Biuletyn informacyjny nr 9/2023 1 października 2023 |
Biura Rachunkowe
Po wdrożeniu obligatoryjnego KSeF biura rachunkowe będą musiały zmienić umowy – rozmowa z Leszkiem Lewandowiczem dla Prawo.pl
Jeżeli ciągle zmieniające się w błyskawicznym tempie przepisy prawno-podatkowe Cię przytłaczają, to zapraszamy do Zielonej Góry na „Dzień otwarty SKwP”. Dzięki temu bliżej poznasz naszą organizację oraz zobaczysz jak mocno możemy Cię wesprzeć w codziennej pracy zawodowej!
„Biura rachunkowe będą zmuszone przejąć od niektórych klientów część obowiązków związanych z wystawianiem lub odbieraniem faktur. Należy więc zacząć od ustalenia ich potrzeb oraz uzyskać upoważnienie do KSeF. Oczywiście zmienia to zakres świadczonych usług i wymaga zmiany umowy" – Leszek Lewandowicz, sekretarz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. , doradca podatkowy. Cały wywiad dostępny jest w załączonej grafice. | ![]() |
Bezpłatne szkolenie online
Zapraszamy na bezpłatne szkolenie online „Roszczenia odszkodowawcze kierowane do biur rachunkowych", które organizowane jest przez SAGA Brokers i Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Komisję Biur Rachunkowych przy SKwP. Szkolenie odbędzie się 03 października 2023 r., o godz. 10:00.
Szkolenie poprowadzi Zbigniew Judek radca prawny, specjalista ds. likwidacji szkód. Więcej informacji znajduje się w poniższym linku.
Dzień otwarty SKwP w Zielonej Górze
We wrześniu, członkowie Komisji Biur Rachunkowych SKwP - Sylwia Rzepka i Janina Pokazka , uczestniczyły w Dniu otwartym SKwP zorganizowanym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Zielonej Górze . Uczestnicy wydarzenia, mieli okazję wziąć udział w dyskusji dot. wyceny usług księgowych oraz budowaniu wizerunku biura rachunkowego. Na spotkaniu została również omówiona i przekazana Procedura AML dla biur rachunkowych.
Spotkanie zaowocowało powołaniem do życia Klubu Biur Rachunkowych, które swoimi działaniami będzie integrował i wspierał lokalne biura rachunkowe. W imieniu SKwP O/O w Zielonej Górze, serdecznie zapraszamy na comiesięczną integrację w ramach nowo powołanego Klubu.
Więcej informacji o Klubach Biur Rachunkowych SKwP działających na terenie całego kraju, znajduje się w poniższym linku.
Podsumowanie pierwszej edycji dyżuru telefonicznego
Dziękujemy za udział w pierwszej edycji dyżuru „Mądre biuro rachunkowe przed szkodą" organizowanego przez SAGA Brokers wraz z Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP
Cieszymy się, że mogliśmy pomóc rozwiewać wątpliwości związane z ubezpieczeniem biura rachunkowego.
Informacje ze świata
Nowy, globalny standard dotyczący atestacji sprawozdawczości z zakresu zrównoważonego rozwoju
W dniu 2 sierpnia 2023 r. Rada Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej i Usług Atestacyjnych (IAASB) opublikowała projekt przełomowego Międzynarodowego Standardu Atestacyjnego Zrównoważonego Rozwoju ISSA 5000 pt. Ogólne wymagania dotyczące zleceń atestacyjnych sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (International Standard on Sustainability Assurance 5000, General Requirements For Sustainability Assurance Engagements).
ISSA 5000 skupi się na zagadnieniach atestacji sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju i po jego zatwierdzeniu i przyjęciu do stosowania, będzie najbardziej kompleksowym standardem dostępnym dla wszystkich praktyków świadczących usługi atestacyjne na całym świecie.
Zapraszamy do zapoznania się z obszerną publikacją dot. tego standardu.
XXVII Międzynarodowy Kongres „Raportowanie dotyczące zrównoważonego rozwoju: światowe trendy i wyzwania dla małych gospodarek"
XXVII Międzynarodowy Kongres Stowarzyszenia Księgowych i Audytorów Republiki Serbskiej (AAARS) z Bośni i Hercegowiny, jaki miał miejce w Banja Vrucica, został zorganizowany pod hasłem „Raportowanie dotyczące zrównoważonego rozwoju: światowe trendy i wyzwania dla małych gospodarek”. Z ramienia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, uczestniczyli w nim członkowie Komisji ds. Zagranicznych SKwP - Prof. Radosław Ignatowski i Sylwia Rzepka . Międzynarodowy Kongres był znakomitą okazją, do dzielenia się doświadczeniami, także związanymi z wdrażaniem wymogów w raportowaniu o zrównoważonym rozwoju. Krótką relację z tego wydarzenia załączamy poniżej.
Projekt - Wsparcie techniczne w celu ułatwienia integracji społecznej i zawodowej obywateli państw trzecich w Polsce, w tym osób uciekających z Ukrainy
Na prośbę Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM Polska) Stowarzyszenie Księgowych w Polsce podjęło się zrecenzowania broszury informacyjnej dot. analizy porównawczej zawodów „Specjaliści oraz pracownicy ds. księgowości i rachunkowości”. Wyniki na konferencji zaprezentował dr Paweł Zieniuk, wiceprezes ZG SKwP.
Projekt realizowany jest w ramach wsparcia technicznego w celu ułatwienia integracji społecznej i zawodowej obywateli państw trzecich w Polsce, w tym osób uciekających z Ukrainy i realizowany jest ze środków UE. W ramach projektu przygotowano analizę porównawczą wybranych zawodów polskich i ukraińskich, w tym zawodów związanych z rachunkowością.
Miesięcznik Rachunkowość
Zapraszamy do zapoznania się z artykułami Miesięcznika Rachunkowość oraz wypowiedziami naszych ekspertów.
Usługi doradcze na rzecz cudzoziemców niemieszkających w Polsce – skutki w VAT
„Świadczenie w Polsce usług doradczych dla osób fizycznych niemających tu stałego miejsca zamieszkania (cudzoziemców) podlega VAT i ewidencji w kasie rejestrującej" - Krzysztof Hałub
Zakup mieszkań – zmiany w PCC
„Zwolnienie z PCC przy zakupie pierwszego mieszkania, domu lub praw do nich i 6% stawka PCC od nabycia szóstego i każdego następnego lokalu mieszkalnego to dwie główne nowości wprowadzone nowelizacją ustawy o PCC" - Aleksander Woźniak
Zmiany w zatrudnianiu kierowców – terminy wypłaty wynagrodzenia, zakaz innej pracy, informacja o warunkach zatrudnienia
„Od 19.08.2023 r. obowiązują odrębne od „kodeksowych” terminy płatności wynagrodzenia niektórych kierowców, możliwe jest ustalenie zakazu jednoczesnego pozostawania przez nich w stosunku pracy z innym pracodawcą lub wykonywania na jego rzecz pracy na innej podstawie niż stosunek pracy, a także pewne ograniczenie zakresu informacji o warunkach zatrudnienia" - Marek Rotkiewicz
Estoński CIT – czy każda pożyczka to ukryty zysk - artykuł Adama Pawła Tomaszewskiego dla Rzeczpospolita
„Ukryte zyski, będące jedną z kategorii dochodów objętych ryczałtem od dochodów spółek, mogą obejmować pożyczki. Są jednak wątpliwości, które pożyczki podlegają opodatkowaniu" - Adam Paweł Tomaszewski, doradca podatkowy.
Pierwsze posiedzenie Zarządu Głównego SKwP
13 września br. odbyło się pierwsze po ukonstytuowaniu posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w kadencji 2023-2026.
Uczestniczyło w nim 36. członków Zarządu Głównego, przewodniczące Głównej Komisji Rewizyjnej – Bożena Pustelnik i Głównego Sądu Koleżeńskiego – Anita Tomaszewska oraz Michał Flont , prezes Spółki Rachunkowość.
Na posiedzeniu, prezes Zarządu Głównego dr. hab. Stanisław Hońko , prof. US przedstawił założenia organizacyjne dotyczące działalności Zarządu i jego Prezydium, w bieżącej kadencji oraz wskazał m.in. główne zadania oraz zasady współpracy w ramach całego Stowarzyszenia.
Powołane zostały nowe składy osobowe komisji i rad Zarządu Głównego SKwP na kadencję 2023-2026, a także utworzono Zespół Ekspertów SKwP, do zadań którego należeć będzie m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych oraz uczestniczenie w wystąpieniach związanych z problematyką stosowania przepisów prawa. Kierowanie pracami Zespołu powierzono prof. Waldemarowi Dotkusiowi – koordynatorowi zespołu.
70. Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości
W dniach 27-29 września 2023 r. odbył się jubileuszowy 70. Ogólnopolski Zjazd Katedr Rachunkowości pod hasłem „Kolonizacja rachunkowości: obszary – narzędzia – perspektywy". W tym roku to wyjątkowe wydarzenie – będące świętem kadry profesorskiej z wiodących uczelni ekonomicznych w Polsce – gości Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Kierunek merytoryczny konferencji nadała Rada Programowa pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Karmańskiej. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce po raz kolejny zostało partnerem i sponsorem tego wydarzenia.
Zjazd to okazja do wysłuchania debat na temat status quo rachunkowości, jej naukowej emancypacji oraz przyszłości a także możliwość publikacji artykułów w czasopismach naukowych, między innymi w Zeszytach Teoretycznych Rachunkowości wydawanych przez SKwP.
Z ramienia władz Stowarzyszenia w Zjeździe Katedr Rachunkowości uczestniczył prezes ZG SKwP dr hab. Stanisław Hońko, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, występujący w roli prelegenta, oraz wiceprezes ZG SKwP dr hab. Grażyna Voss, profesor Politechniki Bydgoskiej.
Opracowanie:
Sylwia Rzepka,
dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce