Książka międzywydziałowego zespołu (w składzie: Joanna Szwajcar i Przemysław Kabalski z Katedry Rachunkowości Wydziału Zarządzania oraz Aleksandra Baszczyńska z Katedry Metod Statystycznych Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego) jest zapisem procesu badawczego mającego na celu ocenę środowiska pracy księgowych w Polsce pod kątem wypalenia zawodowego. Ten syndrom dotyka obecnie wielu ludzi pracujących w najróżniejszych zawodach. Ma bardzo poważne skutki. Świadczy to tym fakt, że w zeszłym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD) jako tzw. syndrom zawodowy (zjawisko związane z pracą i mające wpływ na zdrowie człowieka).
Badanie przeprowadzone przez Autorów wśród ponad 600 polskich księgowych wykazało, że środowisko pracy dla wielu z nich jest uciążliwe i może prowadzić do wypalenia zawodowego. Badani bardzo narzekali na przeciążenie pracą. Przeciętną złą ocenę wystawili także dwóm innym spośród sześciu tzw. obszarów życia zawodowego: nagrodom i poczuciu sprawiedliwości.
Książka może być interesująca nie tylko dla naukowców (z zakresu zarządzania, psychologii, medycyny pracy itp.), ale także – a może przede wszystkim – dla obecnych i przyszłych księgowych, którzy dzięki niej dowiedzą się, jak innym pracuje się w tym zawodzie i jakie są w nim czynniki tzw. ryzyka psychospołecznego.
Publikacja dostępna bezpłatnie dla członków SKwP w wersji elektronicznej, po zalogowaniu się na stronie Serwisu dla członków TUTAJ.
Wersja papierowa do kupienia niebawem, prosimy o kontakt z księgarnią na stronie https://www.wydawnictwo-siz.pl/