- W kraju działa ok. 1 mln 950 tys. małych przedsiębiorstw, które potrzebują nowych narzędzi elektronicznych. Wynika to nie tylko z sytuacji spowodowanej pandemią, lecz także z wymogów regulatora - mówi Jerzy Koniecki, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Na początku pandemii księgowi, również ci z biur rachunkowych, przenieśli się do domów i pracują online. Aby ułatwić im pracę, odroczono terminy wielu obowiązków, np. sporządzenia sprawozdań finansowych, rozliczenia podatników CIT. Czego teraz potrzebują księgowi?

Przede wszystkim powrotu do normalności i na swoje stanowiska pracy. Mimo że koronawirus wymusił pracę zdalną, to nie wszystkie firmy są przygotowane do elektronicznego obiegu dokumentów. Tymczasem codzienna praca księgowego polega przede wszystkim na sprawdzaniu dokumentów źródłowych. Teraz jest to bardzo utrudnione.

Tu właśnie widzę pole do pomocy ze strony państwa – w przyspieszeniu procesu elektronizacji, która pozwoli na sprawniejszą pracę zdalną.

W kraju działa ok. 1 mln 950 tys. małych przedsiębiorstw, które potrzebują nowych narzędzi elektronicznych, w tym nowoczesnych systemów. Wynika to nie tylko z sytuacji spowodowanej pandemią, lecz także z wymogów regulatora, który uszczelniając przepisy podatkowe, ciągle wymusza wprowadzanie nowych mechanizmów. A to jest kosztowne.

(...)

Agnieszka Pokojska

czytaj więcej na: https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1483250,jerzy-koniecki-ksiegowy-w-firmie-wywiad.html