca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

KSeF – wyzwanie dla niewatowców

„(..) Wprowadzając obowiązkowy KSeF, należałoby zwrócić uwagę, aby obowiązki wynikające ze zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług nie były rozbieżne z obowiązkami w zakresie podatku dochodowego.

Uchwalone przez Sejm RP 14 kwietnia 2023 r. zmiany, dotyczące terminów przesyłania plików z księgami (JPK) dla celów podatku dochodowego, o kolejny rok, odsunęły ten obowiązek dla poszczególnych grup podatników, a ponadto całkowicie wyłączyły z niego podatników CIT, prowadzących uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów. Dzięki temu wiele organizacji pozarządowych nadal będzie ją mogło prowadzić oraz składać zeznania CIT-8 w postaci papierowej. Niestety, przy jednoczesnym zachowaniu wielu uproszczeń, podmioty NGO będą zobowiązane do korzystania z systemu KSeF i to już od 1 lipca 2024 r., podlegając obowiązkowi odbierania z niego faktur (..)” - Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP. Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu, opublikowanym na łamach Rzeczpospolitej.

14 czerwca 2023 r.

 

BIURA RACHUNKOWE

Dołącz do NAS! Bijemy Rekord Polski!

Pamiętacie akcję REKORD 2022 Największe szkolenie online organizowane przez

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Legnicy,

SKwP Oddział Okręgowy w Opolu

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Dolnośląski.

Rok temu udało się!

A Przed nami II edycja – wielkie zadanie i wyzwanie!

KSIĘGOWI NA REKORD!!!

14.06.2023 / 12:00

ZAPISZCIE TERMIN i POKAŻMY SIĘ!
Pokażmy, że jest nas wielu!
Pokażmy, że stanowimy ważną grupę zawodową osób związanych z rachunkowością i finansami!

Niech REKORD będzie NASZ!

 

13 czerwca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK)

Na ostatnim spotkaniu grupy CEUK organizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. księgowi doskonalili swoje umiejętności z wystąpień publicznych. Praktyczne warsztaty przed kamerą, poprowadziła Maria Magdalena Nawrot , prezes Internetowej Telewizji DTV24 , ekspert od wystąpień publicznych.

Odbywające się cyklicznie co dwa miesiące spotkania grupy #CEUK, mają na celu podnoszenie kompetencji miękkich, budowania wizerunku eksperta oraz umacniania pozycji biura rachunkowego na rynku lokalnym. Do grupy mogą przystąpić wszyscy księgowi, posiadający tytuł Certyfikowanego Eksperta Usług Księgowych.

13 czerwca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na pismo SKwP w sprawie rozliczenia rocznego składki zdrowotnej przedsiębiorców

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wystosowało do Ministerstwa Zdrowia pismo, z dnia 17.05.2023 r., w sprawie problemów merytorycznych i technicznych związanych z rozliczeniem rocznym składki zdrowotnej przedsiębiorców, leżące po stronie publicznych systemów informatycznych. Poniżej zamieszczamy odpowiedź Ministerstwa Zdrowia.

6 czerwca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Nabywca „podatnikiem” czy „konsumentem”?

Identyfikacja nabywcy jako „podatnika” albo „konsumenta” będzie miała decydujący wpływ na prawidłowe wystawienie faktury. Zawiłości oraz niejasności w przepisach będą powodować nieumyślne błędy w tym zakresie ze strony sprzedawców. Oprócz ewentualnej odpowiedzialności wystawcy faktury (wystawienie faktury „konsumenckiej” zamiast faktury ustrukturyzowanej) należy ponadto rozważyć problem odliczenia podatku naliczonego przez nabywcę, który otrzyma fakturę „konsumencką” - Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

 

Zapraszamy do zapoznania się z wszystkimi aktualnościami związanymi z Krajowym Systemem e-Faktur, które dostępne są w poniższym linku.

https://skwp.pl/ksef/

 

5 czerwca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Start drużyn SKwP w EKIDENIE!

Członkowie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Warszawie, po raz pierwszy wystartowali w begu sztafetowym, którego organizatorem był EKIDEN. Zawodnicy przebiegli go w czasie 03:37:18!

W biegu sztafetowym EKIDEN, pobiegli również członkowie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Poznaniu. Od paru lat, jest to już tradycja! EKIDEN jest to największy w Polsce maraton sztafet. Udział w tej popularnej sztafecie, jest doskonałą okazją do promocji zawodu księgowego. Obu drużynom SKwP serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że za rok znowu zobaczymy ich w EKIDENIE!

20 maja 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Razem z SKwP trenuj umysł i ciało!

Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce podjęło współpracę z firmą Benefit Systems S.A.

Zapraszamy wszystkich Członków i Pracowników Stowarzyszenia do zakupu:

 • karty sportowej MultiSport,
 • usługi on-line MultiLife w wersji Basic i Extra.

Więcej informacji znajdziesz po zalogowaniu się na swój Panel Członka tutaj:

https://czlonkowie.skwp.pl/aktualnosc/trenuj-razem-z-nami/

lub w swoim oddziale okręgowym SKwP.

16 maja 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Wyjaśnienia MZ w sprawie nieuwzględniania w podstawie wymiaru składki zdrowotnej dodatnich różnic remanentowych za 2022 r.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wielokrotnie poruszało problem rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne po zmianach od 1 stycznia 2022 r. W celu jego rozwiązania zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia o wyjaśnienia.
Ministerstwo Zdrowia w piśmie z dnia  20 marca 2023 r. (nr DLU.704.244.2023.MR) w sprawie zgłaszanych problemów dotyczących składki na ubezpieczenie zdrowotne, udzieliło odpowiedzi dotyczącej między innymi nieuwzględniania w podstawie wymiaru składki zdrowotnej dodatnich różnic remanentowych za 2022 r. Temat ten jednak nadal budzi wątpliwości, dlatego Stowarzyszenie ponownie zwróciło się do Ministerstwa z prośbą o jego doprecyzowanie.

https://skwp.pl/aktualnosc/wyjasnienia-mz-w-sprawie-nieuwzgledniania-w-podstawie-wymiaru-skladki-zdrowotnej-dodatnich-roznic-remanentowych-za-2022-r/

25 kwietnia 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

KSeF – nowa era w księgowości czy tylko niewielka zmiana – Konferencja O/O w Warszawie SKwP

18 kwietnia 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Biuletyn Informacyjny 4/2023

Zapraszamy do lektury kwietniowego numeru biuletynu

12 kwietnia 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

KSeF - nowa era w księgowości czy tylko niewielka zmiana

Przegląd procesów obiegu dokumentów - Agnieszka Gajewska

6 kwietnia 2023 r.

 

BIURA RACHUNKOWE

KONFERENCJA

KSeF – nowa era w księgowości czy tylko niewielka zmiana

Wprowadzenie w Polsce obligatoryjnego systemu wystawiania faktur ustrukturyzowanych (e-faktur) za pośrednictwem Krajowego Systemu Elektronicznych Faktur (KSeF) to spore wyzwanie. Z punktu widzenia księgowych obsługa faktur ustrukturyzowanych (wystawianych i otrzymywanych w KSeF) powinna być znacznie mniej pracochłonna. Przygotowania do wdrożenia e-faktury wymagają wielu zmian o charakterze organizacyjnym, merytorycznym i mentalnym.

W siedzibie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Warszawie odbyła się  konferencja „KSeF – nowa era w księgowości czy tylko niewielka zmiana”. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów Pani Anna Mytyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług oraz Pan Krzysztof Rogowski – Kierownik Projektu Krajowy System e-Faktur w MF przedstawili punkt widzenia administracji skarbowej na projekt nowelizacji ustawy wprowadzającej obligatoryjny KSeF.

O tym w jaki sposób przygotować firmę i biuro rachunkowe do KSeF, podpowiadały  Agnieszka Gajewska – biegły rewident, Wiceprezes Zarządu Oddziału Okręgowego w Warszawie SKwP oraz Aneta Lech – doradca podatkowy, Przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP.

E-faktura wymagać będzie również  zastosowania odpowiednich narzędzi informatycznych, także do komunikacji pomiędzy obecnie funkcjonującymi w księgowości programami. Dlatego też do udziału w konferencji zostali również zaproszeni przedstawicieli firm informatycznych: Symfonia, Enova, SaldeoSMART oraz In4mates , którzy przedstawili swoje pomysły na funkcjonowanie e-faktury i elektroniczny obieg dokumentów. Opowiedzieli także o tym jak będzie wyglądało ich wsparcie dla księgowych przy tym projekcie.

Dziękujemy wszystkim ekspertom za podzielenie się swoją wiedzą, doświadczeniem, ale również i obawami związanymi z KSeF. Dziękujemy także wszystkim uczestnikom dzisiejszego jakże ważnego wydarzenia.

5 kwietnia 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK)

Motywowanie pracowników to kwestia, z którą zmaga się wielu z nas i to nie tylko w biurze rachunkowy. O tym jak skutecznie motywować pracowników oraz co nie działa i dlaczego, uczestnicy grupy CEUK mogli dowiedzieć się od ekspertki w tej dziedzinie - Joanny Bogielczyk.

W drugiej części uczestnicy warsztatów mogli stać się mistrzami w wyzwalaniu osobistego magnetyzmu, podczas tworzenia zawodowej pewność siebie, budowania umiejętności autoprezentacji, właściwego wykorzystywania mowy ciała i skutecznego zwalczania stresu. Przez tę cześć warsztatów przeprowadziła ich ekspertka w tej dziedzinie - Tatiana Sokołowska.

Bardzo dziękujemy całej grupie CEUK za wielkie chęci do podnoszenia kompetencji miękkich.

3 kwietnia 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Poznaj studio KSeF

 

Studio KSeF to spotkania ekspertów, dzięki którym dowiesz się, jak skutecznie przygotować swoją firmę na wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur. Zainicjujemy także dyskusję o nowych technologiach, stanie cyfryzacji polskich przedsiębiorstw, rozwiązaniach chmurowych i automatyzacji procesów.
Partnerem cyklu jest Symfonia – pionier wśród dostawców oprogramowania do zarządzania firmą dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Ciekawi goście, angażujące dyskusje, ważne pytania. Dołącz do nas i bądź na bieżąco!

 

Organizator:
Partner cyklu:
Partner merytoryczny:

31 marca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

KSEF#2. Wystawianie faktur ustrukturyzowanych

Pełniejsza ocena KSeF będzie możliwa po zaprezentowaniu przez MF przepisów wykonawczych oraz struktur informatycznych (czyli dopiero jak poznamy szczegóły KSeF). Projekt ustawy zawiera tylko ogólny zarys wyzwania, z jakim będą musieli zmierzyć się księgowi.

Wejście KSeF w pełnym zakresie zostało nieznacznie rozłożone w czasie, o czym rozstrzygają przepisy przejściowe (epizodyczne).

Przede wszystkim do dnia 31 grudnia 2024 r. podatnicy korzystający ze zwolnienia „podmiotowego” (art. 113 ust. 1 i 9) lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione „przedmiotowo” nie będą mieli obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych poprzez KSeF, czyli jeszcze będą mogli wystawiać faktury elektroniczne lub faktury w postaci papierowej.

Również do 31 grudnia 2024 r. będzie dopuszczalne wystawianie faktur elektronicznych lub faktur w postaci papierowej przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W powyższych przypadkach podatnik będzie jednak miał możliwość wcześniejszego rozpoczęcia wystawiania faktur ustrukturyzowanych.

Ponadto do końca 2024 r. wszyscy podatnicy (także VAT czynni) będą mogli wystawiać paragony z NIP nabywcy na kwotę do 450 zł, stanowiące tzw. faktury uproszczone zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy. Sposób dokumentowania sprzedaży za pomocą paragonów z NIP nabywcy jest co do zasady narzucany przez sprzedawcę, który może wcześniej zaprzestać wystawiania „faktur uproszczonych” i zamiast paragonów z NIP nabywcy na kwotę do 450 zł brutto, wystawiać faktury ustrukturyzowane.

Od 1 stycznia 2025 r. wystawienie paragonu z NIP nabywcy ma być nadal możliwe, ale do każdego takiego paragonu (bez względu na kwotę do 450 zł lub ponad 450 zł) sprzedawca będzie zobowiązany wystawić fakturę ustrukturyzowaną, którą nabywca co do zasady odbierze z KSeF.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden przepis przejściowy (art. 10 nowelizacji). Do czynności dokonanych przed dniem 1 lipca 2024 r., w stosunku do których termin wystawienia faktury upływa po dniu 30 czerwca 2024 r. i dla których w tym terminie nie wystawiono faktury, będą stosowane  przepisy nowe. Oznacza to, że jeśli fakturę dotyczącą sprzedaży z czerwca, podatnik VAT czynny wystawi w lipcu (termin upływa 15 lipca), to będzie już zobowiązany do wystawienia jej w postaci ustrukturyzowanej.

 

Leszek Lewandowicz,
doradca podatkowy, sekretarz ZG SKwP

31 marca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie biur rachunkowych

Mające miejsce ostatnio spotkanie w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski było bardzo efektywne.

W ramach Zespołu Dobrych Praktyk Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP omówiła procedurę AML dla biur rachunkowych. Poza ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, została przeprowadzona dyskusja związaną z tematyką biur rachunkowych.

Następnie w ramach Klubu Biur Rachunkowych Adam Kołodziejczyk, doradca podatkowy, przedstawił najnowsze zmiany w SLIM VAT. Dziękujemy wszystkim za owocne spotkanie.

29 marca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

KSeF#1. Odliczanie czas zacząć…

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który wprowadza obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych (KSeF) prawdopodobnie trafi na posiedzeniu sejmu w kwietniu lub maju bieżącego roku.

Jego poprawiona wersja (z 22 lutego 2023 r.) zawiera wiele zmian w stosunku do wersji pierwotnej z 30 listopada 2022 r.

SKwP aktywnie włączyło się w proces konsultacji projektowanych przepisów i z satysfakcją może odnotować, że część zgłoszonych uwag została uwzględniona.

Najnowszy projekt zakłada niewielkie przesunięcie terminów wprowadzenia przepisów:

 • podatnicy VAT czynni mają wystawiać faktury przez KSeF od 1 lipca 2024 r.
 • pozostali podatnicy (czyli zwolnieni) mają wystawiać faktury przez KSeF od 1 stycznia 2025 r.

Należy jednak zwrócić uwagę, że wszyscy podatnicy (także zwolnieni) będą zmuszeni odbierać (pobierać) z KSeF faktury wystawione dla nich przez podatników VAT czynnych już od 1 lipca 2024 r. Faktury wystawione przez pozostałych podatników (zwolnionych)  trafią do KSeF od 1 stycznia 2025 r. i wtedy również te faktury będą odbierane (pobierane) przez KSeF.

Oznacza to, że od 1 lipca 2024 r. na korzystanie z KSeF muszą być gotowi także podatnicy zwolnieni z VAT, którzy otrzymują faktury potwierdzające zakupy (wydatki). Wystawca faktury ustrukturyzowanej nie będzie miał obowiązku przekazania jej w innej postaci (np. papierowej lub jako plik PDF).

Jest to rewolucyjna zmiana dla około 3 milionów podatników, w szczególności:

 • zarejestrowanych jako VAT czynni,
 • przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia podmiotowego,
 • innych jednostek (np. stowarzyszeń), które nie są przedsiębiorcami, a korzystają ze zwolnienia podmiotowego,
 • osób fizycznych uzyskujących przychody z tzw. najmu prywatnego.

Dla większości podatników KSeF będzie wielkim wyzwaniem organizacyjnym.

Odliczanie czas zacząć…

Leszek Lewandowicz,

doradca podatkowy, sekretarz ZG SKwP

29 marca 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

XXI Wyjazdowa Konferencja Koła Członkowskiego Biur Rachunkowych

To była wspaniała czterodniowa konferencja wyjazdowa Koła Członkowskiego Biur Rachunkowych Okręgowego Oddziału SKwP w Warszawie. Członkowie Koła mogli aktualizować swoją wiedzę z najnowszych zmian podatkowych, w wykładach przeprowadzonych przez znakomitych ekspertów SKwP.

Wybrane zagadnienia w aktualnym stanie prawnym z podatku dochodowego poprowadziła Katarzyna Tomala, doradca podatkowy, członek Zarządu Oddziału Okręgowego SKwP w Warszawie. Elżbieta Młynarska-Wełpa, specjalista w zakresie płac i kadr SKwP przedstawiła rozliczanie wynagrodzeń w roku 2023. Wybrane zagadnienia bieżące w podatku VAT oraz problemy z opodatkowaniem najmu na gruncie PIT i VAT od 2023 r. zaprezentowała Aneta Lech, doradca podatkowy, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

Na konferencji nie zabrakło również tematów istotnych stricte dla biur rachunkowych. O bezpieczeństwie związanym z prowadzeniem biura rachunkowego (umowie, wycenie i ubezpieczeniu) mówiła Aneta Lech oraz Małgorzata Pyrc, członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP. W panelu dyskusyjnym wzięli udział również przedstawiciele firmy Saga Brokers, poszerzając tym samym świadomość uczestników o ubezpieczeniach OC biur rachunkowych. Natomiast odpapierzanie biura rachunkowego zaprezentowała Agnieszka Ligocka, wspólnik w firmie Fram Finanse Sp. z o.o.

Oprócz tego, członkowie Koła Członkowskiego Biur Rachunkowych SKwP w spotkaniu z Dominiką Zaborowską, doradcą wizerunku medialnego, trenerki profesjonalnego budowania wizerunku zawodowego, mogli podnieść swoje kompetencje związane z profesjonalnym wizerunkiem biura rachunkowego. Nie obyło się również bez integracji podczas koncertu na żywo, na którym zagrał i zaśpiewał Piotr Kostka Godecki. Na konferencji została również zaprezentowana oferta pisma Stowarzyszenia Księgowych w Polsce "Rachunkowość" którego comiesięczne publikacje wspierają księgowych w wykonywaniu codziennych obowiązków księgowo-podatkowych. Uczestnicy konferencji mieli również okazję porozmawiać z przedstawicielami firmy InforLex.

       

13 marca 2023

BIURA RACHUNKOWE

Biuletyn Informacyjny 2/2023

"Działający od 2002 roku Komtet Standardów Rachunkowości przy Ministerstwie Finansów, został powołany ustawą w 2000 roku. W jego skład wchodzą przedstawiciele Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny , Polska Izba Biegłych Rewidentów , Polish Financial Supervision Authority , Narodowy Bank Polski (NBP) oraz Ministerstwo Finansów . Przedstawicielami SKwP w Komitecie są: dr Teresa Cebrowska , prof. dr hab. Radosław Ignatowski, prof. dr hab. Stanisław Hońko , prof. dr hab. Gertruda Krystyna Swiderska .

W opracowanych przez Komitet rekomendacjach, omówiono zagadnienia o istotnym wpływie na sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z działalności za 2022 r., w szczególnych warunkach, związanych z niepewnością otoczenia gospodarczego, m.in. założenie kontynuacji działalności w warunkach niepewności".

To tylko ułamek tego, co znajduje się w lutowym wydaniu Biuletynu Komisji Biur Rachunkowych #SKwP .

Serdecznie zapraszamy do lektury :-)

28 lutego 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

SKwP zapobiegło błędowi w systemie „Twój e-PIT”?

12 stycznia 2023 r. zaprezentowaliśmy Państwu odpowiedź Ministerstwa Finansów w sprawie zgłoszonych przez SKwP problemów z rozliczeniem PIT za rok 2022.
Wygląda jednak na to, że w ostatniej chwili MF dostrzegło wagę zgłoszonego problemu i zmieniło zasady.
Więcej informacji:

https://skwp.pl/aktualnosc/skwp-zapobieglo-bledowi-w-systemie-twoj-e-pit/

15 lutego 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Warsztaty dla grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

"Stylowa księgowa" oraz "Płacisz wymagasz"... czyli kolejne warsztaty dla grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych #CEUK zorganizowanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski.

Serdecznie gratulujemy oraz witamy Ewę Grzywarczyk, która po pozytywnym zdaniu egzaminu dołączyła do naszej grupy CEUK.

Pierwszą część poprowadziła Agnieszka Nortey Stylistka , która pomaga kobietom i mężczyznom poczuć się dobrze w ubraniach oraz uczy jak łączyć ubrania w zestawy. Było kreatywnie, stylowo, a cenną wiedzę którą nam Agnieszka Nortey  przekazała, z pewnością dobrze spożytkujemy. Jej pełny program zmiany wizerunku, został uznany przez Law Business Quality za bestseller roku 2018, a jej książka "Stylowa Królowa" pokazuje, jak za pomocą swojego wizerunku pokazać siłę swojej kobiecości i odzyskać siłę na nowo.

Pięknie dziękujemy za wspaniałe warsztaty oraz książki z osobistymi dedykacjami.

Drugą część warsztatów przeprowadził Konrad Bugiera Doradztwo komunikacyjne, ściśle wyspecjalizowanej w obsłudze projektów związanych z komunikacją bazującą na danych (data-driven communication). Dzięki Konradowi Bugierowi mogliśmy w dniu dzisiejszym zgłębić wiedzę, w tematyce budowania płatnych zasięgów w mediach społecznościowych. Dzięki niemu poznaliśmy, jak efektywnie wydać pieniądze w mediach społecznościowych. Gdyż budowanie wizerunku eksperta oraz zwiększenie rozpoznawalności marki, wymaga pewnych nakładów. Dziękujemy za cenną wiedzę oraz wsparcie nas w zrobieniu kolejnego kroku, dotyczącym poznawania funkcjonalności mediów społecznościowych.

Pomimo nagłego powrotu zimy było gorąco. Warsztaty jak zwykle były praktyczne ... oraz sympatyczne. A tak naprawdę, to wspaniale było Was widzieć.

Do zobaczenia na kwietniowych warsztatach Grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych ... oczywiście na Ziębickiej 18, SKwP w Poznaniu.

6 lutego 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Trenuj razem z nami

Z przyjemnością informujemy, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce podjęło współpracę z firmą Benefit Systems S.A.

Zapraszamy wszystkich Członków i Pracowników Stowarzyszenia Księgowych w Polsce do zakupu:

 •  karty sportowej MultiSport,
 •  usługi on-line MultiLife w wersji Basic i Extra.

 

Nie wiesz czym jest karta MultiSport? To jedna karta dostępu do wielu miejsc:

joga, spinning, tenis, basen, sauna, kręgle i wiele innych aktywności.

A karta MultiLife? To karta do usług online: nielimitowany dostęp do e-booków i audiobooków na Legimi, kursy językowe, dietetyk online, badania diagnostyczne w placówkach Diagnostyka, kurs Jogi online i wiele innych.

Więcej informacji znajdziesz po zalogowaniu się na swój Panel Członka tutaj: https://czlonkowie.skwp.pl/aktualnosc/trenuj-razem-z-nami/

 

23 stycznia 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie członków wspierających dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)

W miniony poniedziałek w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski odbyło się spotkanie członków wspierających,  dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).

W spotkaniu udział wzięli:

 • przedstawiciele Ministerstwo Finansów - Anna Mytyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług oraz Krzysztof Rogowski, Radca Ministra
 • Dariusz Strugliński, Wicedyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu
 • Remigiusz Pytlik, Przewodniczący Wielkopolskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych
 • Izabela Hasińska, Dyrektor Biura Terenowego Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
 • członkowie wspierający Wielkopolski Oddział SKwP w Poznaniu

Spotkanie było okazją do pokazania nie tylko zalet i korzyści, ale również problemów i zagrożeń, wynikających z obowiązkowego wprowadzenia systemu #KSeF . W znakomity sposób przedstawił to Leszek Lewandowowicz, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Wielkopolskiego Oddziału SKwP w Poznaniu.

W dyskusji, uczestnicy spotkania mieli również okazję pokazać problematykę związaną z wdrożeniem elektronicznych faktur od strony praktycznej.

