Biuletyn informacyjny nr 1/2024     

30 stycznia 2024

Biura Rachunkowe

Roczny darmowy dostęp do systemu wFirma.pl

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. wraz z Komisją Biur Rachunkowych SKwP, serdecznie zaprasza na webinar, na którym zostaną przedstawione narzędzia usprawniające i automatyzujące codzienną pracę księgowych i kadrowych – system wFirma . Jeżeli zastanawiacie się nad zmianą swojego oprogramowania księgowego, to ten webinar jest dla Was.

Dla uczestników webinaru będących członkami SKwP, przewidziana jest specjalna promocja - roczny darmowy dostęp do systemu wFirma!

Webinar poprowadzi Beata Kostrzycka , Dyrektor ds Rozwoju, wFirma dla Biur Rachunkowych . Spotkanie odbędzie się 2 lutego b.r. o godz. 16:00 - link do zapisów znajduje się w załączonej grafice.

Podczas webinaru zostaną przedstawione narzędzia usprawniające i automatyzujące codzienną pracę księgowych i kadrowych oraz wizja pracy biur rachunkowych w oparciu o narzędzia, które powstaną w najbliższej przyszłości. Będą one mieć kluczowe znaczenie w podniesieniu rangi księgowych i kadrowych jako specjalistów.

wFirma dla Biur rachunkowych jest kompleksowym systemem online, pozwalającym:

  • prowadzić każdy rodzaj księgowości, kadry i płace, rozliczać w pełni składki ubezpieczeń ZUS
  • zarządzać pełną obsługą klientów i przepływem pracy pracowników biura rachunkowego
  • zdobywać nowych klientów z terenów całej Polski, poszerzyć zakres usług i zwiększyć przychody
  • stworzyć dodatkowy portfel pasywnych przychodów w oparciu o swoich klientów korzystających z usług online

Serdecznie zapraszamy :-)

 

Pilotaż jednej infolinii KAS dla wszystkich urzędów skarbowych

W okresie od 3 stycznia do 29 marca br. wprowadzono pilotaż jednej infolinii dla wszystkich urzędów skarbowych w województwie Dolnośląskim, Opolskim i Łódzkim. We wskazanym okresie dzwoniąc do swojego urzędu skarbowego (na numer centrali) jesteśmy automatycznie przełączani na numer infolinii. Krajowa Administracja Skarbowa testuje dwa typy połączeń:

  • standardowe oraz
  • z potwierdzeniem tożsamości. Jeśli dzwoniący potwierdzi swoją tożsamość za pomocą tzw. telePINu, konsultanci będą mogli udzielić mu bardziej spersonalizowanej informacji.

W związku z powyższym chcielibyśmy przekazać do KAS opinie na temat tego rozwiązania, zebrane wśród księgowych, którzy mają częsty zawodowy kontakt z urzędami skarbowymi. Prosimy zatem o wypełnienie krótkiej ankiety, która dostarczy nam potrzebnych informacji. Do wypełnienia ankiety zapraszamy również księgowych z województwa Wielkopolskiego, Małopolskiego i Podlaskiego, w których została wprowadzona jedna infolinia KAS.

 

 

Krajowy System e-Faktur

Termin wprowadzenia KSeF odroczony!

W trakcie briefingu prasowego, który odbył się w piątek rano (19 stycznia 2024 r.) Minister Finansów, Andrzej Domański,ogłosił, że wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) nie nastąpi w 2024 roku. Termin implementacji zostanie ogłoszony po przeprowadzeniu audytu systemu przez podmiot wyłoniony w przetargu.

 

Minister Finansów Andrzej Domański zaznaczył, że obecny status przygotowań nie pozwala na wdrożenie obowiązkowego KSeF w 2024 roku. Podkreślił przy tym, że KSeF jest niezbędnym składnikiem polskiego systemu podatkowego i zostanie wdrożony tak szybko, jak to możliwe, z należytym uwzględnieniem bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w kraju "Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu na kształt Polskiego Ładu" – argumentował Andrzej Domański.

Warto podkreślić, że wnioski przedstawione w trakcie briefingu prasowego są zbieżne ze stanowiskiem Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny wyrażonym w Piśmie SKwP do Ministra Finansów z 5 stycznia 2024 r.

Mając również na uwadze zasygnalizowaną podczas briefingu konieczność niezwłocznej intensyfikacji konsultacji ze środowiskami przedsiębiorców, SKwP ponownie deklaruje gotowość do eksperckiego wsparcia w celu poprawy istniejących rozwiązań legislacyjnych w zakresie KSeF oraz do włączenia się do akcji promocyjnej KSeF z wykorzystaniem kanałów informacyjnych SKwP.

