Informacje na temat działań podejmowanych przez Stowarzyszenie, dotyczących tzw. Polskiego Ładu

 

 

Zapraszamy także Państwa do udziału w akcji SKwP, wspierającej księgowych. Tu znajdą Państwo informacje o NIEODPŁATNYCH inicjatywach Stowarzyszenia, dotyczących tzw. Polskiego Ładu.

 

20.07.2022

O tym, ile składki zdrowotnej można ująć w kosztach u przedsiębiorców, pisze dzisiaj Bożena Nowicka w "Rzeczpospolitej"

O tym, ile składki zdrowotnej można ująć w kosztach u przedsiębiorców, pisze dzisiaj Bożena Nowicka w "Rzeczpospolitej"
15.07.2022

Konsultacje projektu objaśnień podatkowych dotyczących grup VAT
8.07.2022

Dalsze poprawianie Polskiego Ładu
20.06.2022

Zmiany w systemie podatkowym - bezpłatne spotkania informacyjne

Zmiany w systemie podatkowym - bezpłatne spotkania informacyjne 
19.04.2022

Zapraszamy na nieodpłatne webinarium online - 26 kwietnia br. 

 

7.04.2022

Rozmowa z profesorem Stanisławem Hońką, O najważniejszej rzeczy w życiu człowieka, czyli o... podatkach

5.04.2022

To jest wymagający czas dla księgowych. Bardziej niż zwykle - rozmowa z Jerzym Konieckim prezesem SKwP

 

30.03.2022

Najnowsze zmiany podatkowe...

Leszek Lewandowicz, Wykładowca Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu - Sekretarz Zarządu Głównego i Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wypowiedział się na temat najnowszych zmian podatkowych w Radio Poznań.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji ⇒W środku dnia - 30.03.2022

30.03.2022

PODCAST

Stanisław Hońko: Najstarsi księgowi nie pamiętają takiego bałaganu

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie".

28.03.2022

Przedstawiamy otrzymaną 28 marca br. odpowiedź.

24.03.2022

Dzisiaj odbyło się spotkanie dotyczące trybu zgłaszania uwag do projektu ustawy z 24.03.2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.
18.03.2022

 • Ministerstwo Finansów wychodząc naprzeciw postulatom księgowych i przedsiębiorców, wydłużyło czas na rozliczenie rocznego podatku dochodowego od osób prawnych za 2021 r.
 • Rozporządzenie przedłużające terminy rozliczenia zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw.
17.03.2022

Zapraszamy 30 marca 2022 r. na nieodpłatną konferencję dla nauczycieli przedmiotów zawodowych
Głównym celem konferencji jest przybliżenie nowych trendów występujących w obszarze zawodów związanych z rachunkowością i podatkami. To także możliwość współpracy, wymiany doświadczeń między nauczycielami ze szkół kształcących w zawodach technik rachunkowości i technik ekonomista a Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce skupiającym w swoich szeregach księgowych.
15.03.2022

 • Na wniosek podatników i w dialogu z biznesem Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniami odraczającymi o 2,5 roku obowiązek zapewnienia przez przedsiębiorców współpracy kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi – na 1 stycznia 2025 r.
 • Do końca 2024 r. nie będzie stosowana kara administracyjna w wysokości 5 tys. zł wobec przedsiębiorców, którzy nie zapewnią integracji posiadanych kas online z terminalami płatniczymi.
10.03.2022

Dłuższe terminy sprawozdawcze za 2021 rok
Wychodząc naprzeciw postulatom księgowych i przedsiębiorców, został wydłużony czas na sporządzenie sprawozdań finansowych, w tym sprawozdań skonsolidowanych za 2021 rok.
O wydłużenie terminu sporządzenia, zatwierdzenia oraz przekazania sprawozdań finansowych, w swoim apelu do Premiera Mateusza Morawieckiego postulowało Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Rozporządzenie zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw.
Więcej informacji można znaleźć w Aktualnościach.
10.03.2022

 

Przedsiębiorcy chcą ustawowego uregulowania zawodu księgowego
Ponad 73 proc. ankietowanych przedsiębiorców opowiada się za ustawowym uregulowaniem zawodu księgowego. To wniosek z raportu opracowanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Uczestnicy ankiety uważają, że brak takiego uregulowania zagraża bezpieczeństwu obrotu gospodarczego. Raport wpisuje się w rozpoczęte przez Ministerstwo Finansów prekonsultacje dotyczące zawodu księgowego. (...)
9.03.2022

 #muremzaksiegowymi

Webinar aktualizujący, uzupełniający wiedzę o sporządzaniu sprawozdania finansowego

 • Wydłużenie terminów sprawozdawczych – korzyści i zagrożenia - dr Anna Staszel
 • Uproszczenia w ustawie o rachunkowości, z których można i warto skorzystać - Łukasz Motała
 • Prawidłowo prowadzone księgi rachunkowe podstawą do sporządzenia sprawozdania finansowego - dr Monika Król-Stępień
2.03.2022

1.03.2022

Wyniki ankiety!

