Kierowco, nie stój w kolejce! Działaj online.
Od 200 do 1000 zł kary mogą zapłacić kierowcy, którzy w odpowiednim terminie nie zgłoszą do urzędu kupna lub sprzedaży samochodu. Jeśli kończy Ci się czas na dopełnienie tego obowiązku, nie pędź do urzędu. Załatw to online.
Nikt nie lubi stać w kolejce. Nie stójcie więc w niej, skoro nie musicie. Jeśli kupiliście, sprzedaliście, a może przekazaliście wóz komuś z rodziny jako darowiznę, musicie powiadomić o tym urząd. Od początku tego roku zapominalskim grozi kara finansowa. Teraz najważniejsze - nie musicie iść (lub jechać) do urzędu, by dopełnić tego obowiązku. Możecie to zrobić przez internet.
Nie jedź
Kilka podstawowych informacji o tym, kto i w jakiej sytuacji ma obowiązek zgłoszenia zbycia lub nabycia pojazdu:
zbycie pojazdu zgłasza jego dotychczasowy właściciel, który np. sprzedał go lub darował innej osobie,
nabycie pojazdu zgłasza nowy właściciel pojazdu,
zbycie lub nabycie zgłaszają obie strony – zarówno dotychczasowy, jak i nowy właściciel pojazdu. Osoba, która tego nie zrobi – może zapłacić karę w wysokości od 200 do 1000 złotych.
Na zgłoszenie zbycia/nabycia pojazdu macie do 30 dni kalendarzowych od podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub umowy darowizny pojazdu.
Jeśli chcecie uniknąć kary finansowej... usiądźcie przed komputerem. Na naszym portalu www.GOV.pl przygotowaliśmy dla Was e-usługę, dzięki której załatwicie ten obowiązek w domu. To zdecydowanie lepszy pomysł, niż stanie w kolejkach w lokalnych wydziałach komunikacji.
Podpowiemy Wam - krok po kroku - jak z niej skorzystać.
Zacznijcie od przygotowania:
- danych pojazdu, którego nabycie lub zbycie chcecie zgłosić (markę, typ - jeśli jest, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny). Znajdziecie je np. w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna-sprzedaży lub na fakturze VAT,
- danych zbywcy lub nabywcy pojazdu,
- skanu lub zdjęcia dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu, np. umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub umowę darowizny pojazdu.
Będziecie także potrzebowali profilu zaufanego. Spokojnie, aby go zdobyć też - w większości przypadków - nie musicie nigdzie się ruszać. Możecie go założyć przez internet - na stronie www.pz.gov.pl