Przebiegające w bardzo dobrej atmosferze spotkanie, pozwoliło wypracować konstruktywne i istotne wnioski - wdrożenie KSeF wymaga szerokiej akcji informacyjnej i edukacyjnej, wsparcia informatycznego oraz czasu. Ponieważ obowiązkowe stosowanie faktur elektronicznych stanowi ogromne wyzwanie dla wszystkich podatników, w szczególności dla organizacji pozarządowych i mikroprzedsiębiorców.

...to było bardzo cenne spotkanie...

Więcej informacji dostępne jest w poniższym linku:

https://skwp.poznan.pl/aktualnosc/spotkanie-czlonkow-wspierajacych-ksef/

 

19 stycznia 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Odpowiedź MZ na pismo SKwP w sprawie problemu rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wielokrotnie poruszało problem dotyczy rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne, po zmianach związanych z wejściem ustawy Polskiego Ładu.

Przedstawiało również propozycje zmian, zarówno kompleksowych, jak i doraźnych.

12 października 2022r. przedstawiciele SKwP i Ministerstwo Zdrowia wzięli udział w spotkaniu dotyczącym uproszczenia podstawy obliczenia składki zdrowotnej. W nawiązaniu do ustaleń Stowarzyszenie przekazało swoje stanowisko wraz z propozycjami uproszczeń 2 stycznia Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało...

Treść obu pism dostępna jest w poniższym linku:

9 stycznia 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

"Czy powiększy się szara strefa?"

"KSeF to system na niespotykaną dotąd skalę i zasięg, dlatego jeden wspólny termin dla wszystkich podmiotów (dużych i mikro, podatników czynnych i zwolnionych, podmioty typu OSP, Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia czy Fundacje nie prowadzące działalności gospodarczej czy chociażby Komitety Rodzicielskie) to krok nieodpowiedzialny. W realiach życia, spotykam się z sytuacjami, kiedy podatnicy nie potrafią wystawić zwykłej, papierowej faktury, nie obsługują najprostszych narzędzi elektronicznych. Jak oni a ciągu tak krótkiego czasu zdołają nabyć umiejętności związane z obsługą KSeF?" Aneta Lech , przewodnicząca Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP , doradca podatkowy.
Treść artykułu opublikowanego na łamach Rzeczpospolitej dostępna jest w poniższym linku:
4 stycznia 2023 r.
BIURA RACHUNKOWE

"Masowa likwidacja przedsiębiorstw w dobie KSeF"

"W konsultacjach z Ministerstwo Finansów dotyczących obowiązkowego wdrożenia e-faktur od 2024 roku, które odbyły się 15 grudnia 2022 r., wzięły udział różne organizacje, w tym również Stowarzyszenie Księgowych w Polsce . Przedstawiciele SKwP mocno zwracali uwagę ustawodawcy, że wprowadzenie obligatoryjnego e-fakturowania nie przyniesie korzyści przedsiębiorcom w postaci lepszego i łatwiejszego przestrzegania przepisów podatkowych, tylko je bardziej utrudni i skomplikuje" Sylwia Rzepka, sekretarz Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP, dyplomowany księgowy SKwP, Certyfikowany Ekspert Usług Księgowych.
"Konsultacje przebiegały niezwykle burzliwie, gdyż zmiany dotyczą wszystkich jednostek gospodarczych, a wręcz całe społeczeństwo, wyłaniają się z nich 3 postulaty – czas, wsparcie i finanse. (..) A na to wszystko nakładają się kary, które są w takich warunkach nieakceptowalne, co bardzo mocno wybrzmiało podczas konsultacji" Agnieszka Gajewska, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
"Ani biura rachunkowe, ani przedsiębiorcy z sektora MŚP nie są przygotowani na nadchodzący obowiązkowy sposób raportowania faktur za pośrednictwem KSeF. (..) Klienci biur rachunkowych będą oczekiwać, że to właśnie biura rachunkowe im pomogą w obsłudze nowego obowiązku, ale biura nie będą w stanie tego zrobić. Same zmagają się z nadmiarem obowiązków i niedoborami kadrowymi, ponieważ na rynku brakuje wykwalifikowanych pracowników" Martyna Pożarowska , członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP, Prezes Zarządu Lexantis PL
"System KSEF na chwilę obecną jest niedopracowany oraz wymaga korekty w wielu aspektach. Znaczna część firm nadal funkcjonuje „papierowo” nawet nie ma komputera. Ten sektor nie poradzi sobie z zapewnieniem stałego dostępu do internetu oraz obsługą informatyczną a wdrożenie KSEF, oraz pomoc informatyczna w tym zakresie jest dla nich zbyt kosztowna" Agnieszka Sienkiewicz , Certyfikowany Ekspert Usług Księgowych, właścicielka biura rachunkowego
Cały artykuł dostępny jest w poniższym linku:
4 stycznia 2023 r.
BIURA RACHUNKOWE

Nowe wydanie Biuletynu Informacyjnego

"W czwartek 15 grudnia odbyły się w Ministerstwo Finansów konsultacje dotyczące Krajowego systemu e-faktur. Z ramienia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) udział w nich wzięli: Aneta Lech - przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP, doradca podatkowy, Agnieszka Gajewska - członek Zarządu Głównego SKwP , biegły rewident oraz Leszek Lewandowicz - sekretarz Zarządu Głównego oraz Wielkopolskiego SKwP, doradca podatkowy .
Eksperci SKwP zwracali uwagę, że przedsiębiorcy nie są gotowi na wprowadzenie e-faktury, a wielu z nich nie będzie wstanie sobie z tym poradzić. Wprowadzenie obowiązkowego KSeF spowoduje zatem wiele problemów u mikro i małych przedsiębiorców. Natomiast większość bur rachunkowych obecnie jest zbyt obciążona, aby przyjąć dodatkowe zlecenia w postaci wystawiania e-faktur. Do wprowadzenia Krajowego Systemy e-Faktur potrzebny jest czas oraz wsparcie samego ustawodawcy".
Zapraszamy do zapoznania się ze styczniowym Biuletynem!
3 stycznia 2023 r.
BIURA RACHUNKOWE

Zamknięcie Roku 2022

Polecamy publikację "Zamknięcie Roku 2022" Wydawnictwa Rachunkowość

2 stycznia 2023 r.

BIURA RACHUNKOWE

Konsultacje w sprawie KSeF

Czy przedsiębiorcy poradzą sobie z obowiązkową od 2024 r. e-fakturą?

Niestety nie, a z pewnością wiele mikro i małych przedsiębiorców poprzez brak możliwości dopełnienia warunków ustawowych będzie zmuszona zamknąć swoje firmy!

W czwartek 15 grudnia odbyły się w Ministerstwo Finansów konsultacje dotyczące Krajowego systemu e-faktur Z ramienia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) udział w nich wzięli:

 • Aneta Lech , przewodnicząca Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP , doradca podatkowy
 • Agnieszka Gajewska , członek Zarządu Głównego SKwP , biegły rewident
 • Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego oraz Wielkopolskiego SKwP, doradca podatkowy

Eksperci SKwP zwracali uwagę, że przedsiębiorcy nie są gotowi na wprowadzenie e-faktury, a wielu z nich nie będzie wstanie sobie z tym poradzić. Wielu z nich nie znajdzie również księgowego, który na zasadzie dodatkowego zlecenia wystawiłby faktury w ich imieniu. Wprowadzenie obowiązkowego KSeF zatem spowoduje, że wielu mikro i małych przedsiębiorców będzie zmuszona zamknąć swoje działalności.

Bura rachunkowe już teraz są zbyt obciążenie obowiązkiem raportowania danych, aby przyjąć dodatkowe zlecenia. Poza tym, czy którekolwiek biuro rachunkowe zgodzi się wziąć na siebie odpowiedzialność w postaci wystawiania e-faktur w imieniu klienta? Gdyż za nierzetelnie wystawioną fakturę (nawet nieumyślnie), grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności.

16 grudnia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Ubezpieczenie OC dla biur rachunkowych

Pamiętacie panel dyskusyjny prowadzony przez Martyna Pożarowska, członka Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP na konferencji "Biura rachunkowe na zakręcie"?
To był bardzo istotny panel z przedstawicielami Saga Brokers, w którym mówiliśmy Dlaczego przy wyborze OC biura rachunkowego należy zaufać profesjonalistom.
Z przyjemnością Was informujemy, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce podjęło współpracę z Pierwszym Polskim Domem Brokerskim SAGA Brokers Spółka z o.o. – brokerem ubezpieczeniowym, specjalizującym się w obsłudze ubezpieczeń OC w związku z wykonywaniem zawodu.

Na stronach internetowych sagabrokers.pl w łatwy i szybki sposób można zapoznać się z ofertą oraz kupić online wszystkie ubezpieczenia OC niezbędne dla biura rachunkowego.
https://skwp.pl/aktualnosc/27420/

A jeżeli nie mogliście wziąć udziału w naszej konferencji, to serdecznie zapraszam do jej obejrzenia. Link załączam poniżej

https://konferencja.skp-ow.com.pl/

15 grudnia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytanie skierowane przez SKwP

W odpowiedzi na pytanie skierowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) Ministerstwo Finansów zajęło korzystne i racjonalne stanowisko.
"SKwP od dłuższego czasu podnosiło problem odpowiedzialności płatnika za zaniżenie zaliczki wynikające z zastosowania błędnie złożonego wniosku lub oświadczenia przez podatnika, np. pracownika (..)
Ministerstwo Finansów uznało, że w przypadku złożenia przez podatnika więcej niż jednego oświadczenia zawartego w druku PIT-2 ostateczna odpowiedzialność za niepobranie zaliczki lub pobranie jej w zaniżonej wysokości spoczywa na podatniku, a nie płatniku (..)" - Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego Wielkopolskiego SKwP.
Pełna treść informacji dostępna jest w poniższym linku:
https://skwp.pl/.../odpowiedzialnosc-platnikow-za-bledy.../
Więcej informacji już wkrótce znajdziemy w Miesięcznik Rachunkowość

13 grudnia 2022 r.

 

 

BIURA RACHUNKOWE

Konkurs #skwp115latnaszczycie rozstrzygnięty

Zakończył się fantastyczny konkurs #skwp115latnaszczycie uświetniający jubileusz 115-lecia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, zorganizowany przez SKwP O/O w Gdańsku.
To była niesamowita przygoda! 
Przepiękna sceneria towarzyszyła uczestnikom konkursu w dniu ogłoszenia wyników, gdyż rozstrzygnięcie odbyło się nad Morskim Okiem, tuż pod Rysami.
Oddział Wielkopolski SKwP zajął 1. miejsce, wygrywając tym samym cały konkurs.
2. miejsce zdobył Oddział Gdański SKwP.
Natomiast 3 miejsce zajął Oddział w Legnicy SKwP.
Wszystkim Oddziałom #SKwP serdecznie gratulujemy!
W konkurencji indywidualnej - za pokonanie największej liczby metrów mierzoną wysokością szczytów n.p.m. wygrała Sylwia Rzepka i zdobyła tytuł "Dyplomowanego Wspinacza". W nagrodę otrzymała możliwość wejścia z przewodnikiem tatrzańskim na Mnicha!
Natomiast Wojciech Wojtysiak za zdobycie największej liczby punktów otrzymał tytuł "Głównego wędrowca SKwP"!
Gratulujemy samozaparcia oraz wytrwałości w dążeniu do celu!
Gratulujemy także Mariuszowi Noworycie, dyrektorowi Wielkopolskiego Oddziału SKwP, który jako pierwszy zdobył 115-cie punktów w konkursie oraz Włodzimierzowi Lurce, dyrektorowi SKwP O/O w Krakowie, który otrzymał tytuł "Najlepszego górala z Krakowa"!
Dziękujemy również wszystkim, którzy włączyli się w cały konkurs i przyjechali do Zakopanego, aby świętować rozstrzygnięcie konkursu, a przede wszystkim za wspaniałą inicjatywę uświetniającą jubileusz naszej organizacji oraz fantastyczną integrację oddziałów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Do zobaczenia gdzieś na szlaku!
   
12 grudnia 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie Klubu Biur Rachunkowych w Oddziale Dolnośląskim SKwP

Dzisiaj w ramach Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP odwiedziliśmy Klub Biur Rachunkowych w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Dolnośląski.
Na spotkaniu omówiliśmy udostępnioną przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski "Procedurę AML dla biur rachunkowych". Dyskutowaliśmy również o:
 • wycenie usług księgowych oraz
 • uregulowaniu zawodu.
Taka wzajemna wymiana doświadczeń, stanowi niezmierną wartość w biurach rachunkowych.
Wspaniale było móc się z Wami spotkać i uściskać tyle znajomych twarzy... Muszę przyznać, że bardzo tęskniłam za Wami. Dziękuję za zaproszenie i fantastyczne spotkanie. Bardzo się cieszę, że ten czas mogłam spędzić razem z Wami.
 
9 grudnia 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Grudniowe wydanie Biuletynu Informacyjnego

"Odbywający się w dniach 18-21 listopada 2022 r. w Jio World Centre w Bombaju 21-szy Światowy Kongres Księgowych #WCOA2022 pod egidą International Federation of Accountants IFAC był wspaniałym wydarzeniem. Pomimo iż zrealizowano go w systemie hybrydowym, to stacjonarnie uczestniczyło w nim prawie 6500 osób. Żadna poprzednia edycja Światowego Kongresu Księgowych nie zgromadziła tylu reprezentantów tego środowiska. W całym wydarzeniu wzięło udział łącznie ponad 10 000 osób".
Serdecznie zapraszym do zapoznania się z grudniowym Biuletynem.
Znajdziecie w nim najważniejsze informacje dotyczące Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP .
7 grudnia 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie Klubu Biur Rachunkowych SKwP O/O w Białymstoku

Pomimo iż żadna z nas nie jest przebrana za Mikołaja, to przesyłamy Wam serdeczne pozdrowienia ze Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Białymstoku
W ramach Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP miałyśmy okazję odwiedzić Klub Biur Rachunkowych SKwP i podzielić się wiedzą na temat:
 • wyceny usług księgowych oraz
 • uregulowania zawodu księgowego.
Spędzone z Wami chwile były naprawdę wspaniałe.
Niezmiernie ucieszyłam się z informacji, że członkowie Klubu uczestniczący w poprzednim wydarzeniu, wdrożyli udostępnioną przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski Procedurę AML dla biur rachunkowych. Taka wspólna wymiana wiedzy, doświadczeń oraz procedur, ma miejsce na okrągło w Stowarzyszeniu.
Pięknie dziękujemy za cenną dyskusje oraz wymianę poglądów. A przede wszystkim dziękujemy za wspaniałą gościnę. Zapewne już niedługo - czy to online, czy na żywo - spotkamy się razem.
Mikołajkowe pytanie - Czy wiecie ile Klubów i Kół członkowskich działa w SKwP O/O w Białymstoku? Jeżeli tak, to na odpowiedzi czekam w komentarzach.
Nie zapomnijcie jednak do puli doliczyć:
 • Klub wewnętrznych audytorów oraz
 • Koło pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej.
  

6 grudnia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK)

Nie jest żadną tajemnicą, że wystąpienia publiczne u większości z nas powodują stres i zdenerwowanie. W końcu niewielu jest takich szczęściarzy, którzy wręcz urodzili się z takimi umiejętnościami.

Tak naprawdę to sztuka wystąpień publicznych polega na tym, aby cały stres oraz nerwy których doświadczamy, przekuć w motywującą energię dającą napęd do działania.

Na grudniowych warsztatach grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK) mogliśmy poczuć wystąpienia publiczne na własnej skórze... gdyż to my zostaliśmy kowalami przekuwania stresu i zdenerwowania.

Pięknie dziękujemy Konradowi Bugiera za wspaniale przeprowadzone szkolenie. Dzięki niemu zrobiliśmy milowy krok na przód, w naszej karierze zawodowej.

Dziękujemy również Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu, dzięki któremu prężnie rozwija się grupa CEUK.

Genialną rzeczą jest móc być członkiem organizacji, która nie tylko na co dzień nas szkoli, wspiera i integruje... ale również poprzez podnoszenie kompetencji miękkich cudownie rozwija.

     

2 grudnia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty w O/O SKwP w Warszawie

Dobiegł końca Dzień Otwarty jaki w dniu dzisiejszym zorganizowaliśmy dla biur rachunkowych wspólnie z Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP oraz Kołem Członkowskiem Biur Rachunkowych funkcjonującym przy naszym Oddziale.
Co działo się podczas Dnia Otwartego? Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać naszego eksperta Kacpra Sołoniewicza, który opowiedział o problemach, zagrożeniach i możliwościach związanych z rozliczaniem spółki i wspólnika, posłuchać o tym jak profesjonalnie zorganizować pracę biura rachunkowego, dowiedzieć się w jaki sposób Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie wspiera księgowych i biura rachunkowe, a także spotkać się z koleżankami i kolegami po fachu przy dobrej kawie i wymienić się swoimi doświadczeniami.
Był z nami Miesięcznik Rachunkowość A Wy byliście dzisiaj z nami? Jakie są Wasze wrażenia? Podzielcie się nimi.
30 listopada 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie konsultacyjne przedstawicieli SKwP w Ministerstwie Zdrowia

A miało być prościej...
(..) W zakresie pozostałych propozycji i wniosków Ministerstwo Zdrowia nie udzieliło odpowiedzi i można odnieść wrażenie, że nie rozumie istoty podnoszonych problemów, a aktywność SKwP jako strony społecznej coraz bardziej przypomina bicie głową w ścianę (..) Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz sekretarz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski
Spotkanie konsultacyjne przedstawicieli SKwP w Ministerstwie Zdrowia:
 
29 listopada 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Zamknięcie roku 2022

Serdecznie polecamy zamknięcie roku wydawnictwa Rachunkowość.

W tym roku znacznie obszerniejsza niż zwykle cześć podatkowa, z pewnością rozjaśni skomplikowane przepisy podatkowe w każdym biurze rachunkowym.

28 listopada 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dyskusja "Organizacja i zarządzanie pracy w biurze rachunkowym"

W listopadzie, w siedzibie Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu, Anita Tomaszewska - członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP,  miała przyjemność przeprowadzić dyskusje dot. organizacji i zarządzania pracy w biurze rachunkowym.

Członkowie Oddziału Wielkopolskiego mogli garściami czerpać wiedzę od Anity i tym samym usprawnić pracę w swoim biurze rachunkowym.

25 listopada 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Debata "Szanse i wyzwania dla Biur Rachunkowych w dobie zmieniających się przepisów"

Pod koniec listopada Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP, miała okazje zabrać głos w debacie "Szanse i wyzwania dla Biur Rachunkowych w dobie zmieniających się przepisów",  podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych wraz z Kancelarią Staniek&Partners - Law for Industry.

Rozmowy w kuluarach stanowiły znakomitą okazję, do zobaczenia po raz pierwszy na żywo wielu osób znanych z portalu Facebook.

25 listopada 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Przyjdź 30 listopada br. do biura O/O w Warszawie SKwP

Zapraszamy!

Prowadzisz biuro rachunkowe? Zapraszamy Cię na Dzień Otwarty w SKwP organizowany przez Oddział Okręgowy w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Przyjdź 30 listopada br. o godzinie 13.00. do Biura Oddziału Okręgowego w Warszawie SKwP, przy ul. Płockiej 17 lok. 25 w Warszawie:

 •  dowiedz się, jak profesjonalnie zorganizować pracę biura rachunkowego,
 •  dowiedz się w jaki sposób wspieramy księgowych i biura rachunkowe w codziennej pracy,
 •  dowiedz się jakie korzyści wynikają z przynależności do SKwP oraz Koła Członkowskiego Biur Rachunkowych działającego w naszym Oddziale,
 •  spotkaj się z koleżankami oraz kolegami po fachu i przy dobrej kawie wymieńcie się swoimi doświadczeniami.

Dzień Otwarty w SKwP to wydarzenie kierowane do osób, które chcą poznać naszą działalność. Co jeszcze dla Ciebie zaplanowaliśmy w ramach Dnia Otwartego w SKwP?

Bezpłatne szkolenie na temat – „Rozliczenia spółki i wspólnika – problemy, zagrożenia, możliwości”. Posłuchaj naszego eksperta – Kacpra Sołoniewicza – adwokata, doradcę podatkowego.

Współorganizatorem spotkania w ramach dni otwartych jest Koło Członkowskie Biur Rachunkowych oraz Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP działająca przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Ze względów organizacyjnych prosimy o dokonanie zgłoszenia. Bezpośredni link do zgłoszenia https://forms.gle/UbLdJcbUnRBdMHNcA

 

Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z nami

e-mail: czlonkostwo@skp-ow.com.pl

tel. +48 885 305 645

Do zobaczenia 30 listopada br.!

23 listopada 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Jubileuszowa publikacja z okazji 115-lecia SKwP

11 listopada 2022 roku, przypada 104-ta rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Również w tym roku, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce obchodzi jubileusz 115-lecia.

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją, uświetniającej ten wspaniały jubileusz.

14 listopada 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

III edycja konferencji – Biura rachunkowe na zakręcie

Zakończyliśmy III edycję konferencji "Biura rachunkowe na zakręcie" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie wspólnie z Komisją Biur Rachunkowych przy SKwP.

W tym roku skupiliśmy się na tym, w jaki sposób biura rachunkowe mogą działać i wygrywać w zmieniającym się świecie, zachowując przy tym optymalny poziom bezpieczeństwa.

 

Na konferencji przedstawiliśmy dwa panele dyskusyjne:

 • Sylwia Rzepka poprowadziła panel dotyczący profesjonalnego budowania wizerunku biura rachunkowego w social mediach, radzenia sobie z hejtem oraz bezpieczeństwem w sieci.
 • Martyna Pożarowska poprowadziła panel dotyczący ubezpieczeń biur rachunkowych - dlaczego przy jego wyborze warto jest zaufać profesjonalistom.

 

Oprócz paneli dyskusyjnych na konferencji miały miejsce również istotne prelekcje:

 • Agnieszka Ligocka opowiedziała w jaki sposób odpapierzając biuro rachunkowe możemy usprawnić jego pracę,
 • Aneta Lech przedstawiła formy opodatkowania dla biura rachunkowego w nowej rzeczywistości podatkowej,
 • Katarzyna Tomala zaprezentowała praktyczne i syntetyczne podsumowanie zmian podatkowych i składkowych w pigułce,
 • Bogdan Zatorski przedstawił bezpiczną drogę do KSeF,
 • Monika Kawalec z Konradem Spryńca zaprezentowali nowoczesne biuro rachunkowe poprzez case study .

Dziękujemy wszystkim prelegentom, panelistów i uczestnikom. A w szczególnosci dziękujemy SKwP O/O w Warszawie za wspaniałą organizacje wydarzenia.

10 listopada 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE
Biura rachunkowe na zakręcie – działać i wygrywać w zmieniającym się świecie
Bezpłatna Konferencja w trybie online:
8 listopada 2022 r.
09:00 - 15:00
Dlaczego warto być z nami w tym dniu na konferencji?
Wszystkiego dowiecie się z wypowiedzi Aneta Lech, przewodniczącej Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP
Zapraszamy do rejestracji: https://konferencja.skp-ow.com.pl
2 listopada 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty SKwP dla biur rachunkowych we Włocławku

Wspaniała energia towarzyszyła nam w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce o/o Włocławek , w którym odbył się Dzień otwarty SKwP dla biur rachunkowych

Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych mówiła o uregulowaniu zawodu księgowego, wycenie usług księgowych oraz dobrych praktykach  w biurze rachunkowym. Omówiła i udostępniła również "Procedurę AML dla biur rachunkowych". To był efektywnie spędzony czas.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za rewelacyjnie spotkanie. W szczególności dziękuję wspaniałym kobietom SKwP O/O we Włocławku, za serdeczność, ciepłe przyjęcie i znakomicie  zorganizowane spotkanie.

