Biuletyn informacyjny nr 7/2023     

2 sierpnia 2023

XXIII Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP)

Władze naczelne SKwP

XXIII Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny odbył się w dniach 21-22 czerwca br. Wybrano na nim naczelne organy władz na kadencję 2023-2026.

Zarząd Główny wybrał ze swego grona Prezydium Zarządu Głównego. Do obowiązków Prezydium Zarządu Głównego należy zapewnienie realizacji zadań wynikających ze statutu, uchwał Krajowego Zjazdu Delegatów oraz uchwał Zarządu Głównego.

Prezydium Zarządu Głównego reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz i działa w jego imieniu (więcej informacji załączono w grafice).

W skład Prezydium Zarządu Głównego SKwP weszli:

  • dr hab. Stanisław Hońko , prof. US – prezes,
  • dr Paweł Zieniuk – wiceprezes,
  • dr hab. Grażyna Voss, prof. PB – wiceprezes,
  • Ewa Komorowska – skarbnik,
  • Leszek Lewandowicz – sekretarz.

Na przewodniczącą Głównej Komisji Rewizyjnej wybrano Bożenę Pustelnik, natomiast przewodniczącą Głównego Sądu Koleżeńskiego została Anita Tomaszewska.

 

Cele strategiczne SKwP

Zapraszamy do zapoznania się z celami strategicznymi Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w kadencji 2023 - 2026.

 

Księgowi pierwsi wiedzą, że prawo jest złe

„Wiedza, współpraca, wsparcie – to główne obszary działalności Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. O inicjatywach do nich skierowanych oraz planowanych przedsięwzięciach mówi dr hab. Stanisław Hońko, prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem dostępnym w załączonej grafice.

 

Krajowy System e-Faktur (KSeF)

Zapraszamy do wysłuchania dwóch dyskusji prowadzonego w ramach cyklu spotkań "Sejmowe Studio KSeF". Organizatorem spotkania jest Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Symfonia , a partnerem merytorycznym Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny.

 

Jak finalnie wygląda ustawa?

Jak przedsiębiorcy powinni przygotować się na KSeF? Jak wygląda KSeF z perspektywy biura rachunkowego? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji Studia #KSeF , w którym udział wzięli: Krzysztof Rogowski - kierownik Krajowego Systemu e-Faktur w Ministerstwo FinansówLeszek Lewandowicz - doradca podatkowy, sekretarz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny, Michał Sieradzan - Symfonia.

 

Nowe obowiązki podatników VAT

Jakie będą nowe obowiązki podatników VAT w związku z KSeF? W dyskusji udział wzięli znakomici eksperci, w tym min. Leszek Lewandowicz - doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego SKwP.

 

Aktualizacje KSeF

Obowiązki wynikające z art. 106gb ust. 6 mogą spowodować, że sprzedawcy będzie najwygodniej fakturę dla podatnika innego niż VAT czynny po prostu wydrukować; w przeciwnym wypadku musiałby odbierać od nabywcy dodatkowe oświadczenie o zwolnieniu z tego obowiązku. Nowe podejście jest bardzo dobrym i wygodnym rozwiązaniem dla licznych nabywców zwolnionych z VAT, ale spowoduje dodatkowe komplikacje u sprzedawców, którzy wiele faktur będą wystawiać w postaci ustrukturyzowanej, a następnie i tak drukować; należy więc mocno zrewidować twierdzenia o proekologicznym wpływie KSeF" Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego SKwP.

Wszystkie aktualizacje związane z KSeF dostępne są w poniższym linku.

 

Wywiad w DTV24

Na jakie trudności będą mogli napotkać podatnicy korzystający z Krajowego Systemu e-Faktur? Czy podatnicy nieposiadający kompetencji cyfrowych mogą liczyć na jakąś pomoc w wystawianiu e-Faktur? Na te oraz inne pytania odpowiedzi udziela Krzysztof Rogowski , kierownik Krajowego Systemu e-Faktur w Ministerstwo Finansów . Wywiad przeprowadzony przez Sylwia Rzepka i Janina Pokazka w Internetowej Telewizji #DTV24

 

Opiniowanie aktów prawnych

Pismo SKwP do Minister Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie regulacji prawnych dotyczących szkoleń pracowników

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wystosowało do Minister Rodziny i Polityki Społecznej pismo, z dnia 7.07.2023 r., w sprawie regulacji prawnych na gruncie przepisów Kodeksu pracy dotyczących szkoleń pracowników. Wprowadzone przepisy spowodowały wśród praktyków uzasadnione wątpliwości co do zakresu regulacji i sposobu ich stosowania.

