Biuletyn informacyjny nr 4                       13 kwietnia 2022

Prekonsultacje dot. uregulowania zawodu księgowego

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce od początku swojej działalności wspiera księgowych, propagując przy tym ogromną wartość zawodu księgowego. Wiemy, że Ministerstwo Finansów ogłosiło prekonsultacje, dotyczące uregulowania zawodu księgowego. Włączenie się jak największej liczby środowiska jest bardzo ważne. Gdyż jak wiemy, gra się toczy o bardzo dużą stawkę. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce otwarło nam drzwi. Teraz, nadszedł czas na nas, księgowych. Wypełniając ankietę dotyczącą uregulowania zawodu księgowego możemy coś zmienić. Jeżeli tego nie zrobimy...nic się nie zmieni. Przyszłość zawodu księgowego, leży wyłącznie w naszych rękach. Pamiętajmy – nic o nas, nic bez nas.

Zapraszamy do wysłuchania załączonych materiałów, odpowiadających na pytanie "Dlaczego wypełnienie ankiety jest takie ważne?".

"Dość często narzekamy na to, że zawód księgowego nie jest doceniany, że biura rachunkowe konkurują głównie ceną, że nie wiadomo gdzie kończy się księgowość, a zaczynają usługi zastrzeżone dla doradców podatkowych. Zamiast narzekać, możemy działać. To Państwo kształtują przyszłość zawodu księgowego. Nie bądźmy obojętni" - dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
"Musimy się włączyć. Bo jeżeli nie, to będziemy klepaczami faktur i nigdy nie będziemy postrzegani jaki doradcy biznesowi. Cena jakości świadczonych usług nigdy nie będzie adekwatna do naszej wiedzy, do naszych umiejętności, do naszej odpowiedzialności jaką mamy i ile serca w to wkładamy" - Telewizja Internetowa DTV24

 

Księgowy doradcą biznesu – nowe wyzwania stojące przed księgowymi

Czy uregulowanie zawodu księgowego, miałoby pozytywne odzwierciedlenie w szkołach i uczelniach, związanych z takimi zawodami jak technik ekonomista czy technik rachunkowości? W jaki sposób szkoły mogłyby na tym skorzystać?

Na mającej ostatnio Konferencji dla nauczycieli "Księgowy doradcą biznesu – nowe wyzwania stojące przed księgowymi" organizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce O/O w Warszawie wspólnie ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce O/O w Łodzi oraz z Centrum Edukacji Nauczycieli, staraliśmy się odpowiedzieć na te pytania. Mówiliśmy również o stereotypach obciążających zawód księgowego, przyszłych kluczowych kompetencjach oraz wpływu Polskiego Ładu na księgowych. Panel był bardzo interesujący, zważywszy na dorobek naukowy oraz praktyczny osób, które w nim występowały, a byli nimi:

  • Bożena Wilk, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/0 w Łodzi, członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów oraz partner w spółce audytorskiej
  • Dariusz Łuków, nauczyciel akademicki oraz główny księgowy z 15-letnim stażem, Anna Pawlak, nauczyciel i wykładowca akademicki orz główna księgowa z 27-letnim stażem
  • Monika Fibich, nauczyciel, zastępca dyrektora Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Warszawie
  • Sylwia Rzepka, Dyplomowany Księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, dyrektor ds. księgowości z 15-letni stażem, sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP

Moderatorem całego panelu był dr hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Szczecinie, doradca podatkowy.

 

Ustawa o tzw. Polskim Ładzie

Pod koniec marca, odbyło się spotkanie, dotyczące trybu zgłaszania uwag do projektu ustawy z 24.03.2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Krajowej Administracji Skarbowej, Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz osoby reprezentujące organizacje zrzeszające biura rachunkowe. Spotkaniu przewodniczył Artur Soboń – sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Na stronie Ministerstwa, dostępny jest projekt zmian.

Tym samym, zachęcamy do wysłuchania podcastu oraz audycji radiowych, w których przedstawiono problematykę związaną z ustawą o tzw. Polskim Ładzie.

"Najstarsi księgowi nie pamiętaj takiego bałaganu" - podcast z dr hab. Stanisław Hońko, wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (29 marca 2022)
Radio Super FM - rozmowa Marka Mikulskiego z dr hab. Stanisławem Hońko, wiceprezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (05 kwietnia 2022)
Radio Poznań, audycja "W środku dnia" - rozmowa z Leszkiem Lewandowiczem, sekretarzem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (30 marca 2022)

 

Wydawnictwo Rachunkowość

Znowelizowana ustawa o czasie pracy kierowców nie tylko wyłącza przewozy międzynarodowe z pojęcia „podróży służbowej”, lecz także zawiera regulacje, które wpływają na planowanie i dokumentowanie czasu pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach kierowców.

Zmiany dotyczą przy tym nie tylko firm zajmujących się transportem drogowym – przepisy ustawy o czasie pracy kierowców stosuje bowiem każdy pracodawca, który zatrudnia kierowców, w tym również kierowców samochodów osobowych. Zapraszamy do zapoznania się z nowymi przepisami. Dziękujemy Wydawnictwu Rachunkowość, za udostępnienie artykułu w całości. Artykuł dostępny będzie do 25 kwietnia 2022 r.

 

Jak zatrudnić uciekiniera z Ukrainy

Obowiązująca od 29.01.2022 r. nowelizacja z 17.12.2021 r. ustawy o cudzoziemcach i niektórych innych ustaw (DzU z 2022 r. poz. 91) ma umożliwić nadrobienie zaległości w załatwianiu spraw legalizacji pobytu i pracy, spowodowane pandemią COVID-19, a także uprościć i przyspieszyć postępowania. O tym "Jak zatrudnić uciekiniera z Ukrainy" mówi Renata Majewska, prawnik, ekspert prawa pracy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Zapraszamy do zapoznania się z nowymi regulacjami.

