Biura rachunkowe na zakręcie

Aneta Lech
doradca podatkowy, prawnik, wykładowca w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce

 

W zakręt, za którym nie wiadomo co może się znajdować, biura rachunkowe zaczęły wchodzić już kilka lat temu, po wprowadzonej w 2014 roku deregulacji. Nie potwierdziły się założenia, że rynek samodzielnie zweryfikuje jakość usług księgowych, co zapewni ich odpowiednią jakość za przystępną dla przedsiębiorcy cenę. Rynek nie zadziałał w ten sposób i nie jest w stanie ocenić kompetencji osób, które zaczęły po deregulacji świadczenie usług księgowych, ponieważ ich nabywcy – przedsiębiorcy, przeważnie nie posiadają odpowiedniej wiedzy, by to uczynić i często kierują się jedynie ceną. A narażeni na szkodę nie mają innych możliwości poza wystąpieniem do sądu z roszczeniem regresowym wobec księgowego, który wpędził firmę w kłopoty.

W interesie wszystkich jest zatem zadbanie, aby osoby świadczące usługi księgowe miały jak najlepsze kwalifikacje. Ustalanie podstawy opodatkowania odbywa się na podstawie rzetelnie i zgodnie z prawem prowadzonej dokumentacji, a tego nie zapewni osoba, która podejmuje się prowadzenia ksiąg za niską cenę, bez znajomości obowiązujących przepisów i jakichkolwiek uprawnień. Postępująca automatyzacja procesów księgowych i coraz szybszy rozwój technologiczny nie zastąpi wiedzy i doświadczenia profesjonalnego księgowego. Z drugiej strony jednak cyfryzacja wprowadza nowe wymagania w zakresie dokumentacji. Wydruki papierowe nie mają dziś praktycznie żadnej wartości. Niezbędna jest dokumentacja elektroniczna a w szczególności ustrukturyzowanej pliki JPK. Tymczasem praktyka pokazuje, że klienci rozwiązujący umowę z poprzednim biurem rachunkowym nie otrzymują od tego biura dokumentacji elektronicznej. Biura wydają jedynie dokumenty papierowe tłumacząc się brakiem obowiązku przekazania wersji elektronicznej. Sytuacja ta rodzić może spore problemy w przypadku gdy klient otrzyma wezwanie od organu podatkowego do przekazania pliku np. JPK_KR w terminie 3 dni i takim plikiem nie dysponuje. Nowe biuro nie pomoże w ciągu 3 dni. Sytuacja ta wymaga pilnej interwencji ustawodawcy.

Na księgowych nakładane są kolejne obowiązki informacyjno-sprawozdawcze, coraz więcej się od nich wymaga, co pociąga za sobą inwestycje w infrastrukturę informatyczną, konieczność dokształcania się i uczestniczenia w szkoleniach.

Epidemia, która od marca bieżącego roku zadomowiła się na dobre, wprowadziła biura rachunkowe na nowe obszary działalności pod silną presją czasu. Kolejne tarcze, nowe przepisy, regulacje zmieniające regulacje, które jeszcze nie zdążyły się „zadomowić”, recesja gospodarcza, walka przedsiębiorców-klientów o przetrwanie – to nowa rzeczywistość księgowych.

Biura rachunkowe starają się jak najlepiej zadbać o interesy swoich klientów, ale także o własne. Bo biura rachunkowe to też przedsiębiorstwa, o czym często się zapomina.

O tym będziemy m.in. rozmawiać na konferencji „Biura rachunkowe na zakręcie – nowe wyzwania dla biur rachunkowych w dobie epidemii i cyfryzacji”.

Zapraszamy właścicieli i pracowników biura rachunkowych 26 listopada br. na bezpieczne spotkanie online.

Rejestracja: https://konferencja.skp-ow.com.pl/

Pozostałe aktualności

close