Świadczenie postojowe, bezzwrotne dofinansowanie kosztów działalności i niskooprocentowana mikropożyczka to propozycje pomocowe tarczy antykryzysowej dla jednoosobowych firm.
Świadczenie postojowe (ŚP) dla prowadzących działalność gospodarczą
Przysługuje osobie fizycznej prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą (DG) w rozumieniu Pp lub przepisów szczególnych (w tym wspólnikowi spółki cywilnej o statusie osoby fizycznej), która spełnia łącznie poniższe warunki (nowy art. 15zq specustawy):
1) nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu,
2) mieszka w Polsce oraz jest polskim obywatelem, obywatelem państwa UE, EFTA czy Szwajcarii mającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu albo innego kraju, ale przebywającym w Polsce legalnie,
3) rozpoczęła wykonywanie DG przed 1.02.2020,
4) w następstwie COVID-19 doszło do przestoju w tej działalności,
5) zrealizowała jeden ze scenariuszy:
a) nie zawiesiła DG, a przychód z niej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o ŚP
-
- spadł co najmniej o 15% w stosunku do osiągniętego jeszcze w poprzednim miesiącu i jednocześnie
- nie przekroczył 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (PMW) z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie ustawy emerytalnej, obowiązującego w dniu zgłoszenia wniosku (czyli, zakładając złożenie wniosku w kwietniu 2020, przychód z DG uzyskany w marcu nie przekroczył 15 595,74 zł), albo
b) zawiesiła DG po 31.01.2020, a przychód z niej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc zgłoszenia wniosku nie przekroczył wskazanego limitu, tj. 15 595,74 zł
6) złożyła wniosek o ŚP do ZUS.
Z ustawy wynika, że wniosek taki należy złożyć najpóźniej w ciągu 3 mies. od miesiąca zniesienia stanu epidemii. Biorąc jednak pod uwagę, że warunek co do spadku przychodów i ich maksymalnej wysokości odnosi się do przychodów z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o ŚP, zalecamy jak najszybsze jego składanie – koniecznie w miesiącu następnym po spełnieniu tego warunku. Zapis w ustawie, że przedsiębiorca ma na to czas do końca 3 mies. po ustaniu stanu epidemii, może wprowadzać w błąd, bo nie wiadomo, czy za miesiąc poprzedzający wniosek spełni on warunek odnoszący się do przychodów.
ŚP (pochodzące z zasobów FP) wynosi zasadniczo 80% minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2020, czyli 2080 zł, a dla osób rozliczających się według karty podatkowej i korzystających z tzw. zwolnienia podmiotowego od VAT (art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT) – 50% tej podstawy, czyli 1300 zł (jednocześnie do tej kategorii przedsiębiorców nie stosuje się wymogów pkt 3 oraz pkt. 5 lit. a i b powyżej).
W razie zbiegu prawa do więcej niż jednego ŚP przysługuje jedno świadczenie (nowy art. 15zr specustawy). Nie dokonuje się z niego egzekucji ani potrąceń. Co do zasady wypłaca się je jednorazowo, ale RM – biorąc pod uwagę czas trwania i skutki epidemii – może w rozporządzeniu przyznać je ponownie (nowy art. 15zt specustawy).
Wniosek składa się drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikami), podając m.in. dane uprawnionego, informację o spadku przychodu i nieprzekroczeniu górnego pułapu przychodu na poczet ŚP oraz inne, niezbędne do jego ustalenia. ZUS wypłaca ŚP niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej wątpliwości, na rachunek płatniczy wnioskodawcy w kraju lub wydany w kraju instrument płatniczy.
Uwaga: wzory wniosków o ŚP dla osoby fizycznej prowadzącej DG i wykonawcy znajdują się stronie internetowej ZUS.
Odmowa przyznania wymaga decyzji ZUS, od której przysługuje odwołanie do sądu w trybie Kpc w ciągu miesiąca od jej doręczenie. Osoba, która otrzymała nienależne ŚP, musi je zwrócić łącznie z ustawowymi odsetkami cywilnymi (nowe art. 15zs–15zza specustawy).
(...)
Renata Majewska
Biuro Kadr i Płac
Czytaj więcej na: https://rachunkowosc.com.pl/pomoc_dla_malych_przedsiebiorcow_w_kryzysie_spowodowanym_pandemia