Biuletyn informacyjny nr 10/2024     

2 listopada 2024

 

Biura Rachunkowe

Profesjonalne Zarządzanie Biurem Rachunkowym – Poradnik Praktyczny

W listopadzie, znajdziecie najnowszą wersję bezpłatnie dostępnego Poradnika przygotowanego przez Komisję Biur Rachunkowych SKwP, który wesprze Was w codziennej pracy zawodowej. W najnowszej odsłonie naszego poradnika, będziecie mogli znaleźć:

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom oraz ekspertom, którzy tak wiele pracy wkładają w rozwój naszego Poradnika.

 

Listopadowe spotkania Klubów Biur Rachunkowych

Serdecznie zapraszamy członków SKwP, na listopadowe spotkania w Klubach Biur Rachunkowych. Oprócz znakomitej dawki wiedzy merytorycznej, możecie liczyć na wspaniałą integrację wśród innych biur rachunkowych.

 

Kalendarz najbliższych spotkań w poszczególnych Oddziałach SKwP przestawia się następująco:

  • Zielona Góra 04 listopada godz. 9:00, ul. Mikołaja Kopernika 5
  • Opole 05 listopada godz. 10, ul. Księdza Hugona Kołłątaja 11
  • Kraków 05 listopada godz. 11:00, ul. Kazimierza Wielkiego 19
  • Toruń 05 listopada godz. 10:00, ul. Podmurna 10
  • Częstochowa 05 listopada godz. 13:00, al. Niepodległości 20/22
  • Kielce 05 listopada godz. 14:00, ul. Zagnańska 84A
  • Gdańsk 06 listopada godz. 17:00, Jaśkowa Dolina 93
  • Białystok 07 listopada godz. 16.00, ul. Warszawska 34
  • Warszawa 08 listopada godz. 16:30, ul. Płocka 19
  • Olsztyn 08 listopada godz. 9:00, ul. Michała Kajki 10/12
  • Poznań 12 listopada godz. 15:00, ul. Ziębicka 18
  • Łódź 28 listopada, ul. Piotrkowska 270

Konferencja „Biura rachunkowe na zakręcie"

Serdecznie zapraszamy wszystkie biura rachunkowe, do udziału w bezpłatnej konferencji online „Biura rachunkowe na zakręcie". To już V. edycja konferencji, organizowanej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie wraz z Komisją Biur Rachunkowych SKwP, w całości poświęconej problemom i wyzwaniom z jakimi na co dzień mierzą się biura rachunkowe.

Hasło tegorocznego wydarzenia to „Organizacja nowoczesnego biura rachunkowego”. Spotykamy się 27 listopada w trybie online. Będzie merytorycznie i ciekawie, serdecznie zapraszamy. Pełny program konferencji oraz link do rejestracji, znajduje się w załączonej grafice.

Legislacja

KSR zaprasza do publicznej dyskusji na temat projektu Stanowiska w sprawie sprawozdania finansowego

Komitet Standardów Rachunkowości przedkłada do publicznej dyskusji projekt Stanowiska w sprawie sprawozdania finansowego sporządzanego na dzień inny niż dzień kończący rok obrotowy oraz w sprawie pierwszego sporządzanego po nim rocznego sprawozdania finansowego. Komitet bardzo liczy na aktywne włączenie się w dyskusję nad tym dokumentem i jest otwarty na wszelkie propozycje i sugestie.

Prosimy o zgłaszanie uwag i komentarzy do projektu w terminie do 30 listopada b.r.

 

Opiniowanie aktów prawnych

W okresie od 16-go września do 23-go października, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Główny zgłosiło uwagi do następujących projektów:

  • Projekt z dnia 31 lipca 2024 r. ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw;
  • Projekt z dnia 10 września 2024 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw;
  • Projekt PKD 2025;
  • „Specustawa” tj. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw) uwag w przedmiocie dokumentów księgowych i podatkowych zniszczonych podczas powodzi.

W trakcie opiniowania pozostaje projekt Stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie sprawozdania finansowego sporządzanego na dzień inny niż dzień kończący rok obrotowy oraz w sprawie pierwszego sporządzanego po nim rocznego sprawozdania finansowego.

 

Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedziami naszych ekspertów:

Usługi ubezpieczenia i brokerskie bez podatku u źródła

„Wydaje się, że po latach sporów z organami podatkowymi kwestia podatku u źródła od składek płaconych na rzecz zagranicznych ubezpieczycieli została – jednolicie i w sposób korzystny dla płatników – rozstrzygnięta" – Jarosław Sekita, doradca podatkowy, ekspert SKwP.

 

Jak jest opodatkowany zwrot kosztów za jazdy lokalne prywatnym autem

„Trudno uznać, że pracownik, któremu firma pokryje wydatki związane z używaniem prywatnego auta do celów służbowych, uzyskuje z tego tytułu przychód. Zwrot nie jest uzyskaniem korzyści, tylko wyrównaniem ubytku w jego majątku" – Jarosław Sekita, doradca podatkowy, ekspert SKwP

 

Wniosek o wakacje składkowe będzie trudny. Księgowi chcą dodatkowej opłaty

„Od 1 listopada będzie można składać wnioski o miesięczne zwolnienie ze składek ZUS. Przedsiębiorcy skarżą się, że biura rachunkowe chcą od nich dodatkową opłatę za jego sporządzenie (stawki wahają się od 50 do 200 zł). Czy faktycznie jest taki skomplikowany? Urzędnicy twierdzą, że nie" – Rzeczpospolita

„Przepisy o wakacjach składkowych są skomplikowane i już widać dużo praktycznych problemów" – mówi Sylwia Rzepka ekspert Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i współwłaścicielka biura rachunkowego Rzepka. „Najtrudniej będzie zweryfikować warunki ulgi, nie możemy przecież wypełnić wniosku w ciemno, nie wiedząc, czy przedsiębiorca ma prawo do zwolnienia" - podkreśla Magdalena Michałowska, doradca podatkowy, właścicielka biura rachunkowego Meritum. A żeby to prawo zweryfikować trzeba sięgnąć wiele lat wstecz" – wskazuje Izabela Leśniewska doradca podatkowy w kancelarii Alo-2

 

Współpraca z zagranicą

Wystąpienie prezes Międzynarodowej Federacji Księgowej IFAC na Konferencji „Cyfrowy Księgowy - najważniejsze zmiany i wyzwania"

Dwudniowa Konferencja „Cyfrowy Księgowy – najważniejsze zmiany i wyzwania", organizowana w ramach działalności statutowej przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Zarząd Głównydostarczyła wielu pozytywnych emocji. To były dwa intensywne dni dyskusji na temat kluczowych zmian i wyzwań związanych z cyfryzacją i sztuczną inteligencją, w których uczestnicy chętnie dzielili się swoimi refleksjami oraz cennymi uwagami.

Niezmiernie się cieszymy, że Komisja ds. Współpracy z Zagranicą mogła mieć w tym wydarzeniu swój udział. Pragniemy bardzo podziękować Asmaa Resmouki , prezesowi Międzynarodowej Federacji Księgowych IFAC , za podzielenie się globalnymi trendami w tematyce sztucznej inteligencji. Nagranie z tego wystąpienia dostępne jest TUTAJ (od 38:00 minuty).

 

Zachęcamy również do przeczytania najważniejszych konkluzji z raportu związanego ze sztuczną inteligencją AI, opracowanego przez International Ethics Standards Board for Accountants (IESBA) o którym w swoim wystąpieniu mówiła prezes Międzynarodowej Federacji Księgowych.

 

Udział przedstawicieli Stowarzyszenia Księgowych i Audytorów Republiki Srbskiej (AAARS) w jubileuszu 90-lecia SKwP O/O w Gdańsku

Niezmiernie się cieszymy że członkowie Komisji ds. Współpracy z Zagranicą, mogli być częścią III-go Zjazdu Certyfikowanych Księgowych i Kadrowych, organizowanego w ramach jubileuszu 90-lecia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku . To było niezwykłe wydarzenie, a udział w nim, dostarczył wielu cudownych emocji.

 

Podczas wydarzenia, mieliśmy zaszczyt gościć prof. dr Dejan Mikerevic przewodniczącego Komitetu Współpracy Międzynarodowej Stowarzyszenia Księgowych i Audytorów Republiki Srbskiej (AAARS), profesora Uniwersytetu w Banja Luce. Prof. dr Dejan Mikerevic jest również przedstawicielem AAARS w International Federation of Accountants (IFAC) oraz Accountancy Europe. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce od 1989 roku, jest na pełnych prawach członkiem IFAC.

Z ramienia Komisji ds. Współpracy z Zagranicą SKwP, przez cały pobyt w Gdańsku opiekę nad gościem z zagranicy sprawowała Sylwia Rzepka sekretarz Komisji. Udział prof. dr Dejana Mikierevic w III Zjeździe Certyfikowanych Księgowych i Kadrowych, nadał całemu wydarzeniu charakter międzynarodowy.

 

Podczas wydarzenia, mogliśmy wysłuchać dwóch paneli dyskusyjnych:

  • "Wyzwania HR w zmieniających się realiach"- świetne spostrzeżenia z zupełnie innej perspektywy przedstawili: Maksymilian Nawotka, Marta Ratajczak, Robert Rzepiński oraz dr Grzegorz Szczuka. Modelatorami panelu byli - Danuta Kosikowska oraz Michał Kowalski
  • "Rachunkowość jutra, kierunki zmian" - ciekawą wymianę perspektyw przedstawili: Olga Jerema-Zamorska, Kamil Jesionowski, Łukasz Motała oraz Ewa Sowińska. Moderatorami tego panelu była Dorota Kania wraz z Monika Matyszewska.

III Zjazd Certyfikowanych Księgowych i Kadrowych, był również okazją uroczystego przyjęcia do grona nowych Dyplomowanych Księgowych. Serdecznie witamy i życzymy wielu sukcesów. Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji.

Komisja ds. Współpracy z Zagranicą pięknie dziękuje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku za otwartość na inicjatywę Komisji oraz wspaniałą opiekę i gościnę. Dziękujemy również Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. za podarowanie członkom AAARS anglojęzycznej wersji "Procedury AML dla biur rachunkowych", stworzonej przez Zespół Dobrych Praktyk działający w tamtejszym Oddziale.  Szczególne podziękowania kierujemy również do Doroty Wyczółkowskiej, za przetłumaczenie całej procedury.

 

Etyka zawodu

Bank dylematów etycznych

Komisja Profesjonalizmu Zawodu Księgowego Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przedstawia Państwu inicjatywę tworzenia banku analiz przypadków, zwanego Bankiem Dylematów Etycznych, które mogą wspomagać propagowanie i wdrażanie zasad etyki w środowisku zawodowym rachunkowości. Działania w kierunku stworzenia takiego Banku podjęte zostały już w roku 2006.

Poniżej przedstawiamy jedną z publikacji należących do Banku Dylematów Etycznych pt. „Pro publico bono – rachunkowość a etyka w organizacjach pożytku publicznego" – Mariusz Sobkowiak

 

Miesięcznik Rachunkowość

Polecamy zapoznanie się z wartościowymi artykułami opublikowanymi w Miesięczniku Rachunkowość

Nawigator Księgowych – październik 2024

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem Nawigatora Księgowych (NK) – bezpłatnego czasopisma dla Członków SKwP. W Nawigatorze znajdziecie przede wszystkim treści merytoryczne, które przydadzą się w rozwiązywaniu dylematów codziennej pracy zawodowej. Ale to nie wszystko, gdyż w Nawigatorze piszemy również o tym, co się dzieje w naszej organizacji. Wystarczy zalogować się do Panelu członka i czytać październikowy numer!

 

Estoński CIT – problemy z interpretacją przepisów

W 2021 r. wprowadzono nową formę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych – ryczałt od dochodów spółek, potocznie nazywany estońskim CIT. Zainteresowanie nią – początkowo niewielkie – wciąż wrasta. Obecnie niemal 18 tys. spółek jest objętych estońskim CIT" Katarzyna Tomala, radca podatkowy, Prezes Zarządu SKwP O/O w Warszawie

 

Ważne dla księgowych

Certyfikaty SKwP zaakceptowane w globalnej bazie ACCA

Z przyjemnością informujemy, że na podstawie porozumienia zawartego między Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce i ACCA . Certyfikaty zdobyte w ramach ścieżki certyfikacji zawodu księgowego SKwP: II stopień specjalista ds. rachunkowości, III stopieńgłówny księgowy oraz IV stopieńdyplomowany księgowy, zostały zaakceptowane w globalnej bazie ACCA i na ich podstawie można uzyskać zwolnienia z 3 egzaminów ACCA:

  • Business Technology (BA),
  • Management Accounting (MA),
  • Financial Accounting (FA).

