W dniach 14-16 września 2022 r. w Banja Vrucica odbył się 26 Międzynarodowy Kongres Stowarzyszenia Księgowych i Biegłych Rewidentów Republiki Serbskiej (SRRRS) https://www.srrrs.org/ , zorganizowany pod hasłem Rachunkowość, audyt i finanse w warunkach nowej normalności, digitalizacji i zielonej transformacji.

Z ramienia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w kongresie wzięli udział:

  • Sylwia Rzepka (sekretarz Komisji ds. Współpracy z Zagranicą i sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP) oraz
  • dr hab. prof. UŁ Radosław Ignatowski (członek Komitetu Standardów Rachunkowości oraz członek Komisji Współpracy z Zagranicą SKwP).

Radosław Ignatowski, r hab. prof. UŁ, wygłosił w czasie kongresu prezentację zatytułowaną: Czy księgowość jest nadal na kontach? Wyzwania dla księgowych i audytorów.

Rachunkowość jako system komunikacji, której celem jest odwzorowanie rzeczywistości, będąc przez to sztuką, wymaga wyboru powszechnie akceptowanego, zrozumiałego i właściwego języka. Powinny w tym pomóc regulacje, będące  oprócz teorii i praktyki - elementem systemu. Te elementy muszą być ze sobą w harmonii, aby system był skuteczny i działał prawidłowo. Właściwym jest zatem ustanowienie i działanie takiego ogniwa regulacji, w którym przedstawiciele nauki,  regulatora i praktyki stanowią monolityczne, zgodne ciało o równych prawach i wysokich kompetencjach. Taki system skutecznie działa w Polsce i taki system Wam rekomendujemy...

Wizyta przedstawicieli Stowarzyszenia  była efektywna i zaowocowała odświeżeniem kontaktów ze Stowarzyszeniem Księgowych i Biegłych Rewidentów Republiki Serbskiej (SRRRS) - z  którym SKwP podpisało  wielostronne porozumienie o współpracy w roku 2016 - oraz nawiązaniem nowych kontaktów zagranicznych.

 

close