Główne zagadnienia ogólnopolskiej dwudniowej jubileuszowej konferencji z okazji 115-lecia SKwP „KSIĘGOWY architekt bezpiecznego biznesu”, która odbyła się w dniach 8-9 czerwca 2022 r. stanowiły tematy związane z tzw. Polskim Ładem, sytuacją środowiska księgowych i coraz mocniej sygnalizowana koniecznością zdefiniowania zawodu księgowego.

Do udziału pierwszego dnia SKwP zaprosiło przede wszystkim przedsiębiorców, będących głównymi odbiorcami usług świadczonych przez księgowych. Natomiast drugi dzień konferencji, przypadający w Dniu Księgowego, poświęcono m.in. problemom związanym z tzw. Polskim Ładem oraz dyskusji, dotyczącej zdefiniowania i uregulowania zawodu księgowego. Zaproszono na niego księgowych, biegłych rewidentów, doradców podatkowych, osoby związane zawodowo z szeroko pojętą rachunkowością i finansami, a także wszystkich, którzy zamierzają dopiero wkroczyć na tę drogę zawodową. Podczas konferencji odbyły się wykłady merytoryczne, debaty i warsztaty.

Konferencję otworzył i powitał jej uczestników Jerzy Koniecki – prezes Zarządu Głównego SKwP, który m.in. zaapelował do przedsiębiorców, aby słuchali księgowych i wykorzystywali ich wiedzę. Skierował również do księgowych słowa uznania za odnalezienie się w trudnej sytuacji stworzonej na początku roku. Zachęcając do udziału w prekonsultacjach zapewnił ich, że w debacie o uregulowaniu zdanie środowiska będzie miało największe znaczenie.

Następnie wystąpienia okolicznościowe wygłosili: Artur Soboń – sekretarz stanu MF, Barbara Misterska-Dragan – prezes KRBR (PIBR) oraz Andrzej Ladziński – przewodniczący KRDP (KIDP). Wszyscy gratulowali członkom Stowarzyszenia pięknej rocznicy, a także składali księgowym życzenia z okazji ich święta.

Dr hab. Stanisław Hońko, prof. US – wiceprezes Zarządu Głównego SKwP zaprezentował aktywności Stowarzyszenia, przedstawiając również wynik przeprowadzonej wśród księgowych ankiety, dotyczącej zdefiniowania zawodu. Gościem specjalnym konferencji był prof. dr hab. Dariusz Zarzecki z Uniwersytetu Szczecińskiego, który mówił o bezpiecznym biznesie w czasach kryzysu.

Następnie odbyła się debata Polski Ład – wyzwania dla przedsiębiorców, którą poprowadził dr Łukasz GÓRKA – prezes zarządu Oddziału Okręgowego SKwP w Krakowie. Uczestniczyli w niej: Robert Czuła (Soneta sp. z o.o.), Sebastian Młodziński (Timate sp. z o.o.) i Bogdan Zatorski (Symfonia sp. z o.o.).

Pierwszy dzień zakończyła analiza Przygotowanie firmy do współpracy z krajowym systemem e-faktur, czyli jak przeanalizować obieg dokumentów w organizacji i powiązane z nim procesy przygotowana przez spółkę Symfonia, podczas której dyskutowali Agnieszka Kurzeja (PwC) i Bogdan Zatorski (Symfornia sp. z o.o.).

Drugi dzień konferencji rozpoczęły życzenia z okazji Dnia Księgowego i zapowiedź rozwiązania minikonkursu „Czego sobie życzą księgowi w Roku Księgowego?”. Jako pierwszy Łukasz Motała przedstawił Praktyczne spojrzenie na rachunkowość w świetle globalnych zdarzeń nadzwyczajnych. Następnie Joanna Podkówka-Sędek omówiła temat Polski Ład a VAT oraz Krajowy System E-Faktur.

Pierwszą tego dnia debatę 6 miesięcy tzw. Polskiego Ładu – wymiana doświadczeń księgowych i kadrowych poprowadził Leszek Lewandowicz – sekretarz Zarządu Głównego SKwP. Jego gośćmi byli: Piotr Ciski (Symfonia sp. z o.o.), Robert Czuła (Soneta sp. z o.o.), Łukasz Drewniak (SKwP), Agnieszka Gajewska (Makte Kancelaria Audytorów i Doradców sp. z o.o., SKwP) i Anna Mytyk (Ministerstwo Finansów).

