Biuletyn informacyjny nr 2/2024     

4 marca 2024

Biura Rachunkowe

Brak zapłaty po rozwiązania umowy z powodu nieprawidłowości w świadczeniu usług księgowych

„Klient nie może odmówić zapłaty, nawet jeżeli twierdzi, że usługa została wykonana nienależycie. Takiej możliwości nie przewiduje Kc, musiałaby ona wynikać z umowy zawartej z biurem rachunkowym. Tak orzekł Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w wyroku z 6.11.2023 r. (VIII GC 1046/23)" - Aleksander Woźniak

 

Roczny darmowy dostęp do systemu wFirma.pl

Dla wszystkich członków SKwP którzy pragną zmienić swoje oprogramowanie księgowe, mamy specjalną promocję - roczny darmowy dostęp do systemu wFirma .

Poniżej prezentujemy nagranie z webinaru, na którym zostały przedstawione narzędzia usprawniające i automatyzujące codzienną pracę księgowych i kadrowych – system wFirma dla Biur Rachunkowych oraz informacje dot. możliwości skorzystania ze specjalnej promocji.

 

Spotkanie grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

Teatr hipnotyzujących opowieści, w której publiczność nie pozostaje bierna i w dreszczu nieustających emocji z niecierpliwością oczekuje na finał - tymi słowami, można było określić atmosferę lutowych warsztatów grupy CEUK.

W ten niezwykły i barwny świat opowieści, wprowadził nas Adam Pioch, DTM , mistrz storytellingu, współautor książki Biblia e-Biznesu 2 oraz Biblia e-Biznesu 3.

 

Zgodnie ze słowami eksperta, dobra opowieść to taka, która wywołuje emocje... poruszające serca i umysły. Dzięki dobrej opowieści, czyli umiejętności storytellingu możemy nie tylko w odpowiedni sposób przekazywać informacje związane z naszą firmą, ale przede wszystkim budować trwałą więź z naszymi odbiorcami. W świecie biznesu, każde spotkanie z klientem i każdy oferowany produkt ma swoją historię. Warto wykorzystać to, aby przedstawić markę swojej firmy w sposób pożądany. To były niezwykłe warsztaty....

Wszystkich Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych,  zapraszam do Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. na cykliczne warsztaty grupy CEUK. Udział w warsztatach jest bezpłatny dla wszystkich księgowych posiadających certyfikat CEUK. Poniżej przedstawiamy relację ze spotkania.

 

Krajowy System e-Faktur

Konsultacje w sprawie KSeF

01 marca zakończył się cykl konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przez cały okres konsultacji ustawy, eksperci SKwP brali w nich aktywny udział, zgłaszając szereg wniosków i uwag.

W przeciągu dwóch tygodni Ministerstwo Finansów przeprowadziło dziewięć spotkań. W konsultacjach wzięło udział wielu przedstawicieli licznych podmiotów i organizacji z różnych branż. Ze względu na chęć pozyskania szerokiej opinii, konsultacje były przeprowadzane w trybie hybrydowym (w trybie online, za każdym razem było podłączonych ponad 1000 osób).

Ministerstwo Finansów zadeklarowało, że w II połowie marca, z uwzględnieniem wniosków płynących z konsultacji, zostaną zaprezentowane założenia zmian w KSeF. Stanowiska zajmowane przez różne branże, organizacje lub inne podmioty są w niektórych obszarach bardzo rozbieżne, a niekiedy sprzeczne. Po przedstawieniu propozycji zmian SKwP dokona analizy zawartych w nich rozwiązań i wyrazi swoje stanowisko. Zgodnie z zapowiedziami, na przełomie kwietnia i maja ma zostać podany termin wprowadzenia obowiązkowego KSeF. Proces legislacyjny powinien zakończyć się przed wakacjami.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Głównyzadeklarowało ponadto włączenie się w kampanię informacyjno–instruktażową, której rozpoczęcie zaplanowane jest po uchwaleniu zmian w przepisach.

 

Pilotaż jednej infolinii KAS dla wszystkich urzędów skarbowych

Wyniki ankiety

W okresie od 3 stycznia do 29 marca br. wprowadzono pilotaż jednej infolinii dla wszystkich urzędów skarbowych w województwie Dolnośląskim, Opolskim i Łódzkim. We wskazanym okresie dzwoniąc do swojego urzędu skarbowego (na numer centrali) jesteśmy automatycznie przełączani na numer infolinii. We wcześniejszym okresie, taki pilotaż był przeprowadzany w województwie Wielkopolskim, Małopolskim i Podlaskim.

Pod koniec stycznia br. Komisja Biur Rachunkowych SKwP, udostępniła w mediach społecznościowych ankietę kierowaną do właścicieli biur, należących do grupy wsparcia „Biura rachunkowe na zakręcie”, prowadzonej pod egidą SKwP. Z ponad 100 osób, które do tej pory wzięły udział w badaniu, na pytanie „Czy wprowadzenie jednej infolinii KAS usprawniło Twoją pracę zawodową?”, wszystkie odpowiedziały NIE. Najciekawsze wyniki pokazało pytanie, które pozwalało badanej osobie podzielić się krótką opinią. W komentarzach zwracano uwagę na brak bezpośredniej dostępności do urzędów znaczne wydłużenie czasu związanego z załatwieniem spraw, brak fachowej pomocy na skutek słabej wiedzy konsultanta, czy ogromny problem z dodzwonieniem się. Wyniki ankiety prezentujemy poniżej.

 

„Jedna Infolinia KAS - dobrodziejstwo czy przekleństwo?"

„Od kilku miesięcy trwają prace nad wdrożeniem nowej usługi Krajowej Administracji Skarbowej. Zebrane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce opinie użytkowników – głównie właścicieli biur rachunkowych – wskazują, że projekt dot. zmian w infolinii KAS nie spełnia ich oczekiwań, co więcej wręcz utrudnia pracę" - Sylwia Rzepka , wiceprzewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

Zachęcamy do zapoznania się z całością artykułu opublikowanym na łamach Rzeczpospolita.

 

 

Współpraca z zagranicą

Manifest Europejskiej Federacji Księgowych i Audytorów Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EFAA)

Małe i średnie firmy księgowe (SMP) odgrywają nieocenioną rolę w społeczeństwie, zapewniając należyte zarządzanie finansami, przejrzystość i uczciwość przedsiębiorstw, a także przyczyniając się do przestrzegania przepisów podatkowych i regulacyjnych.

W niniejszym Manifeście określono, co zdaniem EFAA powinno stanowić pięć najważniejszych priorytetów wspierania małych i średnich podmiotów (grafika).

 

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym tekstem Manifestu EFAA for SMEs - European Federation of Accountants and Auditors for SMEs dostępnym w poniższym linku:

 

Krajobraz technologiczny: sztuczna inteligencja

Grupa Robocza ds. Technologii Rady Międzynarodowych Standardów Etycznych dla Księgowych (IESBA) opracowała raport dotyczący krajobrazu technologicznego w szczególności związanego ze sztuczną inteligencją (AI – Artificial Intelligence). Raport przedstawia i podsumowuje trendy, możliwości,   skutki i ryzyka powiązane z etycznymi implikacjami najnowszych technologii związanych z AI.

 

Miesięcznik Rachunkowość

Polecamy zapoznanie się z wartościowymi artykułami opublikowanymi w Miesięczniku Rachunkowość .

Progi przychodowe dla korzystających z 9% stawki CIT w 2024 r.

„Aby zastosować niższą stawkę podatku dochodowego od osób prawnych, bieżące przychody objęte updop w 2024 r. nie mogą przekroczyć 8 687 000 zł. U podatników, którzy w tym roku nie mają statusu podmiotu rozpoczynającego prowadzenie działalności, ważne są także przychody ze sprzedaży (wraz z VAT) z roku ubiegłego – nie mogą być wyższe niż 9 218 000 zł. Limity te dotyczą podatników, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym" - Anna Koleśnik, doradca podatkowy

 

Jakie składki społeczne płacą przedsiębiorcy w 2024 r.

„Od lutego wzrasta wysokość obciążeń na rzecz ZUS osób prowadzących działalność gospodarczą" - Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy

Jaka składka zdrowotna za przedsiębiorców w 2024 r.

„Wysokość składki zależy od formy opodatkowania działalności gospodarczej, a podstawę jej wymiaru ustala się na kilka różnych sposobów" - Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy

 

Etyka zawodu

„Etyka zawodowa w rachunkowości" - wywiad z prof. dr hab. Anna Karmańska dla Infor.

„W każdych warunkach prowadzenia biznesu i rachunkowości zasady etyki są zasadami etyki. Nie ma wariantów na czas sytuacji trudnych. Uważam, że tylko działania powszechnie etyczne w biznesie (w tym działania etyczne w systemach informacyjnych do tego biznesu się odnoszących, a więc i rachunkowości) pozwolą światu przetrwać trudny czas kryzysu" – mówi prof. dr hab. Anna Karmańska, przewodnicząca Komisji Etyki przy Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny w wywiadzie dla Infor .

