Począwszy od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy dobrowolnie mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur, tym samym przygotowując się do obowiązkowego wdrożenia e-faktur od 2024 roku.

"Według ustawodawcy Krajowy System e-Faktur (KSeF) zakłada: (...) poprawę warunków i bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej (dzięki m.in. zwiększeniu automatyzacji procesów oraz wprowadzeniu szeregu ułatwień dla przedsiębiorców, które uproszczą wykonywanie obowiązków podatkowych, takich jak przyspieszone zwroty VAT, co będzie miało bardzo korzystny wpływ na płynność finansową, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw).

Skrócenie terminu zwrotu VAT do 40 dni stanowi duży atut dla przedsiębiorcy, co obecnie w niepewnych warunkach rynkowych prowadzenia działalności gospodarczej (wysoka inflacja, nagły wzrost kosztów prowadzenia biznesu i trwająca wojna na Ukrainie) jest korzystne. Jednakże czy korzyść, wynikająca z możliwości otrzymania przyspieszonego zwrotu VAT, jest adekwatna do zagrożenia, jakie przyniesie ze sobą wprowadzenie obowiązkowej faktury elektronicznej?"

Sylwia Rzepka - sekretarz Komisji Biur Rachunkowych SKwP, dyplomowany księgowy SKwP

 

Treść artykułu opublikowanego na łamach Rzeczpospolitej dostępna jest w poniższym linku:

Pozostałe aktualności