Ale to nie wszystko! Członkowie SKwP (posiadacze certyfikatów) mogą skorzystać ze specjalnej oferty rabatowej, która daje możliwość zaoszczędzenia aż 212 funtów.

 

Nowy cykl bezpłatnych webinarów „Zamknięcie roku z SKwP"

Zapraszamy na nasz nowy cykl bezpłatnych webinarów „Zamknięcie roku z SKwP" organizowanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu. , który obejmuje najważniejsze aspekty związane z przygotowaniem do zamknięcia roku w księgowości. Nagranie pierwszego webinaru z tego cyklu „Księgowe zamknięcie roku – kluczowe zagadnienia i projektowane zmiany w 2025 roku" przeprowadzonego przez prof. dr hab. Waldemar Gos prezentujemy poniżej.

 

Kolejne spotkania z tego cyklu odbędą się w następujących terminach:

  • 14 listopada 2024 "Sprawozdanie z działalności", dr Przemysław Mućko
  • 12 grudnia 2024 "Elektroniczne sprawozdanie finansowe", Agnieszka Baklarz
  • 23 stycznia 2025 "Podatek odroczony w świetle nowelizacji KSR 2", dr hab. Mariusz Karwowski

Zachęcamy do wypełnienia formularza, aby otrzymywać przypomnienia i linki do kolejnych webinarach z tego cyklu.

 

Konkurs „SKwP bez granic"

Kolorowo i jesiennie mija drugi miesiąc rywalizacji konkursu #SKwPbezgranic, organizowanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Gdańsku . W październiku do konkursu dołączyły kolejne SKwP Oddziały, a klasyfikacja przedstawia się następująco w tabeli poniżej.

 

Poniżej przedstawiamy krótkie przypomnienie tego, jak zarejestrować wędrówkę w konkursie. Wszystkim uczestnikom życzymy wytrwałości w wędrówkach i powodzenia!

 

Cykl spotkań „Aktywni z SKwP"

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Szczecinie zaprasza na bezpłatne zajęcia Jogi, w ramach cyklu spotkań „Aktywni z SKwP". Zachęcamy wszystkich członków do udziału w zajęciach, które będą skoncentrowane na zdrowiu kręgosłupa. Zajęcia odbędą się w sobotę, 23 listopada o godz. 11:00, w Sports Factory przy ul. Korzeniowskiego 7 (wejście obok Słowianina). Program zajęć przedstawia się następująco:

  • łagodna praktyka jogi, która pomoże rozluźnić napięcia w ciele
  • relaksacja przy dźwiękach kojącej muzyki i przyjemnych zapachach

Na miejscu dostępne będą szatnia i maty... ale jeśli wolisz możesz zabrać swoją :-)

Link do zapisów zamieszczamy w grafice - liczba miejsc ograniczona.

 

Konkurs i członkowskie spotkania stacjonarne w SKwP Poznań

We wrześniu rozpoczął się nowy cykl wydarzeń stacjonarnych dla członków Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Oddział Wielkopolski w Poznaniu.

Aktywne uczestnictwo w spotkaniach jest objęte konkursem. Członkowie i członkinie uczestniczący w największej liczbie spotkań stacjonarnych otrzymają nagrodę. Dodatkowo, udział w spotkaniach stacjonarnych można zaliczyć do Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego. Warunkiem uznania uczestnictwa jest wpis na listę obecności i podanie tytułu Dyplomowanego Księgowego lub Certyfikowanego Eksperta Usług Księgowych.

Więcej informacji zamieściliśmy poniżej.

 

Cykl publikacji "Czy wiesz, że..."!

W każdy czwartek Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Warszawie publikuje różne ciekawostki i informacje o zmianach w przepisach oraz nowych interpretacjach w zakresie rachunkowości, podatków, prawa, kadr i płac. Zachęcamy do regularnego odwiedzania profilu w mediach społecznościowych.

 

Wydarzenia z życia SKwP

Konferencja jubileuszowa - Ustawa o rachunkowości jako gwarant bezpieczeństwa obrotu gospodarczego

Dokładnie 29 września 1994 r. uchwalono ustawę o rachunkowości. Z tej okazji, Ministerstwo Finansów zorganizowało Konferencję jubileuszową „Ustawa o rachunkowości jako gwarant bezpieczeństwa obrotu gospodarczego – doświadczenia 30 lat i spojrzenie w przyszłość", w której udział wzięli przedstawiciele środowiska księgowych, biegłych rewidentów, szerokiego grona użytkowników sprawozdań finansowych oraz interesariuszy instytucjonalnych.

Konferencję otworzył Andrzej Domański, Minister Finansów, który za zasługi dla finansów publicznych, wręczył odznaczenia honorowe, wśród których znaleźli się:

  • dr Zdzisław Fedak
  • prof. dr hab. Gertruda Świderska
  • dr Danuta Krzywda
  • dr hab. Radosław Ignatowski

 

Następnie, odbyły się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy z nich „30 lat ustawy o rachunkowości – panel wspomnień", przedstawiał genezę tworzenia ustawy oraz jej rozwój na przestrzeni trzech dekad. Był to panel pełen niezwykłych wspomnień kuluarowych.

Panel poprowadziła dr Teresa Cebrowska, członkini Komitetu Standardów Rachunkowości (KSR). Panelistami biorącymi udział w dyskusji byli: prof. dr hab. Gertruda Świderska, członek KSR, dr Danuta Krzywda, były członek KSR, dr hab. Radosław Ignatowski, prof. UŁ, członek KSR oraz Piotr Kamiński, wiceprezes Pracodawcy RP.

 

Podczas drugiego panelu „Kierunki zmian w przepisach o rachunkowości" mogliśmy wysłuchać ciekawych dyskusji. Panel poprowadziła Agnieszka Stachniak, zastępca dyrektora w Departamencie Efektywności Wydatków Publicznych i Rachunkowości MF. Panelistami byli: dr hab. Stanisław Hońko, prof. US, prezes Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Kamil Jesionowski, prezes Polska Izba Biegłych Rewidentów, Jarosław Szatański, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych MF, Jacek Gdański, prezes Polska Agencja Nadzoru Audytowego i Piotr Koziński, dyrektor zarządzający Pionem Nadzoru nad Rynkiem Kapitałowym w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

 

W trakcie konferencji odbyły się również dwie krótkie prelekcje. O przyszłości rachunkowości mówił w swoim wystąpieniu dr hab. Jacek Jastrzębski, prof. UW, przewodniczący KNF.  Natomiast o reformie sytsemu rachunkowości ze szczególnym uwzględnieniem cyfryzacji, mówili Wojciech Bernat, naczelnik wydziału MF i Anna Wójtowicz, dyrektor PwC Polska.

Konferencja „Cyfrowy Księgowy - najważniejsze zmiany i wyzwania"

Wszystkim uczestnikom konferencji „Cyfrowy Księgowy - najważniejsze zmiany i wyzwania" dziękujemy za udział. To były dwa intensywne dni dyskusji na temat kluczowych zmian i wyzwań związanych z cyfryzacją i sztuczną inteligencją. Nagrania z obydwóch dni Konferencji załączmy poniżej:

Cyfrowy Księgowy 17.10.2024 (Dzień 1) ; Cyfrowy Księgowy 18.10.2024 (Dzień 2)

 

W jaki sposób przedstawia się zawód księgowego w perspektywie transformacji cyfrowej? Jaką rolę odgrywa technologia w kreowaniu wizerunku nowoczesnego księgowego? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na stronie wFirma

Ogólnopolskie Spotkanie Pracowników SKwP

W Łodzi w dniach 30 września – 2 października 2024 r. miało miejsce Ogólnopolskie Spotkanie Pracowników Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Gospodarzami i organizatorami spotkania było Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Łodzi .

W naradzie uczestniczyli dyrektorzy Biur Zarządów Oddziałów Okręgowych, kierownicy / pracownicy Działów Szkoleń i księgowi / główni księgowi ze wszystkich 25 Oddziałów Okręgowych i Zarządu Głównego Stowarzyszenia, a także członkowie Prezydium ZG i przedstawiciele władz statutowych OO w Łodzi SKwP, łącznie 107 osób. Spotkanie miało charakter roboczy i dotyczyło bieżących spraw Stowarzyszenia Księgowych. Jednocześnie, poza merytorycznym aspektem spotkania, ważnym elementem była integracja pracowników reprezentujących wszystkie regiony Polski.

 

Pierwszego dnia narady, po przywitaniu Uczestników przez prezes Oddziału Okręgowego w Łodzi Bożenę Wilk i prezesa ZG Stowarzyszenia prof. Stanisława Hońko, a także pozostałych Członków Prezydium Zarządu Głównego, dyskutowano nad ZSK – włączeniem możliwości potwierdzania kwalifikacji wolnorynkowych w system certyfikacji SKwP. Moduł ten prowadził dr Paweł Zieniuk, wiceprezes ZG i Zdzisława Wołek, przewodnicząca Głównej Komisji Walidacyjnej, Szkoleniowej i Wydawnictw.

W dalszej części pracownicy dydaktyczni Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego zaprezentowali wyniki badań dotyczących aktualnych wyzwań wobec zawodu księgowego w ujęciu funkcjonalnym, behawioralnym i instytucjonalnym. Pierwszy dzień zakończył się kolacją w Restauracji Klub Spadkobierców, po którym Goście wraz z łódzkimi przewodnikami spacerowali po ul. Piotrkowskiej, podziwiając wieczorne iluminacje i pięknie zrewitalizowane kamienice.

 

Drugi dzień spotkania miał charakter warsztatowy z podziałem na grupy i odbył się w siedzibie Oddziału Okręgowego w Łodzi SKwP przy ul. Piotrkowskiej 270. Księgowi i główni księgowi dyskutowali nad planowaniem w SKwP. Wykład w tym zakresie przeprowadził dr hab. Jan Michalak z Uniwersytetu Łódzkiego. W drugiej grupie, w której pracowali pozostali Uczestnicy omawiano obecną funkcjonalność oraz plany rozwojowe Platformy Szkoleniowej SKwP. Ten panel prowadził dyrektor Paweł Przedpełski wraz z Grzegorzem Kluskiem i Krzysztofem Żelazowskim z Oddziału Okręgowego w Warszawie. Dalej dyrektor ZG Jolanta Roszczyk przedstawiła koncepcję organizacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieżowej SKwP. Zebrani dyskutowali nad zasadnością i podziałem zadań przy realizacji tego przedsięwzięcia.

Na zakończenie części merytorycznej członkowie Prezydium ZG prezentowali nowoczesne formy edukacji w rachunkowości. Po obiedzie Uczestnicy wraz z przewodnikami objazdowo zwiedzali Łódź, a także Muzeum Fabryki w Manufakturze. Pełen wrażeń dzień zakończył się uroczystą kolacją przy muzyce w Restauracji Soplicowo. Tematem przewodnim kolacji była kulinarna podróż pod hasłem Najlepiej smakuje po łódzku.

 

Ostatni dzień spotkania to ciekawa dyskusja na temat strategii marketingowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Podsumowanie dotychczasowych działań, a także plan w zakresie wprowadzania nowej strategii marketingowej w naszej Organizacji zaprezentowali pracownicy agencji marketingowej TIGERS. Tym tematem zakończyła się część merytoryczna. Podsumowania narady dokonał prezes ZG prof. Stanisław Hońko. Po wspólnym obiedzie Uczestnicy rozjeżdżali się do swoich domów.

Było to pierwsze spotkanie, w którym uczestniczyło tak wielu pracowników Stowarzyszenia i zostało bardzo dobrze przyjęte. Wszyscy Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że tego typu narady są bardzo potrzebne i przynoszą wiele korzyści. Narada została bardzo wysoko oceniona zarówno pod względem merytorycznym, jak i organizacyjnym, a nam było miło gościć tylu wspaniałych ludzi z całej Polski.

Opracowanie:

Sylwia Rzepka ,

dyplomowany księgowy Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

close