Klub biur rachunkowych, który na dniach zostanie utworzony w Oddziale, będzie stanowił wspaniałe miejsce lokalnej integracji oraz wsparcia księgowych w ich codziennej pracy zawodowej. Zatem... serdecznie zapraszamy do dołączenia do Klubu Biur Rachunkowych w SKwP O/O we Włocławku‼️

28 października 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty SKwP w Gorzowie Wielkopolskim

Czy wiecie, że wczoraj, tj. 13-go października weszła nowelizacja Kodeksu spółek handlowych?
My, czyli właściciele biur rachunkowych, mieliśmy okazję się z nimi zapoznać na wydarzeniu Dzień otwarty SKwP zorganizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gorzowie Wlkp
Wchodzące w życie przepisy z Kodeksu spółek handlowych, w rewelacyjny sposób przedstawił Jakub Liszka radca prawny, doradca restrukturyzacyjny.
Ja, czyli Sylwia Rzepka przedstawiłam "Procedurę AML dla biur rachunkowych". Następnie podzieliłam się swoim doświadczeniem dot.:
 • wyceny usług księgowych,
 • radzeniem sobie z trudnym klientem oraz
 • budowaniu wizerunku w mediach społecznościowych.
Kameralna atmosfera sprzyjała licznym dyskusjom oraz wspólnej wymianie doświadczeń.
Serdecznie dziękujemy za wspaniałą atmosferę i świetną organizacje. Było nam niezmiernie miło, w ramach Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP być w tym dniu razem z Wami. Dziękujemy za zaproszenie oraz fantastyczne spotkanie.
14 października 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Oddział Okręgowy w Warszawie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wraz z Komisją Biur Rachunkowych działającą przy Zarządzie Głównym SKwP zaprasza na III edycję wydarzenia cieszącego się ogromną popularnością – konferencję online „Biura rachunkowe na zakręcie”.

Bądźcie z nami online 8 listopada br.

godz. 9:00–15:00

Tegoroczne spotkanie poświęcone jak zawsze w całości problemom i wyzwaniom z jakimi mierzą się dziś biura rachunkowe, tj. zmieniającym się w szybkim tempie przepisom prawa, galopującej cyfryzacji w raportowaniu danych, zwiększającym się obowiązkom wobec biur i księgowych oraz brakiem uregulowania zawodu, odbędzie się pod hasłem „Działać i wygrywać w zmieniającym się świecie”.

Do prelekcji oraz dyskusji zaprosiliśmy ekspertów w swoich dziedzinach, osoby prowadzące biura lub bardzo blisko z nimi współpracujące, rozumiejące nie tylko problemy merytoryczne, ale także organizacyjne, kadrowe czy biznesowe samych biur. Będzie merytorycznie i ciekawie.

Rejestracji na konferencję należy dokonać poprzez stronę: https://konferencja.skp-ow.com.pl/

HARMONOGRAM KONFERENCJI*
9:00 – 9:10 Inauguracja, wprowadzenie do tematyki konferencji – Aneta Lech
  9:10 – 9:20 Wystąpienie prezesa Zarządu Oddziału Jerzego Konieckiego
  9:20 – 9:30 Wystąpienia okolicznościowe
 9:30 – 10:30 „Księgowość bez papieru? Jak usprawnić pracę w biurze rachunkowym i mieć więcej czasu”
Prelegent: Agnieszka Ligocka
10:30 – 11:30 „Formy opodatkowania dla biura rachunkowego w nowej rzeczywistości podatkowej”
Prelegent: Aneta Lech
11:30 – 12:00 Przerwa
12:00 – 12:50 Profesjonalne biuro rachunkowe – jak budować swój wizerunek w social mediach i zachować bezpieczeństwo – panel dyskusyjny

Moderator: Sylwia Rzepka

Uczestnicy: Joanna Bogielczyk, Konrad Jędrosz, Agnieszka Cajkowska-Wendorff

12:50 – 13:40 Ubezpieczenie biura rachunkowego – dlaczego warto zaufać profesjonalistom – panel dyskusyjny

Moderator: Martyna Pożarowska

Uczestnicy: przedstawiciele SAGA BROKERS

13:40 – 13:55 Przerwa
13:55 – 14:55 Zmiany, zmiany, zmiany – praktyczne i syntetyczne podsumowanie zmian podatkowych i składkowych w pigułce

Prelegent: Katarzyna Tomala

14:55 – 15:00 Podsumowanie konferencji

 * Organizatorzy konferencji zastrzegają, że program może ulec zmianie.

Warunkiem uczestnictwa w konferencji jest elektroniczne wypełnienie zgłoszenia na stronie: https://konferencja.skp-ow.com.pl/ w terminie do 28 października 2022 roku.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Dodatkowe informacje uzyskać można pod nr tel.: +48 885 305 645, 609 996 079, 609 906 993
oraz pod adresem e-mail: ijurczak@skp-ow.com.pl.

Informacje zamieszczane są również w panelu członkowskim.


13 października 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Certyfikowany Ekspert Usług Księgowych (CEUK)

Z pozycji przedsiębiorcy, znalezienie kompetentnego biura rachunkowego wcale nie jest takie proste. Czy jest to w ogóle możliwe, jeszcze przed nawiązaniem wiążącej współpracy?

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym w październikowym numerze Sukcesie po poznańsku” (str. 36-37) 

https://sukcespopoznansku.pl/pl/magazyn/e-wydanie/

 

12 października 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie wraz z Kołem Członkowskim w Płońsku oraz z Komisją Biur Rachunkowych przy SKwP serdecznie zaprasza na odczyt

O ubezpieczeniu biur rachunkowych okiem właściciela biura rachunkowego

 13 października br., godz. 16:30-18:00 - online

Spotkanie zostanie przeprowadzone z wykorzystaniem platformy CLICKMEETING.

Odczyt poprowadzi Martyna Pożarowska – prawnik, księgowa, prezes zarządzający w LEXANTIS PL, członek Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP.

fot. Pixabay

UWAGA! Zapisu na odczyt można dokonać najpóźniej do godziny 13.00 w dniu, w którym będzie się on odbywał. Zgłoszenia napływające po tym terminie mogą nie zostać przetworzone na czas.

Link do rejestracji znajdą Państwo po zalogowaniu do Serwisu członków SKwP:

https://czlonkowie.skwp.pl/wydarzenie/o-ubezpieczeniu-biur-rachunkowych-okiem-wlasciciela-biura-rachunkowego/

Serdecznie zapraszamy!


10 października 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie konsultacyjne w sprawie projektu ustawy CEiDG

7 października przedstawiciele  Stowarzyszenie Księgowych w Polsce - Sylwia Rzepka i Martyna Pożarowska – wzięły udział w spotkaniu konsultacyjnym projektu ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce jest partnerem społecznym w konsultacjach ustawy o CEiDG.

 

Więcej informacji można znaleźć w poniższym linku:

https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/nowelizacja-ustawy-o-ceidg--kolejny-krok-w-strone-cyfryzacji-polskich-przedsiebiorstw

10 października 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Kluby Biur Rachunkowych SKwP – bezpieczny przystanek

"Problemy, z jakimi stykają się osoby usługowo prowadzące księgowość, przypominają niekończący się roller coaster. Bez wymiany doświadczeń, integracji i wzajemnego wsparcia trudno byłoby w tym pędzie choć na chwilę się zatrzymać albo nie wypaść z torów. Bezpiecznymi przystankami okazują się Kluby Biur Rachunkowych, działające w strukturach oddziałów okręgowych Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) na terenie całego kraju"
Treść całego artykułu dostępna jest poniżej:
5 października 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Październikowe warsztaty grupy #CEUK w Poznaniu

Ciągły rozwój zawodowy oraz poszerzanie kompetencji miękkich, jest tak samo ważny w pracy księgowego jak aktualizacja wiedzy podatkowej. Ponieważ to kompetencje miękkie:

 • mają wpływ na to, w jaki sposób współdziałamy z innymi
 • ułatwiają nawiązywanie relacji z naszym otoczeniem
 • sprzyjają budowaniu zaufania i niezawodności
 • pomagają efektywnie kierować zespołem

Zasadniczo, to od wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich, zależy nasz sukces.

Na październikowych warsztatach grupy #CEUK w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu, uczestnicy zdobywali wiedzę:

 • związaną z radzeniem sobie z trudnym klientem w biurze rachunkowym, w zależności od jego typu osobowości
 • związaną z zakładką google oraz jej pozycjonowaniem

Warsztaty przeprowadziły Joanna Bogielczyk oraz Zuzanna Strauchmann. To było bardzo efektywne spotkanie.

Uczestnicy świętowali również jubileusz 15-lecia pracy Mariusza Noworyta, dyrektora Wielkopolskiego Oddziału SKwP w Poznaniu.

4 października 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty SKwP w Rzeszowie

W dniu wczorajszym miałyśmy okazję jako przedstawicielki Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP spotkać się z właścicielami biur rachunkowych z Rzeszowa i okolic.

Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przedstawiła zagadnienie wyboru formy opodatkowania dla biura rachunkowego w obliczu wzrostu obciążeń publicznoprawnych i wskazałam na wady i zalety poszczególnych form prowadzenia dg i opodatkowania.

Martyna Pożarowska, członek Komisji Biur Rachunkowych przedstawiła kwestie ubezpieczenia biura rachunkowego okiem właściciela biura i myślę, że dla wielu osób było to interesujące i odkrywcze.

Małgorzata Pyrc, członek Komisji Biur Rachunkowych wzięła na siebie omówienie trudnego tematu zdefiniowania zawodu przedstawiając stanowisko Komisji oraz najważniejsze kwestie związane z kalkulacja wynagrodzenia za usługi księgowe.

Na spotkaniu powstało silne przekonanie o potrzebie i korzyściach powołania Klubu Biur Rachunkowych przy @Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Podkarpacki w Rzeszowie.

Serdeczne podziękowania zarówno dla Oddziału Podkarpackiego i Pana Prezesa Cieśli za deklaracje pomocy i wsparcie oraz organizacje Dnia otwartego oraz wszystkich uczestników, którzy przybyli na spotkanie.

Mamy nadzieję, że to początek Klubu Biur Rachunkowych w Rzeszowie.

4 października 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

IV Zlot WBR – Integracja z lekką nutą merytoryki

W dniach 29 września 2 października Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP uczestniczyła w IV Zlot WBR  Integracja z lekką nutą merytoryki. Organizatorem Zlotu była Ewa Longawa oraz TAXBELL

Podczas wydarzenia, Aneta Lech Przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP przedstawiła działalność Stowarzyszenie Księgowych w Polsce na rzecz biur rachunkowych oraz stanowisko Komisji odnośnie regulacji zawodu.

Ze stanowiskiem można zapoznać się klikając w link  dostępny w komentarzu do postu.

Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie oraz organizacje a wszystkim uczestnikom tj. Właścicielom Biur Rachunkowych za wspólnie spędzony czas 😊

3 października 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Prekonsultacje w zakresie regulacji zawodu księgowego – stanowisko Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP

Komisja Biur Rachunkowych, działająca przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (dalej: „Komisja BR”), w ramach trwających prekonsultacji ogłoszonych przez Ministerstwo Finansów w temacie regulacji zawodu księgowego przedstawia swoje wnioski i propozycje w przedmiocie planowanej regulacji. Ze względu na zakres działania i swoich kompetencji, stanowisko dotyczy wyłącznie outsorcingu usług księgowych (biur rachunkowych).

Stanowisko
Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP

3 października 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Komisja Biur Rachunkowych SKwP zaprasza na "Dzień otwarty SKwP"


W ramach działalność statutowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zapraszamy do:

 • grupy wsparcia dla właścicieli biur rachunkowych Biura rachunkowe na zakręcie - grupa wsparcia,
 • uczestnictwa w Dniach Otwartych SKwP dla Biur Rachunkowych w poszczególnych Oddziałach SKwP,
 • przystąpienia do SKwP i czynnego uczestnictwa w Klubach Biur Rachunkowych w niektórych Oddziałach SKwP.

Ponadto zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą szkoleń organizowanych przez poszczególne Oddziały SKwP.

 

Już dziś zapraszamy na "Dzień otwarty SKwP":

PAŹDZIERNIK 2022 r.:

 • 3 października Rzeszów, godz. 9:00 ⇒ ZAPRASZAMY,
 • 13 października Gorzów Wielkopolski, godz. 11:00,
 • 28 października Włocławek, godz. 12:00.

Więcej informacji na stronach oddziałów SKwP.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty SKwP w Rzeszowie

19 września 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Członkowie wspierający w SKwP

Powszechnie wiemy, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce nie jest wyłącznie organizacją szkoleniową...to coś o wiele więcej. Pomimo posiadania znakomitej oferty szkoleniowej oraz certyfikacji zawodu księgowego, prowadzi również szeroko rozumianą działalność statutową - zarówno dla członków zwyczajnych, jak i członków wspierających.

Oznacza to, że każdy członek zwyczajny lub wspierający SKwP może uczestniczyć nieodpłatnie w odczytach, konferencjach i prelekcjach. Członkowie otrzymują również różnego rodzaju zniżki np. do Miesięcznika Rachunkowość oraz procedury np. Procedura AML dla biur rachunkowych, czy też Komentarz do schematów podatkowych. Jednak najważniejsza jest wzajemna integracja, mająca miejsce np. w Klubach Biur Rachunkowych.

Zachęcamy Was również bardzo serdecznie, do zapoznania się z artykułem opublikowanym w "Sukces po poznańsku" . Członkowie Komisji Biur Rachunkowych SKwP - Sylwia Rzepka i Anita Tomaszewska wraz z Janiną Pokazką miały okazję się wypowiedzieć, w temacie dot. członków wspierających.

13 września 2022 r.

 

BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie w Klubie Biura Rachunkowych w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce O/O w Częstochowie

Wyśmienita atmosfera towarzyszyła nam na spotkaniu Klubu Biur Rachunkowych w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce O/O w Częstochowie.

Dyskusja związana z dobrymi praktykami, przyszłością zawodu księgowego oraz rozwiązywaniem bieżących problemów zawodowych, była niezmiernie owocna.

Spotkanie prowadziła Katarzyna Tomczyk, przewodnicząca Klubu Biur Rachunkowych wraz z Sylwią Rzepka, sekretarzem Komisji Biura Rachunkowych SKwP.

5 września 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Biuletyn informacyjny – sierpień 2022

„Społeczeństwo nie musi robić nic. Społeczeństwo jako całość, bo jak zwykle cały ciężar tej roboty wezmą na siebie księgowi. Jak mówił niedawno w wywiadzie Pan Premier Mateusz Morawiecki, przyznając się do tego, że nie wszystko poszło dobrze mówiąc dość delikatnie o Polskim Ładzie mówił że wiąże to się z mitręgą księgowych. Ja sobie sprawdziłem co oznacza to słowo. Otóż mitręga zgodnie ze słownikiem j. polskiego to: strata, marnowanie czasu, zwłoka, mitrężenie albo mozolna, męcząca, zwykle nieefektywna praca co nie rodzi optymizmem biorąc pod uwagę zwłaszcza to, że jak powiedział Pan Premier to dzieło nie jest jeszcze skończone i upraszczanie podatków, to coś co nas czeka w przyszłości” mówi dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP), prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Szczecinie w wywiadzie dla Radia Plus Szczecin.
Zapraszam do zapoznania się z całością sierpniowego Biuletynu, w którym znajdziecie najważniejsze wydarzenia z życia Komisji Biur Rachunkowych SKwP oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny 🙂
BIURA RACHUNKOWE

#skwp115latnaszczycie

Jeszcze chwila...i opublikujemy Biuletyn w którym przedstawimy najważniejsze wydarzenia z życia Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
...ale zanim to zrobimy... pokażemy Wam kawałek jego zawartości przypominając tym samym o trwającym Konkursie #skwp115latnaszczycie, przeprowadzanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku.
Dla przypomnienia wklejam zasady konkursowe:
Dla każdego uczestnika czekają odznaki okolicznościowe. Pamiętajcie, że zdobywając szczyty z członkami rodziny, punkty są liczone podwójnie.
Zatem do dzieła dzielni księgowi... wyścig pomiędzy poszczególnymi Oddziałami SKwP nadal trwa!
2 sierpnia 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Życzymy udanego urlopu!

“Raz do roku pojedź w miejsce, w którym jeszcze nie byłeś.” – Dalajlama

Pozdrawiamy wszystkich księgowych, życząc dużo radości i odpoczynku 😀

30 lipca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE
Wywiad Stanisława Hońki wiceprezesa ZG SKwP dla Radio Plus Szczecin
"Społeczeństwo nie musi robić nic. Społeczeństwo jako całość, bo jak zwykle cały ciężar tej roboty wezmą na siebie księgowi. Jak mówił niedawno w wywiadzie Pan Premier Mateusz Morawiecki, przyznając się do tego, że nie wszystko poszło dobrze - mówiąc dość delikatnie o Polskim Ładzie - mówił że wiąże to się z mitręgą księgowych.
Ja sobie sprawdziłem co oznacza to słowo. Otóż mitręga zgodnie ze słownikiem j. polskiego to: ✔️strata, ✔️marnowanie czasu, ✔️zwłoka, ✔️mitrężenie albo ✔️mozolna, ✔️męcząca, ✔️zwykle nieefektywna praca - co nie rodzi optymizmem biorąc pod uwagę zwłaszcza to, że jak powiedział Pan Premier - to dzieło nie jest jeszcze skończone i upraszczanie podatków, to coś co nas czeka w przyszłości".
Cały wywiad dostępny jest w formacie MP3 w poniższym linku:

28 lipca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dlaczego włączenie się w uregulowanie zawodu księgowego jest takie ważne?

Odpowiedz na to pytanie znajdziecie w krótkim materiale z Leszkiem Lewandowiczem, sekretarzem Zarządu Głównego oraz Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

#sluchamyksiegowych

21 lipca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Spotkania grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK)

Jak wyglądają spotkania grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK)? ...najlepiej z szampanem.
Na dzisiejszym spotkaniu świętowaliśmy zdanie egzaminu na doradcę podatkowego naszej koleżanki.
Beata Szlachetka szczerze gratulujemy, tym bardziej... że będziesz nas swoją wiedzą wspierać, w niejasnych przepisać nie tylko z Polskiego Ładu.
Głównym tematem spotkania, była przyszłość zawodu księgowego. Tym samym bardzo dziękuję Małgorzata Szulczewska za poświęcony czas i wniesienie tak wiele do dyskusji w tym temacie.
Na spotkaniu nie zabrakło również Polskiego Ładu. Najważniejsze projektowe zmiany przedstawił Leszek Lewandowicz, nasz znakomity ekspert i doradca podatkowy.
Cieszę się, że pomimo sezonu urlopowego udało nam się spotkać. To był efektywnie spędzony czas z Wami oraz szampanem. Jesteście naprawdę wspaniałe.
16 lipca 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Dylematy etyczne w Polskim Ładzie – film zdobywający nagrodę II stopnia w Konkursie na dylemat etyczny z dziedziny rachunkowości, przeprowadzany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Etyka jest integralną i nieodłączną częścią zawodu księgowego... i to na całym świecie. Potwierdzeniem tego jest tworzenie  kodeksów oraz standardów etycznych przez organizacje księgowe np. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny czy IFAC. Dodatkowo każdy członek organizacji, musi podpisać deklarację, w której zobowiązuje się do przestrzegania zasad etyki zawodowej.

Mamy świadomość jednakże tego, że nie wszystko jest białe lub czarne... gdyż często zarówno w życiu jak i pracy, istnieje wiele odcieni szarości. Dodatkowo presja wywierana na księgowego przez dotrzymanie wszelkich terminów, skomplikowane i często zmieniane przepisy, członków zarządu, klientów, pracowników, czy rodziny, stawia księgowego w różnego rodzaju dylematach etycznych.

Przedstawiamy Wam nasz film, który zdobył nagrodę II stopnia w Konkursie na najlepszy dylemat etyczny z dziedziny rachunkowości. Zapraszamy do obejrzenia dylematów etycznych związanych z Polskim Ładem.

14 lipca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Nagroda w Konkursie na opracowanie dylematu etycznego z dziedziny rachunkowości

Miło nam poinformować, że Sylwia Rzepka , sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP, Anita Tomaszewska , członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP oraz Janina Pokazka zdobyły nagrodę II stopnia w Konkursie na opracowanie dylematu etycznego z dziedziny rachunkowości, przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

 

13 lipca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Przegląd Prasy ekonomicznej – certyfikacja zawodu księgowego?

Czy zawód księgowego powinien zostać uregulowany? Zapraszamy do obejrzenia programu "Przegląd prasy ekonomicznej" wyemitowanego w Internetowej Telewizji DTV24, w którym Maria Nawrot, Janina Pokazała oraz Sylwia Rzepka poruszają tę tematykę.

12 lipca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Jak efektywnie współpracować z biurem rachunkowym

"Jak efektywnie współpracować z biurem rachunkowym" ETYKA
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z drugim odcinkiem mini serialu, dotyczącym relacji pomiędzy klientem a biurem rachunkowym.
W załączonym linku, znajdziecie również krótki artykuł powiązany z tym zagadnieniem.
8 lipca 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Klub Biur Rachunkowych w Opolu

W dniu dzisiejszym odwiedziliśmy Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Opolu. W niedawno powstałym Klubie Biur Rachunkowych omówiliśmy i udostępniliśmy "Procedurę AML dla biur rachunkowych".
Niezmiernie się cieszę, że Klub został oddany pod Beata Skorupińska skrzydła, gdyż osobiście dość dobrze się znamy, należąc do Sieć Doradców Lokalnych Fimango .
Na spotkaniu rozmawialiśmy również o codziennych trudnościach związanych z prowadzeniem biura rachunkowego oraz o przyszłości zawodu księgowego. Gdyż jak wiemy, przyszłość jest w naszych rękach, a ze względu na wydłużony termin prekonsultacji dot. uregulowania zawodu księgowego, nadal możemy coś zmienić.
Zachęcam zatem do wypełnienia ankiety przygotowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce link do ankiety znajdziecie poniżej:
Wzajemne współdziałanie, integracja oraz wsparcie, odgrywają istotną rolę w zawodzie księgowego. Dlatego też comiesięczne spotkania członków SKwP w Klubach Biur Rachunkowych mają tak wielkie znaczenie.

5 lipca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Profesjonalizacja albo przywrócenie regulacji zawodu. Księgowych czekają niedługo spore zmiany, nie tylko w podatkach

"– Mamy dziś bardzo trudną sytuację prawno-podatkową, dynamicznie zmieniające się prawo i otoczenie gospodarcze, a oczekiwania przedsiębiorców w stosunku do księgowych są bardzo wysokie – mówi Agnieszka Gajewska z warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Jak wskazuje, księgowi coraz częściej stają się strategami finansowymi i doradzają zarządom w firm w podejmowaniu decyzji biznesowych. W nadchodzących miesiącach czeka ich zaś szereg nowych wyzwań związanych ze zmianami w podatkach i systemie rozliczeń. Największym może być jednak zmiana, którą analizuje w tej chwili Ministerstwo Finansów, czyli profesjonalizacja branży albo ponowne włączenie księgowych do katalogu zawodów regulowanych. Konsultacje w tej sprawie mają potrwać jeszcze do końca września br." (...)

https://biznes.newseria.pl/news/profesjonalizacja-albo,p2119096967

23 czerwca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

"Wymagania i odpowiedzialność bez jakichkolwiek praw" – artykuł w Rzeczpospolitej

"Na problemy księgowych zatrudnionych w przedsiębiorstwach oraz biur rachunkowych od wielu lat starało się zwrócić uwagę Stowarzyszenie Księgowych w Polsce – które było, jest i zawsze będzie po stronie księgowych. Drzwi do polepszenia naszej przyszłości zostały otwarte i teraz tylko od nas zależy, w jaki sposób to wykorzystamy. Czy nie pozostaniemy bierni i włączymy się w prekonsultacje, dotyczące uregulowania zawodu księgowego? Tylko od nas zależy czy zawód księgowego w jakikolwiek sposób zostanie uregulowany. Nie robiąc nic, pozostaniemy sami z wszystkimi problemami, a te nie rozwiążą się same".
Jeżeli nadal nie macie pewności, czy włączyć się w prekonsultacje dotyczące uregulowania zawodu księgowego, to zachęcam do zapoznania się z moim artykułem opublikowanym na łamach Rzeczpospolita oraz komentarzami ekspertek: Anita Tomaszewska , Beata Szlachetka , Katarzyna Majnert , a następnie do przelania swych myśli na papier, w postaci wypełnienia ankiety przygotowanej przez SKwP:

21 czerwca 2022 r.

 

BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie CEUK w Poznaniu

Nie tak dawno uczestniczyliśmy w kolejnym spotkaniu, dedykowanym grupie Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK) organizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski
Spotkanie było kontynuacją kwietniowego szkolenia, mającego na celu poszerzenia wiedzy w budowaniu:
- marki własnej oraz
- marki biura rachunkowego.
Szkolenie przeprowadziła Joanna Bogielczyk, która podzieliła się z nami swoją ekspercką wiedzą w tej dziedzinie. Pięknie jej za to dziękujemy.
Spotkania grupy CEUK, dedykowane są członkom SKwP wszystkich oddziałów. Zatem jeżeli posiadacie tytuł Certyfikowanego Eksperta Usług Księgowych, to serdecznie Was zapraszamy.
Ja natomiast kończąc ten post, chciałam Wam wszystkim podziękować za wspaniałe spotkanie.

19 czerwca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

"Zawód księgowego wymaga pilnego zdefiniowania" – wywiad prezesa SKwP

"Prekonsultacje prowadzone przez Ministerstwo Finansów (MF) to bardzo ważna inicjatywa. Bardzo nam na niej zależało, ponieważ od kilku lat walczyliśmy o zdefiniowanie zawodu (..)
Inicjatywa resortu ma też związek z naszą, szeroko zakrojoną akcją prowadzoną m.in. w ankietach i badaniach, dzięki którym chcemy poznać, jakie jest podejście do zawodu księgowego, jakie są wobec niego oczekiwania i co na temat mają do powiedzenia sami księgowi, a jeszcze bardziej odbiorcy naszych usług, czyli przedsiębiorcy" Jerzy Koniecki, prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w wywiadzie dla Prawo.pl
17 czerwca 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Przyszłość zawodu księgowego

„(..) dlatego jesteśmy za mądrą regulacją, taką która nie będzie dokuczliwa. Która będzie uwzględniała, po pierwsze prawa nabyte i po drugie nie przewidujemy, żeby zostać głównym księgowym jedyną formą był egzamin. To znaczy jeżeli dana osoba od iluś lat wykonuje taką praktykę, to rynek już zweryfikował i w związku z tym powinna nabyć uprawnienia o których mówimy” - mówi dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w rozmowie z Markiem Mikulskim dla SuperFM.

https://super.fm/podcasty/27/1803-zaprasza-marek-mikulski

15 czerwca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień Księgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Opolu

Wspaniała atmosfera towarzyszyła nam w Dniu Księgowego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Opolu, który świętował jubileusz 65-lecia swojej działalności.
Na ceremonii miało miejsce wręczenie złotej odznaki z diamentem, którą otrzymała Krystyna Haładewicz. Srebrne odznaki otrzymali: Klaudia Mika, Justyna Urbańska, Izabela Golenia-Młynarczyk i Marek Wacław.
Uroczyste ślubowanie z okazji otrzymania tytułu dyplomowanego księgowego SKwP złożyła Agnieszka Cebula.
Natomiast odznakę zasłużonego dla Województwa Opolskiego otrzymał Jerzy Kleman. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Niezmiernie się cieszymy, że mogliśmy ten szczególny dzień świętować razem z Wami. Gratulujemy pięknego jubileuszu, wspaniałej atmosfery oraz znakomitej organizacji.

14 czerwca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Konferencja SKwP – KSIĘGOWY architektem bezpiecznego biznesu

Trwa debata z udziałem przedstawiciela Ministerstwo Finansów , dotycząca przyszłości zawodu księgowego.
Jubileuszowa Konferencja z okazji 115-lecia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

9 czerwca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

115-lecie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

"W imieniu światowego zawodu księgowego składam gratulacje Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce obchodzącemu swój jubileusz 115-lecia. Dziękuję Prezesowi Konieckiemu za zaproszenie mnie do zabrania głosu przy tej ważnej okazji. 115 lat to znaczący kamień milowy, który odzwierciadla trwałą wartość wkładu Waszego zawodu w interes publiczny. Korzystając z tej okazji, dziękuję wszystkim członkom SKwP, zarówno byłym jak i obecnym, za Waszą pracę na rzecz budowania silnego zawodu księgowego w Polsce" - Alan Johnson prezes Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC).

To tylko mały okruszek zawartości czerwcowego Biuletynu. Znajdziecie w nim najważniejsze publikacje, relacje oraz informacje związane z działalnością Komisji Biur Rachunkowych SKwP oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny.

Z okazji Dnia Księgowego oraz jubileuszu 115-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, życzymy wszystkim księgowym dużo zdrowia, wytrwałości, stabilnych i przejrzystych przepisów podatkowych, świadomych klientów oraz więcej czasu dla siebie :-)

8 czerwca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

"W drodze do profesjonalizacji zawodu księgowego"

"W drodze do profesjonalizacji zawodu księgowego" polecam zapoznać się ze z znakomitym artykułem dr hab. Stanisław Hońko , dotyczącym zawodu księgowego.
Publikacja jest dość obszerna, zatem na zapoznanie się z nią proponuje zarezerwować sobie ok. 30 minut.
Link do artykułu znajdziecie poniżej.
8 czerwca 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Jubileusz 10-lecia SKwP O/O w Piszu

To była wspaniała uroczystość, świętowana z okazji jubileuszu 10-lecia SKwP O/O w Piszu oraz 115-lecia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Niezmiernie jestem wdzięczna, że mogłam świętować ten szczególny dzień razem z Wami.
Dzięki temu miałam okazję, aby poznać Was osobiście oraz porozmawiać o Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Profesor Anna Karmańska, która jest największym autorytetem z dziedziny ETYKI w rachunkowości. Zaprezentowała tym samym przyszłościowy kierunek sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju w skali globalnej oraz 17 strategicznych celów IFAC w dążeniu do zrównoważonego rozwoju.
Jak wiemy, SKwP jest na pełnych prawach członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych IFAC już od 1989 roku.
Niezmiernie się ucieszyłam z obecności Eweliny Krajewskiej, przewodniczącej Klubu Biur Rachunkowych SKwP w Suwałkach oraz Andrzeja Bednarowicza, sekretarza Klubu. Zawiązany w maju tego roku Klub Biur Rachunkowych SKwP w Suwałkach będzie wspierał biura rachunkowe w ich codziennej pracy zawodowej.
Zachęcam zatem osoby mieszkające lokalnie do kontaktu z Eweliną. Jej otwartość oraz zaangażowanie sprawiają, że jest wspaniałą przewodniczącą Klubu. Idealnie, że przy swoim boku ma wsparcie Andrzeja.
Na uroczystości miało miejsce również wręczenie odznak Zasłużony w rozwoju Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Srebrne odznaczenia otrzymali: Wanda Korenik, Halina Kakowska, Teresa Fiertek, Teresa Borodziuk, Elżbieta Banach, Dorota Kuzia, Marta Lachowicz, Bożena Nowak, Wiesława Wasiulewska oraz Joanna Stomska-Bączek. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
To był rewelacyjnie spędzony czas w przesympatycznym gronie – zabawa była przednia.
Dziękuję Wam wszystkim za wspólną zabawę. A w szczególności dziękuję Teresie Kamińskiej za zaproszenie oraz Agacie Wojcieszek-Olszewskiej za świetną organizację. Dziękuję również za przepyszny prezent.
7 czerwca 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Jak efektywnie współpracować z biurem rachunkowym

"Rolą właściciela biura rachunkowego, jest budowanie świadomości przedsiębiorcy. Im bardziej świadomy przedsiębiorca, tym ta współpraca układa się lepiej i łatwiej".
Zapraszamy do zapoznania się z mini serialem, dotyczącym relacji pomiędzy klientem a biurem rachunkowym.
W pierwszym odcinku usłyszymy Beata Szlachetka, właścicielkę biura rachunkowego Business Outsourcing Szlachetka oraz przewodniczącą Kluby Biur Rachunkowych Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski.

2 czerwca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Quo vadis Computantis?

Quo vadis Computantis? Ważne pytanie, które będziemy sobie dziś zadawać przez cały dzień. W części otwierającej konferencji do przyszłości zawodu księgowego nawiązał prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Pan Jerzy Koniecki i zachęcał do wzięcia udziału w trwających konsultacjach dot. właśnie przyszłości zawodu. Nawiązał również do historii naszego Oddziału bowiem obchodzimy w tym roku zacny jubileusz 65-lecia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie i 115-lecia całego SKwP!

31 maja 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Zawód księgowego – prezentacja wyników badań

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji wyników badań SKwP dotyczących uregulowania zawodu księgowego.

27 maja 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

XXIX Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Zawód księgowego – historia, stan obecny i perspektywy rozwoju zawodu"

Konferencja składała się z trzech części.
Pierwsza z nich, była wprowadzeniem do późniejszych debat i uczestniczyli w niej:
 • Agnieszka Stachniak z Ministerstwo Finansów, zastępca dyrektora Departamentu Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości, Przewodnicząca Komitetu Standardów Rachunkowości, która mówiła o prekonsultacjach dotyczących przyszłości zawodu księgowego w Polsce
 • dr hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprezes Zarządu Głównego SKwP, Prezes O/O SKwP w Szczecinie, który zaprezentował wyniki badań SKwP dotyczące uregulowania i zdefiniowania zawodu księgowego
 • dr Marcin Michalak z Uniwersytetu Łódzkiego, który przedstawił rozwiązania międzynarodowe regulacji zawodu księgowego w poszczególnych krajach
W drugiej części odbyła się Debata pod hasłem "Czy potrzebne jest ograniczenie dostępu do zawodu księgowego?" Moderatorem debaty był dr hab. Stanisław Hońko. Uczestnicy debaty starali się odpowiedzieć na pytania:
 • Jakie są argumenty za i przeciw ograniczeniu dostępu do zawodu księgowego?
 • Czy ograniczenie dostępu do zawodu może wpłynąć na prestiż zawodu?
 • Jakie są konsekwencje braku ograniczenia dostępu do zawodu księgowego
 • Czy ograniczenie dostępu do zawodu może spowodować zmniejszenie konkurencji między biurami rachunkowymi?
 • Czy ograniczenie dostępu do zawodu pomoże rozwiać wątpliwości dotyczące nieuprawnionego świadczenia czynności doradztwa podatkowego?
W trzeciej części odbyła się kolejna Debata pod hasłem "Jakie mogą być kierunki zmian w dostępie do zawodu księgowego?" Moderatorem debaty była prof. Ewa Walińska z Uniwersytet Łódzki. Uczestnicy starali się przedstawić w debacie:
 • możliwe kierunki ograniczenia dostępu do zawodu księgowego (regulacje, certyfikacje, profesjonalizacje, licencjonowanie),
 • koszty i korzyści ograniczenia dostępu do zawodu księgowego,
 • możliwe rozwiązania organizacyjne oraz
 • zakres czynności objętych reglamentacją
Na Konferencji miało miejsce wręczenie odznak Zasłużony w rozwoju Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Złotą odznakę otrzymał Sebastian Goschorski oraz Beata Sadowska. Odznaki srebrne otrzymali: Grażyna Dąbrowska, Beata Dudziak, Agnieszka Zamaro-Wiśniewska oraz Tomasz Zygmański. Na konferencji odbyło się również uroczyste ślubowanie Waldemara Gos, który otrzymał tytuł Dyplomowanego Księgowego SKwP. Wszystkim składamy gorące gratulacje.
Aktywne uczestnictwo w dyskusjach związanych z przyszłością zawodu księgowego jest bardzo ważne, gdyż dzięki temu możemy mieć pogląd oraz wpływ na regulację. A to jak wiemy, jest kluczem do polepszenia obecnej sytuacji księgowych, w szczególności biur rachunkowych.
Tym samym zapraszam Was do wypełnienia ankiety, przygotowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce . Link do ankiety znajduje się poniżej.

27 maja 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Z okazji 115-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

zapraszamy do wspólnego ustanowienia REKORDU POLSKI w największym szkoleniu online z zakresu księgowości.

CYBER KSIĘGOWY – bezpieczeństwo ksiąg rachunkowych

w środowisku informatycznym

Zapraszamy do udziału 10 czerwca 2022 r.

 

27 maja 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty SKwP w Elblągu

Czy wiecie, że w Elblągu znajduje się Koło Członkowskie Księgowych? Zapewne się zastanawiacie co ma piernik do wiatraka?
Mianowicie....w Elblągu odbył się Dzień otwarty SKwP. Dla właścicieli biur rachunkowych, to był bardzo udany dzień.
Powstające w Olsztynie oraz Elblągu Kluby Biur Rachunkowych SKwP odgrywają ważną rolę i stanowią w codziennym życiu zawodowym księgowych cenną podporę.
Odczyt ze składki zdrowotnej w ramach Polskiego Ładu, przeprowadziła ekspertka w tej dziedzinie Edyta Jabłońska. Anita Tomaszewska opowiedziała o integracji w Klubach Biur Rachunkowych SKwP. Ja natomiast, czyli Sylwia Rzepka, podzieliłam się swoim doświadczeniem, dotyczącym wyceny usług księgowych oraz przyszłości zawodu księgowego.
Pięknie dziękujemy wszystkim właścicielom biur rachunkowych za spotkanie.
Serdecznie dziękujemy Marzena Kodzik , dyrektorce SKwP w Olsztynie za rewelacyjne dwa dni w Elblągu oraz Olsztynie. Pięknie dziękujemy również Miesięcznik Rachunkowość za cenne publikacje.

13 maja 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty SKwP dla biur rachunkowych

13.05.2022 r. w SKwP Oddziale Okręgowym w Lublinie odbył się Dzień Otwarty SKwP dla biur rachunkowych.
 • Spotkanie otworzył Prezes Zarządu – Stefan Czerwiński
 • Następnie odczyt na temat zmian w Polskim Ładzie poprowadziła niezastąpiona Bożena Nowicka – doradca podatkowy.
 • Panel poświęcony przyszłości zawodu księgowego w Polsce moderowały Aneta Lech – Przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych oraz Monika Kaliszuk – Członek Komisji oraz członek Zarządu SKwP O/O w Lublinie.
Dyskusja była bardzo ożywiona oraz owocna. Uczestniczki jednogłośnie uznały, że to nie koniec wspólnych spotkań i integracji.
W planach są kolejne spotkania i wyjazdy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym Paniom prelegentkom: Anecie Lech, Monice Kaliszuk i Bożenie Nowickiej oraz wszystkim uczestniczkom.
Zapraszamy na kolejne spotkania!
13 maja 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty dla biur rachunkowych w Lublinie

13 maja 2022 r.

 

BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce O/O w Olsztynie

Niedawno wraz z Anita Tomaszewska miałyśmy okazję uczestniczyć w Dniu otwartym SKwP w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Olsztynie.
Wspaniała atmosfera towarzyszyła nam, a w szczególności właścicielom biur rachunkowych. Wspólna wymiana myśli oraz doświadczeń, skutkowała znakomitą integracją pomiędzy uczestnikami.
Rewelacyjny odczyt ze składki zdrowotnej w ramach Polskiego Ładu, przeprowadziła Milena Skorupska. Natomiast projektowe o nadchodzących w lipcu zmianach ustawy, z referował Leszek Lewandowicz.
Anita Tomaszewska opowiedziała o Klubach Biur Rachunkowych SKwP. Natomiast ja, czyli Sylwia Rzepka, dyskutowałam o wycenie usług księgowych oraz przyszłości zawodu księgowego z uczestnikami.
Pięknie dziękujemy wszystkim właścicielom biur rachunkowych za spotkanie. Było nam niezmiernie miło, więc pozdrawiamy.
Serdecznie dziękujemy Marzena Kodzik, dyrektorce SKwP w Olsztynie oraz uśmiechniętej Pani Prezes za gościnę... już tęsknimy. Dziękujemy również Miesięcznik Rachunkowość za wspaniałe publikacje.

12 maja 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Księgowa Majówka w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski

Dzisiaj uczestniczyliśmy w Majówce Księgowej w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski. Było bardzo interesująco oraz jak zwykle... wspaniale.
Zaczęliśmy od etyki w biurach rachunkowych, czyli jak stosować dobre praktyki w outsourcingu księgowym. Bardzo dziękujemy, za znakomitą dyskusję w tym temacie. Bycie moderatorem z etyki, stanowi niezwykłe wyzwanie oraz inspirację.
Następnie po słodkościach oraz kawie, przeszliśmy do ustawy o Polskim Ładzie. Odczyt związany z nowymi regulacjami, przeprowadził nasz wyśmienity ekspert Leszek Lewandowicz.
Jednakże to nie są wszystkie niespodzianki, które na Majówce Księgowej czekały... Po odczycie Leszka, raportowanie schematów podatkowych przedstawił, ekspert z tej dziedziny Kacper Sołoniewicz.
Otrzymany w prezencie "Komentarz do schematów podatkowych" stanowił wisienkę na torcie, dla wszystkich księgowych.
Wyśmienitym uwieńczeniem całego wydarzenia, było wręczenie certyfikatów przeznaczonych dla biur rachunkowych Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych.
Serdecznie gratulujemy i zapraszamy na spotkania GRUPY CEUK.

11 maja 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Zawód księgowego – kierunki rozwoju! Wstępne wnioski z prekonsultacji dokumentu pn. Zawód księgowego – kierunki rozwoju

W dniu 9 maja 2022 r. odbyło się webinarium "Przyszłość zawodu księgowego w Polsce", którego organizatorem był Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości Ministerstwa Finansów.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach prekonsultacji dokumentu pn. Zawód księgowego – kierunki rozwoju.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce reprezentowali: prof. Ewa Walińska – przewodnicząca komisji ds. rozwoju zawodów związanych z rachunkowością, działającej w ramach Rady Naukowej SKwP, Aneta Lech – przewodnicząca komisji biur rachunkowych, dr hab. Stanisław Hońko, prof. US – wiceprezes zarządu głównego SKwP.

Podczas debat odpowiadano, między innymi, na następujące pytania:

 1. Jakie są skutki deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg?
 2. Czy zawód księgowego powinien być uregulowany, objęty dobrowolną profesjonalizacją czy – tak jak jest obecnie – w pełni otwarty?
 3. Jakie czynności wchodzące w zakres obowiązków księgowych powinny być zastrzeżone dla osób posiadających uprawnienia?
 4. Jakie są szanse i zagrożenia związane z uregulowaniem zawodu lub jego profesjonalizacją?

Podczas webinarium zostały przedstawione wstępne wnioski zespołów działających w ramach Rady Naukowej SKwP dotyczące:

 • słownika pojęć i mapy zawodów związanych z rachunkowością,
 • przeglądu rozwiązań międzynarodowych w zakresie uregulowania/zdefiniowania zawodu księgowego,
 • relacji między księgowymi a doradcami podatkowymi i biegłymi rewidentami.

Webinarium było również okazją do przedstawienia wstępnych wyników badania ankietowego w ramach akcji #SluchamyKsiegowych, w którym wzięło udział ponad 3 100 respondentów.

Ze względu na duże zainteresowanie wydarzeniem, Ministerstwo Finansów zapowiedziało udostępnienie nagrania webinarium.

Zachęcamy do wyrażania opinii na temat kierunków uregulowania zawodu księgowego na adres: zawodksiegowego@skwp.pl

10 maja 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień Otwarty w SKwP dla biur rachunkowych w Szczecinie

4 maja w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Szczecinie obyła się długo zapowiadana akcja „Dzień Otwarty w SKwP dla biur rachunkowych" organizowana przez Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP.
Bardzo się cieszymy, że właściciele i pracownicy biur rachunkowych zechcieli odwiedzić nas w naszej siedzibie i posłuchać merytorycznego wykładu przygotowanego specjalnie na to wydarzenie oraz aby poznać nas i działający przy Stowarzyszeniu Klub Biur Rachunkowych.
Dziękujemy Delegacji Sylwia Rzepka, Janina Pokazka za odwiedzenie nas w naszej siedzibie i zapraszamy częściej!
Wszystkich chętnych, którzy chcieliby wziąć udział w kolejnym spotkaniu Klubu Biur Rachunkowych, zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, na pewno jeszcze nie raz zaprosimy Państwa do siebie!
Poniżej mogą Państwo obejrzeć fotorelację z wydarzenia.

4 maja 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie Klubu Biur Rachunkowych w O/O SKwP w Łodzi

Spotkania integracyjne w Klubach Biur Rachunkowych SKwP stanowią cenną wartość, tak samo jak tematy w dyskusjach poruszane. Na mającym ostatnio spotkaniu w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Łodzi, w ramach Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP mieliśmy okazję rozmawiać o przyszłości zawodu księgowego, który jak wiemy, ostatnio stał się jednym z najważniejszych tematów wśród księgowych.
Włączenie się w ogłoszone przez Ministerstwo Finansów prekonsultacje ma ogromne znaczenie i do 8 maja macie jeszcze szansę to zrobić, wypełniając przygotowaną przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ankietę, dot. uregulowania zawodu księgowego:
Na spotkaniu omówiliśmy i przekazaliśmy również Procedurę AML dla biur rachunkowych, przygotowaną przez Zespół dobrych praktyk powołany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski.
Pięknie dziękujemy za zaproszenie, do udziału w spotkaniu Klubu Biur Rachunkowych. Było nam niezmiernie miło, móc z Wami się spotkać i bliżej Was poznać. Muszę przyznać, że zachwyciła mnie panorama z okna Waszego Oddziału. Pozdrawiamy wszystkich bardzo serdecznie, a w szczególności Bożena Wilk, Prezeskę SKwP O/O w Łodzi oraz Agata Ubycha, Dyrektorkę Biura Zarządu SKwP w Łodzi.
2 maja 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce O/O w Krakowie

To był niesamowity dzień w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Krakowie. Mająca tam miejsce integracja właścicieli biur rachunkowych, była niezwykłym wydarzeniem...
W trakcie wydarzenia obyło się 5 prelekcji, na tematy związane:
 • z ubezpieczeniem zdrowotnym w działalności gospodarczej w 2022 r. – Piotr Kosecki – wykładowca SKwP
 • z wybranymi zagadnieniami dotyczącymi transakcji wewnątrzwspólnotowych w 2022 r. w świetle ustawy o podatku od towarów i usług – Wojciech Prawdzic – Lewandowski – wykładowca SKwP
 • z podpisywaniem sprawozdań finansowych i kontynuacją działalności w nowej rzeczywistości gospodarczej – dr Anna Staszel – wykładowca SKwP
 • z przyszłością zawodu księgowego – Aneta Lech – Przewodnicząca Komisji biur rachunkowych SKwP
 • z wyceną usług księgowych – ja, czyli Sylwia Rzepka - Sekretarz Komisji biur rachunkowych SKwP
Pięknie dziękujemy za gościnę i znakomicie zorganizowane spotkanie. Pozdrawiamy wszystkich, a w szczególności Łukasz Górka – Prezesa SKwP O/O w Krakowie, Włodzimierza Lurka – Dyrektora SKwP O/O w Krakowie oraz Kazimierza Jarosz – Wiceprezesa SKwP O/O w Krakowie. Było nam naprawdę miło, móc bliżej Was poznać.
A jeśli już mówimy o przyszłości zawodu księgowego, to pamiętacie że to jest ostatni dzwonek na to... aby włączyć się w ogłoszone przez Ministerstwo Finansów prekonsultacje.
Zachęcam Was zatem do wypełnienia ankiety, przygotowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

29 kwietnia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Polak potrafi, czyli jak zmienić niekorzystną formę opodatkowania

Wiemy, że skomplikowane i ciągle zmieniające się przepisy podatkowe, wynikające z Ustawy o tzw. Polskim Ładzie zabrały przedsiębiorcom możliwość świadomego podjęcia decyzji, o wyborze odpowiedniej formy opodatkowania na 2022 rok. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wielokrotnie apelowało do Ministerstwo Finansów w tej sprawie.
Zgodnie z nowymi poprawkami do Polskiego Ładu, przedsiębiorca będzie mógł od 1 lipca przejść na zasady ogólne, co dla niektórych zapewne będzie stanowić benefit. Jednakże, do lipca jest jeszcze daleko.... zatem czy przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania już w tej chwili.
TAK i potwierdzają to liczne interpretacje.
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z moim artykułem, opublikowanym na łamach Rzeczpospolita.
...a jeżeli jesteście księgowym, to przy okazji nie zapomnijcie wypełnić ankiety dot. uregulowania zawodu.

