Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman przedstawił na Radzie Ministrów informację o nowym rozwiązaniu ułatwiającym prowadzenie własnego biznesu w Polsce. To tzw. wakacje składkowe od ZUS. Zakładamy, że zaczną one obowiązywać jeszcze w tym roku.

Rząd chce umożliwić najmniejszym przedsiębiorcom - wpisanym w bazę CEIDG, skorzystanie raz w roku z miesięcznych wakacji od składek ZUS.

Na Radzie Ministrów przyjęliśmy informację ministra Hetmana, która zakłada, że projekt ustawy do końca marca trafi do Sejmu - tak, aby każdy mikroprzedsiębiorca i każdy samozatrudniony mógł wybrać jeden miesiąc w roku wolny od składki ZUS

- mówił na konferencji prasowej w KPRM premier Donald Tusk.

Ma to być dobrowolne rozwiązanie - przedsiębiorca sam zdecyduje, czy będzie chciał z niego skorzystać. Dodatkowo sam wybierze miesiąc wolny od składek ZUS. Za przedsiębiorcę składkę zapłaci budżet państwa, tak by zachować ciągłość opłacania składek i żeby nikt nie stracił w przyszłości na wysokości emerytury.

Wspólnie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwem Finansów przygotowujemy rozwiązanie, które jest spełnieniem jednego z postulatów rządowej umowy koalicyjnej. Jednocześnie wychodzimy naprzeciw ważnemu postulatowi przedsiębiorców, którzy dotkliwie odczuli skutki wzrostu cen a co za tym idzie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, które miały miejsce w ostatnich latach

- podkreśla szef MRiT Krzysztof Hetman.

Szczegóły rozwiązania będą niebawem omawiane nie tylko z instytucjami państwowymi, ale także z partnerami społecznymi.

Celem jest, by projekt rządowy trafił do Sejmu RP jeszcze w marcu 2024 r. i zaczął obowiązywać jeszcze w tym roku.

Pozostałe aktualności

close