Bank dylematów etycznych

Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przedstawia Państwu inicjatywę tworzenia banku analiz przypadków, zwanego Bankiem Dylematów Etycznych, które mogą wspomagać propagowanie i wdrażanie zasad etyki w środowisku zawodowym rachunkowości. Działania w kierunku stworzenia takiego Banku podjęte zostały już w roku 2006.

Poniżej przedstawiamy jedną z publikacji należących do Banku Dylematów Etycznych pt. Gotowa lista MZ" - prof. dr hab. Anna Karmańska

 

Ważne dla księgowych

„Wysoko ustawiona poprzeczka" - wywiad z Anną Chrzanowską, dyrektorem SKwP O/O w Toruniu

„Zmieniła się organizacja pracy, natomiast sama rola księgowego zawsze była szeroka, od księgowości, przez kadry i płace aż po zarządzanie. Zawód księgowego był i jest zawodem zaufania publicznego. Kompetencje księgowych nadal są wysoko cenione. Pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że główny księgowy to mózg firmy. To on daje swojemu szefowi wskazówki, informuje i alarmuje, gdy sytuacja tego wymaga. Przedsiębiorca musi mieć takiego księgowego, który pozwoli mu spać spokojnie" - Anna Chrzanowska, dyrektor SKwP O/O w Toruniu.

 

Zapraszamy do udziału w bezpłatnej konferencji online dla nauczycieli

Nauczycieli przedmiotów zawodowych w obrębie zawodów technik ekonomista, technik rachunkowości oraz powiązanych przedmiotów zawodowych zapraszamy 11 kwietnia 2024 roku na konferencję online „Sztuczna inteligencja w biznesie – wpływ na rynek pracy ekonomistów i księgowych”.

Cele spotkania są spójne z priorytetami Ministra Edukacji Narodowej dotyczącymi podniesienia jakości kształcenia zawodowego w szkołach ponadpodstawowych poprzez zaangażowanie zarówno nauczycieli, pracodawców, jak i organizacji pozarządowych w proces dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.

 

FinanSOWA w NGO – Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń

28 lutego b.r. odbył się ostatni webinar z cyklu FinanSOWA w NGO – Rachunkowość i podatki dla fundacji i stowarzyszeń".

Cykl bezpłatnych webinarów dla organizacji pozarządowych był prowadzony przez ekspertów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce we współpracy z Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego . Patronatem medialnym był miesięcznik „Rachunkowość”.

Wszystkie nagrania z webinarów dostępne są w poniższym linku.

 

Wydarzenia z życia SKwP

Zwycięzcy aukcji dla WOŚP z wizytą w SKwP

Z przyjemnością informujemy, że dnia 27 lutego 2024 r. odbyło się spotkanie Prezesa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, dr hab. Stanisław Hońko prof. US, ze zwycięzcami licytacji, której celem było wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Spotkanie rozpoczęło się krótką opowieścią o historii narodzin i rozwoju zawodu księgowego w Polsce. Następnie, uczestnicy zostali zaproszeni na spacer po siedzibie Zarządu Głównego SKwP, podczas którego mieli okazję zobaczyć miejsca niedostępne dla zwykłych odwiedzających i zajrzeć za kulisy pracy Stowarzyszenia. Wydarzenie zakończyło się wspólnym lunchem i niezwykle interesującą rozmową na temat przyszłości zawodu księgowego.

Zwycięzcami licytacji okazali się niezwykle sympatyczni, młodzi ludzie pan Krzysztof i pani Patrycja. Ich zainteresowanie stanowi inspirację dla nas wszystkich, potwierdzając, że przyszłość księgowości w Polsce jest w dobrych rękach.

 

Posiedzenie Zarządu Głównego SKwP

Dnia 28 lutego br. odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Podczas spotkania podjęto istotne decyzje o strategicznym znaczeniu dla przyszłości SKwP.

Spotkanie członków Zarządu Głównego SKwP było doskonałą okazją do uroczystego otwarcia Centrum Rozwoju Zawodowego Księgowych, które stanowi wyjątkowe miejsce dedykowane upamiętnieniu historii zawodu księgowego i SKwP. Jest to kolejna inicjatywa SKwP na drodze pielęgnacji dziedzictwa polskich księgowych oraz edukacji na temat roli zawodu księgowego.

 

Opracowanie: Sylwia Rzepka ,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

close