Biuletyn informacyjny nr 12                     6 grudnia 2022

Konferencja "Biura rachunkowe na zakręcie"

Zakończyła się III edycję konferencji "Biura rachunkowe na zakręcie" zorganizowana przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie wspólnie z Komisją Biur Rachunkowych przy SKwP. W tym roku skupiliśmy się na tym, w jaki sposób biura rachunkowe mogą działać i wygrywać w zmieniającym się świecie, zachowując przy tym optymalny poziom bezpieczeństwa.

Konferencję poprowadziła Aneta Lechprzewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP, która również wygłosiła prelekcję dotyczącą formy opodatkowania dla biur rachunkowych w nowej rzeczywistości podatkowej. Katarzyna Tomalaczłonek Zarządu O/O w Warszawie zaprezentowała w pigułce praktyczne i syntetyczne podsumowanie zmian podatkowych i składkowych, natomiast Agnieszka Ligocka opowiedziała w jaki sposób odpapierzając biuro rachunkowe można usprawnić jego pracę. Bezpieczną drogę do KSeF zaprezentował Bogdan Zatorski, a Monika Kawalec z Konradem Spryńca zaprezentowali nowoczesne biuro rachunkowe poprzez case study.

Na konferencji zostały przedstawione również dwa panele dyskusyjne. Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP poprowadziła panel dotyczący profesjonalnego budowania wizerunku biura rachunkowego w social mediach. Natomiast Martyna Pożarowska, członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP poprowadziła panel dotyczący ubezpieczeń biur rachunkowych.

Pięknie dziękujemy SKwP O/O w Warszawie za wspaniałą organizację całej Konferencji oraz wszystkim uczestnikom konferencji. Pełna agenda wraz z opisem prelegentów dostępna jest w pierwszej grafice. Poniżej udostępniamy nagranie z całej Konferencji.

 

 

Dzień otwarty w Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Warszawie

W listopadzie b.r. SKwP O/O w Warszawie zorganizował wspólnie z Komisją Biur Rachunkowych SKwP oraz Kołem Członkowskim Biur Rachunkowych "Dzień otwarty SKwP", który poprowadziła Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać prelekcję Kacpra Sołoniewicza, który opowiedział o problemach, zagrożeniach i możliwościach związanych z rozliczaniem spółki i wspólnika. Natomiast Adam Wyrzykowski opowiedział o tym jak profesjonalnie zorganizować pracę biura rachunkowego.

Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, w jaki sposób SKwP wspiera księgowych w ich codziennej pracy zawodowe oraz o korzyściach związanych z przynależnością do Koła członkowskiego. Dziękujemy Miesięcznikowi Rachunkowość za wsparcie tego dnia fantastycznymi produktami, w szczególności znakomitą publikacją "Zamknięcie roku 2022". Dlaczego ta publikacja jest taka cenna? Posłuchajcie sami..

 

Miesięcznik Rachunkowość

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułami opublikowanymi w Miesięczniku Rachunkowość. Na stronie rachunkowosc.com.pl, znajduje się więcej w całości udostępnionych artykułów, w których znajdziemy najnowsze przepisy, wyjaśnienia i informacje, związane z wykonywaniem zawodu księgowego.

 

 

Walne Zgromadzenie Międzynarodowej Federacji Księgowej

Przynależność do Międzynarodowej Federacji Księgowej IFAC jest wielkim zaszczytem - międzynarodowa współpraca jest niezwykle ważna dla naszej organizacji. Dzięki niej, nasze Stowarzyszenie nie tylko przez wiele lat wspaniale się rozwija, ale również może wnieść bardzo wiele cennego doświadczenia do innych międzynarodowych organizacji.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce od 1989 roku jest na pełnych prawach członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych IFAC. Od 2002 roku, reprezentantem naszej organizacji na walnym zgromadzeniu jest Prof. Aldona Kamela-Sowińska, przewodnicząca Komisji ds. współpracy z zagranicą SKwP.

Prof. Aldona Kamela-Sowińska od 2002 roku reprezentuje SKwP na walnym zgromadzeniu International Federation of Accountants (IFAC). Jej osiągnięcia są niezmiernie znaczące dla naszej organizacji. W poprzednich latach, była wybrana przez IFAC, na dwie kadencje do Międzynarodowego Komitetu Rozwoju Organizacji Zawodowych.

