Księgowi chcą przesunięcia terminu wdrożenia KSeF

Część przedsiębiorców i ekspertów obawia się, że 1 lipca 2024 r. Krajowy System e-Faktur nie będzie prawidłowo działać. A tego dnia stanie się obowiązkowy dla milionów czynnych podatników VAT. Organizacje będą więc prosić nowego ministra finansów o przesunięcie terminu.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) zamierza iść nawet o krok dalej i poprosić, by nowy szef resortu przyjrzał się całemu systemowi. Niewykluczone, że tak się stanie.

– Na etapie sejmowych prac nad przepisami wprowadzającymi obowiązkowy KSeF zwracałem uwagę, że zawierają one wiele niedoróbek – przypomina w rozmowie z DGP Janusz Cichoń, przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych. Dodaje, że przyjęte przepisy wymagają szybkiego przeanalizowania i możliwe, że pełne wdrożenie KSeF trzeba będzie przesunąć w czasie. Zastrzega jednak, że nie ma pełnej wiedzy, na jakim etapie są prace nad systemem. Janusz Cichoń przyznaje, że komisja przede wszystkim czeka na sygnał z Ministerstwa Finansów. (...)

 

Odroczenie terminu wdrożenia KSeF w obecnym kształcie niewiele zmieni. Problem jest zdecydowanie bardziej złożony. Przede wszystkim filozofia KSeF została stworzona w warunkach opresyjnego systemu podatkowego, który traktował podatnika jako potencjalnego oszusta. Dobrze byłoby więc, aby nowy minister finansów się temu przyjrzał i się zastanowił, komu ma służyć to narzędzie. Czy przede wszystkim fiskusowi, czy także szerokiemu gronu podatników, którym powinno realnie ułatwić funkcjonowanie. (...) – Leszek Lewandowicz, doradca podatkowy, sekretarz zarządu głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 

 

Autor: Agnieszka Pokojska

Cały artykuł dostępny jest na stronie Dziennika Gazety Prawnej

Pozostałe aktualności