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami ankiety

"ZDEFINIOWANIE ZAWODU KSIĘGOWEGO - BADANIE OPINII PRZEDSIĘBIORCÓW"

przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

21.02.2022

Księgowi na wagę złota!

Przedstawiciele Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w "Dzień dobry TVN" - zapraszamy!

 

16.02.2022

 #muremzaksiegowymi

 Bezpłatny webinar dla księgowych

 • Praktyczne aspekty rozliczania estońskiego CITu dla księgowych - Sławomir Szuba
 • Odpowiedzialność pracodawcy za prawidłowe rozliczenie wynagrodzeń - Leszek Lewandowicz
15.02.2022

Postulat SKwP do premiera o przesunięcie terminu wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przez przedsiębiorców

 

15.02.2022

 

Prośba do prezes ZUS o interpretację przepisów dotyczących opłacania składek od przychodów z różnych tytułów
14.02.2022 Ubezpieczenia dla biur rachunkowych - kolejne pismo do prezes PZU SA

Otrzymana z PZU odpowiedź na pismo z 24 stycznia 2022 r., dotyczące ochrony ubezpieczeniowej biur rachunkowych w warunkach tzw. Polskiego Ładu, nie wyjaśniła do końca zgłoszonych problemów. Dlatego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ponowiło prośbę o udzielenie jednoznacznych odpowiedzi na zadane pytania. (...)

11.02.2022

Poprawianie Polskiego Ładu – niektóre uwagi SKwP zostały uwzględnione

W dniu 9 lutego 2022 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (przekazana do Senatu). Zmiana rozwiązuje na razie jeden z wielu problemów zgłaszanych Ministerstwu Finansów przez SKwP. (...)

10.02.2022

 

Jak Polski Ład wpłynął na pracę księgowych, kadrowych i producentów oprogramowania?

Polski Ład już od kilku miesięcy elektryzuje społeczeństwo. Od kiedy wszedł w życie dodał pracy księgowym, kadrowym, a także producentom oprogramowania. Ile już teraz „kosztuje” te grupy, jak wygląda wprowadzenie wszystkich zmian z punktu widzenia producenta i odbiorcy oprogramowania?

Na te pytania będą odpowiadać Aneta Lech, prawnik, doradca podatkowy, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP oraz Bogdan Zatorski, kierownik do spraw analiz biznesowych i wymagań prawnych w Symfonii. (...)

04.02.2022

Nie można wybrać podatku, bo Polski Ład ciągle się zmienia

Przedsiębiorcy potrzebują więcej czasu na decyzję, w jaki sposób rozliczać się z fiskusem i ZUS. Należy przesunąć termin na wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej – apeluje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. – Decyzja o formie rozliczenia nigdy nie była tak trudna, jak w tym roku. Polski Ład wszystko pozmieniał, na dodatek jest ciągle poprawiany i przedsiębiorcy nie mają wszystkich danych niezbędnych do kalkulacji – mówi Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce. (...) 

03.02.2022

Błędne oświadczenie pracownika nie powinno obciążać pracodawcy

Złożenie przez pracownika błędnego oświadczenia nie wpływa na zakres odpowiedzialności podatkowej pracodawcy. Zasadne wydaje się jednak jej ograniczenie – zwłaszcza w sytuacji, gdy niepobranie zaliczki na podatek dochodowy wynika z błędnego oświadczenia pracownika. Apeluje o to Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

- W aktualnym stanie prawnym, zgodnie z art. 26a ordynacji podatkowej, podatnik nie ponosi odpowiedzialności za zaliczki, do których pobrania jest zobowiązany płatnik. Płatnik ponosi odpowiedzialność nawet wówczas, kiedy winę za niepobrane zaliczki ponosi podatnik np. poprzez wprowadzenie w błąd płatnika – podkreśla Aneta Lech, doradca podatkowy, wykładowca, Przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP.(...)

02.02.2022

Jerzy Koniecki: Polski Ład powoduje olbrzymi przyrost pracy księgowych

- Polski Ład to rewolucja podatkowa. Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, w której pewne ustalenia ustawy zmieniają się praktycznie z dnia na dzień, a każde z nich pociąga za sobą szereg zmian. Prawo stało się tak niestabilne, że ciężko jest sprostać jego wymaganiom. Tym bardziej, że księgowi i kadrowcy dzisiaj mają olbrzymi przyrost pracy. Chociażby ze względu na to, że w wielu przypadkach trzeba sporządzić dwie listy płac i wybrać wariant korzystniejszy dla pracownika - mówi Jerzy Koniecki - prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w rozmowie z Szymonem Glonkiem dla Dziennik Gazeta Prawna. (...)
01.02.2022
Postulaty SKwP w trakcie realizacji

Minister finansów opublikował projekt rozporządzenia w sprawie wydłużenia terminów sprawozdawczych i ewidencyjnych, o co m.in. występowało Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w piśmie z 13 stycznia 2022 r., skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego. (...)

01.02.2022

O tym co bije Polaków po kieszeni...

"Z punktu widzenia przedsiębiorców, podatników VAT którzy podatek odliczają, obniżka VAT-u nie ma żadnego wpływu na zmniejszenie ich kosztów działalności, ponieważ podatek VAT jest tu neutralny... O ile konsumenci odczują obniżkę VAT pozytywnie, to dla większości przedsiębiorców zmiana ta nie będzie miała żadnego znaczenia i nie ulży im w obecnej sytuacji, kiedy mamy galopującą inflację". W porannym programie dla TVN24, wywiadu udzielił Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. (...)

28.01.2022

Polski Ład dla przedsiębiorców – nagranie webinaru

25 stycznia 2022 roku Oddział Okręgowy w Warszawie SKwP zorganizował spotkanie informacyjne dla przedsiębiorców pt. „Polski Ład dla przedsiębiorców – co zmieniło się w opodatkowaniu dla osób fizycznych i osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą”, które poprowadziły Aneta Lech – prawnik, doradca podatkowy, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych przy SKwP oraz Katarzyna Tomala – doradca podatkowy, wykładowca SKwP. (...)

27.01.2022

Oświadczenie prezydium Zarządu Głównego SKwP
26.01.2022

SKwP przekazało do Ministerstwa Finansów pytania i uwagi

26.01.2022

Wynagrodzenia w świetle Polskiego Ładu – webinar dla nauczycieli

25.01.2022

 

List do prezes PZU SA ws. ubezpieczeń dla biur rachunkowych
25.01.2022

Ubezpieczenia a biura rachunkowe

O polisach ubezpieczeniowych dla biur rachunkowych z perspektywy właściciela średniego biura rachunkowego opowiada Martyna Pożarowska, współwłaściciel Biura Rachunkowego LexAntis Pożarowska, Lech spółka jawna.

Obecne regulacje prawne przewidują, że obowiązkowe OC działalności biura rachunkowego obejmuje wyłącznie prowadzenie pełnej księgowości na podstawie ustawy o rachunkowości. Biura rachunkowe, które obsługują tylko uproszczone formy ksiąg podatkowych lub wykonują jedynie usługi kadrowo-płacowe, nie mają obowiązku ubezpieczenia prowadzonej przez siebie działalności.

17.01.2022

Nowy Rok z Polskim Ładem 

bezpłatny webinar

 • Płatności bezgotówkowe - Leszek Lewandowicz
 • Ulga dla klasy średniej - Bożena Nowicka
 • Rozliczanie wynagrodzeń pracowniczych - lista płac 2022 - Renata Majewska
13.01.2022

 

Apel SKwP do premiera
10.01.2022

SKwP jest zawsze po stronie księgowych!

Oświadczenie SKwP, 10.01.2022 r.

Emocje stop, zacznijmy dyskusję o tym jak pomóc księgowym uporać się z Polskim Ładem. SKwP jest zawsze po stronie księgowych!

7.01.2022 Niższe wypłaty wynagrodzeń to nie wina księgowych

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce z niepokojem obserwuje zrzucanie na księgowych winy za nieprawidłowości związane z naliczaniem wynagrodzeń nauczycieli. (...) Każdy przypadek, w tym wynagrodzenia każdego nauczyciela, powinny być rozpatrywane indywidualnie. Ogólne stwierdzenia polityków o błędach popełnionych przez księgowych przy naliczaniu wynagrodzeń nauczycieli negatywnie wpływają na zaufanie społeczne do osób zajmujących się księgowością. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce apeluje o uszanowanie pracy księgowych w tym trudnym okresie i wstrzymanie się z podobnymi komentarzami, tym bardziej że nie są one merytorycznie uzasadnione.

5.01.2022

Polski Ład powodem niższej pensji?

3.01.2022

 

Katarzyna Tomala na temat Polskiego Ładu...

Pani Katarzyna Tomala - specjalistka i wykładowczyni z podatków dochodowych, prosto z biura Oddziału Okręgowego SKwP w Warszawie, udzieliła w nowym roku komentarza na temat Polskiego Ładu. Przypominamy, że 1 stycznia weszła w życie większość zapisów z tej obszernej ustawy!
14.12.2021

Polski Ład w serwisie rachunkowosc.com.pl

Czytaj więcej w nowym numerze Rachunkowości ⇒ Rachunkowość/Polski Ład

13.12.2021

Aneta Lech - Ceny usług biur rachunkowych pójdą w górę

Zapraszamy na wywiad z Anetą Lech, doradcą podatkowym, przewodniczącą Komisji Biur Rachunkowych przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce opublikowanym w dzisiejszym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej".

 

10.12.2021

 

Co oznacza Polski Ład dla przedsiębiorców?

Ten gorący temat przedstawił w programie "Podatki Info" ekspert Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

close