W dniu 7 października 2020 o godzinie 11.40. podczas inauguracji roku akademickiego 2020/2021 w Szkole Głównej Handlowej, odbędzie się uroczystość odnowienia dyplomu doktorskiego Zdzisława Fedaka.

Mając na uwadze wyjątkowy charakter wydarzenia, na prośbę władz uczelni, zaproszamy na transmisję uroczystości online.

Będzie ją można śledzić na żywo na stronie: https://www.youtube.com/embed/WTOp9uVppG4

 

Piękny wiek, piękny człowiek

Doktor Zdzisław Fedak – znana postać polskiej rachunkowości, niekwestionowany autorytet, autor wielu artykułów i publikacji książkowych, wieloletni dyrektor Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów i redaktor naczelny miesięcznika „Rachunkowość”, znakomity mówca i uznany wykładowca, od wielu lat wiceprzewodniczący Rady Naukowej SKwP.

Studiował w łódzkiej filii Szkoły Głównej Handlowej, Absolutorium uzyskał w lutym, a magisterium obronił w październiku 1948 roku. Do Warszawy przyjechał 1 lipca 1949 r. i już w niej został. Od początku współpracował z Biuletynem Biura Organizacji Rachunkowości – protoplastą miesięcznika „Rachunkowość”, najpierw sporadycznie, ale już od 1951 roku został członkiem jego komitetu redakcyjnego. W 1952 r., po likwidacji BOR, stał u kolebki pisma „Rachunkowość”, w które przekształcono biuletyn.

Równolegle pracował w Ministerstwie Finansów, w którym od 1 marca 1952 r. był wicedyrektorem, a następnie dyrektorem Departamentu Księgowości, później Rachunkowości – w różnych latach różnie to się nazywało. Jak sam mówił, były to lata pouczania innych. Jednocześnie pisał prace doktorską, pracował jako asystent i wykładowca w Szkole Głównej Planowania i Statystyki (dawna SGH), w której w 1962 roku otrzymał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych za pracę doktorską „Rachunek kosztów”.

Gdziekolwiek pracował, nie tylko podwójnie, ale czasami i potrójnie, zawodowo w ministerstwie, redakcyjnie w „Rachunkowości”, naukowo na SGPiS, wszędzie miał do czynienia z rachunkowością, właściwie stał u kolebki jej rozwoju. Niewątpliwie przyczynił się do niego przede wszystkim, wydanym wspólnie z prof. Stanisławem Skrzywanem, podręcznikiem rachunkowości „Rachunkowość przedsiębiorstwa przemysłowego”, który był kamieniem milowym nauki rachunkowości i jak na lata 50. bardzo nowoczesną w formie i treści publikacją. (...)

Małgorzata Szczepańska

Świat Księgowych 1(51)/2019

dodaj wpis do Księgi Gratulacyjnej

Pozostałe aktualności