Po wojnie Rejewski zdecydował się wrócić do Polski – do żony i dwójki dzieci. Pracował jako księgowy w takich miejscach jak Kabel czy Związek Branżowy Spółdzielni Drzewnych i Wytwórczości Różnej.

 

  • “To właśnie ja przed laty rozszyfrowałem Enigmę…”. O Marianie Rejewskim w rocznicę urodzin
    "Napisał wspomnienia, ale nikt się nimi nie zainteresował. Dopiero kiedy Francuzi ujawnili rolę Polaków w rozszyfrowaniu Enigmy, zaczęły się poszukiwania. Rejewski napisał do "Expressu Wieczornego": "Zapraszam do siebie". Miał wtedy 68 lat. Przez ćwierć wieku tęsknił za pasjonującą pracą."
    (15 sierpnia 2022 r., Robert Gawłowski, “To ja rozszyfrowałem Enigmę”. O Marianie Rejewskim w rocznicę urodzin OKO.press - OKO.press).

Marian Rejewski (fot. ze zbiorów rodzinnych, źródło pomorska.pl)

Marian Adam Rejewski (1905-1980) – polski matematyk, wybitny kryptolog, który w 1932 roku złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, twórca tzw. „bomby Rejewskiego” oraz prekursor nowoczesnych metod łamania szyfrów.  matematyk i kryptolog, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy, porucznik Armii Polskiej w Wielkiej Brytanii. Wikipedia
Data i miejsce urodzenia: 16 sierpnia 1905 r., Bydgoszcz
Data i miejsce śmierci: 13 lutego 1980, Warszawa
Dzieci: Janina Sylwestrzak
Rodzice: Matylda Thoms, Józef Rejewski
Wykształcenie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1923–1929)
Miejsce pochówku: Cmentarz Wojskowy, Warszawa
Książki: Memories of my work at the Cipher Bureau of the General Staff Second Department 1930-1945