ŚWIATOWY KONGRES KSIĘGOWYCH IFAC

w Kuala Lumpur w Malezji
8 – 11. 11 2010

W dniach 8-11 listopada 2010 r. w Kuala Lumpur w Malezji odbył się 18 Światowy Kongres Księgowych. Światowy Kongres jest sztandarowym wydarzeniem Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC). Wydarzenie w 2010 r. przyciągnęło ponad 6000 członków i współpracowników IFAC ze 134 krajów i jurysdykcji, reprezentujących ponad 2,5 miliona księgowych. Od swojego powstania w 1904 roku Światowy Kongres odbywa się co pięć lat od 1977 roku i co cztery lata od 2002 roku.

Tematem Kongresu 2010 było „Podtrzymywanie tworzenia wartości”. Sesje penalne obejmowały „etykę rachunkowości, zarządzanie, standardy, konwergencję i rozwój zawodu księgowego” oraz „zintegrowaną sprawozdawczość i zrównoważony rozwój” oraz „islamskie finanse”.  Prelegenci pochodzili z międzynarodowych i krajowych organów ustanawiających standardy, organizacji księgowych, firm księgowych, organów regulacyjnych, przedstawicieli handlu i innych grup.

Reprezentantem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w walnym zebraniu członków zwyczajnych oraz w Światowym Kongresie Księgowych IFAC, była prof. dr hab. Aldona Kamela-Sowińska. Profesor Aldona będąc w Komisji PADOC, jako jedyna miała wystąpienie na jednej z sesji plenarnej Światowego Kongresu Księgowych IFAC.