 

Światowy Kongres Księgowych

Odbywający się w dniach 18-21 listopada 2022 r. w Jio World Centre w Bombaju 21-szy Światowy Kongres Księgowych (WCOA 2022) pod egidą Międzynarodowej Federacji Księgowych IFAC był wspaniałym wydarzeniem. Pomimo iż zrealizowano go w systemie hybrydowym, to stacjonarnie uczestniczyło w nim prawie 6500 osób. Żadna poprzednia edycja Światowego Kongresu Księgowych nie zgromadziła tylu reprezentantów tego środowiska. W całym wydarzeniu wzięło udział łącznie ponad 10 000 osób.

WCOA 2022 miał ogromne znaczenie również dla samego organizatora, gdyż w tym roku Indie świętują jubileusz 75-lecia niepodległości kraju. Indie stanowią piątą, największą gospodarkę na świecie. Natomiast The Institute of Chartered Accountants of India (ICAI) – gospodarz Światowego Kongresu Księgowych - jest drugą co do wielkości, największą organizacją księgową na świecie. W swoich szeregach posiada ponad 350 000 członków.
Tematem przewodnim WCOA 2022 było „Budowanie zaufania umożliwiającego zrównoważony rozwój”. Uczestnikom przekazane zostało bardzo ważne przesłanie, przypominające jak istotną rolę na całym świecie odgrywa zawód księgowego, będąc zarówno obrońcą interesu publicznego, jak i kluczem w budowaniu zrównoważonej gospodarki na przyszłość. Na Kongresie mogliśmy zatem zgłębić tematy dotyczące roli zawodu księgowego w zapewnianiu zrównoważonego rozwoju, globalnej współpracy na rzecz wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu, wzmacniania zarządzania finansami publicznymi oraz rosnącej roli uczciwości, zaufania i etyki zawodu. Nie zabrakło również tematów dotyczących rosnącego znaczenia technologii cyfrowych, pielęgnowania innowacji, fintech oraz start-opów, a także globalnych trendów w rachunkowości, audycie, ładzie korporacyjnym i podatkach.
W Światowym Kongresie Księgowych brali udział przedstawiciele Indyjskiego Ministerstwa Finansów, Parlamentu oraz wysoko postawionych osobistości. Kluczową rolę odgrywała etyka, która była podkreślana we wszystkich aspektach poszczególnych debat i prelekcji przez większość prelegentów.
Z ramienia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, w Światowym Kongresie Księgowych udział wzięła profesor Aldona Kamela-Sowińska, przewodnicząca Komisji ds. współpracy z zagranicą oraz Sylwia Rzepka, sekretarz Komisji ds. współpracy z zagranicą.

 

Publikacja uświetniająca jubileusz 115-lecie Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Zapraszamy do lektury jubileuszowej publikacji "#MuremZaKsiegowymi i przedsiębiorcami", wydanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce z okazji obchodzonej w 2022 roku 115. rocznicy istnienia społeczno-zawodowej organizacji księgowych. Zawiera ona krótki rys historyczny, informacje o działalności Stowarzyszenia, a także prognozy na przyszłość.

Bo czy można wyobrazić sobie współczesny świat bez księgowych?

 

 

Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia

W dniu 22.11.2022 r. przedstawiciele Stowarzyszenia Księgowych w Polsce wzięli udział w kolejnym spotkaniu konsultacyjnym zorganizowanym przez Ministerstwo Zdrowia na temat uproszczeń w składce na ubezpieczenie zdrowotne.

Poprzednie spotkanie odbyło się w październiku br. SKwP zgłosiło na piśmie szereg problemów, a także wniosków w zakresie pilnego uproszczenia przepisów – w części do wprowadzenia już przed rozliczeniem za rok 2022, które nastąpi na początku roku 2023. W odpowiedzi, Ministerstwo Zdrowia zaproponowało zmianę przepisów, ale dopiero od roku 2024. MZ rozważa wprowadzenie opcjonalnej składki uproszczonej z tytułu działalności gospodarczej (skala podatkowa, podatek liniowy) w wysokości 1/12 składki za rok poprzedni.

W zakresie pozostałych propozycji i wniosków MZ nie udzieliło odpowiedzi i można odnieść wrażenie, że nie rozumie istoty podnoszonych problemów, a aktywność SKwP jako strony społecznej coraz bardziej przypomina bicie głową w ścianę. Realnie oceniając sytuację, nie ma większych szans, aby zgłaszane problemy zostały rozwiązane przed rozliczeniem składek za rok 2022, ani też na zmiany od roku 2023.

Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego oraz Wielkopolskiego SKwP

 

 

Spotkanie grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

Nie jest żadną tajemnicą, że wystąpienia publiczne u większości z nas powodują stres i zdenerwowanie. W końcu niewielu jest takich szczęściarzy, którzy wręcz urodzili się z takimi umiejętnościami. Tak naprawdę to sztuka wystąpień publicznych polega na tym, aby cały stres oraz nerwy których doświadczamy, przekuć w motywującą energię dającą napęd do działania.

Na grudniowych warsztatach grupy Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych (CEUK) przeprowadzonych w SKwP Oddział Wielkopolski w Poznaniu, uczestnicy mogli poczuć wystąpienia publiczne na własnej skórze, gdyż to oni zostali kowalami przekuwania stresu i zdenerwowania. Warsztaty przeprowadził Konrad Bugiera, ekspert od wizerunku i komunikacji.

 

Debata "Szanse i wyzwania dla Biur Rachunkowych w dobie zmieniających się przepisów"

Pod koniec listopada Aneta Lech, przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP, miała okazje zabrać głos w debacie "Szanse i wyzwania dla Biur Rachunkowych w dobie zmieniających się przepisów", podczas konferencji zorganizowanej przez Fundację Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych wraz z Kancelarią Staniek&Partners - Law for Industry. Rozmowy w kuluarach stanowiły znakomitą okazję, do zobaczenia po raz pierwszy na żywo wielu osób znanych z portalu Facebook.

 

Konferencja "Należyta staranność VAT"

Praktyka pokazuje, że podatnikom coraz trudniej jest udowodnić dochowanie należytej staranności. Często dochodzi do sporu w tym zakresie pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, gdyż udowodnienie niedochowania należytej staranności, prowadzi do dotkliwych konsekwencji dla podatnika mianowicie odmowy prawa do odliczenia podatku VAT.

Na listopadowej konferencji organizowanej przez SKwP Oddział Wielkopolski w Poznaniu wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Izbą Administracji Skarbowej w Poznaniu, uczestnicy mogli zgłębić tę tematykę z punktu widzenia różnych środowisk. W poszczególnych panelach brali udział zarówno przedstawiciele środowiska naukowego, sędziowie sądów administracyjnych, pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej oraz doradcy podatkowi. Wymiana opinii oraz informacji dot. należytej staranności VAT w tak różnorodnym środowisku była bezcenna. Pojawia się zatem pytanie "Kto powinien odgrywać rolę policjanta w dochowaniu należytej staranności podatnik czy organy skarbowe". Więcej informacji dostępne jest w grafice.

 

Organizacja i zarządzanie pracy w biurze rachunkowym

W listopadzie, w siedzibie SKwP Oddział Wielkopolski w Poznaniu,Anita Tomaszewska, członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP, miała przyjemność przeprowadzić dyskusje dot. organizacji i zarządzania pracy w biurze rachunkowym. Dzięki podzieleniu się cennym doświadczeniem, członkowie Oddziału Wielkopolskiego SKwP w Poznaniu mogli usprawnić pracę w swoim biurze rachunkowym.

 

Etyka

21 października 2022 r. był drugim dniem wirtualnego szczytu IFAC zatytułowanego "Przyszłość technologii w rachunkowości". W tym dniu po raz 9-y obchodzono organizowany dorocznie Międzynarodowy Dzień Etyki pod hasłem „Wzmocniona etyka”. Laurie Endsley i Vania Borgerth z Rady IFAC ds. Międzynarodowych Standardów Etyki dla Księgowych (IESBA) podzieliły się swoimi przemyśleniami na temat kilku istotnych kwestii: stosowanie Kodeksu etyki dla księgowych IFAC jest możliwe w skali globalnej mimo istotnych różnic kulturowych, gdyż kwantyfikatory etyczności, dobra i zła, wspólne wartości oraz rozumienie interesu publicznego pozostają takie same w zawodzie księgowym we wszystkich systemach prawnych (..).

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem Kuriera etyki, dostępnym w grafice.

 

Konkurs na najlepsze prace i opracowania z dziedziny rachunkowości

Z dniem 8 listopada 2022 r. Rada Naukowa Stowarzyszenia Księgowych w Polsce ogłosiła rozpoczęcie 54-tej edycji konkursu na najlepsze prace i opracowania z dziedziny rachunkowości. Więcej informacji znajduje się w załączonej grafice.

Sylwia Rzepka,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

close