Konsultacje w sprawie KSeF

Czy przedsiębiorcy poradzą sobie z obowiązkową od 2024 r. e-fakturą?

Niestety nie, a z pewnością wiele mikro i małych przedsiębiorców poprzez brak możliwości dopełnienia warunków ustawowych będzie zmuszona zamknąć swoje firmy!

W czwartek 15 grudnia odbyły się w Ministerstwo Finansów konsultacje dotyczące Krajowego systemu e-faktur Z ramienia Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (SKwP) udział w nich wzięli:

  • Aneta Lech , przewodnicząca Komisja Biur Rachunkowych przy SKwP , doradca podatkowy
  • Agnieszka Gajewska , członek Zarządu Głównego SKwP , biegły rewident
  • Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego oraz Wielkopolskiego SKwP, doradca podatkowy

Eksperci SKwP zwracali uwagę, że przedsiębiorcy nie są gotowi na wprowadzenie e-faktury, a wielu z nich nie będzie wstanie sobie z tym poradzić. Wielu z nich nie znajdzie również księgowego, który na zasadzie dodatkowego zlecenia wystawiłby faktury w ich imieniu. Wprowadzenie obowiązkowego KSeF zatem spowoduje, że wielu mikro i małych przedsiębiorców będzie zmuszona zamknąć swoje działalności.

Bura rachunkowe już teraz są zbyt obciążenie obowiązkiem raportowania danych, aby przyjąć dodatkowe zlecenia. Poza tym, czy którekolwiek biuro rachunkowe zgodzi się wziąć na siebie odpowiedzialność w postaci wystawiania e-faktur w imieniu klienta? Gdyż za nierzetelnie wystawioną fakturę (nawet nieumyślnie), grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności.

16 grudnia 2022 r.

Pozostałe aktualności