 

Współpraca z zagranicą

Wydarzenie informacyjne dot. dobrowolnego standardu raportowania zrównoważonego rozwoju dla MŚP

Współpracująca z Komisją Europejską, Europejska Grupa Doradcza ds. Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG) zaprasza do przetestowania nadchodzących projektów dot. sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju: dla MŚP nienotowanych na giełdzie (VSME) oraz dla MŚP notowanych na giełdzie (ESRS LSME). Udział w testowaniu projektów stanowi wyjątkową okazję, do wzięcia udziału w procesie ustanawiania standardów zrównoważonego rozwoju – potwierdzenie zainteresowania należy złożyć do 31 stycznia 2024 b.r. Call for participation in field test of EFRAG

Rozpoczęte w styczniu b.r. konsultacje społeczne w sprawie dwóch projektów standardów, dotyczących standardów raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju, potrwają do 21 maja 2024 r. EFRAG zaprasza wszystkie zainteresowane strony do zgłaszania uwag za pośrednictwem internetowych kwestionariuszy konsultacyjnych EFRAG’s public consultation

 

Dziękujemy prezesowi EFAA – Salvador Marín i dyrektorowi EFAA – Paul Thompson za zaproszenie na spotkanie informacyjne, w którym z ramienia SKwP udział wzięła Sylwia Rzepka , sekretarz Komisji ds. Współpracy z Zagranicą. Spotkanie organizowane było przez Europejską Grupę Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej EFRAG wspólnie z EFAA for SMEs - European Federation of Accountants and Auditors for SMEs

 

Zawód ten sam, ale nie taki sam - międzynarodowe dyskusje o zawodzie księgowego

Stan zawodu księgowego oraz wspieranie go przez organizacje zawodowe - jak to wygląda poza granicami Polski? Warto przypomnieć międzynarodową konferencje „Przyszłość zawodu księgowego”, w której brali udział przedstawiciele SKwP oraz zagranicznych organizacji księgowych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Finansów a patronami Polskie Towarzystwo Ekonomiczne ZK oraz Business Centre Club

 

Prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska , członek Zarządu Głównego SKwP, przewodnicząca Komisji ds. współpracy z zagranicą, otwierając panel międzynarodowy mówiła, że dzisiaj Stowarzyszenie Księgowych w Polsce może cieszyć się pierwszymi owocami drzewa współpracy międzynarodowej, które organizacja „posadziła rok temu”. Podkreśliła, że czerwcowe spotkanie w Wieliczce jest pierwszą konferencją w skali międzynarodowej po ubiegłorocznym podpisaniu przez sygnatariuszy porozumienia o współpracy podczas 2. Kongresu Polskiej Rachunkowości. Sygnowane przez osiem organizacji porozumienie ma charakter otwarty dla innych organizacji księgowych na świecie.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Polecamy zapoznanie się z wartościowymi artykułami opublikowanymi w Miesięczniku Rachunkowość

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych – przesłanki utraty prawa do wykonywania zawodu

„Stopień komplikacji i zmienności polskiego prawa (nie tylko podatkowego) powoduje, że prowadzenie księgowości w tych warunkach nie jest łatwe i bezpieczne. Pułapek czyhających na księgowych jest multum. Realne staje się zwłaszcza ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej skarbowej, co może pociągać za sobą utratę prawa do świadczenia usług księgowych" - Ryszard Kubacki

W 2024 r. początkujący przedsiębiorcy zapłacą wyższy ZUS

„Wzrost płacy minimalnej spowoduje podniesienie w nowym roku – i to 2 razy – m.in. limitów preferencyjnych składek społecznych. Jednocześnie wzrosną też limity zarobkowe tzw. firm na próbę, po których przekroczeniu trzeba zarejestrować działalność i opłacać składki" - Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy

Ulga na złe długi w VAT w przypadku sprzedaży na rzecz konsumenta

„Klientami spółki są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Każda sprzedaż na ich rzecz jest udokumentowana fakturą z wykazana kwotą VAT. Zdarza się niestety, że klienci zalegają z płatnościami albo w ogóle ich nie regulują. Spółka, jako wierzyciel, chciałaby w takich przypadkach skorzystać z ulgi na złe długi w VAT. Czy ma do tego prawo?" - Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

Reklama świadczona przez zagranicznego kontrahenta – obowiązek poboru podatku u źródła

„Zakup niektórych usług od podmiotów zagranicznych może, ale nie musi się wiązać z koniecznością poboru i zapłaty przez polskiego usługobiorcę podatku u źródła. Przyjrzyjmy się obowiązkom płatnika tego podatku na przykładzie usług reklamowych" - Adam Tomaszewski, ekspert SKwP

 

Etyka zawodu

Wystartowała X edycja konkursu SKwP na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości!