 

Kluby Biur Rachunkowych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP)

Przyszłość zawodu księgowego

Dyskusje na temat przyszłości zawodu księgowego mają istotne znaczenie, a wszystkie uzyskane opinie są dla nas bardzo cenne. Zdajemy sobie sprawę, że temat związany z uregulowaniem zawodu księgowego wywołuje wiele emocji. Jednakże warto o nim mówić, a nawet należy.
Bardzo dziękujemy za możliwość uczestnictwa w spotkaniach Klubu Biur Rachunkowych SKwP, gdzie wspólnie mogliśmy przyjrzeć się przyszłości zawodu księgowego. Dziękujemy również Wielkopolskiemu Oddziałowi Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w Poznaniu, za udostępnienie Procedury AML dla biur rachunkowych.
W jakiej atmosferze przebiegały nasze spotkania? - zobaczcie sami. W załączonych grafikach znajdują się krótkie relacje z Bydgoszczy, Torunia oraz Częstochowy :-) Dziękujemy jeszcze raz, że mogliśmy stacjonarnie, czy też online, spotkać się razem z Wami.

 

Rozmowy w mediach społecznościowych

W marcu rozpoczęliśmy nowy projekt, związany z prezentacją działalności statutowej, prowadzoną na rzecz biur rachunkowych. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach na żywo. Wzajemne rozmowy, zapewne będą stanowić ogromną inspirację dla wszystkich Klubów Biur Rachunkowych.

O tym, jak duże znaczenie ma integracja środowiska zawodowego oraz na jakie wsparcie mogą liczyć członkowie klubu, opowiedziała Agnieszka Mroczkiewicz z Klubu Biur Rachunkowych SKwP w Gdańsku
oraz Małgorzata Pyrc z Klubu Biur Rachunkowych SKwP w Warszawie. Pełne relacje LIVE dostępne są w załączonej grafice.

 

Dzień otwarty SKwP

Miło jest patrzeć, jak właściciele biur rachunkowych pomiędzy sobą nie konkurują, tylko się ze sobą integrują. Taką integrację można było zauważyć w "Dniu otwartym SKwP" w Jeleniej Górze. Wydarzeniu towarzyszyły znakomicie dobrane prelekcje merytoryczne. Relacja dostępna jest w załączonej grafice.

Gdzie odbędzie się najbliższy "Dzień otwarty SKwP"? Dlaczego warto jest uczestniczyć w tym wydarzeniu ? Zapraszamy do wysłuchania poniższych materiałów :-)

"Prowadzenie biura rachunkowego to obecnie sport ekstremalny" - Anita Tomaszewska, dyplomowany księgowy SKwP, członek Komisji Biur Rachunkowych SKwP.
"Spotkanie w miłej atmosferze przy kawie i ciastku, na którym będą obecni specjaliści, którzy odpowiedzą na nurtujące Państwa pytania" - Marzena Kodzik, dyrektor Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Olsztynie

 

Grupa Certyfikowanych Ekspertów Usług Księgowych

Jak nas widzą, tak nas piszą i tak nas cenią… czyli warsztaty z budowania wizerunku eksperta marki własnej oraz biura rachunkowego :-)

W jaki sposób pokazać, że jesteśmy prawdziwymi ekspertami i się na rynku wyróżnić. Z pewnością nie raz zadawaliście sobie to pytanie. Tym bardziej, że posiadając certyfikat Certyfikowanego Eksperta Usług Księgowych (CEUK) czujemy się odpowiedzialni. Staramy się ważyć każde słowo, zanim opublikujemy cokolwiek w mediach społecznościowych. A przecież jesteśmy z wyższej półki profesjonalistami, świadczącymi usługi księgowe na najwyższym poziomie. Problem w tym, że nie umiemy tego pokazać…

Powracając do formy stacjonarnej, dla osób posiadających certyfikat CEUK Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu zorganizowało w prima aprilis warsztaty. Praktyczne szkolenie z budowania wizerunku eksperta marki własnej oraz biura rachunkowego, przeprowadziła Joanna Bogielczyk , trener biznesu, ekspert od mediów społecznościowych, coach. Natomiast warsztaty makijażu przeprowadziła Ditta Hoffmann , instruktorka makijażu, szkoleniowiec, mistrz stylizacji i wizażu. Relację z tego wydarzenia, załączyliśmy w zdjęciu oraz grafice.

 

Jeżeli jesteśmy już w Poznaniu, to zachęcamy do obejrzenia życzeń, przygotowanych przez Mariusza Noworyta, dyrektora Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału Wielkopolskiego w Poznaniu :-)

 

XII Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa „Rachunkowość Warta Poznania”

Studenckie Koło Naukowe Rachunkowości KONTO oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu serdecznie zapraszają na XII Ogólnopolską Studencką Konferencję Naukową „Rachunkowość Warta Poznania”.

Tematem tegorocznej edycji jest „Rachunkowość behawioralna”. Więcej informacji, znajdziecie Państwo w załączonej grafice.

 

Odpowiedź ZUS na pismo SKwP z 15 lutego br.

Jerzy Koniecki, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przekazał 15 lutego br. na ręce prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS pismo z prośbą o interpretację przepisów ustawy o finansowaniu opieki medycznej ze środków publicznych, dotyczących opłacania składek od przychodów z różnych tytułów. Poniżej załączamy otrzymaną 28 marca br. odpowiedź.

 

Czy wyobrażasz sobie świat bez księgowych?

Na zakończenie kwietniowego biuletynu, zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału.

 

Sylwia Rzepka, dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce