Biuletyn informacyjny nr 6/2024     

9 lipca 2024

Biura Rachunkowe

Baza biur rachunkowych

„Wyróżnienie się na rynku wśród tysięcy innych biur rachunkowych stanowi spore wyzwanie. Tym bardziej, że po dłuższym okresie lockdownu związanym z pandemią COVID-19, nastąpiło dramatyczne przyśpieszenie transformacji cyfrowej. Pozwoliło to na całkowite zniesienie barier, związanych z wyborem biura rachunkowego przez przedsiębiorców. Przy jego doborze firmy nie muszą się kierować „dogodnym dojazdem” – elektroniczny obieg dokumentów oraz kontakt z wykorzystaniem aplikacji online sprawił, że przedsiębiorcy otrzymali ogromne spektrum wyboru biura rachunkowego, niezależnie od jego umiejscowienia" - Sylwia Rzepka , wiceprzewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP

Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu, opublikowanym w piśmie Świat Księgowych na stronach 38-39.

Zachęcamy wszystkie biura rachunkowe do wpisania się do Bazy Biur Rachunkowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Celem bazy jest zebranie biur rachunkowych, które cechują się profesjonalizmem, rzetelnością i wiarygodnością na rynku.

Wpisanie do bazy jest całkowicie bezpłatne, co stanowi wspaniałe narzędzie promocyjne. Jest to idealne miejsce do wyeksponowania swojego biura rachunkowego wśród potencjalnych klientów, budowania relacji biznesowych z innymi ekspertami w branży oraz umacniania pozycji i zaufania do firmy.

 

Warsztaty Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK)

W czerwcu, w siedzibie Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. odbyło się kolejne spotkanie grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych. Wybrane zagadnienia VAT w transakcjach międzynarodowych przedstawił Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego oraz Oddziału Wielkopolskiego SKwP. O tym jak poznać oszusta, czyli gdzie szukać oznak szczególnej kreatywności, opowiedział dr hab. Marek Cieślak , wiceprezes Wielkopolskiego Oddziału SKwP w Poznaniu. Natomiast o przetrwaniu w zawodzie księgowego opowiedziała Prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska, biegły sądowy, członek Zarządu Głównego SKwP, przewodnicząca Komisji ds. współpracy z zagranicą SKwP.

To był efektywnie spędzony czas pośród znakomitych ekspertów. Dziękujemy za cenną wiedzę i podzielenie się swoimi cennymi doświadczeniami.

A wszystkich Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych,  zapraszamy do Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. na cykliczne warsztaty grupy CEUK. Udział w warsztatach jest bezpłatny dla wszystkich księgowych posiadających certyfikat. Zapraszamy tym samym do obejrzenia relacji ze spotkania.

Legislacja

Ocena gotowości księgowych do raportowania zrównoważonego rozwoju

W lipcu br. do ustawy o rachunkowości powinny zostać zaimplementowane wytyczne dyrektywy UE 2022/2464 w sprawie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ZR), tj. kwestie środowiskowe, społeczne i praw człowieka oraz ład korporacyjny.

Wprowadzenie tych zmian wpłynie nie tylko na podmioty ustawowo zobligowane do raportowania ZR, ale również na jednostki, które z nimi współpracują, np. biura rachunkowe oraz sektor MŚP.

Zachęcamy zatem do wypełnienia ankiety, która jest anonimowa, a jej wypełnienie nie zajmie więcej niż kilka minut. Termin wypełnienia ankiety upływa 31 lipca 2024.

 

Opiniowanie aktów prawnych

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny prowadzi działania w zakresie opiniowania projektów aktów normatywnych.

W maju, Stowarzyszenie zgłosiło uwagi do kompromisowego projektu dyrektywy dotyczącej zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych, przygotowanego przez Prezydencję Belgii (w związku z pracami nad wnioskiem dotyczącym rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych).

Przedstawiciel SKwP uczestniczył również w posiedzeniu Zespołu ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego, poświęconym ocenie pierwszego roku obowiązywania ustawy o fundacji rodzinnej.

Zachęcamy również do zapoznania się z wypowiedziami naszych ekspertów w mediach.

 

„Odroczenie KSeF otwiera nowe możliwości"

„Przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego e-fakturowania to szansa, by temu projektowi nadać kształt uwzględniający nie tylko słuszny interes fiskusa, ale też oczekiwania przedsiębiorców, że KSeF – oprócz wydatków i dodatkowych obowiązków – przyniesie im faktyczne korzyści płynące z cyfryzacji faktur" - Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, ekspert SKwP oraz Anna Kozłowska, konsultant systemu ERP Microsoft Dynamics 365, Polish Regulatory Software Product Owner w XPLUS S.A.

 

„Szczepienia pracowników - z podatkiem czy bez"

„Sfinansowanie przez pracodawcę szczepień osób zatrudnionych rodzi pytanie o skutki w PIT takiego świadczenia. Wobec zmiany stanowiska przez organy podatkowe, trudno udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi" - Jarosław Sekita, ekspert SKwP

 

Współpraca z zagranicą

E-Bot w nauczaniu rachunkowości – doświadczenia Uniwersytetu w Pretorii

W stale zmieniającym się krajobrazie edukacji księgowej integracja sztucznej inteligencji (AI) to nie tylko futurystyczna koncepcja, ale obecna rzeczywistość. W czasie niedawnego webinarium IFAC EdExchange, Stephen Coetzee - profesor rachunkowości na Uniwersytecie w Pretorii w Republice Południowej Afryki, przekazał swoje spostrzeżenia, jak uniwersytet wykorzystuje sztuczną inteligencję, aby poprawić jakość uczenia się studentów rachunkowości.

 

Artykuł powstał w oparciu o prezentację wygłoszoną podczas niedawnego wydarzenia zorganizowanego przez IFAC i Międzynarodowe Stowarzyszenie ds. Edukacji i Badań w Rachunkowości.

Uniwersytet w Pretorii jest członkiem akademickim IAAER. SKwP jest członkiem instytucjonalnym IAAER. Więcej informacji można znaleźć w prezentacji wideo dr. Coetzee na temat EdExchange poniżej.

 

Etyka zawodu

Nowe wydanie Kuriera etyki

„Stosownie do zapowiedzi zamieszczonej w poprzednim numerze Kuriera Etyki, przedstawiamy Państwu zestaw tekstów, które doskonale wpisują się w kalejdoskop zagadnień związanych z etyką w życiu gospodarczym. Uzasadnienie serii poświęconej powyższemu zagadnieniu przedstawiałam w poprzednim numerze. W tym miejscu pragnę jedynie dodać, iż wyrażamy głębokie przekonanie, że skoro kropla drąży skałę, to wydania Kuriera Etyki – jak te przysłowiowe krople – wykonają pracę, której efekty w życiu gospodarczym, a także w naszych obszarach aktywności zawodowych, będziemy dostrzegać może nie tak szybko, ale będziemy.

Promotorem serii Kuriera Etyki poświęconego Etyce w życiu gospodarczym jest pani Grażyna Urbaniak (członek Komisji Etyki SKwP), która poniżej przedstawia syntetyczną charakterystykę zawartości bieżącego numeru. Życzę Państwu refleksyjnej lektury. Natomiast z okazji Dnia Księgowego – wszelkiej zawodowej pomyślności!" - Prof. dr hab. Anna Karmańska, Przewodnicząca Komisji Etyki

 

Bank dylematów etycznych

Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przedstawia Państwu inicjatywę tworzenia banku analiz przypadków, zwanego Bankiem Dylematów Etycznych, które mogą wspomagać propagowanie i wdrażanie zasad etyki w środowisku zawodowym rachunkowości. Działania w kierunku stworzenia takiego Banku podjęte zostały już w roku 2006.

Poniżej przedstawiamy jedną z publikacji należących do Banku Dylematów Etycznych pt. Etyczne postępowanie ponad wszystko" - Monika Szczepaniak

 

X edycja konkursu SKwP na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości

Przypominamy o konkursie, którego zadaniem jest pobudzanie inicjatywy do przygotowania i popularyzacji dylematów etycznych z zakresu rachunkowości a także poszerzenia Banku Dylematów Etycznych, opracowywanego przez Radę Naukową SKwP.

