Prof. Jan Treter (1889 – 1996)
Współorganizator powołanej w 1947 roku Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu, późniejszej Wyższej Szkoły Ekonomicznej, jeszcze późniejszej Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego, a obecnie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Z Uczelnią związany był aż do przejścia na emeryturę w roku 1961, gdzie wykładał rachunkowość i kalkulację przemysłową oraz analizę bilansu i rentowności przedsiębiorstw. W ramach struktur uczelni organizował studenckie koła naukowe, prowadził seminaria z rachunkowości oraz współpracował z Naukowym Instytutem Spółdzielczym w Warszawie. Zainicjował współpracę Uczelni z praktyką rachunkowości. Był pierwszym kierownikiem Zakładu Analizy Sprawozdawczości Finansowej. W latach 1953–1956 piastował urząd Dziekana Wydziału Finansów, a w latach 1956-1958 Dziekana Wydziału Ekonomiki Przemysłu. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddziału Dolnośląskiego i jego Prezesem w latach 1957-1967. W roku 1954 zorganizował Dyrekcję Szkolenia Ekonomicznego przy Polskim Towarzystwie Ekonomicznym i był jej dyrektorem.
Ważnym elementem w jego karierze w okresie międzywojennym była działalność w firmach wydawniczych. W 1921 roku współpracował z Eugeniuszem Romerem, zakładając Spółkę Kartograficzno-Wydawniczą "Atlas" i pełniąc w niej funkcję dyrektora administracyjno-handlowego aż do roku 1924, kiedy przeprowadził fuzję z "Książnicą Polską" i przekształcił obie spółki w Zjednoczone Zakłady Kartograficzne i Wydawnicze "Książnica-Atlas" Spółka Akcyjna Lwów-Warszawa. W spółce tej pełnił obowiązki dyrektora administracyjno-handlowego.
Należał do współzałożycieli Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Za osiągnięcia w pracy otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal 10-lecia Polski Ludowej, Złotą Odznakę PTE oraz Odznakę XV-lecia Dolnego Śląska.