Zadaniem Konkursu  jest pobudzanie inicjatywy do przygotowania i popularyzacji dylematów etycznych z zakresu rachunkowości a także poszerzenia Banku Dylematów Etycznych, opracowywanego przez Radę Naukową Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Zachęcamy do udziału wszystkich zainteresowanych, dla których problem etyki jest bardzo bliski. Wskazówki i sugestie dla autorów opracowań dylematów etycznych znajdują się na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Udział w konkursie daje szansę otrzymania nagrody pieniężnej lub rzeczowej, a także przyczynia się do kształtowania zasad i postaw etycznych w praktyce polskiej rachunkowości.

Na zgłoszenia czekamy do 31 października 2024 r.

 

Bank dylematów etycznych

Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przedstawia Państwu inicjatywę tworzenia banku analiz przypadków, zwanego Bankiem Dylematów Etycznych, które mogą wspomagać propagowanie i wdrażanie zasad etyki w środowisku zawodowym rachunkowości. Działania w kierunku stworzenia takiego Banku podjęte zostały już w roku 2006.

Poniżej przedstawiamy jedną z publikacji należących do Banku Dylematów Etycznych pt. Manipulowanie danymi zawartymi w sprawozdaniu finansowym" - Rafał Wawrowski

 

Ważne dla księgowych

Wyniki prekonsultacji na temat kierunków rozwoju zawodu księgowego

Ministerstwo Finansów opublikowało wyniki prekonsultacji prowadzonych w 2022 r., na temat kierunków rozwoju zawodu księgowego.

W ramach prekonsultacji przedstawiano trzy możliwe scenariusze w zakresie naszego zawodu, tj, uregulowanie, profesjonalizację (dobrowolną certyfikację) oraz rozpowszechnienie kwalifikacji w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Jak wynika z raportu, ze względu na brak jednoznacznych opinii potwierdzających konieczność zmian, Ministerstwo Finansów obecnie nie podejmuje prac legislacyjnych zmierzających do regulacji zawodu księgowego.

Należy jednak podkreślić, że MF deklaruje zamiar wprowadzenia usprawnień przepisów o rachunkowości, w tym w kwestii ubezpieczenia OC biur rachunkowych.

 

Kolejnym planowanym działaniem jest również rozpowszechnienie informacji o korzyściach związanych z uzyskaniem kwalifikacji księgowych w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Warto przypomnieć, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny jest inicjatorem oraz instytucją certyfikującą ZSK. Jak dotąd, do ZSK zostały wpisane następujące kwalifikacje autorstwa SKwP:

  • wspomaganie obsługi procesów księgowych
  • obsługa procesów księgowych
  • zarządzanie procesami księgowymi
  • zarządzanie procesami płacowymi
  • zarządzanie obsługą spraw kadrowych

 

SKwP w sprawie przyszłości zawodu księgowego

Podczas trwania prekonsultacji Ministerstwa Finansów dotyczących kierunków rozwoju zawodu księgowego, SKwP przeprowadziło szerokie konsultacje wśród przedsiębiorców i księgowych. Otrzymane wyniki badań były podstawą do stworzenia stanowiska SKwP, które w następstwie zostały wysłane do Ministerstwa Finansów. Dokumentację dopełniały raporty przygotowane przez Komisję ds. rozwoju zawodów związanych z rachunkowością, działającą przy Radzie Naukowej SKwP:

  • Mapa zawodów powiązanych funkcjonalnie z rachunkowością (w tym międzynarodowe kwalifikacje w profesjonalizacji zawodu)
  • Regulacje zawodu księgowego – przegląd rozwiązań międzynarodowych
  • Księgowy a biegły rewident (z uwzględnieniem biur rachunkowych)
  • Księgowy a doradca podatkowy

Zachęcamy do zapoznania się z całością dokumentacji, dostępną w linku poniżej.

 

FinanSOWA w NGO – Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń

Z przyjemnością zapraszamy na bezpłatny webinar z cyklu FinanSOWA w NGO - Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń", który odbędzie się 31 stycznia b.r. o godz. 14.00 w trybie online. Tematem webinaru będzie Darowizny, zbiórki, crowdfunding", prelegentem Katarzyna Sadło, trenerka i konsultantka z 25-letnim stażem w pracy z organizacjami pozarządowymi.

Cykl bezpłatnych webinarów prowadzony jest przez ekspertów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce we współpracy z Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego . Patronatem medialnym jest miesięcznik Rachunkowość.

 

Wydarzenia z życia SKwP

Wspieramy 32. Finał WOŚP

Zapraszamy do udziału unikalnych aukcji, której celem jest wsparcie działań Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przez SKwP.

 

W ramach aukcji, zapraszamy do licytacji:

Dochód z licytacji zasili cel 32. Finału WOŚP, który dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

 

Spotkanie przedstawicieli SKwP z wiceministrem finansów Jurandem Dropem

19 stycznia 2024 r. prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny dr. hab. Stanisław Hońko , skarbnik SKwP Ewa Komorowska oraz prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów (PIBR) Kamil Jesionowski wzięli udział w spotkaniu z wiceministrem finansów Jurandem Dropem. Tematem spotkania były regulacje w zakresie rachunkowości i audytu oraz nadzór publiczny nad rynkiem audytorskim.

 

Na spotkaniu omówione zostały dotychczasowe doświadczenia w zakresie funkcjonowania nadzoru nad firmami audytorskimi i biegłymi rewidentami, sprawowanego przez Polską Agencję Nadzoru Audytowego, w tym obszar współpracy Agencji z samorządem zawodowym biegłych rewidentów.

Zebrani rozmawiali również na temat implementacji unijnego prawa odnośnie dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dyrektywa CSRD) i jej wpływu na obowiązki osób wykonujących te profesje – przygotowanie biegłych rewidentów do wykonywania atestacji tej sprawozdawczości i przygotowanie samorządu do merytorycznego i technicznego wsparcia.

 

Tematem spotkania była także przyszłość zawodu biegłego rewidenta i księgowego. Omówiono współpracę Ministerstwa Finansów z instytucjami zrzeszającymi biegłych rewidentów i księgowych w ramach projektów dotyczących ułatwienia dostępu do zawodu biegłego rewidenta oraz kierunków rozwoju zawodu księgowego. Uczestnicy poruszyli również kwestie zaangażowania obu organizacji w proces konsultacji projektów aktów prawnych w zakresie rachunkowości i audytu oraz prace Komitetu Standardów Rachunkowości.

Minister Jurand Drop podkreślił otwartość na konsultacje z interesariuszami w procesie stanowienia prawa oraz innych inicjatyw, które mają wpływ na kształtowanie mechanizmów rynkowych. Przedstawiciele instytucji zrzeszających biegłych rewidentów i księgowych zadeklarowali współpracę przy projektach realizowanych przez Ministerstwo Finansów , które mają wpływ na ich działalność.

 

Rok 2024 to Rok Jubileuszowy dla SKwP O/O w Gdańsku

W ramach świętowania 90 rocznicy powstania Oddziału i tym samym ruchu zawodowego księgowych na wybrzeżu, członkowie SKwP wybrali się na rodzinny marsz. W miłej atmosferze przeszli wspólnie 170 km, a uwiecznieniem marszu było wspólne wypicie na molo w Sopocie zimowej herbaty. Przebyte kilometry powiększyły grono punktów w ramach konkursu #naszlakuzskwp. Więcej informacji o konkursie dostępne jest w załączonym zdjęciu.

 

Od aktywności na spotkaniach do władz Oddziału

„Rok 2023 był dla naszego Stowarzyszenia podwójnie wyborczy. W oczywisty sposób czekaliśmy na rozstrzygnięcie państwowych wyborów parlamentarnych, ale wcześniej, podobne emocje towarzyszyły nam w związku z wyborami władz Stowarzyszenia. W tym czasie, kiedy tak wiele mówi się o demokracji, przypominamy, że Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ma bardzo demokratyczny charakter, a dowodem na to są możliwości związane z uczestnictwem członków w jego działalności na różnych poziomach, włączając w to również obecność w jego władzach. O dwóch drogach do Zarządu Oddziału w Poznaniu opowiedziały nam jego obecne członkinie: Beata Szlachetka oraz Aleksandra Grocholewska ".

 

Opracowanie: Sylwia Rzepka ,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

close