Podejmowanie decyzji w stanie znacznie podwyższonej niepewności, w czasie kryzysu sprawia, że rola sprawozdania finansowego jest wciąż kluczowa, a ranga zawodu księgowego rośnie. Mimo rozwiązań informatycznych liczba księgowych i ich rola nie maleje, a nawet się zwiększa. To zawód mający kluczową rolę w przedsiębiorstwach – to wnioski płynące z konferencji z okazji 115-lecia organizacji księgowych. Termin prekonsultacji w sprawie uregulowania zawodu księgowego Ministerstwo Finansów wydłużyło do 30 września br.

- Kieruję apel do przedsiębiorców – słuchajcie księgowych, wykorzystajcie ich wiedzę – stwierdził Jerzy Koniecki, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce podczas konferencji online dla przedsiębiorców i księgowych, zorganizowanej z okazji jubileuszu 115-lecia organizacji zawodowych księgowych na ziemiach polskich. Kierując słowa uznania do księgowych zapewnił ich, że w dyskusji o uregulowaniu zawodu księgowego organizacja słucha środowiska i nie zrobi niczego, co rozmijałoby się z jego oczekiwaniami.

Pierwszy dzień skierowany był do przedsiębiorców. Głos zabrali przedstawiciele SKwP, Ministerstwa Finansów, Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, Krajowej Rady Doradców Podatkowych i wielu cenionych ekspertów.

- Co najmniej 300 tysięcy osób podejmuje  trud wykonywania zawodu księgowego. To jest zawód zaufania publicznego, mający kluczową rolę w przedsiębiorstwach. Księgowy to osoba, do której pozostali pracownicy mają największe zaufanie Tak właśnie widzimy rolę księgowych – stwierdził Artur Soboń, Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Podziękował księgowym za wsparcie w zakresie wypracowania dobrych zmian w przepisach. - To, że udało nam się przyjąć te zmiany to zasługa m.in. tego środowiska. Głos księgowych jest dla nas głosem kluczowym – podkreślił Artur Soboń.

Zaprosił do dalszej wspólnej pracy, podkreślając, że bez zaangażowania księgowych nie udałoby się wypracować żadnego dobrego rozwiązania podatkowego.

Od 1989 r. SKwP jest członkiem Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC) z siedzibą w Nowym Jorku. - IFAC to globalny głos księgowych. Rola księgowych w rozwoju gospodarczym świata jest nieoceniona. Rachunkowość była pierwszym globalistą bo operuje wspólnym językiem biznesowym – stwierdził Alan Johnson, prezydent IFAC, kierując swoje wystąpienie do polskich księgowych. Mówił on o rosnącej roli tego zawodu dla gospodarek światowych.

(...)

Wiesława Moczydłowska

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/ksiegowy-architektem-bezpiecznego-biznesu-jubileusz-skwp,515739.html

Pozostałe aktualności