Biuletyn informacyjny nr 12/2023     

28 grudnia 2023

Biura Rachunkowe

Baza biur rachunkowych

„Wyróżnienie się na rynku wśród tysięcy innych biur rachunkowych stanowi spore wyzwanie. Tym bardziej, że po dłuższym okresie lockdownu związanym z pandemią COVID-19, nastąpiło dramatyczne przyśpieszenie transformacji cyfrowej. Pozwoliło to na całkowite zniesienie barier, związanych z wyborem biura rachunkowego przez przedsiębiorców. Przy jego doborze firmy nie muszą się kierować „dogodnym dojazdem” – elektroniczny obieg dokumentów oraz kontakt z wykorzystaniem aplikacji online sprawił, że przedsiębiorcy otrzymali ogromne spektrum wyboru biura rachunkowego, niezależnie od jego umiejscowienia" - Sylwia Rzepka , wiceprzewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP

Zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu, opublikowanym w piśmie Świat Księgowych na stronach 38-39.

 

Zachęcamy wszystkie biura rachunkowe do wpisania się do Bazy Biur Rachunkowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Celem bazy jest zebranie biur rachunkowych, które cechują się profesjonalizmem, rzetelnością i wiarygodnością na rynku.

 

Wpisanie do bazy jest całkowicie bezpłatne, co stanowi wspaniałe narzędzie promocyjne. Jest to idealne miejsce do wyeksponowania swojego biura rachunkowego wśród potencjalnych klientów, budowania relacji biznesowych z innymi ekspertami w branży oraz umacniania pozycji i zaufania do firmy.

 

Spotkanie grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

Czy księgowi powinni uczyć się technik negocjacji? Jak najbardziej, gdyż umiejętności te, z pewnością przydadzą im się w codziennym życiu zawodowym. W grudniowych warsztatach Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych, praktyczne warsztaty z negocjacji dla księgowych przeprowadziła Joanna Bogielczyk , trener biznesu, social media ekspert. Atmosfera jak zwykle była wspaniała, a zimowa aura za oknem, dostarczyła dodatkowej atrakcji...małej bitwy na śnieżki :-)

Odbywające się cyklicznie co dwa miesiące spotkania grupy CEUK, wspaniale budują kompetencje miękkie oraz pozwalają na chwilowe odprężenie się, od ściśle podatkowego świata księgowych.

 

Organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. warsztaty dla grupy CEUK, znakomicie uczą budowania wizerunku eksperta marki własnej oraz pozwalają umacniać pozycję biura rachunkowego na rynku lokalnym. Wszystkich Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych serdecznie zapraszamy. Zachęcamy również do obejrzenia relacji z grudniowych warsztatów.

 

Krajowy System e-Faktur

„KSeF to głębszy problem" - opinia Leszka Lewandowicza dla Dziennik Gazeta Prawna

„Odroczenie terminu wdrożenia KSeF w obecnym kształcie niewiele zmieni. Problem jest zdecydowanie bardziej złożony. Przede wszystkim filozofia KSeF została stworzona w warunkach opresyjnego systemu podatkowego, który traktował podatnika jako potencjalnego oszusta. Dobrze byłoby więc, aby nowy minister finansów się temu przyjrzał i się zastanowił, komu ma służyć to narzędzie. Czy przede wszystkim fiskusowi, czy także szerokiemu gronu podatników, którym powinno realnie ułatwić funkcjonowanie"Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny

 

Wyniki ankiety KSeF

Ponad tysiąc księgowych z całej Polski wzięło udział w ankiecie dot. Krajowego Systemu e-Faktur i którym serdecznie dziękujemy. Należy przy tym nadmienić, że znaczna większość osób biorących udział w badaniu, to osoby usługowo prowadzące księgi. Jest to ważna informacja biorąc pod uwagę fakt, iż biura rachunkowe współpracują z wieloma przedsiębiorcami (przyjmując średnio iż jedno biuro obsługuje 100 przedsiębiorców - a często jest ich znacznie więcej - to można wnioskować, że wynik drugiego pytania odpowiada rzędu 100.000 przedsiębiorstw z sektora MŚP).

Wyniki ankiety przedstawiają się następująco:

  • Pytanie 1 Czy jestem gotowy na KSeF?" - 80,9% badanych odpowiedziało, że nie jest gotowa na wprowadzenie KSeF od 01 lipca 2024 r.
  • Pytanie 2 Czy moi klienci są gotowi na KSeF?" - 95,8% badanych odpowiedziało, że przedsiębiorcy których obsługują nie jest gotowa na wprowadzenie KSeF od 01 lipca 2024 r.

 

Konferencja dot. zagadnień KSeF - 10.01.2024, Radisson Hotel w Szczecinie

Podczas bezpłatnej konferencji przedstawione zostaną cenne informacje o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) i jego wpływie na wszystkie działy w firmie, w tym na dział managerski, księgowy i HR. Eksperci ze Stowarzyszenia Księgowych i producenta oprogramowania Symfonia przedstawią kluczowe aspekty prawne i praktyczne wskazówki, które pomogą firmom dostosować się do nowych regulacji. Zapraszamy na bezpłatną konferencję dotyczącą zagadnień KSEF.

 

„Obowiązkowy KSeF w organizacjach pozarządowych" - webinar dla organizacji pozarządowych

W grudniu odbyło się kolejne bezpłatne szkolenie dla organizacji pozarządowych, z cylku FinanSOWA w NGO – Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń". Cykl bezpłatnych webinarów prowadzony jest przez ekspertów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce we współpracy z Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego . Patronatem medialnym jest miesięcznik Rachunkowość . Zachęcamy do obejrzenia nagrania.

 

Współpraca z zagranicą

Komisja ds. Współpracy z Zagranicą w kadencji 2023 – 2026

Z ogromną przyjemnością przedstawiamy skład Komisji ds. Współpracy z Zagranicą w kadencji 2023 – 2026.

Na zdjęciu od lewej: Sebastian Kuś – członek, prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska – przewodnicząca, prof. dr hab. Anna Karmańska – wiceprzewodnicząca, Sylwia Rzepka – sekretarz, dr hab. Radosław Ignatowski prof. UŁ – członek, dr hab. Joanna Krasodomska prof. UEK – członek, Sebastian Goschorski FCMA, CGMA – członek.

 

Komisja działa zgodnie ze Statutem Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny na podstawie Regulaminu działania Komisji ds. Współpracy z Zagranicą i uchwał Zarządu Głównego. Podstawowym zadaniem Komisji jest ścisłe współdziałanie i uczestnictwo w kontynuowaniu i rozszerzaniu współpracy zagranicznej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

Spotkanie z przedstawicielami Europejskiej Federacji Księgowych i Audytorów dla MŚP (EFAA)

W grudniu, w siedzibie Stowarzyszenie Księgowych w Polsce odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia z przedstawicielami EFAA for SMEs - European Federation of Accountants and Auditors for SMEs .

EFAA zrzeszając 15 organizacji reprezentujących 380 tyś. członków, jest głosem małych i średnich firm - jednocząc i promując widoczność oraz uznanie w Europie. Jej fundamentalnym celem jest zapewnienie równych warunków działania na rynku usług profesjonalnych oraz szerokie uznanie kluczowej roli (przez organy regulacyjne, decydentów, biznes i szersze społeczeństwo), jaką odgrywają małe i średnie przedsiębiorstwa w świadczeniu wysokiej jakości usług.

 

EFAA zapewniania regularny wkład w europejski i międzynarodowy proces ustanawiania standardów, aby pomóc w zapewnieniu stabilności, przydatności i proporcjonalności europejskich i międzynarodowych standardów zawodowych dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Reprezentantem EFAA w spotkaniu był dr Salvador Marin, prezes EFAA oraz Paul Thompson , dyrektor EFAA. Stowarzyszenie reprezentował dr Paweł Zieniuk , wiceprezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny oraz członkowie Komisji ds. Współpracy z Zagranicą: prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska, prof. dr hab. Anna Karmańska, Sylwia Rzepka, dr hab. Radosław Ignatowski prof. UŁ, Sebastian Kuś.

 

Zachęcamy do zapoznania się z przetłumaczonym na j. polski przewodnikiem EFAA dot. Atestacji sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju, który dostępny jest w poniższym linku.

 

 

XXVII Międzynarodowy Kongres Stowarzyszenia Księgowych i Audytorów Republiki Serbskiej (AAARS)

„XXVII Międzynarodowy Kongres Stowarzyszenia Księgowych i Audytorów Republiki Serbskiej (AAARS) z Bośni i Hercegowiny, jaki miał miejce w Banja Vrucica, został zorganizowany pod hasłem „Raportowanie dotyczące zrównoważonego rozwoju: światowe trendy i wyzwania dla małych gospodarek”. Z ramienia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, uczestniczyli w nim członkowie Komisji ds. Zagranicznych SKwP – prof. Radosław Ignatowski i Sylwia Rzepka. W Kongresie wśród zaproszonych gości spoza krajów bałkańskich, uczestniczył również reprezentant gruzińskich organizacji księgowych i audytorów, a także przedstawiciele Ministerstwa Finansów Republiki Serbskiej. W całym Kongresie uczestniczyło ponad 600 osób" - Sylwia Rzepka , sekretarz Komisji ds. Współpracy z Zagranicą.

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu opublikowanym w piśmie Świat Księgowych na stronie 24.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Polecamy zapoznanie się z wartościowymi artykułami opublikowanymi w Miesięczniku Rachunkowość

Aresztowany przedsiębiorca nadal może mieć obowiązek zapłaty składek ZUS

„Także przebywając w areszcie śledczym, trzeba płacić składki społeczne z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Można jednak próbować dowodzić, że nie była ona faktycznie wykonywana" - Magdalena Januszewska, radca prawny.

 

Obowiązki pracodawcy wobec zatrudnionych przy monitorach ekranowych

„17.11.2023 r. weszły w życie zmienione przepisy bhp dotyczące pracy przy komputerze. Przewidziano w nich kilka nowych rozwiązań" - Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy.

 

Jakie dane musi zawierać dowód księgowy dokumentujący koszt podatkowy

„Asygnata niezawierająca adresu zbywcy nie stanowi dowodu księgowego prawidłowo dokumentującego poniesienie wydatku, a przez to nie umożliwia zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodów" - Krzysztof Hałub

 

Doktor Zdzisław Fedak – takim Go znamy

„Z okazji setnych urodzin Doktora przedstawiciele środowiska związanego z rachunkowością wyrazili uznanie dla Jego dokonań i osobowości. Z wypowiedzi, które mamy zaszczyt zaprezentować na naszych łamach, wyłania się obraz wspaniałego człowieka, księgowego, naukowca, redaktora i przyjaciela rachunkowości".

 

Księga życzeń z okazji setnych urodzin Doktora Zdzisława Fedaka

„Serdecznie zachęcamy czytelników, współautorów, współpracowników, uczniów i przyjaciół do złożenia tą drogą życzeń z okazji setnych urodzin".

 

Etyka zawodu

Kurier Etyki

„ODPORNOŚĆ to mocne słowo. Kojarzy się przede wszystkim ze zdrowiem człowieka, fizycznym i psychicznym. Tymczasem przedsiębiorstwa także muszą być „odporne” (tak nakazuje zrównoważony rozwój). Muszą być również „zwinne”, bo taką konieczność narzucają im nie najłatwiejsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej. A czy rachunkowość tych przedsiębiorstw powinna być także odporna i zwinna? Jeśli tak, to na co i w jaki sposób? Pytanie nie jest niezasadne, w sytuacji, gdy boty sprawnie przejmują jej niektóre funkcje, a sztuczna inteligencja przygląda się rachunkowości jeszcze troszkę z boku, ale już niecierpliwie przebiera nogami (o ile można je sobie wyobrazić) i czeka na swój moment ekspansji".

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem Kuriera etyki.

 

Bank dylematów etycznych

Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przedstawia Państwu inicjatywę tworzenia banku analiz przypadków, zwanego Bankiem Dylematów Etycznych, które mogą wspomagać propagowanie i wdrażanie zasad etyki w środowisku zawodowym rachunkowości. Działania w kierunku stworzenia takiego Banku podjęte zostały już w roku 2006.

Poniżej przedstawiamy jedną z publikacji należących do Banku Dylematów Etycznych pt. Niewłaściwość postępowania przy wyborze biegłego rewidenta".

 

Ważne dla księgowych

Księgowi w najbliższych latach nie będą się nudzić

„Na XXIII Krajowym Zjeździe Delegatów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, który odbył się w dniach 21-22 czerwca br., wybrano naczelne organy władz na kadencję 2023-2026, w tym m.in. Prezydium Zarządu Głównego SKwP. Z nowo wybranymi członkami Prezydium porozmawialiśmy o celach jakie sobie wyznaczyli na tę kadencję, nowych inicjatywach skierowanych do członków SKwP i wyzwaniach jakie w najbliższej przyszłości czekają księgowych".

 

Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem dot. przyszłości, priorytetów i celach Stowarzyszenia Księgowych w Polsce na najbliższe lata oraz o celach strategicznych SKwP w kadencji 2023-2026. Oba artykuły dostępne są w piśmie Świat Księgowych na stronach 8-9 oraz 11-17.

 

FinanSOWA w NGO – Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń

Z przyjemnością zapraszamy na bezpłatny webinar z cyklu FinanSOWA w NGO - Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń", który odbędzie się 18 stycznia 2024 r. o godz. 14.00 w trybie online. Tematem webinaru będzie Zatrudnienie w NGO", prelegentem Magdalena Sobiak, ekspert w zakresie płac i kadr, specjalizująca się w zasadach naliczania wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych oraz ubezpieczeniach społecznych.

Cykl bezpłatnych webinarów prowadzony jest przez ekspertów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce we współpracy z Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego . Patronatem medialnym jest miesięcznik Rachunkowość .

 

Poznaj głos księgowych w sprawie Sztucznej Inteligencji (AI) i odkryj wyniki naszej ankiety!

AI (Sztuczna Inteligencja) to temat, który pobudza wyobraźnię, ale wywołuje też obawy przez zastąpieniem księgowych przez rozwijającą się technologię. Zapytaliśmy księgowych, co sądzą o roli i potencjale wykorzystania Sztucznej Inteligencji w realiach ich pracy.

Zapraszamy do obejrzenia naszego webinaru i tym samym przekonania się, czy na pewno Sztuczna Inteligencja jest w stanie zastąpić tradycyjne umiejętności księgowych. Dodatkowo, w webinarze zaprezentowaliśmy fascynujące możliwości Sztucznej Inteligencji w narzędziu, które jest efektem pracy firmy Taxxo.

 

Wydarzenia z życia SKwP

Jubileusz setnych urodzin Doktora Zdzisława Fedaka

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmem przygotowanym z okazji setnych urodzin Doktora Zdzisława Fedaka.

 

Opracowanie:

Sylwia Rzepka,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

close