28 kwietnia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień Otwarty w SKwP w Opolu

Dzień otwarty SKwP Oddział Okręgowy w Opolu był wspaniałym wydarzeniem.
Właściciele biur rachunkowych, w końcu znaleźli lokalnie miejsce do wspólnej integracji - jak bardzo potrzebnej integracji... To był rewelacyjne spędzony czas.
Rozmawialiśmy o wycenie usług księgowych oraz o przyszłości zawodu księgowego. Włączenie się w ogłoszone przez Ministerstwo Finansów prekonsultacje dotyczące uregulowania zawodu księgowego, jest bardzo ważne. Gdyż tak naprawdę tylko od nas samych zależy, w jaki sposób regulator ureguluje nasz zawód.
Zachęcam Was zatem do wypełnienia ankiety, przygotowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
Na spotkaniu nie zabrakło również prelekcji dot. e-faktur oraz Polskiego Ładu.
Bardzo dziękujemy za gościnę i znakomicie zorganizowane spotkanie. Pozdrawiamy wszystkich, a w szczególności Ewę Kąciak, dyrektorkę O/O SKwP w Opolu oraz Beata Skorupińska moją koleżankę, którą spotkałam na spotkaniu. Jak to czasami mało do szczęścia potrzeba.

26 kwietnia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

"To jest wymagający czas dla księgowych. Bardziej niż zwykle"

Ciągłe nowelizację prawa podatkowego, wymuszają ciągłą aktualizację systemów informatycznych przez księgowych. Związane z tym koszty aktualizacji stanowią dodatkowy koszt, za który biura rachunkowe oraz inne firmy muszą ekstra zapłacić.
"Chcielibyśmy, aby tego typu aktualizacje, wynikające z błędów ustawodawcy, były pokrywane z budżetu państwa. I o tym też rozmawiamy z legislatorem" mówi Jerzy Koniecki, Prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w wywiadzie dla Dziennik Gazeta Prawna.
Szczerze polecam 😉

20 kwietnia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Rozmowa o przyszłości zawodu księgowego – Maria Nawrot, Sylwia Rzepka, Janina Pokazka

Rozmawiałyśmy o przyszłości zawodu księgowego. Włączenie się w ogłoszone przez Ministerstwo Finansów prekonsultacje dotyczące uregulowania zawodu księgowego, jest bardzo ważne, ponieważ jak wiemy, gra toczy się o dużą stawkę.
Zachęcam Was zatem do wypełnienia ankiety, przygotowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce niech nas usłyszą i niech tym samym głośno wybrzmią nasze słowa "nic o nas bez nas".
12 kwietnia 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Z wizytą w SKwP w Toruniu

W zeszłym tygodniu w ramach Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP odwiedziliśmy Klub Biur Rachunkowych w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Toruniu. To był znakomicie spędzony czas.
Rozmawialiśmy o przyszłości zawodu księgowego. Włączenie się w ogłoszone przez Ministerstwo Finansów prekonsultacje dotyczące uregulowania zawodu księgowego, jest bardzo ważne, ponieważ jak wiemy, gra się toczy o dużą stawkę.
Zachęcam Was zatem do wypełnienia ankiety, przygotowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, niech nas usłyszą i niech tym samym głośno wybrzmią nasze słowa "nic o nas, nic bez nas".
Na spotkaniu udostępniliśmy również Procedurę AML dla biur rachunkowych, stworzoną przez Zespół Dobrych Praktyk działający w ramach Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski. Jak wiemy, dobrze przygotowane procedury to podstawa.
Pięknie dziękujemy za gościnę i znakomicie zorganizowane spotkanie. Mimo, iż tym razem nie było choinki, to atmosfera była wspaniała. Pozdrawiamy wszystkich, a szczególne podziękowania przesyłamy Anna Chrzanowska, dyrektorce O/O SKwP w Toruniu oraz Januszowi Pietrzykowskiemu, wiceprezesowi O/O SKwP w Toruniu. Wasze wsparcie było bezcenne.
10 kwietnia 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Warsztaty z budowania wizerunku eksperta marki własnej oraz biura rachunkowego

Jak nas widzą, tak nas piszą i tak nas cenią… czyli warsztaty z budowania wizerunku eksperta marki własnej oraz biura rachunkowego.
W jaki sposób pokazać, że jesteśmy prawdziwymi ekspertami i się na rynku wyróżnić?
Z pewnością nie raz zadawaliście sobie to pytanie. Tym bardziej, że posiadając certyfikat Certyfikowanego Eksperta Usług Księgowych (CEUK) czujemy się odpowiedzialni. Staramy się ważyć każde słowo, zanim opublikujemy cokolwiek w mediach społecznościowych. A przecież jesteśmy z wyższej półki profesjonalistami, świadczącymi usługi księgowe na najwyższym poziomie. Problem w tym, że nie umiemy tego pokazać….
Powracając do formy stacjonarnej, dla osób posiadających certyfikat CEUK Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski zorganizowało w prima aprilis warsztaty. Praktyczne szkolenie z budowania wizerunku eksperta marki własnej oraz biura rachunkowego, przeprowadziła Joanna Bogielczyk, trener biznesu, ekspert od mediów społecznościowych, coach. Joanna jest praktykiem z ponad 10-letnim doświadczeniem w budowaniu wizerunku eksperta i pomaga tworzyć oraz rozwijać silne marki własne. Natomiast warsztaty makijażu przeprowadziła @Ditta Hoffmann , instruktorka makijażu, szkoleniowiec, mistrz stylizacji i wizażu. Ditta jest wizażystką z ponad 10-letnim stażem i zajęła drugie miejsce w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego - kosmetyczka roku 2018. Po zakończeniu warsztatów, odbyła się mini sesja zdjęciowa.
Niesamowita atmosfera oraz dawka wspaniałej wiedzy sprawiła, że dzień był naprawdę udany. Rewelacyjnie było móc ten dzień spędzić razem z Wami. Gdyż tak naprawdę posiadając tytuł CEUK jesteśmy wspaniałymi ekspertami. Jedynie czego nam brakuje, to więcej wiary w siebie i trochę odwagi.
Pozdrawiam Was wszystkie bardzo serdecznie i już w czerwcu, w imieniu SKwP zapraszam Was na kolejne warsztaty. Jest mi niezmiernie miło, że to właśnie ja, mogę Waszą grupę CEUK w Oddziale Wielkopolskim prowadzić.
8 kwietnia 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie dla Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

Dziękujemy Wam za liczną obecność na Spotkaniu dla Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych!
Uczestnicy dowiedzieli się jak budować wizerunek eksperta i dbać o rozwój swojego Biura Rachunkowego.
Dziękujemy naszym prelegentom za przekazanie bezcennych wskazówek: Joanna Bogielczyk i MM Ditta Hoffmann - Makeup Instructor
I dziękujemy również moderatorce i organizatorce warsztatów - Sylwia Rzepka.
Już w czerwcu odbędzie się kolejne Spotkanie dla CEUKów i wierzymy, że będzie Was jeszcze więcej, do zobaczenia!
7 kwietnia 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Rozmowa z profesorem Stanisławem Hońką, o najważniejszej rzeczy w życiu człowieka, czyli o... podatkach

O najważniejszej rzeczy w życiu człowieka, czyli o... podatkach, 
z profesorem Stanisławem Hońką - wiceprezesem SKwP, rozmawiał Marek Mikulski z Radia Super FM.
Posłuchajcie ⇒ Rozmowa!

7 kwietnia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Przyszłość zawodu księgowego

Z końcem marca, miały miejsce dwa wydarzenia w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Pierwsze z nich, odbyło się w ramach "Zespołu dobrych praktyk", gdzie rozmawialiśmy o wycenie usług oraz przyszłości zawodu księgowego.
Jak wiemy, Ministerstwo Finansów ogłosiło prekonsultacje, dotyczące uregulowania zawodu księgowego. Włączenie się jak największej liczby środowiska, ma ogromne znaczenie. W końcu to my księgowi, od wielu lat nawołujemy do uregulowania zawodu, licząc tym samym na zwiększenie do nas szacunku oraz poprawę krytycznej sytuacji naszych biur rachunkowych.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce otworzyło nam drzwi do uregulowania zawodu reszta zależy wyłącznie od nas... Nie zmarnujmy tej cennej szansy – wypełniając ankietę, dotyczącą uregulowania zawodu. Pamiętajcie – nic o nas, nic bez nas.
W kolejnej części spotkania, w ramach Klubu Biur Rachunkowych, został przeprowadzony odczyt: Specustawa – pomoc obywatelom z Ukrainy. Pomimo iż nasz ekspert przeprowadził go w formie online prosto z Warszawy, to wszyscy uczestnicy spotkania mogli poczuć się prawie jak na żywo, dlaczego? Zobaczcie sami.

6 kwietnia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień Otwarty dla Biur Rachunkowych w Kielcach

W dniu 6 kwietnia 2022 roku został zorganizowany Dzień Otwarty dla Biur Rachunkowych, w którym wzięły udział 23 osoby.
W trakcie spotkania integracyjnego przedstawiono odczyty nt: „Składki zdrowotnej” oraz „Składki zdrowotnej osób prowadzących działalność gospodarczą i jej wpływ na formy prowadzenia działalności gospodarczej oraz formę opodatkowania”, które poprowadziła Aneta Lech - doradca podatkowy, Przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP.
Następnie dyskutowano nt. „Przyszłości biur rachunkowych” oraz „Wyceny usług księgowych”. Moderatorem dyskusji była Monika Kaliszuk Biegły Rewident, członek Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP.
Serdecznie dziękujemy Prelegentom oraz wszystkim osobom przybyłym na spotkanie.
6 kwietnia 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

To jest wymagający czas dla księgowych. Bardziej niż zwykle - rozmowa z Jerzym Konieckim prezesem SKwP

Gazeta Prawna

Agnieszka Pokojska

4 kwietnia 2022

5 kwietnia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Uregulowanie zawodu księgowego

Czy uregulowanie zawodu księgowego, miałoby pozytywne odzwierciedlenie w szkołach i uczelniach, związanych z takimi zawodami jak technik ekonomista czy technik rachunkowości? W jaki sposób szkoły mogłyby na tym skorzystać?
Na mającej ostatnio Konferencji dla nauczycieli Księgowy doradcą biznesu – nowe wyzwania stojące przed księgowymi, organizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie wspólnie ze Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Łodzi oraz z Centrum Edukacji Nauczycieli, staraliśmy się odpowiedzieć na te pytania. Mówiliśmy również o stereotypach obciążających zawód księgowego, przyszłych kluczowych kompetencjach oraz wpływu Polskiego Ładu na księgowych.
Panel był bardzo interesujący, zważywszy na dorobek naukowy oraz praktyczny osób, które w nim występowały, a byli nimi:
 • Bożena Wilk, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/0 w Łodzi, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów oraz partner w spółce audytorskiej,
 • Dariusz Łuków, nauczyciel akademicki oraz główny księgowy z 15-letnim stażem,
 • Anna Pawlak, nauczyciel i wykładowca akademicki oraz główna księgowa z 27-letnim stażem,
 • Monika Fibich, nauczyciel, zastępca dyrektora Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Warszawie,
 • Sylwia Rzepka, Dyplomowany Księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, dyrektor ds. księgowości z 15-letni stażem.
Moderatorem całego panelu był dr hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Szczecinie, doradca podatkowy.
Było niezmiernie miło, móc podzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem, w tym inspirującym panelu. Serdecznie dziękuję Stanisław Hońko za zaproszenie.
Tym samym przypominam, o włączenie się w uregulowanie zawodu księgowego, poprzez wypełnienie poniższej ankiety.
3 kwietnia 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

SKwP w radiu Poznań

Zachęcamy do wysłuchania audycji "W środku dnia" Radio Poznań, w której Leszek Lewandowicz,  Sekretarz Zarządu Głównego i Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, mówił o najnowszych zmianach podatkowych, które będą miały wpływ na pracę księgowych.

Całą audycja dostępna jest w poniższym linku:

https://radiopoznan.fm/audycja/w-srodku-dnia/w-srodku-dnia-30-03-2022

30 marca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Jakie wsparcie daje przynależność do Klubu Biur Rachunkowych?

Jak ważna jest integracja oraz wsparcie, którą niesie ze sobą Koło Biur Rachunkowych w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie.
O tym opowie Małgorzata Pyrc, członek zarządu Koła Biur Rachunkowych SKwP Oddziału Warszawskiego. Serdecznie zapraszamy.
30 marca 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Stanisław Hońko: Najstarsi księgowi nie pamiętają takiego bałaganu

Resort finansów zaproponował kolejne zmiany w systemie podatkowym. Propozycje dotyczą m.in.: obniżenia stawki PIT, zmian w zakresie składki zdrowotnej i rezygnacji z tzw. ulgi dla klasy średniej. Ostateczny kształt przepisów ma zostać wypracowany w porozumieniu ze stroną społeczną. Zmiany przepisów mają wejść w życie już od 1 lipca. Jak na kolejne zmiany w systemie podatkowym reagują księgowi? Czy w tym roku księgowi pojadą na wakacje?

Stanisław Hońko – doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Szczecińskiego, pracownik Katedry Teorii Rachunkowości w Instytucie Rachunkowości US

30 marca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie Klubu Biur Rachunkowych w Częstochowie

Wspaniale jest móc poznać, tak rewelacyjnie zintegrowaną grupę właścicieli biur rachunkowych, przynależnych do Klubu Biur Rachunkowych w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Częstochowie.
Wspólne rozwiązywanie problemów na podstawie wieloletnich doświadczeń, stanowi ogromne wsparcie dla wszystkich członków klubu. Tym samym, codzienne problemy związane z prowadzeniem biura rachunkowego, stają się małostkowe. Rozmowa o przyszłości zawodu księgowego oraz przekazanie procedury AML stworzonej w Zespole Dobrych Praktyk przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski okazało się bardzo cenne.
W imieniu Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP dziękujemy wiceprezesowi oddziału mgr Zdzisławie Wołek, przewodniczącej klubu biur rachunkowych Katarzyna Tomczyk oraz dyrektorce oddziału Danucie Wiśniowskiej za gościnę oraz możliwość bliższego poznania Was. Było nam naprawdę bardzo miło.
Dziękuję również Miesięcznik Rachunkowość , za wspaniałe prezenty dla uczestników spotkania 😀
Zachęcamy również do wypełnienia ankiety przygotowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce dot. uregulowania zawodu 👇
30 marca 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział w Jeleniej Górze

To był znakomity Dzień otwarty SKwP w Oddział Jelenia Góra
Miło jest zobaczyć, jak właściciele biur rachunkowych pomiędzy sobą nie konkurują, tylko się integrują. Przez całe wydarzenie, towarzyszyły nam świetnie dobrane prelekcje merytoryczne.
Jednym z ciekawszych, była prelekcja przeprowadzona przez Wojciecha Frankiewicza dot. bezpieczeństwa świadczenia usług księgowych, oraz Michała Stańka z optymalizacji biznesowych.
Nie zabrakło również przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce od wielu lat wspiera księgowych, propagując przy tym ogromną wartość zawodu księgowego.
Jednakże ta wartość nigdy nie będzie powszechnie szanowana, jeżeli w jakikolwiek sposób nie zostanie uregulowana...
W jaki konkretnie? Sam zdecyduj, wypełniając poniższą ankietę.

29 marca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty dla biur rachunkowych w SKwP w Krakowie

Wydawnictwo „Rachunkowość” serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Dniu otwartym dla biur rachunkowych, organizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Krakowie, 7 kwietnia 2022 r.
Prowadzisz biuro rachunkowe w innym mieście?
 • Oddziały SKwP zapraszają:
 • Opole - 6.04.2022 r., godz. 9:00
 • Kielce - 6.04.2022 r., godz. 10:00
 • Kraków - 7.04.2022 r., godz. 11:00
 • Olsztyn - 26.04.2022 r., godz. 10:00
 • Elbląg - 27.04.2022 r., godz. 10:00

24 marca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Chcemy poznać Wasze opinie na temat uregulowania zawodu księgowego

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) od dawna apeluje o dyskusję na temat zdefiniowania zawodu księgowego. Brak wymagań wobec osób zajmujących się rachunkowością, podatkami, kadrami i płacami, w tym również w biurach rachunkowych, nie sprzyja ani biznesowi ani księgowym.

Inicjując akcję #SluchamyKsiegowych SKwP chce poznać wszystkie opinie na temat ewentualnego uregulowania zawodu, a także związanych z tym kosztów i korzyści. Każda forma zdefiniowania i uregulowania zawodu, który według ostrożnych szacunków w Polsce wykonuje kilkaset tysięcy osób, wymaga rozważnego działania oraz przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych.

Aby dotrzeć do jak najszerszego grona osób zainteresowanych, Komisja ds. Rozwoju Zawodów Związanych z Rachunkowością, działająca w ramach Rady Naukowej SKwP, przygotowała ANKIETĘ,    w której prosimy m.in. o odpowiedź na następujące pytania:

 • jakie są konsekwencje deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?
 • czy zawód księgowego powinien być uregulowany?
 • czy regulacja powinna być obowiązkowa czy dobrowolna?
 • jakich czynności księgowych powinna dotyczyć regulacja zawodu?
 • jakie korzyści i zagrożenia mogą wiązać się z uregulowaniem zawodu księgowego?

Wiemy, że obecny czas nie sprzyja spokojnej dyskusji. Być może te kilka minut, które poświęcą Państwo na wypełnienie ankiety, pozwoli oderwać myśli od niespokojnej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że kalendarzowa wiosna, która dziś się rozpoczyna, przyniesie księgowym siłę i nadzieję, tak potrzebną w obecnych warunkach. Ankieta będzie aktywna do 30 kwietnia 2022 r.

Adresatami ankiety są księgowi, specjaliści ds. kadr i płac, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, przedsiębiorcy i studenci. Będziemy wdzięczni za dalsze rozpowszechnianie ankiety.

21 marca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Jakie wsparcie daje przynależność do Klubu?

O tym jakie wsparcie daje przynależność do Klubu rozmawiają Agnieszka Mroczkiewicz i Sylwia Rzepka.

 

10 marca 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

"ZDEFINIOWANIE ZAWODU KSIĘGOWEGO - Badanie opinii przedsiębiorców" - wyniki ankiety

W połowie lutego Ministerstwo Finansów ogłosiło prekonsultacje w sprawie przyszłości zawodu księgowego (link). Dobrze, że ta dyskusja została rozpoczęta. Szkoda jednak, że prekonsultacje przypadają w tak niespokojnym okresie. Niepokój wynika z niepewności związanej z wojną na Ukrainie, a także z niespotykanej wcześniej niestabilności przepisów w ramach tzw. Polskiego Ładu, który w szczególności odczuwają księgowi. Zdajemy sobie sprawę, że kwestia zdefiniowania i uregulowania zawodu może być dodatkowym źródłem niepewności. Dlatego jesteśmy otwarci na głos księgowych w tej sprawie.

Do akcji #MuremZaKsiegowymi dołączamy kolejne działania pod hasłem #SluchamyKsiegowych. W tym celu uruchamiamy dodatkowe kanały komunikacji: e-mail: zawodksiegowego@skwp.pl oraz formularz. Pozwoli nam to sformułować opinię w imieniu środowiska. Niezależnie od tego apelujemy o bezpośredni kontakt z Ministerstwem Finansów księgowy-prekonsultacje@mf.gov.pl

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami ankiety "ZDEFINIOWANIE ZAWODU KSIĘGOWEGO - BADANIE OPINII PRZEDSIĘBIORCÓW" przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

10 marca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Przedsiębiorcy chcą ustawowego uregulowania zawodu księgowego

Ponad 73 proc. ankietowanych przedsiębiorców opowiada się za ustawowym uregulowaniem zawodu księgowego. To wniosek z raportu opracowanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Uczestnicy ankiety uważają, że brak takiego uregulowania zagraża bezpieczeństwu obrotu gospodarczego. Raport wpisuje się w rozpoczęte przez Ministerstwo Finansów prekonsultacje dotyczące zawodu księgowego.

Trwa dyskusja o przyszłości zawodu księgowego. Jest ona szczególnie ważna po skomplikowaniu systemu podatkowego przez Polski Ład.
Ministerstwo Finansów ogłosiło niedawno prekonsultacje w sprawie przyszłości zawodu księgowego. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, jako organizacja skupiająca księgowych z zadowoleniem przyjęło tę inicjatywę, organizacja podkreśla jednak, że szkoda, iż prekonsultacje przypadają w tak trudnym dla księgowym okresie.

(...)

Wiesława Moczydłowska

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/dostep-do-zawodu-ksiegowego-czy-potrzeba-regulacji,513913.html?fbclid=IwAR2OEdk5OMpepiiHvV4frCTzmy3dxbnPMnz6yv4b0KQ9QPRsO4z-RKgKxXo

10 marca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dłuższe terminy sprawozdawcze za 2021 rok

 

 • Ministerstwo Finansów wychodząc naprzeciw postulatom księgowych i przedsiębiorców, wydłużyło czas na sporządzenie sprawozdań finansowych, w tym sprawozdań skonsolidowanych za 2021 r.
 • Rozporządzenie przedłużające terminy ewidencyjne i sprawozdawcze zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw.

10 marca 2022 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów z 7 marca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji (Dziennik Ustaw 2022 r. poz. 561).

Wydłużenie przypadających w 2022 r. terminów m.in. na sporządzenie, zatwierdzenie i przekazanie sprawozdań finansowych dotyczy:

 • jednostek sektora prywatnego (z wyłączeniem jednostek nadzorowanych przez KNF - działających na rynku finansowym) oraz organizacji pozarządowych – o 3 miesiące;
 • jednostek sektora finansów publicznych – o 1 miesiąc;
 • podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe (w zakresie przekazania sprawozdania finansowego Szefowi KAS) – o 3 miesiące.

Na podstawie rozporządzenia zostały przedłużone terminy dotyczące w szczególności: inwentaryzacji, sporządzenia zestawienia obrotów i sald, sporządzenia sprawozdania finansowego, jego przekazywania oraz zatwierdzenia dla wybranych jednostek. Rozporządzanie wydłuża również terminy dotyczące sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

Szczegółowe informacje dotyczące przedłużenia poszczególnych terminów

10 marca 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Komisja Biur Rachunkowych Oddziału Okręgowego SKwP w Bydgoszczy

Działalność Komisji Biur Rachunkowych Oddziału Okręgowego w Bydgoszczy nabiera rozpędu. Za nami kolejne spotkanie, które poprowadziły Sylwia Rzepka i Anita Tomaszewska. Bardzo dziękujemy.

To był wspaniały dzień spędzony w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Bydgoszczy, tym bardziej... że właśnie powołano w nim Klub Biur Rachunkowych
Napawa mnie dumą myśl, że tak niewielki oddział potrafił zintegrować 54 właścicieli biur rachunkowych. Wielkie brawa.
W mającym miejscu spotkaniu rozmawialiśmy o przyszłości zawodu księgowego oraz wycenie usług księgowych. Zaprezentowaliśmy również procedurę AML dla biur rachunkowych, stworzoną przez "Zespół dobrych praktyk" powołany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski. Jednakże najważniejszą rzeczą, była zachodząca w Klubie Biur Rachunkowych integracja oraz wymiana myśli i doświadczeń pomiędzy uczestnikami.
Serdecznie dziękujemy Małgorzacie Małowińskiej, dyrektorowi O/O SKwP w Bydgoszczy oraz dr hab. Grażynie Voss, Prezes O/O SKwP w Bydgoszczy za zaproszenie. Było nam niezmiernie miło, móc się znowu spotkać w tak wybornym towarzystwie.
8 marca 2022 r.

 

BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty SKwP w Suwałkach

W dzisiejszym wydarzeniu „Dzień otwarty SKwP” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Suwałkach uczestniczyło ponad 20 właścicieli biur rachunkowych. To była dla mnie ogromna przyjemność, móc podzielić się swoim doświadczeniem z uczestnikami spotkania. Wspólna integracja pomiędzy właścicielami biur rachunkowych jest bardzo ważna, w szczególności w dobie skomplikowanych i błyskawicznie zmieniających się przepisów prawno-podatkowych.
Rozmawialiśmy zatem o wsparciu oraz możliwościach, wynikających z przynależności do Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz o Klubie Biur Rachunkowych. Mająca tam miejsce integracja, wymiana myśli oraz doświadczeń, stała się nierozłącznym elementem naszej codziennej pracy zawodowej. Dyskutowaliśmy również o Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP która wsłuchując się w środowisko biur rachunkowych, istotnie wspiera Zarząd Główny SKwP. Dzięki temu całe Stowarzyszenie, jest w stanie jeszcze w większym stopniu skupiać swoje działania, na osobach zajmujących się outsourcingiem księgowym. Gdyż jak wiemy to właśnie księgowi pracujący w biurach rachunkowych, potrzebują monstrualnej podpory.
Nieodpłatna działalność statutowa, którą SKwP prowadzi na rzecz swoich członków, jest nieodłącznym elementem jego istnienia. Możliwość korzystania z bezpłatnych konferencji, odczytów oraz webinariów, stanowią przeogromne wsparcie. Jest to również „część namacalna”, którą łatwo można zobaczyć w mediach społecznościowych. Grono osób nie ma jednak świadomości tego, że SKwP bierze również udział w opiniowaniu aktów prawnych, wystosowywaniu apeli do Ministerstwa Finansów oraz promowaniu zawodu księgowego. A to jest tylko wycinek tego, czym tak naprawdę zajmuje się ta prężnie działająca organizacja.
Pięknie dziękuję Teresie Kamińskiej, Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału Okręgowego w Suwałkach za zaproszenie. Wierzę, że powstający tam Klub Biur Rachunkowych SKwP, pierwszorzędnie wesprze właścicieli biur rachunkowych. My również będziemy Was wspierać, całym naszym sercem… gdyż w jedności jest siła, a razem możemy więcej.
1 marca 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Polski Ład, czyli American dream...

 • "Nie pamiętam sytuacji w ciągu tych 20 lat, żebym czuła się tak niepewnie, żebym nie umiała odpowiedzieć na tak wiele pytań, nawet takich podstawowych pt. ile ja w tym roku zarobię?"
 • "W sierpniu ubiegłego roku Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wystosowało duże pismo z informacjami, w których miejscach są błędy, w których miejscach są niedociągnięcia, w projekcie ustawy Polski Ład". Nikt nie chciał się nad tym pochylić"
W programie "Czarno na białym" w TVN24 wraz z byłym Ministrem Finansów Andrzejem Olechowskim, głównym ekonomistą Forum Obywatelskiego Rozwoju Sławomirem Dudek, dziennikarzem ekonomicznym Gazety Wyborczej Witoldem Gadomskim, prawnikiem z kancelarii Staniek & Partners Damianem Kłosowicz, wystąpiła Małgorzata Pyrc , członek Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP .
Fragment "Czarno na białym" pt. "Osierocony Ład" z 15 lutego 2022 r. Całość programu dostępna jest po wykupieniu subskrypcji:
26 lutego 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Księgowi na wagę złota

W dzisiejszym programie "Dzień dobry TVN"

Jerzy Koniecki, Prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce :

 • "Tak naprawdę od sierpnia próbujemy zwracać uwagę regulatorowi na wszystkie błędy, wszystkie nieprawidłowości, które uda nam się zauważyć jako organizacji. Dużo z nich wprowadzono już w poprawkach Nowego Ładu. Natomiast mamy dalej cały szereg spraw nierozstrzygniętych"
 • "Dzisiaj zmiana jakiegokolwiek rozwiązania podatkowego, powoduje falę zmian w innych aktach normatywnych, w innych przepisach..."
 • "Minister Finansów cztery dni temu ogłosił dyskusje na temat zawodu księgowego, bo do dnia dzisiejszego zawód ten w Polsce jest niezdefiniowany. Nie wiadomo kto to jest księgowy, nie wiadomo jakie ma prawa, za co odpowiada"
 • "Co dolało tego paliwa do ognia, to stanowisko przedstawicieli naszego rządu, którzy pierwotnie wszystkie nieprawidłowości chcieli zwalić na niekompetencje księgowych"

Martyna Pożarowska, wspólnik LexAntis Doradztwo Podatkowe Aneta Lech :

 • "W całej mojej karierze zawodowej zawodowej nigdy nie było takiej niepewności jak dzisiaj, nigdy nie było takiego chaosu"
 • "Może być taka sytuacja, że klient zadzwoni, ja udzielę mu dzisiaj informacji, ale jutro już ta informacją będzie nieaktualna"
 • "Przede wszystkim trafiają do mnie klienci porzuceni przez swoje księgowe, które raptem stwierdziły z końcem roku że zamykają biura rachunkowe, bo nie są wstanie funkcjonować w takiej rzeczywistości gdzie przepisy zmieniają się praktycznie z dnia na dzień"
 • "My chcemy pracować prawidłowo, tylko dzisiaj nie wiadomo co to znaczy"
21 lutego 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

8 lutego br. odbyło się spotkanie dla właścicieli biur rachunkowych w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski.

Zaczęło się przeglądem artykułów z Wydawnictwa Rachunkowość, w grupie Certyfikowanych ekspertów usług księgowych. W prezencie wszyscy uczestnicy otrzymali dwutygodniowy dostęp do Miesięcznik Rachunkowość.
Jak wiemy, Wydawnictwo Rachunkowość jest jednym z najbardziej wiarygodnych i prestiżowych źródeł wiedzy, a publikowane w nim artykuły mają wielką wartość. W końcu zawierają one wyjaśnienia i przykłady ekspertów ze Stowarzyszenie Księgowych w Polsce będących praktykami... i to jednymi z najlepszych.
Podczas spotkania  dzięki inicjatywie Leszka Lewandowicza - sekretarza ZG SKwP, powołano w poznańskim oddziale dodatkowy zespół, który swoimi działaniami będzie dodatkowo wspierał właścicieli biur rachunkowych. W ramach jego pracy, została przygotowana "Procedura AML dla biur rachunkowych", która z pewnością jest pierwszą taką procedurą „uszytą na miarę".

To był naprawdę udany dzień.

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania...

8 lutego 2022

BIURA RACHUNKOWE

Postulat do premiera o przesunięcie terminu wyboru formy opodatkowania

15 lutego br. Jerzy Koniecki, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wystosował pismo do Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów, dotyczące ważnego postulatu o przesunięcie terminu wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przez przedsiębiorców.

 

15 lutego 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Prośba do prezes ZUS o interpretację przepisów dotyczących opłacania składek od przychodów z różnych tytułów

15 lutego br. Jerzy Koniecki, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przekazał na ręce prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS pismo z prośbą o interpretację przepisów ustawy o finansowaniu opieki medycznej ze środków publicznych, dotyczących opłacania składek od przychodów z różnych tytułów.

Pismo zostało również przesłane do wiadomości dr. Adama Niedzielskiego - ministra zdrowia, a także Filipa Nowaka - prezesa NFZ.

15 lutego 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Ubezpieczenia dla biur rachunkowych - kolejne pismo do prezes PZU SA

Otrzymana z PZU odpowiedź na pismo z 24 stycznia 2022 r., dotyczące ochrony ubezpieczeniowej biur rachunkowych w warunkach tzw. Polskiego Ładu, nie wyjaśniła do końca zgłoszonych problemów. Dlatego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ponowiło prośbę o udzielenie jednoznacznych odpowiedzi na zadane pytania.

Odpowiedź na pismo SKwP z 2.02.2022 r.

14 lutego 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Jak Polski Ład wpłynął na pracę księgowych, kadrowych i producentów oprogramowania? [PODCAST]

Polski Ład już od kilku miesięcy elektryzuje społeczeństwo. Od kiedy wszedł w życie dodał pracy księgowym, kadrowym, a także producentom oprogramowania. Ile już teraz „kosztuje” te grupy, jak wygląda wprowadzenie wszystkich zmian z punktu widzenia producenta i odbiorcy oprogramowania?

Na te pytania będą odpowiadać Aneta Lech, prawnik, doradca podatkowy, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP oraz Bogdan Zatorski, kierownik do spraw analiz biznesowych i wymagań prawnych w Symfonii. W obliczu ciągłych zmian w zakresie Polskiego Ładu warto podkreślić, że podcast był nagrywany pod koniec stycznia 2022 roku – czyli miesiąc po wejściu ustawy w życie.

[PODCAST]

8 lutego 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie Klubu Biur Rachunkowych SKwP

Kilka godzin temu zakończyło się spotkanie Klubu Biur Rachunkowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zorganizowane we współpracy z Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP dla członków i wszystkich zainteresowanych właścicieli i pracowników Biur Rachunkowych. Było nas ponad 130.

Gospodarzem spotkania i moderatorem dyskusji był Pan Stefan Czerwiński – Prezes Zarządu SKwP O/O w Lublinie.
Znakomity wykład na temat zasad naliczania PIT od wypłacanych wynagrodzeń przeprowadziła Pani Bożena Nowicka.
Głównym punktem programu było wystąpienie Pani Anety Lech – Przewodniczącej Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP oraz Pani Moniki Kaliszuk – Członka Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP, które przedstawiły bieżące trudności, z którymi mierzą się właściciele biur rachunkowych oraz opowiedziały o szansach i zagrożeniach, jakie niesie Polski Ład.

Planujemy kolejne działania, w tym cykl merytorycznych odczytów, dla naszych członków, o których będziemy pisać i mówić w najbliższych dniach.

Nieustannie zachęcamy do dołączenia do:

Mamy nadzieję, że wymiana spostrzeżeń i doświadczeń w pracy biur rachunkowych z pewnością dodała uczestnikom otuchy i wsparcia w zmaganiu się z bieżącymi problemami w pracy księgowych.

4 lutego 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Nie można wybrać podatku, bo Polski Ład ciągle się zmienia

Przedsiębiorcy potrzebują więcej czasu na decyzję, w jaki sposób rozliczać się z fiskusem i ZUS.
Należy przesunąć termin na wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej – apeluje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
– Decyzja o formie rozliczenia nigdy nie była tak trudna, jak w tym roku. Polski Ład wszystko pozmieniał, na dodatek jest ciągle poprawiany i przedsiębiorcy nie mają wszystkich danych niezbędnych do kalkulacji – mówi Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce. (...)

Czytaj więcej na rp.pl:
https://www.rp.pl/podatki/art35642291-nie-mozna-wybrac-podatku-bo-polski-lad-ciagle-sie-zmienia?fbclid=IwAR1GrsyrK00PlSz2owMS0AeLTRqykpOdafnGNIjFPEriUSWYaxWVXRJi4QA

3 lutego 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

SKwP: Błędne oświadczenie pracownika nie powinno obciążać pracodawcy

Złożenie przez pracownika błędnego oświadczenia nie wpływa na zakres odpowiedzialności podatkowej pracodawcy. Zasadne wydaje się jednak jej ograniczenie – zwłaszcza w sytuacji, gdy niepobranie zaliczki na podatek dochodowy wynika z błędnego oświadczenia pracownika. Apeluje o to Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. (...)

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/bledne-oswiadczenie-pracownika-a-odpowiedzialnosc-pracodawcy,513268.html?fbclid=IwAR1AzSMOHZ8tuSmWSWfov85ulpJbGCK0NOWy85L6h1zz9YlP6qldavFhhu0

3 lutego 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

W dwóch zdaniach o poprawkach do Polskiego Ładu

Problematykę związaną z ustawą o tzw. Polskim Ładzie, w wywiadzie dla TVN24 poruszyła Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

2 lutego 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Jerzy Koniecki: Polski Ład powoduje olbrzymi przyrost pracy księgowych

- Polski Ład to rewolucja podatkowa. Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, w której pewne ustalenia ustawy zmieniają się praktycznie z dnia na dzień, a każde z nich pociąga za sobą szereg zmian. Prawo stało się tak niestabilne, że ciężko jest sprostać jego wymaganiom. Tym bardziej, że księgowi i kadrowcy dzisiaj mają olbrzymi przyrost pracy. Chociażby ze względu na to, że w wielu przypadkach trzeba sporządzić dwie listy płac i wybrać wariant korzystniejszy dla pracownika - mówi Jerzy Koniecki - prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w rozmowie z Szymonem Glonkiem dla Dziennik Gazeta Prawna.
Całej rozmowy możecie wysłuchać tutaj:
2 lutego 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

SKwP wspiera księgowych i przedsiębiorców w rozliczaniu Polskiego Ładu

Nie powinno się liczyć składki zdrowotnej od remanentu, subwencji, dotacji czy w pełni zamortyzowanego składnika majątku. Termin wyboru formy opodatkowania najlepiej byłoby przesunąć – apeluje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. (...)

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/wsparcie-skwp-dla-ksiegowych-i-przedsiebiorcow,513148.html?fbclid=IwAR3LtVcF4sV8Ttm3mdDpwSYe27--R5q5f7ChgO57cVHshYxxfAy0t2TtazY

31 stycznia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Księgowi chcą wiedzieć, w jakim zakresie chroni ich ubezpieczenie OC

Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zwrócił się do PZU o wydanie jasnej i wiążącej interpretacji dotyczącej poszczególnych klauzul w polisach OC dla biur rachunkowych. (...)

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/zakres-ubezpieczenia-oc-ksiegowych-i-biur-rachunkowych-a-polski,513097.html?fbclid=IwAR2VyW3KuGyW0lOvvZM653ipwotlFI8xoab9PkLGpEVaGIgio4ynnESWhtU

28 stycznia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

OŚWIADCZENIE PREZYDIUM ZARZĄDU GŁÓWNEGO SKWP

27 stycznia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE Komisja Biur Rachunkowych

Podcast

Komisja Biur Rachunkowych wraz z Wydawnictwem RACHUNKOWOŚĆ serdecznie zaprasza Państwa do wysłuchania podcastu!

W "opisie odcinka" zostały zamieszczone linki z materiałami zawierające wszystkie informacje zaprezentowane w styczniowym biuletynie KBR.

LINK do odsłuchania http://open.spotify.com/show/2KHxmHfsSVwQZbXGvqJYy3 lub kliknij w zdjęcie powyżej.

25 stycznia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Ubezpieczenia a biura rachunkowe

 

O polisach ubezpieczeniowych dla biur rachunkowych z perspektywy właściciela średniego biura rachunkowego.

Obecne regulacje prawne przewidują, że obowiązkowe OC działalności biura rachunkowego obejmuje wyłącznie prowadzenie pełnej księgowości na podstawie ustawy o rachunkowości. Biura rachunkowe, które obsługują tylko uproszczone formy ksiąg podatkowych lub wykonują jedynie usługi kadrowo-płacowe, nie mają obowiązku ubezpieczenia prowadzonej przez siebie działalności.

Każdy rozsądny właściciel biura rachunkowego poza OC podstawowym, którego zakres ochrony jest naprawdę bardzo wąski a suma ubezpieczenia niezbyt wysoka, posiada również ubezpieczenia dobrowolne, chociażby na „niektóre czynności doradztwa podatkowego” lub na „kadry i płace”. Nazwa ubezpieczenia dobrowolnego „niektóre czynności doradztwa podatkowego” jest trochę niefortunna, albowiem sugeruje, że biuro rachunkowe może świadczyć usługi doradztwa podatkowego, należy jednak mieć na uwadze, że niektóre czynności doradztwa podatkowego zostały w 2014 roku zderegulowane i obejmują m.in. sporządzanie deklaracji podatkowych:

Art. 2 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym zawiera pkt. 2 i 3 co do wykonywania których nie trzeba być podmiotem uprawnionym do świadczenia usług doradztwa podatkowego:

2) prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie;

3) sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.

 

Przytoczone czynności objęte są właśnie ubezpieczeniem dodatkowym pod nazwą „niektóre czynności doradztwa podatkowego” i w mojej ocenie stanowią lwią część czynności wykonywanych w każdym biurze rachunkowym.

W środowisku właścicieli biur rachunkowych tzw. Polski Ład przyniósł bardzo duże poruszenie związane z polisami ubezpieczeniowymi. Po pierwsze – wielu właścicieli, którzy dotychczas nie posiadali innego poza obowiązkowym OC, zaczęło się zastanawiać nad wykupieniem dodatkowego, a po drugie – ci, którzy już korzystają z dodatkowych klauzul zaczęli się zastanawiać, czy w obliczu zmian wprowadzanych jako tzw. Polski Ład posiadane przez nich ubezpieczenie jest wystarczające, nawet jeśli mają wykupione wszystkie dodatkowe klauzule. Niestety, w tej chwili to pytanie pozostaje bez konkretnej i wiążącej odpowiedzi, ponieważ żadne z towarzystw ubezpieczeniowych (TU), oferujących ubezpieczenie OC dla biur rachunkowych, oficjalnie się na ten temat nie wypowiedziało.

Agenci ubezpieczeniowi – na prośby właścicieli biur rachunkowych – zapytali reprezentowane przez siebie towarzystwa, jak wygląda sprawa polis w kontekście tzw. Polskiego Ładu i uzyskali informacje, że owszem – samo wyliczanie składek zdrowotnych dla właścicieli na nowych zasadach jest objęte OC dodatkowym pod tytułem kadry i płace, ale już na przykład roczna korekta składek nie mieści się w jego zakresie. Niestety, nie jest to dobra informacja dla właścicieli biur rachunkowych, ponieważ mają ochronę wyłącznie częściową, a żadne TU do tej pory nie zdecydowało się na wprowadzenie jakiejkolwiek nowej dodatkowej polisy, która chroniłaby w nowej sytuacji właścicieli biur rachunkowych.

Natomiast polisy ubezpieczeniowe dla biur rachunkowych na przełomie 2021 i 2022 w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych bardzo podrożały. Od wprowadzenia tarcz antykryzysowych i spełnienia oczekiwań klientów, że biura rachunkowe będą im w pozyskaniu pomocy pomagać, bardzo wzrosła szkodowość w biurach rachunkowych. Wiązało się to z tym, że pomimo pandemii na biura rachunkowe i na księgowych ogółem, nakładano coraz więcej nowych obowiązków, a czasu na naukę jak je prawidłowo wypełniać było naprawdę niewiele.

Stąd też obawy właścicieli biur rachunkowych przed zwiększaniem sumy ubezpieczenia w posiadanych polisach. Po pierwsze – cena będzie znacznie wyższa niż dotychczas, po drugie – nie ma kompleksowej oferty, która chroniłaby nas w każdym obszarze działalności na wypadek popełnienia błędu, a po trzecie – zakres ochrony w poszczególnych klauzulach nie jest dla nas w 100% jasny. Do dziś nie jest tak do końca oczywiste przed jakimi rodzajami błędów chroni biura rachunkowe choćby OC podstawowe czy nadwyżkowe do podstawowego (rozszerzone o ubezpieczenia dobrowolne). Skoro nie dotyczy liczenia podatków i składania deklaracji, to co tak naprawdę obejmuje swoim zakresem?

Na pewno polisę posiadać warto, nawet jeśli nie obsługujemy klientów prowadzących pełną księgowość i nie musimy posiadać OC podstawowego. Błąd może zdarzyć się każdemu i nie ma w tym nic nadzwyczajnego, szczególnie w tak trudnych pod względem nadprodukcji przepisów prawa podatkowego czasach. Czy warto zwiększać sumy ubezpieczenia? To zależy. Wpływ na to ma liczba obsługiwanych podmiotów, suma posiadanego obecnie ubezpieczenia i jak dużą szkodowość możemy oszacować.

Osobiście rekomendowałabym każdemu właścicielowi biura rachunkowego posiadanie wszystkich klauzul dodatkowych w ubezpieczeniu OC biura rachunkowego, jeśli oczywiście świadczy ono wszystkie rodzaje usług. Znam biura, które nie prowadzą kadr i płac, ale jeśli obsługują ZUS właściciela, to już ten dodatkowy parasol ochronny w postaci klauzuli „kadry i płace” powinny mieć, ponieważ w nim właśnie zawiera się rozliczanie ZUS. Znam też biura, które obsługują wyłącznie klientów prowadzących pełną księgowość, a więc teoretycznie polisa na niektóre czynności doradztwa podatkowego nie powinna ich interesować, ale przecież na pewno składają w imieniu swoich klientów deklaracje podatkowe, choćby VAT, PIT czy CIT i wówczas polisa OC obowiązkowego nie jest już wystarczająca.

Podsumowując, każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie z doświadczonym agentem lub brokerem ubezpieczeniowym, ponieważ na rynku polis OC dla biur rachunkowych nie ma produktów uniwersalnych, muszą być zatem „szyte na miarę” i składać się zazwyczaj z więcej niż jednego produktu.

 

Martyna Pożarowska

współwłaściciel Biura Rachunkowego LexAntis Pożarowska, Lech spółka jawna

25 stycznia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

List do prezes PZU SA ws. ubezpieczeń dla biur rachunkowych

25 stycznia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE
Spotkanie w Ministerstwie Finansów
Dla wielu biur rachunkowych rok 2021 przyniósł wiele wyzwań, w implementacji procedur związanych z „Ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu”. Zgodnie z prawem, na wszystkie mikro podmioty zajmujące się outsourcingiem księgowym, nałożono obowiązek wdrożenia Dyrektywy AML.
Mające miejsce ostatnio spotkanie w Ministerstwie Finansów z ewaluatorami Rady Europy, pokazało ogromną przepaść w praktycznym zastosowaniu ustawy AML pomiędzy małymi i dużymi podmiotami obrotu gospodarczego. Dysproporcje te wynikają z założeń samej ustawy, która nałożyła obowiązek wdrożenia jej niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. A przecież mikro i małej wielkości jednostki mają całkowicie inną specyfikę działalności. Tym samym, niebezpieczeństwo prania brudnych pieniędzy oraz finansowania terroryzmu jest praktycznie znikome.
Jako reprezentantka małych biur rachunkowych z ramienia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce miałam okazję przedstawić ewaluatorom Rady Europy mój światopogląd, dotyczący ustawy AML. W spotkaniu uczestniczył również Radomir Szaraniec, który wniósł wiele do dyskusji.
24 stycznia 2022 r.
BIURA RACHUNKOWE

Skarbówka obiecuje ws. Polskiego Ładu: nie będzie kar za błędy

Fiskus zapowiada abolicję. To nie my jesteśmy winni chaosowi w podatkach – uważają księgowi.
Jest reakcja Ministerstwa Finansów na apele księgowych w sprawie problemów z wypłacanymi zgodnie z Polskim Ładem pensjami. Zapewnia, że urzędnicy nie będą karać za błędy w rozliczeniach. Księgowi oczekują jednak konkretów, a nie ogólnego komunikatu na stronie internetowej (...)

Więcej na stronie:

https://www.rp.pl/podatki/art19285721-skarbowka-obiecuje-ws-polskiego-ladu-nie-bedzie-kar-za-bledy?fbclid=IwAR2cvMKGPQvKNg8hqcX-6jr3Bdw2hPmKIlxmaUBTRhzjnlJA8s1nqnyWKSU

 

14 stycznia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Apel SKwP do premiera

13 stycznia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

W ramach działalność statutowej Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zapraszamy do:
- grupy wsparcia dla właścicieli biur rachunkowych Biura rachunkowe na zakręcie - grupa wsparcia,
- uczestnictwa w Dniach Otwartych SKwP dla Biur Rachunkowych w poszczególnych Oddziałach SKwP,
- przystąpienia do SKwP i czynnego uczestnictwa w Klubach Biur Rachunkowych w niektórych Oddziałach SKwP,
Ponadto zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą szkoleń organizowanych przez poszczególne Oddziały SKwP.
Już dziś zapraszamy na "Dzień otwarty SKwP":

LISTOPAD 2021 r.:

Oddział Okręgowy SKwP w Warszawie - 29 listopada 2021 r.

GRUDZIEŃ 2021 r.:

Oddział Okręgowy SKwP w Gdańsku - 1 grudnia 2021 r.

Oddział Okręgowy SKwP w Bydgoszczy - 2 grudnia 2021 r.

Oddział Okręgowy w Warszawie SKwP - koło członkowskie w Ostrołęce - 6 grudnia 2021 r. (miejsce spotkania Ostrołęka)

Oddział Okręgowy SKwP w Toruniu 6 grudnia 2021 r.

Oddział Okręgowy SKwP w Krakowie 8 grudnia 2021 r.

Oddział Okręgowy SKwP w Łodzi 9 grudnia 2021 r.

STYCZEŃ 2022 r.:

Oddział Okręgowy w Warszawie SKwP - oddział w Siedlcach - 10 stycznia 2022 r. (miejsce spotkania Siedlce)

 

Więcej informacji na stronach oddziałów SKwP.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień Otwarty SKwP w Oddziale Okręgowym w Łodzi

W dniu 9 grudnia 2021 r. w ramach Dni Otwartych SKwP w łódzkim Oddziale SKwP odbyło się spotkanie przedstawicieli bur rachunkowych z regionu łódzkiego, poświęcone w całości problemom i wyzwaniom z jakimi na co dzień zmagają się biura rachunkowe. Spotkanie otworzyła Prezes Zarządu Bożena Wilk, przybliżając działalność Klubu Biur Rachunkowych i Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Następnie bardzo ciekawy wykład pn.: Nowy Ład 2022 – rewolucja w CIT i PIT (wybrane zagadnienia), który poprowadził p. Konrad Dura, doradca podatkowy, menedżer w Zespole Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa Sp.k.
W dalszej części spotkania burzliwie dyskutowano nad wyceną usług księgowych. Moderatorem dyskusji była p. Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP, która na zakończenie wyraziła pogląd, że tylko siła współpracy i wspólna wymiana doświadczeń i wiedzy może doprowadzić do osiągnięcia sukcesu. Wszyscy uczestnicy zgodnie przyznali, że zawód księgowego wymaga ogromnej wiedzy i nadszedł czas, aby tą wiedzę wysoko w środowisku cenić.

14 grudnia 2021 r.

BIURA RACHUNKOWE

Ceny usług biur rachunkowych pójdą w górę

Zapraszamy na wywiad z Anetą Lech, doradcą podatkowym, przewodniczącą Komisji Biur Rachunkowych przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce opublikowanym w dzisiejszym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".
13 grudnia 2021 r.
BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie w sprawie wypracowania zasad porozumienia na rzecz zdefiniowania zawodu księgowego

Przedstawiciele organizacji zrzeszających biura rachunkowe uczestniczyli 13 grudnia 2021 r. w spotkaniu roboczym, w sprawie wypracowania zasad porozumienia na rzecz zdefiniowania zawodu księgowego.

Spotkanie odbyło się w w siedzibie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przy ul. Górnośląskiej. Uczestniczyli w nim:

 • Anna Wiśniewska ze Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych,
 • Ewa Salska z Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych,
 • Beata Boruszkowska z Krajowej Izby Biur Rachunkowych,
 • Aneta Lech – przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP, oraz
 • Jerzy Koniecki – prezes Zarządu Głównego SKwP.

13 grudnia 2022 r.

BIURA RACHUNKOWE

Cykliczne spotkania Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

W ubiegłym tygodniu odbyło się kolejne znakomite spotkanie, zorganizowane dla grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych. Praktyczne przejście przez niejasności związane z Polskim Ładem, przeprowadził wybitny doradca podatkowy Leszek Lewandowicz, Sekretarz Zarządu Głównego oraz Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Cykliczne spotkania Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski odbywają się w systemie hybrydowym. Dzięki temu, większa liczba uczestników może wziąć w nich udział. Mająca tam miejsce wymiana myśli oraz doświadczeń, stanowi ogromne znaczenie w zawodzie księgowego.

8 grudnia 2021 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Toruniu

Dzień otwarty SKwP Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Toruniu odbył się we wspaniałym świątecznym nastroju.
Pomimo zimowej aury za oknem, wszystkim właścicielom biur rachunkowych dopisywał znakomity humor, co bardzo dobrze wpływało na wspólną wymianę doświadczeń oraz integrację. Pozytywną energię, można było poczuć w całym otoczeniu. Bardzo dziękujemy za zaproszenie. Spotkanie z Wami było czystą przyjemnością. Miło jest czerpać, wzajemnie nowe inspiracje.
Pięknie dziękujemy wszystkim, a w szczególności:
 • Anna Chrzanowska, Dyrektor Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Toruniu;
 • Jerzy Czechowicz, Prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Toruniu;
 • Całej Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP oraz wszystkim uczestnikom.

6 grudnia 2021 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień Otwarty SKwP dla Biur Rachunkowych w Ostrołęce

6 grudnia 2021 r.

BIURA RACHUNKOWE
Dzień otwarty Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Bydgoszczy
To niesamowite, że obcy sobie właściciele biur rachunkowych stają się jednością... aby podążać tą samą drogą i w tym samym kierunku tak właśnie zapamiętam Dzień otwarty SKwP w Bydgoszczy.
Od Polskiego Ładu... poprzez wycenę usług księgowych... aż do regulacji zawodu księgowego...
Pomimo złych informacji związanych z pandemią, cała sala była pełna, gdyż w spotkaniu uczestniczyło blisko 40 właścicieli biur rachunkowych.
Po znakomitym wystąpieniu doradcy podatkowego Paweł Wysiński, przeszliśmy do panelu dyskusyjnego. Świadomość lokalnych biur rachunkowych, związana z ryzykiem, odpowiednio skalkulowanej ceny oraz z potrzebą regulacji zawodu księgowego inspiruje do dalszego działania. Wspólna wymiana myśli z tym związana... bezcenna.
Niezmiernie się cieszę widząc tak niezwykłą integrację właścicieli biur rachunkowych, którzy dzięki wzajemnej wymiany doświadczeń, chcą podążać w tym samym kierunku.
Ta sytuacja nie miałaby jednak miejsca, gdyby nie wspaniałe osoby prowadzące Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Bydgoszczy. To dzięki nim, ich doświadczeniu, otwartości oraz zrozumieniu... właściciele biur rachunkowych mogli się wspólnie zjednoczyć i porozmawiać.
Pięknie dziękujemy za zaproszenie oraz cudowną gościnność, było nam naprawdę miło, móc poznać Was bliżej. Osobiście muszę przyznać, że wraz z Anita Tomaszewska nie możemy się już doczekać kolejnego spotkania.
To były niesamowite dwa dni w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Bydgoszczy. Mająca tam miejsce integracja właścicieli biur rachunkowych... niezwykła.
Pięknie dziękuję wszystkim, bez których Dzień otwarty SKwP nie byłby możliwy.
Szczególne podziękowania kieruję do:

2 grudnia 2021 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku

1 grudnia w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku obyła się długo zapowiadana akcja Dzień Otwarty w SKwP dla biur rachunkowych organizowana przez Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP.
Bardzo się cieszymy, że tyle nowych osób, właścicieli biur rachunkowych zechciało nas odwiedzić i posłuchać merytorycznych wykładów przygotowanych specjalnie na to wydarzenie oraz aby poznać nas i prężnie działający Klub Biur Rachunkowych prowadzony przez Agnieszkę Mroczkiewicz i Piotra Jakimczyka.
"Dawno nie spotkałam się z tak miłymi osobami, które są tak bardzo zaangażowane w pomoc biur rachunkowych" tymi słowami obdarowała nas jedna z uczestniczek tego wydarzenia.
Takie komplementy... naprawdę uskrzydlają! Wspaniale jest być częścią tak zacnej organizacji, którą tworzą tak fenomenalni ludzie.
Pięknie dziękujemy Pani prezes Dorocie Kani oraz Panu Piotrowi Jakimczykowi za zaproszenie. Wraz z Anitą Tomaszewską było nam niezmiernie miło, uczestniczyć w tym ważnym dla Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku wydarzeniu.

1 grudnia 2021 r.

BIURA RACHUNKOWE

Dzień otwarty dla biur rachunkowych SKwP O/O Warszawa

Prowadzisz biuro rachunkowe? Zapraszamy Cię na Dzień Otwarty w SKwP:
 • integracja
 • wymiana myśli i doświadczeń
 • duża dawka wiedzy
 • wsparcie w codziennej pracy

 

29 listopada 2021 r.

BIURA RACHUNKOWE

Zobacz relację z dzisiejszego spotkania w o/o w Warszawie SKwP. Przyjdź na kolejne... Zapraszamy!

Prowadzisz biuro rachunkowe? Zapraszamy Cię na Dzień Otwarty w SKwP:
 •  integracja
 •  wymiana myśli i doświadczeń
 •  duża dawka wiedzy
 •  wsparcie w codziennej pracy.

Zobacz relację z dzisiejszego spotkania w Oddziale Okręgowym w Warszawie SKwP...

Zapraszamy na kolejne spotkania:

 • Gdańsk - 1 grudnia 2021 r.
 • Bydgoszcz - 2 grudnia 2021 r.
 • Ostrołęka - 6 grudnia 2021 r.
 • Toruń - 6 grudnia 2021 r.
 • Kraków - 8 grudnia 2021 r.
 • Łódź - 9 grudnia 2021 r.
 • Siedlce - 10 stycznia 2022 r.

29 listopada 2021 r.

BIURA RACHUNKOWE

Zapraszamy na Dzień otwarty w SKwP

Prowadzisz biuro rachunkowe? Zapraszamy Cię na Dzień Otwarty w SKwP:
 • Warszawa - 29 listopada 2021 r.
 • Gdańsk - 1 grudnia 2021 r.
 • Bydgoszcz - 2 grudnia 2021 r.
 • Ostrołęka - 6 grudnia 2021 r.
 • Toruń - 6 grudnia 2021 r.
 • Kraków - 8 grudnia 2021 r.
 • Łódź - 9 grudnia 2021 r.
 • Siedlce - 10 stycznia 2022 r.
DZIEŃ OTWARTY W SKWP TO:
 • integracja,
 • wymiana myśli i doświadczeń,
 • duża dawka wiedzy,
 • wsparcie w codziennej pracy.
Współorganizatorem spotkania w ramach dni otwartych jest Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP

24 listopada 2021 r.

BIURA RACHUNKOWE

4 listopada odbyła się doroczna konferencja online dla biur rachunkowych organizowana przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie i Biura rachunkowe na zakręcie - grupa wsparcia.

8.11.2021

BIURA RACHUNKOWE

BIURA RACHUNKOWE NA ZAKRĘCIE – kierunki rozwoju oraz nowe wyzwania

Zapraszamy do udziału w konferencji, która odbędzie się 4 listopada 2021 r. w formie online.

W całości zostanie ona poświęcona problemom i wyzwaniom, z jakimi obecnie mierzą się biura rachunkowe, tj. zmieniającym się w szybkim tempie przepisom prawa, galopującej cyfryzacji w raportowaniu danych, zwiększającym się obowiązkom oraz karom wobec biur i księgowych, a także brakiem uregulowania zawodu.

Rejestracja na konferencję

https://konferencja.skp-ow.com.pl/

BIURA RACHUNKOWE

Dni otwartych SKwP w Poznaniu

W pierwszym spotkaniu "Dni otwartych SKwP" w Poznaniu, uczestniczyło 80 właścicieli biur rachunkowych.

Wspólna wymiana myśli, integracja oraz wsparcie które dostarcza Klub Biur Rachunkowych jest niezwykle cenione w środowisku księgowym. Mogliśmy obserwować zatem gorące dyskusje, które utworzyły niezwykłą atmosferę oraz wniosły masę pozytywnej energii w środowisko właścicieli biur rachunkowych. Tak fenomenalna integracja, ma miejsce od zawsze, w Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. To było niezwykłe doświadczenie, w którym mogliśmy pokazać naszą organizację osobom niezrzeszonym.

Dzięki Leszkowi Lewandowiczowi, Sekretarzowi Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. właściciele biur rachunkowych mogli poznać Nowy Ład od całkiem innej strony. Natomiast dzięki Anecie Lech, Przewodniczącej Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP oraz  Beacie Szlachetka, Wiceprzewodniczącej Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP, został poruszony temat związany z wyceną usług księgowych. Nie zabrakło również Michała Flont z Wydawnictwa Rachunkowość, które swoimi eksperckimi publikacjami, wspiera nas od 1948 roku.

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że zawód księgowego wymaga ogromnej wiedzy i nadszedł czas, aby tą wiedzę wysoko w środowisku cenić - stanowimy bowiem niezwykłą wartość, którą należy szanować oraz chronić.

21 października 2021 r.

 

BIURA RACHUNKOWE

Jubileusz 90-lecia istnienia SKwP w Poznaniu

W 2020 roku Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. obchodził jubileusz 90-lecia swojego istnienia. Jednakże ze względu na pandemię, celebracja odbyła się w tym roku.

Uroczyste obchody jubileuszu, miały miejsce w jednym z najważniejszych symboli Poznania oraz całej Wielkopolski w Bazarze Poznańskim. Otóż w 1918 roku, gościł tu Ignacy Jan Paderewski, którego przybycie zaimpulsowało Powstaniem Wielkopolskim.

Niezwykła działalność zawodowa Wielkopolskiego Oddziału w Poznaniu, już w okresie międzywojennym cieszyła się dużym szacunkiem oraz uznaniem. Ten ogromny autorytet trwa z nami aż do dziś i z pewnością jeszcze na bardzo długo z nami pozostanie.

Podczas uroczystości Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, wręczył Honorowe Odznaczenia, dodatkowo uświetniając jubileusz 90-lecia.
Za całokształt działalności zawodowej i społecznej, a w szczególności za znaczący wkład w promowaniu wielkopolskiej organizacji księgowych oraz popularyzacji zawodu księgowego i zawodów pokrewnych związanych z rachunkowością, Honorowe Odznaczenia otrzymali:
- Leszek Lewandowicz, Sekretarz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny oraz Sekretarz Wielkopolskiego Oddziału w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Mariusz Noworyta, Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Jubileusz został również wzbogacony, wręczeniem przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego:
- Statuetki Honorowego Hipolita, którą otrzymał Bosy Grzegorz, Wiceprezes Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
- Srebrnego Medalu, który otrzymał Mariusz Noworyta, Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, za krzewienie idei pracy organicznej

Jesteśmy niezmiernie dumni, że na co dzień możemy współpracować z tak wybitnymi osobami, ze wspaniałymi działaczami i wielkimi autorytetami.

20 października 2021 r.

BIURA RACHUNKOWE

Robocze spotkanie przedstawicieli organizacji zrzeszających biura rachunkowe z przedstawicielami Ministerstwa Finansów odbyło się 13 września 2021 r.

Spotkanie dotyczyło zdefiniowania roli i funkcji biur rachunkowych. Wstępne zasady postępowania przy wdrażaniu w życie nowych unormowań ustalono w atmosferze wzajemnego zaangażowania.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele:

 • Stowarzyszenia Księgowych w Polsce,
 • Krajowej Izby Biur Rachunkowych,
 • Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych,
 • Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych.

 

13.09.2021

BIURA RACHUNKOWE

Spotkanie z właścicielami biur rachunkowych w Olsztynie

Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP wzięła udział w spotkaniu integracyjnym z właścicielami biur rachunkowych w Olsztynie. Spotkanie było bardzo udane. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie :-)

5 września 2021 r.

BIURA RACHUNKOWE

Kalkulator do wyceny usług księgowych - wypełnij ankietę!

Szanowni Państwo,

z inicjatywy Piotra Jakimczyka z Oddziału SKwP w Gdańsku przy wsparciu Pani Prezes Doroty Kani i we współpracy z Komisją Biur Rachunkowych powstał pomysł na stworzenie prostego narzędzia, które będzie dawało wstępną szacunkową informację na temat ceny za usługę księgową.

Kalkulator do wyceny usług księgowych dla biur rachunkowych, będzie wsparciem dla istniejących i nowopowstających biur rachunkowych w wycenie swoich usług. Pomoże zaktualizować, uśrednić i porównać własne ceny do cen innych biur w okolicy.

Poza podstawowymi informacjami, zadaliśmy pytania o nieoczywiste składniki wyceny usług dodatkowych i stosowane przez niektóre biura inne elementy. Dzięki temu pokażemy Państwu różne możliwości i różne metody wyceny.

Zapraszamy Państwa do wypełnienia ankiety, która stworzy podstawę do budowy kalkulatora.

Wypełnij ankietę!

Wszelkie opinie, uwagi dotyczące ankiety prosimy przekazywać na adres komisjabr@skwp.pl

 

01.09.2021
BIURA RACHUNKOWE

Kolejna akcja Biur Rachunkowych

Fundacja Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych wspólnie z pozostałymi organizacjami reprezentującymi środowisko Biur Rachunkowych , tj.: Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP, Krajowa Izba Biur Rachunkowych oraz Stowarzyszenie Współpracujących Biur Rachunkowych przygotowała petycję w sprawie programu reform pod nazwą "Nowy Ład".
Wszystkich naszych członków i sympatyków zachęcamy do zapoznania się, podpisywania i udostępniania!
Petycję może podpisać każdy, kto się z nią zgadza i ją popiera. Niezależnie czy jest księgowym, pracownikiem, pracodawcą, przedsiębiorcą. Nowy Ład wprowadza zmiany, które dotkną każdego w bliższej lub dalszej perspektywie.
Niech wybrzmi wspólnie nasz głos. Księgowych i przedsiębiorców, Właścicieli i pracowników.
23.08.2021
BIURA RACHUNKOWE

Co dla księgowych oznaczają propozycje "Polskiego Ładu"

Leszek Lewandowicz - Sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce - Co dla księgowych oznaczają propozycje "Polskiego Ładu".
Syntetyczne omówienie najważniejszych propozycji zmian podatkowych – w zakresie podatku dochodowego, VAT, Ordynacji podatkowej i nowych uprawnień KAS – które w ramach tzw. Polskiego Ładu miałyby wejść w życie 1.01.2022 r. opracowane przez ekspertów z kancelarii Ożóg Tomczykowski znajdziesz tutaj: https://rachunkowosc.com.pl/polski-lad-omowienie...
9 sierpnia 2021 r.
BIURA RACHUNKOWE

Pełnomocnik przedsiębiorcy

Temat pełnomocnika przedsiębiorcy przedstawia Aneta Lech, prawnik, doradca podatkowy, ekspert SKwP

Więcej o tym, kiedy i w jakim zakresie przedsiębiorcy mogą korzystać ze wsparcia pełnomocników, w podcaście z cyklu "BiznesPodcast, czyli jak prowadzić firmę online". Cykl jest dostępny na stronie  biznes.gov.pl oraz na platformach: SpotifySoundcloudAppleGoogleStitcher i Anchor oraz kanale YouTube Biznes.gov.pl,

oraz w aktualnościach SKwP https://skwp.pl/aktualnosc/kiedy-i-w-jakim-zakresie-przedsiebiorcy-moga-korzystac-ze-wsparcia-pelnomocnikow/

16 lipca 2021 r.

BIURA RACHUNKOWE

Pismo do premiera

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wystosowało pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczące niektórych planowanych rozwiązań przewidzianych w „Polskim Ładzie”.

12 lipca 2021 r.

BIURA RACHUNKOWE

Biura Rachunkowe muszą być gotowe na nowości w JPK_V7

21 czerwca 2021 r.

BIURA RACHUNKOWE

Prezes Jerzy Koniecki, w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" - Zawód księgowego jest międzybranżowy...

 

Międzybranżowy, ponadczasowy, stabilny – z perspektywami

Interesariuszami usług księgowych są nie tylko przedsiębiorcy, ale my wszyscy – każdy z nas ma do czynienia z księgowymi.

Rozmowa z Jerzym Konieckim – prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

 

19 maja 2021 r.

BIURA RACHUNKOWE

Klub Biur Rachunkowych przy Oddziale w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce zaprasza na spotkanie online.

Ochrona danych osobowych w biurach rachunkowych 3 lata od wejścia RODO

20 maja 2021 r. od godz. 17.00

Spotkanie poprowadzi Michał Zajdowicz.

Więcej informacji...

18.05.2021

BIURA RACHUNKOWE

Webinaria

12.05.2021 r., godz. 17:00

AML w biurze rachunkowym – wybrane zagadnienia

Prowadzenie: Grażyna Felisiak – księgowa, certyfikowany Officer Compliance, audytor wewnętrzny.

Zapisy dla członków stowarzyszenia przez panel członkowski!

Więcej informacji...

12.05.2021

BIURA RACHUNKOWE

Zapraszamy na webinar

Rozliczenie PFR 1.0 - czas Start! 

10.05.2021 r., godz. 17.00

Prowadzenie: Beata Boruszkowska

BIURA RACHUNKOWE

Słuchajcie, oglądajcie! Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP w programie DTV24.

Zapraszamy! Relacja

29.04.2021

BIURA RACHUNKOWE
Webinaria
27.04.2021 r., godz. 17.00
Neurobilansowanie - jak zregenerować swój mózg po okresie wytężonej pracy
Prowadzenie: dr Nelli Artienwicz - księgowa, badaczka postaw i zachowań księgowych.

Zapisy dla członków stowarzyszenia przez panel członkowski!

Więcej informacji...

BIURA RACHUNKOWE

Webinaria

7.05.2021 r., godz. 17:00

AML w biurze rachunkowym – wybrane zagadnienia

Prowadzenie: Grażyna Felisiak – księgowa, certyfikowany Officer Compliance, audytor wewnętrzny.

Zapisy dla członków stowarzyszenia przez panel członkowski!

Więcej informacji...

22.04.2021

BIURA RACHUNKOWE

Webinaria

W ramach swoich działań komisja inicjuje i koordynuje organizację otwartych webinarów, z których mogą korzystać wszyscy członkowie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Zapraszamy na spotkanie online 9.04.2021 r. (godz. 14.00)

Spotkanie konsultacyjne dotyczące portalu biznes.gov.pl

https://www.facebook.com/events/263976472046771/

7.04.2021

BIURA RACHUNKOWE

Webinaria

W ramach swoich działań komisja inicjuje i koordynuje organizację otwartych webinarów, z których mogą korzystać wszyscy członkowie Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Zapraszamy na spotkanie online 7.04.2021 r. (godz. 10.00)

Programy InsERT wspomagające pracę biur rachunkowych

https://www.facebook.com/events/299976738151019/

31.03.2021

BIURA RACHUNKOWE

prof. Hońko: Nie da się rzetelnie prowadzić ksiąg bez wyjaśniania klientom przepisów

Do czynności zastrzeżonych dla doradców podatkowych zalicza się udzielanie porad, opinii i wyjaśnień z zakresu m.in. obowiązków podatkowych. Te zapisy są bardzo ogólnikowe. A biura rachunkowe muszą informować o zmianach przepisów i wskazywać konsekwencje tych zmian – mówi dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Krzysztof Koślicki: Czy księgowi wchodzą w kompetencje doradców podatkowych? Pojawił się zarzut, że księgowi świadczą usługi doradcze bez stosownych uprawnień.

Stanisław Hońko: Zacznijmy od tego, że zarzuty nie dotyczą wszystkich księgowych, a jedynie biur rachunkowych i to tylko tych, które w swojej ofercie deklarują świadczenie usług zastrzeżonych dla doradców podatkowych. Dotyczy to w istocie niewielkiej liczby podmiotów. Szum wokół tej sprawy niepotrzebnie niepokoi wszystkich księgowych, którzy dają temu wyraz w mediach społecznościowych. Dochodzi do paradoksalnej sytuacji, że część z nich nie chce na forach internetowych odpowiadać na pytania dotyczące prowadzenia ksiąg podatkowych, ponieważ boi się oskarżenia o nieuprawnione świadczenie usług doradztwa podatkowego. Temat zgłaszania biur rachunkowych do prokuratury został nagłośniony w bardzo niefortunnym momencie.