Zachęcamy do udziału wszystkich zainteresowanych, dla których problem etyki jest bardzo bliski. Wskazówki i sugestie dla autorów opracowań dylematów etycznych znajdują się na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Udział w konkursie daje szansę otrzymania nagrody pieniężnej lub rzeczowej, a także przyczynia się do kształtowania zasad i postaw etycznych w praktyce polskiej rachunkowości.

Na zgłoszenia czekamy do 31 października 2024 r.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Polecamy zapoznanie się z wartościowymi artykułami opublikowanymi w Miesięczniku Rachunkowość

Nawigator Księgowych - lipiec 2024

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem Nawigatora Księgowych (NK) – bezpłatnego czasopisma dla Członków SKwP. W Nawigatorze znajdziecie przede wszystkim treści merytoryczne, które przydadzą się w rozwiązywaniu dylematów codziennej pracy zawodowej. Ale to nie wszystko, gdyż w Nawigatorze piszemy również o tym, co się dzieje w naszej organizacji. Wystarczy zalogować się do Panelu członka i czytać lipcowy numer!

W oczekiwaniu na zmiany

„Ostatnie lata były trudnym okresem dla księgowych i rozliczanych przez nich podatników. Przemiana polityczna, która dokonała się pod koniec ubiegłego roku, przyniosła nadzieję na poprawienie oraz uproszczenie wielu przepisów, ograniczenie zbędnych i uciążliwych obowiązków administracyjnych, a także na ogólną zmianę podejścia do przedsiębiorców. Na razie jednak wiele osób może czuć rozczarowanie, wynikające w szczególności z aktualnych problemów, omówionych poniżej" - Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego SKwP

 

Rozliczenie księgowe ubezpieczenia OC po sprzedaży samochodu

W marcu 2024 r. sprzedaliśmy samochód ciężarowy, który był środkiem trwałym. Nie wiemy, jak postąpić z ubezpieczeniem, które było zapłacone do końca lipca 2024 r. Zostało ujęte w księgach rachunkowych jako czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów (rozliczane w czasie w księgach rachunkowych). Ubezpieczyciel nie chce nam zwrócić składki OC za okres od kwietnia do lipca. Czy składkę opłaconą za ten okres należy zaliczyć do kosztów bilansowych jednorazowo, czy nadal rozliczać w czasie?" - dr nauk ekonom. Przemysław Mućko

 

Ważne dla księgowych

Świętujemy Dzień Księgowego!

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania życzeń prezesa Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny dr. hab. Stanisław Hońko , prof. US :-)

 

Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów dla NGO (UEPiK)

Zapraszamy do obejrzenia webinaru, w którym Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Zarządu Głównego SKwP, wyjaśnia zasady prowadzenia oraz ograniczenia dot. Uproszczanej ewidencja przychodów i kosztów.

FinanSOWA w NGO - Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń to cykl bezpłatnych webinarów dla organizacji pozarządowych. Cykl jest prowadzony przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. we współpracy z FRSO - Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego .

 

W ramach siedmiu spotkań, zostały zaprezentowane następujące zagadnienia:

  • Organizacja pozarządowa jako podatnik VAT - Leszek Lewandowicz
  • Obowiązkowy KSeF w organizacjach pozarządowych - Leszek Lewandowicz
  • Zatrudnienia w NGO - Magdalena Sobiak
  • Darowizny, zbiórki, crowdfunding - Katarzyna Sadło
  • Organizacje pozarządowe a prowadzenie sprzedaży - Katarzyna Adamska-Dutkiewicz
  • Sprawozdania finansowe w organizacjach pozarządowych - dr Dorota Anna Mikulska
  • Zeznanie CIT-8 w organizacji pozarządowej - przychody, koszty i wydatki na cele statutowe - dr Dorota Anna Mikulska

Link do wszystkich nagrań zamieściliśmy w poniższej grafice.

 

Rozmowa Dnia: prof. dr hab. Waldemar Gos

W kolejnym wydaniu audycji „Różne oblicza ekonomii” gościem Nius Radia jest prof. dr hab. Waldemar Gos , ekspert SKwP, kierownik Katedry Rachunkowości Instytutu Ekonomii i Finansów, który opowiada o znaczeniu rachunkowości w prowadzeniu biznesu. Dużo miejsca poświęca także nowemu kierunkowi studiów II stopnia „Audyt finansowy”, których ukończenie umożliwia uzyskanie uprawnień biegłego rewidenta. Audycja realizowana jest w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej ustanowionego przez Senat RP z okazji stulecia reform gospodarczych Władysława Grabskiego. Rozmowę prowadzi dr hab. Sławomir Franek, prof. US

 

Jak wskoczyć w odpowiednie buty, czyli o budowaniu odporności psychicznej księgowych

„Obowiązujące od kwietnia 2023 r. znowelizowane przepisy Kodeksu Pracy wdrożyły dyrektywę work life-balance, która ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia pracowników. Podstawowe zasady dyrektywy, mają zapewnić pracownikom równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Cel, jak najbardziej szczytny. Jednakże, może w kontekście z nowelizowanych przepisów Kodeksu Pracy warto na chwilę się zatrzymać i popatrzeć na siebie samego oraz swoje potrzeby. Ponieważ, czy będąc przedsiębiorcą – w szczególności księgowym prowadzącym biuro rachunkowe – mamy czas na zapewnienie work-life balance samemu sobie?" - Sylwia Rzepka , ekspert SKwP.

 

I-sze Indywidualne Mistrzostwa Polski Księgowych i Biegłych Rewidentów w szachach

Zapraszamy do wzięcia udziału w I Indywidualnych Mistrzostwach Polski Księgowych i Biegłych Rewidentów w szachach, które odbędą się 21-22 września w Rzucewie.

Trwają zapisy - zgłoś swój udział! Gwarantujemy wspaniałą zabawę i doborowe towarzystwo!

 

Wydarzenia z życia SKwP

Prof. Anna Karmańska otrzymała odznakę honorową SKwP

Pani profesor Annie Karmańskiej na wniosek grupy Członków Zarządu Głównego SKwP, w uznaniu wybitnych zasług dla rozwoju zawodu księgowego oraz szczególnego wkładu w realizację celów statutowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, została nadana złota z diamentem odznaka honorowa „Zasłużony w rozwoju Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Odznakę wręczyła wiceprezes Zarządu Głównego SKwP dr. hab. Grażyna Voss, prof. PBŚ podczas pierwszego ogólnopolskiego spotkania Rzeczników Etyki w Rachunkowości oraz członków Komisji Etyki Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Złota z diamentem odznaka honorowa jest nadawana osobie, która swoją postawą społeczną i pracą zawodową lub działalnością naukową i publicystyczną wniosła szczególny wkład w realizację celów statutowych Stowarzyszenia oraz zasłużyła się wybitnie dla rozwoju Stowarzyszenia i jego pozycji jako organizacji reprezentującej zawód księgowego.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Uniwersytet Zielonogórski i księgowi będą współpracować

Uniwersytet Zielonogórski będzie współpracował z księgowymi. Dokładniej – ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce. W poniedziałek podpisany został w tej sprawie list intencyjny. Według władz naszej uczelni – każda tego typu umowa z otoczeniem społeczno-gospodarczym daje szanse na budowanie dalszego potencjału.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele uczelni oraz prezes ZG SKwP, dr. hab. Stanisław Hońko , prof. US. Umowę z ramienia Uniwersytetu Zielonogórskiego podpisały prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska, prorektor ds. Współpracy z Gospodarką, natomiast ze strony Stowarzyszenia, Barbara Rosińska, prezes Zarządu O/O SKwP w Zielonej Górze oraz Marta Chmiel, dyrektor Oddziału.

Trójstronne porozumienie o współpracy

W czerwcu zostało podpisane trójstronne porozumienie o współpracy pomiędzy Uczelnią Jana Wyżykowskiego a Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Legnicy .

Porozumienie to stanowi fundament dla wspólnych działań na rzecz podnoszenia jakości kształcenia w dziedzinie rachunkowości oraz rozwijania zawodowych kompetencji przyszłych księgowych. Jesteśmy przekonani, że ta współpraca przyniesie wiele korzyści zarówno studentom, jak i członkom naszego Stowarzyszenia.

 

Najlepsze prace i opracowania z dziedziny rachunkowości nagrodzone

W czerwcu b.r. w siedzibie Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w LV edycji konkursu na najlepsze prace i opracowania z dziedziny rachunkowości Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele SKwP: prezes ZG SKwP dr hab. Stanisław Hońko prof. US, przewodniczący Rady Naukowej prof. dr hab. Zbigniew Luty, przewodnicząca Kapituły Konkursu prof. dr hab. Gertruda K. Świderska, sekretarz Kapituły dr hab. Mariusz Karwowski, prof. SGH oraz członek kapituły prof. dr hab. Waldemar Gos .

Kapituła Konkursu Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, w wyniku przeprowadzonej podwójnej recenzji, przyznała nagrody i wyróżnienia. Lista nagrodzonych osób dostępna jest w poniższej grafice.

 

Lew Hewelion Księgowy

Z wielką radością informujemy, że przed siedzibą Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku stanął nowy, wyjątkowy mieszkaniec Gdańska – Lew Hewelion Księgowy! Powstał on z okazji 90-lecia istnienia Oddziału, przy współpracy z Visit Gdansk. Rzeźbę wykonał utalentowany artysta Tomek Radziewicz-art.

Lew Hewelion Księgowy to nie tylko piękna rzeźba, ale również symbol naszej społeczności. Jego postać przypomina nam o wartościach, jakimi kierujemy się w naszej pracy zawodowej. To także hołd dla wszystkich księgowych, którzy codziennie dbają o porządek w finansach i rachunkowości. Moment odsłonięcia zapisujemy w historii Stowarzyszenia i jesteśmy przekonani, że przyniesie nam dużo szczęścia.

 

Lew Hewelion Księgowy został sfinansowany częściowo przez Gdańską Organizację Turystyczną, z wpłat członków i sympatyków SKwP oraz ze środków własnych.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli podczas odsłonięcia Lwa Heweliona Księgowego: członkom naszego Oddziału, inicjatorce i pomysłodawczyni - Danuta Kosikowska, prezesowi PTTK Oddział Gdański im. dr. Jerzego Szukalskiego - Danielowi Nazaruk, a przede wszystkim twórcy dzieła - Tomkowi Radziewiczowi. Dziękujemy również za wsparcie i dołożenie cegiełki!

Pamiętajcie, że każdy Hewelion ma swoją unikalną historię – niech ta rzeźba przypomina nam o naszych korzeniach i wspólnym celu! Więcej informacji o Gdańskim Szlaku Lwa Heweliona znajduje się poniżej.

Uroczyste wręczenie medali dla dzieci w konkursie #naszlakuSKwP

W czerwcu odbyło się uroczyste wręczenie medali oraz nagród dla dzieci, które zbierały punkty w konkursie #naszlakuzskwp.Wyróżnione zostały wszystkie pociechy za znakomite osiągnięcia oraz zaangażowanie.

Atrakcją dla uczestników wydarzenia, była możliwość wejścia na ściankę wspinaczkową. Składamy ogromne brawa dla małych wędrowców. Dziękujemy wszystkim za przybycie oraz przygotowanie pysznych smakołyków na uroczystość. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku .

 

Księgowi idą na rekord

W ramach obchodów Dnia Księgowego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Dolnośląski we Wrocławiu wraz z Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Legnicy i Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Opolu przeprowadziły 4.06.2024 r. szkolenie on-line „Międzynarodowy księgowy w VAT”. Księgowi z całej Polski uczestniczący w spotkaniu pobili rekord Polski w kategorii „największe szkolenie on-line z zakresu księgowości” – nowy rekord wyniósł 1770 uczestników. Dziękujemy, że byliście z nami.

Opracowanie: Sylwia Rzepka,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

close