 

Pismo SKwP do Ministra Cyfryzacji w sprawie planowanych zmian w Ustawie o biegłych rewidentach

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wystosowało do Ministra Cyfryzacji pismo, z dnia 27.07.2023 r., z prośbą o usunięcie z projektu o e-administracji przepisów odnoszących się do UOBR, jednocześnie deklarując współpracę przy opracowaniu optymalnych rozwiązań w tym zakresie.

 

Akty prawne opiniowane przez ekspertów SKwP

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce podjęło ważne inicjatywy, zmierzające do usprawnienia wewnętrznego procesu związanego z opiniowaniem projektów aktów normatywnych. Więcej informacji dostępne jest w poniższym linku.

 

Informacje ze świata

Newsletter IFAC

Zachęcamy ro subskrybowania newslettera Międzynarodowej Federacji Księgowej #IFAC , w którym można znaleźć bogactwo spostrzeżeń, zasobów i narzędzi od wpływowych ekspertów z dziedziny księgowości i biznesu.

Sztuczna inteligencja uwalnia księgowych od liczb - felieton

Historia automatyzacji w rachunkowości pokazuje złożone zależności. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzisiejsi księgowi działają w cyfrowym świecie i czy narzędzia, z których korzystają, zapoczątkują nową erę wydajności" - Tom Herbert. Zapraszamy do zapoznania się z felietonem dostępnym w grafice.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami opublikowanymi w Miesięczniku Rachunkowość :-)

Firma prowadzi sprzedaż wysyłkową m.in. do osób fizycznych niebędących przedsiębiorcami, którą ewidencjonuje w kasie rejestrującej. Zapłatę otrzymuje wyłącznie na rachunek bankowy (..) Często się zdarza, że płatność przelewem następuje po godz. 16.00 i firma odnotowuje ten fakt dopiero w następnym dniu i wtedy zapisuje w kasie fiskalnej. Czy postępuje prawidłowo?" - Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy.
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów przy użyciu programów komputerowych, a także cyklicznego przesyłania ich organom podatkowym – który największych podatników CIT miał objąć już od 2024 r. – wejdzie w życie z rocznym opóźnieniem i w zmodyfikowanej formie" - Anna Koleśnik, doradca podatkowy.
„Sztuczna inteligencja, która jeszcze do niedawna wydawała się elementem rachunkowości przyszłości, powoli – ale nieodwracalnie – staje się jej codziennością. Artykuł przedstawia kilka najbardziej popularnych rodzajów sztucznej inteligencji oraz przykłady ich zastosowań w automatyzacji procesów rachunkowości" - dr hab. Monika Łada, prof. SGH, Instytut Rachunkowości SGH w Warszawie, dr Klaudia Martinek-Jaguszewska, Instytut Finansów Korporacji i Inwestycji SGH w Warszawie.

 

Prezydent podpisał ustawę, dzięki której od 1 sierpnia 2023 r. przedsiębiorcy korzystający z ulgi Mały ZUS Plus będą mogli cieszyć się dłuższym okresem niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Cała publikacja dostępna jest w poniższym linku.

 

Biura Rachunkowe

Baza Biur Rachunkowych

Zachęcamy wszystkie biura rachunkowe do wpisania się do Bazy Biur Rachunkowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce! Celem bazy jest zebranie biur rachunkowych, które cechują się profesjonalizmem, rzetelnością i wiarygodnością na rynku. Dlaczego warto być częścią naszej bazy?

Wpisanie do bazy jest całkowicie bezpłatne, co stanowi wspaniałe narzędzie promocyjne. Jest to idealne miejsce do wyeksponowania swojego biura rachunkowego wśród potencjalnych klientów, budowania relacji biznesowych z innymi ekspertami w branży oraz umacniania pozycji i zaufania do firmy.