Dlaczego?
W czasie pandemii to właśnie księgowi, w tym pracujący w biurach rachunkowych byli, i są nadal, na pierwszej linii frontu, wspierając przedsiębiorców w pozyskaniu i rozliczaniu środków z tarcz antykryzysowych. To w tym gorącym czasie wypłynął stary temat, którego źródłem są archaiczne zapisy ustawy o doradztwie podatkowym, obowiązujące od niemal ćwierć wieku. W art. 2 tej ustawy do czynności doradztwa podatkowego, zastrzeżonych wyłącznie dla doradców podatkowych, zalicza się udzielanie porad, opinii i wyjaśnień z zakresu m.in. obowiązków podatkowych. W mojej ocenie te zapisy są bardzo ogólnikowe. W konsekwencji mogą być zbyt szeroko interpretowane - za doradztwo można uznać udzielanie jakichkolwiek porad. Nie określa się bowiem, czy czynnością zastrzeżoną dla doradców podatkowych są jedynie sprawy złożone, jak na przykład opracowanie strategii podatkowej przedsiębiorcy. Brakuje również wyjaśnienia, czy chodzi o porady udzielane pisemnie, w postaci sformalizowanej. Z przepisów nie wynika wprost, czy czynnością zastrzeżoną jest prowadzenie bieżącego doradztwa, niezbędnego do prawidłowego prowadzenia ksiąg podatkowych. Nie wiadomo również, czy ograniczenie dotyczy odrębnej usługi doradztwa, czy mieszczącej się w granicach niezbędnych do rzetelnego prowadzenia ksiąg podatkowych. Co interesujące, mimo długiego stażu tych nieprecyzyjnych zapisów, orzecznictwo dotyczące art. 2 ustawy o doradztwie podatkowym jest raczej skromne. Może to świadczyć o tym, że problem nieuprawnionego doradztwa podatkowego nie był zjawiskiem powszechnym w rzeczywistości gospodarczej, a temat wrócił głównie z powodu burzy medialnej.

Co zatem mogą robić księgowi, a które usługi są już zastrzeżone dla doradców podatkowych?
W interpretacji ogólnej dotyczącej m.in. kwestii zwolnienia biur rachunkowych z VAT z 2015 r. (PT3.8101.2.2015.AEW.16) stwierdza się, że doradztwem nie są czynności księgowe, polegające na prowadzeniu ksiąg i ewidencji podatkowych ani sporządzanie deklaracji i zeznań podatkowych. Ta interpretacja odwołuje się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2007 r. (sygn. akt K 42/05) Na przywołaną interpretację i wyrok, częściowo nieaktualne z uwagi na deregulację usługowego prowadzenia ksiąg, często powołują się doradcy podatkowi. Nie mogę się zgodzić z powielanym stwierdzeniem, że prowadzenie ksiąg rachunkowych i sporządzenie deklaracji podatkowych czy jpk, jest czynnością czysto techniczną. To sprowadzanie księgowych do roli bezmyślnych wklepywaczy, zupełnie nieprzystające do wymagań stawianych księgowym przez pracodawców czy klientów. Klienci biur rachunkowych płacą za spokój, oczekując kompleksowej usługi, sprowadzającej się do zgodnego z prawem rozliczenia przedsiębiorcy z jego obowiązków publicznoprawnych. Do wykonania tej usługi potrzebna jest ogromna wiedza i dobra współpraca z klientem.
Nie da się rzetelnie prowadzić ksiąg bez wyjaśniania klientom przepisów. Skąd biuro rachunkowe ma na przykład wiedzieć, które transakcje dotyczą podmiotów powiązanych? Biura rachunkowe, kierując się interesem własnym i klientów, muszą informować o zmianach przepisów i wskazywać konsekwencje tych zmian w zakresie niezbędnym do prawidłowego prowadzenia ksiąg. Niestety niejasne zapisy ustawy o doradztwie podatkowym nie pozwalają na udzielenie konkretnej odpowiedzi, gdzie kończy się usługowe prowadzenie ksiąg, a gdzie zaczyna się działalność zastrzeżona dla doradców podatkowych. I to jest dla księgowych powód do niepotrzebnego stresu.

Czy przychodząc do księgowego z fakturą np. za samochód, można oczekiwać, żeby doradził i zdecydował o np. najkorzystniejszej amortyzacji? Czy też księgowy powinien najpierw skorzystać z usług doradcy?
Księgowi, w tym pracownicy biur rachunkowych, są osobami kompetentnymi, na bieżąco śledzącymi przepisy i potrafiącymi je zastosować w odniesieniu do potrzeb przedsiębiorców. Nie można zatem oczekiwać, że będą w najprostszych sprawach zwracać do doradców podatkowych. To po pierwsze stawiałoby księgowych w złym świetle wobec przedsiębiorców, a po drugie spowodowałoby nadmierne obciążenie doradców podatkowych. Sprawy podatkowe i księgowe są poza tym ze sobą ściśle związane. Przykładem takiego powiązania jest wspomniana w pytaniu amortyzacja. Zgodnie z ustawą o rachunkowości na kierowniku jednostki spoczywa obowiązek wskazania okresu ekonomicznej użyteczności środków trwałych, co w większości podmiotów przekłada się również na amortyzację podatkową. Jak mówiłem, prowadzenie ksiąg to nie tylko kwestia techniczna. To analiza konsekwencji ekonomicznych, w tym podatkowych, każdej prawidłowo udokumentowanej operacji gospodarczej. Kiedy zatem księgowi powinni zwracać się o pomoc do doradców podatkowych? Moim zdaniem wówczas, gdy zagadnienie wymaga specjalistycznej wiedzy prawniczej i znajomości orzecznictwa. Część doradców podatkowych nie zgadza się z taką interpretacją, co w sumie mnie nie dziwi. To trochę tak, jakby zapytać notariuszy, czy byliby zainteresowani tym, aby wszystkie umowy w obrocie gospodarczym były obowiązkowo sporządzanie w formie aktu notarialnego. Klienci zyskaliby niewątpliwie większą pewność w obrocie gospodarczym, ale musieliby za nią dodatkowo zapłacić.

Gdzie w takim razie jest granica między księgowością a doradztwem? Da się ją w ogóle wyznaczyć?
To trudne zadanie. Tymczasowym rozwiązaniem może być opracowanie katalogu czynności zastrzeżonych dla doradców podatkowych. Nie będzie on co prawda miał żadnej mocy prawnej – będzie zbiorem dobrych praktyk. Byłoby źle, gdyby taki katalog powstał bez konsultacji ze środowiskiem biur rachunkowych. Bez takich konsultacji katalog ten byłby jednostronny. Warto zwrócić uwagę na brak symetrii między doradcami podatkowymi a środowiskiem księgowych. Z jednej strony zawód doradcy podatkowego jest uregulowany, funkcjonuje samorząd, do którego przynależność jest obowiązkowa. Z drugiej – zawód księgowego nie jest uregulowany. Oczywiście o interesy księgowych dba Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP). Należy mieć jednak świadomość, że SKwP jest organizacją społeczną, w której członkostwo jest dobrowolne. Ten brak symetrii powoduje, że zawód księgowego powinien zostać pilnie uregulowany na poziomie ustawowym, nad czym intensywnie pracuje SKwP. Liczymy w tej sprawie na współpracę ze środowiskiem doradców podatkowych, którzy również są zainteresowani wypracowaniem jasnych zasad obrotu gospodarczego.

Jednym z rozwiązań proponowanym przez środowisko doradców podatkowych jest zachęcanie księgowych do zdania egzaminu i uzyskania wpisu na listę podmiotów uprawnionych do świadczenia usług doradztwa podatkowego. Co Pan o tym sądzi?
Argument, że droga do kariery doradcy podatkowego jest otwarta dla wszystkich księgowych mnie nie przekonuje. To korzystanie z uprzywilejowanej pozycji, wynikającej z zapisów ustawowych, a nie poszukiwanie rozwiązania sprawy nieuprawnionego doradztwa podatkowego. Oczywiście zachęcam księgowych do podnoszenia kwalifikacji. Uprawnienia doradcy podatkowego czy biegłego rewidenta, który też przecież ma pełne uprawnienia do udzielania porad, opinii i wyjaśnień z zakresu m.in. obowiązków podatkowych, są niewątpliwie wyróżnikiem w naszym środowisku. Zastanawiam się tylko, czy księgowym w bieżącej pracy jest potrzeba tak szeroka wiedza, na przykład z zakresu analizy podatkowej czy postępowania przed sądami. Zachęcanie księgowych, by masowo zostawali doradcami podatkowymi nie jest bezinteresowne. Każdy doradca podatkowy ma przecież obowiązek opłacania składek członkowskich. A zatem, nie uszczęśliwiajmy księgowych na siłę.

dr hab. Stanisław Hońko,

prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprezes Zarządu Głównego SKwP, dyplomowany księgowy SKwP

 

Wywiad ukazała się na stronie Prawo.pl

30 grudnia 2020 r.

BIURA RACHUNKOWE

Kolejny głos w dyskusji, gdzie kończy się księgowość a zaczyna doradztwo podatkowe

22 grudnia 2020 r.

BIURA RACHUNKOWE

Biura rachunkowe znalazły się na zakręcie

Biura rachunkowe znalazły się na zakręcie. Gośćmi programu Anny Wojdy #RZECZoPRAWIE były Aneta Lech, prawnik, doradca podatkowy, wykładowca SKwP oraz Beata Szlachetka, właścicielka biura rachunkowego, przewodnicząca Klubu Biur Rachunkowych funkcjonującego przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu.

Program powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce.

16 grudnia 2020 r.

BIURA RACHUNKOWE

Obejrzyj materiał z konferencji - Biura rachunkowe na zakręcie...

Dla wszystkich, którym nie udało się wziąć udziału w konferencji "Biura rachunkowe na zakręcie - nowe wyzwania dla biur rachunkowych w dobie epidemii i cyfryzacji".
Materiał z konferencji dostępny jest na naszym kanale na YouTubie: https://youtu.be/2BtUFRQQBrI
Zachęcamy do oglądania i korzystania z bogatej wiedzy i doświadczenia ekspertów, którzy wzięli udział w naszej konferencji.
4 grudnia 2020 r.
BIURA RACHUNKOWE

Szanowni Państwo,

Zwracamy się z prośbą do wszystkich osób prowadzących biura rachunkowe o wzięcie udziału w badaniu ankietowym na temat działań jakie powinny zostać podjęte w kierunku regulacji prowadzenia biura rachunkowego.

LINK do ankiety

Zależy nam na poznaniu Państwa opini w tej kwestii, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety.

Ankieta jest w pełni anonimowa.

Wyniki ankiety zostaną opublikowane po zakończeniu badania.

 

BIURA RACHUNKOWE

 

Szanowni Państwo,

9.Rajd Biur Rachunkowych dotarł do mety...

Dolny Śląsk to jedno z najpiękniejszych województw w Polsce, to prawdziwa kopalnia atrakcji turystycznych - kraina wspaniałych zamków, ciekawych miejscowości o pięknej zabudowie i starych gór rozciągających się na południu regionu - to wiemy, a Państwo nam to w piękny sposób pokazali. Otrzymaliśmy mnóstwo zdjęć z indywidualnych wycieczek naszych członków, a my z wielką przyjemnością mogliśmy podzielić się Waszymi "momentami" ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce.

Wszystkim uczestnikom 9. Rajdu Biur Rachunkowych bardzo dziękujemy za zdjęcia oraz za duże zaangażowanie. Razem stworzyliśmy piękny album :) oddział dolnośląski SKwP we Wrocławiu.

 

Linki do zdjęć i relacji z pierwszej i drugiej odsłony:

Pierwsza fotorelacja z 9. Rajdu Biur Rachunkowych

9. Rajd Biur Rachunkowych - druga odsłona

 

Na koniec zapraszamy do obejrzenia ostatniego już zbioru fotografii z 9. Rajdu Biur Rachunkowych.

Razem z najmłodszym uczestnikiem rajdu, wyruszyliśmy do Zamku na wodzie w  Wojnowicach. Okolica cieszy się dużą popularnością wśród miłośników turystyki pieszej i rowerowej.
Mimo iż 9 Rajd Biur Rachunkowych odbyliśmy samodzielnie, to wierzymy że jeszcze w tym roku, będziemy mogli wspólnie wyruszyć w drogę, Pozdrawiamy Was wszystkich serdecznie :-)

Zamek Wojnowice

  

Za wszystkie godziny spędzone na zajęciach z rachunkowości online, NIKI też się coś należy :) Małkowice 2020 Małkowice

 

Cieplice Śląskie - Zdrój są położone wzdłuż rzeki Kamiennej, w środkowej części Obniżenia Jeleniej Góry, wchodzącego w skład Kotliny Jeleniogórskiej (Park Norweski, Pawilon Norweski, Szlak, Park Zdrojowy -ptasi koncert, Muzeum wody - Marysieńka, Tężnie,  Muzeum Przyrodnicze - wystawa, Pałac Schaffgotschów)

   

   

 

W tym roku dzięki nowej formule realizacji Rajdu KBR dokonałem pewnej manipulacji polegającej na podciągnięciu naszej corocznej wieloosobowej wycieczki rowerowej „Wielkopolsko-Mazowieckiej Grupy Rowerowej z siedzibą na Dolnym Śląsku” pod sztandary 9. Rajdu Klubu Biur Rachunkowych. Tym razem trasy rowerowe były położone w bliższych i dalszych okolicach Jelenie Góry. Nasz pobyt w Dworku pod Świerkami w Maciejowej (dzielnica Jeleniej Góry) trwał od 11-go do 20-go czerwca.
Dzień 1. (piątek 12 czerwca), a właściwie to drugi.
Wyjechaliśmy na rowerach z Maciejowej do Komarna następnie do Radomierza i poprzez Janowice Wielkie dojechaliśmy do pałaców w Bobrowej i Wojanowie (przepiękny). Przejechaliśmy jakieś 35 km – więc jak na pierwszy dzień to całkiem nieźle (przy średnim wieku uczestników: około sześćdziesiątki).
Dzień 2. (sobota 13 czerwca)
Ponieważ trochę już czuliśmy w mięśniach wysiłek dnia poprzedniego to postanowiliśmy zwiedzić nieco bardziej odległe od Jeleniej miejsca. Wybraliśmy się więc na cały dzień samochodami – bez rowerów. Najpierw pojechaliśmy do Kowar gdzie były trzy atrakcje: w starej Fabryce Dywanów Kowary zwiedziliśmy Muzeum PRL czyli sprzęty codziennego użytku, wyposażenie mieszkań i gabinetów (dyrektora i lekarskiego) a także dywany utkane na specjalne zamówienia. Wróciłem do czasów dzieciństwa – bo ja to wszystko dobrze pamiętam, zresztą tak jak wszyscy uczestnicy naszej wyprawy.
Następnym miejscem jest położony o rzut beretem „Park Miniatur” gdzie odtworzono niezwykle misternie i precyzyjnie zarówno zamki, pałace jak i ratusz we Wrocławiu, bazylikę w Krzeszowie, budowle na szczycie Śnieżki (słynne kosmiczne talerze) jak i wiele innych obiektów. Można więc zobaczyć „perły Dolnego Śląska” w skali 1 : 20 odtworzone łącznie z drzewami i roślinami jakie otaczają poszczególne obiekty.
Ostatnim miejscem w Kowarach do którego dojechaliśmy to była sztolnia po kopalni uranu, którą eksploatowali Rosjanie w latach 50-tych. Kowary były wówczas miastem zamkniętym. W sztolni mogliśmy stwierdzić na sobie co to znaczy „ciemność absolutna”. Po paru chwilach traci człowiek zupełnie orientację skąd przyszedł i w którą stronę biegnie korytarz i w ogóle gdzie są ściany o stronach świata nie wspominając. Organizm nam po prostu „głupieje”. Ale na szczęście za chwilę znowu mogliśmy włączyć przydzielone nam latarki i wszystko wracało do normy.
Kolejnym miejscem postoju było sanktuarium w Krzeszowie (najwspanialsza świątynia barokowa na Dolnym Śląsku), które składa się właściwie z trzech obiektów sakralnych położonych blisko siebie. Następną miejscowością było Chełmsko Śląskie ze sławnym domami tkaczy zwanymi „Dwunastu Apostołów” – jest to jedyny taki obiekt w Polsce.
Po drodze w Lubawce można z oddali podziwiać drugi pod względem wielkości w Polsce dworzec PKP, co prawda nieczynny, ale jego wielkość można porównać , również w stylu budowy, z pałacami (patrz dworzec PKP we Wrocławiu).
Dzień 3 (niedziela 14 czerwca)
Od rana wsiedliśmy na rowery i droga nas powiodła poprzez Jeżów Sudecki - nad jeziora i zaporę Pilichowicką – najładniejszy akwen polskich Sudetów. Jezioro ma powierzchnię 250 ha, a kończy się gigantyczną tamą o wysokości 62 metrów i długości 290 metrów. Zapora jest przejezdna nie tylko dla rowerów. Tama została zbudowana w latach 1902 - 1912 roku. Można skorzystać z przejażdżki stateczkiem po jeziorze. Myśmy jednak wsiedli na nasze stalowe rumaki i pojechali dalej zatrzymując się dopiero w Siedlęcinie, który serdecznie polecam.
W Siedlęcinie znajduje się coś absolutnie wyjątkowego – jest to wieża mieszkalna znakomicie zachowana, a pochodzi z XIV wieku. Ma cztery kondygnacje i jest to najlepiej zachowany obiekt tego typu w Polsce. Poza murami przetrwał także cykl malowideł ściennych prezentujący życie dworskie i rycerskie w XIV wieku. Jeśli dodam do tego, że po wieży oprowadza przewodniczka, której emocje udzielają się obecnym, a możliwości wykonania koniecznych prac konserwatorskich zależą od ilości zwiedzających. Jedźcie do Siedlęcina – naprawdę warto.
Na popas trafiliśmy do gościńca Perła Zachodu. Ceny przystępne, jedzenie smaczne widoki na okolicę niepowtarzalne. Polecam.
Kiedy wróciliśmy do naszego Dworku Pod Świerkami gospodarz – Pan Stanisław już na nas czekał z myjnią Karchera – i nasz rowery znowu lśniły. Polecam zarówno Dworek jak i jego gospodarza – Pana Stanisława. Łącznie w tym dniu przejechaliśmy ponad 60 km a nie jesteśmy osobami pierwszej młodości. Niektórzy z nas nie są nawet drugiej i po różnych przejściach zdrowotnych.
Dzień 4 (poniedziałek 15 czerwca)
Od rana wsiedliśmy do samochodów, uprzednio zapakowawszy rowery i hajda do Jakuszyc. Tam już na rowerach pokonaliśmy jedną z biegowych tras narciarskich zatrzymując się na Polanie Jakuszyckiej, Chatce Górzystów i przy schronisku Orzeł. Trasa piękna widokowo i przyrodniczo – niezbyt uciążliwa.
Dzień 5 (wtorek 16 czerwca).
Ten dzień był również samochodowo-rowerowy. Pojechaliśmy do miejscowości Kruszyn nieopodal Bolesławca. Tam zostawiliśmy samochody i wyznaczonymi trasami rowerowymi zatoczyliśmy okrąg lądując w Bolesławcu. Po przejściu uliczkami miasta i obowiązkowo zwiedzając rynek wróciliśmy na obiad do Kruszyna. Dalej to już nuda – samochodem do miejsca zamieszkania. Było tego około 50 km na rowerach i 120 km samochodem – w dwie strony.
Dzień 6 (środa 17 czerwca).
Postanowiliśmy od rana pooglądać najbliższe w okolicy zamki i pałace. Zaczęliśmy od znanego już nam Wojanowa – bardzo przepięknie odrestaurowanego pałacu oraz kilkunasto hektarowego parku krajobrazowego. Mieści się w nim hotel, kawiarnia 2 restauracje i sale konferencyjne.
Następnym był pałac w Bobrowie, zamknięty, ogrodzony nie do zwiedzania. Podobno w trakcie remontu choć nic na to nie wskazuje – wygląda na to, że za chwilę trzeba będzie remontować rusztowania, które miały służyć do remontu wieży.
Kolejne miejsce to zamek w Karpnikach, neogotycki otoczony fosą. Wokół, założony przez znanego niemieckiego ogrodnika, park krajobrazowy.
W tychże Karpnikach znajduje się także Pałac Dębowy ale otoczony parkiem i solidnym ogrodzeniem nie może być oglądany nawet z daleka. Jest prywatną własnością obywateli z Austrii i jest dostępny dla specjalnie zapraszanych gości. Więc nic tu po nas.
Następnie pojechaliśmy do Mysłakowic by podziwiać Pałac Królewski – niestety podziwiać tylko z daleka. W budynku znajduje się szkoła Podstawowa i Gimnazjum, która to ze względu na zagrożenie epidemiologiczne jest nieczynna. Dlaczego Pałac Królewski – bo w roku 1831 majątek ten kupił król pruski Fryderyk Wilhelm III.
Wieczorem z wizytą kurtuazyjną zawitał do nas Komandor Wielki Janusz Turakiewicz (wraz z małżonką) co znalazło swoje fotograficzne udokumentowanie.
Dzień 7 (czwartek 18 czerwca)
Pada od samego rana. W tej sytuacji wybraliśmy się samochodami na zwiedzanie Cieplic i Jeleniej Góry, choć właściwie Cieplice, podobnie jak Maciejowa administracyjnie przynależą do Jelenie Góry. Właściwa pełna nazwa to Cieplice Śląskie Zdrój. W XVII wieku Cieplice stały się modnym i znanym w całej Europie kurortem. Miasto uniknęło zniszczeń w okresie II wojny światowej i obecnie zachwycają zespołem wspaniałych zabytków. Ważne zabytki to: Kościół Jana Chrzciciela (perła barokowej architektury) zbudowany w 1714 roku przez cystersów (gdzie się podziali cystersi, którzy pozostawili po sobie wiele materialnych śladów – a zakonu chyba nie ma – ciekawe dlaczego?). Ołtarz jest w trakcie renowacji.
Drugim imponującym obiektem pod względem wielkości jest pałac Schaffgotschów (to najpotężniejszy ród śląski). W pałacu mieści się obecnie filia Politechniki Wrocławskiej.
Jelenią Górę, ze względu na padający deszcz potraktowaliśmy spacerowo oglądając rynek i ratusz i dokładniej zwiedzając (z przewodnikiem) Kościół Św. Krzyża. Świątynia jest jednym z sześciu na Śląsku ewangelickich kościołów Łaski. Łaska polegała na osłabieniu prześladowań śląskich protestantów w katolickim cesarstwie Austrii po wojnie trzydziestoletniej.
Byli tacy wśród nas, którzy odwiedzili Muzeum Karkonoskie podziwiając przede wszystkim wystawę szkła – poza tym podobno nic ciekawego (cytuję z pamięci wypowiedzi uczestników).
A wieczorem była biesiada z degustacją nalewek i innych napitków i wspólnymi śpiewami.
Dzień 8 (piątek 19 czerwca)
Ciągle pada więc nawet na krótki spacer po Maciejowej trudno się odważyć. Wieczorem pożegnanie z gospodarzami – też było wesoło, a gospodyni Pani Ewa usmażyła dla nas ogromny półmisek faworków. Mówię Wam – pycha – uwierzcie na słowo.
Dzień 9 (sobota 20 czerwca) – a po prawdzie to już dzień dziesiąty
W padającym deszczu pakujemy swoje bagaże i rowery i w tym deszczu wracamy do swoich domowych pieleszy. Czy ktoś chce wierzyć, czy nie to z Maciejowej do Wrocławia jedzie się tylko 1,5 godziny – z zachowaniem dozwolonych prędkości.
Konkluzja generalna „Wielkopolsko-Mazowieckiej Grupy Rowerowej z siedzibą na Dolnym Śląsku” jest taka: należy przyjechać tu raz jeszcze bo wielu miejsc nie zdążyliśmy zobaczyć.

Pozdrawiam wszystkich członków Stowarzyszenia bardzo serdecznie i pozwolę sobie zacytować staropolskie porzekadło: „cudze chwalicie, swego nie znacie – sami nie wiecie co posiadacie”

  

  

  

Jakuszyce

  

     

Siedlęcin

  

Perła Zachodu