Biuletyn informacyjny nr 5                       3 maja 2022

Rozmowy z regulatorem

Ciągłe nowelizację prawa podatkowego, wymuszają ciągłą aktualizację systemów informatycznych przez księgowych. Związane z tym koszty aktualizacji stanowią dodatkowy koszt, za który biura rachunkowe oraz inne firmy muszą ekstra zapłacić.

"Chcielibyśmy, aby tego typu aktualizacje, wynikające z błędów ustawodawcy, były pokrywane z budżetu państwa. I o tym też rozmawiamy z legislatorem" mówi Jerzy Koniecki, Prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w wywiadzie dla Dziennik Gazeta Prawna

 

Konferencja jubileuszowa z okazji 115-lecia Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Z okazji 115-lecia działalności zawodowych organizacji księgowych na ziemiach polskich, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce serdecznie zaprasza do udziału w konferencji. Wydarzenie stanowi realizację idei, przyświecającej działalności Stowarzyszenia, związanej z racjonalną i owocną współpracą przedsiębiorców oraz księgowych.

Na konferencji poruszane będą kwestie, dotyczące zmian wprowadzonych tzw. Polskim Ładem, oraz nowelizujących je regulacji, a także niezwykle istotna sprawa związana z uregulowaniem zawodu księgowego. Pierwszy dzień konferencji jest przeznaczony głównie dla przedsiębiorców, drugi – dla księgowych, choć obydwa są ważne dla obu środowisk. Konferencja będzie realizowana w trybie online, a udział w niej jest nieodpłatny. Szczegóły dotyczące Konferencji, znajdują się w załączonej grafice.

 

Wydawnictwo Rachunkowość

W różnych dokumentach wydawanych przez organy państwowe oraz w piśmiennictwie, pojawiają się rozbieżne opinie na temat: "Czy organizacja pozarządowa prowadząca uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów (UEPiK) może korzystać z dotacji pochodzących ze źródeł publicznych na realizację zadań zleconych?

Artykuł z Wydawnictwa Rachunkowość, przedstawia najnowszą opinię w tej sprawie - stanowisko przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, uzgodnione z Ministerstwem Finansów. Dziękujemy tym samym Wydawnictwu Rachunkowość, za udostępnienie artykułu w całości. Artykuł będzie dostępny dla naszych czytelników, do 20-go maja 2022 r.

 

Dzień otwarty Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

W miesiącu kwietniu w ramach Komisji Biur Rachunkowych SKwP, uczestniczyliśmy w "Dniu otwartym SKwP" w Krakowie, Kielcach, Opolu, Olsztynie oraz Elblągu. To były bardzo niezwykłe, a zarazem wspaniałe wydarzenia. W załączonych zdjęciach, znajdują się relacje z Krakowa, Kielc oraz Opola.
W kolejnym Biuletynie, przedstawimy relacje z pozostałych Oddziałów. "Dzień otwarty SKwP" jest cennym wydarzeniem, które stanowi doskonałe wyjście do powołania Klubów Biur Rachunkowych.
Gratulujemy wszystkim Oddziałom, które miały możliwość zorganizowania tego wydarzenia. Cieszymy się również, że w ramach Komisji Biur Rachunkowych SKwP, mogliśmy być w tych dniach dla Was wsparciem :-)

 

Spotkania w Klubach Biur Rachunkowych

Kluby Biur Rachunkowych SKwP, stanowią ogromne wsparcie dla członków, zajmujących się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Comiesięczne spotkania nie tylko integrują, ale stanowią również platformę do wymiany doświadczeń. W minionym miesiącu, mieliśmy okazję odwiedzić osobiście SKwP O/O w Łodzi.
Na spotkaniu rozmawialiśmy o przyszłości zawodu księgowego oraz udostępniliśmy Procedurę AML dla biur rachunkowych. Dziękujemy tym samym Wielkopolskiemu SKwP w Poznaniu, za udostępnienie procedury AML innym Oddziałom. O przyszłości zawodu księgowego dyskutowaliśmy również w Białymstoku oraz Poznaniu. Dostępne relacje z tych spotkań, załączyliśmy w poszczególnych grafikach.

 

Przyszłość zawodu księgowego

Ze względu na trwające prekonsultacje dotyczące uregulowania zawodu księgowego, prosimy o wypełnienie przygotowanej ankiety. Ankieta będzie dostępna jeszcze tylko kilka dni - do 08 maja b.r. Dlaczego włączenie się w prekonsultacje jest takie ważne? Zapraszamy do obejrzenia załączonych materiałów.

"Dzisiaj, macie możliwość wypowiedzenia się o przyszłości zawodu. Szacunek dla zawodu, jego prestiż, bezpieczeństwo wykonywania, są w Waszych rękach" - Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego oraz Oddziału Wielkopolskiego SKwP.
"Twój głos może być decydujący. Nie pozwól, aby ktoś zadecydował za Ciebie, za nas, o przyszłości zawodu księgowego" - Anita Tomaszewska, dyplomowany księgowy SKwP, członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP.
"Po to aby nie zadecydowano bez nas, jak nasz zawód ma wyglądać w najbliższej przyszłości" - Beata Szlachetka, Certyfikowany Ekspert Usług Księgowych, przewodnicząca Klubu Biur Rachunkowych SKwP w Oddziale Wielkopolskim.

 

Zmiana formy opodatkowania, czyli poprawki do Polskiego Ładu

Wiemy, że skomplikowane i ciągle zmieniające się przepisy podatkowe, wynikające z Ustawy o tzw. Polskim Ładzie zabrały przedsiębiorcom możliwość świadomego podjęcia decyzji, o wyborze odpowiedniej formy opodatkowania na 2022 rok. W postulacie do Mateusza Morawieckiego Stowarzyszenie Księgowych w Polsce apelowało o przesunięcie terminu wyboru formy opodatkowania, zwracając przy tym uwagę, że "Obecna niepewność związana z niestabilnością wprowadzanych regulacji i perspektywą ich wielokrotnych zmian, mających na celu naprawianie nieprawidłowości reformy, utrudnia przedsiębiorcom podjęcie odpowiedzialnej i świadomej decyzji".

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (UD347), zapisano dopuszczenie możliwości zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego. Zmiana będzie jednakże możliwa wyłącznie na zasady ogólne według skali podatkowej - z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub podatku liniowego. W wielu przypadkach, taka zmiana formy opodatkowania może okazać się korzystna, gdyż w projekcie zapisano również obniżenie stawki podatku z 17% do 12 %.

O projekcie ustawy, mogliśmy usłyszeć na odczytach prowadzonych w ramach działalności statutowej przez poszczególne SKwP Oddziały, min. na "Przeglądzie" realizowanym przez SKwP Oddział Wielkopolski w Poznaniu.

Czy istnieje jednak możliwość, wcześniejszej zmiany formy opodatkowania? Tak i potwierdzają to liczne interpretacje. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Sylwii Rzepki, dyplomowanego księgowego SKwP, sekretarza Komisji Biur Rachunkowych SKwP, opublikowanym na łamach Rzeczpospolitej.

 

Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy SKwP, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP