Biuletyn informacyjny nr 5/2023 9 maja 2023 |
Krajowy System e-Faktur (KSeF)
Prace nad projektem ustawy
Działający Zespół do spraw opiniowania aktów prawnych SKwP, aktywnie włączył się w procesu konsultacji projektowanych przepisów ustawy o KSeF. Część uwag została przez ustawodawcę uwzględniona. Szczegóły dotyczące procesu legislacyjnego, dostępne są w poniższym linku.
Studio KSeF
„KSeF - nowa era w księgowości czy tylko niewielka zmiana"
W kwietniu SKwP O/O w Warszawie zorganizował konferencję w całości poświęconą tematyce KSeF. Zachęcamy do obejrzenia relacji z konferencji, w której udział wzięli również przedstawiciele Ministerstwa Finansów: Anna Mytyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług oraz Krzysztof Rogowski, Kierownik Projektu Krajowego Systemu e-Faktur.
Wyjaśnienia Ministerstwa Zdrowia w sprawie nieuwzględniania w podstawie wymiaru składki zdrowotnej dodatnich różnic remanentowych za 2022 r.
Stowarzyszenie wielokrotnie poruszało problem rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne po zmianach od 1 stycznia 2022 r. W celu jego rozwiązania zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia o wyjaśnienia.
Ministerstwo Zdrowia w piśmie z dnia 20 marca 2023 r. w sprawie zgłaszanych problemów dotyczących składki na ubezpieczenie zdrowotne udzieliło odpowiedzi, dotyczącej między innymi nieuwzględniania w podstawie wymiaru składki zdrowotnej dodatnich różnic remanentowych za 2022 r. Temat ten jednak nadal budzi wątpliwości, dlatego SKwP ponownie zwróciło się do Ministerstwa z prośbą o jego doprecyzowanie.
Miesięcznik Rachunkowość
Mamy dla Was niespodziankę :-)
SKwP wraz z Miesięcznikiem Rachunkowość przygotowało 2 paczki - ponad 50 artykułów dostępnych bezpłatnie do 20 maja 2023 r. W paczkach znajdują się artykuły dotyczące m.in: estońskiego CITu, pracy zdalnej, badania trzeźwości pracowników, podróży służbowych oraz work-life balance.
Aby skorzystać, należy kliknąć w poniższe linki oraz wpisać kod odblokowujący artykuły: 45817
Zachęcamy również do zapoznania się z artykułami w całości udostępnionymi przez Miesięcznik Rachunkowość.
Konkursu na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości
W krajach w których zawód księgowego nie jest uregulowany, etyka nabiera o wiele większego znaczenia. Stanowi ona filar, w zapewnieniu godnego wizerunku i prestiżu zawodu oraz jest gwarantem wysokich kompetencji, uczciwości, rzetelności i odpowiedzialności.
Etyka zawodu, znajduje swoje odzwierciedlenie w działalności SKwP i jest jednym z jego priorytetów. Dlatego też, upowszechniając Kodeks Etyki w Rachunkowości, zachęcamy do udziału w IX edycji Konkursu na najlepsze opracowania dylematów etycznych z dziedziny rachunkowości. Prace w formie pisemnej, audio bądź video, można składać do 31 maja 2023 r.
Zapraszamy do obejrzenia zeszłorocznych prac konkursowych nadesłanych w formie video, które zostały wyróżnione przez Kapitułę Konkursu Rady Naukowej SKwP:
nagroda I stopnia dla Amelii Niezgody, Adrianny Pietryki, Dominiki Tarabasz, Karoliny Tusień oraz Anny Wojtaś, za film pt. „Ploteczki przy kawie"
nagroda II stopnia dla Sylwii Rzepki, Anity Tomaszewskiej oraz Janiny Pokazkiej, za film pt. „Dylematy etyczne o Polskim Ładzie"
KONKURS do konkursu #naszlakuzskwp
Na zakończenie majowego Biuletynu, pragniemy przypomnieć o trwającym konkursie, zorganizowanym przez SKwP O/O w Gdańsku. Więcej informacji o konkursie znajduje się w załączonej grafice.
Podczas trwania konkursu, Komisja organizacyjna ogłasiła "konkurs do konkursu" na hasło promujące #naszlakuzskwp .
Na zwycięzcę czekają nagrody ufundowane przez Miesięcznik Rachunkowość - „Zamknięcie roku 2022” oraz roczna prenumerata czasopisma! Hasła konkursowe można nadsyłać do 25 maja 2023 r. poprzez załączony poniżej formularz.
Sylwia Rzepka,
dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce