Biuletyn informacyjny nr 6                       9 czerwca 2022

Z okazji Dnia Księgowego oraz jubileuszu 115-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, życzymy wszystkim księgowym dużo zdrowia, wytrwałości, stabilnych i przejrzystych przepisów podatkowych, świadomych klientów oraz więcej czasu dla siebie :-)

 

Jubileuszowa Konferencja z okazji 115-lecia SKwP

"W imieniu światowego zawodu księgowego składam gratulacje Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce obchodzącemu swój jubileusz 115-lecia. Dziękuję Prezesowi Konieckiemu za zaproszenie mnie do zabrania głosu przy tej ważnej okazji. 115 lat to znaczący kamień milowy, który odzwierciadla trwałą wartość wkładu Waszego zawodu w interes publiczny. Korzystając z tej okazji, dziękuję wszystkim członkom SKwP, zarówno byłym jak i obecnym, za Waszą pracę na rzecz budowania silnego zawodu księgowego w Polsce" - Alan Johnson, prezes Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC). Serdecznie zapraszamy do oglądnięcia nagrania z jubileuszowej konferencji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Cała konferencja dostępna jest w grafice.

 

Księgowi idą na REKORD!

10 czerwca o godz. 11.40 ustanawiamy oficjalny REKORD POLSKI w liczbie uczestników szkolenia dla księgowych.

Zachęcamy do dołączenia, poprzez udział w bezpłatnym szkoleniu "Cyber Księgowy - bezpieczeństwo ksiąg rachunkowych", które poprowadzi dr Monika Król - Stępień, wiceprezes Dolnośląskiego Oddziału SKwP. Więcej informacji znajduje się w grafice.

 

Wydawnictwo Rachunkowość

"Rok 2022 jest kolejnym intensywnym okresem pracy księgowych. Już tradycyjnie polscy księgowi pełnią funkcję testerów nowych rozwiązań prawnych, wskazując słabe punkty nowości legislacyjnych. Tak duża reforma, jak tzw. Polski Lad, to nie tylko rewolucja w dziedzinie podatków i składek ZUS, ale również kolejne wyzwania i obowiązki, którym księgowi będą musieli sprostać. Pośród licznych ważnych i pilnych bieżących tematów warto pamiętać o sprawach, które od dawna pozostają nierozwiązane, np. o zdefiniowaniu zawodu księgowego, będącego od wielu lat jedną z priorytetowych inicjatyw SKwP.

To pierwszy krok do uregulowania zawodu, a tym samym podniesienia jego rangi. Dlaczego kwestia zdefiniowania zawodu księgowego jest obecnie szczególnie istotna?" - dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego SKwP. Dziękujemy Wydawnictwu Rachunkowość za udostępnienie tak wartościowej publikacji. Pełna tyreść artykułu dostępna jest w grafice.

 

Przyszłość zawodu księgowego w Polsce

W dniu 9 maja 2022 r. odbyło się webinarium, którego organizatorem był Departament Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości Ministerstwa Finansów.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach prekonsultacji dokumentu pn. Zawód księgowego – kierunki rozwoju. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce reprezentowali: prof. Ewa Walińska – przewodnicząca komisji ds. rozwoju zawodów związanych z rachunkowością, działającej w ramach Rady Naukowej SKwP, Aneta Lech – przewodnicząca Komisji Biur Rachunkowych SKwP, dr hab. Stanisław Hońko, prof. US – wiceprezes Zarządu Głównego SKwP. Podczas webinarium zostały przedstawione wstępne wnioski zespołów działających w ramach Rady Naukowej SKwP. Webinarium było również okazją do przedstawienia wstępnych wyników badania ankietowego w ramach akcji #SluchamyKsiegowych, w którym wzięło udział ponad 3 100 respondentów.

 

Quo vadis Computantis?

Do przyszłości zawodu księgowego nawiązał prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Jerzy Koniecki, na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie. Tym samym, zachęcał również do wzięcia udziału w trwających konsultacjach, dot. przyszłości zawodu księgowego. Nagranie z całej konferencji, udostępniamy w załączonym materiale poniżej.

