Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) od dawna apeluje o dyskusję na temat zdefiniowania zawodu księgowego. Brak wymagań wobec osób zajmujących się rachunkowością, podatkami, kadrami i płacami, w tym również w biurach rachunkowych, nie sprzyja ani biznesowi ani księgowym.

Inicjując akcję #SluchamyKsiegowych SKwP chce poznać wszystkie opinie na temat ewentualnego uregulowania zawodu, a także związanych z tym kosztów i korzyści. Każda forma zdefiniowania i uregulowania zawodu, który według ostrożnych szacunków w Polsce wykonuje kilkaset tysięcy osób, wymaga rozważnego działania oraz przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych.

Aby dotrzeć do jak najszerszego grona osób zainteresowanych, Komisja ds. Rozwoju Zawodów Związanych z Rachunkowością, działająca w ramach Rady Naukowej SKwP, przygotowała ANKIETĘ,    w której prosimy m.in. o odpowiedź na następujące pytania:

  • jakie są konsekwencje deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych?
  • czy zawód księgowego powinien być uregulowany?
  • czy regulacja powinna być obowiązkowa czy dobrowolna?
  • jakich czynności księgowych powinna dotyczyć regulacja zawodu?
  • jakie korzyści i zagrożenia mogą wiązać się z uregulowaniem zawodu księgowego?

Wiemy, że obecny czas nie sprzyja spokojnej dyskusji. Być może te kilka minut, które poświęcą Państwo na wypełnienie ankiety, pozwoli oderwać myśli od niespokojnej rzeczywistości. Mamy nadzieję, że kalendarzowa wiosna, która dziś się rozpoczyna, przyniesie księgowym siłę i nadzieję, tak potrzebną w obecnych warunkach. Ankieta będzie aktywna do 30 kwietnia 2022 r.

Adresatami ankiety są księgowi, specjaliści ds. kadr i płac, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, przedsiębiorcy i studenci. Będziemy wdzięczni za dalsze rozpowszechnianie ankiety.

Pozostałe aktualności