Zagadnienie Wynagrodzenia w wielu wymiarach czyli Polski Ład w płacach omówiła Elżbieta Młynarska-Wełpa i był to jeden z najbardziej wyczekiwanych wykładów.

Następnie ogłoszono wyniki minikonkursu z okazji Dnia Księgowego „Czego sobie życzą księgowi w Roku Księgowego", zorganizowanego przez SKwP (prace konkursowe i lista laureatów dostępne w „Świecie Księgowych” – zapraszamy!).

Debatę Uregulowanie zawodu księgowego poprowadziła dr Teresa Cebrowska – wiceprezes Zarządu Głównego SKwP. Na ten ważny nie tylko dla środowiska księgowych temat dyskutowali zaproszeni goście: dr Łukasz Górka (GS Auditors sp. z o.o., SKwP), dr hab. prof. US Stanisław Hońko (SKwP), Barbara Misterska-Dragan (PIBR), Adnieszka Stachniak (Ministerstwo Finansów), Sabina Urbańska (SKwP), Bożena Wilk (SKwP). Debata wpisała się w prowadzone przez Ministerstwo Finansów prekonsultacje, dotyczące przyszłości zawodu księgowego, których termin został przesunięty do 30 września 2022, o co wnioskowało w maju SKwP.

Drugi dzień konferencji zakończył wykład Magdaleny Cygan pt. Jak żyć w równowadze, czyli work life balance dla osób pracujących w księgowości. Wykład był bardzo interesujący, choć przepracowani księgowi mogą mieć problem z wprowadzeniem sugerowanych rozwiązań.

Konferencję podsumował prezes Jerzy Koniecki, odnosząc się do merytorycznych wystąpień i debat. Podziękował wszystkim za udział i raz jeszcze złożył życzenia z okazji Dnia Księgowego.

Również drugiego dnia uczestnicy mogli zapoznać się z analizą przygotowaną przez spółkę „Symfonia” pt. Współpraca z krajowym systemem e-faktur w praktyce – największe wyzwania i propozycje rozwiązań, którą zaprezentowali przedstawiciele spółki Symfonia: Michał Sieradzan i Bogdan Zatorski.

Kolejnym prezentem dla osób, biorących udział w konferencji, był warsztat przygotowany przez spółkę Soneta, pt. Ład 2.0 z perspektywy rachuby płac – praktyczny wymiar wdrożenia zmian od 1 lipca 2022 r., który poprowadzili przedstawiciele firmy Soneta: Joanna Walentek i Konrad Spryńca.

 

Wydarzenie patronatem honorowym objęli:

  • Ministerstwo Finansów,
  • Ministerstwo Rozwoju i Technologii,
  • Marszałek Województwa Mazowieckiego,
  • Rada Dialogu Społecznego,
  • Związek Banków Polskich,
  • Business Centre Club,
  • Związek Przedsiębiorców i Pracodawców,
  • Pracodawcy RP,
  • Polska Izba Biegłych Rewidentów.

Patronat medialny sprawowały:

  • dziennik „Rzeczpospolita”,
  • miesięcznik „Rachunkowość”,
  • kwartalnik „Świat Księgowych”,
  • portal INFOR.PL.

Partnerami strategicznymi były spółki:

  • Soneta (enova365 dla biznesu) i
  • Symfonia (oprogramowanie dla biznesu).

Partnerem zaś spółka Merit Activa (360ºKsięgowość).

 

Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i uzyskała wiele pozytywnych opinii. Przez 2 dni śledziło nas ponad pięć i pół tysiąca widzów!

Wszystkich, którzy nie mogli w niej uczestniczyć lub chcieliby uważnie jeszcze raz posłuchać debat i merytorycznych wykładów zapraszamy do obejrzenia konferencji:

Dzień 1 (8.06.2022)

Dzień 2 (9.06.2022)

Galeria

Pozostałe aktualności

close