 

XXIX Ogólnopolska Konferencja Naukowa

Z końcem maja Uniwersytet Szczeciński wspólnie ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce O/O w Szczecinie zorganizowali XXIX Ogólnopolską Konferencję Naukową pod hasłem przewodnim "Zawód księgowego – historia, stan obecny i perspektywy rozwoju zawodu".

Konferencja składała się z trzech części. Pierwsza z nich, była wprowadzeniem do późniejszych debat i uczestniczyli w niej: Agnieszka Stachniak z Ministerstwa Finansów - która mówiła o prekonsultacjach dotyczących przyszłości zawodu księgowego w Polsce, dr hab. Stanisław Hońko - który zaprezentował wyniki badań SKwP dotyczące uregulowania i zdefiniowania zawodu księgowego oraz dr Marcin Michalak z Uniwersytetu Łódzkiego - który przedstawił rozwiązania międzynarodowe regulacji zawodu księgowego w poszczególnych krajach.

W drugiej części odbyła się debata pod hasłem "Czy potrzebne jest ograniczenie dostępu do zawodu księgowego?" Moderatorem debaty był dr hab. Stanisław Hońko.

Uczestnicy debaty starali się odpowiedzieć na pytania, jakie są argumenty za i przeciw ograniczeniu dostępu do zawodu księgowego i czy ograniczenie dostępu do zawodu może wpłynąć na jego prestiż oraz czy ograniczenie dostępu do zawodu pomoże rozwiać wątpliwości dotyczące nieuprawnionego świadczenia czynności doradztwa podatkowego. Jednym z uczestników debaty była Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy SKwP, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP, która zaprezentowała konsekwencje braku ograniczenia dostępu do zawodu księgowego.

W trzeciej części odbyła się kolejna debata pod hasłem "Jakie mogą być kierunki zmian w dostępie do zawodu księgowego?" Moderatorem debaty była prof. Ewa Walińska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Uczestnicy starali się przedstawić w debacie możliwe kierunki ograniczenia dostępu do zawodu księgowego (regulacje, certyfikacje, profesjonalizacje, licencjonowanie), koszty i korzyści ograniczenia dostępu do zawodu księgowego, możliwe rozwiązania organizacyjne oraz zakres czynności objętych reglamentacją.

Na konferencji odbyła się również prezentacja wyników badań SKwP, dotyczących uregulowania zawodu księgowego w Polsce, który załączmy poniżej.

Aktywne uczestnictwo w dyskusjach związanych z przyszłością zawodu księgowego jest bardzo ważne, gdyż dzięki temu możemy mieć pogląd oraz wpływ na regulację. A to jak wiemy, jest kluczem do polepszenia obecnej sytuacji księgowych, w szczególności biur rachunkowych. Tym samym zapraszamy do wypełnienia ankiety, przygotowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Link do ankiety znajduje się poniżej.

 

Dzień otwarty SKwP

Na przełomie kwietnia i maja, uczestniczyliśmy w Dniu otwartym SKwP w Szczecinie, Lublinie, Elblągu oraz Olsztynie. To była przyjemność, móc spotkać się z Wami i porozmawiać o przyszłości zawodu księgowego, wyceny usług księgowych oraz dobrych praktykach w biurach rachunkowych.
Przyszłość zawodu księgowego leży w naszych rękach. Wspólne spotkania integracyjne oraz nawiązywanie relacji jest tutaj kluczowe. W końcu to biura rachunkowe stanowią najliczniejszą grupę księgowych, ktorzy ze względu na swoją specyfikę działalności, potrzebują od nas największego wsparcia.
Niezmiernie się cieszymy i tym samym serdecznie gratulujemy, za powołanie do życia Klubów Biur Rachunkowych SKwP w Elblągu oraz Olsztynie. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tych spotkań, które dostępne są w poszczególnych grafikach.

 

Jak efektywnie współpracować z biurem rachunkowym

"Rolą właściciela biura rachunkowego, jest budowanie świadomości przedsiębiorcy. Im bardziej świadomy przedsiębiorca, tym ta współpraca układa się lepiej i łatwiej".

Zapraszamy do zapoznania się z mini serialem, dotyczącym relacji pomiędzy klientem a biurem rachunkowym. W pierwszym odcinku usłyszymy Beatę Szlachetkę, właścicielkę biura rachunkowego oraz przewodniczącą Klubu Biur Rachunkowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu. Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem dotyczącym relacji z klientem, znajdującym się na stronie głównej https://skwp.poznan.pl/

 

Jubileusz 10-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału w Piszu oraz 115-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Z początkiem czerwca w ramach Komisji Biur Rachunkowych SKwP, Sylwia Rzepka uczestniczyła w jubileuszu 10-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału w Piszu. Była to okazja nie tylko do wspólnego świętowania jubileuszu, ale również do zaprezentowania działań Komisji Biur Rachunkowych SKwP.

W uroczystości uczestniczyła również prof. Anna Karmańska, która jest największym autorytetem z dziedziny ETYKI w rachunkowości. Zaprezentowała tym samym przyszłościowy kierunek sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju w skali globalnej oraz 17 strategicznych celów IFAC w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Jak wiemy, od 1989 roku, SKwP jest na pełnych prawach członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych IFAC. Korzystając z okazji, niezmiernie miło nam jest poinformować, iż w Suwałkach oficjalnie zawiązał się Klub Biur Rachunkowych SKwP. Serdecznie gratulujemy!

 

Księgowa Majówka w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu

Uczestnicząc w Majówce Księgowej w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu, Sylwia Rzepka miała okazję porozmawiać o etyce w biurach rachunkowych, czyli jak stosować dobre praktyki w outsourcingu księgowym. Wszystkim uczestnikom dziękujemy, za znakomitą dyskusję w tym temacie.

Na Majówce Księgowej nie zabrakło również ustawy o Polskim Ładzie. Odczyt związany z nowymi regulacjami, przeprowadził Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego oraz Wielkopolskiego SKwP.

Na zakończenie odbył się odczyt z raportowania schematów podatkowych, który przeprowadził Kacper Sołoniewicz. Otrzymany w prezencie "Komentarz do schematów podatkowych" stanowił wisienkę na torcie, dla wszystkich księgowych. Uwieńczeniem całego wydarzenia, było wręczenie certyfikatów przeznaczonych dla biur rachunkowych Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy na spotkania GRUPY CEUK.

 

Debata o etyce w rachunkowości

W maju, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Bydgoszczy zorganizowało trzecią debatę o etyce w rachunkowości pt „Po drugie – zasada niezależności zawodowej”. W debacie przedstawiono niezależność zawodową w rachunkowości w ocenie pracodawców, biegłych rewidentów oraz środowiska akademickiego.

 

Kurier etyki

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jubileuszowym wydaniem Kuriera etyki.

Konkurs SKwP 115 lat na szczycie

Dla uczczenia 115 rocznicy SKwP, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku zorganizował konkurs "SKwP 115 lat na szczycie", do którego zaprasza członków z całego kraju. Za udział w konkursie będzie można zdobyć okolicznościową odznakę. W jaki sposób tego dokonać?

Wystarczy zaopatrzyć się w koszulkę, plecak, torbę, itd. z logo SKwP i wybrać się w góry. Następnie należy udostępnić na Facebooku zdjęcie z oznaczeniem #SKwP115latnaszczycie oraz @skwp...nazwą oddziału. Na końcu należy zarejestrować wejście w ankiecie https://forms.gle/JVt4hmsFYA3YZqet5 wraz z dołączonym zdjęciem potwierdzającym wejście na szczyt (obowiązkowe logowanie do konta google przed wysłaniem) lub https://forms.gle/ZqkotvZxqRGLT8LE7 bez zdjęcia i konieczności logowania do konta google; zdjęcie potwierdzające wejście na szczyt należy wówczas przesłać na skrzynkę: 115latnaszczycie@gdansk.skwp.pl. Zapraszamy do wspólnej zabawy i zdobywania z nami kolejnych szczytów :-)

 

Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

close