#BiuraRachunkowe wpisane do Bazy i spełniających odpowiednie kryteria, mają możliwość posługiwania się materiałami wizualizacyjnymi. Aby je otrzymać, należy zalogować się do Bazy i w trybie edycji pobrać materiały.

 

Warsztaty z kompetencji miękkich

Na całodziennych bezpłatnych warsztatach z organizowanych przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Krakowie , księgowi mogli podnosić swoje kwalifikacje z obszaru budowania wizerunku eksperta oraz profesjonalnego wizerunku. Pierwszą część dotyczącą autoprezentacji oraz warsztatów z makijażu, poprowadziła ekspertką z tej dziedziny Marta Kałuża. Drugą część warsztatów związanych z budowaniem profesjonalnego wizerunku na #LinkedIn zaprezentowała Justyna Kupaj która jest ekspertem od tego portalu

 

Spotkanie Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK)

Na ostatnim spotkaniu grupy CEUK organizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. księgowi doskonalili swoje umiejętności z wystąpień publicznych. Praktyczne warsztaty przed kamerą, poprowadziła Maria Magdalena Nawrot , prezes Internetowej Telewizji DTV24 , ekspert od wystąpień publicznych.

Odbywające się cyklicznie co dwa miesiące spotkania grupy #CEUK, mają na celu podnoszenie kompetencji miękkich, budowania wizerunku eksperta oraz umacniania pozycji biura rachunkowego na rynku lokalnym. Do grupy mogą przystąpić wszyscy księgowi, posiadający tytuł Certyfikowanego Eksperta Usług Księgowych.

 

Wywiad dla telewizji WTK

Tematyka dot. Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych, została poruszona w wywiadzie z prof. Marek Cieslak , wiceprezesem zarządu Wielkopolskiego Oddziału SKwP w Poznaniu, do którego obejrzenia zapraszamy.

 

Etyka zawodu

Rozstrzygnięcie IX edycji konkursu na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości

Zakończyła się IX edycja konkursu na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości. Kapituła Konkursu Rady Naukowej SKwP na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości, po zapoznaniu się z oceną i punktacją opracowań, przyznała następujące nagrody:
  • nagroda I stopnia dla Adrianny Pietryki-Węglarz za opracowanie pt.: „Nieprawidłowy onboarding”;
  • nagroda I stopnia dla Sylwii Rzepki za opracowanie pt.: „Etyka w dobie zrównoważonego rozwoju”;
  • nagroda II stopnia dla Anety Prostak-Motyl za opracowanie pt.: „I że Cię nie opuszczę aż do śmierci”;
  • wyróżnienie – dla Wiktora Gumiennego za opracowanie pt.: „Doskonalenie zawodowe vs. relacje osobiste”

Zapraszamy do wzięcia udziału w corocznie organizowanym konkursie, który przyczynia się do powiększania zasobów Banku Dylematów Etycznych SKwP.

 

Kurier etyki

W tym numerze Kuriera Etyki pragniemy Czytelnikom przedstawić „osobę” szczególną, która wyposażana jest w ciągle rozwijającą się, ale jednak sztuczną, inteligencję. Artificial Inteligence (AI) wkracza do naszego realnego świata wielkim krokiem. Nie ominie rachunkowości. Wcześniej czy później i tu znajdzie zastosowanie, które już dziś możemy dostrzegać, a które niesie ze sobą nie tylko nowe szanse i rozwiązania. Wyzwalać będzie także różne ryzyka, w tym dla profesjonalizmu zawodów związanych z rachunkowością. Warto mieć tego świadomość. Oswajajmy się więc z ChatemGPT, tak jak już oswoiliśmy się całkiem nieźle na przykład z uczynnymi Siri i Mercedes, ale pamiętajmy, że w przypadku ChataGPT problem jest dużo poważniejszy" - Prof. dr hab. Anna Karmańska, przewodnicząca Komisji Etyki SKwP.

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym nr Kuriera Etyki, w którym min. znajdziemy znakomity wywiad z ChatemGPT. #etyka

 

Opracowanie: Sylwia Rzepka,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce