• 25 listopada 2019 r. w Ministerstwie Finansów (MF) odbyły się dwa webinaria nt. wykazu podatników VAT i mechanizmu podzielonej płatności (MPP), adresowane do przedsiębiorców.
  • Na pytania odpowiadali eksperci MF i KAS oraz partnerów społecznych kampanii Bezpieczna transakcja.
  • Obydwa webinaria dostępne są na kanale MF na YouTube.

Webinaria cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Każde z nich w jednym czasie śledziło blisko 600 osób, zaś liczba ich wyświetleń na YT cały czas rośnie. Do tej pory zanotowaliśmy łącznie ok. 5,4 tys. odtworzeń webinarium nt. wykazu podatników VAT i ok. 5,9 tys. odtworzeń webinarium nt. MPP.

Webinaria można obejrzeć na kanale MF na YouTube:

Celem webinariów było praktyczne wsparcie przedsiębiorców, którzy korzystają z wykazu podatników VAT i mechanizmu podzielonej płatności przy prowadzeniu działalności biznesowej. Eksperci MF i KAS oraz partnerzy kampanii Bezpieczna transakcja wyjaśnili wątpliwości dot. korzystania z obu narzędzi i odpowiedzieli na pytania najczęściej zadawane m.in. poprzez Krajową Informację Skarbową. Przedsiębiorcy dowiedzieli się m.in.: czym jest wykaz podatników VAT, jakie dane zawiera i czy korzystanie z niego jest obowiązkowe. Eksperci wyjaśnili też zasady stosowania mechanizmu podzielonej płatności, np. kogo dotyczy obowiązkowy MPP, na czym polega i jak go stosować w praktyce.

Oprócz ekspertów MF w webinarium wzięli udział przedstawiciele partnerów kampanii Bezpieczna transakcja, tj.: Związku Banków Polskich, Związku Cyfrowej Polski, Stowarzyszenia Księgowych w Polsce i Polskiej Izby Paliw Płynnych. Moderatorem webinarium był redaktor naczelny portalu Money.pl Sebastian Ogórek.

Kampania Bezpieczna transakcja

Webinarium przeprowadzone zostało w ramach kampanii Bezpieczna transakcja prowadzonej przez Ministerstwo Finansów (MF) wraz z Krajową Administracją Skarbową (KAS) we współpracy z partnerami społecznymi i instytucjami państwowymi. Kampania skierowana jest do przedsiębiorców i dotyczy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Ma wyjaśniać mechanizmy wyłudzeń w VAT i zwiększać świadomość przedsiębiorców na temat tego, jak chronić się przed nieświadomym wciągnięciem w karuzelę podatkową. Głównym kanałem kampanii jest strona www Bezpieczna transakcja na podatki.gov.pl, na której znajdują się materiały dotyczące mechanizmów wyłudzania VAT, należytej staranności, wykazu podatników VAT i MPP.

Pozostałe aktualności